Otorinolaringologijos aktualijos 2010/1

 

Pasikartojančio ūminio vidurinės ausies uždegimo gydymas didesnės dozės amoksicilino ir klavulano rūgšties deriniu

Pasikartojantis ūminis vidurinis otitas – trys ir daugiau ūminio vidurinės ausies uždegimo epizodų per 6 mėn. arba 4 ar daugiau kartų per 12 mėnesių. Pasikartojantis otitas gali sukelti klausos pažeidimą, sutrikdyti kalbos raidą, bloginti mokymąsi. Dauguma pasikartojančio otito sukėlėjų gamina beta laktamazę, todėl dažnai nepasiduoda gydymui bei persistuoja vidurinėje ausyje. Svarbiausiais pasikartojančio ūminio otito antibakterinio gydymo tikslas – visiškas mikroorganizmų pašalinimas iš vidurinės ausies. Dėl augančio mikroorganizmų atsparumo įprastiniams antibiotikams didesnės dozės amoksicilino ir klavulano rūgšties derinys (90/6,4 mg/kg per parą) – Augmentin ES – rekomenduojamas kaip pirmaeilis vaistas, kai vidurinės ausies uždegimai kartojasi. Augmentin ES efektyviai naikina atsparių formų patogenus, skatinančius otitą kartotis.

Vaikų bakterinis rinosinusitas

Rinosinusitas – dažna vaikų liga. Jis dažnai lydi viršutinių kvėpavimo takų virusines infekcijas ir vaikams neretai praeina negydomas. Vaikams ši liga retai pereina į lėtinį procesą. Vaikų rinosinusitas skiriasi nuo suaugusiųjų. Ūminį bakterinį sinusitą reikia įtarti tada, kai po virusinės infekcijos išlieka simptomų ir vaiko būklė negerėja daugiau nei 10 dienų arba ūminės viršutinių kvėpavimo takų virusinės infekcijos simptomai yra daug ryškesni nei paprastai. Atsinaujinantį ar lėtinį rinosinusitą vaikams predisponuoja dažnos viršutinių kvėpavimo takų infekcijos, alerginis rinitas, gastroezofaginis refliuksas, cistinė fibrozė, pirminė mukociliarinė diskinezija, imunodeficito būklė ar anatominiai veiksniai. Antibiotikų vaikams prireikia gerokai rečiau nei suaugusiesiems, nes jie tik trumpam sumažina išskyras iš nosies, skatina formuotis atsparias bakterijų padermių ir neapsaugo nuo sinusito komplikacijų.

Tonzilektomijos indikacijos

Lietuvoje tonzilektomija tebėra viena dažniausiai atliekamų operacijų, kurios indikacijos, literatūros duomenimis, prieštaringos. Straipsnyje pateikiami KMU Ausų, nosies, gerklės ligų klinikoje atliktos studijos, kurioje dalyvavo 81 suaugęs asmuo ir 24 vaikai, tonzilektomijų indikacijų analizė, vertinant tonzilitų dažnumo, anamnezės, faringinių veiksnių bei histologinio ir antistreptolizino titro reikšmę. Statistinės analizės metu nustatyti 6 jautriausi kriterijai, apibrėžiantys indikacijas atlikti tonzilektomiją: ūminių tonzilitų skaičius per metus (≥ 5), knarkimas, subfebrilitetas, paraudusios žiotys, padidėję sritiniai limfmazgiai bei tonzilių simptomus lydinti įgyta širdies patologija.

Viršutinių kvėpavimo takų amiloidozė. Klinikinis atvejis

Straipsnyje aprašoma viršutinių kvėpavimo amiloidozės klasifikacija, ligos paplitimas, klinika bei diagnostika ir pagrindiniai gydymo principai. Pateikiamas 74 metų vyro, kuriam viršutinių kvėpavimo takų amiloidozė pasireiškė užkimimu, klinikinis atvejis.

Kvėpavimo takų acidifikacija ir GERL viršstempliniai otorinolaringiniai sindromai

Pagal šiuo metu priimtą Monrealio apibrėžimą gastroezofaginio refliukso liga pasireiškia stempliniais ir viršstempliniais sindromais. Viršstempliniai sindromai yra susiję su kvėpavimo takų epitelio acidifikacija. Apžvelgiami otorinolaringiniai su GERL susiję sindromai.

Lėtinio rinosinusito medikamentinio gydymo galimybės

Kadangi lėtinio rinosinusito patogenezė yra sudėtinga ir veikiama daug veiksnių, gydymas turi būti įvairus ir kompleksinis. Gydymas gliukokortikoidais tebėra pagrindinis medikamentinis lėtinio rinosinusito gydymo metodas. Makrolidų, antileukotrienų, preparatų nuo grybelinių vartojimas lieka diskusijų objektas, taigi reikalingi tolesni lėtinio rinosinusito patogenezės ir gydymo tyrimai.

Dakriocistorinostomijos apžvalga

Pastarosios era prasidėjo Italijoje 1904 m., kai Toti pasiūlė ašarų maišo drenavimą į nosies ertmę, t. y. išorinę dakriocistorinostomiją. Panašiai tuo pačiu metu West-Poliak bei Mocher aprašė ir endonazalinę dakriocistorinostomiją. Tačiau šis metodas dėl dažnų pooperacinių komplikacijų, kaip ir kitos endonazalinės operacijos, kuriam laikui buvo pamirštos, ir auksiniu gydymo standartu tapo išorinė dakriocistorinostomija.

Vakcinų reikšmė klausos pažeidimo profilaktikai

Ilgalaikį klausos pažeidimą sukelia daug priežasčių. Kai kurie infekciniai klausos pažeidimo veiksniai gali būti pašalinami vakcinomis. Tai meningito sukeltas klausos pažeidimas, lėtinis vidurinis otitas, įgimtas raudonukės sindromas, tymai, parotitas. Ir nors kol kas vakcinacijos tikslas nėra klausos išsaugojimas, vakcinos gali ženkliai sumažinti neįgalumo dėl klausos pažeidimo dažnumą, ypač tiems, kuriems yra sunkiau pasiekiama medicininė pagalba.

Drėkinamieji nosies purškalai – saugus ir veiksmingas nosies ir ančių ligų gydymas

Ūminės viršutinių kvėpavimo takų infekcijos, rinosinusitas ir alerginis rinitas – vieni dažniausių negalavimų, dėl kurių kreipiamasi pagalbos į šeimos gydytojus ir pediatrus, o pastarieji siunčia savo pacientus pas otorinolaringologus.

Nauja mokslų daktaro disertacija

2010 kovo 26 d. KMU Akių, nosies ir gerklės ligų klinikos doktorantas Tomas Balsevičius (1 pav.) KMUK Didžiojoje auditorijoje vykusiame viešame KMU Medicinos mokslo krypties tarybos posėdyje sėkmingai apgynė daktaro disertaciją

KONFERENCIJOS. Amerika, Amerika…

Nors Amerikos Akademijos otolaringologų galvos ir kaklo chirurgų suvažiavimas vyksta kasmet, tačiau pritraukia vis daugiau specialistų, ir ne tik iš Jungtinių Amerikos Valstijų, bet ir iš įvairių Europos, Pietų Amerikos ir Afrikos žemynų šalių. San Diege vykusiame suvažiavime užsiregistravusių dalyvių, įskaitant ir medicininės įrangos parodos dalyvius, buvo daugiau negu 9 tūkstančiai. Sunkoka įsivaizduoti tokį gausų otolaringologų susibūrimą Europoje net ir skirtingoms institucijoms susibūrus į bendrą konfederaciją.

KONFERENCIJOS. Antrojo tarptautinio pusiausvyros sutrikimų forumo naujienos

2009 metų gruodžio 1 dieną Stambule įvyko „Antrasis tarptautinis pusiausvyros sutrikimų forumas“, organizuotas „Solvay“ (šiuo metu „Abbot“ kompanijos padalinys) kompanijos. Pasaulinio garso mokslininkai bei praktikai dalijosi svaigimų sutrikimų diagnostikos bei gydymo naujienomis, ilgamete patirtimi sprendžiant kasdienius klinikinius klausimus. Tai buvo labai naudingas, išsamus renginys, davęs neįkainojamos praktinės naudos. Pateikiame trumpą išklausytų pranešimu santrauką.

Vaistai, sukeliantys ūžesį ausyse

Ūžesys ausyse gali pasireikšti labai skirtingai: skambėjimu, zvimbimu, traškesiu, švilpimu, dūzgimu, tiksėjimu ir pan. Jis gali kilti bet kurioje klausos sistemos dalyje: išorinėje, vidurinėje, vidinėje ausyje ar smegenyse. Ūžesys gali pasireikšti dėl sraigės pažeidimo, vestibulokochlearinio nervo pažeidimo, intrakranijinės hipertenzijos, galvos smegenų traumos, vaistų šalutinio poveikio.

Tarptautinis projektas „Otochirurgija ir otoneurochirurgija: teorija ir praktika“

Klaipėdos universitete ir universitetinėje ligoninėje tęsiama klausos pažeidimų ankstyvoji diagnostika, chirurginis gydymas ir reabilitacija. Svarią dalį darbų sudaro mikrochirurginės ausų operacijos, kurių metu atkuriama klausa pacientams, sergantiems lėtiniu vidurinės ausies uždegimu.

Kombinuota elektroakustinė stimuliacija. DUET aparatas

Kombinuota elektroakustinė stimuliacija (EAS) – tai pirmoji klausos sistema, jungianti klausos implanto ir skaitmeninio klausos aparato technologijas, sukurta pacientams, turintiems dalinį neurosensorinio tipo klausos sutrikimą. DUET kalbos procesorius akustiškai stimuliuoja likusią žemų dažnių klausą, o sraigės implanto dalis elektrine stimuliacija sustiprina aukšto dažnio garsus. Rezultatas – sinerginis veikimas leidžia efektyviai panaudoti abiejų technologijų galimybes. Dėl šios ypatybės paciento kalbos suvokimas triukšme ženkliai pagerėja, nes pateikiamas garsas yra tikslesnis, švaresnis, o klausant muzikos geriau atpažįstama melodija, garsas tiksliau lokalizuojamas.

Kosulys otorinolaringologo požiūriu

Nustatant kosulio priežastį neretai bendradarbiauja kelių sričių specialybių gydytojai. Kadangi kosulį gali provokuoti viršutiniuose kvėpavimo takuose (ryklėje, gerklose) esančių refeksinių sričių dirginimas, diagnostikai svarbu otorinolaringologinis paciento ištyrimas. Otorinolaringologai gali patvirtinti ar atmesti daugelį kosulio priežasčių: gastroezofaginio refliukso ligos laringofaringinę formą, gerklų darinius, svetimkūnius ar balso klosčių paralyžių, nosies ir prienosinių ančių bei išorinės klausomosios landos ligas. Tik kompleksinis priežastinis gydymas lemia laukiamą stabilų gydymo efektą.

Infekcinės mononukleozės diferencinė diagnozė otorinolaringologo praktikoje

Infekcinės mononukleozės klinikinio sindromo dažniausia priežastis yra Epstein-Barr virusas, bet jį gali sukelti ir kiti mikroorganizmai. Otorinolaringologui neretai tenka atskirti infekcinę mononukleozę nuo kitų ligų, kurių sukeliami patologiniai pokyčiai pasireiškia ryklėje ir jos limfoidiniame audinyje. Šiame straipsnyje apžvelgiami pagrindiniai infekcinės mononukleozės diferencines diagnostikos aspektai.
 

© 2006 Visos teisės saugomos.