Otorinolaringologijos aktualijos 2011/2

TURINYS

Apžvalginis straipsnis

Bakterijų bioplėvių reikšmė otorinolaringologijoje
Kaip pacientai vertintų savo chirurgą

Onkologija

Matrikso metaloproteinazės – diagnozinis ir prognozinis galvos ir kaklo plokščiųjų ląstelių karcinomos žymuo
Sarginio limfmazgio reikšmė galvos ir kaklo onkologijoje

Otologija

Šiuolaikinio įgimtos ausies atrezijos gydymo galimybės
Klausos neuropatija
Subjektyvios regos vertikalės suvokimo tyrimas otoneurologinėje praktikoje

Rinologija

Ausų, nosies, gerklės gydytojo vaidmuo gydant endokrininę oftalmopatiją

Laringologija

Užkimimo patikrai tinkamas Gerklų funkcijos indekso klausimynas

Ryklės ligos

Obstrukcinės miego apnėjos sindromo patofiziologiniai aspektai
Potonzilektominio skausmo malšinimas

Disertacija

Nauja mokslų daktaro disertacija

Nauja monografija

Klausos sistemos istoriografiniai aspektai

Istorija

Instrumento speculum auris raidos istorinė apžvalga

Pro memoria

Doc. Kęstutis Povilaitis (1943–2011)

Konferencijos

Marselis: devintoji Europos balso konferencija
Mokymo kursai ,,Funkcinė endoskopinė sinusų chirurgija“

Vaistai ir ligos

Faringospray veiksmingumas malšinant ryklės skausmą
Trumpalaikis efektyvus gydymas antibiotikais otorinolaringologijoje
Sinupret – bioflavanoidų preparatas, gerinantis mukociliarinį klirensą
Vaikų gastroezofaginio refliukso liga
Bilastinas: saugesnis alerginio rinito gydymas

Potonzilektominio skausmo malšinimas

Literatūros duomenys rodo, kad adekvati hidratacija (patenkinanti žmogaus skysčių poreikį per parą) ir analgezija pirmą pooperacinę savaitę yra svarbūs veiksniai, mažinantys antrinio pooperacinio kraujavimo pavojų. Rehidratacijai ir hipovolemijos korekcijai naudojami izotoninis natrio chlorido, Ringerio tirpalai atsižvelgiant į paciento svorį. Nevalgantiems pacientams papildomai skiriama gliukozės 5 proc. tirpalo 500 ml į veną.

Užkimimo patikrai tinkamas Gerklų funkcijos indekso klausimynas

Įvairių priežasčių sąlygotas užkimimas nustatomas 3–9 proc. populiacijos [1, 2]. Tiriant užkimimu besiskundžiantį pacientą pirmiausia reikia atsakyti į klausimą, yra disfonija ar ne. Verifikuojant užkimimą, tikslinant jo priežastis, skiriant gydymą, numatant ligos prognozę ir vertinant gydymo rezultatus atliekamas daugiamatis laringologinis ištyrimas [3]. Jis apima daug tyrimų – pradedant vaizdo laringostroboskopija ir baigiant disfonijos sunkumo indekso nustatymu [4].

OTORINOLARINGOLOGIJOS AKTUALIJOS 2011/2. Ausų, nosies, gerklės gydytojo vaidmuo gydant endokrininę oftalmopatiją

Endokrininė oftalmopatija (EO), arba kitaip vadinama Greivso oftalmopatija (GO),– liga, kuria sergant pažeidžiami raumenys ir kiti audiniai, esantys už akies obuolio. Gali būti pažeista viena ar abi akys. Dažniausiai (apie 80 proc.) ligoniai, kuriems diagnozuojama EO, serga Greivso liga, kiek rečiau (apie 5 proc. ligonių) – autoimuniniu tiroiditu. Dar apie 15 proc. ligonių gali nebūti jokių skydliaukės pažeidimo požymių, nors, kai kurių užsienio mokslininkų teigimu, ir tokiais atvejais skydliaukės pakitimų vis tiek atsiras vėliau. Moterys šia liga serga 4–5 kartus dažniau nei vyrai.

OTORINOLARINGOLOGIJOS AKTUALIJOS 2011/2. Klausos neuropatija

Klausos neuropatija (KN) vadinamas klausos funkcijos sutrikimas, pasireiškiantis įvairaus laipsnio neprigirdėjimu, atsirandančiu dėl klausos analizatoriaus pažeidimo bet kuriame lygmenyje nuo sraigės vidinių plaukuotųjų ląstelių iki klausos zonų galvos smegenyse, o išorinių plaukuotųjų ląstelių funkcijai išliekant normaliai.

OTORINOLARINGOLOGIJOS AKTUALIJOS 2011/2. Šiuolaikinės įgimtos ausies atrezijos gydymo galimybės

Įgimtos ausies atrezijos operacinis gydymas iki šiol tebėra viena sudėtingiausių procedūrų otochirurgijos praktikoje, kadangi funkciniai rezultatai sunkiai nuspėjami ir ne visada ilgalaikiai, o komplikacijų tikimybė labai didelė [1, 2, 3, 4]. Įgimta ausies atrezija diagnozuojama 1 iš 10–20 tūkst. naujagimių. 70 proc. atvejų pažeidimas būna vienpusis (dažniau sutrinka dešiniosios ausies vystymasis), šiek tiek dažniau diagnozuojamas berniukams (60 proc.) [2]. Didžioji dalis atvejų sporadiniai, 14 proc. – paveldimi.

OTORINOLARINGOLOGIJOS AKTUALIJOS 2011/2. Sarginio limfmazgio reikšmė galvos ir kaklo onkologijoje

Sarginiu limfmazgiu vadinamas vienas ar keli limfiniai mazgai, kurie surenka limfą iš naviko, todėl navikas pirmiausia metastazuoja į juos. Taigi, jei sarginiuose limfmazgiuose metastazių neaptinkama, galima manyti, kad jų nėra ir kituose sritiniuose limfmazgiuose. Skubiu histologiniu tyrimu nenustačius metastazių sarginiuose limfmazgiuose, nereikia atlikti kaklo disekcijos, taip išvengiama nebūtinos operacijos ir galimų jos komplikacijų.

OTORINOLARINGOLOGIJOS AKTUALIJOS 2011/2. Obstrukcinės miego apnėjos sindromo patofiziologiniai aspektai

Šiandien obstrukcinės miego apnėjos sindromas (OMAS) suprantamas kaip kvėpavimo pranykimas (apnėja) ar didesnis nei 50 proc. oro srovės sumažėjimas (hipopnėja) kvėpavimo takuose miegant, trunkantis 10 sek. ir ilgiau, bei pasikartojantis daugiau nei 5 kartus per valandą [1]. Apnėją ir hipopnėją sąlygoja laikinas ryklės audinių kolapsas ar susiaurėjimas miegant. Dalinai susiaurėjus kvėpavimo takams, pratekantis oro srautas virpina ryklės audinius, sukeldamas knarkimo garsus. Nors seniai pastebėta, jog nutukę žmonės yra linkę sirgti OMAS, per didelio kūno svorio ir OMAS ryšys kiek pervertintas [2].

OTORINOLARINGOLOGIJOS AKTUALIJOS 2011/2. Matrikso metaloproteinazės – diagnozinis ir prognozinis galvos ir kaklo plokščiųjų ląstelių karcinomos žymuo

Dabar pasaulyje plačiai nagrinėjami audinių remodeliavimosi procese dalyvaujančių medžiagų raiškos dėsningumai. Intensyviai ieškoma naujų piktybinių navikų žymenų, kurie galėtų padėti prognozuoti piktybinių navikų ligos eigą. Tyrimuose siekiama nustatyti naujas audinių ląstelių išskiriamų fermentų funkcijas bei savybes ir nusakyti šių fermentų raišką reguliuojančius mechanizmus.

OTORINOLARINGOLOGIJOS AKTUALIJOS 2011/2. Kaip pacientai vertintų savo chirurgą

Pacientams mažai žinoma, kaip chirurgai įgauna ir kelia savo kvalifikaciją, kaip įrodo savo gebėjimus. Žodžių perkvalifikavimas, atestacija, registracija reikšmių niuansai pacientams sunkiai suvokiami. Ar pacientai turėtų pasitikėti mūsų sveikatos priežiūros sistema, medicinos personalo profesionalumu ir nesirūpinti gydytojų gebėjimų vertinimu?

OTORINOLARINGOLOGIJOS AKTUALIJOS 2011/2. Įgimta vidurinės ausies cholesteatoma

Cholesteatomą pirmą kartą aprašė Cruveilhier 1829 metais, o taip pavadino Muller 1883 m. 1950 m. House aprašė vieną įgimtos cholesteatomos atvejį, o 1965 m. Derlacki ir Clemis – įgimtos cholesteatomos diagnostikos kriterijus. Iki šiol nėra aišku, kokios įtakos šiai patologijai susiformuoti turi ūminis otitas, nes labai sunku jį nustatyti. Įvairių autorių duomenimis, ūminio ar serozinio vidurinio otito epizodų anamnezėje būna nuo 5 iki 55 proc. atvejų.

OTORINOLARINGOLOGIJOS AKTUALIJOS 2011/2. Bakterijų bioplėvių reikšmė otorinolaringologijoje

Bakterijų bioplėvės yra susijusios su daugeliu žmogaus infekcinių ligų. Bakterijos gamtoje gali būti dviejų formų: planktoninės ir bioplėvėse. Būdamos bioplėvėse, jos sukelia įvairias lėtines ir pasikartojančias ligas: šlapimo takų, dantų, dantenų, viršutinių kvėpavimo takų, ausų ir kitas [1–7]. Ligų kontrolės ir profilaktikos centras (JAV) nustatė, kad 65 proc. žmogaus bakterinių ligų yra susijusios su bioplėvėmis [1, 8]. Otorinolaringologijoje tai pasikartojantis ūminis, serozinis bei lėtinis cholesteatominis vidurinis otitas, pasikartojantis ir lėtinis tonzilitas, sinusitas, adenoiditas, infekcijos, susijusios su įvairiomis medicinos priemonėmis (timpanostominiais, tracheostominiais vamzdeliais, klausos kauliukų protezais, sraigės implantais) [1–8].
 

© 2006 Visos teisės saugomos.