Pernai kovai su Parkinsono liga išleista 4,8 mln. eurų iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF), praneša Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK). Tai – 14 proc. daugiau nei 2017 m., kai buvo panaudota per 4,17 mln. eurų.

Lietuvos naujienos

Lietuvoje atsiras didelės svarbos objektas, padėsiantis gelbėti žmonių gyvybes

2019-04-19
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) praneša, kad artimiausiais metais Lietuvoje atsiras ypatingos sveikatos priežiūrai ir mokslui svarbos objektas – ciklotronas, dar žinomas kaip dalelių greitintuvas. Šis tęstinis ES lėšomis finansuojamas projektas leis plėtoti branduolinės medicinos technologijas bei atlikti ženkliai daugiau ankstyvosios onkologinių bei kitų susirgimų diagnostikos tyrimų ir taip reikšmingai prisidės išsaugant vis daugiau Lietuvos gyventojų gyvybių.
 

Lietuvos ligoninės pradėjo jungtinį informacinių sistemų vystymo projektą

2019-04-18
Pirmą kartą Lietuvoje pradėtas jungtinis projektas tarp šalies ligoninių dėl asmens sveikatos priežiūros įstaigų informacinių sistemų vystymo ir priežiūros paslaugų.
 

VLK direktorius apie sveikatos sistemos vertinimą: dalis aspektų jau tobulinami

2019-04-17
Sveikatos priežiūros finansavimui ir organizavimui trūksta nuoseklumo, konstatavo Aukščiausiosios audito institucijos (AAI) pirmą kartą atliktas 2010–2018 m. laikotarpio sveikatos priežiūros sistemos vertinimas. Pasak Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) direktoriaus Gintaro Kacevičiaus, kai kurie vertinime minimi aspektai, susiję su privalomuoju sveikatos draudimu, jau yra tobulinami, kitus – spręsti bus imtasi jau artimiausiu metu.
 

Statinai ir jų nauda ne tik antrinei prevencijai jau sergantiems, bet ir pirminei prevencijai – dar nesergantiems širdies ir kraujagyslių ligomis asmenims

2019-04-16
Pagrindiniai širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksniai yra rūkymas, padidėjęs arterinis kraujo spaudimas, padidėjusi cholesterolio koncentracija kraujyje, netaisyklinga mityba bei mažas fizinis aktyvumas. Širdies ir kraujagyslių ligų vystymuisi įtaką taip pat daro antsvoris, nutukimas, cukrinis diabetas, stresas, piktnaudžiavimas alkoholiu. Vis dėlto padidėjęs cholesterolio ir kitų kraujo riebalų, arba lipidų, kiekis kraujyje yra vienas pagrindinių širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksnių. Daugelis žmonių nejaučia jokių šių ligų simptomų, negeba jų atpažinti ir dažnai net neįtaria, kad serga. Todėl labai svarbu laiku diagnozuoti ligą ir užkirsti kelią galimoms mirtims. Koks gydymo būdas yra pats optimalus? Apie tai kalbamės su VUL Santaros klinikų Kardiologijos ir angiologijos centro kardiologe prof. dr. Žaneta Petrulioniene.
 

Siekia skaidresnės sveikatos sistemos

2019-04-16
Sveikatos apsaugos ministerijoje (SAM) vyko konferencija „Skaidri sveikatos sistema. Ko reikia, kad visuomenė pasitikėtų?“, kurioje diskutuota, kaip medikai, valdžios institucijos ir gyventojai gali prisidėti prie skaidrios sveikatos sistemos kūrimo.
 

Pakopinis PSI nutraukimas pacientams, kuriems įtariama GERL laringofaringinė forma

2019-04-16
Gastroezofaginio refliukso ligos laringofaringinė forma (GERL LF) yra ekstraezofaginė GERL forma, kurios įprastinė gydymo taktika yra empirinis rūgštingumo mažinimas protonų siurblio inhibitoriais (PSI), H2 receptorių blokatoriais ar abiem vaistais iš karto. Nutraukiant PSI, yra tikslingiau tai padaryti laipsniškai nei staiga, siekiant išvengti skrandžio rūgšties hipersekrecijos atkryčio nutraukus gydymą. Šiame straipsnyje nagrinėjamas pakopinio PSI nutraukimo efektyvumas pacientams, sergantiems GERL LF.
 

Konsoliduotuosius pirkimus pasirinkusios įstaigos pernai valstybei sutaupė 0,5 mln. eurų

2019-04-15
Ypač konkurencingos prekių kainos, o kartais ir nemokamos paslaugos viešajam sektoriui gali tapti prieinamos arba bent dažnesnės. Tai taptų kasdienybe, jei įsigydamos reikiamas prekes ir paslaugas, įstaigos išnaudotų visas CPO LT sukurtas priemones, padedančias sumažinti kainas. Pernai, įvykdžius konsoliduotuosius viešuosius pirkimus, valstybei buvo sutaupyta beveik pusė milijono eurų.
 

Mikroelementų svarba kasdienei paciento savijautai ir atokiosioms baigtims

2019-04-12
Lietuvoje kasmet širdies ir kraujagyslių ligos lemia 56 proc. mirčių. Dėl nerūpestingo ir atsainaus sergančiųjų požiūrio į širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksnius, jų netinkamo valdymo neretai žmogaus kraujagyslių amžius gerokai viršija biologinį amžių. Tuo galima paaiškinti jaunų žmonių susirgimą ūminiais širdies ir galvos smegenų infarktais, padidėjusio arterinio kraujospūdžio liga, diagnozuotomis įvairiomis širdies ir kraujagyslių pažaidomis. Žinoma, geriausia būtų atpažinti pirmuosius širdinės sveikatos sutrikimo požymius, tinkamai vertinti visus pacientų nusiskundimus, kurių koregavimas gali turėti įtakos širdinės ligos pasireiškimui. Apie tai, koks šiame procese galėtų būti farmacijos specialistų vaidmuo, kalbamės su Lietuvos širdies asociacijos prezidentu profesoriumi Raimondu Kubiliumi.
 

Žinia medicinos studijų rezidentams

2019-04-11
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) kviečia medicinos studijų absolventus dalyvauti ES lėšomis finansuojamuose projektuose, kurių metu bus galima studijuoti nemokamai medicinos rezidentūroje ir įgyti šeimos gydytojo, neurologo, kardiologo ar pulmonologo specialybę.
 

Sėkmė skaičiuojama ne metais, o išgelbėtomis gyvybėmis

2019-04-11
Vakar Neonatologijos klinikos Naujagimių intensyviosios terapijos skyriuje buvo neeilinė diena – švenčiamas 30 metų jubiliejus. Skyriaus sėkmė skaičiuojama ne metais, ne brangia ir modernia aparatūra, kurios skyriuje apstu, o išgelbėtomis gyvybėmis, šypsenomis, kurias savo artimiesiems pasveikę dovanoja ypatingai sunkios būklės buvę naujagimiai.
 

Jaunieji gydytojai kelia ir rezidentūros programų bei studijų kokybės kontrolės klausimus

2019-04-09
Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Asta Kubilienė susitiko su jaunųjų medikų organizacijų atstovais ir išklausė nuomones bei pasiūlymus dėl medikų ruošimo proceso trūkumų. Sutarta, kad klausimus būtina nagrinėti Sveikatos reikalų komiteto posėdyje.
 

Plaučių vėžio diagnostikos ir gydymo gairių apžvalga

2019-04-09
Plaučių vėžys yra viena labiausiai paplitusių ir blogiausiomis išgyvenamumo prognozėmis pasižyminčių onkologinių ligų pasaulyje. Todėl jos diagnostikai ir gydymui neatsitiktinai skiriamas ypatingas dėmesys. Vasaros pradžioje Lietuvos pulmonologų draugija kartu su Vilniaus universitetu, Lietuvos chemoterapeutų draugija, Lietuvos krūtinės ir širdies chirurgų draugija, Lietuvos laboratorinės medicinos draugija, Lietuvos onkologų draugija, Lietuvos radiologų asociacija, Lietuvos skausmo draugija, Lietuvos spindulinės terapijos sąjunga ir Valstybiniu patologijos centru atliko didžiulį darbą atnaujindama ankstesnes Plaučių vėžio diagnostikos ir gydymo gaires (metodines rekomendacijas). Suburtas būrys geriausių savo srities specialistų Lietuvoje, visų minėtų institucijų atstovų parengė ir pateikė susistemintą visą šiuolaikinę informaciją apie plaučių vėžio morfologiją, biologiją, diagnostiką ir gydymą. Šis dokumentas skirtas įvairių specialybių gydytojams, dirbantiems plaučių vėžio srityje, taip pat gydytojams rezidentams, studentams. Plačiau pakomentuoti šį dokumentą bei išreikšti savo vertinimus paprašėme šias rekomendacijas rengusios darbo grupės narius – VUL Santaros klinikų Pulmonologijos ir alergologijos centro vadovą prof. Edvardą Danilą ir Lietuvos pulmonologų draugijos pirmininką doc. Rolandą Zablockį.
 

2018 m. Amerikos kardiologų draugijos ir Amerikos širdies asociacijos padidėjusios cholesterolio koncentracijos diagnostikos ir gydymo gairių apžvalga

2019-04-08
JAV kardiologų parengtose klinikinės praktikos gairėse pateikiamos rekomendacijos, pritaikytos širdies ir kraujagyslių ligomis (ŠKL) sergantiems ar priklausantiems šių ligų rizikos grupei pacientams. Nors rekomendacijos paremtos remiantis klinikine patirtimi Jungtinėse Amerikos Valstijose, jos yra aktualios gydant pacientus visame pasaulyje. Rekomendacijos gali padėti gydytojams priimti tinkamą gydymo sprendimą. Siekiant užtikrinti rekomendacijų pagrįstumą ir nešališkumą, nė vienas iš bendraautorių negalėjo būti susijęs su farmacijos kompanijomis.
 

Ką turėtų žinoti gydytojas, skirdamas naujos kartos geriamuosius antikoaguliantus?

2019-04-08
Remiantis epidemiologiniais duomenimis, prieširdžių virpėjimu (PV) serga 1 proc. populiacijos. Nuo 10 iki 20 proc. visų sergančių PV pacientų nejaučia ligos simptomų (besimptomis, tylusis PV). Apie 15 mln. žmonių visame pasaulyje kasmet nukenčia nuo insulto, iš kurių mažiausiai 15 proc. atvejų yra susiję su kliniškai diagnozuotu PV. Insultai, susiję su PV, pasižymi blogesnėmis baigtimis, lyginant su insultais, įvykusiais dėl kitų priežasčių. Kas ketvirto išeminio insulto priežastis yra nežinoma – tai kriptogeninis arba nežinomos kilmės embolinis insultas, o „tylusis“ PV gali būti svarbus etiologinis veiksnys.
 

Kauno savivaldybes ragina sutelkti pajėgas tymų situacijai suvaldyti

2019-04-08
Kauno mieste ir rajone fiksuojama daugiausia tymų atvejų, ypač sudėtinga situacija Kauno mieste. Šiandien sveikatos apsaugos viceministras Algirdas Šešelgis dėl nepalankios tymų epidemiologinės situacijos šiose savivaldybėse susitiko su Kauno miesto ir Kauno rajono savivaldybių atstovais.
 

Kviečia nominuoti projektus ES sveikatos srities apdovanojimams

2019-04-05
Europos Komisija kviečia nominuoti projektus ES sveikatos srities apdovanojimams. Šių metų apdovanojimai bus skirti vaikų bei jaunimo nutukimo mažinimo ir prevencijos iniciatyvoms, padedančioms ar padėjusioms gerinti visuomenės sveikatą Europos Sąjungoje. Šios iniciatyvos kvietimo teikti paraiškas momentu turi būti tebevykdomos arba gali būti jau pasibaigusios, bet ne anksčiau kaip 2016 m. sausio 1 d.
 

Apie Vyriausybės struktūrines reformas

2019-04-04
Vyriausybės pasitarime trečiadienį pristatyti vykdomų 6 struktūrinių reformų atlikti darbai ir pirmieji rezultatai. Premjeras paragino ministrus toliau palaikyti reformų įgyvendinimo tempą, įgyvendinti jas laiku, nes Vyriausybei itin svarbus šių darbų tęstinumas, rezultatų siekimas, ilgalaikiai susitarimai.
 

Keisis tvarka dėl priverstinio gydymo

2019-04-04
Ministrų kabinetas įpareigojo Sveikatos apsaugos ministeriją (SAM) patvirtinti tvarką, pagal kurią psichikos ir elgesio sutrikimų turintys pacientai arba pacientai, kurie negeba protingai vertinti savo interesų ir dėl to neįmanoma gauti jų sutikimo gydymui, galės būti priverstinai paguldyti į ligoninę, siekiant jiems suteikti reikiamą pagalbą. Tai reiškia, kad artimiausiu metu bus nustatytos konkrečios taisyklės, kuomet tokie žmonės galės būti priverstinai gydomi.
 

Vaikų kosulio klinikinis įvertinimas ir gydymo būdai: praktinės rekomendacijos

2019-04-04
Pirminėje sveikatos priežiūros sistemoje vaikų kosulys – bene dažniausiai pasitaikantis nusiskundimas. Pastarasis ne tik trukdo vaikui kokybiškai išsimiegoti, žaisti ir lankyti darželį ar mokyklą, bet dažnai kelia ir didelį stresą tėvams. Dauguma kosulio atvejų siejami su prieš tai buvusiomis, savaime praeinančiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis. Šio simptomo gydymo strategijos neatskiriamos nuo atidaus klinikinio įvertinimo ir tikslaus priežastinio veiksnio nustatymo. Klinikinėje praktikoje taikomi ūmaus/lėtinio ir specifiško/nespecifiško vaikų kosulio diagnostikos ir gydymo algoritmai ne tik greičiau palengvina kosulį, bet ir gerina tėvų gyvenimo kokybę.
 

Širdies nepakankamumas ir gretutinės ligos: geležies trūkumas bei anemija

2019-04-03
Širdies nepakankamumu sergantieji pacientai turi daug gretutinių ligų, kurios sąlygoja širdies nepakankamumo eigą bei gydymą. Svarbu ir tai, jog gretutinės ligos turi įtakos sergančiojo širdies nepakankamumu prognozei, o specialusis gretutinių ligų gydymas baigčių nepagerina. Gydant sergantįjį širdies nepakankamumu reikia ekspertinių žinių ligų bei vaistų tarpusavio sąveikos požiūriu. Kiekviena liga (širdies nepakankamumas ir gretutinės ligos) gali paūmėti ir bloginti ar komplikuoti kitų būklių eigą. Gydymas, skiriamas gretutinėms ligoms gydyti, gali sukelti širdies nepakankamumo eigos pablogėjimą (pvz., reumatoidinis artritas).
 

Didėjantis atsparių antibiotikams bakterijų plitimas – grėsmė visuomenės sveikatai

2019-04-03
Antibiotikai yra vieninteliai vaistai, kurie gali gydyti bakterines infekcijas, tačiau netinkamas antibiotikų vartojimas gali sukelti grėsmių. Svarbiausia grėsmė – antibiotikams atsparių bakterijų plitimas, dėl kurio tampa sunku ir brangu gydyti infekcijas [1]. Atsparumas antibiotikams yra bakterijų gebėjimas blokuoti vieno ar kelių antibiotikų veikimą. Žmonės ir gyvūnai netampa atsparūs antibiotikams, bet bakterijos, esančios žmogaus ar gyvūno organizme, gali tapti atsparios. Atsparumas antibiotikams yra didėjanti grėsmė visuomenės sveikatai [1].
 

AKF inhibitoriai ar sartanai: panašumai ir skirtumai

2019-04-03
Dauguma šiuolaikinių gairių angiotenziną konvertuojančio fermento inhibitorius (AKFI) apibrėžia kaip pirmos eilės vaistus širdies ir kraujagyslių (ŠKL) ligoms gydyti, o angiotenzino receptorių blokatorius (ARB) – kaip alternatyvą angiotenziną konvertuojančio fermento inhibitoriams (AKFI), jei pacientas AKFI netoleruoja. Franz H. Messerli ir bendr. atliko literatūros apžvalgą, kurioje, remdamiesi įvairių autorių atliktais tyrimais, įvertino ir palygino AKFI ir ARB veiksmingumą, saugumą, toleravimo profilį ir klinikines baigtis gydant ŠKL ligomis sergančius pacientus šių klasių vaistais.
 

Kompensuos naujus vaistus nuo vėžio

2019-04-02
Netrukus pacientams Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis bus kompensuojami 6 inovatyvūs vaistai. Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) specialistų teigimu, dauguma šių brangių vaistinių preparatų padės žmonėms kovoje su vėžiu.
 

Viceministras pakvietė saugoti save ir savo vaikus

2019-04-01
Lietuvoje tęsiasi tymų protrūkis, fiksuojami vis nauji ligos atvejai. Į klausimus apie tai, kaip valdoma situacija, kokių priemonių imamasi tymų protrūkiui stabdyti, atsako sveikatos apsaugos viceministras, darbo grupės užkrečiamųjų ligų protrūkių ar nepalankios epideminės situacijos valdymo koordinavimui vadovas Algirdas Šešelgis.
 

Visoms vakcinoms yra taikoma dviguba kokybės kontrolė

2019-03-29
Lietuvoje tyčia skleidžiama dezinformacija apie vakcinas, neva jos yra nesaugios, nekokybiškos, neaiškios sudėties, yra netoleruotina.
 

Lietuvos gyventojų mirtingumas nuo lėtinių neinfekcinių ligų mažėja

2019-03-28
Penkiolikos metų trukmės Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) mokslininkų grupės tyrimų ciklas atskleidė: epidemijai prilygstantį širdies ir kraujagyslių, onkologinių ligų, cukrinio diabeto išplitimą dažniau lemia ne paveldimumas, o sveikatą žalojanti gyvensena.
 

Per penkerius metus – daugiau kaip 9 tūkstančiai elektroninių sutikimų donorystei

2019-03-28
9195 – šitiek Lietuvos gyventojų sutikimą po savo mirties padovanoti organus donorystei pasirašė elektroniniu būdu.
 

Išleistas naujas žurnalas „Otorinolaringologijos aktualijos“

2019-03-26
Prenumeratoriai jau skaito naują žurnalo „Otorinolaringologijos aktualijos“ numerį. Jei jo nesate užsiprenumeravę, galite įsigyti redakcijoje Kaune, Karaliaus Mindaugo pr. 7, tel. 937 22 10 49. Su žurnalo turiniu galite susipažinti žemiau:
 

Tirpusis ST2: biožymuo, skirtas širdies nepakankamumo progresavimui ir gydymo efektyvumui vertinti

2019-03-26
Kraujo biožymenų tyrimas tampa įprastiniu rutininiu tyrimu diagnozuojant ir gydant sergančiuosius širdies nepakankamumu (ŠN). Nors troponinas ir natriureziniai peptidai (NP) yra seniai įtvirtinti ŠN diagnostikos ir gydymo gairėse, tirpusis ST2 (sST2) tampa naujuoju biožymeniu, kuris išsiskiria savo prognozine verte klinikinėje praktikoje. Nemažai mokslinių ir klinikinių tyrimų patvirtina, kad sST2 yra rekomenduojamas tiek ūminio, tiek lėtinio ŠN prognozei vertinti.
 

Gyvensenos medicinos įtaka genų molekuliniame lygmenyje

2019-03-26
Pastaraisiais metais gyvensenos medicina įgyja svarią vietą šiuolaikinėje sveikatos apsaugos sistemoje. Ir tai nėra profilaktinės medicinos dalis, o paremta tam tikromis metodikomis bei turinti aiškius veikimo mechanizmus intervencinės (bet ne chirurginės) medicinos dalis, kuri yra nukreipta natūraliomis priemonėmis koreguoti jau prasidėjusius patofiziologinius ar net morfologinius žmogaus pokyčius. Tyrimai rodo, kad gyvensenos medicina, kurios magistro studijos vykdomos ir Lietuvoje (LSMU), gali padėti pristabdyti progresavimą, o kartais ir padėti pasveikti nuo daugelio lėtinių ligų. Jau yra aprašomi ir mechanizmai, kuriais gyvensenos pokyčiai (įskaitant mąstymo būdą) daro įtaką filiologiniams procesams netgi genetiniame lygmenyje.
 

Medikamentinio 2 tipo cukrinio diabeto gydymo aktualijos

2019-03-26
Pastaruoju metu 2 tipo cukrinio diabeto (2 tipo CD) gydymo pasirinkimo galimybės ženkliai išsiplėtė, pagerėjus pagrindinių fiziologinių šios ligos sutrikimų supratimui. Akivaizdu, kad gydymas turėtų būti kompleksinis ir laikomasi požiūrio, kuriuo atsižvelgiama į veiksnius, susijusius su glikemijos kontrole, įskaitant širdies ir kraujagyslių ligų rizikos išsivystymo mažinimą. Amerikos klinikinių endokrinologų asociacija/Amerikos endokrinologų kolegija (AACE/ACE) ir Amerikos diabeto asociacija CD valdymą rekomenduoja pradėti nuo strategijos, susidedančios iš gyvenimo būdo korekcijos ir monoterapijos, teikiant pirmenybę metforminui. Gydymo pasirinkimas yra grindžiamas glikemijos kontrolės veiksmingumu, gydymo saugumu ir tolerancija, įtaka kūno svoriui ir hipoglikemijos išsivystymo rizika, kartu atsižvelgiant į paciento gretutines ligas, vaisto vartojimo būdą bei paties sergančiojo pageidavimus.
 

Apie odontologų licencijavimą

2019-03-25
Ministrų kabinetas pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) siūlomam odontologų licencijavimo tvarkos tobulinimui, pagal kurį siūloma nustatyti, kad odontologams ir burnos higienistams reikiamus dokumentus verstis jų veikla išduoda valstybės įgaliota institucija, o ne patys sau, kaip buvo iki šiol, kai licencijas išduoda odontologų asociacija.
 

Gydytoja pulmonologė įvardija tuberkuliozės simptomus

2019-03-24
Kada ir kaip 26-erių metų Rasa užsikrėtė tuberkulioze, nežino. „Nepamenu, kad būčiau turėjusi kontaktą su šia liga sergančiu asmeniu“, – teigia moteris. Pasak Kauno klinikų filialo Romainių tuberkuliozės ligoninės gydytojos pulmonologės Stanislavos Manukian, pagrindinis infekcijos šaltinis yra atvira plaučių tuberkulioze sergantis asmuo, kuris išskiria tuberkuliozės mikobakterijas.
 

Reanimobilio vairuotojas Kęstutis: jaučiu atsakomybę už gydytojus ir naujagimius, kuriuos vežu

2019-03-22
Daugelis žmonių, išgirdę ir pamatę greitai atvažiuojantį greitosios medicinos pagalbos automobilį, skuba trauktis iš kelio. Juk niekas nežino, ar tuo metu gydytojai jau kovoja dėl žmogaus gyvybės, ar dar tik skuba į įvykio vietą. Apie tai, kas tuo metu vyksta šiame automobilyje ir kaip jaučiasi sunkiausios būklės pačius mažiausius pacientus vežantis vairuotojas ir kartu vykstantys medikai (slaugytoja ir gydytojas neonatologas), kalbamės su vienu iš Kauno klinikų vairuotojų Kęstučiu Bagdonavičiumi bei Naujagimių intensyviosios terapijos skyriaus gydytoja neonatologe Aurelija Juškevičiene.
 

Metformino poveikis cukrinio diabeto kontrolei ir komplikacijoms

2019-03-22
Metforminas yra vienas dažniausiai skiriamų glikemiją mažinančių vaistų. Jis yra rekomenduojamas kaip pirmaeilis geriamasis medikamentas 2-ojo tipo cukriniam diabetui (CD) gydyti [1]. Šio tipo CD išsivysto dėl padidėjusio ląstelių atsparumo insulinui; dėl to kasa išskiria daugiau šio hormono, kol galiausiai jos funkcija išsenka [2]. 2 tipo CD dažniau serga vyresni žmonės, tačiau paskutiniuoju metu šio tipo atvejų skaičius tarp jaunų žmonių labai išaugo [3]. Remiantis mokslinės literatūros duomenimis, metforminas glikozilintą hemoglobiną sumažina 1–2 proc. (11–22 mmmol/mol) [1]. Be to, metformino gliukozės koncentraciją kraujyje mažinantis poveikis yra susijęs su mažesne širdies ir kraujagyslių ligų rizika.
 

Nuo tymų apsaugo tik skiepai!

2019-03-22
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) primena – skiepai yra vienintelė tymų plitimui kelią užkertanti priemonė.
 

Su siuntimu konsultacija nemokama, jei gydymo įstaiga sudariusi sutartį su TLK

2019-03-22
Romualdas Š. (dirbantis, mokantis visus mokesčius) iš Kauno kreipėsi į emedicina.lt redakciją, prašydamas paaiškinti, kokiais atvejais turint siuntimą pas specialistą (gydytoją periodontologą), pacientui už jo konsultaciją reikia susimokėti. Jo turimomis žiniomis, jeigu šeimos gydytojas išrašo siuntimą pas specialistą, konsultacija turėtų būti nemokama.
 

Balandžio 18 dieną Kaune - konferencija pediatrijos klausimais

2019-03-22
Informuojame, kad šių metų balandžio 18 dieną Kaune vyks konferencija „Vaikų ligų diagnostikos ir gydymo aktualijos“. Joje dalyvaus ir pranešimus skaitys pediatrijos profesionalai. Jau galite nemokamai registruotis į konferenciją mūsų tinklalapyje (žr. Konferencijų skiltis). Konferencijos programa dar derinama, ją pateiksime, kai tik bus patvirtinta.
 

BREXIT gali sutrikdyti medicinos priemonių tiekimą

2019-03-19
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) informuoja, jog Jungtinei Karalystei (JK) nusprendus pasitraukti iš Europos Sąjungos (ES) be susitarimo („kietasis“ BREXIT), JK pagamintos arba sertifikuotos medicinos priemonės nebeatitiktų teisės aktų reikalavimų ir negalėtų būti teikiamos Lietuvai. Dėl to gali sutrikti medicinos priemonių tiekimas ir atsirasti kliūčių sklandžiam ir kokybiškam gydymo paslaugų teikimui.
 

Otorinolaringologo svarba gydant sergančiuosius Dauno sindromu. Kas naujo?

2019-03-19
Otorinolaringologams vis dar iškyla klausimų, susijusių su vaikų, sergančių Dauno sindromu, ligos valdymu. Papildomi tyrimai yra svarbūs šių pacientų ištyrimui bei gydymui, ypač stengiantis pritaikyti naująsias technologijas.
 

Laimo liga otorinolaringologo praktikoje

2019-03-19
Šio straipsnio tikslas – remiantis literatūros šaltiniais apžvelgti Laimo ligos etiologiją, epidemiologinius duomenis, klinikinį pasireiškimą, gydimą bei prevencines priemones, ypač atkreipiant dėmesį į ligos pasireiškimą otorinolaringologijos srityje. Laimo liga – tai lėtinė ar pasikartojančios eigos transmisinė, endeminė infekcinė liga, pažeidžianti įvairius organus ir sistemas, sukeliama spirochetų klasės gramneigiamos bakterijos Borrelia. Ligos eiga skiriama į tris stadijas: pirmoji – lokalios infekcijos stadija (pasireiškia migruojančia eritema bei bendro pobūdžio negalavimu), antroji – diseminacijos stadija (būdingi nervų sistemos, sąnarių, raumenų pažeidimai), trečioji – lėtinės ligos stadija (būdingi įvairaus intensyvumo neurologiniai simptomai). Į ausų, nosies ir gerklės ligų gydytoją pacientai gali kreiptis dėl simptomų, pasireiškiančių neuroboreliozės metu galvos ir kaklo srityje.
 

Profesinis perdegimas tarp gydytojų otorinolaringologų Lietuvoje

2019-03-19
Straipsnyje analizuojama perdengimo sindromo raiška tarp gydytojų otorinolaringologų Lietuvoje. Iki šiol perdegimo sindromo paplitimas tarp gydytojų otorinolaringologų Lietuvoje nebuvo tirtas. Empirinio tyrimo metu atlikta anoniminė gydytojų otorinolaringologų, dirbančių didžiosiose Lietuvos ligoninėse (Klaipėdoje, Kaune ir Vilniuje), apklausa. Tyrime dalyvavo 80 gydytojų specialistų, kontrolinę grupę sudarė 30 IT specialistų. Apklausos metu buvo naudojamas kiekybinis tyrimo metodas – anoniminė apklausa raštu. Naudotas Ch. Maslach perdegimo sindromo vertinimo klausimynas (angl. Maslach Burnout Inventory – MBI) ir papildomai sudaryti klausimai, parodantys demografinius rodiklius. Tyrimo rezultatai atskleidė, jog 38 proc. gydytojų kenčia nuo perdegimo sindromo, kitaip nei kontrolinę grupę sudarę IT specialistai, kuriems profesinio perdegimo sindromas nebuvo nustatytas.
 

Senatvinio silpnumo sindromas: kada ir kodėl verta susirūpinti?

2019-03-18
Nuo šių metų Kauno klinikų Kulautuvos reabilitacijos ligoninė pirmoji Lietuvoje pradėjo vertinti senatvinio silpnumo sindromo pasireiškimą. Jis vertinamas visiems 65 metų ir vyresniems ligoninės pacientams, siekiant atpažinti silpnus ir į silpnumą linkusius žmones.
 

Raminamieji bei migdomieji vaistai nėra tik nekaltos tabletės

2019-03-18
Išgyvenate stiprų stresą? Kamuoja nepaaiškinamas nerimas? Sunku užmigti? Jaučiate, kad dėl tokios būsenos, liaudiškai tariant, tuoj „nuneš stogą“? Be jokios abejonės šioje ir panašiose situacijose padėti gali tik gydytojo specialisto konsultacija, o neretai savijautą pagerina ir benzodiazepinų grupės vaistai. Paprasčiau kalbant, raminamieji ar migdomieji. Tačiau ar žinote, kad šie vaistai nėra nekaltos tabletės, padedančios greičiau užmigti ir geriau miegoti. Netinkamas jų vartojimas gali sukelti priklausomybę.
 

SAM ragina tėvus skiepyti vaikus nuo tymų

2019-03-18
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) dar kartą atkreipia visuomenės dėmesį į tymų grėsmę ir ragina tėvus skiepyti vaikus.
 

Sveikam senėjimui reikalingas ir kokybiškas miegas

2019-03-15
Ar miego poreikis natūraliai mažėja žmogui senstant, o gal miego kokybė blogėja dėl vyresniame amžiuje vykstančių procesų smegenyse? Kauno klinikų Neurologijos klinikos gydytoja neurologė Evelina Pajėdienė teigia, kad vyresnio žmogaus miego įpročiai tikrai pasikeičia, nors miego poreikis išlieka nepakitęs. Šiandien, minint Pasaulinę miego dieną su šūkiu „Geras miegas, sveikas senėjimas“, gydytoja dėmesį atkreipia į miego kokybę vyresniame amžiuje.
 

Gydytoja nefrologė: penki patarimai, kaip išsaugoti sveikus inkstus

2019-03-15
Visame pasaulyje 850 mln. žmonių turi kokią nors inkstų ligos formą, o 2,6 mln. žmonių taikomos dializės ar atlikta inkstų transplantacija. Pasak Kauno klinikų Nefrologijos klinikos vadovės prof. Ingos Arūnės Bumblytės, tai itin opi sveikatos problema. Šiandien pasaulyje minima inkstų diena, kurios tikslas – atkreipti dėmesį į šio organo svarbą žmogaus sveikatai.
 

Naktinės dializės leidžia gyventi kokybišką gyvenimą

2019-03-15
Siekiant pagerinti dializuojamų pacientų gyvenimo kokybę, Kauno klinikų gydytojai pacientams siūlo naktinės dializės galimybę. Šio gydymo privalumais įsitikino ir Kauno klinikų pacientė Simona, kuri, būdama 36 metų, sužinojo netikėtą ir gąsdinančią diagnozę. Cukrinis diabetas sukėlė rimtą komplikaciją – pažeidė inkstus, todėl išsivystė inkstų nepakankamumas.
 

Supaprastinta kai kurių vardinių vaistų skyrimo tvarka

2019-03-14
Ligoninių ir poliklinikų gydytojams bei daliai jų pacientų mažėja administracinė našta – kai kuriuos vardinius vaistus išrašyti bus lengviau. Supaprastinta skyrimo tvarka bus taikoma tiems vardiniams vaistams, kurie yra įtraukti į gydymo įstaigos vardinių vaistų sąrašą ir vartojami pačioje gydymo įstaigoje. Gydytojams, skiriantiems šiuos vaistus, nebereikės gauti raštiško paciento sutikimo juos vartoti.
 

Nacionalinis transplantacijos biuras - apie išaugusį pritarimą organų donorystei

2019-03-14
Nacionalinis transplantacijos biuras informuoja, kad šį mėnesį itin daug žmonių pasirašo sutikimus donoro kortelei gauti.
 

Arterinės hipertenzijos diagnostikos ir gydymo gairės

2019-03-12
Arterinė hipertenzija (AH) išlieka labiausiai paplitęs ir blogiausiai kontroliuojamas širdies ir kraujagyslių ligų (ŠKL) rizikos veiksnys, sąlygojantis didžiausią mirštamumą nuo visų priežasčių. Pagrindinis šio naujo dokumento tikslas yra pateikti praktines rekomendacijas, kurios padėtų geriau diagnozuoti bei gydyti AH, siekti geresnių tikslinių arterinio kraujospūdžio (AKS) verčių kontrolės, skiriant efektyvų ir paprastą medikamentinį gydymą. Naujosios AH gydymo gairės skirtos suaugusiesiems, t. y. sulaukusiems ir vyresniems nei 18 m. pacientams, ir keičia 2013 m. AH gairių dokumentą.
 

Plautinės hipertenzijos diagnostikos ir gydymo naujienos

2019-03-12
Plautinė hipertenzija (PH) – progresuojanti plaučių kraujagyslių liga, kuri, tinkamai negydoma, lemia negrįžtamus dešiniojo skilvelio nepakankamumo požymius ir blogą prognozę. Net ir gydant PH sąlygoja didesnį pacientų mirštamumą. Ligos patofiziologija yra sudėtinga, išlieka daug neatsakytų klausimų. Pagrindinis patologinis šio sindromo bruožas – visų trijų plaučių smulkiųjų arteriolių sluoksnių (intimos, medijos ir adventicijos) remodeliavimasis – endotelio ląstelių, lygiųjų raumenų ląstelių, fibroblastų proliferacija, uždegiminių T ir B ląstelių, citokinų didėjimas, augimo faktorių ekspresija.
 

Vainikinių arterijų ligos gydymo dviem antitrombocitiniais vaistais atnaujintų rekomendacijų santrauka

2019-03-12
Rizikos įvertinimo įrankiai GDAV trukmei numatyti, kraujavimo rizikai sumažinti, P2Y12 inhibitoriui parinkti arba vaistų skyrimo trukmės bei keitimo algoritmai
 

Siūlo licencijuoti visus sveikatos priežiūros specialistus

2019-03-12
Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba prie Sveikatos apsaugos ministerijos (Akreditavimo tarnyba) informuoja, kad parengtas ir šiuo metu pateiktas visuomenei derinti teisės akto projektas, kuriuo siūloma nuo 2020 m. licencijuoti visus asmens sveikatos priežiūros specialistus. Taip siekiama reglamentuoti ir tų specialistų veiklą, kuriems iki šiol nebuvo tai privaloma.
 

Akių ligų gydytoja paneigia mitus apie glaukomą

2019-03-12
Glaukoma pasaulyje serga 3,5 proc. 40-80 metų amžiaus asmenų. Glaukoma sergantiems tris kartus dažniau nustatomos gretutinės širdies-kraujagyslių, kepenų ligos, cukrinis diabetas. Glaukoma ne tik klastingai sunaikina regėjimą, bet ir pablogina bendrą organizmo būklę. Kovo 10-16 d., minint Pasaulinę glaukomos savaitę, Kauno klinikų Akių ligų klinikos gydytoja prof. Ingrida Janulevičienė skaičiuoja, kad iki 2020 m. apie 76 milijonai gyventojų sirgs glaukoma. Iš jų 11,2 milijonų bus akli abiem akimis.
 

Jauna šeima: gydytojai – tai mūsų angelai žemėje

2019-03-08
Jauna Balčyčių šeima vasarį atšventė savo sūnaus pirmąjį gimtadienį. „Šį gimtadienį vadinu teoriniu, nes gimęs mažylis nebekvėpavo, – prisiminė Dainora. – Nors nėštumas buvo sklandus, numatytą termino dieną gimdymas neprasidėjo. Kelios dienos po gimdymo termino atvykus pas gydytoją pradėjo silpnėti vaikelio širdies tonai.“
 

Lietuvos studentai išsaugos sveikatos apsaugą po „Brexit“

2019-03-08
Ministrų kabinetas pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) siūlymui, jog Jungtinėje Karalystėje (JK) studijuojantys lietuviai po „Brexit“ iki 2023 metų rudens Lietuvoje būtų draudžiami privalomuoju sveikatos draudimu (PSD) valstybės lėšomis. Šiam pakeitimui pritarti turės ir Seimas.
 

Kauno klinikose dokumentai ir mėginiai keliauja pneumopaštu

2019-03-06
Kauno klinikose darbuotojams nebereikia nešioti dokumentų, kraujo ir audinių mėginių – nuo šiol jie „skrenda“ 8.5 km ilgio pneumatinio transportavimo sistema. Tai ilgiausia tokio tipo sistema Lietuvoje. Pneumopaštas skirtas pagreitinti dokumentų, kraujo ir audinių mėginių transportavimą ligoninės viduje, darbuotojams palengvinti ir pagreitinti darbą.
 

Sukrėsto kūdikio sindromas arba smurtas prieš vaiką

2019-03-06
Sukrėsto kūdikio sindromo (SKS) pasekmė yra smegenų trauma. Verkimas gali būti stimulas vaiką papurtyti. Tėvai pasisako, kad vaiko purtymą naudoja kaip raminimo priemonę ir apie 50 proc. jų negirdėjo apie SKS. Trys pagrindiniai SKS požymiai yra subdurinė hematoma, smegenų edema ir tinklainės kraujosruvos. Apie 15–23 proc. kūdikių, kurie buvo supurtyti ir pateko į ligoninę, miršta. Ilgalaikės pasekmės, susijusios su protine, fizine ir sensorine raida, pasitaiko 59–100 proc. atvejų. Straipsnyje siekiama atskleisti smurto artimoje aplinkoje prieš vaikus svarbą. Pateikti du skirtingų baigčių klinikiniai atvejai.
 

Klausą atgavusi Simona: „Jaučiuosi kaip naujai gimusi“

2019-03-05
Prieš pusantrų metų dėl ligos praradusi klausą Simona jau kelios savaitės džiaugiasi galinti girdėti. Kauno klinikų Ausų, nosies ir gerklės ligų klinikoje jaunai moteriai buvo atlikta operacija, kurios metu pakeistas vienas iš vidinėje ausyje esančių klausos kauliukų.
 

Naujausios plaučių vėžio diagnostikos ir gydymo gairės

2019-03-05
Plaučių vėžys yra viena labiausiai paplitusių piktybinių ligų. Lietuvos gyventojų sergamumo šia onkologine liga rodikliai viršija kitų Europos Sąjungos šalių vidurkius. Tai reiškia, jog situacija nėra gera, tačiau linkusi keistis, nes mūsų šalies pacientams tampa prieinamos naujos plaučių vėžio diagnostikos ir gydymo galimybės.
 

Kalio ir magnio trūkumo reikšmė

2019-03-05
Kalis (K) ir magnis (Mg) yra vieni svarbiausių elektrolitų, palaikantys normalią širdies ir kraujagyslių sistemos funkciją. Tyrimai rodo, kad kalis ir magnis yra vieni svarbiausių tinkamai hipertenzijos kontrolei. Pastebėta, kad mažas su maistu gaunamo kalio kiekis gali didinti kraujo spaudimą, o papildomai vartojant kalį, kraujospūdis gali sumažėti [1]. Mažas kalio suvartojimas gali sumažinti natrio, kuris yra įrodytas arterinės hipertenzijos rizikos veiksnys, ekskreciją [2]. Šio elektrolito kiekio sumažėjimas slopina kalio kanalus ląstelių membranoje, membranos depoliarizacija didina viduląstelinio kalcio kiekį kraujagyslių lygiuosiuose raumenyse, todėl kraujagyslės susitraukia [3].
 

Kardiovaskulinių įvykių prevencija vartojant acetilsalicilo rūgštį

2019-03-05
Kiekvienas pacientas į bet kurį vaistą reaguoja savitai ir individualiai. Pažinti vaisto poveikio variabilumą labai svarbu, nes tai padeda parinkti individualų, veiksmingiausią ir saugiausią gydymą. Bene didžiausio dėmesio pastaruoju metu sulaukia acetilsalicilo rūgšties dozavimo svarba, apie kurią iki šiol mokslininkai nediskutavo. Klinikinėje praktikoje buvo įprasta, kad antitrombocitinių vaistų dozių nėra poreikio individualizuoti.
 

Išleistas naujas „Lietuvos gydytojo žurnalo“ numeris

2019-03-04
Informuojame, kad jau išleistas naujas „Lietuvos gydytojo žurnalo“ numeris. Jį galite įsigyti redakcijoje Kaune, Karaliaus Mindaugo pr. 7, tel. 837 22 10 49.
 

Reta liga lėmė pirmąją išskirtinę inksto transplantaciją Lietuvoje

2019-03-04
Pirmą kartą Lietuvoje, Kauno klinikose, moteriai transplantuotas inkstas, atlikus spinalinę anesteziją – vaistus suleidus į stuburo kanalą ir neužmigdant pacientės. Įprastai transplantacijos atliekamos taikant bendrąją nejautrą. Tačiau šiai moteriai, sergančiai reta autoimunine liga ir turinčiai tracheostomą su stentu, spinalinės anestezijos metodas buvo vienintelė išeitis atlikti inksto persodinimo operaciją.
 

Išrinkta nauja Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos valdyba

2019-03-04
Kovo 2 d. vykusio visuotinio susirinkimo metu Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos (POLA) nariai išrinko naują organizacijos valdybą. Kovai prieš vėžį savo patirtis ir kompetencijas sujungs 7 asmenų komanda: įvairių sričių specialistai, pacientai ir gydytojai. Pirmojo naujosios valdybos posėdžio metu taip pat paskirta nauja asociacijos direktorė, kuria tapo buvusi POLA valdybos narė Neringa Čiakienė. Asociacijos prezidento pareigas ir toliau eis Šarūnas Narbutas.
 

Kauno klinikos skyrė 1 mln. eurų gydytojų kvalifikacijai kelti

2019-03-01
Kauno klinikos pirmosios Lietuvoje įsteigė Gydytojų kvalifikacijos kėlimo fondą, kuriuo skyrė net 1 mln. eurų savo gydytojų kvalifikacijos kėlimui. Iš fondo lėšų gydytojai specialistai ir gydytojai odontologai galės kelti kvalifikaciją įvairiuose mokymuose, konferencijose ar renginiuose. Iki šiol jie tą darydavo savo asmeninėmis, rėmėjų arba profilinių klinikų specialiosiomis lėšomis, ir tai buvo nemaža problema medikų bendruomenėje.
 

Mokslininkai sukūrė specialų maistą vyresnio amžiaus žmonėms

2019-02-28
Mokslininkai sukūrė ir išbandė inovatyvų, mikromaistinėmis medžiagomis praturtintą maisto produktą, skirtą senyvo amžiaus pacientams. Gaminio veiksmingumas – įspūdingas: per 10 jo vartojimo dienų Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Geriatrijos klinikos vyresnio amžiaus pacientų mitybos būklė ir sveikatos rodikliai žymiai pagerėjo.
 

SAM - apie medikų darbo užmokesčio augimą

2019-02-27
Visi 100 mln. eurų, pernai gegužę papildomai skirtų medikų darbo užmokesčiui, buvo išmokėti gydytojams ir slaugytojams. Maža to, statistika rodo, kad medikų atlyginimams pačios gydymo įstaigos papildomai skyrė apie 1 mln. eurų. Vidutiniškai nuo 2016 metų slaugytojų darbo užmokestis padidėjo 23 proc., o gydytojų – 20 procentų.
 

Mielomą įveikusi Jūratė: su liga išmokau susidraugauti

2019-02-27
„Daugiau nei metus gyvenau režimu ligoninė–namai–ligoninė. Nors ir dabar turiu reguliariai lankytis Kauno klinikose, tačiau visą gyvenimą liksiu dėkinga čia dirbantiems medikams už suteiktą galimybę gyventi toliau“, – dėkoja Jūratė Gervytė, sėkmingai įveikusi mielomą.
 

Pažangios technologijos pacientei grąžino gyvenimo džiaugsmą

2019-02-27
„Viskas prasidėjo lygiai prieš du metus, žiemą. Pastebėjau, kad pablogėjo klausa, ausis buvo lyg užgulusi, – pasakojimą pradeda Algita Pietarienė. – Pirmą kartą apsilankius pas gydytojus jie nieko blogo neįtarė, tačiau jau pavasarį pradėjau girdėti širdies ritmą ausyje, todėl vėl užsirašiau į konsultaciją. Išgirdusi, kad ausyje yra auglys, iš karto kreipiausi į Kauno klinikų Ausų, nosies ir gerklės ligų klinikos gydytoją Giedrių Gylį.“
 

Gerumo kristalas - kineziterapeutui Dainiui Grigaliūnui

2019-02-25
Kauno rotušėje pagerbti ir apdovanoti Kaunui ir Lietuvai nusipelnę piliečiai. Jiems išdalyti tradiciniai Kauno apdovanojimai - Gerumo kristalai.
 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.