Lietuvos naujienos

Sveikatos stiprinimo fondui pinigų surado

2018-12-14
Ministrų kabinetas pritarė sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos siūlymui didinti 2019 metų Valstybinį visuomenės sveikatos stiprinimo fondą iki 3,087 mln. eurų. Tuo tikslu siūloma šį fondą padidinti 396 tūkst. eurų ir, kaip ir iki šiol, skirti 0,5 procento faktinių įplaukų iš 2017 metais akcizo pajamų, gautų už parduotus alkoholinius gėrimus, tabaką, taip pat pajamas, surinktas iš loterijų bei azartinių lošimų.
 

A. Veryga: „Būtinus kompensuojamus vaistus gali įsigyti daugiau žmonių“

2018-12-13
Statistika rodo, kad sunkiomis ligomis sergantys žmonės turi vis daugiau galimybių įsigyti jų gydymui gyvybiškai svarbių kompensuojamų vaistų. To pasiekti pavyko per šiuos metus ne tik išplėtus kompensuojamųjų vaistų sąrašą, bet ir sutaupius 15 mln. eurų. Skaičiuojama, jog pradėjus įgyvendinti kainodaros pakeitimus, perkančiam kompensuojamus vaistus, mokama paciento priemoka už receptą vidutiniškai sumažėjo apie 2,8 euro.
 

Klinikinės rekomendacijos asmenims, sergantiems širdies ir kraujagyslių ligomis, keliaujant į aukštumas

2018-12-12
Šiuo metu kelionių pasirinkimo galimybės daugeliui žmonių leidžia pasiekti vietoves, kurios yra aukštai virš jūros lygio. Tokios galimybės prieinamos ir mažai fiziškai aktyviems, pagyvenusiems ar ligotiems žmonėms. Aukštumos – tai vietos, esančios aukščiau nei 2500 metrų virš jūros lygio. Žmogaus organizmui toks aukštis sukelia daugybę fiziologinių reakcijų, kurios yra tikras iššūkis jo sveikatai. Fiziologiniai prisitaikymo mechanizmai didina širdies ir kraujagyslių sistemos darbo krūvį, tačiau tikroji širdies ir kraujagyslių ligų rizika, susijusi su padidėjusiu aukščiu virš jūros lygio, vis dar yra tyrimų ir diskusijų objektas.
 

Patvirtintas rekordinis PSDF biudžetas!

2018-12-12
Seime priimtas ženkliai didėjantis 2019 m. Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžetas, kuris, lyginant su praėjusiais metais 17 proc. arba 296 mln. eurų. Skaičiuojama, kad ateinančių metų PSDF biudžetas sudarys apie 2 mlrd. 60 mln. eurų.
 

Kaune pagerbti nuolatiniai kraujo donorai

2018-12-11
Vakar Kauno klinikų Kraujo centro organizuotoje iškilmingoje šventėje išskirtinai pagerbti nuolatiniai kraujo donorai. Renginio metu skleista neatlygintinos kraujo donorystės idėja ir priminta, kodėl ši misija yra svarbi visuomenei.
 

„Galime ir toliau gerinti kardiovaskulinių išeičių antrinę profilaktiką“

2018-12-11
New England Journal of Medicine paskelbė išsamius Praluent® (alirokumabo) kardiovaskulinių baigčių tyrimo rezultatus.
 

Ko siekiama kognityvine elgesio terapija miegui?

2018-12-11
KET nemigai esmė – išsiaiškinti asmens, patiriančio miego sutrikimą, mąstymo ir elgesio klaidas, kurios sukelia ir palaiko problemą, ir jas pakoregavus pagerinti miego kokybę, savijautą ir pasitenkinimą miegu bei gyvenimu. Šiuo atveju taikomos kognityvinės ir elgesio terapijos metodikos (darbas su mąstymo klaidomis, su miegu susijusio elgesio koregavimas, emocijų, visų pirma, nerimo valdymo priemonės ir kt.) leidžia daugeliui žmonių išspręsti arba palengvinti miego sutrikimų sąlygotas problemas ir taip pagerinti gyvenimo kokybę.
 

Kvėpavimo nepakankamumas sergant neuromuskulinėmis ligomis

2018-12-10
Kvėpavimo nepakankamumą gali sukelti ne tik kvėpavimo, bet ir kitų organų sistemų ligos. Viena iš tokių ligų grupių – neuromuskulinės ligos (pvz.: šoninė amiotrofinė sklerozė, Diušeno raumenų distrofija). Tai ligos, pažeidžiančios kvėpavimo raumenis, juos inervuojančius nervus ar kvėpavimo centrą galvos smegenyse. Kvėpavimo nepakankamumas pasireiškia sutrikus vienos ar kelių kvėpavime dalyvaujančių raumenų grupių veiklai. Įkvėpimo raumenų pažeidimas sukelia nepilną krūtinės ląstos išsiplėtimą, todėl sutrinka ventiliacija ir dujų apykaita plaučiuose. Sutrikus dujų apykaitai organizmas negauna pakankamai deguonies, kaupiamas anglies dvideginis, kurio didelė koncentracija kraujyje slopina kvėpavimo centrą. Iškvėpimo raumenų pažeidimas lemia neproduktyvų išsikosėjimą, dėl to kvėpavimo takuose kaupiasi sekretas, galintis juos užkimšti. Pažengęs bulbarinių raumenų, atsakingų už kalbą, kramtymą, rijimą, silpnumas gali sukelti viršutinių kvėpavimo takų obstrukciją bei didinti aspiracijos į plaučius riziką. Visa tai gali sukelti lėtines, pasikartojančias ir sunkiai gydomas kvėpavimo takų infekcijas.
 

Kolorektalinio vėžio sisteminis gydymas

2018-12-10
Kolorektalinio vėžio (KRV) gydymo strategijos paskutinį dešimtmetį nuolat keitėsi. Naujieji taikinių terapijos preparatai atvėrė daug galimybių, tačiau nepakeitė chemoterapijos. Šie vaistai veikia specifines molekules, dalyvaujančias ląstelių karcinogenezėje, taigi daugiau vėžio ląstelėse, mažiau pažeisdami paties organizmo audinius. Deja, dauguma pacientų, sergančių metastazavusia liga, nėra išgydomi ir jų gydymo tikslais tampa: ligos progresavimo atitolinimas, išgyvenimo prailginimas bei gyvenimo kokybės palaikymas. Gydymo planas sudaromas, įvertinus naviko (kairėje ar dešinėje storosios žarnos dalyje) ir metastazių vietą, auglio ląstelių mutacijų buvimą, gretutines ligas. Jei metastazės aptinkamos tik viename organe, svarstoma dėl chirurginio jų šalinimo vertės.
 
 

Apie ODYSSEY OUTCOMES tyrimą

2018-12-10
ODYSSEY OUTCOMES (n = 18 924) tyrime vertintas vaisto Praluent poveikis didžiųjų nepageidaujamų kardiovaskulinių reiškinių (angl. major adverse cardiovascular events, MACE) pasireiškimui pacientams, kurie patyrė ūminį vainikinį sindromą (angl. acute coronary syndrome, ACS) per 1–12 mėnesių iki įtraukimo į tyrimą laikotarpiu (mediana 2,6 mėn.) ir kuriems jau buvo skiriamas intensyvus ar maksimalus toleruojamas gydymas statinais. Pacientai buvo priskirti atsitiktinėms imtims ir vartojo Praluent (n = 9462) arba placebą (n = 9462), stebėjimo laikotarpio mediana buvo 2,8 metų, kai kurių pacientų gydymas tęsėsi iki 5 metų. Maždaug 90 proc. pacientų buvo taikomas intensyvus gydymas statinais.
 

Vaistai parduotuvėse negalės būti brangesni nei vaistinėse

2018-12-08
Siekiant toliau mažinti vaistų kainas ir apsaugoti gyventojus nuo bet kokių bandymų nepagrįstai jiems padidinti išlaidas pakeliant kainas už vaistus, Ministrų kabinetas pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) siūlymui reguliuoti prekybininkų taikomus antkainius. Tai reiškia, kad valstybė nustato ribas, kurių negalės peržengti verslininkai, norėdami branginti vaistus, siekdami pelno.
 

Vyriausybė pritaria, kad pacientams būtų greičiau atlyginta žala

2018-12-05
Ministrų kabinetas pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) siūlomiems įstatymų pakeitimams, kuriais siekiama sudaryti geresnes sąlygas pacientams greičiau ir paprasčiau gauti kompensaciją, jei teikiant sveikatos priežiūros paslaugas gydymo įstaigoje, jiems buvo padaryta žala. Taip siekiama įteisinti naująjį žalos be kaltės modelį, kuris atitinka laikmečio realijas, yra orientuotas į pažangią užsienio šalių praktiką. Tad dabar šie siūlymai keliauja į Seimą, kur toliau ir bus svarstomi.
 

Išleistas naujas „Lietuvos gydytojo žurnalo“ numeris

2018-12-03
Informuojame, kad prenumeratoriai jau gavo naują „Lietuvos gydytojo žurnalo“ numerį. Aštuntajame šių metų numeryje, kaip įprastai, rasite daug naudingos informacijos įvairiomis gydymo temomis (žemiau žiūrėkite visą turinį). Žurnalą galite įsigyti redakcijoje Kaune, Karaliaus Mindaugo pr. 7, tel. 837 22 10 49.
 

miRNR reikšmė karcinogenezei ir sąsaja su plokščialąsčiu gerklų vėžiu

2018-12-03
Plokščialąstis gerklų vėžys (PGV) yra dažniausias viršutinių kvėpavimo takų piktybinis navikas, sudarantis apie 1–2 proc. visų piktybinių navikų. Galvos ir kaklo srityje jis pasireiškia apie 30 proc. pacientų [1]. Nepaisant šiuolaikinės diagnostikos ir gydymo galimybių, pacientų, sergančių PGV, 5 metų išgyvenamumas, ypač vėlesnėse stadijose, negerėja (III–IV stadija – 23–45 proc.) [2]. Siekiant nustatyti naujus imunogenetinius žymenis bei įvertinti jų sąsajas su morfologiniu ir klinikiniu PGV pasireiškimu, pastaruoju metu didelis dėmesys skiriamas mikro RNR (miRNR) tyrimams.
 

Pažinimo funkcijų svarba kochlearinei implantacijai

2018-12-03
Straipsnyje analizuojama pacientų po kochlearinės implantacijos kalbos suvokimo sąsajos su kognityvinėmis funkcijomis, jų adaptacija ir mokymosi tendencijos po implantacijos.
 

Galvos ir kaklo gleivinės melanoma

2018-12-03
Gleivinės melanoma – tai retas, labai agresyvus bei blogos prognozės navikas, dažniausiai nustatomas galvos ir kaklo srityje. Vienerių, trejų ir penkerių metų išgyvenamumas nuo 2000 m. iki 2007 m. Europoje buvo atitinkamai 63 proc., 30 proc. ir 20 proc. Prienosiniai sinusai, nosies ir burnos ertmė – sritys,
 

Kauno klinikose atlikta pirmoji sfinkterio implantacija

2018-11-28
Šlapimo nelaikymas – viena nemaloniausių galimų komplikacijų po operacijos dėl prostatos vėžio. Tačiau nuo šiol tokiems pacientams Kauno klinikų urologai gali pasiūlyti auksiniu standartu vadinamą dirbtinį sfinkterį. „Kiekvienais metais operacinis gydymas reikalingas 80-100 pacientų. Dažniausiai šlapimo nelaikymas būna nedidelis ir didesnių problemų nekelia, tačiau dalis pacientų patiria vidutinio arba didelio laipsnio šlapimo nelaikymą. Džiaugiamės, jog dabar šiems pacientams galime pasiūlyti optimalų gydymo būdą“, – teigė dr. Darius Trumbeckas, Kauno klinikų Urologijos klinikos Miniinvazinės ir rekonstrukcinės urologijos sektoriaus vadovas.
 

2018 m. EKD Arterinės hipertenzijos diagnostikos ir gydymo gairės

2018-11-28
Arterinė hipertenzija (AH) išlieka labiausiai paplitęs ir blogiausiai kontroliuojamas širdies ir kraujagyslių ligų (ŠKL) rizikos veiksnys, sąlygojantis didžiausią mirštamumą nuo visų priežasčių. Pagrindinis šio naujo dokumento tikslas yra pateikti praktines rekomendacijas, kurios padėtų geriau diagnozuoti bei gydyti AH, siekti geresnių tikslinių arterinio kraujospūdžio (AKS) verčių kontrolės, skiriant efektyvų ir paprastą medikamentinį gydymą. Naujosios AH gydymo gairės skirtos suaugusiesiems, t. y. sulaukusiems ir vyresniems nei 18 m. pacientams, ir keičia 2013 m. AH gairių dokumentą.
 

Psichoneuroendokrinologija. Jos svarba klinikinėje gydytojo praktikoje

2018-11-28
Psichologinių veiksnių ir nervų sistemos reikšmė endokrininei sistemai jau žinoma daug metų. Tačiau atsiradus molekulinės medicinos, genų analizės ir epigenetikos įvertinimo metodams pavyko suprasti mechanizmus, kaip autonominės nervų sistemos aktyvumas keičia už emocijas atsakingų smegenų sričių (limbinės sistemos) neuronų genų aktyvumą, kokie asmenybės bruožai ir streso reakcijos keičia pagumburio branduolių aktyvumą, reguliuojantį įvairių organizmo hormonų aktyvumą. Supratus šiuos mechanizmus, klinikinėje praktikoje galima pacientams parinkti rekomendacijas nesintetinėmis farmakologinėmis priemonėmis pagerinti sveikatos būseną.
 

Į kaulus metastazavusio kastracijai atsparaus prostatos vėžio gydymas radžiu

2018-11-28
Prostatos vėžys yra dažniausia onkologinė vyrų liga Lietuvoje ir pasaulyje. Nepaisant ankstyvos diagnostikos ir radikalaus gydymo galimybių, apie 20–30 proc. atvejų liga atsinaujina arba progresuoja, dažnai kauluose. Dėl metastazių kauluose blogėja pacientų gyvenimo kokybė (vargina skausmas, didėja patologinių lūžių, stuburo smegenų kompresijos rizika), trumpėja tikėtina gyvenimo trukmė. Vienas iš naujausių preparatų kaulų metastazėms gydyti – radžio-223 dichloridas (Xofigo). Šis radioaktyvus preparatas nuo 2017 metų Lietuvoje kompensuojamas kastracijai atsparaus prostatos vėžio gydymui pacientams, kuriems yra simptominių kaulų metastazių, tačiau nėra vidaus organų metastazių ir yra chemoterapijos kontraindikacijų. Gydymo tikslas – prailginti tikėtiną gyvenimo trukmę, sumažinti skausmą, pagerinti judėjimo funkciją, išvengti komplikacijų, susijusių su ligos progresavimu kauluose (patologinių lūžių ir nugaros smegenų kompresijos).
 

Atsitiktinai pasirinkta dermatovenerologija tapo rimtu iššūkiu ir gyvenimo prasme...

2018-11-27
Jonas Lauraitis – didelę klinikinę ir gyvenimišką patirtį turintis dermatovenerologas iki šiol sėkmingai dirba Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Dermatovenerologijos centre. Gyvenime patyręs nemažai sunkumų bei išbandymų, J. Lauraitis vis dėlto pasiekė savo tikslą – tapo gydytoju ir jaunų specialistų mokytoju. Sėkmė ne tik darbinėje veikloje, bet ir asmeniniame gyvenime jį lydėjo visada. Kaip daktarui sekėsi mokytis, tobulėti, siekti savo svajonės ir kurti įdomų bei prasmingą gyvenimą?
 

A. Maldeikienė: ar turiu teisę sakyti, jog išmanau užsienio politikos klausimus?

2018-11-25
Penktadienį lankiausi Kaune, farmacininkų suvažiavime. Pradžioje susitikau su būsimais farmacininkais ir keliais, matyt, jų dėstytojais, po to kalbėjau platesnei auditorijai apie Lietuvos užsienio politikos logiką, kaip ją matau. Taigi ir įrašai bus du, pradėsiu nuo antrojo, kurio pabaigoje gavau tokį raštelį parašytą, manau, moters (labai gražus raštas):
 

„Medicinos mokslas, ypač šiais laikais, nebegali būti lokalus, jis tapo globalus“

2018-11-13
Baltijos šalių neurologijos Kongresas yra tradicinis renginys, nuo 1997 m. rotacijos principu rengiamas kas trejus metus vis kitoje iš trijų Baltijos šalių. 2015 metais Kongresas vyko Rygoje, prieš tai Estijoje, o šiemet vėl sugrįžo pas mus.
 

Vyresnių žmonių mitybos ypatybės

2018-11-13
Europos Sąjungos statistikos tarnybos duomenimis, Lietuvoje 2017 m. gyveno 19,3 proc. vyresnių žmonių, t. y. kurių amžius 65 ir daugiau metų. Palyginti su 2007 m. statistikos duomenimis, vyresnių žmonių gyveno 16,7 proc. Pažymėtina, kad per dešimtmetį labiausiai padidėjusi vyresnių žmonių amžiaus subgrupė yra 80 ir daugiau metų [1].
 

Trimetilamino N oksidas (TMAO) – naujas potencialus cukrinio diabeto ir onkologinių ligų rizikos veiksnys

2018-11-13
Šiame straipsnyje apibūdinami dažniausi bendri patofiziologiniai atsparumo insulinui ir onkologinių ligų mechanizmai, kuriuose dalyvauja žarnyno mikroorganizmai, skaidantys suvartotas maisto medžiagas. Atlikus mokslinės literatūros apžvalgą rasta daug molekulių, kurios yra bendros esant atsparumui insulinui ir sergant onkologinėmis ligomis. Šiame straipsnyje aptariami mechanizmai, susiję su gyvulinės kilmės produktų vartojimu ir žarnyno mikrobiota.
 

Kaip gyventi, sergant cukriniu diabetu?

2018-11-12
Cukriniu diabetu pasaulyje serga 425 milijonai žmonių – 1 iš 11 planetos gyventojų, ir vienas iš dviejų nežino, kad serga, nes liga lieka nediagnozuota. Tuo tarpu Lietuvoje diabetu serga daugiau nei 100 000 žmonių, todėl siekiant atkreipti visuomenės dėmesį į šią problemą, Kauno klinikose organizuojami renginiai lapkričio 14 d. – Pasaulinei diabeto dienai – paminėti su šūkiu „Diabetas ir Šeima. Išgirsti, žinoti, padėti“.
 

Seimui vėl teikiama svarstyti sveikatos sistemos reforma

2018-11-12
Sveikatos apsaugos ministras, Seimo narys Aurelijus Veryga, Seimo sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Asta Kubilienė ir kiti parlamentarai iš naujo teikia svarstyti sveikatos sistemos reformos projektus. Jais siūloma pertvarkyti sveikatos sistemą numatant naują sutarčių su teritorinėmis ligonių kasomis (TLK) sudarymo tvarką, gydymo įstaigų tinklo formavimą. Taip pat tobulinamas gydymo įstaigų valdymas diegiant šiuolaikinius vadybos metodus, skaidrinama sistema. Teikiamuose projektuose ištaisomos nemažai teisinių diskusijų sukėlusios nuostatos ir atsižvelgiama į LR Prezidentės Dalios Grybauskaitės išsakytas pastabas vetuojant reforminius projektus.
 

Kaune – išskirtinis dėmesys kraujagyslių chirurgijai

2018-11-12
„Pastarąjį dešimtmetį medicinoje padarytas didelis proveržis minimaliai intervenciniais metodais gydant giliųjų venų trombozę, dubens venų nepakankamumą, taip pat inkstinės venos užspaudimo sindromą ir venų malformacijas“, – teigia Kauno klinikų Širdies, krūtinės ir kraujagyslių chirurgijos klinikos Kraujagyslių chirurgijos skyriaus vadovas doc. Linas Velička. Gydytojas priduria, kad šios ligos dažniausiai pažeidžia jaunus, darbingo amžiaus žmones, sukelia lėtines fizines ir psichologines kančias.
 

Erekcijos sutrikimų gydymas: kaip pasirinkti tinkamiausią

2018-11-12
Žmogaus lytinis gyvenimas yra biosocialinis reiškinys, o seksualinė veikla – sudėtinga, dėsningai vienas kitą keičiančių, santykiškai nesąlyginių refleksų grandinė, kuri baigiasi (ar turėtų baigtis) lytiniu pasitenkinimu, orgazmu. Šioje refleksų grandinėje svarbiausios yra keletas grandžių: a) neurohumoralinės reguliacijos grandis, priklausanti nuo neurohumoralinių nervinių centrų ir visų endokrininių liaukų veiklos, ji lemia lytinį potraukį bei nuolatinės seksualinės parengties būseną; b) psichinės santykiškai refleksinės reguliacijos grandis, lemianti vyro ir moters tarpusavio santykius, meilės jausmą, seksualinio suartėjimo poreikį. Vyrams ji prižiūri erekcijos ir ejakuliacijos funkcijas, moterims – lubrikaciją ir kraujo priplūdimą į lytinius organus, be kurių neįmanomas lytinis aktas ir orgazmas. Kurios nors minėtų grandžių perdėtas ar patologinis dirginimas arba slopinimas sukelia lytinę disfunkciją, pasireiškiančią lytinio potraukio, erekcijos, ejakuliacijos, orgazmo sutrikimais ar jų deriniais.
 

Atsisako kai kurių reikalavimų, priimant vaiką į darželį

2018-11-08
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pasirašė įsakymą, kuriuo atnaujinama higienos norma, numatanti, kokių sveikatos sutrikimų požymių turintys vaikai negali būti priimami į priešmokyklinio ir ikimokyklinio ugdymo įstaigas. Šia higienos norma atsisakoma perteklinių reikalavimų, tad nežymių sveikatos sutrikimų turintys vaikai į darželius galės būti priimami.
 

Nemigos diagnostikos ir gydymo gairės

2018-11-07
Naujausiais duomenimis, nemiga besiskundžiančių asmenų daugėja ir vidutiniškai siekia apie 10 proc. gyventojų (vertinant Europos šalis, bene mažiausias paplitimas Vokietijoje – 5,7 proc. ir bene didžiausias – Prancūzijoje – 19 proc.). Kad problema sunkėja, patvirtina per pastarąjį dešimtmetį ženkliai išaugęs migdomųjų vaistų vartojimas. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, nemiga pagal tiesiogines ir netiesiogines išlaidas užima 11-tą poziciją. Straipsnyje pateikiamos apibendrintos suaugusiųjų nemigos, kaip savarankiško sutrikimo, o ne kaip atskiro simptomo ar sindromo, diagnostikos ir gydymo rekomendacijos (remiantis neseniai atliktos metaanalizės, kurią inicijavo Vokietijos miego medicinos draugija, angl. Germany Sleep Society, pateiktais apibendrintais duomenimis).
 

Naujos gydymo galimybės epilepsija sergantiems pacientams

2018-11-06
Lapkričio 6 d. Kauno klinikose pradėtos pirmosios Lietuvoje chirurginės procedūros, kurių metu atkaklia ir gydymui atsparia epilepsijos forma sergantiems pacientams implantuotas klajoklio nervo stimuliatorius. Šis stimuliatorius siųs elektrinius impulsus į kairės pusės klajoklį nervą ir padės sukontroliuoti epilepsijos priepuolius. 4 stimuliatorius pirmiesiems Kauno klinikų pacientams implantavo gydytojai neurochirurgai. Vėliau šiuos pacientus intensyviai prižiūrės gerai apmokyta gydytojų neurologų komanda.
 

Kaunas užbaigė slaugos ligoninių reformą

2018-11-06
Trys Kaune veikusios slaugos ir palaikomojo gydymo ligoninės jau veikia kaip viena įstaiga. Jas apjungęs miestas plečia paslaugų apimtis ir gerina kokybę, kad šios pagal poreikius taptų prieinamos visiems sunkios sveikatos būklės žmonėms.
 

Tuštinimasis krauju. Kaip tinkamai paruošti pacientą distalinės žarnyno dalies tyrimui

2018-11-06
Nedidelis kiekis kraujo tuštinantis (intermituojanti lėtinė hematochezia, NKKT) – dažna vizitų pas bendrosios praktikos gydytoją priežastis. Šis simptomas dažnas ir sergant storosios žarnos vėžiu, tačiau jo teigiama prognozinė vertė maža. Tiesiosios ir riestinės žarnos endoskopinis ištyrimas yra svarbiausias teisingai nustatant diagnozę, todėl patogus ir kokybiškas pasiruošimas tyrimui tampa labai reikšmingu veiksniu kokybiškai nustatant kolorektinę patologiją. Neseniai Lietuvos rinkoje atsiradęs preparatas ClizmaLax – puikus pasirinkimas kasdienėje praktikoje, ruošiant ligonius distalinės storosios žarnos dalies ištyrimui.
 

Metformino skyrimo galimybės

2018-11-06
Sergamumas cukriniu diabetu (CD) yra didelis ir nuolat augantis, neretai prilyginamas pandemijai. Skaičiuojama, kad visame pasaulyje cukriniu diabetu serga daugiau kaip 422 mln. žmonių. Tai devinta mirtingumo priežastis. Paprastai sergantieji turi gausią gretutinę patologiją arba dėl hiperglikemijos poveikio reikšmingai nukenčia įvairios organizmo sistemos, ypač širdies ir kraujagyslių, inkstų, nervų. Antrojo tipo cukrinio diabeto (2 tipo CD) gydymui dažniausiai skiriamas vaistas yra metforminas, kuris ne tik mažina gliukozės koncentraciją kraujyje, bet ir pasižymi širdies ir kraujagyslių ligų (ŠKL) komplikacijų riziką mažinančiu poveikiu, geru saugumo profiliu, galimybe skirti net ir esant sutrikusiai inkstų veiklai. Šioje apžvalgoje pateikiami apibendrinti duomenys apie galimai naujas, ne su gliukozės koncentracijos kraujyje mažinimu susijusias naujas metformino skyrimo indikacijas.
 

Prasideda SAM pavaldžių įstaigų reorganizacija

2018-11-05
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) jau atsinaujino – neseniai įsigaliojo nauja ministro Aurelijaus Verygos patvirtinta ministerijos struktūra. Tad artimiausiu metu turėtų keistis ir pavaldžių įstaigų valdymas, nes planuojama pradėti jų pertvarką, kuri numatyta ir Vyriausybės programos įgyvendinimo priemonių plane. Tai yra pirmasis SAM pavaldžių įstaigų pertvarkos etapas, kurio metu bus pertvarkomos viešojo administravimo funkcijų nevykdančios įstaigos.
 

Kreipėsi į SADM dėl kolektyvinės sutarties išplėtimo

2018-11-05
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga šią savaitę, suderinęs su profesinių sąjungų organizacijomis, pasirašiusiomis Šakos kolektyvinę sutartį, kreipėsi į Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) vadovybę prašydamas išplėsti šios sutarties nuostatas dėl darbo užmokesčio didinimo, saugių darbo sąlygų ir kvalifikacijos tobulinimo visiems viešajame sektoriuje dirbantiems sveikatos priežiūros specialistams.
 

Širdies transplantacija

2018-11-02
Ortotopinė širdies transplantacija – tai chirurginė operacija, kurios metu pažeista recipiento širdis pakeičiama sveika donoro širdimi. Tai gydymo metodas pacientams, turintiems toli pažengusį galutinės stadijos širdies nepakankamumą, kai kiti įprasti medikamentinio gydymo metodai nėra pakankamai efektyvūs ir prognozuojama tikėtina gyvenimo trukmė, neatlikus širdies transplantacijos, trumpesnė nei vieneri metai. Daugumai šių pacientų alternatyvūs chirurginio gydymo metodai nebuvo efektyvūs, negalimi, ar mažai tikėtina, kad jie gali būti efektyvūs.
 

Pirmosios patirtys gydant ARNI: įžvalgos ir ankstyvieji rezultatai

2018-11-02
Nuo 2000 m. širdies nepakankamumo indikacijai klinikinėje praktikoje neišvydome naujų vaistų. Ir štai naujiena 2016 m. – sukurta nauja vaistų klasė – angiotenzino receptorių ir neprilizino inhibitoriai, slopinantys keletą patofiziologinių grandžių: renino-angiotenzino-aldosterono sistemą ir neutraliąją endopeptidazę.
 

SAM apie pacientų perregistravimą pas kitą šeimos gydytoją

2018-11-02
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), reaguodama į viešoje erdvėje išreikštus nuogąstavimus dėl pacientų perregistravimo pas kitus šeimos gydytojus be jų sutikimo, informuoja, kad nėra jokių naujovių ar pakeitimų, susijusių su pacientų registracija pas šeimos gydytojus. Tad kaip ir iki šiol pacientai gali laisva valia rinktis pas kokį šeimos gydytoją nori gydytis, o poliklinika juos perregistruoti pas kitus specialistus gali tik jiems sutinkant ir pateikus tokį prašymą.
 

Kauno klinikose pradėjo dirbti medicinos psichologė personalui

2018-11-02
„Visa Kauno klinikų medikų komanda daug ir įtemptai dirba. Kasdien spręsdami klausimus dėl pacientų sveikatos ar net gyvybės, susidurdami su nenumatytais atvejais medicinoje, gydydami sunkiausias medicinines būkles, gydytojai neišvengiamai patiria emocinę įtampą. Iš visų jėgų besistengdami, medikai neretai pervargsta psichologiškai“, – apie psichologinės pagalbos poreikį medicinos personalui kalba ligoninės vadovas, profesorius Renaldas Jurkevičius. – Džiaugiamės įgyvendindami vieną iš idėjų, gimusių Kauno klinikų vadovų mokymų metu.“
 

„Kaimas apkalbėjo, bet aš nesigailiu, kad galėjau dovanoti gyvenimą kitiems”

2018-10-31
Mokytoja Regina Mirusiųjų atminimo (Vėlinių) dieną stabteli prie daugelio kauburėlių, kuriuose ilsisi artimiausi žmonės – du vyrai, sūnus. Antkapis su širdimi delne žymi sūnaus kapą. „Taip atrodo, kad sūnų delne laiko jo tėtis. Abu palaidojau šiame kape. Tik sūnus išėjo pirmas. Kasmet kapas skendi žvakių liepsnose. Matyt, bendraklasiai ir draugai jų tiek uždega, kad net suskaičiuoti sunku. Gal koks šimtas dega kasmet“, – pasakoja Regina.
 

Pirmosios patirtys gydant ARNI: įžvalgos ir ankstyvieji rezultatai

2018-10-31
Nuo 2000 m. širdies nepakankamumo indikacijai klinikinėje praktikoje neišvydome naujų vaistų. Ir štai naujiena 2016 m. – sukurta nauja vaistų klasė – angiotenzino receptorių ir neprilizino inhibitoriai, slopinantys keletą patofiziologinių grandžių: renino-angiotenzino-aldosterono sistemą ir neutraliąją endopeptidazę.
 

Balzaminė ladano derva: saugi alternatyva sintetiniam uždegimo gydymui

2018-10-31
Vaistai, mažinantys skausmą ir uždegimą, yra vieni plačiausiai vartojamų medicinos praktikoje. Vien Jungtinėse Amerikos Valstijose kasmet parduodama per 30 mln. įvairių tablečių nuo skausmo ir uždegimo, populiariausi tarp jų – vadinamieji nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (NVNU). Manoma, kad tikrieji NVNU vartojimo mastai yra dar didesni, nes dalis NVNU parduodami be recepto.
 

Ministras dalyvauja Šiaurės regiono ateities forume

2018-10-29
Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos vadovaujama delegacija dalyvauja spalio 29 ir 30 d. Norvegijoje, Osle, vykstančiame Šiaurės regiono ateities forume, kurio tema – sveikatos technologijos.
 

Į sveikatos priežiūrą pažvelgta draudžiamųjų akimis

2018-10-29
Panevėžio teritorinės ligonių kasos (Panevėžio TLK) atstovai, pakviesti skaityti pranešimą Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Medicinos akademijos Vidaus ligų klinikos kartu su portalu www.emedicina.lt organizuotoje konferencijoje „Vidaus ligos: diagnostika ir gydymas“, vykusioje Panevėžyje, atkreipė dėmesį į tai, ko gyventojai tikisi iš gydymo įstaigų, kas jų kartais netenkina ir dėl ko skundžiasi atvykę į ligonių kasą.
 

Šiaulių ligoninė turi naują vadovą

2018-10-27
Nuo spalio 29 dienos Respublikinei Šiaulių ligoninei vadovauti pradeda konkursą į šias pareigas laimėjęs Remigijus Mažeika, iki šiol vadovavęs Šiaulių teritorinei ligonių kasai. Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga spalio 22 d. savo įsakymu jį paskyrė eiti šias pareigas.
 

Seimas pradėjo svarstyti didėjantį kitų metų PSDF biudžetą

2018-10-19
Seimo nariai po pateikimo pritarė sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos pateiktam ženkliai didėjančiam kitų metų Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžetui. Skaičiuojama, kad jis bus didesnis 296 mln. eurų, lyginant su dabartiniu, ir iš viso sudarys 2 mlrd. 60 mln. eurų. Tad dabar ateinančių metų PSDF biudžetas bus svarstomas komitetuose.
 

Augantis PSDF biudžetas kitąmet sudarys daugiau nei 2 milijardus eurų

2018-10-18
Kitų metų Privalomojo sveikatos draudimo fondas (PSDF) bus didesnis 296 mln. eurų ir iš viso sudarys 2 mlrd. 60 mln. eurų.
 

Dvynių seserų kova už gyvenimą prasidėjo dar motinos įsčiose

2018-10-18
Sėkmingai atliktą kraujo perpylimo operaciją vienai iš dar negimusių dvynukių lėmė ne tik aukšta Kauno klinikų gydytojų kompetencija, patirtis ir technologijos, be kurių šiuolaikinės medicininės intervencijos neįsivaizduojamos, bet ir tėvų ryžtas bei kraujo donorų gerumas. Pirmą kartą Lietuvoje atlikta sudėtinga operacija šeimai suteikė galimybę išsaugoti abi mergaites, sėkmingai sulaukti nėštumo pabaigos ir dėkoti ne tik gydytojams, bet ir visiems kraujo donorams, kurie to net nežinodami prisidėjo prie vienos mažos mergaitės gyvybės išgelbėjimo.
 

Motinos pieno oligosacharidai

2018-10-17
Geriausias maistas kūdikiams yra motinos pienas. Motinos pienas ne tik aprūpina kūdikio organizmą visomis mitybinėmis medžiagomis, reikalingomis augimui, bet ir pasižymi unikaliomis savybėmis – užtikrina kūdikio organizmo apsaugą, palankiai veikia žarnyno mikrobiotos kolonizaciją bei žarnyno brendimą.
 

Kodėl pacientai, sergantys lėtiniu širdies nepakankamumu, nesilaiko vaistų vartojimo drausmingumo? Psichikos sveikatos įtaka

2018-10-17
Lėtinio širdies nepakankamumo simptomų kontrolei būtinas griežtas medikamentinio gydymo plano laikymasis. Beta adrenoblokatorių, angiotenziną konvertuojančio fermento inhibitorių, angiotenzino receptorių blokatorių, diuretikų vartojimas mažina ne tik tipinius širdies nepakankamumo simptomus, bet ir pagerina pacientų išgyvenamumą. Jeigu pacientai vartotų vaistus reguliariai, sumažėtų apsilankymų pas sveikatos priežiūros specialistus kiekis, gydymo kaštai.
 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.