Toksoplazmozė yra viena iš užkrečiamųjų ligų, kuri ypač pavojinga nėščiosioms. Pasak Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) gydytojos epidemiologės Aušros Bartulienės, toksoplazmozė pavojinga nėščiosioms, nes per placentą nuo užsikrėtusios motinos gali užkrėsti vaisius ir dėl to gali išsivystyti įgimta toksoplazmozė.

Lietuvos naujienos

Širdies nepakankamumo gydymo optimizavimas – žinoma, tačiau jau primiršta

2020-07-07
Širdies nepakankamumas – sindromas, susijęs su daugialype etiologija. 2019 metais Lietuvoje stacionarinėse gydymo įstaigose buvo gydyta daugiau nei 15 300 pacientų, kurių viena iš diagnozių buvo širdies nepakankamumas. Šių pacientų vidutinis gulėjimo ligoninėje laikas buvo 26 lovadieniai (t. y. 2,5 karto daugiau nei pacientų, gydytų dėl ūmaus miokardo infarkto) [1]. JAV ŠN atvejų nuo 2012 iki 2030 metų turėtų padaugėti 46 proc. Prognozuojama, kad 2030 metais JAV turėtų gyventi daugiau nei 8 mln. gyventojų (>18 m. amžiaus), sergančių ŠN (ligos kodas I50). Manoma, jog bendrojoje JAV populiacijoje sergančiųjų ŠN padaugės nuo 2,42 proc. (2012 m.) iki 2,97 proc. (2030 m.) [2]. Stebimas didėjantis hospitalizacijų dėl ŠN skaičius visame pasaulyje. Kiekviena pakartotinė hospitalizacija dėl ŠN smarkiai blogina pacientų išgyvenamumą, o beveik ketvirtadalis pacientų (27,3 proc.) miršta praėjus metams po pirmosios hospitalizacijos dėl ŠN [3]. Siekiant sumažinti pacientų, sergančių ŠN hospitalizavimo trukmę bei hospitalizacijų dažnį, būtina optimizuoti šių pacientų medikamentinį gydymą.
 

Širdies nepakankamumas ir COVID-19 infekcija – ką turėtų žinoti klinicistas?

2020-07-07
Kol pasaulis įtemptai grumiasi su COVID-19 infekcija, tiek medikams, tiek pacientams kyla vis daugiau klausimų. Dažnai girdime apie virusu užsikrėtusius pacientus, priklausančius rizikos grupei. Dalis šių pacientų – tai širdies ir kraujagyslių ligomis (ŠKL), tokiomis kaip cukrinis diabetas (CD), pirminė arterinė hipertenzija (PAH), vainikinių arterijų liga (VAL), širdies nepakankamumas (ŠN), sergantys pacientai. Šiame straipsnyje apžvelgsime aktualias tokių pacientų diagnostikos ir gydymo subtilybes.
 

Mielieji, su Valstybės diena! Su Mindaugo karūnacijos švente!

2020-07-06
Šiandien - liepos 6-oji, Lietuvos Valstybės diena. Sveikiname visus tautiečius visame pasaulyje! Linkime šventiškos nuotaikos, susitelkimo, bendrystės ir... ištvermės, kuriant savo Valstybę. Už Lietuvą - kuri išliko, kurią kuriame šiandien ir kurioje bus gera gyventi ateities kartoms!
 

Lietuvos medikai ir ekspertai iš Armėnijos grįžo atlikę svarbią misiją

2020-07-05
Pasibaigus dviejų savaičių humanitarinei misijai Armėnijoje, Lietuvos medikų ir ekspertų komanda šeštadienį grįžo namo. Lietuvos kolegų pateiktos rekomendacijos taps vertinga paspirtimi šaliai kovojant su koronaviruso (COVID-19) pandemija ir tolesniu infekcijos plitimu.
 

Širdies nepakankamumas ir COVID-19 infekcija: miokarditas ar miokardo pažaida?

2020-07-03
Vienas iš etiologinių veiksnių, sukeliančių miokarditą, yra viršutinių kvėpavimo takų virusinė infekcija. Šiuo metu pasaulyje plačiai paplitęs SŪRS-CoV-2 virusas pažeidžia ne tik kvėpavimo takus ir plaučius – jis gali padaryti žalos ir kitoms organų sistemoms, ne išimtis ir širdis. Kadangi infekcija yra sąlyginai nauja, duomenų apie jos sukeltą miokardo pažaidą nėra daug. Tačiau užsienio literatūroje vis daugėja tyrimų apžvalgų ir klinikinių atvejų, kurie gali padėti gydytojui priimti tam tikrus sprendimus gydant COVID-19 sergantį pacientą, kuriam įtariamas ar jau patvirtintas miokarditas.
 

Kauno klinikų gydytojų įspūdžiai iš darbo Armėnijoje: ši patirtis mus augina

2020-07-03
„Padėti Armėnijai kovoje su COVID-19 apsisprendžiau per minutę, kai tik sužinojau apie šią galimybę. Pagaliau iš mokinio tapome mokytojais, galinčiais ne tik žiniomis, bet ir tiesiogine pagalba padėti kolegoms kitoje šalyje“, – sako Kauno klinikų Anesteziologijos klinikos gydytojas anesteziologas reanimatologas Ainius Žarskus su kolegomis antra savaitė besidarbuojantis Armėnijos ligoninėse, kuriose gydomi COVID-19 sergantys pacientai.
 

Keičiasi profilaktinio testavimo tvarka ir savivaldybių rizikos vertinimo kriterijai

2020-07-02
Įvertinus Lietuvos epidemiologinę situaciją, profilaktiniai tyrimai koronavirusinei infekcijai (COVID-19) nustatyti bus atliekami pagal atnaujintą tvarką.
 

Skausmo ABC. Paciento konsultacija skausmo klinikoje

2020-07-02
Žurnalo priedas „Skausmo ABC“ skirtas gydytojui praktikui padėti geriau susivokti skausmo medicinos labirintuose. Dauguma čia nušviečiamų klausimų ne vienam bus naujiena, bet tai neturėtų stebinti – tiek skausmo medicinos teorija, tiek praktika yra dar visai naujos, nors sparčiai besivystančios sritys. Taksonomijos žinios čia pateikiamos stengiantis neatsilikti nuo svarbiausių skausmo medicinos naujienų ir taip, kad gydytojui praktikui būtų patogu šiomis žiniomis naudotis.
 

Visiems gydymo ir sveikatinimo paslaugas teikiantiems medikams – vienodi reikalavimai

2020-07-02
Antradienį Seimas nusprendė, kad nuo 2023-ųjų metų galėtų dirbti tik licencijas įgiję sveikatos priežiūros specialistai. Tai reiškia, kad visiems mūsų šalies sveikatos priežiūros sistemoje dirbantiems medikams, teikiantiems bet kokias gydymo ir sveikatinimo paslaugas, galios vienodi reikalavimai. Tikimasi, kad naujoji tvarka leis užtikrinti aukštesnę teikiamų paslaugų kokybę ir saugumą.
 

Įsigalioja finansinę naštą mažinsiančios naujovės

2020-07-01
Nuo liepos 1 d., įsigalioja pokyčiai, kai mažas pajamas gaunantys, sunkiai besiverčiantys senjorai ir turintieji negalią kompensuojamuosius vaistus ir jiems reikiamas medicinos pagalbos priemones (MPP) galės įsigyti nemokėdami priemokų. Tai reiškia, kad nepriklausomai nuo vaisto kainos, t. y. nesvarbu, ar anksčiau už vaistą tekdavo primokėti kelis eurus, nuo rytojaus, įsigydami kompensuojamuosius vaistus, sunkiausiai besiverčiantys senjorai, neįgalieji nebeturės primokėti nė kiek.
 

Širdies nepakankamumo biožymenų taikymas ir vertinimas

2020-07-01
Širdies nepakankamumo (ŠN) ir jo sukeliamų klinikinių problemų efektyvus (su)valdymas – vienas rimčiausių šiandienos medicinos iššūkių. Tenka įvertinti ir tai, kad klinikinės baigties požiūriu ŠN prognozė, deja, gana dažnai yra blogesnė nei onkologinių ligų.
 

Klaidinančios informacijos sumažėjo, tačiau svarbu išlikti budriems

2020-06-30
Šalies informacinę erdvę stebintys Lietuvos kariuomenės (LK) ekspertai atkreipia dėmesį, kad Lietuvai panaikinus karantiną ir suvaldžius pirmąją koronaviruso (COVID-19) bangą, pastarąjį mėnesį fiksuojama du kartus mažiau klaidinančios informacijos, susijusios su koronavirusu nei kovo ar balandžio mėnesiais.
 

Guldant į ligoninę ne visada reikės atlikti tyrimą dėl koronaviruso

2020-06-30
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) primena, kad nuo liepos 1 d. įsigalioja nauja pacientų, guldomų į ligoninę planiniam gydymui, tyrimo dėl koronaviruso (COVID-19) tvarka. Nuo trečiadienio tyrimai bus atliekami ne visiems pacientams, kaip iki šiol, o tik tiems, kurie atitiks epidemiologinius ar klinikinius kriterijus dėl galimo užsikrėtimo koronavirusu.
 

Širdies nepakankamumo intervencinis gydymas

2020-06-30
Lėtinio širdies nepakankamumo (ŠN) gydymas aktuali šiuolaikinės kardiologijos tema. Paskutiniu metu atrasti ir jau pradėti naudoti nauji vaistai teikia daug vilčių gydytojams ir ŠN sergantiems pacientams. Reikšmingą vietą gydant lėtinį ŠN užima ir intervencinis gydymas – širdies resinchronizuojamasis gydymas ir implantuojamieji kardioverteriai-defibriliatoriai.
 

Rūkymas ir jo alternatyvos. Ką turime žinoti?

2020-06-30
1958 metais atlikti didelės apimties epidemiologiniai tyrimai pirmą kartą įrodė patikimą rūkymo ir širdies ir kraujagyslių ligų (ŠKL) tarpusavio ryšį. Mesti rūkyti norintiems asmenims medikai dabar gali pasiūlyti du esminius pasirinkimus: gydymą vaistais ir nemedikamentines priemones. Vis dėlto ilgalaikis šių priemonių efektas nėra pakankamas. Pastaraisiais metais populiarėja alternatyvūs rūkymo būdai ir priemonės: elektroninės cigaretės ir nekaitriniai prietaisai. Šioje apžvalgoje aptariama, kas mokslui žinoma apie šias alternatyvias priemones, nes pacientai dažnai klausia gydytojų, ypač kardiologų, nuomonės apie jas.
 

Gastroezofaginio refliukso liga ir stresas

2020-06-29
Gastroezofaginio refliukso liga (GERL) yra plačiai visame pasaulyje paplitęs virškinimo sutrikimas, pasireiškiantis nuo 3 proc. iki 33 proc. populiacijos (1 lentelė). GERL yra dažna liga, o jos paplitimas bendrojoje populiacijoje pastaruoju metu didėja, ypač gerai ekonomiškai išsivysčiusiose šalyse. Maždaug pusė visų suaugusiųjų kada nors gyvenime yra jautę refliukso sukeltus simptomus. Pastaraisiais dešimtmečiais pastebimas vis didesnis streso ir GERL ryšys: ūminis ir lėtinis stresas ūmina su šia liga susijusius simptomus. Daugelis sutrikimų atsiranda dėl streso, ypač jei stresas sunkus ir ilgalaikis. Laiku negydant GERL, gali pasireikšti rimtų sveikatos komplikacijų, tokių kaip stemplės adenokarcinoma, Bareto stemplės vystymasis (ikivėžinė liga), tai, žinoma, lemia dideles medicinos išlaidas ligai diagnozuoti, gydyti ir valdyti.
 

Sergantiems lėtinėmis ligomis – specialistų parengtas patarimų rinkinys

2020-06-29
Nors šalyje karantinas jau yra atšauktas, Lietuvos ir tarptautinės organizacijos ragina neprarasti budrumo. Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto studentai kartu su dėstytojomis parengė patarimų rinkinį žmonėms, sergantiems lėtinėmis ligomis. Informacinėje medžiagoje dalinamasi įžvalgomis, kaip šiai visuomenės grupei tinkamai pasirūpinti savimi koronaviruso akivaizdoje.
 

Įrodymais pagrįstas ladano – bosvelijų sakų uždegimą slopinantis poveikis ir jo ypatumai

2020-06-27
Paradoksalu ar ne – bet praraja tarp mokslo žinių apie uždegimo sritį ir efektyvaus jų taikymo vis gilėja. Kokios gali būti pasekmės, kai pacientai ilgą laiką gausiai vartoja labai stiprius medikamentinius preparatus, kurių vieni slopina kurią nors organizmo funkciją, o kiti ją pakeičia? Kokias pasekmes preparatai sukels išderintiems organams, jei žinome, kad organizme veikia jį reguliuojančios atkūrimo ir gynybinės sistemos? Uždegimas (infekcinės ar neinfekcinės kilmės) yra apsigynimo – adaptacinė organizmo reakcija, lydima įvairių simptomų (pvz., skausmo, karščiavimo) bei pakitimų kraujyje, nervų, endokrininės, imuninės, širdies ir kraujagyslių (lėtinis kraujagyslių uždegimas sukelia krešumo pokyčius, aterosklerozės vystymąsi) sistemose. Onkologinių ligų patogenezės mechanizmus mokslininkai taip pat sieja su lėtiniais uždegiminiais procesais.
 

Danutės gyvenimas pasikeitė sužinojus apie retą ligą

2020-06-26
Apie tai, kad serga reta endokrinine liga, Danutė Puchova-Ledniovė sužinojo prieš devynerius metus. „Pirmą kartą apie akromegaliją išgirdau iš savo kaimynės, kuri yra akių ligų gydytoja. Buvome ilgą laiką nesimačiusios, todėl kaimynei pamačius mano veido ir kūno pokyčius kilo įtarimų. Ji pasiūlė, kad man reikėtų kreiptis į gydytoją endokrinologą. Po konsultacijos ir atliktų tyrimų buvo aišku – man akromegalija“, – prisimena moteris.
 

Ekspertiniam projektų vertinimui – didesnis finansavimas

2020-06-26
Seimas galutinai apsisprendė didinti Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo (Fondo) administravimo išlaidas – vietoje 1 proc. joms skirti 2 proc. viso metinio Fondo biudžeto. Tai leis projektų vertinimui pasitelkti aukščiausio lygio ekspertus, turinčius įvairesnės patirties, ko dabartinis apmokėjimas ne visada leidžia padaryti, ir užtikrinti, kad būtų finansuojami patys kokybiškiausi, efektyviausi ir didžiausią vertę visuomenei kuriantys projektai.
 

LSMUL KK Ausų, nosies ir gerklės ligų klinikoje įkurtas Galvos ir kaklo onkologijos sektorius

2020-06-26
Onkologija – pastaraisiais dešimtmečiais itin besiplėtojanti medicinos šaka, kuriai reikia didelių resursų, modernių radiologinių įrangų, modernios ambulatorinės technikos, hibridinių operacinių bei modernaus gydymo pooperaciniu ar priešoperaciniu periodu. Ankstesniais dešimtmečiais daugeliu atveju diagnozė „vėžys“ tikrai lemdavo suvokimą, tiek gydytojo, tiek paciento, apie nenumaldomą žmogaus praradimą. Tačiau sulaukiant vis didesnių investicijų, mokslininkų, gydytojų susidomėjimo šia sritimi pradedame svarstykles nusverti gydytojų ir, svarbiausiai, pacientų naudai. Tikrai džiaugiamės šiuolaikiniais puikiais operaciniais, chemoterapiniais, spindulinio gydymo metodais, kurie leidžia mūsų pacientus grąžinti į kasdienį gyvenimą ir pagydyti nuo šios kadaise lemtingai skambėjusios ligos.
 

Dėmesio! Darbas Airijoje šeimos gydytojui

2020-06-26
Gydymo įstaiga Airijoje ieško šeimos gydytojo. Darbas - netoli Dublino. Šeimos gydytojo praktika šioje šalyje gyvuoja nuo 2009 metų. Pagrindiniai pacientai - iš Rytų Europos. Yra visos reikalingos sutartys su Airijos valstybine įstaiga HSE ir kitomis sveikatos priežiūros įstaigomis.
 

Individualizuotas policistinių kiaušidžių sindromo gydymas

2020-06-25
Policistinių kiaušidžių sindromas – svarbi moterų sveikatos problema, kuriai būdingi reprodukcinės funkcijos sutrikimai, metaboliniai ir psichologiniai pakitimai. Šis sindromas būdingas 8–13 proc. reprodukcinio amžiaus moterų [1], bet iki 70 proc. atvejų jis nėra diagnozuojamas [2]. Policistinių kiaušidžių sindromo dažnis priklauso nuo populiacijos. Jam nustatyti iki šiol naudojami 2003 metų Roterdamo kriterijai [3]. Policistinių kiaušidžių sindromas diagnozuojamas, jei yra 2 kriterijai iš 3 galimų: oligo- ar anovuliacija, klinikinis ir/ ar biocheminis hiperandrogenizmas, policistinės kiaušidės. Diagnozės patvirtinimui reikia atmesti kitas galimas sutrikimų priežastis (įgimta antinksčių hiperplazija, androgenus sekretuojantys navikai, Kušingo sindromas).
 

Mokomės tinkamai dozuoti insuliną

2020-06-25
Norint pasiekti gerą glikemijų kontrolę, labai svarbi tinkama insulino leidimo technika ir insulino dozės titravimas.
 

Naujas vadovėlis „Klinikinė otorinolaringologija“

2020-06-24
Straipsnyje pristatomas naujas vadovėlis „Klinikinė otorinolaringologija“, skirtas studentams, gydytojams otorinolaringologams ir kitų specialybių gydytojams, savo darbe susiduriantiems su ausų, nosies, ryklės ir gerklų ligomis.
 

Nauji antidiabetiniai vaistai ir ŠN gydymas

2020-06-24
Ypatingas pastarųjų kelerių metų dėmesys cukriniam diabetui ir juo sergantiems pacientams atskleidė labai įdomų dalyką – kad diabetas susijęs su širdies nepakankamumu dviem būdais. Remiantis naujesniais tyrimų duomenimis, diabetas pablogina žmonių gyvenimo prognozę tiek, kiek ir persirgtas miokardo infarktas. O jeigu diabetu sergantį žmogų ištinka miokardo infarktas, mirties rizika padidėja dvigubai. Tai pirmasis mums jau žinomas ryšys. Bet, pasirodo, egzistuoja dar vienas ryšys, netgi nepriklausomas nuo išeminės širdies ligos ir aterosklerozės, tai – tiesioginis diabeto poveikis širdies raumens (miokardo) būklei.
 

Širdies nepakankamumas ir lėtinė obstrukcinė plaučių liga – diagnostikos ir gydymo iššūkiai

2020-06-23
Širdies nepakankamumas (ŠN) ir lėtinė obstrukcinė plaučių liga (LOPL) – plačiai visame pasaulyje paplitusios ligos, lemiančios didelį pacientų sergamumą ir mirštamumą, pastarasis didesnis pacientų, sergančių šiomis ligomis vienu metu. Abi šios ligos smarkiai pablogina ligonio fizinio krūvio toleranciją bei gyvenimo kokybę. Ligoms būdingi bendri rizikos veiksniai – rūkymas, vyresnis amžius, uždegiminiai procesai. Nors ŠN ir LOPL derinys pasitaiko dažnai, šiandien nėra gausu literatūros, kurioje rastume atsakymus į visus klinikinėje praktikoje iškylančius klausimus. Kokių klaidų galime daryti diagnozuodami LOPL pacientui, sergančiam ŠN, ir atvirkščiai? Kaip dažnai ŠN sergančio paciento gretutinė liga tikrai yra LOPL? Kokios klinikinės baigtys esant drauge šioms patologijoms? Šioje literatūros apžvalgoje tikimės atsakyti į keletą rūpimų klausimų.
 

Ortopedija: pacientams – didesnis prieinamumas, įmonėms – griežtesnės sąlygos

2020-06-23
Asmenys, kuriems reikalingos ortopedijos techninės priemonės, dėl siuntimų išrašymo galės rečiau varstyti medikų duris. Pailginus jų galiojimų terminus, tikimasi, mažės eilės pas gydytojus, gerės pačių ortopedijos priemonių prieinamumas, bus taupomas pacientų laikas.
 

Išleistas naujas „Lietuvos gydytojo žurnalo“ numeris

2020-06-23
Mūsų prenumeratoriai jau skaito naują „Lietuvos gydytojo žurnalo“ numerį. Pagrindinė numerio tema - dermatologija. Taip pat rasite publikacijų infektologijos, alergologijos, šeimos medicinos ir kitomis temomis. Žurnalą galite įsigyti redakcijoje Kaune, Karaliaus Mindaugo pr. 7, tel. 8618 87321. Su visu žurnalo turiniu galite susipažinti žemiau.
 

Širdies nepakankamumo klinikinės praktikos naujovės

2020-06-23
Širdies nepakankamumas vis išlieka opi sveikatos problema, nors dedama pastangų, ši liga pasireiškia vis dažniau. 2019 m. net dviejuose žemynuose pastebėta aiškių ŠN klinikinės praktikos algoritmų stoka. Žinoma, kad Europos kardiologų draugija (EKD) per pastaruosius 25-erius metus pakartotinai publikavo ir atnaujino širdies nepakankamumo gaires, paskutinės – 2016 m. Tačiau, atsirandant vis naujos informacijos apie ŠN diagnostiką ir gydymą, Širdies nepakankamumo asociacija kartu su EKD 2019 m. Frankfurte surengė ekspertų susirinkimą dėl bendro ŠN klinikinės praktikos sutarimo. Šis dokumentas nėra naujų ŠN gairių pakaitalas, tačiau apžvelgia, apibendrina ir atkreipia dėmesį į svarbiausias EKD rekomendacijas. Tuo tarpu Amerikos kardiologų kolegija (AKK) pabrėžia dokumentų, apžvelgiančių ŠN problematiką, gausą JAV, ir, nors vis naujai publikuojamos medžiagos, pastebi išliekančias gydymo spragas. Dėl to buvo sukurta nauja „sprendimo rinkinių“ sąvoka, kurios principu 2019 m. JAV išleistas ekspertų nutarimas, apibendrinantis sprendimus, rizikos įvertinimą ir klinikinių trajektorijų parinkimą pacientams, sergantiems ŠN. Šiame straipsnyje norime apžvelgti pagrindinius Europos ir JAV ekspertų nutarimų punktus.
 

Kelio sąnario osteoartritas: naujasis gydymo algoritmas

2020-06-22
Europos osteoporozės ir osteoartrito klinikinių ir ekonominių aspektų draugija (angl. ESCEO) paskelbė atnaujintą kelio sąnario osteoartrito (KSO) gydymo algoritmą, kuriame atsispindi naujausių KSO mokslinių tyrimų rezultatai ir klinikinės praktikos laimėjimai gydant šią ligą, pasiekti nuo 2014 metų, kai buvo priimtas analogiškas gydymo algoritmas. Per pastarąjį penkerių metų laikotarpį sukaupta nemažai naujų duomenų apie vaistų, vartojamų osteoartritui (OA) gydyti, poveikį ir saugumą. Naujajame algoritme pabrėžiama nemedikamentinio gydymo svarba visais KSO gydymo etapais, aptariama įvairių pakopinio gydymo būdų ir vaistų, vartojamų KSO gydyti, nauda ir trūkumai, klinikiniai veiksmingumo ir saugumo aspektai.
 

Nevaisingumo diagnostikos ir gydymo metodikos santrauka

2020-06-22
Nevaisingumas paliečia apie 10–15 proc. porų arba maždaug kas šeštą porą. [1]. Kadangi Lietuvoje yra apie 1 mln. šeimų [2], susidaro maždaug Klaipėdos gyventojų dydžio nevaisingų šeimų grupė. Nustatyta, kad globalus pagalbinių apvaisinimo būdų poreikis siekia ne mažiau kaip 1 500 ciklų 1 milijonui gyventojų per metus [3]. Efektyvus nevaisingumo gydymas gali turėti svarbią reikšmę ne tik patiems individams, bet ir visuomenės socialiniams bei demografiniams rodikliams.
 

Naujai į ligonines guldomi pacientai ir toliau bus tiriami dėl koronaviruso

2020-06-21
Įvertinus rizikas, naujai į ligonines planiniam gydymui, t. y. operacijoms, planinėms procedūroms, guldomi pacientai ir toliau bus tiriami dėl koronaviruso (COVID-19). Toks tyrimas turi būti atliktas likus ne daugiau nei 48 valandoms iki paciento stacionarizavimo. Jis gali būti atliekamas tiek pačiose gydymo įstaigose, tiek ir mobiliuose punktuose, į kuriuos žmonės, gavę siuntimą, turi registruotis patys.
 

VSB pagalba ir toliau reikalinga valdant ekstremaliąją situaciją

2020-06-19
Lietuvoje atšaukus kovo 16-ąją įvestą karantiną ir palikus galioti valstybės lygio ekstremaliąją situaciją, ir toliau imamasi priemonių galimoms koronaviruso (COVID-19) plitimo rizikoms suvaldyti. Tam ir toliau bus pasitelkiami Lietuvos savivaldybių visuomenės sveikatos biurų specialistai, iki šiol žiniomis, kompetencija prisidėję prie pirmosios infekcijos bangos suvaldymo.
 

Gimė pirmasis kūdikis po pagalbinio apvaisinimo Reprodukcinės medicinos centre

2020-06-18
Istorinis įvykis – Kauno klinikose gimė pirmasis kūdikis po pagalbinio apvaisinimo Kauno klinikų Reprodukcinės medicinos centre. Pasak centro vadovės doc. Eglės Drejerienės, pastojimo tikimybė buvo nedidelė, tačiau moteris pastojo ir sėkmingai išnešiojo vaikelį.
 

Patarimai, kaip elgtis grįžusiems iš koronaviruso paveiktų šalių

2020-06-18
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) parengė rekomendacijas, kaip elgtis iš labiausiai koronaviruso (COVID-19) paveiktų šalių grįžusiems Lietuvos piliečiams ar iš jų atvykusiesiems užsieniečiams. Numatyta, kad tiek Lietuvos piliečiai, tiek iš minėtų šalių grįžę užsieniečiai per 48 valandas nuo atvykimo privalo užsiregistruoti, užpildydami Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) anketą. Izoliacija jiems nėra privaloma, tačiau rekomenduojama.
 

Reikalavimai, kurių turi laikytis optometrininkai

2020-06-18
Siekiant užtikrinti, kad pacientai gautų kokybiškas paslaugas, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) nustatė, kaip turėtų dirbti optometrininkai, tikrinantys akis klientams perkant akinius ar kontaktinius lęšius.
 

Kepenų transplantacijoms Kaune – 20 metų: operacijų nesustabdė ir COVID-19 pandemija

2020-06-17
COVID-19 pandemija ir trijų mėnesių trukmės karantinas Lietuvoje apribojo daugelio ligoninių teikiamas sveikatos paslaugas, tačiau Kauno klinikose nenutraukė atliekamų transplantacijų. Karantino dėl COVID-19 laikotarpiu Kauno klinikose atliktos 3 sėkmingos kepenų transplantacijos. Tai – jau 92 kepenų transplantacijos, atliktos ligoninėje per 20 metų.
 

Balso lavinimas ir vaikų užkimimas

2020-06-17
Straipsnyje pateikiami muzikos ir bendrojo lavinimo mokyklų mokinių užkimimo (disfonijos) dažnumo ir priežasčių perspektyviojo tyrimo rezultatai.
 

Įtraukti papildomi koronaviruso infekcijos simptomai

2020-06-17
Atnaujintame koronaviruso infekcijos (COVID-19 ligos) atvejo apibrėžime greta ankstesnių klinikinių simptomų – karščiavimo, kosulio ir apsunkinto kvėpavimo – įtraukti papildomi simptomai, tai staigus uoslės ar skonio praradimas ar susilpnėjimas. Mažiau specifiški simptomai – galvos ir raumenų skausmas, šaltkrėtis, nuovargis, vėmimas ar viduriavimas.
 

Širdies nepakankamumas ir anemija: literatūros apžvalga

2020-06-16
Širdies nepakankamumas yra visuomenėje paplitusi sveikatos problema. Nors diagnostikos bei gydymo pažanga per pastarąjį dešimtmetį reikšminga, pacientų, sergančių širdies nepakankamumu, prognozė išlieka bloga [1]. Tai skatina ieškoti naujų mechanizmų, kaip kovoti su nuolat didėjančiu sergamumu širdies nepakankamumu ir su šia patologija susijusiu mirštamumu [2].
 

Aukštosioms medicinos studijoms Kaune sukako 100 metų

2020-06-16
„Ne ginkluose, ne gyventojų skaičiuje, ne krašto gamtos turtuose, ne geroje geografinėje krašto padėtyje yra Lietuvos stiprybė ir ateitis – tik jos gyventojų apšvietime, inteligentingume, darbo pamėgime, gyvoje dvasioje. Dar Pasteur‘as pasakė, kad mokslas, sujungtas su karšta tėvynės meile, daro tautą nenugalimą. Dėl to vienas iš pirmiausių mūsų rūpesnių bus tinkamas mūsų aukštosios mokyklos (medicinos skyriaus) pastatymas. Visi mes giliai jaučiame aukštojo medicinos mokslo svarbumą: kraštui reikalinga daugiau, kai 1000 gydytojų, be kurių mes neišbrisim iš antisanitarijos, antihigienos ir baisaus ne laiku mirtingumo“, – taip 1920 m. gegužės mėnesį pradėto leisti „Medicinos“ laikraščio vyriausiasis redaktorius gydytojas chirurgas Juozas Žemgulys kreipėsi į medikų bendruomenę. Tuo metu jo paties, studentų medikų bei Kauno medicinos draugijos iniciatyva aukštojo medicinos mokslo klausimai Lietuvoje jau buvo pradėti sėkmingai spręsti.
 

Žemynos regėjimą išsaugojo donoras

2020-06-16
Nacionalinis transplantacijos biuras dėkoja žmonėms, kurie sutinka papasakoti savo sėkmės istoriją, kai transplantacija pakeitė jų gyvenimą.
 

Sindromai, kurie sukelia kraujavimą iš nosies

2020-06-16
Straipsnyje pristatomi sindromai, kurie sukelia kraujavimą iš nosies, aptariama sindromų etiologija, patofiziologija ir gydymo gairės, naudingos gydytojams bei pacientams.
 

2019 m. EKD Širdies nepakankamumo asociacijos sutarimo santrauka

2020-06-16
Širdies nepakankamumui būdingi ūmūs dekompensacijos epizodai, susiję su padidėjusia sergamumo ir mirštamumo rizika, tai lemia ir ekonominių rodiklių blogėjimą. Ryškėjantys audinių sąstovio simptomai ir požymiai – pagrindinės priežastys, dėl kurių pacientai, sergantys širdies nepakankamumu, skubiai kreipiasi į sveikatos priežiūros įstaigas.Nors stazinis širdies nepakankamumas dažnai išsivysto per ilgesnį laikotarpį iki ūmaus būklės pablogėjimo, šiame straipsnyje tokia būklė bus apibrėžiama kaip ūminis širdies nepakankamumas. Tik mažai daliai pacientų, sergančių ūminiu širdies nepakankamumu, sumažėjusios perfuzijos simptomai ir požymiai pasireiškia ūmiai. Atsižvelgiant į tai, kad svarbiausią vaidmenį esant širdies nepakankamumui užima ryškėjanti veninė hiperemija, renkantis gydymą diuretikai yra pagrindiniai medikamentai. Siekiant sumažinti stazės simptomus ir požymius, gairėse rekomenduojama skirti kilpinius diuretikus (I klasė, B lygmuo). Šiame straipsnyje, remiantis dabartiniais įrodymais ir ekspertų nuomone, aptariamas praktinis diuretikų vartojimas, kai pacientai serga ūminiu ir lėtiniu širdies nepakankamumu.
 

Vis daugiau gydymo įstaigų grįžta į įprastą darbo režimą

2020-06-15
Iš visų Lietuvoje veikiančių gydymo įstaigų beveik 75 proc. poliklinikų, 85 proc. ligoninių ir kiek daugiau nei 84 proc. odontologijos kabinetų jau atvėrė ar ketina atverti duris pacientams artimiausiu metu. Planinės paslaugos jose buvo sustabdytos, siekiant užkirsti kelią koronavirusinės infekcijos (COVID-19) plitimo rizikoms.
 

SAM: siekiama naujos slaugos namuose kokybės

2020-06-15
Siekiant sustiprinti specialistų žinias, kvalifikaciją ir gebėjimus teikti slaugos paslaugas namuose, numatyta vykdyti jas teikiančių specialistų bei už jų organizavimą atsakingų savivaldos atstovų mokymus. Taip siekiama gerinti šių paslaugų kokybę, ką daryti būtina, įvertinus šalies demografinius rodiklius. Tam iš Europos Sąjungos (ES) fondų lėšų skirta per 1 mln. eurų.
 

73 kartus kraujo aukojęs Juozas: tai - nuostabus jausmas!

2020-06-15
Vakar, birželio 14 dieną, buvo minima Pasaulinė kraujo donorų diena. Šiai dienai skirtas ir jautrus Kauno klinikų atstovų pasakojimas apie vyrą, kuris kraujo yra aukojęs jau net 73 kartus!
 

Dviejų rajonų gyventojus artimiausiu metu pasieks kalio jodido tabletės

2020-06-14
Ekstremalių sveikatai situacijų centras (ESSC) Vilniaus ir Švenčionių rajonų savivaldybėms perdavė kalio jodido tabletes, galinčias užtikrinti šalies žmonių apsaugą nuo radioaktyviojo jodo žalingo poveikio skydliaukei branduolinės avarijos atveju. Šias tabletes gyventojams įpareigotos išdalinti savivaldybės – jos pačios pasirinks būdą, kaip tai padaryti ir apie tai informuos gyventojus.
 

Medicininės reabilitacijos įstaigos atveria duris pacientams

2020-06-12
Siekiant padėti gydymo įstaigoms susitvarkyti su karantino metu ištikusiais sunkumais, numatytas apmokėjimas už medicininės reabilitacijos, sanatorinio gydymo bei psichosocialinės reabilitacijos paslaugas, net kai įstaigos nesuteikė paslaugų.
 

Pagrindinės apsinuodijimų priežastys vasarą

2020-06-12
Atšilus orams ir intensyviai dirbant soduose bei daržuose, padaugėja situacijų, kai netyčia apsinuodijama ir skubiai prireikia gydytojo toksikologo konsultacijos. Remiantis Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos (VVKT) Apsinuodijimų informacijos skyriaus duomenimis, pavasarį – vasarą padaugėja atvejų, kai žmonės apsinuodija sodo ir daržo trąšomis, nitratais. Gydytojo toksikologo pagalbos taip pat prireikia ir asmenims, nukentėjusiems nuo vabzdžių įgėlimo.
 

SAM: izoliuotis bus galima tik vienoje reabilitacinėje ligoninėje

2020-06-11
Įvertinus epidemiologinę situaciją ir tai, kad įstaigos palaipsniui atnaujina planines paslaugas, nuo birželio 17-osios pacientai, kuriems diagnozuojama lengva koronaviruso infekcijos (COVID-19) forma ir neturintys, kur izoliuotis, tą galės padaryti tik vienoje medicininės reabilitacijos įstaigoje – Abromiškių reabilitacinėje ligoninėje, o ne šešiose, kaip buvo numatyta balandžio pradžioje.
 

Vyriausybės sprendimu atšaukiamas Lietuvoje paskelbtas karantinas

2020-06-11
Vyriausybės posėdyje priimtas sprendimas atšaukti karantiną nuo 2020 m. birželio 16 d. 24.00 val., tačiau palikta paskelbta valstybės lygio ekstremalioji situacija visoje šalyje dėl koronaviruso (COVID-19) plitimo grėsmės. Vyriausybė paliko (neatšaukė) ir paskelbtą trečią (visiškos parengties) civilinės saugos sistemos parengties lygį.
 

Tyrimas: pandemija Baltijos šalyse nuslopinta, bet žmonių srautus reikia kontroliuoti

2020-06-10
Baltijos šalyse jau kurį laiką COVID-19 pandemija yra perėjusi į prislopintą fazę, o naujų ligos atvejų skaičius yra statistiškai nereikšmingas. Labiausiai šiuo metu neramina padėtis kai kuriose kaimyninėse šalyse, kur naujų atvejų skaičiai mažėja iš lėto, o pandemija dar nėra visiškai suvaldyta, naujausioje analizėje pastebi Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) ir Lietuvos energetikos instituto (LEI) mokslininkai.
 

SAM: lengvinamos sąlygos gydymo įstaigoms pradėti teikti planines paslaugas

2020-06-10
Atsižvelgiant į koronaviruso infekcijos situaciją Lietuvoje bei siekiant kuo greičiau atnaujinti pacientams planinių gydymo paslaugų teikimą ligoninėse, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) gerokai sumažino joms keliamus reikalavimus dėl turimos medicinos įrangos rezervo.
 

COVID-19 ir širdies bei kraujagyslių sistema

2020-06-10
2019 m. gruodį Uhano mieste, Hubėjaus provincijoje, buvo paskelbta apie pneumoniją, sukeltą naujo koronaviruso, kuris greitai išplito ne tik po visą Kiniją, bet ir po pasaulį ir pasiekė pandemijos lygį [1]. Koronaviruso sukeliama liga COVID-19 yra infekcinė liga, genetinės sekos tyrimai parodė, kad naujasis virusas filogenetiškai giminingas su SARS (liet. SŪRS) virusu SARS-CoV (liet. SŪRS-CoV), todėl šiam suteiktas SARS-CoV-2 (liet. SŪRS-CoV-2) pavadinimas [2, 3, 4].
 

Seimas ruošiasi spręsti visų sveikatos priežiūros specialistų licencijavimo klausimą

2020-06-10
Seimas po pateikimo pritarė, kad nuo 2023-ųjų metų galėtų dirbti tik licencijas įgiję sveikatos priežiūros specialistai. Taip visiems mūsų šalies sveikatos priežiūros sistemoje dirbantiems medikams, teikiantiems bet kokias gydymo ir sveikatinimo paslaugas, galiotų vienodi reikalavimai. Be to, nauja tvarka leistų užtikrinti aukštesnę teikiamų paslaugų kokybę ir saugumą.
 

Nėščiųjų diabetas – iššūkis pacientei ir gydytojams

2020-06-09
Nėščiųjų (gestacinis) diabetas (ND) – tai nėštumo metu nustatytas angliavandenių apykaitos sutrikimas, pasireiškiantis įvairaus laipsnio hiperglikemija. Būklė gali neigiamai veikti nėštumo eigą, vaisiaus augimą bei raidą. Dėl ND padidėja perinatalinė rizika – preeklampsijos, polihidramniono, makrosomijos, gimdymo traumų, Cezario pjūvio, perinatalinio mirtingumo, naujagimio kvėpavimo sutrikimo sindromo, naujagimių hipoglikemijos. Nustačius ir gydant ND galima sumažinti naujagimių sergamumą, nėštumo ir gimdymo komplikacijų riziką. Saiki hiperglikemija dažnai kelia iššūkį, ar tikrai reikia laikytis visų mitybos, fizinio aktyvumo ir stebėjimo rekomendacijų. Tačiau tyrimai rodo, kad tiktai laikantis nurodymų galime tikėtis sėkmingo nėštumo ir sveiko naujagimio.
 

Darbo stažas, garantuojantis sveikatos draudimą

2020-06-09
Šiaulių teritorinė ligonių kasa sulaukia niekur nedirbančių vyresnio amžiaus gyventojų klausimų, kokios trukmės pensijų socialinio draudimo (darbo) stažas jiems garantuoja sveikatos draudimą, apmokamą valstybės lėšomis. Primename, kad nedirbantys darbingo amžiaus žmonės, turintys įstatymu nustatytą būtinąjį pensijų socialinio draudimo stažą socialinio draudimo senatvės pensijai gauti, privalomuoju sveikatos draudimu (PSD) draudžiami valstybės lėšomis.
 

Dauguma įstaigų jau pasirengusios atverti duris

2020-06-08
Iš visų Lietuvoje veikiančių gydymo įstaigų 70 proc. poliklinikų, taip pat beveik 85 proc. ligoninių ir kiek daugiau nei 83 proc. odontologijos kabinetų jau atvėrė ar ketina atverti duris pacientams artimiausiu metu. Planinės paslaugos jose buvo sustabdytos, siekiant užkirsti kelią koronavirusinės infekcijos (COVID-19) plitimo rizikoms.
 

Imunitetas – kodėl turime juo rūpintis?

2020-06-08
„Organizmą nuo įvairių infekcijų, tarp jų ir visiškai naujos COVID-19, apsaugo ne tik asmens apsaugos priemonės ir veiklos ribojimai, bet ir mūsų imunitetas. Ar mes susirgsime ir jeigu taip, tai kaip stipriai sirgsime, priklauso nuo jo būklės“, – sako Kauno klinikų Imunologijos ir alergologijos klinikos vadovė, gydytoja alergologė ir klinikinė imunologė prof. Brigita Šitkauskienė.
 

Bazinių insulinų ir jų analogų inicijavimo ir titravimo rekomendacijos

2020-06-08
Dėl natūralios 2 tipo cukrinio diabeto eigos, ilgėjant šios ligos trukmei, daugumai pacientų nepakanka gyvenimo būdo keitimo rekomendacijų ir geriamųjų glikemiją mažinančių vaistų, jų derinių, taip pat kombinacijų su injekuojamais glikemiją mažinančiais medikamentais, todėl, nepasiekus reikiamos glikemijos kontrolės ir siekiant išvengti diabetinių komplikacijų, gydymas neišvengiamai turi būti intensyvinamas insulino preparatais. Dažniausiai šis gydymas pradedamas skiriant bazinį insuliną [1] ir, esant poreikiui, intensyvinamas greito veikimo insulinu pagrindinių valgymų metu.
 

Skausmo liga: vingiuotais keliais pripažinimo link

2020-06-08
2019-ieji metai buvo reikšmingi skausmo medicinai. Gegužės 25 dieną Pasaulio sveikatos organizacijos Generalinės asamblėjos sesija Ženevoje patvirtino naująją Tarptautinę statistinę ligų klasifikaciją TLK-11 (ICD-11, International classification of diseases for mortality and morbidity statistics). Šios klasifikacijos 21-ame skyriuje („Simptomai, požymiai, klinikiniai radiniai, niekur neklasifikuoti“) atskiras poskyris skirtas lėtiniam skausmui (kodas MG30.Z) ir visai lėtinio skausmo klasifikacijos sistemai. Naujoji lėtinio skausmo klasifikavimo sistema yra pagrįsta išsamiais tyrimais ir duomenimis, kuriuos surinko ir įgyvendino Tarptautinės skausmo tyrimų asociacijos (IASP – The Internatonal Association for the Study of Pain) darbo grupė (vadovas – buvęs IASP prezidentas prof. Rolf-Detlef Treede). Lėtinis skausmas apibūdinamas kaip skausmas, kuris išlieka arba pasikartoja ilgiau nei 3 mėnesius. Jis klasifikuotas į septynis poklasius, kurių pirmas (pirminis lėtinis skausmas) skirtas skausmo ligai kaip savaime suprantamai ligai, o kiti šeši poklasiai – antriniam lėtiniam skausmui, kur skausmas bent jau iš pradžių gali būti suprantamas kaip simptomas. Įdiegus TLK-11 kodavimo sistemą, užbaigiamas vienas svarbiausių skausmo medicinos etapų, o lėtinis skausmas kaip skausmo liga de jure yra pripažinta atskira sveikatos sutrikimų sritimi.
 

Tiksliniai tyrimai dėl koronaviruso – ir prieš kai kuriuos tyrimus poliklinikose

2020-06-08
Tikslingai dėl koronaviruso infekcijos (COVID-19) nuo šiol bus tiriami ne tik į ligoninę planine tvarka guldomi pacientai, bet ir tie, kuriems poliklinikose bus atliekamas stemplės, skrandžio ir dvylikapirštės žarnos endoskopinis tyrimas, taip pat bronchoskopija, t.y. trachėjos ir bronchų vidaus apžiūra bronchoskopu. Tai reiškia, kad šias konkrečias paslaugas žmonės gaus tik tuo atveju, jei jiems, ne anksčiau nei 48 valandos iki gydymo pradžios, bus atliktas tyrimas dėl koronaviruso.
 

Interaktyviame žemėlapyje – medikų atlyginimų pokyčiai

2020-06-05
Nuo šiol informacija apie vidutinį vieno etato gydytojų, slaugytojų darbo užmokestį net tik skirtingose savivaldybėse, bet ir skirtingose gydymo įstaigose bus prieinama vienoje vietoje, patogiai ir suprantamai visiems. Tokios informacijos ieškančiam žmogui, patekus į svetainę, tereikės pasirinkti jį dominančią savivaldybę ar atskirą gydymo įstaigą ir jis iškart matys aiškiai ir paprastai pateikiamus duomenis, galės palyginti pasirinktų konkrečių gydymo įstaigų medikų vidutinį uždarbį.
 

Klinikiniai sprendimai šiandien paciento rytojui

2020-06-05
Antrojo tipo cukrinis diabetas, kaip ir dauguma kitų lėtinių ligų, reikalauja ilgalaikio tęstinio gydymo, išsikelti tikslus ir jų siekti. Kompleksiniai gydymo sprendimai apsaugo nuo hipoglikemijų, svorio didėjimo, mažina širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksnius, atitolina širdies ir inkstų nepakankamumo pavojų, gerina pacientų gyvenimo kokybę ir trukmę. Šiuo metu požiūris į antrojo tipo cukrinio diabeto gydymą yra pasikeitęs: gliukocentrinį pakeitė holistinis, kuriuo grindžiama kompleksinio gydymo koncepcija. Pagal ją, serga visas organizmas, o ne tik kai kurie organai. Liga – tai individualus procesas, kuris vyksta kiekviename organizme skirtingai ir gydymą reikia pritaikyti individualiai. Todėl šiuo metu sutelktas dėmesys į daugiaefektį poveikį turinčius medikamentus, kurie ne tik reguliuoja glikemiją, bet ir mažina širdies ir kraujagyslių bei inkstų ligų riziką.
 

Lėtinio išplitusio skausmo diferencinė diagnostika: priežastis - ne tik fibromialgija

2020-06-04
Lėtinis išplitęs skausmas (LIS) yra pagrindinis fibromialgijos (FM) simptomas, tačiau gali pasireikšti ir sergant kitomis lėtinėmis ligomis. Netiksli šios patologijos diagnostika gali turėti neigiamų pasekmių, ypač sergant ligomis, kurios gydomos visiškai kitaip nei FM. Todėl gydytojai turi itin atidžiai vertinti lėtiniu skausmu besiskundžiančio paciento būklę, į diferencinę diagnostiką įtraukti ir kitas galimas ligas, ne tik FM. Ir, priešingai, net jei žinoma pirminė liga, pavyzdžiui, uždegiminė reumatinė liga ar neurologinis sutrikimas, pacientas kartu gali sirgti ir FM, kurią reikia laiku atpažinti ir gydyti. Gydytojai vis dažniau pacientams nustato FM, jos paplitimas pasaulyje yra ne mažiau kaip 2 proc., kyla pavojus ne visada pagrįstai diagnozuoti šią ligą.
 

Helicobacter pylori infekcija tarp pacientų, sergančių lėtiniu polipoziniu rinosinusitu

2020-06-04
Naujausių tyrimų duomenimis, Helicobacter pylori (H. pylori) randama nosies ertmės audiniuose. Manoma, kad H. pylori gali sukelti tokius pačius imuninius pokyčius nosies gleivinėje kaip skrandyje ir skatinti įvairių nosies ligų vystymąsi. LSMU ANG ligų klinikoje atlikto darbo tikslas – nustatyti H. pylori infekcijos dažnumą biopsinėje medžiagoje, paimtoje iš lėtiniu rinosinusitu sergančių pacientų nosies, palyginti su duomenimis pacientų, nesergančių uždegimo kilmės nosies ligomis, ir išanalizuoti ryšius tarp H. pylori, rastos nosies ertmėje, ir pacientų demografinių rodiklių, žalingų įpročių bei gastroezofaginio refliukso ligos (GERL) požymių.
 

Keičiamas karantino metu taikytas gydymo įstaigų finansavimas

2020-06-04
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) keičia laikinai karantino metu galiojusią atsiskaitymo tvarką gydymo įstaigoms už pacientams suteiktas paslaugas. Nuo šiol įstaigos, kurios iki birželio 8 d. pradėjo arba pradės teikti pacientams paslaugas, gaus kaip ir iki tol – 1/12 bendros sutartinės sumos, net jei paslaugų suteiks mažiau nei numatyta sutartyje su ligonių kasa. Tuo tarpu įstaigoms, kurios nepradės paslaugų teikti iki birželio 8 d., bus apmokėta tik tiek, kiek realiai bus suteikta paslaugų.
 

Poliklinikose bus leidžiami grupiniai medicininės reabilitacijos užsiėmimai

2020-06-03
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) informuoja, kad poliklinikose grupiniai medicininės reabilitacijos užsiėmimai, tokie kaip kineziterapijos ir ergoterapijos užsiėmimai, psichoterapija, druskos kambarių seansai, jau gali vykti be ribojimų. Visgi, siekiant išvengti koronaviruso infekcijos (COVID-19) plitimo, gaunamų medicininės reabilitacijos paslaugų saugumui užtikrinti galioja tie patys reikalavimai kaip ir kitoms poliklinikoje teikiamoms paslaugoms.
 

Ligonių kasos pradėjo aptarnauti gyventojus skyriuose

2020-06-02
Švelnėjant karantino sąlygoms, nuo birželio 1-osios gyventojams vėl duris atvėrė ligonių kasų gyventojų aptarnavimo skyriai. Paslaugos juose teikiamos tik su išankstine registracija, atvykus be jos, – gyventojai gali būti įleidžiami, jei tuo metu nebus kitų klientų.
 

Cukrinio diabeto ir širdies nepakankamumo gydymo strategijos

2020-06-02
Pastaruoju metu atliktų širdies ir kraujagyslių ligų baigčių klinikinių tyrimų rezultatai privertė iš naujo pažvelgti į 2 tipo cukrinio diabeto (CD) gydymą ir pakeisti gydymo paradigmą – gliukocentrinį požiūrį pakeitė kardiocentrinis, kurio svarbiausias tikslas – širdies ir kraujagyslių ligų rizikos ir mirštamumo mažinimas.
 

VMI atsigręžė į odontologų pajamas: kilo klausimų, ar dalis deklaracijų užpildytos teisingai

2020-06-02
Valstybinė mokesčių inspekcija (toliau – VMI) praneša, kad VMI svetainėje paskelbti odontologines paslaugas teikiančių įmonių, kuriose dirba daugiau kaip 3 darbuotojai, vidutinio darbo užmokesčio (VDU) rodikliai. Jie pateikiami žemėlapyje pagal savivaldybes bei atskiras įmones. Pastarųjų – daugiau nei 2 tūkst. įmonių, beveik pusę kurių šiomis dienomis pasieks mokesčių administratoriaus laiškai, siūlantys savarankiškai peržiūrėti, įvertinti savo duomenų teisingumą pateiktose deklaracijose bei esant klaidų jas ištaisyti.
 

Imunitetą stiprinkime kuo didesniu fiziniu aktyvumu. Nuo sofos - ant dviračio!

2020-06-02
Trečius metus iš eilės interaktyvus žaidimas „Škoda atradimai“ kauniečius ir miesto svečius kviečia nupūsti dulkes nuo dviračių bei leistis į legendomis apipintų vietų, istorijomis alsuojančių kampelių paieškas Kaune ir Kauno rajone, taip pat susipažinti su spalvingiausiomis praeities Kauno asmenybėmis.
 

Šiuolaikinis dislipidemijų gydymas: nutraceutikai – pirmaeilis pasirinkimas mažos ir vidutinės ŠKL rizikos grupės pacientams

2020-06-02
Dislipidemija yra vienas svarbiausių ir labiausiai paplitusių širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksnių. 2019 m. Europos kardiologų draugijos ir Europos aterosklerozės draugijos (EKD/ EAD) dislipidemijų diagnostikos ir gydymo gairėse nurodoma, kad dislipidemijos gydymas visais atvejais pradedamas nuo individualių rizikos veiksnių korekcijos: tai atitinkama mityba, funkcinis maistas, pakankamas fizinis aktyvumas. Lygia greta siekiama kuo optimalesnės gretutinių ligų (arterinės hipertenzijos, cukrinio diabeto, lėtinės inkstų ligos) kontrolės.
 

Laboratorinės diagnostikos aktualijos. Nauji iššūkiai ir galimybės

2020-06-02
Laboratorinė diagnostika – viena sparčiausiai tobulėjančių medicinos sričių. Tyrimų duomenys daugeliu atvejų būna labai svarbūs ne tik anksti diagnozuojant ligą, bet ir vertinant jos eigą, gydymo efektyvumą, prognozuojant vėlyvuosius rezultatus. Ar klinikinėje praktikoje tikslinga vertinti naujos karto antiagregantų (tikagreloro) arba tiesioginių geriamųjų antikoaguliantų efektyvumą? Gal dalis tyrimų vis dėlto esti pilkojoje zonoje, kaip tai jau yra įprasta medicinoje? Apie šiandienos laboratorinės medicinos aktualijas bei perspektyvas kalbamės su Rygos Stradinio universiteto profesoriumi Juliumi Ptašeku.
 

Hematurijos ir proteinurijos svarba ir diferencinė diagnostika

2020-05-31
Hematurija ir proteinurija yra dažni radiniai pirminės sveikatos priežiūros praktikoje. Daugumai pacientų, kuriems vienąkart bendrame šlapimo tyrime nustatoma hematurija ar proteinurija, nerandama inkstų ligos, o ištyrus pakartotinai nenormalių pokyčių paprastai neaptinkama. Vis dėlto, jei pakartojus tyrimus, proteinurija ir/ ar hematurija išlieka, pacientui reikia išsamesnių specifinių tyrimų, tad jis turėtų būti siunčiamas konsultuotis pas nefrologą.
 

Lietuvos Respublikos Vyriausybė: karantino sąlygos švelnėja

2020-05-31
Vyriausybė, atsižvelgusi į epidemiologinę situaciją šalyje, posėdyje priėmė sprendimą pratęsti karantino režimą iki birželio 16 dienos 24 val., tačiau sušvelninti karantino sąlygas. Numatyta, kad artimiausiu metu bus didinamas leistinas žiūrovų ir dalyvių skaičių renginiuose bei ilginamas restoranų, kavinių ir kitų maitinimo įstaigų darbo laikas.
 

Kauno klinikose atliktas pirmasis viso žmogaus genomo tyrimas

2020-05-29
Kauno klinikose pirmą kartą atliktas žmogaus genomo, kuriame užkoduota visa informacija, lemianti žmogaus anatomijos, audinių struktūros ir funkcijų ypatybes, tyrimas. Tai pirmasis žingsnis didžiausios apimties genetinių tyrimų įdiegime ligoninės Genetikos ir molekulinės medicinos klinikoje.
 

Peritoninė dializė – namuose tinkamas gydymo būdas

2020-05-29
Paskutinės stadijos inkstų liga sergantys pacientai gydomi dialize – hemodialize arba peritonine dialize. Abu šie būdai galimi atlikti namuose, tačiau Lietuvoje šiuo metu taikoma tik peritoninė dializė. Apie peritoninės dializės reikšmę ir ypatumus Lietuvoje kalbamės su Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Dializių skyriaus vedėju dr. Laurynu Rimševičiumi.
 

Skubus chirurginis kvėpavimo takų atvėrimas

2020-05-29
Skubus kvėpavimo takų atvėrimas – greito ir adekvataus sprendimo reikalinga situacija, kai gydytojai otorinolaringologai kviečiami teikti pagalbą. Spręsti dėl skubaus kvėpavimo takų atvėrimo indikacijų ir metodo tenka „sunkių“ kvėpavimo takų atveju. „Sunkiais“ kvėpavimo takais vadinama būklė, kai paciento intubacija ir ventiliacija negalima ar nesėkminga (angl. „Can’t intubate, can’t oxygenate“) [1, 2]
 

Makšties mikrobiotos ligos: diagnostikos ir gydymo ABC

2020-05-28
Pacientė Milda kreipėsi į šeimos gydytoją konsultacijos. Jai trisdešimt aštuoneri. Lėtinėmis ligomis neserga, tačiau kartkartėmis aplanko šeimos gydytoją susirgusi ūminėmis kvėpavimo takų ligomis. Onkocitologinis tepinėlis dėl gimdos kaklelio vėžio Mildai buvo atliktas prieš penkerius metus – norma. Šeimos gydytojo paklausta, kas nutiko, pacientė vienu sakiniu pasiskundžia: „Daktare, jau antra savaitė kaip mane vargina išskyros iš makšties...“ Pasiteiravusi, ar nieko neskauda, ar nevargina kitos sveikatos bėdos, gydytoja pacientei rašo siuntimą pas ginekologą.
 

Visi sveikatos priežiūros specialistai turės įgyti licencijas

2020-05-28
Vyriausybė posėdyje pritarė, kad nuo 2023-ųjų metų galėtų dirbti tik licencijas įgiję sveikatos priežiūros specialistai. Taip visiems mūsų šalies sveikatos priežiūros sistemoje dirbantiems medikams, teikiantiems bet kokias gydymo ir sveikatinimo paslaugas, galiotų vienodi reikalavimai. Be to, nauja tvarka leistų užtikrinti aukštesnę teikiamų paslaugų kokybę ir saugumą.
 

Pirmą kartą Lietuvoje vienos operacijos metu atliktos dvi gyvybę gelbėjančios procedūros

2020-05-27
Kauno klinikose pirmą kartą Lietuvoje atlikta minimaliai invazinė perkateterinė dviejų mirtinų ligų gydymui skirta procedūra. Vienos operacijos metu pacientui atliktas aortos vožtuvo implantavimas ir pilvinės aortos aneurizmos stentavimas.
 

Dėl viruso plitimo valdymo ragins naudotis mobiliąja programėle

2020-05-27
Ministrų kabinetas trečiadienį pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) siūlymui pavesti Lietuvos statistikos departamentui (LSD) rengti statistinę informaciją apie koronaviruso infekcijos (COVID-19) paplitimą šalyje. Tai bus įgyvendinama siūlant gyventojams mobiliojoje programėlėje savanoriškai ir anonimiškai užpildyti anketas, kurias LSD specialistai paruošė remdamiesi kolegų iš Izraelio patirtimi.
 

Gydymo įstaigos raginamos greičiau atnaujinti paslaugų teikimą pacientams

2020-05-27
Praėjus kone mėnesiui po to, kai švelninant karantino sąlygas mūsų šalies gydymo įstaigoms leista vėl atverti duris, tik maždaug pusė iš jų yra tai padariusios ir priima pacientus bei teikia jiems reikiamas paslaugas. Kai kurios dar rengia planus, kaip atnaujinti veiklą, ir derina juos su Nacionaliniu visuomenės sveikatos centru (NVSC) ir tik planuoja atnaujinti savo veiklą.
 

Vidurinės ausies raumenų disfunkcija: klinika, diagnostika

2020-05-27
Pacientai dažnai skundžiasi simptomais, kurie susiję su vidurinės ausies raumenimis, o prof. M. Bance padeda mums apžvelgti šios srities anatomiją, funkcijas, pateikia diagnostikos ir gydymo gaires.
 

VLK: nuotolinių konsultacijų skaičius išaugo beveik 68 kartus

2020-05-27
Valstybinės ligonių kasos (VLK) duomenimis, šiemet balandį, palyginus su 2019 m. tuo pačiu laikotarpiu, nuotolinių konsultacijų pirminės sveikatos priežiūros įstaigose padaugėjo beveik 68 kartus – nuo 11 tūkst. iki 758 tūkst. Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) specialistai džiaugiasi, kad stengiantis efektyviai kovoti su koronaviruso plitimu, Lietuvos gyventojai tampa sąmoningesni ir išvengia nebūtinų apsilankymų gydymo įstaigose.
 

SGLT2 inhibitoriai: kompleksinis poveikis gliukozės apykaitai, širdies ir inkstų apsaugai

2020-05-27
Sveiko žmogaus šlapime gliukozės neaptinkama, nes patekusi į pirminį šlapimą ji yra visiškai reabsorbuojama. Gliukozės filtracija vyksta artimajame (proksimaliniame) inkstų kanalėlyje. Už šį procesą inkstuose yra atsakingi 2 baltymai, vadinami natrio gliukozės nešikliais – SGLT (angl. Sodium GLucose Transporters): SGLT2 užtikrina 90 proc. gliukozės reabsorbcijos iš inkstų kanalėlių atgal į kraują, o SGLT1 tik apie 10 proc. (jis svarbus gliukozės rezorbcijai iš žarnyno į kraują).
 

Sėkmingas širdies nepakankamumo ir jo sukeliamų problemų valdymas – vienas rimčiausių šiandienos medicinos iššūkių

2020-05-26
Širdies nepakankamumas (ŠN) – sunki lėtinė, smarkiai gyvenimo kokybę bloginanti liga. Pasaulyje ŠN nustatomas 1–2 proc. suaugusių gyventojų. Europos kardiologų draugijos Širdies nepakankamumo asociacija jau daug metų vykdo pasaulinę širdies nepakankamumo sąmoningumo programą. Bendros strategijos inicijavimas vietiniame, nacionaliniame ir tarptautiniame lygmenyse turėtų sumažinti mirštamumą nuo ŠN ir pagerinti pacientų gyvenimo kokybę.
 

Ypatingos rizikos zonoje dirbanti gydytoja: noriu tikėti, kad sunkiausia jau praeityje

2020-05-26
Pasaulis, susidūręs su koronaviruso pandemija, yra atradimų ir naujų patirčių stadijoje, kalba Respublikinės Kauno ligoninės (RKL) Reanimacijos ir intensyvios terapijos skyriaus vedėja, gydytoja anesteziologė reanimatologė Liucija Jodžiūnienė.
 

Profesorius randa panašumų: tiek ŽIV, tiek koronavirusą lydi stigma

2020-05-26
„Šiandien į kiekvieną turime žiūrėti kaip į potencialiai infekuotą. Kiekvienas turime elgtis atsakingai, nes nežinome, kada patys galime užsikrėsti ir tapti infekcijos nešiotojais“, – sako Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro direktorius prof. dr. Saulius Čaplinskas. Jis koronaviruso plitimą gali palyginti su prieš tris dešimtmečius pasaulį sudrebinusia žinia apie ŽIV ir tarp šių virusų veda ne vieną paralelę.
 

Atnaujintos bendros rekomendacijos pažeidžiamiausiai gyventojų grupei

2020-05-26
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), siekiant suvaldyti koronaviruso infekcijos (COVID-19) plitimą, parengė išsamias bendras rekomendacijas gyventojams dėl prevencinių priemonių, skirdama ypatingą dėmesį pažeidžiamiausiai grupei – sergantiesiems lėtinėmis ligomis ir vyresnio amžiaus žmonėms.
 

Pacientų, patyrusių plaučių emboliją, stebėjimas

2020-05-25
Plaučių embolija (PE) yra dažna liga, jos atvejų dažnis per metus svyruoja nuo 39–115 atv./ 100 tūkst. populiacijos. Europos kardiologų draugijos kartu su Europos respiratologų draugija parengtose atnaujintose ūminės plaučių embolijos diagnostikos ir gydymo rekomendacijose pateiktas integruotas pacientų, patyrusių PE, ilgalaikės priežiūros modelis, kuris užtikrintų optimalų perėjimą iš ligoninės į pirminės sveikatos priežiūros grandį. Pacientų priežiūros rekomendacijos apima didelį įvairių simptomų ir funkcijos apribojimų, atsiradusių po PE, spektrą, ne tik lėtinę tromboembolinę plautinę hipertenziją. Pasiūlytas naujas išplėstinis pacientų stebėjimo algoritmas po ūmios PE praėjus 3–6 mėn.
 

Kokius skiepus reikia atnaujinti? ULAC informacija

2020-05-25
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai primena, kad, siekiant išvengti infekcijų protrūkių, būtina vykdyti planinius vaikų ir suaugusiųjų skiepijimus. Primename, kad karantino laikotarpiu Lietuvoje planiniai skiepijimai nėra atidedami ir turi būti vykdomi, numatant pacientų srautų valdymą.
 

Menopauzinę hormonų terapiją rinktis verta

2020-05-24
Menopauzė nėra liga, tai fiziologinis reiškinys, mėnesinių pabaiga, kuri neišgydoma. Tačiau daliai moterų dėl estrogenų stokos sukeltų simptomų sunku apsieiti be medikamentinės intervencijos, nes gyvenimas praranda žavesį, kokybę, pasidaro ne malonus, o sunkus. Niekas nebeabejoja itin teigiamu menopauzinės hormonų terapijos (MHT) poveikiu gyvenimo kokybei – veiksmingumu koreguojant ankstyvuosius bei tarpinius simptomus ir stabdant osteoporozę. Sisteminė MHT vis dar efektyviausiai padeda įveikti varginančius estrogenų stokos sukeltus negalavimus.
 

Tyrimas parodė, kad ankstyvai diagnostikai serologiniai testai nenaudotini

2020-05-22
Vilniaus universiteto (VU) ir Santaros klinikų mokslininkai ir ekspertai, atlikę biomedicininį tyrimą, pateikė išvadas, kad trijų gamintojų serologiniai testai – tiek kiekybiniai (IgG / IgA), tiek greitieji (IgG / IgM) – neturėtų būti naudojami ūmiai koronavirusinei infekcijai (COVID-19) diagnozuoti. Kitaip tariant, ankstyvai COVID-19 diagnostikai jie netinkami, nes testų jautrumas per menkas. Mokslininkų vertinimu, serologiniai testai naudotini patikrinimui, ar žmogus yra sirgęs koronavirusine infekcija, ar ne, t. y. vadinamajai serokonversijai nustatyti.
 

Oftalmologas Petras Avižonis ir pirmasis lietuviškas akių ligų vadovėlis

2020-05-22
Kiekvienas laikotarpis lietuvių tautai yra davęs asmenybių, kurių darbai minimi ne vieną šimtmetį. Viena jų – gydytojas Petras Avižonis (1875–1939). 2019 m. spalio 17 d. minėjome jo mirties 80 metų sukaktį. Profesorius šiandien dažniausiai prisimenamas kaip vienas žymiausių to meto Lietuvos ir Europos oftalmologų, Lietuvos aklųjų draugijos įkūrėjas, Lietuvos medicinos draugijos atkūrimo organizatorius bei Lietuvos universiteto Akių ligų klinikos sumanytojas ir steigėjas, klinikai vadovavęs iki gyvenimo pabaigos. P. Avižonis buvo Kauno aukštųjų kursų Medicinos skyriaus vienas organizatorių, o 1922-aisiais, įkūrus Lietuvos universitetą, pirmasis Medicinos fakulteto dekanas (1922–1923 m.).
 

Kovai su COVID-19 paaukotas lėšas Kaunas skirs ypatingam tikslui: pasitarnaus visai Lietuvai

2020-05-21
Prieš du mėnesius įsteigtas Specialusis kauniečių fondas sulaukė dosnios geradarių paramos: ekstremalios situacijos padariniams mieste likviduoti surinkta per 100 tūkst. eurų. Ši suma liko išsaugota, nes specialiosioms apsaugos priemonėms įsigyti Kaunas 1 mln. Eur išleido iš miesto rezervo. Paaukotas lėšas artimiausiu metu ketinama skirti unikaliam pirkiniui – masinių nelaimių likvidavimo automobiliui. Tokios transporto priemonės iki šiol nėra visoje šalyje.
 

Kaip sumažinti antibiotikų vartojimą sergant ūminiu rinosinusitu?

2020-05-21
Antibiotikai žmonėms teikia daug naudos. Tai vieninteliai vaistai, kurie gali gydyti bakterines infekcijas, tačiau netinkamas antibiotikų vartojimas gali sukelti grėsmių. Svarbiausia grėsmė – antibiotikams atsparių bakterijų visame pasaulyje paplitimas, dėl kurio tampa sunku ir brangu gydyti infekcijas [1]. Pernelyg dažnas, neatsakingas antibiotikų vartojimas yra pagrindinis veiksnys, didinantis bakterijų atsparumą. Dažna antibiotikų vartojimo priežastis – ūminės kvėpavimo takų infekcijos.
 

Opinis kolitas: naujos modifikacijos mesalazinas – daugiau gydymo galimybių

2020-05-21
Uždegiminės žarnyno ligos terminas apima dvi savarankiškas nozologines patologijas – opinį kolitą ir Krono ligą. Opinis kolitas – tai lėtinė uždegiminė storojo žarnyno liga, pasireiškianti gleivinės uždegimu, kuris gali pažeisti visą storąjį žarnyną nuo tiesiosios žarnos iki proksimalinių segmentų. Opiniu kolitu sergama tris kartus dažniau negu Krono liga. Opinis kolitas yra nepagydoma liga, daranti reikšmingą neigiamą poveikį paciento savijautai, psichoemocinei būklei, gyvenimo, ypač socialinio, kokybei.
 

Seimas spręs dėl ligonių kasų konsolidavimo

2020-05-20
Seimas po pateikimo pritarė ligonių kasų konsolidavimo projektui, taip siekiant optimizuoti Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) veiklą, supaprastinti jo valdymo struktūrą. Taigi nuo 2021 metų pradžios privalomąjį sveikatos draudimą (PSD) vykdytų vienas juridinis asmuo – Valstybinė ligonių kasa (VLK) su regioniniais padaliniais. Jie pakeistų dabartines teritorines ligonių kasas (TLK).
 

Ketaminas - naujas senas vaistas

2020-05-20
Ketaminas yra ne tik anesteziologijoje, bet ir intensyviojoje terapijoje, skubiojoje bei skausmo medicinoje naudojamas medikamentas. Literatūroje galima rasti prieštaringų nuomonių apie skausminio sindromo gydymą ketaminu. Paskutiniu metu dažniau pritariama skausmo malšinimui šiuo vaistu, nei pasisakoma prieš jo vartojimą. Dažniausiai skiriama vadinamoji subanestetinė dozė (mažos dozės), kurios šalutiniai poveikiai minimalūs arba visai nepasireiškia. Taip pat atsiranda duomenų, kad ketaminas naudingas ir psichiatrijoje – veiksmingai gydo refrakterinę depresiją. Yra įvairių šio medikamento vartojimo/ skyrimo būdų: tabletėmis, intratekaliai, po oda, į raumenis, į veną, purškiamas į nosį ir kt.
 

Ministras A. Veryga Pasaulio sveikatos asamblėjoje pabrėžė solidarumo ir lyderystės svarbą

2020-05-19
Gegužės 18 dieną prasidėjo 73-ioji Pasaulio sveikatos asamblėjos sesija. Nuotoliniu būdu sesijoje dalyvavo ir sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos vadovaujama vyriausybinė delegacija. Savo kalboje ministras pabrėžė, kad Lietuva yra pasiryžusi toliau dirbti kartu su tarptautine bendruomene, operatyviai reaguodama į koronaviruso (COVID-19) sukeltą krizę ir inicijuojant sprendimus, kaip sėkmingai suvaldyti šią krizę.
 

PSO apie paauglių sveikatą: gyvensena šiek tiek prastėja, o patyčios dar nesitraukia

2020-05-19
Lietuvos moksleiviai patenkinti savo gyvenimu, tačiau daugėja irzlumo ir nervingumo. Taip pat Lietuvai vis dar sunkiai sekasi kovoti su paauglių patyčiomis, kurios gana silpnai mažėja. Nors per pastaruosius kelerius metus tarp paauglių sumažėjo alkoholio vartojimas ir rūkymas, tačiau tarptautiniu mastu vis dar esame tarp rizikingiausių šalių, rodo naujausi Moksleivių gyvensenos ir sveikatos tyrimo (HBSC) duomenys.
 

Diabetas, širdies ir inkstų pažaida: kaip pristabdyti ar išvengti

2020-05-19
Lėtinių ligų, tarp jų ir antrojo tipo cukrinio diabeto, gydymas yra ilgas, tikslingas ir nepertraukiamas procesas. Nenuginčijama, kad susirgus diabetu ne tik nuoseklus ir taisyklingas laiku paskirtų tinkamų vaistų vartojimas, bet ir nuolatinis gliukozės kiekio stebėjimas, savirūpa, sveikatai palanki gyvensena, aktyvus bendradarbiavimas su gydytoju ir įsitraukimas į gydymą padeda įveikti hiperglikemiją, apsaugo nuo hipoglikemijų, reguliuoja svorį, mažina širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksnius, atitolina širdies ir inkstų nepakankamumo pavojų, gerėja pacientų gyvenimo kokybė ir trukmė. Šiuo metu antrojo tipo cukrinio diabeto gydymo prioritetas yra pleotropinį poveikį turintys vaistai, kurie ne tik reguliuoja glikemiją, bet ir mažina širdies ir kraujagyslių sistemos bei inkstų ligų riziką.
 

Arterinė hipertenzija ir dislipidemija: fiksuotų dozių deriniai reikšmingai gerina ligos baigtis

2020-05-19
Ilgą laiką arterinės hipertenzijos (AH) gairėse visas dėmesys buvo telkiamas į kraujospūdžio reikšmes, tačiau artimosioms ir atokiosioms baigtims lemiamos reikšmės turi bendros širdies ir kraujagyslių ligų (ŠKL) rizikos įvertinimo svarba. Ši samprata grindžiama tuo, kad tik nedidelei populiacijos daliai nustatomas vien padidėjęs kraujospūdis – dauguma turi papildomų ŠKL rizikos veiksnių (dažniausiai nustatoma dislipidemija), kurie yra susiję su kraujospūdžio padidėjimo sunkumu. Keli kartu esantys rizikos veiksniai sustiprina vienas kito žalingą poveikį.
 

SAM: rengiantis antrajai bangai, kaupiamas rezervas

2020-05-19
Nors bendra šalies situacija dėl koronaviruso (COVID-19) pandemijos gerėja, atsipalaiduoti dar negalima – rengiamasi kitai infekcijos bangai. Tuo tikslu jau dabar kaupiami asmens apsaugos priemonių (AAP) rezervai. Šiuo metu centralizuotai užtikrintas daugiau nei vieno mėnesio rezervas, tačiau nuo birželio 1-osios pačios gydymo įstaigos ir jų steigėjai turės apsirūpinti reikalingomis priemonėmis.
 

Naujas sudėtinis mišrus insulinas

2020-05-18
2 tipo cukrinis diabetas – progresuojanti liga dėl mažėjančios beta ląstelių funkcijos gaminti insuliną. Nepasiekiant geros glikemijos kontrolės, atsiranda smulkiųjų ir stambiųjų kraujagyslių pažeidimų. Todėl būtina laiku skirti papildomus medikamentus glikemijai kontroliuoti.
 

Kauno ligoninių jungimas įgauna pagreitį

2020-05-18
Gegužės 18 dieną patvirtinti pagrindiniai dokumentai, susiję su tolesniu ligoninių reorganizacijos procesu bei naujos – Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Kauno ligoninės – veikla.
 

Kraujo donorai ir medikai išgelbėjo Justinos gyvybę

2020-05-18
Šiandien Justina džiaugiasi vaikų juoku, pokštais ir menkais rūpesčiais namuose. Matydama vaikų šypsenas, moteris supranta, kad to galėjo neišvysti. Prieš du metus, laukiantis antrojo vaiko, jai buvo diagnozuota reta nėštumo patologija – placentos pirmeiga ir įaugimas. „Vieną naktį pasijutau keistai, pajutau, kad po manimi šlapia ir šilta. Su vyru pagalvojome, kad nubėgo vandenys, tačiau įjungus šviesą pamatėme, kad po manimi kraujas, kuris bėgo tarsi fontanas. Tą naktį netekau 3,5 litro kraujo“, – prisimena jauna kaunietė.
 

Abipusė kochlearinė implantacija: kochlearinės implantacijos centrų nuomonės ir faktai

2020-05-18
Klausa gali pablogėti bet kurio amžiaus žmogui ir įvairiu laipsniu. Atsižvelgiant į netektos klausos laipsnį, daugeliui pacientų sėkmingai reabilituoti klausą gali klausos aparatai. Esant sunkiam ar labai sunkiam klausos pažeidimui, reabilitacija klausos aparatais dažnai nesėkminga. Šiems pacientams vėl girdėti gali padėti kochlearinė implantacija (KI). Abipusė KI, lyginant su vienpuse, tinkamiems kandidatams gali duoti daug naudos, todėl daugelyje susitarimų abipusė KI suaugusiesiems ir vaikams laikoma aukso standartu. Tikimasi, kad tyrimo apžvalga paskatins abipusės KI pripažinimą ir šiuo klausos reabilitacijos būdu galės pasinaudoti daugiau tinkamų kandidatų.
 

Ką medikai turi žinoti apie vaikų skausmą

2020-05-17
Tiek ūminis, tiek lėtinis skausmas yra labai paplitęs tarp vaikų, kuriems teikiama sveikatos priežiūra. Gerai žinoma, kad prastai valdomas skausmas sukelia kančią, neigiamai veikia gyvenimo kokybę, reikalauja didelių ekonominių išlaidų iš visuomenės. Į ligonines patekę vaikai kenčia vidutinį ar stiprų skausmą, tačiau dažnai jis būna prastai vertinamas ir valdomas.
 

Tiesioginių geriamųjų antikoaguliantų terapijos efektyvumo laboratorinė kontrolė

2020-05-17
Rekomendacijos skirtos atlikti tinkamą terapijos efektyvumo laboratorinę kontrolę pacientams, kurie gydomi tiesioginiais geriamaisiais antikoaguliantais (TGAK) (rivaroksabanu, dabigatranu, apiksabanu)
 

Rozuvastatino svarba gydant sudėtiniais vaistais

2020-05-17
Sudėtinis vaistinis preparatas – tai vienos tabletės formos vaistas, kurį sudaro kelios skirtingos veikliosios medžiagos. Pacientui pakanka vartoti vieną tabletę vietoj kelių, tad ŠKL gydymas ir profilaktika tampa paprastesni, prieinamesni.
 

Lietuvos koronaviruso valdymo statistika Europos šalių kontekste

2020-05-15
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) duomenimis, Lietuvos rodikliai Europos šalių kontekste atskleidžia tinkamą koronaviruso (COVID-19) infekcijos valdymą mūsų šalyje.
 

Psichoterapeutė apie savanorystę: padėdami kitiems, jauni žmonės tampa asmenybėmis

2020-05-15
Lietuvoje įvedus karantiną nuo pat pirmųjų dienų aktyviai pradėjo veikti įvairios savanoriškos iniciatyvos, skirtos padėti medikams, skurstantiems šalies gyventojams ar rizikos grupėse esantiems asmenims. Psichologų teigimu, nors savanorystė įtemptu metu gali atrodyti prasmingesnė ir patrauklesnė bei labiau sutelkti visuomenę, ji ir praėjus krizėms yra labai naudinga bet kokio amžiaus žmonėms.
 

2019 m. Amerikos kardiologų kolegijos ir Amerikos širdies asociacijos pirminės ŠKL prevencijos rekomendacijos

2020-05-15
1980 m. Amerikos kardiologų kolegija kartu su Amerikos širdies asociacija, siekdama stiprinti ankstyvą širdies ir kraujagyslių ligų prevenciją, pirmą kartą moksliniais tyrimais grįstus įrodymus susistemino ir pavertė praktinėmis rekomendacijomis. Paskutinės praktinės rekomendacijos buvo pateiktos 2017 m., o praėjusiais metais pristatyta atnaujinta versija, kurios pagrindinius aspektus norime apžvelgti. Palyginę su Europos kardiologų draugijos 2016 m. ŠKL prevencijos ir gydymo rekomendacijomis (2020 m. rugsėjo mėn. laukiama šių gairių atnaujinimo) matysime, kad kiek išsiskiria ŠKL rizikos vertinimo instrumentai bei rekomendacijos medikamentinės ŠKL rizikos veiksnių korekcijos.
 

Rekomendacijos darbdaviams, kai medikai dirba keliose gydymo įstaigose

2020-05-15
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) informuoja, kad numatytos konkrečios rekomendacijos darbdaviams – gydymo įstaigų vadovams, kaip elgtis karantino metu ir kokius sprendimus inicijuoti, kai medikai dirba keliose gydymo įstaigose. Siūloma, kad tokiais atvejais medikų darbas būtų organizuojamas ciklais arba kitokiu abiejų šalių suderintu darbo grafiku, kuris užtikrintų minimalius darbuotojų tarpusavio, medikų ir pacientų kontaktus.
 

Paskelbti dažniausiai užduodami klausimai dėl ASPĮ darbuotojų darbo užmokesčio didinimo

2020-05-15
Pastaruoju metu sulaukta nemažai užklausų apie sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojų darbo užmokesčio didinimą karantino dėl COVID–19 ligos laikotarpiu. Skelbiami Sveikatos apsaugos ministerijos specialistų parengti atsakymai ir išaiškinimai į dažniausiai užduodamus klausimus.
 

Antrąjį dešimtmetį pradėjus: 2009–2012

2020-05-14
Į naująjį veiklos dešimtmetį Lietuvos skausmo draugija įžengė jau įgijusi patirties. Buvo pasiekimų tiek vietiniame fronte, tiek tarptautiniuose vandenyse. Aišku, svarbiausia buvo tai, kad pavyko neblogai sutarti su valdžios institucijomis ir suteikti galią pirminiams teisiniams aktams, kurie labai svarbūs skausmo medicinos pripažinimui. Tai – skausmo gydymo paslaugų dienos stacionare, skausmo kaip būtinosios medicinos pagalbos įsakymai, taip pat opioidinių analgetikų išrašymo ir skyrimo taisyklės. Nuosekliai vykdydama edukacinę veiklą, Lietuvos skausmo draugija taip pat įvykdė projektą „Penktasis gyvybės signalas atranda Lietuvą“: visose dešimtyje šalies apskričių mokė medikus pažinti ir vertinti ūminį skausmą. Tarptautinį pripažinimą geriausiai atspindėjo tai, kad šis projektas buvo paremtas Europos skausmo federacijos grantu, o Lietuvoje buvo surengtas Tarptautinės skausmo tyrimų asociacijos (IASP) mokslinio komiteto posėdis su dvidešimčia jos narių.
 

Dėl pandemijos perkėlus Reglamento įsigaliojimą, metams atidedami ir susiję įstatymai

2020-05-14
Dėl pasaulinės pandemijos Europos Komisijai (EK) vieneriems metams atidėjus gegužę turėjusį įsigalioti Reglamentą dėl medicinos priemonių, nustatantį reikalavimus jų saugai, atitikties vertinimui, pateikimui į rinką, Seimas po pateikimo pritarė ir siūlymui keisti ir su šiuo Reglamentu susijusių Lietuvoje priimtų įstatymo įsigaliojimo datą. Jų įsigaliojimas bus atidėtas iki 2021 m. gegužės 26 d.
 

Pavasarį padaugėjo akių traumų

2020-05-13
Kaip ir kiekvienais metais, prasidėjus šiltajam sezonui padaugėja akių traumų, susijusių su statybų, būsto remonto, namų aplinkos, sodo tvarkymo ar žemės ūkio darbais. Šiais metais dėl akių traumų į Kauno klinikų Skubios pagalbos skyrių kasdien atvyksta apie 30 pacientų, tačiau pasitaiko dienų, kai šis skaičius net padvigubėja.
 

Odontologijos kabinetai atverti duris galės, kai tik bus pasiruošę

2020-05-12
Jau nuo ateinančio pirmadienio, t. y. gegužės 18 d., leista teikti tas odontologijos paslaugas, kurios, paskelbus karantiną, buvo draudžiamos. Tai reiškia, kad pacientai galės gauti visas planines procedūras, o ne tik skubią odontologinę pagalbą, kai jaučiamas ūmus skausmas, tiek poliklinikose, tiek privačiuose kabinetuose, tiek ligoninėse. Tiesa, visos įstaigos, prieš atsidarydamos, turi parengti planus, kaip organizuos darbą, ir juose numatyti viską, kas būtina, norint užtikrinti ir pacientų, ir personalo saugumą.
 

Sveikinimas Lietuvos slaugytojams

2020-05-12
Mielieji, sveikiname su Tarptautine slaugytojų diena. Prie nuoširdaus sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos sveikinimo prisided visa emedicina.lt redakcija. Būkite gerbiami, mylimi ir laimingi!
 

Atopinio dermatito gydymas vietinio poveikio takrolimuzu

2020-05-11
Atopinis dermatitas yra viena dažniausių neužkrečiamų odos ligų, kuria serga apie 20 proc. vaikų ir 2–8 proc. suaugusiųjų. Tai yra lėtinė uždegiminė niežulį sukelianti odos liga. Dažniausiai ji prasideda anksti kūdikystėje (3–6 mėn. kūdikiams) ir yra pirmasis žingsnis kitų atopinių ligų (alerginio rinokonjunktyvito, alerginės astmos, maisto alergijos) vystymosi link.
 

Japonai jungia „žalią šviesą“ naujojo vaisto koronavirusui klinikiniams tyrimams Lietuvoje

2020-05-11
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) informuoja, kad baigus visas reikalingas diplomatines procedūras, Lietuva oficialiai įsitraukia į naujai Japonijos mokslininkų sukurto vaisto „Avigan“ klinikinius tyrimus. Tikimasi, kad šis naujasis vaistas padės įveikti koronaviruso infekciją (COVID-19) ir sustabdyti jos plitimą.
 

Plinta chlamidiozė – užsikrėtusiųjų padaugėjo trečdaliu

2020-05-11
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, per pirmąjį šių metų ketvirtį nustatyta trečdaliu daugiau užsikrėtimo šlapimo ir lytinių organų chlamidine infekcija (sin. chlamidioze) atvejų, lyginant su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu, atitinkamai – 56 ir 43. Vyrų šiemet susirgo dvigubai daugiau nei moterų, atitinkamai – 39 ir 17. Šeši iš dešimties – asmenys iki 29 m. amžiaus.
 

Vyriausybė uždegė žalią šviesą ligonių kasų konsolidavimui

2020-05-11
Vyriausybė šiandien pritarė ligonių kasų konsolidavimo projektui, taip siekiant optimizuoti Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) veiklą, supaprastinti jo valdymo struktūrą. Taigi nuo 2021 metų pradžios privalomąjį sveikatos draudimą (PSD) vykdytų vienas juridinis asmuo – Valstybinė ligonių kasa (VLK) su regioniniais padaliniais. Jie pakeistų dabartines teritorines ligonių kasas (TLK).
 

Neidentifikuoto pirminio galvos ir kaklo naviko tyrimo algoritmas

2020-05-11
Plokščiųjų ląstelių metastazės kaklo limfmazgiuose – dažnas radinys sergant galvos ir kaklo onkologinėmis ligomis. Dažniausia metastazinės kaklo limfadenopatijos išraiška – vienas ar keli kaklo mazgai arba cistinis kaklo darinys. Dažniausiai pakitę limfmazgiai aptinkami antroje kaklo limfmazgių grupėje, rečiau – trečioje. Nepaisant spartaus technologijų (endoskopinių tyrimo metodų, kryptingų biopsijų iš potencialių pirminio naviko vietų, kompiuterinės tomografijos, magnetinio rezonanso bei pozitronų emisijos tomografijos tyrimų) tobulėjimo, pirminio naviko identifikavimas tebėra didelė problema šiuolaikinėje onkologijoje.
 

Bibliotekose jau leidžiama naudotis kompiuterių ir interneto skaityklomis

2020-05-11
Švelninant karantino sąlygas atnaujinamos bibliotekų darbo sąlygos – leidžiama naudotis kompiuterių, interneto ir kitų skaityklų paslaugomis.
 

Tyrimą dėl koronaviruso prieš guldant į ligoninę pacientui galės paskirti ir gydytojas specialistas

2020-05-11
Nuo šiol privalomą tyrimą koronavirusinei infekcijai (COVID-19) nustatyti į ligonines planine tvarka guldomiems pacientams galės paskirti ne tik šeimos gydytojas, bet ir gydytojas specialistas, pavyzdžiui, gydytojas ortopedas traumatologas, kuris konsultavo ir operuos pacientą. Tai reiškia, kad žmogui nereikės dar kartą po gydytojo specialisto konsultacijos kreiptis į šeimos gydytoją, tad taip bus sumažinta ir šiems specialistams, ir pačiam pacientui tenkanti papildoma našta.
 

Naujasis Europos skiepijimo informacijos portalas – apie skiepus aiškiai ir argumentuotai

2020-05-11
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) informuoja, kad jau sėkmingai startavo pirmasis ilgai lauktas Europos skiepijimo informacijos portalas, kuriame aiškiai pateikiamas tik mokslo įrodymais pagrįsta informacija apie skiepijimus ir vakcinas. Aktyviai naudotis portalu kviečiami vaikų tėveliai, visi skiepijimais besidomintys žmonės ir sveikatos specialistai. Informacija teikiama visomis Europos Sąjungos (ES) kalbomis, įskaitant lietuvių.
 

Iš Kinijos traukiniu atkeliavo 6 tonos apsauginės aprangos medikams

2020-05-11
Vakar prieš vidurnaktį į Vilnių atvyko traukinys, atgabenęs 6 tonas apsauginių skafandrų. Gautos asmens apsaugos priemonės pasitarnaus šalies medikams, kovojantiems su koronaviruso infekcija (COVID-19).
 

Prevenciškai dėl koronaviruso bus tiriami ir darželių darbuotojai

2020-05-11
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) į darbuotojų, kurie turi būti prevenciškai tiriami dėl koronaviruso infekcijos (COVID-19), sąrašą įtraukė ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigų darbuotojus, tiesiogiai dirbančius su vaikais, bei nustatė tvarką, kokio prioriteto tvarka jie turėtų būti tiriami.
 

Vyresnių žmonių patiriamas skausmas

2020-05-11
Asmenys, ypač vyresnio amžiaus, kurie patiria skausmą ir su juo susijusių nepatogumų, dažnai tampa itin pažeidžiami. Reikia nepamiršti, kad vien vyresnis amžius gali būti susijęs su didesniu pažeidžiamumu, todėl šios amžiaus grupės pacientams kyla dviguba rizika.
 

Uždegiminių žarnų ligų gydymo ypatumai COVID-19 pandemijos metu

2020-05-11
2019 m. gruodį Uhano mieste, Hubėjaus provincijoje, Kinijoje, išplito nežinoma infekcija, sukelianti sunkų plaučių uždegimą ir respiracinio distreso sindromą. Per mėnesį mokslininkai nustatė naują koronavirusą ir pavadino jį 2019-nCoV. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) SŪRS-CoV-2 sukeltą ligą pavadino COVID-19, o 2020 m. kovo 11 d. paskelbė COVID-19 pandemiją. Balandžio 23 d. pasaulyje jau buvo daugiau nei 3 000 000 patvirtintų COVID-19 atvejų ir daugiau nei 200 000 mirčių nuo šios ligos. COVID-19 dažniau diagnozuojama vyrams nei moterims, o pacientams, sergantiems gretutinėmis lėtinėmis ligomis, diabetu, nutukimu ir hipertenzija, dažniau išsivysto kvėpavimo funkcijos nepakankamumas ir kitos sunkios komplikacijos.
 

Kokiam pacientui skiriamas gydymas Nucala?

2020-05-08
Nucala yra skirtas suaugusiųjų, paauglių bei 6 metų ir vyresnių vaių sunkios atsparios eozinofilinės astmos apidomam gydymui.
 

COVID-19 persirgusiam pacientui Kauno klinikose atlikta operacija

2020-05-08
Vienoje Lietuvos ligoninėje besigydantis ir laukęs operacijos dėl lėtinio kasos uždegimo ir jo sukeltų komplikacijų, Lukas sužinojo, kad serga COVID-19 infekcija. „Nejaučiu jokių būdingų simptomų, todėl žinia apie infekciją buvo netikėta. Laukiau operacijos dėl pirminio susirgimo, tačiau visą pasaulį palietęs virusas neaplenkė ir manęs“, – teigia vyras.
 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.