Higienos instituto Sveikatos informacijos centras išleido leidinį „Lietuvos sveikatos statistika 2018/Health Statistics of Lithuania 2018“ Jame pateikiami praėjusių metų pagrindiniai Lietuvos sveikatos statistikos rodikliai, pavaizduoti lentelėse ir diagramose, bei trumpas gyventojų sveikatos rodiklių apibendrinimas lietuvių ir anglų kalbomis.

Lietuvos naujienos

Klausos sutrikimai moterį atvedė iki gydytojų neurochirurgų

2019-11-20
Silpstanti klausa ir pusiausvyros sutrikimai – pirmieji simptomai, privertę Janiną kreiptis į Kauno klinikų gydytojus. Moteris galvojo, kad problemą išspręs klausos aparatas. Tačiau po nuodugnių tyrimų paaiškėjo, kad vienintelis sprendimas, galintis sugrąžinti kokybišką gyvenimą, – operacija gama peiliu.
 

Ligoninėms rekomenduojama gerinti pacientų užsieniečių aptarnavimą

2019-11-20
Siekdama suvienodinti sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumą Lietuvoje besigydantiems užsienio šalių gyventojams, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) ligoninėms parengė specialias rekomendacijas – sudaryti užsienio kalbomis kalbančių medikų sąrašus, interneto svetainėse skelbti daugiau informacijos anglų kalba ir pan.
 

SAM: dar kartą apie atlyginimų medikams kėlimą

2019-11-18
Sveikatos apsaugos ministerijai (SAM) laikosi medikų bendruomenei duoto pažado, tad šį rugsėjį vieno mėnesio vieno etato gydytojo vidutinis darbo užmokestis didėjo 11 proc., o slaugytojų – 10 proc., palyginus su 2019 metų I ketvirčiu. Tam tikslui buvo padidinti gydymo paslaugų įkainiai ir papildomai skirta 41,5 mln. eurų nuo 2019 m. rugsėjo 1 d. suteiktų gydymo paslaugų išlaidoms apmokėti.
 

BDAR iššūkiai sveikatos priežiūros sektoriui

2019-11-18
Apie asmens duomenų apsaugą ir jos ypatumus kalbamės su advokatų kontoros TGS Baltic vyresniąja teisininke, asmens duomenų apsaugos eksperte Greta Bujute.
 

Gyvenimas po IKD implantacijos: fizinio aktyvumo galimybės

2019-11-18
Implantuojamieji kardioverteriai – defibriliatoriai (IKD) plačiai taikomi klinikinėje praktikoje pirminei ir antrinei staigios kardialinės mirties (SKM) profilaktikai. IKD veiksmingumas įrodytas patikimais moksliniais tyrimais ir kasdieninės klinikinės praktikos. IKD taikymo indikacijas apibrėžia tarptautinės rekomendacijos: nuo išimtinai elektrinių širdies disfunkcijų (vadinamųjų kanalopatijų) be morfologinių širdies pakitimų iki sunkių širdies ligų ir ryškaus kairiojo skilvelio nepakankamumo.
 

Dabartinė AL gydymo strategija

2019-11-18
Šie vaistai gerina cholinerginę neurotransmisiją, slopina ekscitotoksinį neuronų pažeidimą ir mažina neuronų žūties riziką, tačiau jų klinikinis efektas nepakankamas ir trumpalaikis, daugiau paliatyvus. Naujausios AL gydymo strategijos paremtos amiloido hipoteze, bet realios klinikinės praktikos sąlygomis jos neįrodė patikimo veiksmingumo.
 

Diabetinės pėdos opos ir amputacijos: trumpa apžvalga

2019-11-18
Pagal Tarptautinės diabetinės pėdos darbo grupės apibrėžimą, diabetinė pėda yra infekcija, išopėjimas arba giliųjų pėdos audinių destrukcija, sukelta neurologinių ir/arba kraujagyslinių apatinių galūnių pakitimų cukriniu diabetu (CD) sergančiam pacientui. Pėdų išopėjimai neretai tampa apatinių galūnių amputacijos priežastimi. Psichologiniai ir finansiniai diabetinės pėdos opų kaštai yra labai dideli. Gydant diabetinės pėdos opas, visi veiksmai turi būti nukreipti link amputacijos išvengimo, kiekvienu atveju pasirenkant individualią daugiaprofilinio gydymo taktiką.
 

Kauno klinikose paminėta Pasaulinė diabeto diena

2019-11-14
Cukriniu diabetu pasaulyje serga 425 milijonai žmonių – 1 iš 11 planetos gyventojų, ir vienas iš dviejų nežino, kad serga, nes liga lieka nediagnozuota. Lietuvoje diabetu serga daugiau nei 100 000 žmonių. Kauno klinikų gydytojai, siekdami atkreipti visuomenės dėmesį į šią problemą, kvietė žmones susipažinti su cukrinio diabeto diagnozavimu, valdymu ir prevencija.
 

Nuo 350 iki 3500 g: mažiausias naujagimis šalyje, gimęs Kauno klinikose

2019-11-14
Kauno klinikose gimė 350 gramų sverianti mergaitė. Tai mažiausias išgyvenęs naujagimis šalyje. Mažylė gimė vos 22 gestacijos (nėštumo) savaičių ir Kauno klinikose gydoma daugiau nei 5 mėnesius. Šiandien ji sveria 3,5 kilogramo ir artimiausiu metu ruošiasi keliauti su šeima namo.
 

Lietuvos ir PSO ekspertai diskutuos apie sveikatos iššūkius

2019-11-14
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) ir Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) Europos regiono biuras lapkričio 15 d. Seime (III r. 218 B salė) organizuoja Valstybinės sveikatos reikalų komisijos išplėstinį posėdį su užsienio ir Lietuvos ekspertais. Bus diskutuojama, kaip Lietuvoje mažinti sveikatos netolygumus ir užtikrinti sveikatos lygiateisiškumą, investuojant į tam didžiausią poveikį turinčias sritis, o sveikata būtų tarp prioritetinių sričių ir jai būtų skiriama daugiau dėmesio.
 

Išleistas naujas „Lietuvos gydytojo žurnalo“ numeris!

2019-11-14
Informuojame, kad jau išleistas septintasis „Lietuvos gydytojo žurnalo“ numeris, kuris artimiausiomis dienomis pasieks prenumeratorius. Šiame numeryje skaitykite publikacijas kardiologijos, onkologijos, šeimos medicinos ir kitomis temomis. Su visu žurnalo turiniu galite susipažinti žemiau. Žurnalą galima įsigyti redakcijoje Kaune, Karaliaus Mindaugo pr. 7, tel. 837 22 10 49.
 

Kaip gyventi sergant cukriniu diabetu?

2019-11-12
Cukriniu diabetu pasaulyje serga 425 milijonai žmonių – 1 iš 11 planetos gyventojų, ir vienas iš dviejų nežino, kad serga, nes liga lieka nediagnozuota. Tuo tarpu Lietuvoje diabetu serga daugiau nei 100 000 žmonių, todėl siekiant atkreipti visuomenės dėmesį į šią problemą, Kauno klinikose organizuojami renginiai lapkričio 14 d. – Pasaulinei diabeto dienai – paminėti su šūkiu „Diabetas ir Šeima. Išgirsti, žinoti, padėti“.
 

Cukrinis diabetas ir erekcijos sutrikimai: šiuolaikinio gydymo galimybės

2019-11-11
Erekcijos sutrikimai (ES) yra dažnas cukrinio diabeto (CD) palydovas: apie 75 proc. CD sergančių vyrų ne kartą patyrė pastovaus pobūdžio ar pasikartojančius ES, kai negalėjo pasiekti ar išlaikyti erekcijos, pakankamos adekvatiems seksualiniams veiksmams atlikti. Sergant cukriniu diabetu (CD), erekcijos sutrikimus (ES) dažniau patiria jaunesni, lyginant su vyrais, kurių glikemijos indeksas normalus.
 

Bloga glikemijos kontrolė siejama su padidėjusia erektilinės disfunkcijos rizika

2019-11-11
Cukrinis diabetas (CD) yra labai klastinga liga. Jo sukeliamos komplikacijos gali pakenkti ne vienam organui. Širdies ir kraujagyslių sistema anksčiausiai pažeidžiama sergantiems cukriniu diabetu. Na, o kadangi vyro lyties organo kraujagyslės, kurios varpą aprūpina krauju, yra siauros, jų spindis maždaug tik milimetro storio, sergant CD jos nukenčia pirmiausiai. Todėl CD sergantys vyrai šį sveikatos sutrikimą pajunta anksčiau nei kitas šios ligos sukeltas komplikacijas. Plačiau apie CD ir jo sukeltą erektilinę disfunkciją kalbamės su Nacionalinio vėžio instituto Onkourologijos skyriaus vedėju gydytoju urologu onkologu Albertu Uliu ir Greta Undžyte.
 

Nuolatinės Eglės mintys apie diabetą: pertraukų čia nėra

2019-11-08
„Stiprus troškulys, kurio nenumalšino vanduo. Nuolatinis nuovargis, vangumas ir svorio mažėjimas – štai kokią cukrinio diabeto pradžią atsimenu. Apie ligą sužinojau tik tada, kai antro tipo cukriniu diabetu sergantis senelis vieną dieną man pamatavo cukraus lygį kraujyje ir namuose kilo panika“, – gyvenimo su cukriniu diabetu pradžią prisimena Eglė, su liga gyvenanti jau 18 metų.
 

Psichologinė pagalba vaikams ir paaugliams: pradedamos teikti naujos paslaugos

2019-11-08
Iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) pradėta apmokėti už naujas vaikams ir paaugliams reikalingas psichosocialinės reabilitacijos paslaugas bei išplėstines psichikos sveikatos specialistų konsultacijas. Tai padės užtikrinti, kad psichikos ir elgesio sutrikimų turintys pacientai gautų daugiau ir įvairesnių jiems reikiamų paslaugų bei galėtų sėkmingai integruotis visuomenėje, gyventi pilnavertį gyvenimą.
 

Spręs, kaip kurti palankų mikroklimatą gydymo įstaigose

2019-11-08
Stiprinti medikų psichikos sveikatos būklę ir gerinti psichoemocinį klimatą gydymo įstaigose – tokie uždaviniai iškelti sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos sudarytai darbo grupei. Joje dirbsiantys įvairių institucijų, organizacijų, medikų atstovai dar šiemet turės parengti veiksmų planą, kaip ydingą situaciją dėl medikų darbe patiriamo mobingo, psichologinio smurto keisti iš esmės.
 

Vėžio diagnostika: sparčiai daugėja besitikrinančiųjų dėl vienos ligos

2019-11-07
Šiemet Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis finansuojamoje storosios žarnos vėžio prevencinėje programoje dalyvavo net 17 tūkst. žmonių daugiau nei per tą patį laikotarpį pernai. Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) specialistai ragina ir kitus gyventojus nedelsti ir nemokamai pasitikrinti dėl šios klastingos ligos.
 

Primena apie būtinybę deklaruoti interesus

2019-11-07
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) ragina pavaldžių gydymo įstaigų vadovus užtikrinti, kad jose dirbantys medikai, administracijos darbuotojai, kuriems tokia prievolė numatyta įstatymuose, deklaruotų privačius interesus. Tai leis išvengti interesų konflikto, o kilus net menkiems nesusipratimams – apsaugoti ir darbuotojo, ir įstaigos reputaciją.
 

Kaip galvos smegenų naviko diagnozę išgirdusiems padeda pacientų paramos grupės?

2019-11-06
Lietuvoje kiekvienais metais galvos smegenų naviko diagnozę išgirsta beveik 400 pacientų. Dažniausiai tai darbingo amžiaus žmonės, kuriems liga sutrikdo įprastą gyvenimo ritmą ir kelia psichologinius iššūkius. Nuo šiol Kauno klinikų Neurochirurgijos klinikoje įsteigta pacientų paramos grupė užtikrins šią diagnozę išgirdusių žmonių psichologinę būklę.
 

Ar galima 2 tipo cukrinio diabeto ligos remisija, mažinant svorį?

2019-11-06
Nutukimas yra viena pagrindinė daugelio lėtinių neinfekcinių ligų priežastis, įskaitant ir 2 tipo cukrinį diabetą (CD). Didėjant antsvorio ir nutukimo paplitimui, atitinkamai didėja ir sergamumas lėtinėmis neinfekcinėmis ligomis: 2 tipo CD, širdies kraujagyslių ligomis (ŠKL), arterine hipertenzija (AH), širdies nepakankamumu, sąnarių artroze, podagra, obstrukcine plaučių liga ir miego apnėja, nevaisingumu, depresija, onkologinėmis ligomis, kepenų steatoze ir kitomis. Pasaulinės sveikatos apsaugos duomenimis, nutukimo dažnis Europoje svyruoja nuo 20 iki 30 proc., JAV – nuo 30 iki 40 proc. visų gyventojų. Viršsvorio dažnis Europoje nesiekia 60 proc., JAV – daugiau nei 60 proc. gyventojų. Lietuvoje dažniausiai antsvorio dažnis svyruoja apie 40 proc., o nutukimo – apie 30 proc. 2 tipo CD dažnis Europoje svyruoja 5-7 proc., JAV – 9-10 proc. Lietuvoje yra apie 100 tūkst. sergančių 2 tipo CD.
 

2019 m. EKD dislipidemijos gairės: naujas sergančiųjų CD rizikos stratifikavimas ir dar mažesnės MTL-C tikslinės vertės

2019-11-06
Apie reikšmingas neigiamas sergančiųjų cukrinio diabeto (CD) bei dislipidemijos sąsajas žinome kaip jos prognostiškai blogina širdies ir kraujagyslių ligų eigą bei atokiąsias išeitis. Geroms išeitims visais atvejais svarbu ne tik tinkamas ankstyvos kardiovaskulinės rizikos įvertinimas, bet ir optimali didžiųjų širdies ir kraujagyslių ligų (ŠKL) veiksnių korekcija. Apie cukrinio diabeto, komplikuoto lipidų apykaitos sutrikimais, diagnostikos ir gydymo ypatumus, 2019 m. Europos kardiologų draugijos Dislipidemijos gairių naujoves, liečiančias sergančiuosius cukriniu diabetu, kalbiname VUL Santaros klinikų Kardiologijos ir angiologijos centro gydytoją kardiologę doc. dr. Vilmą Dženkevičiūtę.
 

Dislipidemijų gydymas patyrusiems ūminį išeminį širdies sindromą

2019-11-05
Naujos 2019 metų Europos kardiologų draugijos dislipidemijų gydymo rekomendacijos pataria agresyviai koreguoti kardiovaskulinės rizikos veiksnius, o mažo tankio lipoproteinus (MTL) mažinti dar labiau nei siūlė ankstesnės rekomendacijos. Pacientai, patyrę ūminį išemijos sindromą, turi ženkliai didesnę riziką pakartotiniams kardiovaskuliniams įvykiams. Tam, kad sumažinti šią riziką, ypatingas dėmesys skiriamas visų rizikos veiksnių korekcijai: keisti gyvenimo būdą, gydyti dislipidemiją ir parinkti saugius medikamentus gretutinėms ligoms gydyti. Atliktos didelės klinikinės studijos su pacientais sergančiais išemine širdies liga po ūminių išemijos širdies sindromų (ŪIŠS) parodė, kad mažinti mažo tankio lipoproteinus „stipriau yra geriau“. Kiekvienas MTL-C koncentracijos sumažinimas 1 mmol/l kardiovaskulinę riziką sumažina 22 proc. Šios studijos įrodė, kad net mažiausios MTL-C vertės yra saugios pacientui.
 

Po Kauno klinikų medikų atliktos operacijos moteris grįžo į visavertį gyvenimą

2019-11-05
Apsilankiusi pas odontologą, Loreta nesitikėjo, jog šis vizitas bus tik pradžia ilgo maratono po sveikatos priežiūros įstaigas. „2014 metais man ištraukė dantį, tačiau net praėjus savaitei aš jaučiau tą patį danties skausmą, nors jis jau buvo ištrauktas. Per daug nekreipiau dėmesio, nes žaizda gijo. Po kiek laiko pajutau keistą jausmą, lyg būčiau nusiplikiusi gomurį karšta arbata. Pažiūrėjusi į veidrodį vidinėje viršutinių dantų pusėje pamačiau darinį. Taip ir prasidėjo mano kelionė pas gydytojus“, – prisimena Kauno klinikų pacientė Loreta.
 

Gerins insulto diagnostikos ir gydymo kokybę

2019-11-05
Insulto diagnostikai bus taikomi dar aukštesni reikalavimai – patvirtinti aiškūs, detalūs visų įstaigų veiksmai ir jų seka, kaip turi būti nustatytas ūminis galvos smegenų insultas, kaip ir kur pacientas turės būti pervežamas, kokie tyrimai jam turės būti atlikti. Taip pat nustatyta šių veiksmų kontrolė, kuri padės sumažinti netiksliai ar netinkamai nustatytos diagnozės ar insulto gydymo atvejų bei išsaugoti daugiau žmonių gyvybių, išvengti neįgalumo ir padidinti jų kokybiško gyvenimo po insulto galimybes.
 

Medikus kviečia aktyviai pasisakyti, kaip gerinti mikroklimatą darbe

2019-11-05
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) ir Vyriausybės kanceliarija skelbia viešąją konsultaciją, kurioje aktyviai dalyvauti kviečia medikų bendruomenę ir visus kitus, kurie neabejingi sunkumams, su kuriais susiduria medikai darbe.
 

Seimo komisijos dėmesio centre – emocinė ir psichologinė savijauta darbovietėse

2019-11-04
Po nelaimės Respublikinėje Vilniaus universitetinėje ligoninėje Savižudybių ir smurto prevencijos komisijos pirmininko Roberto Šarknicko iniciatyva lapkričio 6 d. Lietuvos Tarybos salėje (Seimo I r.) organizuojamas komisijos posėdis (pradžia 14 val.). Posėdžio tikslas – aptarti būdus, kuriais būtų galima sumažinti darbe patiriamą psichologinį spaudimą, emocinį išsekimą, nuovargį, nusivylimą ir išvengti netekčių.
 

Pateikė rekomendacijas gydymo įstaigoms, kaip išvengti klaidų

2019-10-31
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), reaguodama į vis dar pasitaikančius atvejus, kai gydymo įstaigose supainiojami vaistai, skysčiai, įstaigas kviečia vadovautis daugelio pažangių pasaulio šalių ligoninėse naudojama praktika. Tuo tikslu parengtos rekomendacijos, kurios jau pateiktos įstaigoms, o artimiausiu metu SAM parengs ir švirkštų bei vaistų žymėjimo protokolus, algoritmus, kurie padės sumažinti supainiojimo riziką.
 

Nuo lapkričio 1 d. transriebalų maiste turi būti mažiau

2019-10-30
Nuo lapkričio 1 d. įsigalioja reikalavimas, kad Lietuvos rinkai tiekiamuose maisto produktuose vadinamųjų transriebalų kiekis negali viršyti 2 gramų 100-te gramų riebalų. Ši nuostata galioja ne tik parduotuvių lentynose esantiems gaminiams, bet ir viešojo maitinimo įmonėse tiekiamam maistui. Išimtis numatyta gyvūninės kilmės riebalams ir maisto produktams, kuriuose transriebalai susidaro natūraliai.
 

F. Rocca: „Jeigu Lietuvą ištiks ekstremalioji situacija, mes pasirengę padėti“

2019-10-30
Lietuvos Respublikos Vyriausybės kanceliarijoje pasirašytas istorinis memorandumas, kuriuo Lietuvos Raudonasis Kryžius įsipareigojo glaudžiau bendradarbiauti su Lietuvos Respublikos Vyriausybe ekstremaliųjų situacijų, branduolinių nelaimių ir krizių metu.
 

Metabolinė ir nutukimo chirurgija

2019-10-29
Metabolinė ir nutukimo chirurgija yra bene sparčiausiai besivystanti bendrosios chirurgijos sritis. Per metus pasaulyje atliekama daugiau kaip pusė milijono svorį mažinančių operacijų ir jų skaičius nuolat didėja [1]. Tai lemia keletas veiksnių. Visų pirma, didėjant nutukimo paplitimui, dažnėja sergamumas tokiomis ligomis kaip antro tipo cukrinis diabetas (CD), dislipidemija, hipertenzija, miego apnėja ir išemine širdies liga. Konservatyvus nutukimo gydymas, įskaitant ir naujausius vaistus, turi ribotą poveikį ir neįtakoja išgyvenamumo, mikro- bei makrovaskulinių 2 tipo CD komplikacijų vystymosi. Metabolinė ir nutukimo chirurgija, priešingai medikamentinei terapijai, ženkliai sumažina bendrą ir kardiovaskulinį mirštamumą, 2 tipo CD sergantiems pacientams įgalina pasiekti glikemijos kontrolės tikslus, artimuoju laikotarpiu daugiau kaip 50 proc. pacientų sukelia 2 tipo CD remisiją ir sumažina mikro- bei makrovaskulinių komplikacijų tikimybę [2-4]. Pažymėtina, kad net egzistuojančios ligos komplikacijos, tokios kaip diabetinė nefropatija ar nealkoholinis steatohepatitas, gali regresuoti atlikus svorį mažinančias operacijas. Pastebėjus teigiamą svorio mažinimo chirurgijos poveikį su nutukimu susijusiems metaboliniams pokyčiams, nutukimo chirurgija kaip disciplina pervadinta į metabolinę ir nutukimo chirurgiją. Antra, keičiasi visuomenės ir gydytojų požiūris į nutukimą. Suvokiama, kad šią ligą sąlygoja ne tik gyvensena, bet ir genai bei aplinka, kurioje gyvename, o šios problemos sprendimas yra ne tik individo, bet ir visuomenės reikalas. Galiausiai visos svorį mažinančios operacijos atliekamos minimaliai invazyviai, laparoskopiniu metodu. Tai leidžia reikšmingai sumažinti su operacija susijusių komplikacijų riziką, pagreitina pooperacinį atsistatymą.
 

Organų donorystė – stebuklas: mirtis gali dovanoti gyvenimą

2019-10-29
Artėjant Mirusiųjų atminimo (Vėlinių) dienai, Nacionalinis transplantacijos biuras kviečia prasmingo pokalbio apie mirtį. Pašnekovė – psichologė, Lietuvos psichologų sąjungos prezidentė Valija Šap.
 

Sergančiųjų diabetu mitybos terapijos ypatumai

2019-10-29
Cukrinis diabetas (CD) yra lėtinė liga, kuria sergant dėl insulino gamybos, sekrecijos ir jo poveikio pakitimų (audinių atsparumo insulinui) arba dėl abiejų priežasčių sutrinka visa medžiagų apykaita (angliavandenių, baltymų, riebalų), atsiranda lėtinė hiperglikemija ir daugelio organų ilgalaikis pažeidimas ar disfunkcija. CD gydymas yra kompleksinis, apimantis gydymą vaistais, mitybos terapiją, fizinį aktyvumą, paciento mokymą ir palaikymą. CD priežiūros ir gydymo tikslas yra gera savijauta ir visavertė kasdienė veikla.
 

Iškilmingoje šventėje pagerbti nuolatiniai kraujo donorai

2019-10-29
Kauno klinikų Kraujo centro organizuotoje iškilmingoje šventėje buvo išskirtinai pagerbti nuolatiniai kraujo donorai, kurie ne tik patys ateina į Kraujo centrą paaukoti kraujo, bet šia gerumo iniciatyva užkrečia ir savo kolegas, draugus, artimuosius. Renginio metu buvo skleidžiama neatlygintinos kraujo donorystės idėja bei priminta, kodėl ši misija yra svarbi visuomenei.
 

Pokyčiai ortopedijos srityje

2019-10-28
Sveikatos apsaugos ministeriją (SAM) džiugina tai, kad pagaliau teisėsauga pradėjo tyrimą dėl galimo piktnaudžiavimo ortopedijos įmonėse, teikiant ir gaminant specializuotus ortopedinius gaminius mūsų šalies pacientams. Tai yra įmonėse, kurios gamina individualius kojų ir rankų įtvarus, įvairius protezus, ortopedinę avalynę bei kitus ortopedijos gaminius, kurie palengvina judėjimą.
 

SAM - apie linijinių greitintuvų atnaujinimą

2019-10-28
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) reaguodama į tai, kad Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) pradėjo tyrimą dėl galimai supainiotų viešųjų ir privačių sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos interesų priimant sprendimus dėl linijinių greitintuvų atnaujinimo mūsų šalies gydymo įstaigose, kurie naudojami onkologiniams susirgimams gydyti, teikia paaiškinimą, kodėl tokia įranga turi būti atnaujinama periodiškai.
 

Cukrinis diabetas ir nėštumas – ką turi žinoti moterys?

2019-10-24
Lietuvoje yra per 7000 sergančiųjų 1 tipo cukriniu diabetu, diagnozuojamo vaikystėje ar jauname amžiuje. Šios ligos sekimas ir pacientų priežiūra yra ypatingai svarbūs šeimai planuojant nėštumą. Kauno klinikų Endokrinologijos klinikos gydytoja endokrinologė Miglė Francaitė-Daugėlienė sako, kad geriausia, ką gali padaryti 1 tipo cukriniu diabetu serganti ir apie šeimą galvojanti moteris, tai atsakingai planuoti nėštumą ir jo metu bendradarbiauti su gydytojais.
 

Sergantiesiems onkologinėmis ligomis kompensuojama daugiau vaistų

2019-10-24
Racionalus lėšų naudojimas per pastaruosius dvejus metus leido į kompensuojamųjų vaistų sąrašą įtraukti 66 naujus, iki šiol nekompensuotus vaistus. Iš jų beveik pusė – 31– skirti onkologinėms ligoms gydyti. Tai, tikimasi, kasmet padidins šansus sveikti šimtams tūkstančių žmonių, susidūrusių su sudėtingais susirgimais.
 

Po sėkmingo gydymo pacientas Algirdas dėkoja Kauno klinikų medikams

2019-10-24
Atsiradus mažam raudonam guzeliui prie ausies, Algirdas nieko blogo neįtarė. „Maniau, kad tai tiesiog iššokusi kraujagyslė, nejaučiau jokio skausmo. Po keleto mėnesių jis pradėjo didėti. Galiausiai guzelis išaugo iki kumščio dydžio. Kreipėmės į gydytojus, o atlikus tyrimus buvo patvirtinta melanomos diagnozė, sakė reikalinga sudėtinga operacija“, – pasakoja Kauno klinikų pacientas.
 

NVSC rekomenduoja, kaip valyti padangų gaisro dūmų paveiktas patalpas

2019-10-24
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistai perspėja, jog padangų gaisro dūmų paveiktose patalpose ant paviršių (sienų, baldų, grindų, langų, ir pan.) gali būti suodžių bei kitų pavojingų cheminių medžiagų.
 

Seimas pradėjo svarstyti augantį kitų metų PSDF biudžetą

2019-10-23
Seimas po pateikimo pritarė sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos pateiktam svariai didėjančiam kitų metų Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžetui. Jis, planuojama, 241 mln. eurų bus didesnis nei šiemet ir iš viso sudarys 2,3 mlrd. eurų, išlaidos – 2,1 mlrd. eurų.
 

Kad pasiskiepyti būtų galima greičiau ir patogiau

2019-10-23
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), siekdama didinti skiepų prieinamumą, siūlo plėsti galinčių skiepyti specialistų sąrašą. Siūloma, kad gydymo įstaigose skiepyti galėtų slaugytojai ir akušeriai, o vaistinėse – išplėstinės praktikos vaistininkai.
 

Diabetinė gastroparezė – klinika, diagnostika ir gydymas

2019-10-23
Gastroparezė – sindromas, apibūdinantis sulėtėjusią skrandžio evakuaciją, nesant skrandyje mechaninės obstrukcijos. Normaliai virškinimo trakto motorinę funkciją kontroliuoja simpatinė ir parasimpatinė nervų sistemos, skrandžio ir žarnyno neuronai bei žarnyno lygiųjų raumenų ląstelės. Esant nors vienam šios grandies sutrikimui, sulėtėja skrandžio išsituštinimas (gastroparezė, skrandžio stazė), kuris kliniškai gali pasireikšti pykinimu, vėmimu, ankstyvo sotumo jausmu, pilvo pūtimu ar svorio netekimu.
 

Siūlo licencijuoti visus sveikatos priežiūros specialistus

2019-10-21
Siekiant užtikrinti, kad visiems mūsų šalies sveikatos priežiūros sistemoje dirbantiems medikams, teikiantiems bet kokias gydymo ir sveikatinimo paslaugas, galiotų vienodi reikalavimai, siūloma, kad iki 2023 metų visi specialistai įgytų licencijas, kurių iki šiol neturėjo. Taip siekiama lygiuotis į užsienio šalis, kur tokie reikalavimai jau seniai taikomi.
 

Ir toliau rekomenduoja laikytis Ekstremalių situacijų komisijos rekomendacijų

2019-10-21
Nors situacija yra valdoma, gaisras yra lokalizuotas ir oro tarša tikėtina mažėja, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) ir toliau rekomenduoja laikytis Ekstremalių situacijų komisijos rekomendacijų, kuriomis siekiama apsaugoti brangiausią turtą – gyventojų sveikatą!
 

Prezidentūroje – jau 10-asis padėkos renginys gyviems donorams ir medikams

2019-10-21
Jau dešimtąjį spalį asociacija „Gyvastis“ į padėkos renginį sukvies gyvuosius donorus, jų artimuosius, medikus ir aktyviai donorystės idėją skleidžiančius žmones. Spalio 18-ąją padėkos už sunkius, bet labai kilnius sprendimus ir besąlyginį atsidavimą darbui bus įteiktos prezidentūroje. Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda išreiškė didžiulį palaikymą organų donorystei ir ją iškėlė vienu svarbiausių sveikatos politikos prioritetų.
 

Sunkiausiai besiverčiantiems senjorams ir neįgaliesiems – didesnė pagalba

2019-10-17
Mažas pajamas gaunantys žmonės kompensuojamuosius vaistus bei jiems reikiamas medicinos pagalbos priemones (MPP) gaus nemokamai, neprimokėdami nė cento. Tokioms finansinę naštą mažinančioms Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) parengtoms pataisoms šiandien pritarė Seimas, jos įsigalios 2020 m. liepos 1-ąją.
 

Augantis PSDF biudžetas kitąmet sudarys 2,3 mlrd. eurų

2019-10-17
Ministrų kabinetas pritarė kitų metų Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto projektui, kuris toliau bus svarstomas Seime. Planuojama, kad ateinančių metų PSDF biudžetas, palyginti su šiemet, bus didesnis 241 mln. eurų ir iš viso sudarys 2,3 mlrd. eurų, o išlaidos – 2,1 mlrd. eurų.
 

Paskelbti 2018 metų visuomenės sveikatos savivaldybėse rodikliai

2019-10-16
Higienos instituto Sveikatos informacijos centro Biostatistinės analizės skyriaus specialistai parengė leidinį „Visuomenės sveikatos būklė Lietuvos savivaldybėse 2018 m.“, kuriame pateikiami ir aprašomi visuomenės sveikatą šalies savivaldybėse atspindintys rodikliai. Jie iš Savivaldybių visuomenės sveikatos stebėsenos rodiklių sąrašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2014 m. gruodžio 19 d. įsakymu Nr. V-1387. Šis sąrašas atspindi, kaip savivaldybėse įgyvendinami Lietuvos sveikatos programos tikslai.
 

Tobulinama LNSS vadovų algos skaičiavimo formulė

2019-10-16
Siekdamas užtikrinti visišką teisinį aiškumą, Seimas po pateikimo pritarė Seimo narių siūlymui tobulinti Lietuvos nacionalinės sveikatos sistemos (LNSS) viešųjų įstaigų vadovų ir jų pavaduotojų mėnesinės algos skaičiavimo tvarką. Atnaujinta formulė garantuotų, kad visose LNSS viešosiose įstaigose vadovų darbo užmokestis būtų skaičiuojamas vienodai, neliktų šiuo metu galimo dviprasmiškumo.
 

Amerikos diabeto asociacija: trys geros žinios apie nutukimo gydymą

2019-10-15
Daugelis gydytojų įsitikinę, kad gydyti nutukimą nėra efektyvu. Nutukimo gydymas – daug laiko, pastangų, nervų ir užsispyrimo reikalingas nepertraukiamas procesas. Bendrosios praktikos gydytojas ar slaugytoja per 10–15 minučių paciento vizitui skirtą laiką tiesiog yra bejėgiai ką nors naudingo nuveikti. Toks požiūris ne visai teisingas. 2019 metų Amerikos diabeto asociacijos metiniame kongrese pristatyti stendiniai pranešimai pateikia naujos svarbios informacijos apie nutukimo gydymo galimybes. Išskiriami trys esminiai momentai:
 

Sergančiųjų LOPL vidutinio sunkumo ir sunkia forma gydymas

2019-10-15
Įvairių tyrimų duomenys rodo, kad sergamumas ir mirtingumas nuo lėtinės obstrukcinės plaučių ligos (LOPL) kasmet didėja. Nors ši liga daugeliui pacientų tampa kitokio gyvenimo nuosprendžiu, ją diagnozuoti ir gydyti niekuomet ne per vėlu. Kaip ši liga keičia žmogaus gyvenimo kokybę, kokias klaidas daro pacientai ir kokios naujausios vidutinio sunkumo ir sunkios LOPL formos gydymo trigubos terapijos galimybės? Į šiuos klausimus atsako LSMU KK Pulmonologijos klinikos gydytoja pulmonologė Virginija Kalinauskaitė-Žukauskė.
 

Lėtinis širdies nepakankamumas: mokslininkai atveria papildomas gydymo galimybes

2019-10-14
Vilniuje vyko tarptautinis kardiologų simpoziumas „Lėtinio širdies nepakankamumo gydymas: iššūkiai ir citoprotekcijos galimybės“, skirtas vienai aktualiausių šiuolaikinės visuomenės sveikatos problemų – širdies nepakankamumui. Širdies nepakankamumo paplitimas pasaulyje didėja dėl daugelio priežasčių, iš kurių svarbiausios – ilgėjanti vidutinė gyvenimo trukmė, visuomenės senėjimas, nepakankamai veiksminga širdies ir kraujagyslių (ŠKL) rizikos veiksnių kontrolė.
 

Apibrėžtos masažuotojo kompetencijos

2019-10-14
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) apibrėžė, kokias profesines kompetencijas turi įgyti masažuotojai, savo rankomis ar panaudodami specialius įrankius gelbstintys nuo įvairių sveikatos sutrikimų, padedantys atsistatyti po patirtų traumų. Nauja masažuotojo medicinos norma, tikimasi, užtikrins didesnį teisinį aiškumą, skatins pasitikėjimą profesionaliai savo darbą atliekančiais specialistais.
 

Daugės lėtinį skausmą galinčių diagnozuoti ir gydyti specialistų

2019-10-14
Siekiant didinti lėtinio skausmo diagnozavimo ir gydymo galimybes tiek vaikams, tiek suaugusiems, papildytas sąrašas specialistų, galinčių tokias paslaugas teikti. Nuo šiol tiems pacientams, kuriems lėtinis skausmas trunka ilgiau nei 3 mėnesius ir nesibaigia sugijus pažeistiems audiniams, galės pagelbėti ne tik gydytojai anesteziologai reanimatologai, neurologai, neurochirurgai, onkologai chemoterapeutai ar onkologai radioterapeutai, bet ir gydytojai radiologai.
 

Gydymo įstaigos bus labiau palankios senjorams

2019-10-11
Ilgėjant gyvenimo trukmei, Lietuvoje daugėja lėtinėmis ligomis sergančių vyresnio amžiaus žmonių, kas daro įtaką gydymo paslaugų teikimo organizavimui. Nuo šiol Lietuvoje norint oficialiai gauti Vyresnio amžiaus žmonėms palankios gydymo įstaigos statusą, privalu atitikti tam tikrus reikalavimus – nuo organizacinės kultūros iki fizinės aplinkos pritaikymo.
 

Dėmesio! Auga peršalimo ligų ir gripo atvejų skaičius!

2019-10-11
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, sergamumas gripu ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) padidėjo. Praėjusiąją savaitę, lyginant su užpraeita, registruota 4 kartus daugiau gripo atvejų.
 

SAM: elektroninės paslaugos taupys medikų laiką

2019-10-11
Šiais metais medikų teiktos paraiškos, prašant išduoti ir patikslinti licencijas, panaikinti licencijos galiojimo sustabdymą ar suteikti spaudo numerį, beveik šimtu procentų buvo elektroninės. Tai rodo, kad šiuo Valstybinės akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybos (Akreditavimo tarnybos) elektroninių paslaugų portalo funkcionalumu sėkmingai naudojasi dauguma Lietuvos medikų.
 

2019-ųjų diabetologijos aktualijos

2019-10-10
Neilas Armstrongas kartą pasakė: „Tik tyrimų metu gimsta naujos žinios.“ Tai yra visiška tiesa, ypač kai kalbama apie medicinos srities tyrimus, poveikis visai žmonijai gali būti milžiniškas. Nauji klinikiniai tyrimai gali sumažinti sergamumą ir išgelbėti gyvybes, ypač sergant lėtinėmis ligomis, tokiomis kaip cukrinis diabetas (CD). Toliau šiame straipsnyje trumpai pristatomi 2019 metais atlikti nauji klinikiniai tyrimai, susiję su 1 ir 2 tipo CD.
 

Vyriausybė pritarė PSDF biudžeto vykdymo ataskaitai

2019-10-09
Vyriausybė pritarė 2018 m. Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto vykdymo ataskaitai, kuri bus teikiama Seimui. Pernai PSDF biudžeto pajamos ir išlaidos sudarė apie 1,8 mlrd. eurų. Tai ne tik užtikrino nenutrūkstamą sveikatos priežiūros išlaidų apmokėjimą PSDF biudžeto lėšomis, bet ir sudarė galimybę padidinti gydymo paslaugų įkainius, kas leido kelti atlyginimus medikams, apmokėti naujas, iki šiol nekompensuotas gydymo paslaugas, kompensuoti daugiau būtinų vaistų ligoniams.
 

Ministras A. Veryga dalyvaus Baltijos politikos dialoge

2019-10-09
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga spalio 10-11 d. Vilijandyje (Estija) dalyvaus 16 kartą vyksiančiame Baltijos politikos dialoge. Šiemet jame ekspertai diskutuos apie sveikatos sistemoje besikeičiantį rajoninių ligoninių vaidmenį, taip pat daug dėmesio bus skiriama iššūkiams, su kuriais valstybėse susiduriama siekiant užtikrinti kokybišką sveikatos priežiūrą regionuose, aptarti.
 

Alerginiai susirgimai, susiję su klimato kaita, dažniausi tarp vaikų

2019-10-08
Higienos instituto Sveikatos informacijos centro specialistai parengė ketvirtąjį šių metų „Visuomenės sveikatos netolygumų“ numerį – „Su klimato kaita susijusių alerginių ligų paplitimo 2018 m. Lietuvoje apžvalgą“.
 

Maisto saugos aktualijos

2019-10-08
„Maistas yra neatsiejama mūsų gyvenimo dalis. Tai – ne tik malonumo ar patirčių šaltinis, bet ir būtinybė norint išgyventi. Šiandien neįsivaizduojame savo kasdienybės be kitų pagalbos rūpinantis mūsų maistu, t. y. be parduotuvių ar viešojo maitinimo įstaigų. Tačiau tai nereiškia, kad maisto tiekėjams keliame mažesnius reikalavimus. Anaiptol, tikimės gauti skanų, kokybišką, o svarbiausia, saugų maistą“, – teigia dr. Asta Šamulevičiūtė, TGS Baltic advokatė, maisto teisės ekspertė, praktikė, turinti tiek mokslinės, tiek akademinės patirties. Tarptautiniams ir vietiniams maisto tvarkymo subjektams teikia konsultacijas maisto teisės – licencijavimo reikalavimų, maisto ženklinimo ir reklamos, informacijos apie maistą teisinio vertinimo, pakuočių ir pakuočių atliekų tvarkymo reikalavimų ir kt. klausimais, padeda komunikuojant su kompetentingomis institucijomis, atstovauja teismuose. Dr. Asta Šamulevičiūtė sutiko pasidalyti mintimis aktualiausiais maisto saugos teisės klausimais.
 

LOPL diagnostika ir gydymas (Lietuvos pulmonologų sutarimas). Ketvirtasis papildytas leidimas. 2019 m.

2019-10-08
Lėtinė obstrukcinė plaučių liga – tai liga, kuriai būdingi lėtiniai respiraciniai simptomai (kosulys, skrepliavimas ir (ar) dusulys) bei nuolatinė bronchų obstrukcija, susidaranti dėl kvėpavimo takų ir (ar) plaučių pažeidimo, kuriuos dažniausiai sukelia įkvepiamos žalingos dalelės ar dujos, paprastai susijusios su ilgalaikiu tabako rūkymu.
 

Kauno medicinos draugijos veikla 1919–1940 metais

2019-10-08
Profesinės medicinos organizacijos, vienijusios gydytojus, vaistininkus ar chirurgus, Vakarų Europoje steigėsi XVIII a. pabaigoje – XIX a. pradžioje. 1805 m. profesoriaus Jozefo Franko iniciatyva įkurta Vilniaus medicinos draugija. Panašios draugijos veikė ir Rusijos imperijoje. Prieš 100 metų nepriklausomoje Lietuvos Respublikoje buvo įsteigta Kauno medicinos draugija (KMD). Dr. Jūratė Norvaišienė, nuosekliai tyrinėjusi šios profesinės medikų organizacijos veiklą, viename savo straipsnyje pažymėjo: „Struktūrą ji perėmė iš carinėje Rusijoje veikusių mokslinių gydytojų draugijų, tačiau savo veiklos užmojais jas žymiai pralenkė.“ [1].
 

Kauno klinikose – nauja iniciatyva sergantiems 1-ojo tipo cukriniu diabetu

2019-10-08
Giedrė 1-ojo tipo cukriniu diabetu serga jau 33 metus ir be vaistų savo gyvenimo nebeįsivaizduoja. Tačiau jauna moteris – optimistiška ir sako, kad liga jos gyvenimui netrukdo, o į klausimą, ar ji gali valgyti tortus, tik nusijuokia.
 

Gama peilis - galvos stereotaksinės radiochirurgijos auksinis standartas

2019-10-08
Radiochirurgija pastaruoju dešimtmečiu labai sparčiai plečiasi dėl tobulėjančių technologijų. Jonizuojanti spinduliuotė yra efektyvi gydant daugelį intrakranijinių onkologinių procesų, tačiau jos pritaikymas yra ribojamas dėl potencialių šalutinių poveikių, kuriuos gali sukelti gama spinduliai, veikiantys šalia esančias sveikas smegenis. Radiochirurgija konceptualiai skiriasi nuo frakcionuotu būdu taikomos radioterapijos, kurios metu yra spinduliuojama daug kartų, mažomis dozėmis ir didelės apimties patologinėje zonoje.
 

Atnaujintos EKD diagnostikos ir gydymo gairės lėtiniu širdies išemijos sindromu sergantiems pacientams

2019-10-08
Europos kardiologų draugija (EKD) paskelbė atnaujintas lėtinio širdies išemijos sindromo diagnostikos ir gydymo gaires. Gairėse rekomenduojama apsvarstyti rivaroksabano 2.5 mg 2k./d. derinyje su maža aspirino doze skyrimą, gydant pacientus, sergančius lėtiniu širdies išemijos sindromu, kuriems galima didelė išeminių įvykių ir maža kraujavimo rizika.
 

Apie terminus, kaip greitai reikia nuvykti į reabilitacijos įstaigą

2019-10-07
Gavome skaitytojo laišką. Jis teiraujasi, ar yra nustatyti terminai, per kiek dienų, gavus gydytojo siuntimą į reabilitaciją, reikia nuvykti į tokias paslaugas teikiančią įstaigą. Jam svarbu sužinoti, ar reikia vykti tiesiai iš ligoninės, ar dar galima sugrįžti į namus pasiimti reikiamus daiktus ir į sanatoriją vykti kitą dieną.
 

Lietuvoje lankysis eurokomisaras V. P. Andriukaitis

2019-10-07
Spalio 8 dieną oficialaus darbo vizito į Lietuvą atvyksta už sveikatą ir maisto saugą atsakingas Europos Komisijos narys Vytenis Andriukaitis.
 

Kauno klinikų Akių ligų klinikoje atidarytos modernios operacinės

2019-10-06
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų Akių ligų klinikoje oficialiai atidarytos modernios, šiuolaikinius standartus atitinkančios ir naujas gydymo galimybes siūlančios devynios operacinės, kuriose įdiegtos pažangiausios gydymo metodikos.
 

Kviečia siūlyti kandidatus į Asmens sveikatos priežiūros paslaugų vertinimo komitetą

2019-10-03
Gydytojų ir pacientų interesus atstovaujančios organizacijos iki spalio 10 d. kviečiamos deleguoti savo narius į naujai formuojamą Asmens sveikatos priežiūros paslaugų vertinimo komitetą (Komitetas). Jo nariai teiks siūlymus sveikatos apsaugos ministrui koreguoti Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis apmokamų paslaugų sąrašą, į jį įtraukiant naujas paslaugas ar išbraukiant jau neatitinkančias reikalavimų.
 

Gyvenimas su skausmu: moteris dėkoja gydytojams, kad pagaliau gali šypsotis

2019-10-03
Po komplikacijomis pasibaigusio dantų rovimo Aleftiną vienuolika metų diena iš dienos lydėjo skausmas. „Negalėjau nei valgyti, nei gerti, nei normaliai kalbėti. Liežuviu perbraukus per dantis visą veidą tarsi nudegindavo. Gydytojai sakė, kad man – trišakio nervo neuralgija ir jie padėti bent kol kas niekuo negali“, – prisimena Kauno klinikų pacientė.
 

Konferencija „2019 m. kardiologijos gydymo metodikos ir naujovės“

2019-10-02
Šių metų spalio 24 dieną Kaune vyks konferencija „2019 m. kardiologijos gydymo metodikos ir naujovės“. Konferencijos programa - prisegtoje laikmenoje. Organizatoriai maloniai kviečia registruotis ir dalyvauti. Užsiregistruoti į konferenciją galite paspaudę žemiau esančią nuorodą.
 

Sveikatos sistemos reformai ruoštis padės tarptautiniai ekspertai

2019-10-02
Ruošiantis sisteminei sveikatos sistemos reformai Lietuvai teikiami tarptautinių ekspertų patarimai. Tuo tikslu Sveikatos apsaugos ministerijoje (SAM) vyko darbinė diskusija su Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) Europos regiono biuro ir Edinburgo Karališkojo gydytojų koledžo atstovais. Susitikimo metu buvo pristatyta Edinburgo Karališkojo gydytojų koledžo sveikatos priežiūros Kokybės valdysenos mokymo programa.
 

Diabetinė retinopatija

2019-10-02
Sergamumas cukriniu diabetu (CD) kasmet auga. Šiuo metu pasaulyje 1 iš 11 suaugusiųjų serga CD, pusei sergančiųjų CD nediagnozuotas arba jie nežino, kad serga, o du trečdaliai jų yra darbingo amžiaus. Diabetinė retinopatija (DR) nustatoma maždaug 35 proc. diabetu sergančiųjų ir yra viena dažniausių darbingų suaugusių žmonių aklumo priežasčių.
 

2 tipo cukrinio diabeto gydymo aktualijų (pagal ADA/EASD 2018 metų gaires) apžvalga

2019-10-02
Siekiant efektyvaus cukrinio diabeto valdymo, kaip teigiama Amerikos diabeto asociacijos (ADA) ir Europos diabeto tyrimų asociacijos (angl. European association for the study of Diabetes) (EASD) 2018 metų 2 tipo cukrinio diabeto gydymo gairėse, būtina, atsižvelgiant į ligos trukmę, gretutines ligas, lūkesčius, paciento ypatybes, nepageidaujamų reiškinių riziką ir gydymo kainą, užtikrinti individualizuotą, į pacientą orientuotą priežiūrą. Tinkamiausia gydymo strategija - bendro sprendimo priėmimas. Šios bendros rekomendacijos padės suvienodinti požiūrį į ligos gydymo tikslus, sprendimų priėmimo ir gydymo efektyvumo vertinimo taktiką.
 

Diabetologijos aktualijos

2019-10-02
Per pastaruosius 18 metų pacientų, sergančių cukriniu diabetu, skaičius Lietuvoje išaugo 3 kartus ir jau siekia 120 tūkst. Remiantis Europos statistika, galima spėti, kad dar 120 tūkst. sergančiųjų liga nėra diagnozuota. Prognozuojama, kad 2045 m. Lietuvoje cukriniu diabetu sirgs 500 tūkst. žmonių. Cukrinis diabetas nepakankamai kontroliuojamas bent 40 proc. sergančiųjų, o tai didina cukrinio diabeto komplikacijų ir mirčių, susijusių su šia liga, skaičių.
 

Gydymo įstaigoms – daugiau įgaliojimų racionaliau tvarkyti valstybės turtą

2019-09-30
Valstybės ir savivaldybių turtas gydymo įstaigoms būtų perduodamas ne panaudos, kaip yra dabar, o patikėjimo pagrindais. Tai leistų įstaigoms racionaliau tvarkytis su valstybės joms patikėtu turtu, skatintų įstaigų savarankiškumą, o kartu ir sudarytų prielaidas bazinėms paslaugų kainoms didėti, nes į jas būtų įskaičiuotos ir ilgalaikio turto nusidėvėjimo sąnaudos.
 

Monoterapija rivaroksabanu nenusileidžia įprastai sudėtinei prieširdžių virpėjimo terapijai, sergant kontroliuojama vainikinių širdies kraujagyslių liga

2019-09-30
Pagrindinis AFIRE studijos tyrėjas, dr. Satoshi Yasuda iš nacionalinio smegenų ir širdies kraujagyslių centro Suitoje (Japonija) teigia: „Mūsų tyrimo rezultatai patvirtinta tarptautines rekomendacijas, kuriose siūloma skirti monoterapiją geriamuoju antikoaguliantu ir vengti antitrombocitinio gydymo pacientams, sergantiems prieširdžių virpėjimu kartu su kontroliuojama vainikinių širdies kraujagyslių liga. Deja, šis tyrimas buvo anksti nutrauktas dėl didelių mirštamumo rodiklių dvigubos antitrombocitinės terapijos grupėje, todėl gauti rezultatai turėtų būti interpretuojami atsargiai.“
 

Medikų licencijos pratęsiamos ar tikslinamos nemokamai

2019-09-30
Medikai, turintys pratęsti jiems jau išduotas licencijas ar, esant reikalui, privalantys jas patikslinti, tai gali padaryti visiškai nemokamai. Apie tokią teisę, atsižvelgus į pastebimas tendencijas, kai gydytojai, slaugytojai ir kiti medicinos praktika besiverčiantys specialistai vis dar sumoka už paslaugas, kurios teikiamos nemokamai, primena Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba prie Sveikatos apsaugos ministerijos (Akreditavimo tarnyba).
 

Apie insulto gydymo galimybių gerinimą

2019-09-27
Siekiant, kad galvos smegenų kraujotakos ligomis sergantys pacientai kuo greičiau gautų šiuolaikinę kvalifikuotą medicinos pagalbą, dėl ko mažėtų mirties bei neįgalumo atvejų, iš Europos Sąjungos (ES) fondų lėšų dar dviem šalies ligoninėms skirta beveik 305 tūkstančiai eurų programinei įrangai įsigyti.
 

Kviečia siūlyti kandidatus į atnaujinamą PSD tarybą

2019-09-26
Pacientų interesus ginančios ir sveiką gyvenseną propaguojančios organizacijos kviečiamos deleguoti savo narius į formuojamą naujos sudėties Privalomojo sveikatos draudimo (PSD) tarybą ir taip prisidėti prie svarbių sprendimų sveikatos apsaugos srityje. Tai reikalinga, nes dabartinės PSD tarybos kadencija baigiasi - tas pats žmogus tarybos nariu gali būti ne ilgiau kaip dvi kadencijas iš eilės, t.y. ne ilgiau nei 4 metus.
 

Orientacinės varžybos, skirtos Pasaulinei širdies dienai paminėti

2019-09-26
Minint Pasaulinę širdies dieną, rugsėjo 26 dieną, 16 val., Kauno santakoje organizuojamos orientacinės varžybos.
 

Kauno klinikos sėkmingai vysto bendradarbiavimą su Japonijos mokslininkais

2019-09-26
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) ligoninėje Kauno klinikose lankėsi Japonijos medicinos tyrimų ir plėtros agentūros (AMED) ir kitų žymių Japonijos mokslininkų, dirbančių onkologijos, genetikos, retų ligų ir personalizuotos medicinos srityse, delegacija.
 

Lietuvos ir Japonijos sveikatos srities mokslininkai dalinosi patirtimi

2019-09-25
Rugsėjo 23-24 dienomis Vilniuje vyko Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) ir Japonijos medicininių tyrimų ir plėtros agentūros organizuotas jungtinis Lietuvos ir Japonijos mokslininkų seminaras, inicijuotas Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM).
 

Antibiotikų rezistentiškumas ir antibakterinė profilaktika

2019-09-24
Antibiotikai – vaistai, kurie naudojami siekiant išvengti bakterinių infekcijų arba jas gydyti. Atsparumas antibiotikams išsivysto, kai įvyksta bakterijos pasikeitimas kaip atsakas į ją veikiantį vaistą. Plačiau apie antibiotikų rezistentiškumą bei ambulatorinę profilaktiką kalbamės su LSMU KK Laboratorinės medicinos klinikos vadove prof. dr. Astra Vitkauskiene.
 

Širdies ir kraujagyslių ligų rizikos mažinimas: kuo anksčiau pradėsime – tuo geresnius rezultatus gausime

2019-09-24
Širdies ir kraujagyslių ligos (ŠKL) yra dažniausia mirties priežastis visame pasaulyje. 2016-aisiais nuo įvairių ŠKL mirė 17,9 milijonai žmonių, o tai sudaro 31 proc. visų pasaulio mirčių. Dažniausios jaunesnių nei 75 metų amžiaus žmonių mirties priežastys yra aterosklerozė ir išeminė širdies liga (IŠL). Pagrindinė pirminės ir antrinės ŠKL profilaktikos priemonė – mažo tankio lipoproteinų C (MTL-C) koncentracijos kraujyje mažinimas. Ši priemonė pripažįstama kaip svarbiausia įvairiose dislipidemijos gydymo gairėse, įskaitant jungtines Europos aterosklerozės ir Europos kardiologų draugijų gaires. Pagrindinis veiksnys ŠKL rizikos mažinimo strategijoje buvo ir išlieka gyvenimo būdo keitimas (dažniausiai apibūdinamas kaip dieta + fizinis aktyvumas + rizikos veiksnių koregavimas). Medikamentinės priemonės laikoma papildoma gydymo priemone.
 

Fiksuotas karvedilolio/ivabradino derinys padeda pasiekti širdies funkcijos pagerėjimą

2019-09-24
Gydymo režimo nesilaikymas kelia didžiausią susirūpinimą, nes daugiau kaip 50 proc. sergančiųjų vaistus vartoja netinkamai. Kuo gydymo režimas sudėtingesnis, tuo sunkiau jo laikytis. Fiksuotų dozių vaistų deriniai (FDD) palengvina vaistų vartojimą. Remiantis metaanalizės duomenimis, nustatyta, kad, vartojant fiksuotų dozių vaistų derinius vienoje tabletėje, 20 proc. pagerėja vaistų vartojimo drausmingumas palyginti su atskirai vartojamais tais pačiais vaistais.Tikslines širdies susitraukimų dažnio (ŠSD) vertes dažniausiai padeda pasiekti būtent fiksuotų dozių deriniai.
 

Ministras ugdymo įstaigoms priminė apie neatliktus „namų darbus“

2019-09-23
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) sulaukia nusiskundimų iš tėvelių ir medikų, kad darželių, mokyklų, būrelių ir aukštųjų mokyklų nelankymui pagrįsti kai kur vis dar reikalaujama ne tik nebeegzistuojančių pažymų 094/a, kuriomis būdavo pateisinamas nelankymas, bet ir išrašų iš medicininių dokumentų ir e. sveikatos sistemos, kur yra itin jautrūs sveikatos duomenys. Reaguodamas į tai, sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga ragina ugdymo įstaigas kuo greičiau atlikti neatliktus „namų darbus“ – parengti tvarkas nelankymui pateisinti bei su jomis supažinti tėvelius.
 

Kraujo liga serganti Janina iš pradžių jautė tik sunkų nuovargį

2019-09-23
Prieš 10 metų lėtine mieloleukemija susirgusi Janina prisimena ligos simptomus, kurie iš pradžių jai nepasirodė labai rimti ar specifiniai. „Pamenu, kurį laiką jaučiausi labai pavargusi, būdavo silpna. Kartais atrodydavo, kad net galvą sunku pakelti“, – pasakojo Kauno klinikų pacientė. Visgi ji nenumojo ranka į nekaltus simptomus ir kreipėsi į savo šeimos gydytoją.
 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.