Šiuo metu vienas pagrindinių pasaulio farmacijos kompanijų uždavinių – kuo greičiau sukurti vaistą nuo koronaviruso infekcijos. Kol jo dar neturime, daugelyje pasaulio šalių taikoma praktika koronaviruso infekciją gydyti vaistais Lopinaviru/Ritonaviru ir Hidroksichlorokvinu. Kol kas šių vaistų Lietuvoje yra užtektinai, nuolat ieškoma kanalų, kur jų gauti daugiau.

LFD prezidentė Dacė Kikutė: „Vaistininko vaidmuo Latvijoje pastaraisiais metais labai pasikeitė…“

2019-08-06

Baltijos šalių 22-ojoje tarptautinėje mokslinėje praktinėje konferencijoje „Baltpharm Forum 2019“ dalyvavusi Latvijos farmacininkų draugijos prezidentė Dacė Kikutė „Farmacijos ir laiko“ žurnalo bei internetinės svetainės emedicina.lt skaitytojams mielai sutiko papasakoti apie savo profesinę karjerą ir trumpai apibūdinti šiandienę vaistininkystės situaciją Latvijoje.

Gerbiama prezidente, nuo kada vadovaujate Latvijos farmacininkų draugijai? 

Latvijos farmacininkų draugijos (PSL) prezidente buvau išrinkta 2017 metų gruodžio 11 dieną, kai vyko šios draugijos 12-asis kongresas. Kongrese dalyvavę vaistininkai mane balsų dauguma išrinko draugijos prezidente.

 

Turite farmacijos specialisto diplomą, o gal esate visai kitos srities profesionalė?

 

Pagal įgytą išsilavinimą ir gautą diplomą aš – vaistininkė, ir noriu pabrėžti, kad tikrai labai myliu savo profesiją. Esu įsitikinusi, kad šiandien farmacijos specialistas vaidina ypatingai svarbų vaidmenį visuomenės sveikatos priežiūros srityje. 

 

Kur dirbote, kuo užsiėmėte prieš sutikdama vadovauti Latvijos farmacininkų draugijai?

 

Keletą metų buvau vaistinės valdytoja ir savininkė, tačiau po kurio laiko, 2006 metais, daug nesvarsčiusi priėmiau naują iššūkį – išėjau į valstybės tarnybą, pradėjau dirbti valstybinėje valdžios institucijoje – devynerius metus užėmiau Latvijos vaistų agentūros direktoriaus pavaduotojo pareigas. Taigi farmacijos aruoduose tikrai nesijaučiu svetima, mano patirtis tiek dalyvaujant šalies farmacijos politikoje, tiek farmacijos versle iš tiesų yra pakankamai solidi. 

 

Dirbama Latvijos farmacininkų draugijos prezidente turbūt dažnai bendraujate ir su Lietuvos farmacijos organizacijų vadovais?

 

Taip, kadangi dalyvauju viešosios farmacininkų organizacijos veikloje, palaikau ryšius ir su kitų šalių farmacijos organizacijų vadovais, ne išimtis ir Lietuvos farmacijos sąjunga bei jos prezidentas, man nuo seno puikiai pažįstamas Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Farmacijos fakulteto profesorius Eduardas Tarasevičius. Labai vertinu jo nuopelnus ne tik pedagoginėje, bet ir visuomeninėje veikloje, vadovaujant farmacijos specialistų bendruomenei, žaviuosi jo sukauptomis žiniomis ir organizaciniais gebėjimais. Didžiuodamasi galiu pasakyti, kad profesoriaus Eduardo Tarasevičiaus nuopelnai Baltijos valstybių farmacininkų draugystei yra neįkainojami.

 

Papasakokite, kokia yra vaistininkystės situacija Latvijoje: kiek šalyje veikia vaistinių, kiek šiandien yra vaistininkų ir jų padėjėjų?

 

Kad būtų aiškiau, reikia paminėti ne tik vaistinių ar vaistininkų ir jų padėjėjų skaičių mūsų šalyje, bet ir gyventojų skaičių. Taigi, kaip jau pristatėme balandžio mėnesį Kaune vykusioje tarptautinėje mokslinėje praktinėje konferencijoje, Latvijoje, 2018 metų duomenimis, gyveno 1 934 379 gyventojai, o 2019 metų kovo mėnesio statistiniais duomenimis, mūsų šalyje veikė 778 visuomeninės vaistinės, 30 ligoninių vaistinių ir 80 vaistinių filialų. Tuo pat metu duomenų bazėje buvo registruotas 2861 farmacijos specialistas. Taigi vienoje vaistinėje vidutiniškai dirbo 2 vaistininkai ir 1,5 vaistininko padėjėjo. 

 

Ar pastaraisiais metais Latvijoje yra stebimi kokie nors pokyčiai – turiu galvoje vaistininko darbą, jo veiklos funkcijas... 

 

Latvijoje, kaip ir pas jus, Lietuvoje, kaip ir pas kitus mūsų kaimynus estus, farmacijos specialistų vaidmuo, teikiant gyventojams sveikatos priežiūros paslaugas, keičiasi, o jei vertintume pastarųjų dvidešimties metų laikotarpį, tokie pokyčiai juntami ypač ryškiai. Kas jau pasikeitė? Svarbiausias dalykas turbūt tai, kad vaistininkai iš intravertinių (vaistų gamintojų) tapo ekstravertiniais farmacijos specialistais, kurie itin daug bendrauja su pacientais. Kitaip sakant, farmacininkai šiandien yra patyrę specialistai konsultantai. 

Plačiau skaitykite žurnale „Farmacija ir laikas“ 2019 m. Nr. 5

 

 

© 2006 Visos teisės saugomos.