Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) informuoja, jog Jungtinei Karalystei (JK) nusprendus pasitraukti iš Europos Sąjungos (ES) be susitarimo („kietasis“ BREXIT), JK pagamintos arba sertifikuotos medicinos priemonės nebeatitiktų teisės aktų reikalavimų ir negalėtų būti tiekiamos Lietuvai. Dėl to gali sutrikti medicinos priemonių tiekimas ir atsirasti kliūčių sklandžiam ir kokybiškam gydymo paslaugų teikimui.

Lietuvos naujienos

Archyvas

Gerėja brangių medicinos priemonių kokybė ir prieinamumas

2019-01-18
Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba prie Sveikatos apsaugos ministerijos (Akreditavimo tarnyba) šalies gydymo įstaigose atliko brangių medicinos priemonių analizę, kuri atskleidė, kad šių prietaisų valdymas šalyje gerėja. Tai reiškia, jog pasenusios priemonės vis dažniau keičiamos naujomis, o patys prietaisai naudojami racionaliau, todėl daugiau žmonių gali greičiau gauti jiems reikiamus tyrimus.
 

Ragina medikus atsisakyti popierinių receptų

2019-01-18
Diegiant vaistų suderinamumo sistemą, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) ragina Lietuvos medikus atsisakyti popierinių receptų ir pereiti prie vien tik elektroninių. Jie ne tik taupo laiką, yra patogūs pacientams ir vaistininkams, bet ir bus ypač svarbūs medikams tikrinant, ar skiriami ir jau vartojami vaistai kartu nesukels nepageidaujamų reakcijų pacientams.
 

Kodėl Kulautuvos reabilitacijos ligoninėje pacientai nugriūna rečiau?

2019-01-17
Griuvimų rizika yra dar viena nematoma, tačiau itin aktuali vyresnio amžiaus pacientų problema. 33 proc. žmonių, kurių amžius 65-80 m. ir bemaž 40 proc. žmonių, vyresnių nei 80 m., griūna kasmet. Deja, sveikatos priežiūros specialistai sužino tik apie kas antrą patirtą griuvimą. Apie taikomus šiuolaikiškus būdus ligoninėje, siekiant išvengti griuvimų, ir tokių būdų svarbą reabilitacijoje kalbame su Kauno klinikų Kulautuvos reabilitacijos ligoninės vadovu gydytoju kardiologu prof. Raimondu Kubiliumi.
 

Mikroelementų svarba kasdienei paciento savijautai ir atokiosioms baigtims

2019-01-15
Lietuvoje kasmet širdies ir kraujagyslių ligos lemia 56 proc. mirčių. Dėl nerūpestingo ir atsainaus sergančiųjų požiūrio į širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksnius, jų netinkamo valdymo neretai žmogaus kraujagyslių amžius gerokai viršija biologinį amžių. Tuo galima paaiškinti jaunų žmonių susirgimą ūminiais širdies ir galvos smegenų infarktais, padidėjusio arterinio kraujospūdžio liga, diagnozuotomis įvairiomis širdies ir kraujagyslių pažaidomis. Žinoma, geriausia būtų atpažinti pirmuosius širdinės sveikatos sutrikimo požymius, tinkamai vertinti visus pacientų nusiskundimus, kurių koregavimas gali turėti įtakos širdinės ligos pasireiškimui. Apie tai, koks šiame procese galėtų būti sveikatos priežiūros specialistų vaidmuo, kalbamės su Lietuvos širdies asociacijos prezidentu profesoriumi Raimondu Kubiliumi.
 

Antros kartos antihistamininių vaistų pasirinkimas vyresnio amžiaus pacientams

2019-01-15
Alerginis rinitas yra viena dažniausių alerginių ligų, kuria serga 10–20 proc. visos populiacijos [1]. Alerginio rinito išsivystyme dalyvauja imunoglobulinas (Ig) E, kuris geba prisijungti prie putliosios ląstelės. Šioje ląstelėje sukauptas didelis histamino kiekis. Patekus į organizmą alergenui, IgE sukelia putliosios ląstelės degranuliaciją, todėl išsiskiria histaminas. Tai pagrindinė biologiškai aktyvi medžiaga, kuri ir lemia alerginio rinito simptomų atsiradimą: rinorėją, nosies užsikimšimą, niežulį, čiaudulį, nosies gleivinės paburkimą [1, 2, 3]. Dažnai sergant šia liga pasireiškia ir alerginis konjunktyvitas. Kita dažna liga yra dilgėlinė. Šiai ligai būdingas bėrimas pūkšlėmis su/be angioedema. Jei simptomai kartojasi 6-ias ar ilgiau savaičių, dilgėlinė laikoma lėtine [3-5]. Šios ligos simptomų išsivystymą taip pat lemia histaminas, išsiskyręs degranuliavus putliosioms ląstelėms. Putliųjų ląstelių degranuliaciją gali sąlygoti imuniniai, autoimuniniai ir neimuniniai mechanizmai [3-5].
 

Apie arterinę hipertenziją...

2019-01-15
Tiriant AH sergantį pacientą būtina įsitinkinti – yra organų pažaida ar ne. Jei ne – skiriamas nemedikamentinis gydymas, bet patvirtinta organų pažaida iškart ir labai griežtai atveria kelią ir medikamentiniam gydymui. Medikamentinis gydymas taip pat nuo pat pradžių skiriamas didelės ir labai didelės rizikos pacientams. Mažos ir vidutinės rizikos pacientams, jeigu nenustatyta organų taikinių pažaida, iš pradžių rekomenduojamas 3–6 mėn. gyvensenos keitimas, o po to skiriamas gydymas vaistais Jeigu pacientas serga II ar III laipsnio hipertenzija, hipertenzijos kontrolė turėtų būti pasiekta per 3 mėnesius. Tokie reikalavimai nustatyti naujosiose Europos kardiologų draugijos AH diagnostikos ir gydymo gairėse.
 

Siūlo įteisinti gydymo įstaigų vadovų rotaciją

2019-01-14
Seimo Valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos seniūnas Ramūnas Karbauskis įregistravo Sveikatos priežiūros įstaigų įstatymo pataisas, kuriomis ketinama įteisinti vadovų rotaciją ir nepriekaištingos reputacijos reikalavimą sveikatos apsaugos sistemoje.
 

Žada užtikrinti gydymą nuo užkrečiamųjų ligų laisvės atėmimo vietose

2019-01-14
Seimas priėmė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) teiktus siūlymus, kurie leis užtikrinti laisvės atėmimo vietų įstaigose esančių žmonių, sergančių ŽIV ir kitomis pavojingomis užkrečiamosiomis ligomis, nepertraukiamą gydymą vaistais.
 

Pradeda svarstyti naująjį žalos be kaltės modelį

2019-01-14
Seimas po pateikimo pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) teiktoms įstatymų pataisoms, kurios leis sudaryti geresnes sąlygas pacientams greičiau ir paprasčiau gauti kompensaciją, jei teikiant paslaugas gydymo įstaigoje jiems buvo padaryta žala. Taip siūloma įteisinti naująjį žalos be kaltės modelį. Tad šie siūlymai toliau bus svarstomi Seimo komitetuose.
 

Kam kompensuojami skiepai nuo tymų?

2019-01-11
Ligonių kasų specialistai pastaruoju metu sulaukia vis daugiau gyventojų klausimų dėl skiepų nuo tymų. Gyventojai teiraujasi, kam šie skiepai priklauso, ar reikia už juos mokėti, kur reikėtų kreiptis?
 

Leidimus prekiauti vaistais įgijo jau virš 100 mažmeninės prekybos vietų

2019-01-10
Nuo sausio 1 d. įsigaliojus naujai nereceptinių vaistų pardavimo tvarkai ir suteikus galimybę jais prekiauti mažmeninės prekybos vietoje, leidimus jais prekiauti jau turi daugiau nei 100 mažmeninių prekybos vietų – parduotuvės ir degalinės. Dar daugiau verslo atstovų aktyviai domisi galimybės prekiauti nereceptiniais vaistais.
 

Visuomenėje įgyta pneumonija

2019-01-09
Plaučių uždegimas, Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, yra trečia dažniausia mirties priežastis pasaulyje. Higienos instituto duomenimis, net 21 iš 1000 Lietuvos gyventojų 2016 m. sirgo plaučių uždegimu. 1881 metais prancūzų mikrobiologas Louis Pasteur pirmą kartą žmogaus seilėse identifikavo bakteriją – pneumokoką (Streptococcus pneumoniae). Būtent šis mikroorganizmas yra dažniausias suaugusiųjų visuomenėje įgyto plaučių uždegimo „kaltininkas“.
 

„Tuberkuliozę turime įveikti...“

2019-01-09
Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, kas valandą pasaulyje registruojama iki 50 naujų užsikrėtimo tuberkulioze atvejų ir daugiau nei 5 mirtys nuo tuberkuliozės. Nors ši liga vadinama socialine, užsikrėsti tuberkuliozę sukeliančiomis bakterijomis gali bet kuris gyventojas. Tiesa, aukšto pragyvenimo lygio šalyse šios ligos beveik nėra... Ar užsikrėtęs žmogus susirgs, priklauso nuo jo organizmo atsparumo ir nuo to, kiek tuberkuliozės užkrato jis gavo. Plačiau apie tai, kiek aktuali yra plaučių TBC, kokios jos diagnostikos, gydymo ir prevencijos galimybės, ir kitais aktuliais klausimais kalbamės su Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Pulmonologijos ir alergologijos centro gydytoju konsultantu docentu dr. Kęstučiu Miškiniu.
 

Paskelbtas konkursas Santaros klinikų vadovo pareigoms užimti

2019-01-07
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) paskelbė konkursą VšĮ Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų generalinio direktoriaus pareigoms užimti.
 

„Pacientas turi žinoti, kad gydymas gali padėti jam tik pačioje ligos pradžioje“

2019-01-07
Savo pranešime kalbėjau daugiausia apie išsėtinės sklerozės diagnostiką. Taip pat dalyvavome diskusijose apie besikeičiančius išsėtinės sklerozės gydymo tikslus. Dabar jau yra aiški nuostata, kad išsėtinę sklerozę reikia stengtis diagnozuoti kuo anksčiau. Pacientas turi žinoti, kad gydymas gali padėti jam tik pačioje ligos pradžioje. Tai, ką mes anksčiau vadinome ankstyva išsėtinė sklerozė, faktiškai yra jau vėlyva išsėtinė sklerozė. Kai pacientas pajunta ligos simptomus, dažniausiai jau būna vėlu kaip nors veiksmingai jam padėti. Deja, dar neturime metodų ir priemonių, kurios padėtų išsiaiškinti išsėtinę sklerozę subklinikinės fazės metu. Todėl reikia stengti atpažinti, pastebėti bent jau pačius ankstyviausius, dar visai neryškius simptomus. Žinoma, daugelis pacientų nenori patikėti, kad koks nors lengvas simptomas (truputį svaigsta galva, pasilpsta koja, sutrinka koordinacija) galėtų būti sunkios ligos pranašas. Dažniausiai šie pacientai pirmiausia patenka pas šeimos gydytojus, po to siunčiami neurologo konsultacijos. Todėl šeimos gydytojai turėtų budrūs dėl galimos išsėtinės sklerozės, laiku pastebėti ir įtarti jos simptomus, o kilus įtarimų siųsti pacientą neurologo konsultacijos dėl tolesnių tyrimų ir diagnozei patikslinti. Įtarimų turėtų kelti, pavyzdžiui, jauno amžiaus pacientas, kuriam atsirado į smegenų išemijos panašių simptomų – galvos svaigimas, galūnės užtirpimas ar silpnumas, koordinacijos sutrikimai. Juk sunku patikėti, kad dvidešimtmečiui galėtų būti aterosklerozinė galvos smegenų išemija!
 

Skatins vaikams antibiotikus skirti racionaliau

2019-01-04
Vaikų iki 7 metų gydymui bus skatinama išrašyti kuo mažiau antibiotikų. Nuo šių metų sausio 1 dienos įdiegiamas naujas gerų darbo rezultatų rodiklis, leisiantis stebėti šeimos gydytojų antimikrobinių vaistų skyrimą mažiesiems pacientams. Tie medikai, kurie neviršys nustatytų antibiotikų skyrimo normų, jau kitąmet bus skatinami finansiškai. Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) specialistų teigimu, tai dar viena priemonė, padėsianti mažinti neracionalų antimikrobinių vaistų vaikams skyrimą.
 

Skystis pleuros ertmėje: diagnostikos svarba

2019-01-04
Tarpas tarp visceralinės (dengiančios plaučius) ir parietalinės (dengiančios krūtinės ląstos sieną) pleuros vadinamas pleuros ertme. Sveiko žmogaus pleuros ertmėje yra nuo 1 iki 20 ml skysčio. Pleuros skystis susidaro iš parietalinės ir visceralinės pleuros kraujagyslių ir per pralaidžias pleuros membranas patenka į pleuros ertmę, iš kurios yra rezorbuojamas per parietalinės pleuros limfagysles (1 pav.). Viename sveiko žmogaus pleuros skysčio mililitre yra apie 1500–4500 ląstelių, daugiausia – alveolinių makrofagų, limfocitų ir nedaug mezotelio ląstelių. Dėl įvairių priežasčių sutrikusi pusiausvyra tarp pleuros skysčio gamybos ir rezorbcijos lemia patologinį skysčio kaupimąsi pleuros ertmėje.
 

Gera žinia rezidentams

2019-01-03
Nuo sausio 1 dienos gydytojų rezidentų algos tapo susietos su pareiginės algos baziniu dydžiu ir įtvirtintos įstatyminiu lygiu. Tai reiškia, kad jaunųjų medikų algos kyla: jaunesniųjų rezidentų vidutinis darbo užmokestis su darbdavio socialinio draudimo įmokomis sieks 1345,67 Eur., o vyresniųjų rezidentų – 1434,20 Eur. Gydytojų rezidentų darbo užmokesčiui 2019 m. skirta daugiau nei 30 mln. eurų.
 

Plaučių arterijos trombinės embolijos diagnostika ir gydymas

2019-01-02
Plaučių arterijos trombinė embolija (PATE) yra dažna plaučių kraujagyslių liga, pasižyminti dideliu mirštamumu ankstyvuoju ligos laikotarpiu. PATE gali būti mirtina arba sukelti plautinę hipertenziją ir negalią ilgalaikėje perspektyvoje, todėl ankstyvas ir tikslus diagnozės nustatymas bei sisteminga pacientų priežiūra galėtų lemti mažesnę medicininę naštą bei geresnę pacientų gyvenimo kokybę.
 

Prasminga metų pradžia – sutikimas donorystei

2019-01-02
Jei pirmosiomis beprasidedančių metų dienomis norite prasmingai ir kilniai padirbėti, Nacionalinis transplantacijos biuras kviečia pasirašyti sutikimą donoro kortelei gauti. Šitaip papildysite gretas tų Lietuvos gyventojų, kurie išreiškė sutikimą po savo mirties paaukoti organus donorystei. Šiuo metu pritarimą donorystei jau yra išreiškę 28 530 žmonių.
 

Daugiau žmonių galės nemokamai pasiskiepyti nuo pneumokokinės infekcijos

2019-01-02
Sausio 1 dieną įsigalios sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos įsakymas, kuriuo į pneumokokinės infekcijos rizikos grupių sąrašą įtraukiama dar viena visuomenės grupė – žmonės, sergantys širdies nepakankamumu. Tad nuo šiol jie galės nemokamai pasiskiepyti nuo pneumokokinės infekcijos.
 

SAM žada, kad pacientai daug sutaupys

2018-12-28
4,5 mln. eurų – tiek per metus sutaupys daugiau nei 700 tūkstančių mūsų šalies pacientų. 2019 m. sausio 1-ąją įsigalioja svarbi naujovė – jau antrą kartą per pusmetį didinamas kardiologinių vaistų kompensavimo lygmuo. Šįkart nuo 90 iki 100 proc. bazinės kainos.
 

Reglamentuota mažmeninės prekybos įmonių licencijavimo tvarka

2018-12-27
Ministrų kabinetas pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos pateiktam Farmacinės veiklos licencijavimo taisyklių pakeitimo projektui, leisiančiam nuo sausio 1 dienos kai kuriais vaistais prekiauti ne tik vaistinėse, bet ir kitose mažmeninės prekybos vietose. Tad bus aiškiai nustatyta mažmeninės prekybos įmonių, kurios norės įgyti teisę pardavinėti vaistus, licencijavimo tvarka, kokius dokumentus reikės pateikti, jų nagrinėjimo procedūros ir terminai.
 

Miego apnėjos sindromas

2018-12-27
Miego apnėja – tai ne mažiau kaip 10 sekundžių sustojęs kvėpavimas miego metu. Apnėjos gali būti skiriamos į obstrukcines, centrines ir mišrias. Obstrukcinę apnėją sukelia pasikartojanti viršutinių kvėpavimo takų obstrukcija, dėl kurios įkvepiamo oro srautas labai sumažėja arba visai nutrūksta, tačiau yra aktyvūs kvėpavimo raumenų bandymai įkvėpti. Centrinių apnėjų metu aktyvaus kvėpavimo raumenų darbo nėra. Šis sutrikimas yra retesnis, jo patogenezės mechanizmas nėra iki galo žinomas. Centrinės apnėjos dažniau pasitaiko sergantiesiems širdies nepakankamumu, ligoniams po insulto, taip pat ilgą laiką vartojant opiatus (piktnaudžiavimo, lėtinio skausmo gydymo atvejais). Pasikartojančios apnėjos miego metu vadinamos miego apnėjos sindromu (MAS). Miego apnėjos sindromo sunkumas nustatomas pagal apnėjų-hipopnėjų indeksą (AHI), registruojamu polisomnografu. Jis nurodo kvėpavimo įvykių (apnėjų ir (ar) hipopnėjų) skaičių per valandą. Miego apnėjos sindromas skiriamas į lengvą (AHI >5), vidutinio sunkumo (AHI >15) ir sunkų (AHI >30).
 

Gera žinia Kauno klinikų darbuotojams!

2018-12-24
Kauno klinikų administracija pasirašė susitarimą su Lietuvos gydytojų sąjunga (LGS) dėl Lietuvos Nacionalinės sveikatos sistemos šakos kolektyvinės sutarties galiojimo visiems ligoninės darbuotojams.
 
1  2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   34   35   36   37   38   39   40   41   42   43   44   45   46   47   48   49   50   51   52   53   54   55   56   57   58   59   60   61   62   63   64   65   66   67   68   69   70   71   72   73   74   75   76   77   78   79   80   81   82   83   84   85   86   87   88   89   90   91   92   93   94   95   96   97   98   99   100   101   102   103   104   105   106   107   108   109   110   111   112   113   114   115   116   117   118   119   120   121   122   123   124   125   126   127   128   129   130   131   132   133   134   135   136   137   138   139   140   141   142   143   144   145   146   147   148   149   150   151   152   153   154   155   156   157   158   159   160   161   162   163   164   165   166   167   168   169   170   171   172   173   174   175   176   177   178   179   180   181   182   183   184   185   186   187   188   189   190   >>
 

© 2006 Visos teisės saugomos.