Farmakoterapiniai GERL gydymo aspektai

2021-11-09

Ligos, pasireiškiančios sustiprėjusia skrandžio sulčių ir druskos rūgšties sekrecija, yra vienos dažniausių klinikinėje praktikoje: tai gastroezofaginio refliukso liga (GERL), pepsinė opaligė, funkcinė dispepsija. Kliniškai jos pasireiškia rėmeniu, rūgštaus skrandžio turinio atpylimais, deginimu už krūtinkaulio, epigastriumo skausmu ir diskomfortu. Rėmens sukeltas skausmas už krūtinkaulio yra dažniausia neširdinio krūtinės skausmo priežastis.

 

GERL paplitimas

GERL – vienas labiausiai paplitusių negalavimų, darančių reikšmingą neigiamą įtaką gyvenimo kokybei ir darbingumui. Įvairių tyrimų duomenimis, apie 25 proc. žmonių bent kartą per mėnesį patiria rėmenį ar skrandžio turinio atpylimų (regurgitaciją), o apie 5 proc. tokie simptomai vargina kasdien. Epidemiologiniai tyrimai rodo, kad per pastaruosius du dešimtmečius sergamumas GERL visame pasaulyje pastebimai padidėjo. 

Rėmuo ir kiti GERL simptomai gali pasireikšti bet kuriuo paros metu. Apie ¾ rėmenį patiriančių asmenų vargina tipiški nakties GERL simptomai, kurie statistiškai yra susiję su kliniškai sunkesnėmis ligos komplikacijomis, tokiomis kaip erozinis ezofagitas ar net stemplės adenokarcinoma. Be to, pastebėta, kad pastaraisiais dešimtmečiais stemplės vėžio atvejų vis daugėja. 

GERL patogenezė yra sudėtinga, jos atsiradimą skatina daug struktūrinių ir patofiziologinių veiksnių: apatinio stemplės rauko disfunkcija, stemplės arba skrandžio motorikos sutrikimai, diafragmos stemplinės angos išvarža. Svarbiausias veiksnys, lemiantis stemplės gleivinės pažeidimą (erozijas), yra iš skrandžio atpilamas rūgštus turinys. Iki šiol nenustatyta, koks skrandžio sulčių ingredientas pažeidžia stemplės gleivinę – druskos rūgštis ar pepsinas, tačiau įrodyta, kad nuslopinus druskos rūgšties sekreciją skatinamas stemplės erozijų ir ezofagito gijimas.

 

GERL gydymas

Plačiau skaitykite žurnale FARMACIJA IR LAIKAS, 2021 m. nr. 5

 

© 2006 Visos teisės saugomos.