Otorinolaringologijos aktualijos 2015/1

TURINYS

Otologija

Smilkinkaulių vaizdinimo reikšmė atliekant kochlearinę implantaciją

Įrodymais pagrįstos ūminio išorinio otito diagnostikos ir gydymo rekomendacijos

Idiopatinis veidinio nervo paralyžius (Belo paralyžius)

Vidurinės ausies mioklonusas

Akių judinamųjų raumenų vestibuliniai sukeltieji miogeniniai potencialai

Kompiuterinės posturografijos su tetraataksiometrijos sistema principai diagnozuojant
pusiausvyros sutrikimus

 

Rinologija

Komplikuoto idiopatinio rinito gydymas sparninio kanalo nervo neurektomija

Rinogeninės intraorbitinės komplikacijos

 

Faringologija

Klinikinis abipusės nazolabialinės cistos atvejis

Vincento angina praeityje ir dabar

 

Laringologija

Injekcinė laringoplastika

Tracheostomijų komplikacijos

 

Nauji moksliniai projektai

INTVEST: inovatyvios tyrimų sistemos periferinei vestibulinei funkcijai tirti sukūrimas

 

Disertacija

Mokslų daktaro disertacija „Nauji lankstūs visos klausos kauliukų grandinės
protezai su sąnariu“

 

Mokslinės konferencijos

Tarptautinė konferencija ,,Šiuolaikinės otologijos ir otochirurgijos galimybės“
ir smilkinkaulio preparavimo kursai Vilniuje

Įspūdžiai iš IV Uzbekistano otorinolaringologų kongreso

 

Mokslinių straipsnių santraukos

Lietuvos otorinolaringologų  2014 metais išspausdintų tarptautinių mokslinių
straipsnių santraukos

 

Vaistai ir ligos

Ūminio ir lėtinio tonzilofaringito diagnostikos bei gydymo aktualijos

Infekcijų gydymas vietiškai veikiančiais antibiotikais otorinolaringologo praktikoje

GERL pulmonologo požiūriu

Efektyvi mechaninė apsauga nuo refliukso

Efektyvaus alerginio rinito gydymo svarba

Vidurinės ausies uždegimas: iškylančios problemos

 

Šeimos gydytojui

Otorinolaringologas – apie tonzilito ir faringito gydymo ypatumus

Smilkinkaulių vaizdinimo reikšmė atliekant kochlearinę implantaciją

Kochlearinė implantacija – moderni procedūra, galinti pagerinti klausos sutrikimus patiriančių pacientų gyvenimo kokybę. Siekiant geriausių implantacijos rezultatų, prieš operaciją atliekamas detalus būklės įvertinimas. Vienas pagrindinių įrankių yra smilkinkaulių kompiuterinė tomografija, kuri padeda įvertinti operacijai svarbius ausies anatomijos variantu, ypač esant vidinės ausies patologijai. Sraigės raidos sutrikimai nėra kontraindikacija atlikti kochlearinę implantaciją, bet prieš operaciją pacientas turi būti ištirtas nuodugniau ir patyrusios gydytojų komandos. Dar 1800 metais Aleksandras Volta atrado, kad elektros srovė, sklindanti elektrodais, esančiais išorinės ausies landoje, gali sukelti klausos pojūtį. Praėjus 182 metams buvo implantuotas pirmasis pasaulyje komercinis kochlearinis implantas. Pirmoji kochlearinės implantacijos operacija Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikose buvo atlikta 2004 metais. 2012 metų gruodį, Jungtinių Amerikos Valstijų maisto ir maistų kontrolės tarnybos (angl. U.S. Food and Drug Administration) duomenimis, pasaulyje kochleariniais implantais naudojasi apie 324 200 žmonių. Kochlearinė implantacija pagerina gyvenimo kokybę suaugusiesiems bei vaikams, kuriems yra sunkus ar ženklus neurosensorinės kilmės prikurtimas. Tiek pasaulyje, tiek Lietuvoje procedūra atliekama vis dažniau, ir gydytojų komandos veiksmai, ypač priešoperacinis vaizdinimo tyrimų įvertinimas, turi lemiamą įtaką implantacijos sėkmei.

Įrodymais pagrįstos ūminio išorinio otito diagnostikos ir gydymo rekomendacijos

Ūminis išorinis otitas yra skausmingas išorinės klausomosios landos odos uždegimas. Jis gali būti lokalus arba išplitęs. Straipsnyje aprašomos Amerikos otolaringologijos galvos ir kaklo chirurgijos akademijos priimtos naujosios rekomendacijos, skirtos visiems dirbantiems klinikinį darbą su vaikais ir suaugusiaisiais, kuriems diagnozuojamas ūminis išorinis otitas, jis gydomas ir stebima gydymo eiga.

Idiopatinis veidinio nervo paralyžius (Belo paralyžius)

Belo paralyžius – idiopatinis vienpusis veidinio nervo paralyžius. Belo paralyžius diagnozuojamas esant periferinio tipo veidinio nervo pažeidimui, kai nenustatoma kitos priežasties. Paralyžiui gydyti skiriama gliukokortikoidų, kartais kartu su antivirusiniais vaistais. Paralyžiui nepraėjus per 3 mėnesius ar ryškėjant naujiems simptomams, pacientą būtina ištirti nuodugniau.

Vidurinės ausies mioklonusas

Vidurinės ausies mioklonusas – reta liga, pasireiškianti specifiniu spragsėjimu paciento ausyje. Išskirtinis ligos požymis – ūžesys išprovokuojamas specialiais manevrais. Tai objektyvus simptomas, t. y. garsus, kurie vargina pacientą, gali išgirsti ir gydytojas. Straipsnyje aptariami etiologiniai ligos veiksniai, diagnostikos metodai bei gydymo galimybės.

Akių judinamųjų raumenų vestibuliniai sukeltieji miogeniniai potenciala

Akių judinamųjų raumenų vestibuliniai sukeltieji miogeniniai potencialai (angl. Ocular Vestibular Evoked Myogenic Potentials, oVEMP) – tai vestibulookulinis refleksas, kylantis kaip atsakas į didelio stiprumo garsinį stimulą. oVEMP tyrimo tikslas – įvertinti pailgojo maišelio (utriculus) ir kylančiosios vestibulinio laido dalies funkciją (vestibiulookulinį refleksą) funkcijas. Vertinami šie užregistruoto oVEMP parametrai: P1 bangos amplitudė ir latentiškumas, N1 bangos amplitudė ir latentiškumas, amplitudžių santykis ir asimetrija, slenkstinis garso intensyvumas. Literatūros šaltiniai nurodo, kad amplitudžių matavimai yra patikimiausi.

Kompiuterinės posturografijos su tetraataksiometrijos sistema principai diagnozuojant pusiausvyros sutrikimus

Pusiausvyros sutrikimai vargina apie 20–35 proc. visos žmonių populiacijos. Vidutiniškai 15 proc. pacientų apskritai neįmanoma nustatyti vestibulinės funkcijos sutrikimą sukėlusios priežasties, o 30–50 proc. atvejų tradiciniai pusiausvyros sutrikimų diagnostikos metodai nepatvirtina tikslios sutrikimą nulėmusio pažeidimo lokalizacijos. Dabar neabejojama dar 1981 metais Stockwell ir bendr. pareikšta nuomone, jog posturografija yra akivaizdžiai vertingas papildomas diagnostikos metodas tiriant pusiausvyros sutrikimus, ir toliau ieškoma galimybių šį metodą tobulinti ir kuo plačiau taikyti. Kompiuterinė posturografija – metodas, naudojamas ne tik pusiausvyros sutrikimų lokalizacijai nustatyti, bet ir kaip funkcinis tyrimo metodas, padedantis įvertinti adaptacijos efektą bei treniruoti ar atkurti pusiausvyrą reabilitacijos metu.

Komplikuoto idiopatinio rinito gydymas sparninio kanalo nervo neurektomija

Lėtinis idiopatinis, arba vazomotorinis, rinitas yra varginanti patologija, smarkiai pabloginanti paciento gyvenimo kokybę. Konservatyvus gydymas retai duoda gerą ir ilgalaikį rezultatą, o taikomos apatinių kriauklių chirurginės operacijos bei procedūros dažnai būna nepakankamos ir neišsprendžia nuolatinės vandeningos rinorėjos problemos. Ištobulėjus nosies endoskopinės chirurgijos technikai, sumažėjus operacijos traumatiškumui, pastaraisiais metais naujai susidomėta sparninio kanalo nervo fiziologija ir jo chirurginio gydymo galimybėmis. Skeliami duomenys rodo gerus operacijos rezultatus, ilgalaikį efektą, mažą pooperacinių komplikacijų skaičių gydant užsitęsusį idiopatinį vazomotorinį rinitą. Prienosinių ančių kompiuterinės tomografijos vaizdas yra svarbiausias apsprendžiant dėl operacijos apimtis ir prieigos. Straipsnyje apžvelgiama naujausia literatūra, anatominiai sparninio kanalo nervo ypatumai, apibendrinama operacinė technika ir gydymo veiksmingumas.

Rinogeninės intraorbitinės komplikacijos

Intraorbitinės sinusito komplikacijos yra dažniausia vaikų vienpusio išverstakumo priežastis ir trečia pagal dažnumą suaugusiųjų. Prieštvarinio bei užtvarinio akiduobės ląstelyno uždegimas apima įvairias anatomines sritis. Užtvarinio akiduobės ląstelyno uždegimas yra pavojingesnė komplikacija. Nors jų klinikiniai požymiai iš pradžių yra panašūs, prognozė ir gydymo taktika skiriasi. Laiku nepradėjus gydyti užtvarinio akiduobės ląstelyno uždegimo, gresia apakimas, infekcijos plitimas į smegenis ar netgi mirtis. Požymiai, kai reikėtų detaliau tirti pacientą (atlikti kompiuterinę tomografiją ir (ar) planuoti operacinį gydymą), yra regos aštrumo prastėjimas, akies obuolio judesių skausmingumas bei išverstakumas.

Klinikinis abipusės nazolabialinės cistos atvejis

Straipsnyje trumpai aprašoma nazolabialinių cistų patogenezė, nusiskundimai, radiologinė diagnostika. Apžvelgiama diferencinė diagnostika ir pagrindiniai chirurginiai gydymo būdai. Pristatomas 59 m. pacientės, kuriai diagnozuota abipusė nazolabialinė cista, klinikinis atvejis.

Injekcinė laringoplastika

Straipsnyje aptariami injekcinės laringoplastikos būdai, naudojamos medžiagos, indikacijos. Išryškinamas vienpusio balso klosčių paralyžiaus ankstyvuoju laikotarpiu atliktos operacijos pranašumas, pagrįsti 10 metų perspektyvinio tyrimo rezultatais.

Tracheostomijų komplikacijos

Tracheostomijos atliekamos nuo senų laikų. Jų technika ilgainiui patobulėjo, tačiau įvairių komplikacijų pasitaiko ir šiais laikais. Tracheostomijų komplikacijos skiriamos į intraoperacines, pooperacines ankstyvąsias ir pooperacines vėlyvąsias. Tracheostomijų komplikacijų dažnumas svyruoja nuo 5 iki 40 proc. Dažniausios komplikacijos yra kraujavimas, kaniulės obstrukcija ir dislokacija. Mirštamumas nuo tracheostomijų komplikacijų sudaro nuo 0,5 iki 1,6 proc.

INTVEST: inovatyvios tyrimų sistemos periferinei vestibulinei funkcijai tirti sukūrimas

Skatindamos Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) ir Kauno technologijos universiteto (KTU) mokslininkų bendradarbiavimą, abi aukštosios mokyklos 2015 m. antrą kartą organizavo konkursą bendriems LSMU ir KTU mokslo projektams finansuoti. Šiam konkursui Mokslo fondas papildomai skyrė 60 tūkst. eurų. Konkursui buvo pateiktos 27 paraiškos. Finansavimas skirtas 6 LSMU ir KTU ekspertų komisijos atrinktiems projektams, tarp kurių pateko ir INTVEST. Šio projekto dalyviai: LSMU atstovai: prof. dr. Ingrida Ulozienė (projekto vadovė), prof. habil. dr. Virgilijus Ulozas, dr. Rasa Liutkevičienė, gyd. rezidentė Milda Šileikaitė; KTU atstovai: prof. dr. Vaidotas Marozas (projekto vadovas), magistrantas Skirmantas Stanaitis ir doktorantas Mindaugas Marozas (1 pav.).

Įspūdžiai iš IV Uzbekistano otorinolaringologų kongreso

2015 gegužės 12–13 d. Taškente, Uzkistano sostinėje, vyko ketvirtasis Uzbekistano otorinolaringologų kongresas, kuriame dalyvavo ir trys Lietuvos otorinolaringologų draugijos atstovai: prof. E. Lesinskas, dr. D. Rauba ir gyd. D. Šukytė. Uzbekistano otorinolaringologų kongresai yra didžiuliai renginiai, nes vyksta tik kas penkerius metus, o tarp kongresų kas dvejus metus organizuojamos mažesnės apimties otorinolaringologų konferencijos.

Ūminio ir lėtinio tonzilofaringito diagnostikos bei gydymo aktualijos

Vienas iš pagrindinių tonzilito simptomų yra gerklės skausmas. Kadangi šių sričių gleivinėje ir pogleiviniame sluoksnyje yra daug limfinio audinio, juose labai dažnai vyksta uždegimo ir infekcijos procesai. Be to, ryklė yra tiek kvėpavimo, tiek virškinimo trakto dalis. Todėl daug įvairių įkvepiamų ar nuryjamų medžiagų gali sukelti jos ir tonzilių uždegimą – tonzilofaringitą, dėl kurio ir atsiranda gerklės skausmas. Esant skirtingai ligos etiologijai, būtinas ir atitinkamas gydymas. Vertinant gerklės skausmą, būtina nustatyti priežastį, įvertinti ligos eigą bei sunkumą, galimas komplikacijas ir skirti tinkamą gydymą. Bakterinės kilmės tonzilitas gydomas antibakteriniais vaistais, o jei gerklės skausmo priežastis yra virusų sąlygotas peršalimas, svarbu nepamiršti simptominio gydymo. Jį taikant, labai dažnai gerklės skausmas praeina per savaitę ar kiek ilgesnį laiką.

Infekcijų gydymas vietiškai veikiančiais antibiotikais otorinolaringologo praktikoje

Pastaruoju metu vis didesnę reikšmę gydant įvairios kilmės ir lokalizacijos lengvas bei vidutinio sunkumo nekomplikuotas minkšųjų audinių infekcines ligas įgauna vietiškai veikiantys antibakteriniai preparatai. Tai atspindi ir gydymo taktikos kitimas: dažniau pradedama nuo konservatyvaus gydymo vietiškai ar (ir) sistemiškai veikiančiais antibiotikais taip atitolinant ar išvengiant chirurginių procedūrų. Dažniausiai odos struktūrų infekcinės ligos pradedamos gydyti empiriškai, kol dar nėra bakteriologinio tyrimo atsakymo, todėl skiriamas preparatas privalo būti plataus spektro, o jo veikliosios medžiagos papildyti ir garantuoti terapinį efektyvumą.

GERL pulmonologo požiūriu

Dažnas pacientas, apsilankantis pulmonologo kabinete, skundžiasi varginančiu kosuliu. Tai nespecifinis simptomas, pasireiškiantis bemaž kiekvienos plaučių ligos atveju. Tačiau įdomu tai, kad ne visada kosulio priežastis yra plaučių ligos. Kosulį sukelia mechaninių ar cheminių kosulio receptorių dirginimas, o jų yra ne tik viršutiniuose ir apatiniuose kvėpavimo takuose, bet ir perikarde, stemplėje, skrandyje, diafragmoje, išoriniame ausies kanale, ausies būgnelyje. Taigi kosulio priežastis gali būti ne tik kvėpavimo, bet ir kitų organų sistemų patologija [1]. Gana dažna kosulio priežastis – gastroezofaginis refliuksas. Šios ligos paplitimas Europoje siekia 8,8–25,9 proc. [2]. Maždaug 10 proc. visos populiacijos simptomai tokie ryškūs, kad vien pagal juos gali būti diagnozuojama gastroezofaginio refliukso liga (GERL). Maždaug 40–50 proc. šių pacientų nustatoma erozinė ligos forma (erozinis ezofagitas) [3]. Pašalinti su kvėpavimo takais susijusius ligos simptomus gali pavykti tik skyrus tinkamą antirefliuksinį gydymą.

Otorinolaringologas – apie tonzilito ir faringito gydymo ypatumus

Vėstant orams, poliklinikas užplūsta pacientai, besiskundžiantys gerklės ligomis. Vienos dažniausių – tonzilitas (arba angina) ir faringitas (ryklės uždegimas). Apie šių ligų gydymo ypatumus bei galimybes pasveikti vartojant augalinius preparatus kalbamės su Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų otorinolaringologe Alina Kuzminiene.

Efektyvi mechaninė apsauga nuo refliukso

Skrandžio turinio grįžimas į stemplę (gastroezofaginis refliuksas, GER) yra normalus fiziologinis procesas. Dauguma epizodų būna trumpi ir nesukelia jokių simptomų, stemplės pažeidimo ar kitų komplikacijų. Patologinis GER nuo fiziologinio skiriasi didesniu dažnumu bei atpilamo turinio kiekiu, ilgesne trukme. GER tampa gastroefozaginio refliukso liga (GERL), kai ilgalaikis refliuksato poveikis sukelia makroskopinius stemplės ar gerklų gleivinės pokyčius ar simptomus, kurie blogina gyvenimo kokybę [1].
 

© 2006 Visos teisės saugomos.