Svarbu: viešojoje erdvėje sklindant prieštaringai informacijai, Sveikatos apsaugos ministerija atkreipia dėmesį, kad gydytojai akušeriai ginekologai ragina moteris skiepytis nuo COVID-19 ir tokiu būdu apsaugoti save nuo sunkių ligos pasekmių.

Lengvos formos gastroezofaginio refliukso ligos reikšmė ir gydymo rekomendacijos

2021-06-05

Gastroezofaginio refliukso liga (GERL) yra labai dažnai diagnozuojamas sutrikimas. GERL yra sudėtinė patologija, kuri atsiranda, kai stemplės apsauginiai mechanizmai tampa nebepajėgūs užkirsti kelią ardančiam skrandžio turinio poveikiui. Raumenų žiedas, esantis skrandžio ir stemplės jungties vietoje, vadinamas apatiniu stemplės sfinkteriu. Kartu su diafragma jis veikia kaip barjeras, neleidžiantis skrandžio turiniui grįžti atgal į stemplę. Jei šis barjeras yra pernelyg atsipalaidavęs arba kitaip pažeistas, atsiranda refliukso simptomų. Rizikos veiksniai

 

Žinomi keli rizikos veiksniai, susiję su didesne GERL išsivystymo tikimybe. Tačiau ne visi asmenys, turintys šiuos rizikos veiksnius, suserga GERL ir, atvirkščiai, ne visi sergantieji GERL turi bent vieną rizikos veiksnį:

  • Nutukimas: GERL dažniau serga nutukę ar antsvorio turintys asmenys, tačiau tikslus patogenezinis mechanizmas tokiais atvejais nėra žinomas.

  • Cigarečių rūkymas: įrodyta, kad rūkymas turi įtakos slėgio pokyčiams greta apatinio stemplės sfinkterio ir gali sulėtinti skrandžio rūgšties judėjimą.

  • Alkoholio vartojimas: alkoholis inhibuoja skrandžio rūgšties neutralizavimo procesus ir didina bendrą skrandžio rūgštingumą.

  • Tam tikrų vaistų vartojimas: daugybė vaistų, įskaitant vaistus nuo astmos, kraujospūdį mažinančius, antidepresantus ir raminamuosius, gali padidinti skrandžio rūgšties refliukso riziką. 

  • Diafragmos stemplinės angos išvarža: esant šiai būklei skrandis ar jo dalis išsiveržia per anatominę stemplės angą diafragmoje ir sudaro palankias sąlygas refliuksui išsivystyti. 

  • Maistas: tam tikri produktai ir gėrimai gali paskatinti rėmens ir refliukso atsiradimą. Tai šokoladas, pomidorai, aštrus ir riebus maistas, actas, citrusiniai vaisiai, gazuoti gėrimai, kava, mėtos.

  • Nėštumas: nėščios moterys dažnai skundžias GERL simptomais dėl aukštesnės skrandžio padėties, tačiau jų simptomai paprastai išnyksta netrukus po gimdymo. 

 

Simptomai

 

GERL būdingi simptomai ir/ ar audinių pažeidimai atsiranda dėl pakartotinio ar ilgalaikio skrandžio turinio žalojančio poveikio stemplės gleivinei. Jei vaizdinių tyrimų metu nustatomi audinių pažeidimai diagnozuojamas ezofagitas arba erozinė GERL. Jei pasireiškia tipiniai simptomai be akivaizdžių audinių pažeidimų, diagnozuojama neerozinė GERL.

Plačiau skaitykite žurnale FARMACIJA IR LAIKAS 2021 m. Nr. 2

 

© 2006 Visos teisės saugomos.