Mano TOP3. Anželika Oraitė, Sveikatos apsaugos ministerijos Farmacijos politikos skyriaus vedėja

2021-11-15

Mano TOP3

 

KNYGOS

 

Australų rašytojos Hannah Keit romanas „Paskutinės apeigos“. Šis literatūros kūrinys, įkvėptas tikros istorijos, apžvelgia paskutines Islandijoje gyvenančios jaunos moters Agnes Magnusdottir, nuteistos už žmogžudystę, dienas. 

Istorija sukasi aplink merginą, kuriai už nužudymą paskirta mirties bausmė, dvasininką ir šeimą, kuri žiemos metu priima merginą į savo namus ir turi padėti nuteistajai pasiruošti artėjančiai mirties bausmei.

Mane ši knyga įtraukė vaizdinga kalba, įtaigumu, Islandijos gamtos aprašymais; patiko, kaip atskleidžiami knygos herojų tarpusavio santykiai (asmenybių aprašymai, dialogai, monologai, herojų buitis). 

Knyga parašyta taip, kad ją skaitant buvo galima jausti šaltį, drėgmę, vėją, slogią nuotaiką… Nors veiksmas vyksta XIX amžiuje, paliesti ir šiandien gana aktualūs dalykai, tokie kaip vienatvė, susvetimėjimas, atskirtis.

Skaitant buvo labai įdomu stebėti, kaip keičiasi mirčiai pasmerktos Agnes ir ją priėmusios šeimos bei aplinkinių tarpusavio santykis, kaip per įvairias prizmes atsiskleidžia pati Agnes. Patiko savitas stilius, kuriuo itin patraukliai pristatomi kūrinio herojai, jų vaizdingi dialogai ir monologai.

Ši rašytojos knyga prikaustė nuo pirmojo iki pat paskutinio puslapio. Baigusi ją nusprendžiau perskaityti ir antrąją šios autorės knygą – „Gerieji žmonės“, ji taip pat patiko. Šiuo metu laukiu vasario mėnesį turinčios pasirodyti naujausios autorės knygos „Devotion“. 

 

„Mažmožių Dievas“ – pirmoji indų rašytojos Arundhati Roy knyga, kuri užbūrė vaizdingu pasakojimu apie šeimos gyvenimą Indijoje. Nors knyga gan glausta, joje paliečiama daug svarbių temų, tokių kaip šeima, meilė, sudėtingi žmonių santykiai, žmogaus teisės, aplinkosauga. 

Knygoje pasakoja apie dvynių Rahelės ir Esthos bei jų mamos gyvenimą. Kūrinyje daug liūdesio, neteisybės, tačiau kartu ir daug meilės, aistros ir grožio… 

 

„Gyvulių ūkis“ – vienas žymiausių George‘o Orwello kūrinių. Tai pasaka suaugusiesiems apie politiką, gyvenimą, tarpusavio santykius, vertybes. Patiko, kaip, taikliai naudojantis satyros įrankiu, gvildenami tokie žmonijai svarbūs klausimai, kaip demokratija, vertybės, žmonių tarpusavio santykiai ir visada šalia tykančios grėsmės. Kūrinys verčia susimąstyti, kaip „balta“ (naudojantis melu, įtaiga ir jėga) gali greitai pavirsti į „juoda“, o tikrieji tikslai ir siekiai labai greitai pamirštami.

 

 

SPEKTAKLIAI 

 

„Išvarymas“ – režisieriaus Oskaro Koršunovo spektaklis pagal to paties pavadinimo Mariaus Ivaškevičiaus pjesę. Vaizdingai ir gan sutirštintomis spalvomis pateikiamas Lietuvos emigrantų gyvenimas Londone: kuo jie gyvena, kas jiems rūpi, kokios bėdos ir negandos slegia ir kaip jie su tuo tvarkosi. 

Spektaklyje nagrinėjamos emigracijos, susvetimėjimo, adaptacijos svečioje šalyje ir kitos problemos. Spektaklis – ir komiškas, ir kartu dramatiškas. Veiksmas vyksta ne tik scenoje – aktyviai įtraukiami ir žiūrovai. 

Daugiau nei 5 valandos, praleistos žiūrovų salėje, visai neprailgo. Ypač įsiminė Vandalo vaidmenį atlikęs Marius Repšys.

 

„Pikų dama“ – garsios kūrėjos Dalios Ibelhauptaitės režisuotas spektaklis. Jis man patiko dėl dviejų pasaulių – realaus ir mistinio – samplaikos, ir tuo, kaip atskleidžiami Puškino apsakymo motyvai. Sužavėjo įspūdingo balso solistė Asmik Grigorian! Įspūdį paliko scenoje sukurta emocija, nuostabūs kostiumai, muzika, scenografija.

 

„Maskaradas“ – talentingojo Rimo Tumino režisuotas spektaklis pagal to paties pavadinimo romantizmo epochos rusų genijaus Michailo Lermontovo kūrinį. 

Įsiminė sukurta šventinė nuotaika, aktorių vaidyba, muzika. 

Prisimenant šį spektaklį vaizduotėje taip ir iškyla grakščiai krentantis sniegas, per sceną ridenamas didžiulis sniego rutulys, grakščios valso melodijos…

 

Pomėgiai

 

Pomėgius, kurių turiu labai daug, galėčiau įvardyti vienu sakiniu: kelionės tiek po Lietuvą, tiek po užsienio šalis; vaikščiojimas bekele ir miško takais, klausantis mėgstamos muzikos; grybavimas; knygos; stalo žaidimai.

 

Užrašė Virginija Grigaliūnienė

 

 

© 2006 Visos teisės saugomos.