Epidemiologai: nuo įvairias ligas sukeliančio pneumokoko apsaugo skiepai

Artėjant šaltajam metų sezonui, kai svariai padaugėja pneumokoko sukeliamų ligų, t. y. sinusito, plaučių, gerklės ir viduriniosios ausies uždegimų, taip pat meningito ir netgi sepsio, atvejų, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Vilniaus departamento specialistai primena, kad daugumos šių susirgimų galima išvengti pasiskiepijus. Anot jų, tai ypač aktualu rizikos grupėms priklausantiems žmonėms, kuriems pneumokokinė infekcija gali būti grėsminga gyvybei.

Epidemiologų teigimu, didžiausią riziką susirgti pneumokokine infekcija ir sunkia šios ligos forma turi vaikai iki 5-erių metų ir vyresnio amžiaus žmonės bei sergantys lėtinėmis ir onkologinėmis ligomis.

Duomenys rodo, kad pneumokokinė infekcija yra viena iš didžiausią žalą sukeliančių užkrečiamųjų ligų Europoje ir visame pasaulyje. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, kasmet nuo pneumokokinės infekcijos miršta apie milijonas vaikų.

Lietuvoje pernai nustatyti 25 pneumokokinės infekcijos atvejai, 2020 m. – 44. Nors sergamumas mažėja, anot specialistų, svarbu nepamiršti laikytis pneumokokinės infekcijos prevencijos priemonių.

„Pati efektyviausia apsisaugojimo nuo pneumokokinės infekcijos priemonė vienareikšmiškai yra skiepai. Taip pat nereikėtų pamiršti ir vadinamųjų nespecifinių apsaugos priemonių, padedančių išvengti ligos. Tai yra imuniteto stiprinimas, rankų higiena, kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo laikymasis“, – sako visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Emilija Žukauskaitė.

Nuo 2014 m. vakcina nuo pneumokokinės infekcijos yra įtraukta į vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių. Vaikai skiepijami 3 vakcinos dozėmis: 2 mėn., 4 mėn. ir 12–15 mėn. amžiaus, o vaikai (2–18 m.), kurie nebuvo paskiepyti nuo pneumokokinės infekcijos nurodytame amžiuje, bet priklauso pneumokokinės infekcijos rizikos grupėms skiepijami vienkartine vakcinos doze.

Suaugusieji, priklausantys rizikos grupėms, taip pat skiepijami vienkartine infekcijos vakcinos doze.

Dėl skiepų reikėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją.

NVSC informacija