Otorinolaringologijos aktualijos 2014/2

TURINYS


Onkologija

Kaip išlaikyti judėjimą pirmyn

Kada gydant galvos ir kaklo plokščiųjų ląstelių vėžį spindulinė terapija nebūtina

Galvos ir kaklo vėžio atkryčio gydymas panitumumabu (klinikinis tyrimas)

 

Otologija

Lietuvos mokslininkų grupės dalyvavimas Europos Sąjungos moksliniame COST veiklos BM1306 projekte „Geresnis tinnitus heterogeniškumo supratimas ir naujų gydymo būdų kūrimas (TINNET)“

Neurosensorinis klausos pažeidimas – ūminio vidurinės ausies uždegimo komplikacija

Vaikų sklaidos ydos ir kurtumas

Kakliniai sukeltieji vestibuliniai miogeniniai potencialai

 

Rinologija

Grybelinis rinosinusitas

 

Vaikų otorinolaringologija

Svetimkūniai vaikų kvėpavimo takuose

 

Faringologija

Įrodymais grįstos vaikų tonzilektomijos rekomendacijos

Antistreptolizinas O: literatūros apžvalga

S. pyogenes sukeltos sisteminės komplikacijos, jų požymiai ir simptomai, diagnostika,
gydymas bei profilaktika

 

Laringologija

Klinikinės praktinės nuorodos, kaip pagerinti balso rezultatus po tiroidektomijos

 

Vaistai ir ligos

Plintantis patogeninių bakterijų atsparumas antibiotikams kelia vis didesnį susirūpinimą

Gelomyrtol – į pagalbą kvėpavimo takų gleivinei sergant rinitu ir ūminiu
bei lėtiniu bronchitu

Viršutinių kvėpavimo takų ligų gydymas fuzafunginu

Efektyvaus alerginio rinito gydymo svarba

Galvos svaigimas – rimtų ligų išraiška?

 

Disertacija

Nauja mokslų daktaro disertacija „Balso daugiaparametrio tyrimo sisteminės
analizės reikšmė pirminei gerklų ligų atrankai“

 

Įspūdžiai

118-asis kasmetinis Amerikos akademijos otorinolaringologų-galvos
ir kaklo chirurgų tarptautinis suvažiavimas Orlando mieste, Floridoje

Stažuotė Belgijoje

 

Kaip išlaikyti judėjimą pirmyn

Anksčiau galvos ir kaklo navikų gydymo pagrindas buvo radikalios operacijos. Šiais laikais didelę reikšmę turi ir chemoterapija, ir spindulinė terapija ar jų derinys. Stengiamasi gydyti tausojant organus, struktūras. Tobulėjant technologijoms, gerėja diagnostikos galimybės, pacientų stebėjimas, atsiranda naujų operavimo metodų. Pacientais turi rūpintis daugiadisciplinė komanda, kurios priešakyje visada – galvos ir kaklo chirurgas.

Kada gydant galvos ir kaklo plokščiųjų ląstelių vėžį spindulinė terapija nebūtina

Galvos ir kaklo srities plokščiųjų ląstelių vėžys gali būti gydomas operuojant, spinduline terapija ir (ar) chemoterapija – gydymo metodų parinkimas priklauso nuo naviko lokalizacijos, išplitimo, gydymo tikslo (radikalus ar paliatyvus) ir tikėtino rezultato. Kai kurių stadijų plokščiųjų ląstelių vėžys gali būti gydomas vien operuojant. Kokį gydymo metodą pasirinkti, turėtų nuspręsti daugiadisciplinė komanda remdamasi geriausiai pagrįstais įrodymais.

Galvos ir kaklo vėžio gydymas panitumumabu (klinikinis tyrimas)

Galvos ir kaklo plokščiųjų ląstelių karcinoma pasaulyje užima 6-ąją vietą tarp dažniausiai diagnozuojamų vėžio formų. Daugiau nei dviem trečdaliams pacientų diagnozuojama pažengusi liga, o penkerių metų išgyvenamumas nesiekia 50 procentų. Taigi labai aktualu ieškoti naujų efektyvaus gydymo metodų, o naujų biologinių preparatų nauda nekelia abejonių. Straipsnyje apžvelgiama pasauliniu mastu vykdyto klinikinio tyrimo (galvos ir kaklo vėžio atkryčio gydymas panitumumabu) eiga, rezultatai bei mūsų patirtis vykdant šį tyrimą Lietuvoje.

Lietuvos mokslininkų grupės dalyvavimas Europos Sąjungos moksliniame COST veiklos BM1306 projekte „Geresnis tinnitus heterogeniškumo supratimas ir naujų gydymo būdų kūrimas (TINNET)“

Ūžesys ausyse (tinnitus) yra garso suvokimas be aplinkos akustinio stimulo. Europoje tinnitus patiria daugiau nei 70 milijonų žmonių, o 7 milijonams jis sukelia kančią. Kol kas nėra įrodymais pagrįstų gydymo metodikų. Taigi būtina geriau suvokti tinnitus kilmę, kad būtų sukurti tinkami gydymo metodai. Centrinės nervų sistemos mokslinių tyrimų duomenimis, tinnitus yra sutrikusio smegenų neuronų aktyvumo specifiniuose neuronų tinkluose išraiška, o ne klausos organo pažeidimo reiškinys. Remiantis moksliniais duomenimis, įrodančiais, kad tinnitus yra galvos smegenų fenomenas, taikomi tam tikri nauji gydymo būdai. Tačiau tinnitus heterogeniškumas sąlygoja tolesnių tyrimų poreikį, ypač atsižvelgiant į tai, kad tinnitus potipiai gana įvairūs.

Neurosensorinis klausos pažeidimas – ūminio vidurinės ausies uždegimo komplikacija

Atkreiptinas dėmesys, kad ankstyvojoje ligos stadijoje ūminis vidurinis ausies uždegimas apie 10 proc. atvejų gali sukelti ūminį neurosensorinį klausos pažeidimą (ŪNKP). Todėl šiems pacientams jau per pirmą apsilankymą reikia atlikti audiologinį tyrimą. Patvirtinus ŪNKP, rekomenduojama skirti gliukokortikoidų, antibiotikų, pagal indikacijas atlikti miringotomiją ar timpanostomiją. Po tokio gydymo 88 proc. pacientų, kuriems pasireiškė ŪNKP, klausa pagerėja ar atsitaiso, 75 proc. gali likti ūžesys.

Vaikų sklaidos ydos ir kurtumas

Klausos negalią turintis vaikas gali turėti įvairių išorės pakitimų, kurie padeda nustatyti klausos pažeidimo kilmę. Tie požymiai gali būti dalis žinomų simptomų kompleksų, vadinamų sindromais. Šiuo metu žinoma per 200 sindromų, kuriems būdinga pažeista klausa ar kurtumas. Gali būti, kad matomos sklaidos ydos gali būti nulemtos chromosomų pusiausvyros pokyčių, įgimtos infekcijos, teratogeninio poveikio ar kitų veiksnių. Diferencinės diagnostikos kelyje fiziniai/ išoriniai pakitimai turi būti vertinami kartu su prenatalinės, perinatalinės ir postnatalinės anamnezės veiksniais. Gydytojui, pastebėjusiam vaiko išorės pokyčius, išskiriančius jį iš kitų šeimos narių, kartais būna sunku juos aprašyti ir įvertinti. Šio straipsnio tikslas – padėti gydytojams su šia užduotimi susitvarkyti.

Kakliniai sukeltieji vestibuliniai miogeniniai potencialai

Kakliniai sukeltieji vestibuliniai miogeniniai potencialai Prof. dr. Ingrida Ulozienė, Nora Ulozaitė Kakliniai sukeltieji vestibuliniai miogeniniai potencialai (angl. Cervical Vestibular Evoked Myogenic Potentials, cVEMP) – tai miogeninis kaklo raumenų atsakas į didelio stiprumo garsinį stimulą. cVEMP tyrimo tikslas – nustatyti, ar pailgasis maišelis, apatinis vestibulinis nervas ir centriniai ryšiai nėra pažeisti ir jų veikla nesutrikusi. Vertinami šie užregistruoto cVEMP parametrai: P13 bangos amplitudė ir latentiškumas, N23 bangos amplitudė ir latentiškumas, P13 ir N23 amplitudžių santykis, slenkstinis garso intensyvumas. Literatūros šaltiniai nurodo, kad amplitudžių matavimai yra patikimiausi.

Grybelinis rinosinusitas

Grybelinis rinosinusitas – grybelių sukeltas ūminis ar lėtinis nosies ir prienosinių ančių gleivinės uždegimas. Suskaičiuojama nuo 20 tūkst. iki 1,5 mln. skirtingų grybelių rūšių. Tačiau tik kelios dešimtys iš tikrųjų gali sukelti infekcines ligas žmonėms. Grybelinis rinosinusitas yra klasifikuojamas į dvi pagrindines formas: invazinę ir neinvazinę. Neinvazinei formai priskiriama saprofitinė grybelinė kolonizacija, micetoma (grybelio kamuolys), alerginis grybelinis rinosinusitas, o invazinei – ūminis žaibinis invazinis grybelinis rinosinusitas, lėtinis invazinis grybelinis rinosinusitas, granuliomatozinis invazinis grybelinis rinosinusitas. Šiame straipsnyje apžvelgiama grybelinio rinosinusito formų klinika, diagnostika ir gydymas.

Svetimkūniai vaikų kvėpavimo takuose

Svetimkūnių (SK) patekimas į kvėpavimo takus – dažnas reiškinys vaikystėje. Dažniausiai randami organinės kilmės SK (riešutai). Dėl kvėpavimo takų dalinės ar visiškos obstrukcijos būklė yra pavojinga gyvybei. Išsamus anamnezės surinkimas, detalus fizinis ir instrumentinis ištyrimas gali padėti tinkamai bei greitai diagnozuoti SK kvėpavimo takuose ir neuždelsti diagnostikos. Šiuo metu auksinis SK kvėpavimo takuose diagnozavimo ir šalinimo standartas yra fibrobronchoskopija.

Įrodymais grįstos vaikų tonzilektomijos rekomendacijos

Tonzilektomija – viena dažniausiai atliekamų operacijų vaikams. Šiose gairėse pateikiamos įrodymais grįstos vaikų, kuriems planuojama atlikti tonzilektomiją, diagnostikos, gydymo bei perioperacinės priežiūros rekomendacijos. Rekomendacijos skirtos visiems dirbantiems klinikinį darbą su 1–18 metų vaikais, kuriems gali būti indikacijų atlikti tonzilektomiją.

S. pyogenes sukeltos sisteminės komplikacijos, jų požymiai ir simptomai, diagnostika, gydymas bei profilaktika

A grupės beta hemolizinis streptokokas gali sukelti daug ligų – pradedant nuo nekomplikuoto ūminio tonzilito ar odos pūlinėlinės iki tokių sudėtingų kaip ūminis reumatas, nekrozinis fascijitas ar toksinis šoko sindromas. Pirminis infekcijos šaltinis, iš kurio vystosi komplikacijos, dažniausiai yra ryklė, rečiau – oda. Komplikacijos skiriamos į vietines (pūlines) ir sistemines (nepūlines). Sisteminės komplikacijos – tai ūminis reumatas, ūminis postreptokokinis glomerulonefritas, pediatrinis autoimuninis neuropsichiatrinis sutrikimas susijęs su A grupės streptokokine infekcija (PANDAS), skarlatina bei streptokokinis toksinio šoko sindromas. Visų šių komplikacijų diagnostika dažniausiai remiasi būdingais požymiais ir simptomais bei buvusios streptokokinės infekcijos įrodymais. Esamą streptokokinę infekciją patvirtina bakteriologiniai tyrimai (pasėlis ar greitas testas A grupės streptokoko antigenui nustatyti), o buvusią – serologiniai, iš kurių dažniausiai yra nustatoma antistreptolizino-O koncentracija.

Klinikinės praktinės nuorodos, kaip pagerinti balso rezultatus po tiroidektomijos

Dažniausia tiroidektomijos komplikacija yra gerklų nervų pažeidimas, pasireiškiantis balso sutrikimais. Klinikinėse praktinėse nuorodose pateikiamos įrodymais grįstos pacientų balso sutrikimų valdymo rekomendacijos priešoperaciniu, operaciniu ir pooperaciniu laikotarpiais. Nuorodos skirtos visiems, kurie savo klinikiniame darbe susiduria su pooperaciniais suaugusių pacientų balso sutrikimais.

Nauja mokslų daktaro disertacija

2014 rugpjūčio 29 d. LSMU Medicinos akademijos Ausų, nosies ir gerklės ligų klinikos doktorantė Aurelija Vegienė LSMUL Kauno klinikų Didžiojoje auditorijoje vykusiame viešame LSMU Medicinos mokslo krypties tarybos posėdyje sėkmingai apgynė daktaro disertaciją „Balso daugiaparametrio tyrimo sisteminės analizės reikšmė pirminei gerklų ligų atrankai“ (Biomedicinos mokslai, medicina (06B)).

6-asis Baltijos otorinolaringologų kongresas

2014 m. gegužės 22–24 d. Kaune, Park Inn viešbutyje, įvyko eilinis 6-asis Baltijos otorinolaringolgų kongresas. Šis renginys buvo ypatingas Lietuvos otorinolaringolams, nes mūsų šalyje vyko jau antrą kartą. 2005 metais Vilniuje buvo organizuotas 3-iasis Baltijos ORL kongresas, o pagal susitarimą jie vyksta kas treji metai. Taigi nedidelis istorijos ratas apsisuko per devynerius metus apimdamas Baltijos ORL kongresus Piarnu 2008 m. bei Rygoje 2011 m. 2014 metais atėjo Lietuvos eilė.

118-asis kasmetinis Amerikos akademijos otorinolaringologų-galvos ir kaklo chirurgų tarptautinis suvažiavimas Orlando mieste, Floridoje

Šiais metais eilinis, nes vyksta kasmet, bet visada neeilinis savo turiniu ir dalyvių skaičiumi Amerikos akademijos otorinolaringologų-galvos ir kaklo chirurgų tarptautinis suvažiavimas vyko pagrindiniame JAV atrakcionų mieste Orlande rugsėjo 21–24 dienomis. Šiųmetė konferencija, galbūt dėl to, kad vyko nuolat žaliame, karštame ir prisotintame dirbtinio intelekto bei vaizdinių Orlande (1 pav.), sutraukė itin daug dalyvių – joje dalyvavo daugiau nei 8 tūkstančiai gydytojų iš 93 šalių, o Oto Expo parodoje – daugiau nei 250 medicinos įrangos ir farmacijos kompanijų. Reikia pabrėžti, kad 80 proc. dalyvių, taip pat ir lektorių, sudarė amerikiečiai.

Stažuotė Belgijoje

Šių metų lapkričio mėnesį finansuojami tarptautinio projekto BAS 2 savaites (lapkričio mėn. 03–14 d.) stažavomės Belgijos Mont-Godinne universitetinėje ligoninėje.
 

© 2006 Visos teisės saugomos.