Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC), vadovaudamasis 2020 m. lapkričio 4 d. Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu Nr. 1226 „Dėl karantino Lietuvos Respublikos teritorijoje paskelbimo“ informuoja, kad karantino laikotarpiu planiniai skiepijimai nėra atidedami ir turi būti vykdomi, numatant pacientų srautų valdymą.

Lietuvos naujienos

NVSC primena – izoliacijos taisyklių laikytis būtina

2021-01-19
Nacionalinis visuomenės sveikatos centras primena, kad dėl sąlyčio su COVID-19 užsikrėtusiuoju izoliuoti asmenys privalo laikytis izoliavimo taisyklių, su kuriomis jie supažindinami izoliavimo metu. Tai būtina, kad būtų užkirstas kelias infekcijos plitimui visuomenėje. Izoliacijos metu mokama nedarbingumo išmoka, tačiau atkreipiame dėmesį – tik už 14 izoliacijos dienų. Tad jeigu izoliacija pratęsiama dėl to, kad izoliacijos metu nustatoma, jog asmuo vėl turėjo sąlytį su sergančiuoju, nedarbingumo išmoka nebepriklauso.
 

Donoro kepenų sulaukusiam pacientui palaikymą siunčia prieš metus jo likimą išgyvenę vyrai

2021-01-19
Praėjusios savaitės pabaigoje registruotas jau trečiasis šiais metais efektyvus donoras, kurio įvairūs organai gyvybę išgelbės net keliems žmonėms: antro gyvenimo dovaną šis žmogus dovanos kepenų, inkstų, ragenų laukusiems recipientams. Kokio dydžio tai dovana, dalijasi prieš metus kepenų transplantacijas išgyvenę pacientai.
 

Ištirti Lietuvoje plintančio audinių koronaviruso genomai

2021-01-18
Audinių ūkiuose plinta skirtingos koronaviruso atmainos. Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) mokslininkų grupė nustatė Lietuvos audinėms būdingas koronaviruso genų mutacijas. Vienos jų būdingos tik gyvūnų, kitos – ir žmonių koronavirusui.
 

Krono ligos klinika ir diagnostika

2021-01-18
Krono liga – tai lėtinė liga, kuriai būdingi paūmėjimų ir remisijų periodai. Ligos patogenezė nėra visiškai aiški, manoma, kad jos išsivystymui didelę reikšmę turi genetinių, aplinkos veiksnių ir žarnyno mikrobiotos sąveika. Didžiausias sergamumas uždegiminėmis žarnų ligomis stebimas ekonomiškai išsivysčiusiose šalyse, o besivystančiose šalyse, tokiose kaip Rytų Europos ir Balkanų regiono valstybės, sergamumo rodikliai sparčiai didėja. Lietuvoje sergamumas Krono liga 2007–2018 metais atitinkamai padidėjo nuo 0,9 iki 2,1 atvejo šimtui tūkstančių gyventojų. Žinoma, kad Krono liga vienodai dažnai pasireiškia vyrams ir moterims, dažniausiai jauname amžiuje (30–40 metų), tačiau ši liga yra nenuspėjamos klinikinės išraiškos ir eigos, gali paveikti bet kurią virškinimo trakto dalį ir pasireikšti įvairiais nespecifiniais simptomais – tai apsunkina jos diagnostiką. Maža to, Krono liga yra progresuojanti, todėl negydoma ilgainiui apie 50 proc. pacientų komplikuojasi – susiformuoja striktūrų, fistulių ar abscesų, kuriems neretai prireikia chirurginio gydymo. Dėl to svarbu, kad bendrosios praktikos gydytojai laiku pastebėtų pirmuosius ligos simptomus ir, įtarę ligą, pacientą siųstų konsultuotis su specialistu.
 

DŽS – diagnostika, klinika ir pagrindiniai gydymo principai

2021-01-18
Dirgliosios žarnos sindromas (DŽS) – funkcinė žarnų liga, kuriai būdingas pilvo skausmas arba diskomfortas, susijęs su pakitusia išmatų konsistencija ir tuštinimosi dažniu. Patogenezė nėra iki galo aiški. DŽS išsivystymą lemia įvairių veiksnių sąveika. Diagnozuojama remiantis klinikiniais (Romos IV) kriterijais. Pirmiausia rekomenduojama atlikti bendrąjį kraujo tyrimą, ištirti kalprotektiną arba laktoferiną išmatose vyraujant viduriavimui, atlikti serologinius celiakijos tyrimus. Neįtariant kitų ligų, papildomi tyrimai nereikalingi. Gydymas parenkamas pagal vyraujančius simptomus ir tuštinimosi sutrikimo tipą.
 

Kauno klinikose transplantuoti donoro, persirgusio COVID-19 liga, inkstai

2021-01-16
Istorinis įvykis – Kauno klinikose pirmą kartą Lietuvoje atlikta inkstų transplantacija iš donoro, persirgusio COVID-19 liga. Pasak Nefrologijos klinikos vadovės prof. Ingos Arūnės Bumblytės, be visų įprastų tyrimų, kurie atliekami prieš transplantuojant organus, reikėjo įvertinti ir galimą COVID-19 viruso riziką. Šiuo metu pacientai, kuriems persodinti donoro inkstai, jaučiasi puikiai. „Po operacijos praėjus daugiau nei savaitei, inkstai funkcionuoja gerai, o tyrimai dėl COVID-19 ligos – neigiami. Toliau stebime situaciją, tačiau atrodo, jog viskas gerai,“ – džiaugiasi prof. I. A. Bumblytė.
 

Kolorektalinio vėžio pavojaus simptomai

2021-01-16
Remiantis 2020 ESMO (European Society for Medical Oncology) gairėmis kolorektalinis vėžys (KRV) užima trečiąją vietą tarp vyrų onkologinių susirgimų ir antrąją vietą tarp moterų. Kasmet nustatoma apie 450 tūkst. naujų atvejų. Pasauliniu mastu KRV užima ketvirtąją vietą tarp mirčių nuo onkologinių ligų, Europoje – antrąją (kasmet miršta apie 170 tūkst. žmonių). Nacionalinio vėžio instituto duomenimis, 2012 m. Lietuvoje buvo diagnozuoti 1 679 nauji storosios žarnos piktybinių navikų atvejai (952 gaubtinės žarnos ir 727 tiesiosios žarnos).
 

Persirgus vėjaraupiais virusas lieka: gali pasireikšti juostine pūsleline

2021-01-16
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) specialistai primena, kad kiekvienas, kuris sirgo vėjaraupiais, ateityje gali sirgti juostine pūsleline (herpes zoster). Persirgus vėjaraupiais virusas lieka žmogaus organizme ir gali reaktyvuotis (suaktyvėti) po daugelio metų, susilpnėjus imuninės sistemos funkcijai.
 

Kauno klinikų oftalmologams – PSO įvertinimas: rengs tarptautines rekomendacijas

2021-01-15
Pasaulio sveikatos organizacija pradės rengti oftalmologijoje taikomų intervencijų sąrašą, naudojamą kaip bendro pobūdžio rekomendacijas, leidžiančias pagerinti teikiamų paslaugų kokybę ir prieinamumą pacientams. Kauno klinikų Akių ligų klinikos Akių ligų konsultacinio diagnostinio skyriaus vadovė, gydytoja oftalmologė prof. dr. Ingrida Janulevičienė pateko tarp dvylikos akių ligų specialistų iš įvairių pasaulio valstybių, rengsiančių šį sąrašą.
 

Perteklinė panika dėl mirčių Norvegijoje arba Kaip gimsta „antivakserinės“ naujienos…

2021-01-15
Sausio 14-osios, trečiadienio vakarą, facebooke užkliuvo viename rajono centre gyvenamąją vietą nurodžiusios poniutės Haldos komentaras po žiniasklaidoje publikuojamo straipsnio apie mūsų šalies sveikatos apsaugos ministrui nerimą keliančias naujas koronaviruso atmainas.
 

Lietuvai išskirtinę dieną vienas organų donoras išgelbėjo dvi gyvybes

2021-01-15
Respublikinėje Šiaulių ligoninėje buvo registruotas organų donoras, išgelbėjęs dviejų asmenų gyvybes. Atlikus tyrimus paaiškėjo, kad transplantacijai tinkami donoro inkstai, kurie buvo pergabenti į Vilniaus universitetinės ligoninės Santaros klinikas.
 

Rezerviniai sąrašai padės vakcinas naudoti racionaliau

2021-01-15
Siekiant užtikrinti sklandų vakcinacijos nuo koronaviruso (COVID-19) procesą, nuo šiol gydymo įstaigos turės sudaryti ne tik skiepijamų žmonių sąrašus, bet ir rezervinius sąrašus asmenų, kurie galėtų būti skiepijami tokiais atvejais, kai dėl objektyvių priežasčių nebūtų galimybės paskiepyti pagrindiniame sąraše esančių žmonių.
 

Sergančioms COVID-19 gimdyvėms – atskiras skyrius

2021-01-14
Klaipėdos universitetinė ligoninė (KUL) yra vienintelė gydymo įstaiga Vakarų Lietuvoje, teikianti aukšto lygio kvalifikuotą akušerinę pagalbą gimdyvėms ir naujagimiams. Ligoninės Akušerijos ir ginekologijos departamento specialistai visą laiką, net ir karantino metu, nenutrūkstamai teikė ir teikia paslaugas bei pagalbą nėščiosioms, gimdyvėms ir naujagimiams, laikantis visų saugumo reikalavimų. Gimdymo skyriuje praėjusiais metais pagimdė beveik 2500 moterų, 23 iš jų sirgo COVID-19 infekcija. Infekuotumas nustatytas trims naujagimiams. Sergančioms koronavirusu pacientėms ir naujagimiams skirtas atskiras skyrius.
 

Kauno regiono ligoninėse mažinamas COVID-19 ligai gydyti skirtų lovų skaičius

2021-01-14
Nors užsikrėtimų COVID-19 infekcija Lietuvoje išlieka daug, Kauno regiono ligoninėse po truputį mažėja COVID-19 liga sergančių ir itin sunkia ligos forma sergančių ligonių skaičius. Dėl to nuo penktadienio nuspręsta mažinti terapinio ir reanimacinio profilio covid lovų skaičių trijose Kauno regiono ligoninėse – nuo 590 iki 558. COVID-19 liga sergantiems pacientams pritaikytų lovų skaičius mažinamas pirmą kartą nuo praėjusių metų spalio mėnesio.
 

Sugriežtinta skiepijimo nuo COVID-19 ligos organizavimo kontrolė

2021-01-14
Dėl galimų prioritetinių grupių skiepijimo koronaviruso (COVID-19) vakcina eiliškumo pažeidimų Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) įveda papildomus saugiklius. Nuo šiol savivaldybės administracijų direktoriai turės prižiūrėti skiepijimo procesą ir kontroliuoti nustatyto skiepijimo eiliškumo laikymosi ne tik joms pavaldžiose, bet ir kitose savivaldybėje esančiose sveikatos priežiūros įstaigose. SAM pavaldžių įstaigų veiklos priežiūrą vykdys ministerijai pavaldžios viešojo administravimo įstaigos.
 

SAM ragina pasiskiepijusių pirmąja vakcinos doze neatsipalaiduoti

2021-01-14
Reaguodama į vis dažnėjančius atvejus, kuomet pasiskiepiję pirmąja vakcinos nuo koronaviruso (COVID-19) infekcijos doze asmenys jaučiasi saugūs ir apsaugoti nuo galimo užsikrėtimo, bei pamiršta visas reikiamas atsargumo priemones, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) primena, jog specifinis imunitetas nuo COVID-19 ligos susiformuoja tik pasiskiepijus pagal visą skiepijimo schemą dviem dozėmis ir praėjus ne trumpiau kaip savaitei po paskiepijimo antrąja vakcinos doze.
 

Organų donorystė 2020-aisiais: didėjantis organų donorų skaičius

2021-01-14
Nepaisant ypatingai sudėtingų, pandemijos sukaustytų 2020-ųjų, dėl žmonių kilnumo ir troškimo daryti gerus darbus organų donorystės mastai nesumažėjo. Per visus metus buvo užregistruota 112 potencialių donorų, iš kurių net trys buvo itin reti – neplakančios širdies. Iš užsienio į Lietuvą buvo atgabenti trys organai, o iš Lietuvos į užsienį, nepavykus šalyje rasti jiems tinkamo recipiento – 8 organai.
 

Informuoja apie COVID-19 vakcinos pristatymus

2021-01-13
Informacija apie pristatomą vakciną bus reguliariai atnaujinama, atvykus naujoms vakcinos siuntoms į Lietuvą.
 

Prasidėjo antrieji tėvų grupių vadovų mokymai

2021-01-13
Sausio 11–28 dienomis 7 šalies savivaldybėse nuotoliniu būdu vyksta antrieji tėvų, auginančių elgesio sunkumų turinčius 3–6 m. vaikus, grupių vadovų mokymai. Nuo vasario vidurio šie mokymai numatyti ir tėvų grupėms.
 

SAM ir FNTT vadovai sieks bendradarbiauti glaudžiau

2021-01-12
Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys susitiko su Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) direktoriumi Antoni Mikulskiu. Susitikimo metu buvo aptarti iššūkiai, susiję su prasidėjusiu gyventojų skiepijimo nuo COVID-19 ligos procesu ir viešaisiais pirkimais, kuriais įsigyjamos prekės ir paslaugos, reikalingos pandemijai suvaldyti.
 

Nedarbingumo išdavimo karantino metu atmintinė

2021-01-12
Pandemijos metu COVID-19 sergantiems asmenims, sąlytį su sergančiais turėjusiems, grįžusiems iš paveiktų šalių (taip pat ir iš Jungtinės Didžiosios Britanijos ir Šiaurės Airijos Karalystės (JK), kuriems privaloma izoliacija, taip pat sergančius ar nesergančius vaikus karantino metu prižiūrintiems asmenims išduodamas nedarbingumo pažymėjimas. Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) primena, kuriais atvejais nedarbingumui gauti reikalinga NVSC išduodama pažyma, o kada reikia kreiptis tiesiai į savo gydytoją ar gydymo įstaigą.
 

Naujos metodinės rekomendacijos – pagalbos priemonė vykdant darbuotojų kaulų ir raumenų sistemos sutrikimų prevenciją

2021-01-12
Higienos instituto Profesinės sveikatos centro specialistai parengė metodines rekomendacijas apie rizikos vertinimo ir valdymo priemones, susijusias su kaulų ir raumenų sistemos sutrikimų prevencija. Tikimasi, kad šios rekomendacijos padės darbdaviams kurti ir palaikyti tvarią darbo aplinką.
 

Sunkią ligą įveikęs Lukas dėkoja gydytojams: dabar atrodo, kad nieko nebuvo

2021-01-11
„Dabar jaučiuosi gerai, lyg nieko nebūtų buvę“, – pasakojimą apie netikėtai užklupusią ligą pradeda Lukas.
 

Ar tikrai statinų sukeliami šalutiniai poveikiai yra realūs? Nocebo efektas

2021-01-11
Statinai – tai vaistų grupė, skiriama siekiant sumažinti cholesterolio kiekį kraujyje ir užkirsti kelią potencialiai gyvybei grėsmingoms būklėms, tokioms kaip miokardo infarktas ir insultas. Įvairių klinikinių tyrimų rezultatai rodo, kad, esant didelei širdies ir kraujagyslių ligų rizikai, statinai padeda sumažinti šių ligų ir mirties riziką maždaug 25–35 proc. Statinai yra plačiai vartojami vaistai, tačiau apskaičiuota, kad, atsižvelgiant į egzistuojančius individualius širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksnius, šiuos vaistus turėtų vartoti dar bent 15–20 milijonų pasaulio žmonių.
 

Gydymo įstaigos galės naudoti šeštą „BioNTech“ ir „Pfizer“ vakcinos dozę

2021-01-11
Europos vaistų agentūra (EVA) penktadienį pritarė siūlymui dėl šeštos „BioNTech“ ir „Pfizer“ vakcinos „Comirnaty“ dozės panaudojimo. Nuo šiol Lietuvos asmens sveikatos priežiūros įstaigos (ASPĮ), atsakingos už gyventojų skiepijimą nuo COVID-19 ligos, galės naudoti šeštąją vakcinos dozę.
 

Ką reikia žinoti gyventojams, jeigu įvyktų branduolinė avarija

2021-01-11
Radiacinės saugos centro (RSC) specialistai primena, kad Lietuvoje veikia Radiacinio pavojaus ankstyvojo perspėjimo sistema, t. y. vadinamosios RADIS stotys. Jų paskirtis stebėti jonizuojančiosios spinduliuotės lygį šalyje ir informuoti gyventojus apie jo pasikeitimus. Įvykus avarijai, gyventojai būtų perspėjami trumpaisiais pranešimais į mobiliuosius telefonus, garsinių sirenų signalais ir informuojami per Lietuvos nacionalinį radiją ir televiziją.
 

Kviečia teikti paraiškas Europos saugių darbo vietų gerosios praktikos apdovanojimams gauti

2021-01-11
Europos darbuotojų saugos ir sveikatos agentūra (EU-OSHA) kviečia teikti novatoriškų metodų, kuriuos pritaikant darbo vietoje sprendžiamos raumenų ir kaulų sistemos sutrikimų problemos, pasiūlymus 2020–2022 m. Saugių darbo vietų gerosios praktikos apdovanojimams gauti.
 

Išskirtinis ir pirmasis 2021-ųjų organų donoras – jau persirgęs COVID-19

2021-01-08
Sausio 6 d. Klaipėdos jūrininkų ligoninėje buvo registruotas išskirtinis organų donoras. Tai buvo pirmasis donoras 2021-aisiais, sukėlęs ypatingai daug klausimų medicinos ekspertams, nes vos prieš mėnesį buvo persirgęs šalį sukausčiusiu COVID-19 virusu.
 

KUL dėl COVID-19 nestabdo skubios ir planinės pagalbos

2021-01-08
Klaipėdos universitetinė ligoninė (KUL) yra ne tik kovidinė ligoninė, koordinuojanti COVID-19 situaciją Vakarų Lietuvoje. Įstaiga ir karantino metu teikia visas specializuotas planines bei skubias stacionarines, ambulatorines konsultacines paslaugas viso regiono gyventojams.
 

Šiuolaikinė dislipidemijų kontrolės strategija pirminei ŠKL prevencijai

2021-01-08
Aterosklerozinė širdies ir kraujagyslių liga (AŠKL) ar jos komplikacijos (miokardo infarktas, širdies nepakankamumas, pavojingos aritmijos ir kt.) yra svarbiausia ir dažniausia žmonių mirčių, sergamumo ir neįgalumo priežastis pasaulyje. AŠKL atsiradimą ir progresavimą lemia daug įgimtų (genetinių) ir įgytų ŠKL rizikos veiksnių, tarp jų ir amžius, padidėjusi cholesterolio koncentracija kraujyje. AŠKL nepalankių baigčių rizika didėja esant daugiau ŠKL rizikos veiksnių, nes jie veikia vienas kitą potencijuojamai, sinergiškai, stimuliuodami įvairias AŠKL patofiziologijos grandis. Netgi vieno iš rizikos veiksnių sumažinimas gali pastebimai pagerinti AŠKL sergančių pacientų prognozę ir klinikines baigtis.
 

Medulinė skydliaukės karcinoma – efektyvus gydymas prieinamas jau ir Lietuvoje

2021-01-08
Medulinė skydliaukės karcinoma (MSK) yra reta skydliaukės patologija, dėl kurios miršta daug skydliaukės vėžiu sergančių pacientų. Tradiciniai gydymo būdai, taikomi kitoms skydliaukės vėžio formoms, yra neveiksmingi išplitusiai MSK. Ieškant efektyvaus gydymo būdo MSK gydyti, klinikiniuose tyrimuose pristatomi tirozino kinazės inhibitoriai (TKI), kurie leidžia veiksmingai gydyti MSK ir pailginti pacientų išgyvenamumą ligai neprogresuojant, sumažinti su liga susijusius simptomus. Šioje apžvalgoje pristatysiu TKI vandetanibą, kuris skiriamas pacientams, esant simptominei ar progresuojančiai MSK, kuri yra lokaliai išplitusi, chirurgiškai nepašalinama arba metastazinė liga.
 

Kviečia slaugytojus, akušerius, perfuzininkus ir paramedikus į nuotolinius mokymus

2021-01-08
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) kartu su Sveikatos priežiūros ir farmacijos specialistų kompetencijų centru (SSKC) kviečia bendrosios praktikos slaugytojus (visų specializacijų), akušerius, perfuzininkus ir paramedikus į tiesiogines vaizdo paskaitas.
 

VLK: rizikos grupės asmenys nuo gripo dar gali pasiskiepyti nemokamai

2021-01-08
Ligonių kasos vis dažniau po Naujųjų metų sulaukia klausimų, ar dar ne per vėlu skiepytis nuo gripo? Specialistai vieningai tvirtina – tikrai ne, tačiau delsti nereikėtų. Šiuo metu gydymo įstaigos dar turi rizikos grupės asmenims skirtos gripo vakcinos, tad pasiskiepyti galima greitai ir saugiai.
 

„SU COVID-19 PANDEMIJA SUSIJĘ SVEIKATOS PRIEŽIŪROS DARBUOTOJŲ IR FARMACIJOS SPECIALISTŲ DARBO IŠŠŪKIAI, PSICHOLOGINĖ SAVIJAUTA IR PAGALBOS POREIKIAI“ REKOMENDACIJOS

2021-01-07
Rekomendacijos parengtos vadovaujantis atlikto tyrimo „Su COVID-19 pandemija susiję sveikatos priežiūros darbuotojų ir farmacijos specialistų darbo iššūkiai, psichologinė savijauta ir pagalbos poreikiai“, finansuojamo Lietuvos mokslo tarybos (LMTLT), sutarties Nr. S-COV-20-22. Tyrimą atliko LSMU mokslininkų grupė.
 

Iš gamintojo „BioNTech & Pfizer“ bus siekiama įsigyti daugiau vakcinų

2021-01-07
Vyriausybė pritarė išankstinės pirkimo sutarties su farmacijos kompanija „BioNTech & Pfizer“ keitimui, siekiant Lietuvai įsigyti 550 tūkst. papildomų vakcinos nuo koronaviruso (COVID-19) dozių.
 

Įsigis istoriškai didžiausią kiekį priemonių, skirtų COVID-19 tyrimams

2021-01-07
Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija (NVSPL) šiomis dienomis pasirašo naujas sutartis dėl COVID-19 tyrimams būtinų priemonių įsigijimo dar rudenį pradėtuose viešuosiuose pirkimuose atviro konkurso būdu. Tai didžiausios vertės centralizuotas priemonių, skirtų COVID-19 tyrimams atlikti, pirkimas Lietuvos istorijoje. Perkamas priemonių kiekis planuotas pusmečiui.
 

Kauno klinikose pradėti skiepyti sunkiausiomis ligomis sergantys pacientai

2021-01-06
Kauno klinikose paskiepyti pirmieji pacientai pagal sveikatos apsaugos ministro įsakyme nurodytus prioritetus. Vieni pirmųjų paskiepyti Nefrologijos skyriaus pacientai, kuriems dėl sutrikusios inkstų funkcijos atliekamos hemodializės.
 

Išleistas naujas „Lietuvos gydytojo žurnalo“ numeris

2021-01-06
Iš spaustuvės į prenumeratorių namus jau iškeliavo naujas „Lietuvos gydytojo žurnalo“ numeris. Šio numerio pagrindinė tema - „Dermatologija“, taigi rasite daug straipsnių apie odos ligų gydymą. Taip pat spausdinamos publikacijos kardiologijos, endokrinologijos, šeimos medicinos temomis, pateikiama mokslinių tyrimų apžvalga bei Marijos Kiuri mokslinės veiklos istorija. Su visu žurnalo turiniu galite susipažinti žemiau. Žurnalą galite užsiprenumeruoti arba įsigyti redakcijoje Kaune, Karaliaus Mindaugo pr. 7., tel. 8618 87321.
 

Kompiuterizuotos asmens sveikatos priežiūros įstaigose vykdomos stebėsenos

2021-01-06
Higienos institutas kompiuterizavo hospitalinių infekcijų epidemiologinės priežiūros, antimikrobinių vaistinių preparatų vartojimo ir nepageidaujamų įvykių stebėsenas, vykdomas asmens sveikatos priežiūros įstaigose (ASPĮ).
 

VLK: sveikatos paslaugos JK bus apmokamos pagal patvirtintas taisykles

2021-01-06
Europos Sąjungai (ES) ir Jungtinei Karalystei (JK) paskutinėmis 2020-ųjų dienomis susitarus dėl ateities santykius reguliuosiančio partnerystės susitarimo, pagaliau buvo atsakyta į daugelį klausimų, kėlusių nerimo visiems, kurių kasdienis gyvenimas susijęs su šia šalimi. Aiškumo dėl sveikatos paslaugų apmokėjimo sulaukė ir į JK vykstantys ar toje šalyje gyvenantys mūsų tautiečiai, Lietuvoje likę jų artimieji, taip pat verslo bendruomenė.
 

VSC informacija apie COVID-19 protrūkius

2021-01-06
Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja apie per praėjusią parą Lietuvoje fiksuotus koronaviruso (COVID-19) protrūkius.
 

Prof. Raimondas Kubilius dalinasi rekomendacijomis, persirgus COVID-19 liga

2021-01-05
Lietuvoje situacija dėl naujų užsikrėtimų COVID-19 liga išlieka įtempta. Vieni suserga lengva šios ligos forma, kiti perserga sunkiai ir yra lydimi ne vieną savaitę besitęsiančių komplikacijų. Sunkus būna ne tik sveikimas, bet ir reabilitacija po ligos. Ne vieną persirgusį ir toliau vargina silpnumas, dusulys ir ilgai išliekantis nuovargis. Remiantis Pasaulio Sveikatos organizacijos (PSO) informacija, Kauno klinikų reabilitacijos specialistai parengė ir adaptavo reabilitacijos, persirgus COVID-19, gaires ir pateikė patarimus, kaip greičiau atsistatyti po ligos namuose. Pasak Reabilitacijos klinikos vadovo prof. Raimondo Kubiliaus, šios rekomendacijos padės greičiau sugrįžti į įprastą gyvenimo ritmą.
 

Atskraidinta trečioji skiepų nuo COVID-19 siunta – 20475 vakcinos dozės

2021-01-05
Vakar 9 val. ryto į Lietuvą lėktuvu iš Vokietijos buvo pristatyta trečioji dviejų farmacijos kompanijų „BioNTech“ ir „Pfizer“ sukurtos vakcinos nuo koronaviruso (COVID-19) siunta su 20475 vakcinos dozėmis.
 

Lietuvoje pasirašyta mokslinių tyrimų sutartis

2021-01-04
„Siemens Healthineers“ pasirašė bendrovės pirmąją mokslinių tyrimų sutartį Baltijos šalyse su Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligonine Kauno klinikomis.
 

Užsikrėtusieji COVID-19 patys galės pateikti epidemiologinę informaciją

2021-01-04
Nuo šiol žmonės, kurie atliks testą koronavirusinei infekcijai (COVID-19) nustatyti ir gaus teigiamą atsakymą, iš karto specialistams galės pateikti epidemiologinius duomenis apie save, nelaukdami Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistų ar savanorių skambučio. Tam žmogus NVSC interneto svetainėje turės užpildyti nustatytos formos anketą ir pateikti prašomą informaciją, atsakydamas į klausimus.
 

Suaugusiųjų sunkaus atopinio dermatito sisteminio gydymo gairės

2021-01-03
Atopinis dermatitas (AD), sinonimas – atopinė egzema (TLK-10-AM kodas L20.8), – lėtinio uždegimo liga, kuriai būdingi įvairuojančios raiškos dermatito simptomai (eritema – odos paraudimas, edema, šašai, lichenifikacija, nukasymai, odos sausumas), niežėjimas, nemiga, taip pat dermatitas gali turėti sąsajų su kitomis atopinėmis ligomis (alergine bronchine astma ir/ ar rinokonjunktyvitu), šeimine atopinių ligų anamneze. Daliai sergančiųjų AD yra periferinio kraujo eozinofilija, padidėjęs bendrojo IgE ir specifinių IgE kiekis, priklausomai nuo įsijautrinimo į organizmą patekusiems maisto ar aplinkos alergenams [1, 2].
 

Neįtikėtina Marijos Kiuri mokslinės veiklos istorija: atradimai įvertinti dviem Nobelio premijomis

2021-01-03
Marija Salomėja Sklodovska-Kiuri (Maria Salomea Skłodowska-Curie) – lenkų-prancūzų mokslininkė, viena radiologijos srities pradininkių, dukart Nobelio premijos laureatė.
 

Atnaujintos rekomendacijos žindančioms koronavirusu sergančioms mamoms

2021-01-03
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) atnaujino rekomendacijas, kaip mamoms tinkamai pasirūpinti savo kūdikiu. Atkreipiamas dėmesys, jog, jei mamai įtariama arba patvirtinta koronaviruso infekcija (COVID-19), kūdikis turėtų būti žindomas arba maitinamas pagal standartines kūdikių maitinimo rekomendacijas, laikantis būtinų infekcijos prevencijos priemonių.
 

Iššūkiai pandemijos fone: COVID-19 infekcija reikalauja savalaikės odos ligų kontrolės

2021-01-03
COVID-19 infekcija blogina esamos lėtinės uždegiminės odos ligos eigą, nes abiejų susirgimų atveju vienas iš pagrindinių citokinų audros vedlių yra TNF alfa citokinas. Tačiau pacientams, sergantiems psoriaze ir gydomiems biologine terapija, yra mažesnė rizika sunkiai sirgti COVID-19 infekcija, sumažėja jų hospitalizacijų dėl COVID-19 infekcijos ir lėtinės plaučių ligos dažnis, palyginti su pacientais, kuriems psoriazė gydoma sisteminio poveikio nebiologiniu vaistu, dažniausiai – metotreksatu (Satveer KM, ir kt., 2020). Didžiausia padėka medikams, stovintiems priešakinėse gretose valdant klastingą COVID-19 infekciją, ir mokslininkams, ieškantiems efektyvios vakcinos.
 

Nustatyta, kas privalės kaupti apsaugos priemonių nuo COVID-19 rezervą

2020-12-31
Vyriausybė trečiadienio posėdyje priėmė sprendimą, kuriuo nustatytos viešojo sektoriaus ir kitos organizacijos, privalėsiančios sukaupti apsaugos priemonių rezervą apsisaugojimui nuo koronaviruso (COVID-19).
 

Valstybiniame visuomenės sveikatos stiprinimo fonde 2021 m. – daugiau nei 3 mln. eurų

2020-12-31
Siekiant plėtoti visuomenės sveikatos stiprinimui skirtas veiklas, didinti visuomenės sveikatos raštingumą, suformuotas Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondas (VVSSF) 2021 metams. Jį sudaro dalis akcizo pajamų, gautų už parduotus alkoholinius gėrimus ir apdorotą tabaką bei lėšos, gautos iš loterijų ir azartinių lošimų mokesčio.
 

Vyriausybė pritarė COVID-19 vakcinų pirkimui iš kompanijos „CureVac“

2020-12-31
Vyriausybė per trečiadienio pasitarimą pritarė beveik 1,4 mln. vakcinos nuo koronaviruso (COVID-19) dozių pirkimui iš farmacijos kompanijos „CureVac“. Būtent toks vakcinų kiekis atitenka Lietuvai pagal išankstinę pirkimo sutartį, kurią visų Europos Sąjungos (ES) valstybių vardu sudarė Europos Komisija (EK).
 

Plaučių transplantacija – išskirtinė ir labai laukiama operacija

2020-12-30
Lietuvoje šiuo metu aštuoni žmonės laukia retos ir sudėtingos plaučių persodinimo operacijos. Trys iš šių žmonių yra, taip vadinami, „skubūs atvejai“, kuriems plaučiai reikalingi kuo greičiau. Tačiau transplantacijos suplanuoti negalima – reikia sulaukti tinkamo donoro.
 

SAM patvirtino prastą žinią: rastos 804 neapskaitytos mirtys

2020-12-30
Vykdant Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVCS) veiklos skaitmenizavimą, rastos 804 neapskaitytos mirtys. Neapskaitytų mirčių klausimas buvo aptartas sveikatos apsaugos ministro Arūno Dulkio ir NVSC vadovo Roberto Petraičio nuotolinio susitikimo metu.
 

Nežymūs psichikos sveikatos sutrikimai ir vairuotojo teisės. Kas keičiasi?

2020-12-30
Sveikatos apsaugos ministro įsakymu atnaujinus vairuotojų psichikos sveikatos tikrinimo reikalavimus, transporto priemonių vairavimui reikšmingos įtakos neturinčios ligos, tokios kaip lengvos formos nuotaikos sutrikimai, manija ar depresija, tam tikros fobijos ir neuroziniai sutrikimai, nebebus kliūtimi gauti teisę vairuoti.
 

Mokslininkai: koronavirusas pakito, britiškasis viruso variantas Lietuvoje dar neišplito

2020-12-29
Lietuvoje dominuoja koronaviruso tipas, kuris dar vasaros pradžioje pastebėtas Ispanijoje ir išplito po visą Europą, pastebi Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) mokslininkai. Nerimą sukėlusi Didžiosios Britanijos koronaviruso atmaina mūsų šalyje dar nėra išplitusi ir neturi reikšmingos įtakos COVID-19 ligos eigai, viruso plitimo greičiui ir vakcinos veiksmingumui.
 

SAM atnaujino rekomendacijas gyventojams

2020-12-29
Rekomendacijas gyventojams atnaujinusi Sveikatos apsaugos ministerija primena, kad iki sausio 3 d. yra ribojamas judėjimas tarp savivaldybių, išskyrus, kai vykstama dėl objektyviai pagrįstų neatidėliotinų priežasčių. Gyventojai raginami be svarbių priežasčių nepalikti savo gyvenamosios vietos.
 

Nepaisant įtemptos situacijos šalyje, atliktos transplantacijos operacijos

2020-12-29
Besibaigiant šventiniam savaitgaliui, Lietuvoje registruoti du organų donorai, kurių artimieji net keliems žmonėms suteikė Kalėdinę viltį 2021-uosius metus pasitikti geresne sveikata ar net išgelbėta gyvybe. Nepaisant pandemijos keliamų kliūčių, medikai atliko inkstų bei ragenų transplantacijų operacijas.
 

Išplitusios odos plokščių ląstelių karcinomos gydymo galimybė

2020-12-29
Odos plokščių ląstelių karcinoma (OPLK) yra dažnai diagnozuojamas odos vėžys ir sergamumas juo kasmet auga. Nors anksti diagnozuotos OPLK prognozė yra gera, tačiau lokaliai išplitusi ar metastazavusi ši liga ypač sudėtingai gydoma ir neretai labai pablogina sergančio žmogaus gyvenimo kokybę. Ilgą laiką pacientų gydymas apsiribodavo chemoterapija, kurios rezultatai nedžiugindavo, o ir šalutiniai poveikiai neretai būdavo sunkūs. Šioje apžvalgoje pristatysiu naują imunoterapinį preparatą cemiplimabą, skirtą chirurgiškai nepašalinamai, lokaliai išplitusiai ar metastazavusiai OPLK gydyti.
 

Agresyvaus ir greitai plintančio krūties naviko gydymo naujovės

2020-12-28
Krūties vėžys (KV) yra dažniausia onkologinė moterų liga Lietuvoje ir daugelyje išsivysčiusių pasaulio šalių (beje, šia liga serga ir apie 1 proc. vyrų). Nors yra daug galimybių KV sėkmingai gydyti, vis dėlto ypač sudėtinga situacija susiklosto tuomet, kai liga nustatoma jau vėlyvos stadijos. Apie KV aktualijas ir išskirtines gydymo galimybes kalbamės su LSMUL Kauno klinikų Onkologijos klinikos gydytoja onkologe chemoterapeute Regina Nutautiene.
 

Kokių sveikatos negalavimų negalima ignoruoti? Gydytojų atsakymas

2020-12-28
Pandemijos laikotarpiu Vilniaus universiteto ligoninės (VUL) Santaros klinikų medikai ragina šalies gyventojus pasijutus blogai ir paūmėjus sunkiai lėtinei ligai, nedelsiant kreiptis pagalbos.
 

COVID-19 ir trombozės: ką mes žinome apie riziką ir gydymą?

2020-12-28
2019 m. gruodžio mėnesį Uhano miestas, Kinijos Hubėjaus provincijos sostinė tapo neaiškios priežasties plaučių uždegimo protrūkio epicentru. 2020 m. sausio 7 dieną kinų mokslininkai išskyrė naują koronavirusą ir pavadino jį sunkaus ūmaus respiracinio sindromo koronavirusu 2 (SARS-CoV-2). Nors žinoma, kad virusas zoonotinės kilmės, greitai tapo aišku, kad jis per artimą kontaktą lengvai perduodamas ir žmogaus žmogui. Per šį laikotarpį dramatiškai visame pasaulyje auga užsikrėtusiųjų ir mirusiųjų nuo šios infekcijos skaičius. Lietuvos Higienos instituto gruodžio mėnesio duomenimis, mirčių skaičius per pastarąsias devynias savaites yra rekordinis – viršija visų ankstesnių 20 metų atitinkamų savaičių mirčių skaičių. Absoliutus mirčių skaičius nuo 2017 iki 2019 m. mažėjo, tačiau šiais metais stebimas augimas. Vien per gruodžio antrąją savaitę vyresnių nei 50 m. žmonių mirčių Lietuvoje fiksuota 60 proc. daugiau nei tikėtasi.
 

Prof. M. Minkauskienė: COVID-19 liga nėštumo laikotarpiu – klastingesnė nei manyta iki šiol

2020-12-27
„Teks susigyventi su tuo, jog nebeturime sūnaus“, – šiais žodžiais savo istoriją pradeda Agnė. COVID-19 liga ji užsikrėtė 32 nėštumo savaitę. Deja, klastingos ligos sukeltos komplikacijos lėmė vaisiaus žūtį dar įsčiose. Netekusi sūnaus, Agnė turėjo kovoti ir dėl savo gyvybės. Ligos komplikacijos sukėlė gausų kraujavimą ir Kauno klinikų medikai vos spėjo išgelbėti jaunos moters gyvybę.
 

Kauno klinikose COVID-19 vakcina pradėti skiepyti medikai

2020-12-26
Kauno klinikose prasidėjo darbuotojų skiepijimas COVID-19 vakcina. Pirmiausiai skiepijami priešakinėse linijose ir padidintos rizikos padaliniuose dirbantys sveikatos priežiūros specialistai. Kauno klinikose šiandien pradėti skiepyti ir LSMU Kauno ligoninės Infekcinių ligų klinikos darbuotojai. Per pirmąją dieną planuojama paskiepyti apie 400 žmonių.
 

COVID-19 vakcina: ką reikėtų žinoti?

2020-12-26
Jau šį savaitgalį Lietuvą pasieks COVID-19 vakcina. Visuomenėje kyla ne vienas klausimas: ar vakcina saugi, kaip ji veikia, ar persirgus COVID-19 liga vis tiek reikėtų pasiskiepyti? Į šiuos klausimus atsako Kauno klinikų gydytoja alergologė ir klinikinė imunologė dr. Ieva Bajoriūnienė.
 

Medikų trūkumą ligoninėse kompensuos kitų profesinių kvalifikacijų kolegos

2020-12-25
Siekiant suvaldyti valstybės lygio ekstremaliąją situaciją, sveikatos priežiūros specialistų trūkumą gydymo įstaigose, kuriose gydomi COVID-19 liga sergantys pacientai, bus galima kompensuoti esamais kitų profesinių kvalifikacijų sveikatos priežiūros specialistais. Tai numato sveikatos apsaugos ministro įsakymas.
 

Pasiruošimas galimai branduolinei avarijai: apie dezaktyvavimo punktus

2020-12-23
Baltarusijos atominei elektrinei pradėjus generuoti elektros energiją, Radiacinės saugos centras (RSC) informuoja, kaip reikėtų elgtis arčiausiai galimos avarijos vietos esantiems žmonėms.
 

NVSC perspėja apie melagingas trumpąsias SMS žinutes

2020-12-23
Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) sulaukė pranešimų apie neva NVSC siunčiamas trumpąsias SMS žinutes, kuriose žmonių prašoma žmonių atsakyti į jas, pateikiant savo asmeninius duomenis – asmens kodą, gydymo įstaigą ir kt. NVSC atkreipia dėmesį, kad tokių žinučių, į kurias būtų prašoma atsakyti, nesiunčia.
 

Šaldikliai ir patalpos vakcinoms nuo koronaviruso - paruošti

2020-12-22
Ekstremalių sveikatai situacijų centras (ESSC) informuoja, kad esame pasirengę priimti pirmąsias vakcinas nuo koronaviruso (COVID-19). Jau paruošti specialūs šaldikliai, taip pat įsigytos reikalingos priemonės, būtinos užtikrinti sklandžią žmonių vakcinaciją nuo šio klastingo viruso.
 

Per vieną parą Lietuvoje užregistruoti trys organų donorai

2020-12-22
Gruodžio 21-ąją, pirmadienį, trijose šalies ligoninėse užfiksuoti trys organų donorai. Neišmatuojamos vertės išankstinės Kalėdinės dovanos – taip galima įvardinti transplantacijų operacijas, kurios atliktos inkstų ir ragenų laukusiems recipientams.
 

Adjuvantinis melanomos gydymas. Klinikinis atvejis

2020-12-22
Chirurginis ankstyvos odos melanomos pašalinimas išlieka pirmas gydymo pasirinkimas. Tačiau kai kuriems pacientams po kurio laiko liga atsinaujina. Adjuvantinis gydymas – tai gydymo rūšis, skiriama po naviko chirurginio pašalinimo, kad būtų sumažinta naviko atsinaujinimo ir tolimųjų metastazių vystymosi rizika. Ar pacientui reikalingas adjuvantinis gydymas, sprendžiama pagal ligos atsinaujinimo riziką. Pirminis navikas ir sritinių limfmazgių pažeidimas leidžia suskirstyti pacientus į rizikos kategorijas. Šiame straipsnyje apžvelgsiu šiuolaikinio adjuvantinio melanomos gydymo galimybes.
 

Kaip pasirinkti išplitusio kolorektalinio vėžio antrosios eilės gydymą?

2020-12-22
Kolorektalinis vėžys yra ketvirta pagal dažnį onkologinė liga ir trečia pagal dažnį mirties nuo vėžio priežastis pasaulyje. Kasmet pasaulyje diagnozuojama beveik 2 mln. naujų kolorektalinio vėžio atvejų, taip pat kasmet nuo šio vėžio tipo pasaulyje miršta apie 1 mln. pacientų. Pirmą kartą nustačius šią ligą, net 25 proc. pacientų ji jau būna išplitusi ir beveik 50 proc. pacientų metastazių išsivysto vėliau [1].
 

Neuroendokrininiai navikai

2020-12-22
1907 metais Miuncheno (Vokietija) ligoninės patologas dr. Zigfridas Oberndorferis (1876–1944) pirmą kartą aprašė grupę klubinės žarnos navikų, pasižyminčių panašia sandara, simptomais ir santykinai palankia eiga. Jiems apibūdinti mokslininkas pasiūlė karcinoido terminą. Vėliau karcinoidai buvo priskirti vadinamųjų neuroendokrininių navikų (NEN) grupei.
 

Pirotechnikos sukeliamos traumos: ką daryti, jei susižalojote?

2020-12-21
Kiekvienais metais į Kauno klinikų Traumų ir skubios pagalbos centrą atvyksta apie 50 pacientų, nukentėjusių dėl sprogimų ir fejerverkų sukeltų sužalojimų. Didžioji dalis pacientų yra suaugusieji, tačiau traumas patiria ir vaikai, ypač paaugliai.
 

LRV: stabdomi keleiviniai skrydžiai iš Jungtinės Karalystės

2020-12-21
Sekmadienį skubiai sušauktame Vyriausybės posėdyje nuspręsta stabdyti visus keleivinius skrydžius iš Jungtinės Karalystės. Draudimas įsigalios nuo gruodžio 21 d. 04:00 val. ir truks iki gruodžio 31 d. 24 val.
 

Reabilitacijos paslaugos gali būti teikiamos tik su gydytojo siuntimu

2020-12-21
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) atkreipia dėmesį, kad karantino reikalavimai nedraudžia teikti sveikatos priežiūros paslaugų, įskaitant ir medicininės reabilitacijos paslaugas, tačiau vykti į reabilitacijos centrą galima tik turint gydytojo siuntimą.
 

Akreditavimo tarnyba - apie brangias sveikatos technologijas

2020-12-21
Lietuvoje dalis brangių sveikatos technologijų yra pasenusios, bet kai kurie prietaisai, tokie kaip mamografai, rentgeno aparatai, magnetinio rezonanso tomografai vis geriau išnaudojami, teigiama Valstybinės akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybos (toliau - Akreditavimo tarnyba) prie Sveikatos apsaugos ministerijos atliktoje analizėje.
 

Priešlaikinis gimdymas ir persileidimas: ką reikėtų žinoti?

2020-12-18
Pasak Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos gydytojos akušerės ginekologės dr. Linos Adomaitienės, persileidimas yra gana dažna problema, su kuria susiduria besilaukiančios moterys, jų šeimos bei gydytojai. „1 iš 6 fiksuotų nėštumų baigiasi persileidimu, – teigia gydytoja akušerė ginekologė. – Priešlaikiniai gimdymai įvyksta rečiau, tai maždaug 5 proc. visų gimdymų.“ Specialistė pasakoja apie persileidimą, priešlaikinį gimdymą bei su jų gydymu susijusius mitus.
 

SAM primena, kaip taisyklingai dėvėti medicinines veido kaukes

2020-12-18
Siekiant užkirsti kelią koronaviruso plitimui, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) ragina saugoti savo ir aplinkinių sveikatą. Be to, kad reikėtų laikytis saugaus atstumo nuo kitų, vengti kontaktų, nuolat plauti rankas, labai svarbu tinkamai ir saugiai dėvėti veido apsauginę priemonę. Ministerija pabrėžia svarbiausius dalykus, kurių negalima pamiršti prieš užsidedant, nešiojant ir nusiėmus medicininę veido kaukę.
 

COVID-19 pandemijos valdymo priemonės

2020-12-18
Nutarimą Dėl karantino Lietuvos Respublikos teritorijoje paskelbimo galite rasti čia (suvestinė redakcija nuo 2020-12-17).
 

SAM rekomendacijos paslaugų teikėjams

2020-12-18
Siekiant suvaldyti koronaviruso (COVID-19) pandemiją, Sveikatos apsaugos ministerija pateikė rekomendacijas trumpalaikių paslaugų privačiose erdvėse teikėjams.
 

SAM primena apie veiksmingiausias veido apsaugos priemones

2020-12-18
Siekiant užkirsti kelią koronaviruso plitimui, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) ragina saugoti savo ir aplinkinių sveikatą. Gyventojai skatinami laikytis saugaus atstumo, vengti kontaktų bei visur ir visada tinkamai dėvėti apsaugines priemones. Ministerija primena, kokios kaukės yra veiksmingiausios.
 

Atnaujino rekomendacijas gyventojams: primena nepalikti savo gyvenamosios vietos

2020-12-18
Rekomendacijas gyventojams atnaujinusi Sveikatos apsaugos ministerija primena, kad šiuo metu yra ribojamas judėjimas tarp savivaldybių, išskyrus kai vykstama dėl objektyviai pagrįstų neatidėliotinų priežasčių. Gyventojai raginami be svarbių priežasčių nepalikti savo gyvenamosios vietos.
 

Gera žinia: su COVID-19 kovojantiems medikams pervesta 3,3 mln. Eurų

2020-12-18
Kompensuodamos spalio mėnesio medicinos darbuotojų darbo užmokesčio padidinimo išlaidas, ligonių kasos jau pradėjo gydymo įstaigoms pervedinėti lėšas. Šiam tikslui iš viso skirta 3,3 mln. eurų Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšų.
 

Išleistas leidinys „Gimimų medicininiai duomenys 2019”

2020-12-18
Higienos institutas kartu su Vilniaus universitetu ir šio universiteto Santaros klinikos filialu Vaikų ligonine parengė leidinį „Gimimų medicininiai duomenys 2019”. Šis kasmet nuo 1995 m. leidžiamas statistikos leidinys pirmiausia skirtas sveikatos specialistams.
 

Vilniuje transplantuota mažamečio donoro širdis

2020-12-17
Gruodžio 16 d. LSMUL Kauno klinikose registruotas organų donoras. Tai išskirtinis donoras savo amžiumi – mažamečio vaiko artimųjų apsisprendimo dėka jo širdis persodinta panašaus amžiaus vaikui.
 

Žurnalistinis tyrimas: Lietuvos regionuose išanalizavo perteklinio mirtingumo priežastis

2020-12-17
Lietuvos žurnalistų grupės tyrimas parodė, kad buvusi Vyriausybė labiau rūpinosi savo įvaizdžiu, o ne realiu COVID-19 pandemijos sukeltu ilgalaikiu poveikiu piliečių mirtingumui. Lapkričio mėnesį pasipylusios koronaviruso komplikacijų sukeltos mirtys atkreipė nepriklausomų tyrėjų dėmesį į šalies gyventojų mirtingumo rodiklius, ypač – vieną jų, parodantį tikrąsias pandemijos pasekmes ir sveikatos sistemos kokybę bei galimai pirmosios bangos suvaldymo metu padarytas grubias, tačiau nuslėptas klaidas.
 

Aiškėja sveikatos apsaugos ministro komanda

2020-12-17
Prie Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) komandos prisijungia Živilė Simonaitytė, Jurgita Grebenkovienė ir Simona Bieliūnė.
 

SAM primena apie būtinybę vėdinti patalpas

2020-12-17
Siekiant užkirsti kelią koronaviruso plitimui, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) ragina ne tik tinkamai naudoti asmens apsaugos priemones, laikytis saugaus atstumo, vengti kontaktų, tačiau nepamiršti ir tinkamai vėdinti patalpas – namuose, darbovietėse, parduotuvėse, viešąjame transporte bei kitose uždarose vietose. Tai ypač svarbu, kai sergantysis koronaviruso sukelta liga gyvena su kitais šeimos nariais.
 

Tiems, kas negali dirbti nuotoliniu būdu, NVSC primena: prevencija – ir poilsio metu

2020-12-17
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai, įvertinę epidemiologinės diagnostikos metu surenkamus duomenis, atkreipia įmonių, įstaigų, organizacijų vadovų dėmesį, kad neretai infekcija darbovietėse plinta darbuotojų poilsio metu, nesilaikant infekcijos prevencijos priemonių.
 

Lazdynų ligoninėje registruotas organų donoras – viltis suteikta laukusiems inkstų

2020-12-16
Įtemptos situacijos šalyje metu medikai gelbėja ne tik COVID-19 sergančiuosius, tačiau deda visas pastangas palaikyti įprastą darbą ir kitose medicinos srityse. Antradienį Respublikinėje Vilniaus universitetinėje ligoninėje registruotas organų donoras. Po parą trukusio donorystės ir transplantacijos proceso, donoro inkstai pagerins gyvenimo kokybę jų laukusiems recipientams.
 

SAM: teismų darbas karantino metu nebus stabdomas

2020-12-16
Šalyje pratęsus ir sugriežtinus karantiną, teismo posėdžiai ir teismų darbas, siekiant užtikrinti teismų veiklos tęstinumą, nebus stabdomi, todėl gyventojai turės galimybę vykti į teismus ir teisėsaugos institucijas.
 

NVSC padedantys kariai savanoriai: susitelkę pandemiją įveiksime

2020-12-16
Per septynias savaites tūkstančiams koronavirusine infekcija (COVID-19) užsikrėtusių žmonių paskambinę, taip pat nustatę ir informavę dešimtis tūkstančių rizikingą sąlytį su užsikrėtusiaisiais turėjusių, Krašto apsaugos savanorių pajėgų kariai (KASP) sako, kad dabartinėje situacijoje, stabdant infekcijos plitimą, kiekvieno žmogaus asmeninis indėlis ir pavyzdys įgauna dar didesnę reikšmę.
 

Ginekologiniai navikai

2020-12-15
Ginekologiniai navikai yra viena dažniausių moterų mirties priežasčių daugumoje pasaulio šalių. Nepaisant medicinos laimėjimų ir plačiai įgyvendinamų profilaktikos bei ankstyvos vėžio diagnostikos programų, mirtingumas ir mirštamumas nuo ginekologinių navikų išlieka didelis (siekia 20–50 proc., priklausomai nuo naviko lokalizacijos, histologijos ir kt.).
 

Mobilūs punktai veiks ir savaitgaliais

2020-12-15
Atsižvelgiant į nepalankią epidemiologinę situaciją dėl koronaviruso (COVID-19) plitimo Lietuvoje, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) informuoja, kad mobilūs punktai dirbs savaitgaliais.
 

Nustatė, kaip turėtų vykti privalomoji praktika, praktiniai mokymai, kompetencijų vertinimas

2020-12-14
Vyriausybės nutarimu, siekiant suvaldyti klastingo koronaviruso (COVID-19) plitimą, Sveikatos apsaugos ministerija nustatė tvarką, kaip turėtų vykti aukštojo mokslo studijų ir formaliojo profesinio mokymo privalomoji praktika, praktiniai mokymai, kompetencijų vertinimas, kurių neįmanoma įgyvendinti nuotoliniu būdu.
 

Ligoninių geografinio prieinamumo tyrimo apžvalga

2020-12-14
Naujame leidinyje „Stacionariąsias asmens sveikatos priežiūros paslaugas teikiančių įstaigų geografinio prieinamumo įvertinimas“ apžvelgiamas detalesnis šalies ligoninių prieinamumo tyrimas panaudojant šiuolaikines kartografavimo technologijas.
 

NVSC: izoliacija būtina po kiekvieno rizikingo kontakto

2020-12-14
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai primena, kad žmogus turi izoliuotis po kiekvieno rizikingo kontakto su užsikrėtusiuoju koronavirusine infekcija (COVID-19). Tai reiškia, kad, pavyzdžiui, jei žmogus po kontakto su užsikrėtusiu kolega izoliavosi 14-lika dienų ir, grįžęs į darbą praėjus izoliacijos laikotarpiui, po kelių dienų vėl turėjo rizikingą kontaktą, tas pats žmogus vėl privalės izoliuotis.
 

Prof. Mindaugas Kliučinskas: kraujo donorai išgelbėjo ne vieną gimdyvę

2020-12-11
Šiais metais Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikoje medikai turėjo 79 gimdymus, kurie komplikavosi pogimdyminiu kraujavimu ir kurių metu prireikė daugiadalykės komandos pagalbos. 40-čiai gimdyvių prireikė 170 donorų kraujo, o vienai iš jų net 42 vienetų įvairių kraujo komponentų. Gimdymo skyriaus vadovas prof. Mindaugas Kliučinskas papasakojo apie kraujavimą gimdymo metu ir kraujavimą po gimdymo. Profesorius įvardijo kraujavimo priežastis, rizikos veiksnius ir akcentavo kraujo donorystės svarbą, teikiant pagalbą gimdyvėms.
 

Krūties vėžys: vakar, šiandien ir rytoj

2020-12-11
Krūties vėžys yra dažniausia onkologinė moterų liga pasaulyje, taip pat ir Lietuvoje, čia kasmet nustatoma daugiau nei 1,5 tūkst. naujų ligos atvejų. Remiantis statistika, per gyvenimą suserga kas aštunta moteris. Tai yra ir dažniausia mirties nuo onkologinės ligos priežastis tarp moterų.
 

Onkologinio paciento atvejo vadyba. Kas tai ir kam reikalinga?

2020-12-11
Šiandien sveikatos priežiūros sistema keičiasi visame pasaulyje. Tradicinį požiūrį į sveikatos priežiūrą, kur pagrindinis dėmesys skiriamas tik ligos gydymui, keičia naujas požiūris, kad kiekvienas pacientas yra asmuo, turintis kompleksinius poreikius (fizinius, emocinius, dvasinius). Todėl atitinkamai sveikatos priežiūros kokybė šiuolaikinėse organizacijose priklauso ne tik nuo paslaugų savalaikiškumo, tikslingumo, novatoriškumo, bet ir nuo jų integralumo, orientavimosi į pacientą kaip į asmenį. Šios permainos ypač svarbios onkologijoje, nes onkologinių ligonių sveikatos priežiūra yra viena iš problemiškiausių sveikatos priežiūros sričių dėl savo specifiškumo ir kompleksiškumo. Jeigu pažvelgtumėme į visą onkologinių ligų trajektoriją – kelią, kurį turi praeiti kiekvienas su liga susidūręs asmuo, pamatytumėme, kokia ilga ir sudėtinga ji yra, kiek daug joje dalyvaujančių subjektų (įstaigų, organizacijų). Pabrėžtina, kad nors onkologinės ligos kelionės pradžia visada ta pati – ligos įtarimas, jos eiga dažniausiai yra ganėtinai skirtinga. Kodėl? Į šį klausimą nėra taip paprasta atsakyti.
 

NVSC: kodėl, stabdant infekciją, svarbus nuotolinis darbas

2020-12-10
Vyriausybei nustačius, kad karantino metu valstybės ir savivaldybių institucijose, įstaigose, valstybės ir savivaldybių valdomose įmonėse bei privačiame sektoriuje darbas organizuojamas ir klientai aptarnaujami nuotoliniu būdu, jei įmanoma, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistai (NVSC) paaiškina, kaip tai prisideda stabdant koronavirusinės infekcijos (COVID-19) plitimą.
 

SAM atnaujino rekomendacijas gyventojams

2020-12-10
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) atnaujino rekomendacijas gyventojams. Primenama, kad draudžiama rengti asmenines šventes viešose ir privačiose erdvėse, jei jose dalyvauja daugiau nei dvi šeimos ir daugiau nei 10 asmenų. Taip pat draudžiama nuomoti, subnuomoti apgyvendinimo paslaugoms skirtas patalpas, jei jose bus organizuojami privatūs renginiai, šventės ar kiti susibūrimai. Šiemet rekomenduojama šventes švęsti tik su tais asmenimis, su kuriais gyvenate.
 

Naujas numeris 113 – medicininėms konsultacijoms

2020-12-09
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) primena, kad nuo spalio 30 d. pradėjo veikti trumpasis telefono numeris 113, skirtas neskubiai medicininei informacijai ar konsultacijai gauti. Juo bus galima skambinti, kai reikalinga tik medicininė konsultacija, t. y. situacija nekelia pavojaus žmogaus gyvybei ar sveikatai, kad atvyktų greitosios medicinos pagalbos (GMP) brigada. Taip pat 113 galima kreiptis, kai norima pasitelkti mokamą paslaugą pervežti pacientą, pavyzdžiui, iš gydymo įstaigos namo ar iš vienos gydymo įstaigos į kitą.
 

Sergamumas gripu ir viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis sumažėjo

2020-12-09
Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC) informuoja, kad Lietuvoje praėjusią savaitę (49-ąją metų savaitę) bendras sergamumo gripu ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) rodiklis nežymiai sumažėjo ir siekė 36,2 atvejo 10 tūkst. gyventojų. Ankstesnę savaitę šis rodiklis buvo 37,2 atvejo 10 tūkst. gyventojų.
 

Organų donorystė be sienų: jauno lietuvio širdis išgelbėjo gyvybę jaunuoliui Vokietijoje

2020-12-08
Gruodžio 4 d. Nacionalinis transplantacijos biuras prie Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) buvo informuotas, kad Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikose registruotas potencialus jaunas organų donoras. Galiausiai, jaunuolio širdis iškeliavo į Vokietiją.
 

Kanapių reglamentavimas: ką reikėtų žinoti visuomenei

2020-12-08
Paskutiniu metu žiniasklaidoje pasirodė nemažai interpretavimų dėl Jungtinių Tautų (JT) Narkotinių medžiagų komisijos 2020 gruodžio 2 d. sprendimo išbraukti kanapes ir kanapių dervą iš 1961 m. Bendrosios narkotinių medžiagų konvencijos IV sąrašo. Ką tai reiškia? Ar pasikeis kanapių kontrolė po tokio JT Narkotinių medžiagų komisijos sprendimo? Į šį klausimą atsako Narkotikų, tabako ir kontrolės departamento specialistai.
 

SAM: kabinetuose dirbant daugiau nei po vieną, reikėtų dėvėti kaukes

2020-12-08
Siekiant suvaldyti koronaviruso (COVID-19) plitimą, valstybės institucijos ir savivaldybės, taip pat jų valdomos įmonės privalo užtikrinti, kad darbuotojai bendro naudojimo patalpose ir darbo vietose, t. y. kabinetuose ar kt. patalpose, kuriose dirba daugiau nei po vieną darbuotoją, dėvėtų nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones, pavyzdžiui, veido kaukes, respiratorius ar pan.
 

Savivaldybės įpareigotos pasiruošti gyventojų skiepijimui nuo koronaviruso

2020-12-08
Siekiant užtikrinti tinkamą pasirengimą skiepyti gyventojus koronaviruso (COVID-19) infekcijos vakcina, kai ji pasieks Lietuvą, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) parengė įpareigojimus savivaldybių administracijų direktoriams dėl tinkamo pasirengimo gyventojų skiepijimui.
 

Kauno klinikos pradėjo rinkti COVID-19 persirgusiųjų imuninę kraujo plazmą

2020-12-07
Siekiant sėkmingiau gydyti COVID-19 liga sergančius pacientus, ieškoma įvairių būdų, o vienas jų – imuninės kraujo plazmos panaudojimas. Kauno klinikų Kraujo centre pradėtos imuninės pasveikusiųjų nuo COVID-19 ligos plazmos donacijos, o artimiausiu metu šia liga sunkiai sergantiems pacientams bus pradedamas gydymas imunine kraujo plazma.
 

Šiuolaikinis plaučių vėžio gydymas: individualizuota medicina

2020-12-07
Metastazavusio nesmulkių ląstelių plaučių vėžio gydymo gairės daugelį metų rėmėsi chemoterapija. Paskutinio dešimtmečio molekuliniai ir genetiniai tyrimai parodė naujus predikcinius žymenis, kurie lemia naujų gydymo būdų pasirinkimą ir galimybę pasiekti geriausią efektyvumą. Biologinių žymenų nustatymas ir terapinių technologijų parinkimas yra neatsiejama šiandienio nesmulkių ląstelių plaučių vėžio gydymo dalis.
 

Didelio jautrumo troponinų biožymens klinikinė vertė kardiologijoje

2020-12-07
Laboratorinė diagnostika yra viena sparčiausiai pastaruoju metu besivystančių medicinos sričių. Tyrimų duomenys daugeliu atvejų būna labai svarbūs ligos diagnostikai ir gydymo metodikos pritaikymui. Neatsitiktinai šiai medicinos sričiai nemažai dėmesio skiria kardiologai. Koks laboratorinės diagnostikos vaidmuo šiuolaikinėje kardiologijoje, o konkrečiai – koks yra pagrindinis laboratorinės diagnostikos kardiologijoje žymuo ir jo pritaikymas? Apie tai kalbamės su Paliesiaus fizinio krūvio terapijos klinikos laboratorinės kardiodiagnostikos konsultante gyd. Rūta Milinavičiūte.
 

Sudėtiniai preparatai – išskirtinė nauda gydant ŠKL

2020-12-07
Dislipidemija ir hipertenzija yra pagrindiniai širdies ir kraujagyslių ligų (ŠKL) rizikos veiksniai. 187 šalių metaanalizės rezultatai rodo, kad visame pasaulyje daugiau nei pusei išemine širdies liga sirgusių žmonių (53 proc.) buvo padidėjęs arterinis kraujo spaudimas, o beveik trečdaliui (29 proc.) – per didelė bendrojo cholesterolio koncentracija kraujyje [1]. Apskaičiuota, kad iki 2025-ųjų metų bendras arterine hipertenzija sergančių žmonių skaičius padidės nuo 15 iki 20 procentų ir pasieks beveik 1,5 milijardo [2]. Be to, iki 50 proc. šios populiacijos kartu būdingas ir kitas rizikos veiksnys – dislipidemija, kuri jau sergantiems hipertenzija pacientams ŠKL riziką padvigubina [3].
 

Su dovanotu inkstu gyvenanti Gitana: „Kam gyventi su dialize, jei gali gyventi laisvai?“

2020-12-04
Lentvaryje gyvenanti ir dirbanti Gitana spalio 10 dieną pradėjo savo naują gyvenimo etapą. Nuo pat vaikystės bėdų su inkstais turėjusi 52 metų moteris po sėkmingai ir be jokių komplikacijų įvykusios transplantacijos operacijos pabudo su dovanotu ir beveik pustrečių metų lauktu inkstu.
 

COVID-19 liga persirgusios paauglės mama pagaliau vėl gali apkabinti dukrą

2020-12-04
„Mano vaikui nutiko blogiausia, kas galėjo, bet laimei ji papuolė į geriausias rankas“, – sako Inga, kurios 17-metė dukra Emilija dėl COVID-19 ligos sukeltų komplikacijų atsidūrė Kauno klinikų Vaikų intensyviosios terapijos skyriuje. Nors kova su liga buvo nuožmi, mergina jau sveiksta ir kartu su mama tikisi greičiau grįžti namo.
 

Kviečia virtualaus vizito: ligonių kasos skelbia paslaugų sąrašą

2020-12-04
Neslūgstanti koronaviruso banga verčia nuolat prisiminti pagrindines saugumo taisykles. Viena jų – vengiant užkrato, reikalus tvarkyti naudojantis elektroninės erdvės teikiamomis galimybėmis.
 

Lapkričio statistika: užsikrėtimai šeimose ir darbe, neištirtų atvejų – 10 proc.

2020-12-04
Lapkritį registruotas intensyvus koronaviruso infekcijos (COVID-19) plitimas visuomenėje – nuo lapkričio 2 iki 29 dienos patvirtinti 44 818 atvejai, t. y. keturis kartus daugiau nei spalį ir dvidešimt penkis kartus daugiau nei rugsėjį. Epidemiologinių tyrimų metu surinkti duomenys rodo, kad lapkričio mėnesį atvejų struktūroje reikšmingą dalį sudaro atvejai, susiję su užsikrėtimais šeimose, darbe, taip pat – gydymo bei palaikomojo gydymo įstaigose. Tuo metu, daugiau nei trečdalis žmonių, kuriems infekcija patvirtinta lapkritį, negalėjo nurodyti, kur užsikrėtė.
 

Embrionų donorystė – lietuvių dar neatrasta pagalba vaikų trokštančioms poroms

2020-12-03
Lietuvoje pagalbinio apvaisinimo procedūros vykdomos jau 24 metus ir daugybei porų padėjo susilaukti vaikų net nustačius kažkurios pusės nevaisingumą, tačiau jei abi poros pusės būdavo nevaisingos, pagalbinis apvaisinimas buvo ne išeitis. Dėl to, 2016 metais buvo priimtas Pagalbinio apvaisinimo įstatymas, sukūręs naujas galimybes nevaisingoms poroms. Įstatymas reglamentavo pagalbinio apvaisinimo tvarką bei pirmą kartą Lietuvoje įteisino embrionų donorystę.
 

VMI: odontologų atlyginimai pradėjo kilti

2020-12-03
Valstybinė mokesčių inspekcija informuoja, kad III ketvirtį odontologines paslaugas teikiančių įmonių, kuriose dirba daugiau kaip 3 darbuotojai, vidutinis darbo užmokestis (VDU) augo 25 proc. Šių metų III ketvirtį šalies odontologų VDU siekia 1312, o pernai buvo 1045 eurai. VMI paskelbtame žemėlapyje pateikti duomenys rodo odontologų VDU didėjimą visose savivaldybėse.
 

Gyvoji organų donorystė: ačiū broliui

2020-12-03
Gyvo donoro inksto persodinimas – pats geriausias gydymo būdas pacientui, sergančiam galutinės stadijos lėtine inkstų liga. Tokia sėkmė aplankė ir kaunietį Joną, kurio gyvenimą pakeitė brolis, sutikęs dovanoti savo inkstą.
 

Programėle KoronaStopLT naudojasi jau beveik 130 tūkst. žmonių

2020-12-03
Mobiliąją programėlę KoronaStopLT, sukurtą koronaviruso (COVID-19) plitimo prevencijai, Lietuvoje jau atsisiuntė beveik 130 tūkst. žmonių, t. y. daugiau nei 4 proc. Lietuvos gyventojų. Ir nors didėjantis programėlės vartotojų skaičius džiugina, specialistų teigimu, apčiuopiamą teigiamą rezultatą programėlė galėtų duoti tuomet, jei ja naudotųsi bent 60 proc. šalies gyventojų. Ministerija ragina gyventojus atsisiųsti šią programėlę.
 

Pritarė išankstinei sutarčiai su vakcinos gamintoju

2020-12-03
Ministrų kabinetas per trečiadienio pasitarimą pritarė Europos Komisijos pasiūlymui dalyvauti sudarant jau šeštą išankstinę sutartį su vakcinos nuo COVID-19 gamintojais – šįkart su farmacijos kompanija „Moderna“.
 

Kauno regione pradėjo veikti konsultacinė COVID-19 grupė

2020-12-02
Nuo vakar pradėjo veikti Kauno klinikų įsteigta specialistų Konsultacinė grupė, kuri organizuos nuotolinius klinikinius pacientų aptarimus su regiono ligoninių medikais. Konsultacinė grupė sudaryta iš patyrusių specialistų komandos: gydytojų anesteziologų reanimatologų, pulmonologų, infektologų, chirurgų, nefrologų, esant poreikiui – ir gastroenterologų, hematologų, onkologų, ortopedų traumatologų bei kitų sričių universiteto ligoninės specialistų.
 

Stebėtojų taryboje: per karantiną paslaugų prieinamumas pablogėjo

2020-12-02
Panevėžio teritorinėje ligonių kasoje (Panevėžio TLK) pirmą kartą nuotoliniu būdu vykusiame Stebėtojų tarybos (ST) posėdyje pateikta asmens sveikatos priežiūros (ASP) paslaugų pirmojo karantino laikotarpiu analizė lyginant du laikotarpius: šių ir praėjusių metų kovo–birželio mėn. Pristatyta informacija apie kompensuojamųjų vaistų (KV), medicinos pagalbos priemonių (MPP) skyrimą ir išdavimą tais pačiais laikotarpiais, elektroninių receptų rašymą, 2021 m. planuojamas ASP paslaugų apimtis. Jautrios diskusijos sulaukė paslaugų prieinamumo gyventojams per karantiną tema.
 

Miokardo infarkto be ST segmento pakilimo gydymo kokybės vertinimo rodikliai

2020-12-02
Kokybės rodikliai (KR) leidžia kiekybiškai įvertinti rekomendacijų laikymąsi, siekiant pagerinti širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis sergančių pacientų baigtis. KR pateikti Europos kardiologų draugijos parengtose Ūminio miokardo infarkto be ST segmento pakilimo diagnostikos ir gydymo rekomendacijose. Jie apima septynias sritis: (1) centro organizacija, (2) reperfuzinė/ invazinė strategija, (3) stacionarinės rizikos vertinimas, (4) antitrombozinis gydymas stacionare, (5) antrinė prevencija, (6) pacientų pasitenkinimas, (7) sudėtinis mirties rizikos per 30 dienų vertinimas. KR apibendrina kelis veiksnius ir palengvina centrų palyginimą tarpusavyje bei centrų skirstymą į kategorijas.
 

Išleistas naujas „Lietuvos gydytojo žurnalo“ numeris

2020-12-01
Informuojame, kad prenumeratorius artimiausiomis dienomis pasieks naujas „Lietuvos gydytojo žurnalo“ numeris. Jame rasite aktualių publikacijų kardiologijos, onkologijos, šeimos medicinos temomis, susipažinsite su 2020 metų Europos kardiologų kongreso pranešimų apžvalga. Visą žurnalo turinį rasite žemiau. Jei pageidaujate žurnalą įsigyti arba užsiprenumeruoti, kreipkitės į redakciją Kaune, Karaliaus Mindaugo pr. 7, tel. 8618 87321. Prenumeratos anketa - emedicina.lt interneto svetainėje.
 

Miokardo infarktas nesant obstrukcinių vainikinių arterijų pakitimų (MINOVA)

2020-12-01
Sąvoka MINOVA apima heterogeninę pacientų grupę, kuriai nustatomos šio tipo miokardo infarkto priežastys yra susijusios arba nesusijusios su vainikinių arterijų (VA) patologiniais pokyčiais ir kai nustatomi pakitimai yra susiję arba nesusiję su širdies pažeidimu [1]. Palyginti su pacientais, sergančiais ūminiais išeminiais širdies sindromais (ŪIŠS), kai nustatoma obstrukcinių VA pakitimų, pacientai, sergantys MINOVA, dažniau yra jauni, moteriškos lyties, jiems rečiau nustatomas diabetas, arterinė hipertenzija ar dislipidemija, ir tai dar kartą patvirtina ne aterosklerozinės kilmės MINOVA priežastis [2]. Nors sergančiųjų MINOVA prognozė yra geresnė nei sergančiųjų ŪIŠS su obstrukciniais VA pakitimais, tačiau palyginti su tokio pat amžiaus ir lyties sveikais asmenimis, jų išgyvenamumas yra mažesnis [3, 4].
 

Ištraukos iš 2020 EKD Ūminių vainikinių arterijų sindromų be ST segmento pakilimo diagnostikos ir gydymo gairių

2020-12-01
Ūminiai vainikinių arterijų sindromai (ŪVAS) kliniškai pasireiškia įvairiai: nuo širdies sustojimo, elektrinio ar hemodinaminio nestabilumo su kardiogeniniu šoku dėl besitęsiančios išemijos ar tokių mechaninių komplikacijų kaip ženklus dviburio vožtuvo nesandarumas iki būklės, kai skausmas pacientui jau yra vėl nurimęs. Svarbiausias simptomas, dėl kurio pradedamas ištyrimas ir gydymas įtariant ŪVAS, – tai ūmiai atsiradęs diskomfortas krūtinėje, apibūdinamas kaip skausmas, spaudimas, veržimas, deginimas. Krūtinės skausmo ekvivalentu gali būti dusulys, skausmas epigastriume ir kairėje rankoje.
 

Kviečia įvertinti socialiai atsakingas organizacijas ir iniciatyvas

2020-12-01
Gruodžio 3-iąją, minint Tarptautinę neįgaliųjų dieną, Kauno mieste antrus metus iš eilės rengiama kampanija „Kaunas visiems“. Taip siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į negalios paliestų žmonių kasdienybę ir poreikius. Simboliniai apdovanojimai skirti įvertinti ir padėkoti įvairioms organizacijoms bei iniciatyvų autoriams už darbus ir veiklas, kurių dėka miestas tampa vis labiau draugiškas ir prieinamas visiems.
 

Ūmus vidurinės ausies uždegimas. Kada kreiptis į specialistą?

2020-12-01
Ūmus vidurinės ausies uždegimas (otitas) tai viena iš dažniausių vaikų iki 3 metų amžiaus negalavimo priežastis. Nors daugumai vaikų uždegimas praeina savaime per 1–2 savaites, jo sukeliamas skausmas gali ne tik sutrikdyti bendrą mažylio savijautą, bet ir sukelti sunkumų valgant, miegant. Vyresni vaikai ir suaugusieji gali pasiskųsti ausies skausmu, prastesne klausa, o mažieji tampa neramūs, sudirgę, ypač jei bandoma prisiliesti prie nesveikosios ausies.
 

Aukštas kraujospūdis nėštumo metu: ką reikėtų žinoti?

2020-11-30
Aukštas kraujo spaudimas – sutrikimas, kurį reikia stebėti ir gydyti visiems sergantiesiems. Ši sveikatos būklė ypač pavojinga besilaukiančioms moterims, kurioms nustatoma nėščiųjų hipertenzija ar kitos hipertenzinės būklės. Apie tai, kokia yra nėščiųjų priežiūra ir kokios galimos komplikacijos, jei hipertenzija nekontroliuojama, kalba Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos gydytoja akušerė ginekologė dr. Viktorija Tarasevičienė.
 
 

Persirgę koronavirusu galės 3 mėnesius nesiizoliuoti po aukštos rizikos kontakto

2020-11-30
Reaguodama į epidemiologinę situaciją šalyje, didėjantį izoliuojamų gyventojų skaičių ir mokslininkų išvadas bei rekomendacijas, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) atnaujino izoliacijos taisykles ir numatė išimtį žmonėms, kurie jau persirgo koronavirusu (COVID-19). Taip pat suteikiama galimybė trumpinti izoliacijos laiką kai kurių kitų profesijų atstovams.
 

Konferencija visų profesinių kvalifikacijų gydytojams ir visų profesinių kvalifikacijų slaugytojams

2020-11-30
Gruodžio 15 dieną rengiama nuotolinė konferencija, kurioje aukščiausios kvalifikacijos specialistai kalbės įvairiomis pediatrijos temomis, pristatys dažniausias vaikų ligas ir pasakos apie jų gydymo ir slaugos naujoves.Gruodžio 15 dieną rengiama nuotolinė konferencija, kurioje aukščiausios kvalifikacijos specialistai kalbės įvairiomis pediatrijos temomis, pristatys dažniausias vaikų ligas ir pasakos apie jų gydymo ir slaugos naujoves. Konferencijos moderatorius - garsus šalies pediatras, LSMUL Kauno klinikų Vaikų ligų klinikos vadovas prof. Rimantas Kėvalas. Konferencijos tikslas – supažindinti gydytojus ir slaugos specialistus su aktuliais vaikų ligų diagnostikos, gydymo ir slaugos klausimais.
 

Didėja Kauno regiono gydymo įstaigų COVID-19 lovų užimtumas

2020-11-27
Kauno klinikos nuo pavasario yra įstaiga, organizuojanti COVID-19 liga sergančių pacientų gydymą Kauno regione. Kiekvieną dieną COVID-19 ligos Kauno regiono valdymo grupė peržiūri viso regiono gydymo įstaigų lovų užimtumo rodiklius, pacientų srautus ir personalo pajėgumus, siekiant užtikrinti ne tik COVID-19 pacientų gydymą, bet ir planinių paslaugų teikimą. Tačiau situacijai išliekant sudėtingai, specialistai pastebi COVID-19 lovų užimtumo augimą.
 

Informacija sveikatos priežiūros specialistams

2020-11-27
Šį rudenį žmonės kaip niekada aktyviai skiepijasi nuo gripo, taip pat pneumokokine vakcina. Tikimasi, kad artimiausiu laiku bus registruotos vakcinos nuo COVID-19 ligos ir bus pradėta skiepyti nuo koronavirusinės infekcijos. Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT) ragina asmens sveikatos priežiūros įstaigose (ASPĮ) dirbančius specialistus būti aktyvesniais pranešant apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas į vaistą (ĮNR).
 

ES kompensuos Lietuvai daugiau nei 5 mln. eurų už medikams skirtas priemones

2020-11-27
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) informuoja, kad Ekstremalių sveikatai situacijų centras (ESSC) sėkmingai baigia įgyvendinti ES fondų lėšomis kompensuojamą projektą asmens apsaugos priemonėms ir įrangai įsigyti, kurio vertė – daugiau nei 5,12 mln. eurų. Pirminiu projekto etapu Lietuva minėtąsias prekes įsigijo savo lėšomis, šiuo metu Europos Regioninės plėtros fondo ir Europos socialinio fondo lėšomis kompensuoti beveik 4 mln. Lietuvos patirtų išlaidų.
 

Į koronaviruso skyrius bus kviečiamas pastiprinimas iš kitų gydymo įstaigų

2020-11-27
Ligoninėms patiriant spaudimą dėl išaugusių koronaviruso (COVID-19) pacientų srautų, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) kartu su gydymo įstaigų vadovais ieško būdų, kaip sustiprinti medicinos personalą, dirbantį pirmosiose fronto linijose. Ministerija primena, kad ekstremaliosios situacijos sąlygomis gydymo įstaigoms susidūrus su personalo trūkumu gali būti pasitelkiamos papildomos pajėgos iš kitų įstaigų.
 

Nuo pneumokokinės infekcijos nemokamai skiepijami priklausantieji rizikos grupėms

2020-11-26
​Šiaulių teritorinė ligonių kasa sulaukia gyventojų klausimų, kas gali nemokamai pasiskiepyti nuo pneumokokinės infekcijos. Žmonės sako suprantantys, kad neslūgstant koronaviruso plitimui reikia apsisaugoti ir nuo kitos pavojingos ligos – pneumokokinės infekcijos, kuriai užkirsti kelią gali skiepai.
 

Papildoma pagalba sergantiems COVID-19: Kaune startavo mobilios medikų komandos

2020-11-26
Daugėjant užsikrėtusiųjų koronavirusu, rizikos grupei priklausantiems ir namuose besigydantiems kauniečiams nuo šiol pagalbą teiks mobilios medikų komandos. Iš Kauno miesto poliklinikos personalo specialiai suburtos brigados padės užtikrinti kokybišką ir nepertraukiamą specialistų priežiūrą. Be to, šitaip siekiama sumažinti krūvį, tenkantį greitosios pagalbos ir ligoninių priimamuosiuose dirbantiems medikams.
 

40 metastazių galvos smegenyse – gydymui pasitelktas gama peilis

2020-11-25
Tomas prisimena, kad pirmieji ligos simptomai pasireiškė vairuojant automobilį. „Gerai, kad staiga ištikęs priepuolis buvo trumpas ir mašiną pavyko suvaldyti. Tačiau vėliau sutriko koordinacija, todėl nieko nelaukdamas kreipiausi į medikus. Apie tai, jog man – melanoma su daugybinėmis metastazėmis galvoje, net neįtariau ”, – pasakojimą pradeda 46-erių metų vyras, kuriam iš viso kovo mėnesį nustatytos 40 metastazinių židinių galvos smegenyse.
 

SAM: ligoninėse vyksta kova už žmonių gyvybes, visuomenės prašoma sąmoningumo

2020-11-25
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) primena, kad situacija dėl koronaviruso (COVID-19) pandemijos išlieka įtempta. SAM ragina žmones būti atsakingais piliečiais – dėvėti asmens apsaugos priemones, laikytis saugaus atstumo, čiaudėjimo ir kosėjimo etiketo. Medikai deda visas pastangas gelbėti sunkesne ligos forma sergančių žmonių gyvybes, ir prašo nuvykus į ligonines elgtis atsakingai.
 

Auga sergamumas gripu ir ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų ligomis

2020-11-25
Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC) informuoja, kad Lietuvoje bendras sergamumo gripu ir ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) rodiklis per savaitę dar šiek tiek padidėjo.
 

2020 Europos kardiologų draugijos kongreso pranešimų apžvalga

2020-11-24
Daugiau kaip 40 metų diskutuojama, kokią įtaką – teigiamą ar neigiamą – vėžio rizikai daro antihipertenziniai vaistai. Šios srities tyrimų rezultatai arba nepakankamai patikimi, arba prieštaringi.
 

Lyumjev: ar gali pasiūlyti dar geresnę glikemijos kontrolę?

2020-11-24
Intensyvi insulino terapija yra vienas iš efektyviausių gydymo būdų užtikrinti gerą glikemijos kontrolę cukriniu diabetu (CD) sergantiems pacientams. Svarbi glikemijos kontrolės dalis yra glikemijos po valgio (GPV) rodikliai. Sukurti greitai veikiančio insulino analogai: lispro, aspartas ir glulizinas, pasižymi greitesne absorbcija ir veikimo pradžia, palyginti su žmogaus insulinu. Vis dėlto dabartiniai greitai veikiantys insulinai nėra pakankamai greiti, kad atitiktų angliavandenių absorbcijos profilį. Visgi angliavandenių absorbcija yra greitesnė ir tai itin riboja insulino veiksmingumą kontroliuojant GPV.
 

ECDC: Lietuva pirmauja pagal testavimo apimtis

2020-11-24
Pagal testavimo apimtis Lietuva lapkričio 9–15 dienomis buvo viena iš pirmaujančių valstybių Europoje, kaip rodo lapkričio 19 d. paskelbti Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro (ECDC) duomenys. Atsižvelgiant į didėjančias testavimo apimtis visoje Europoje, galima teigti, kad ši priemonė išlieka viena iš pagrindinių, siekiant valdyti koronaviruso plėtrą. Tiesa, pastebima, kad nustatomas teigiamas augančių koronaviruso (COVID-19) atvejų skaičius galimai tiesiogiai susijęs ir su testavimo apimtimis, t. y. kuo daugiau testuojama, tuo daugiau atvejų, ypač besimptomių, nustatoma.
 

Pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

2020-11-23
Pacientams po organų transplantacijos atstovaujanti Lietuvos asociacija „Gyvastis“ dar nuo šių metų kovo mėnesio skambino pavojaus varpais dėl ženkliai išaugusių kompensuojamų vaistų priemokų už gyvybiškai svarbius imunitetą slopinančius vaistus. Priemokos originaliems vaistams išaugo tuomet, kai kompensuojamų vaistų sąraše atsirado Tacrolimus vaisto pigus analogas (generinis vaistas). Negana to, kad pacientai neišgalėdami susimokėti priemokų, siekiančių 100–200 eurų/mėn., rizikuodami savo sveikata ir persodinto organo atmetimu, dabar pasmerkti nežinomybei, nes sutriko vėliausiai pradėto kompensuoti generinio vaisto tiekimas Lietuvoje. Apie tai informavo Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT) prie Sveikatos apsaugos ministerijos.
 

Atnaujino kontaktą su COVID-19 sergančiaisiais turėjusių asmenų nustatymo rekomendacijas

2020-11-22
Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras trečią kartą atnaujino rekomendacijas „Sąlytį turėjusių asmenų išaiškinimas. Asmenų, įskaitant sveikatos priežiūros darbuotojus, kurie turėjo sąlytį su COVID-19 užsikrėtusiais asmenimis, valdymas siekiant apsaugoti visuomenės sveikatą Europos Sąjungoje“.
 

Apie nepageidaujamą reakciją į skiepą pranešti gali ir pats pacientas

2020-11-22
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC) primena, kad pranešti apie nepageidaujamą reakciją į vakciną gali pats pacientas, užpildydamas elektroninę Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos (VVKT) pranešimo formą.
 

SAM: Lietuva rengia greitojo reagavimo medikų komandą tarptautinėms misijoms

2020-11-22
Sėkmingai įveikusi pirmą atrankos etapą, Lietuva žengė svarbų žingsnį siekdama gauti Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) sertifikatą, kuris leis šalies medikams dalyvauti tarptautinėse pagalbos misijose. Sertifikuota greitojo reagavimo medikų komanda galės vykti į „karštuosius taškus“ ir teikti pagalbą pandemijų, gamtinių nelaimių ir kitų katastrofų metu.
 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.