Otorinolaringologijos aktualijos 2011/1

TURINYS

Sukaktis

Docentui Stasiui Žilinskui – 120 metų

Apžvalginis straipsnis

Placebo poveikis medicinos praktikoje

Otologija

Šiuolaikinė cholesteatomos radiologinė diagnostika
Suaugusiųjų kurtumo po meningito gydymo galimybės ir kochlearinė implantacija
Vestibulinė fizinė reabilitacija esant periferiniam vertigo

Onkologija

Optinė koherentinė tomografija – naujas žingsnis gerklų vėžio diagnostikoje
Gerklų vėžiu sergančių ligonių išgyvenamumą lemiančių veiksnių analizė

Rinologija

Nosies obstrukcija – priežastys ir ištyrimas (I dalis)
Lėtinis odontogeninis žandinis sinuitas. Etiologija, patogenezė, klinika

Ryklės ligos

Vaikų kvėpavimo sutrikimų miego metu epidemiologija
Dalinis tonzilių pašalinimas vaikams, patiriantiems kvėpavimo sutrikimų miego metu

Istorija

Blažiejus Sebastietis – laringologų globėjas

Mokslinių leidinių santraukos

Lietuvos otorinolaringologų 2010 metais išspausdintų tarptautinių mokslinių straipsnių santraukos

Konferencijos

Pasaulio otorinolaringologų-galvos ir kaklo chirurgų suvažiavimas Bostone
VI nosies, sinusų ir kaukolės pamato endoskopinės chirurgijos ir estetinės bei rekonstrukcinės rinoplastikos tarptautiniai meistriškumo kursai

Vaistai ir ligos

Nosies gliukokortikoidai rinologijoje
Ūminis nekomplikuotas vidurinės ausies uždegimas: svarbiausi klinikiniai, diagnostiniai aspektai bei gydymo naujovės

Dalinis tonzilių pašalinimas vaikams, patiriantiems kvėpavimo sutrikimų miego metu

Įrodyta, kad vaikų kvėpavimo sutrikimai miegant gali pabloginti vaikų gyvenimo kokybę, intelekto koeficientą ir pažinimo funkcijų raidą. Nors adetonzilektomija šiems vaikams rekomenduojama kaip pirmaeilis gydymo būdas, dažnam operacija atidėliojama iki vyresnio amžiaus: manoma, kad vaikas ,,išaugs“ kvėpavimo problemas, be to, baiminamasi operacijos komplikacijų.

Vaikų kvėpavimo sutrikimų miego metu epidemiologija

Sąvoka vaikų kvėpavimo sutrikimai miego metu (VKSM) buvo pasiūlyta 1976 m. Guilleminaut. Vaikų sutrikimai nuo suaugusiųjų skiriasi įvairesnėmis baigtimis. Kvėpavimo sutrikimai (sunkėjančia tvarka) yra šie: knarkimas, viršutinių kvėpavimo takų pasipriešinimo sindromas (VKTRs), obstrukcinė hipoventiliacija (hipopnėja, HA) ir obstrukcinė miego apnėja (OMA). Būklės nėra griežtai atsiskyrusios, ir viena gali pereiti į kitą.

Lėtinis odontogeninis žandinis sinuitas. Etiologija, patogenezė, klinika

Žandinio sinuso gleivinės uždegimas, žandinis sinuitas (ŽS), – gana dažna liga ne tik Lietuvoje, bet ir kitose šalyse. Pasak įvairių tyrėjų, sergamumas ŽS svyruoja nuo 5 iki 15 proc. [1]. Jungtinėse Amerikos Valstijose (JAV) kasmet ŽS suserga vidutiniškai 31 mln. žmonių (1/8 visų gyventojų). Nors statistinių ligos paplitimo Lietuvoje duomenų nėra, yra pagrindo prielaidai, kad jis daug didesnis nei JAV, nes Lietuvoje neretai pacientai per vėlai atkreipia dėmesį į ligą, kai ši jau būna įsisenėjusi.

Nosies obstrukcija – priežastys ir ištyrimas (I dalis)

Nosies užgulimas ir obstrukcija yra dažniausias nosies negalavimo simptomas – pacientai jaučia pilnumą nosyje arba jos užsikimšimą, pro nosį jiems sunku kvėpuoti arba visai neįmanoma dėl visiškos nosies takų blokados. Tai iš dalies atspindi klinikinio simptomo ir patologinio proceso vykstančio nosies ertmėje arba nosiaryklėje intensyvumą. Retais atvejais pilnumo nosyje arba pasunkėjusio kvėpavimo pro nosį pojūtis gali būti tik subjektyvus dėl nosies sensorinės inervacijos sutrikimų.

Gerklų vėžiu sergančių ligonių išgyvenamumą lemiančių veiksnių analizė

Galvos ir kaklo plokščiųjų ląstelių karcinoma (GKPLK) gali susiformuoti nosies ertmėje, prienosiniuose sinusuose, burnaryklėje, gerklaryklėje ir gerklose. Gerklų vėžys kvėpavimo takų navikų grupėje yra antras iš dažniausiai pasitaikančių navikų. 2008 metais pasaulyje vyrų sergamumas gerklų vėžiu siekė 5,1 atvejo 100 tūkst., Europoje – 10 atvejų 10 tūkst. gyventojų. Mirtingumas nuo gerklų vėžio yra 2,2 atvejo 100 tūkst. gyventojų [1].

Vestibulinė fizinė reabilitacija esant periferiniam vertigo

Žmogaus pusiausvyra – sudėtingas procesas, kurį palaiko bendra aferentinių ir eferentinių organizmo sistemų sąveika. Pagrindinė pusiausvyrą reguliuojanti sritis yra centrinė nervų sistema (CNS). CNS gauna aferentinius impulsus iš labirinto, akių, odos lytėjimo receptorių, raumenų ir sąnarių juntamųjų receptorių ir sąlygoja pusiausvyros pojūtį, indukuoja adaptacinius judesius, reikalingus pusiausvyrai išlaikyti [1].

OTORINOLARINGOLOGIJOS AKTUALIJOS 2011/2. Suaugusiųjų kurtumo po meningito gydymo galimybės ir kochlearinė implantacija

Bakterinio meningito atvejų per pastaruosius 20 metų labai sumažėjo ir toliau mažėja [1]. 1998 metais šia infekcine liga sirgo 1,9 iš 100 tūkst. asmenų, o 2003 metais – 1,5 iš 100 tūkst. Daugiausia tai lėmė konjuguotų vakcinų nuo Heamophilus influenzae b tipo ir pneumokoko įdiegimas į klinikinę praktiką. Statistikos duomenimis, 11 proc. bakteriniu meningitu susirgusių asmenų miršta, tačiau mirtingumo rodiklis padidėja net iki 50–90 proc. esant sunkiam neurologiniam pažeidimui ligos pradžioje.

OTORINOLARINGOLOGIJOS AKTUALIJOS 2011/1. Šiuolaikinė cholesteatomos radiologinė diagnostika

Cholesteatomos radiologinė diagnostika paini ir kelia įvairių diskusijų. Radiologiniai tyrimai gali suteikti naudingos informacijos chirurgui, bet įvairių metodikų vertė labai skirtinga tiek diagnozuojant pirminę cholesteatomą, tiek vertinant jau operuotų pacientų būklę.

OTORINOLARINGOLOGIJOS AKTUALIJOS 2011/1. Placebo poveikis medicinos praktikoje

Placebo terminas medicinoje minimas nuo XVIII amžiaus. Jis reiškė „tariamas vaistas, inertiškas ir nekenksmingas“. XIX a. pradžioje placebas buvo įtrauktas į 1811 m. išleistą medicinos terminų žodyną ir, kaip aiškinama, reiškė „labiau palengvinantis nei naudingas“ [1]. Taigi placebas gali būti apibrėžiamas kaip medicinoje pastebimas reiškinys, kai paciento sveikatos būklė ima gerėti jam gavus tariamą vaistą. Placebu gali būti ne tik inertiška cukraus ar krakmolo tabletė, kurios išvaizda, kvapas ir skonis yra tokie patys, kaip ir tikrų vaistų (kad pacientai ar tiriamieji negalėtų jų atskirti), bet ir kokia kita gydomoji priemonė (netikra operacija ar gydytojo patarimas).
 

© 2006 Visos teisės saugomos.