Rudenį į Lietuvos miškus plūsta miško gėrybių išsiilgę gyventojai, todėl Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai primena, kad gamtoje laukia ne tik baravykai ar voveraitės, bet ir pavojingi voragyviai – erkės.

Lietuvos naujienos

Nėščiųjų diabetas: ką būtina žinoti?

2020-09-18
Pasaulyje nėščiųjų diabetas diagnozuojamas nuo 2 iki 40 proc. nėščiųjų. Pastaruoju metu šią diagnozę išgirsta vis daugiau besilaukiančiųjų. Kokios to priežastys ir ką daryti, jei jums diagnozavo nėščiųjų diabetą, rubrikos „Nėštumas. Gimdymas. Naujagimis. Atsako specialistai“ tiesioginės transliacijos metu pasakojo Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos gydytoja akušerė ginekologė dr. Gitana Ramonienė ir Endokrinologijos klinikos gydytoja endokrinologė dr. Miglė Francaitė-Daugėlienė.
 

Investicija į ateitį: LSMU Kaune atveria kelią naujiems projektams

2020-09-18
Kaune tęsiasi svarbūs pokyčiai – minint Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) dešimtmetį, rugsėjo 18 d. laiko kapsulių įkasimu pradedami įgyvendinti net keli mokslui, studijoms, klinikinei ir veterinarinei veiklai svarbūs projektai. Artimiausiais metais mieste rengiamasi statyti naują, didžiausią Lietuvoje gyvūnų kliniką, ypač modernų Branduolinių tyrimų centrą, taip pat universitete bus sukurta Odontologijos fakulteto mokslo ir studijų bazės infrastruktūra.
 

Kaip šiandien turime gydyti širdies nepakankamumą?

2020-09-18
Širdies nepakankamumu (ŠN) serga daugiau nei 6,2 mln. JAV gyventojų [1]. Prognozuojama, kad 2030 metais 1 iš 33 amerikiečių sirgs ŠN. Europoje ŠN serga daugiau nei 15 mln. žmonių, Lietuvoje, remiantis statistikos duomenimis, ŠN serga daugiau nei 100 tūkst. gyventojų. Problema yra ne tik didelis sergamumas šia liga, bet ir dažnos pakartotinės hospitalizacijos, ŠN progresavimas ir nepalankios baigtys. Diagnozavus ŠN, per 5 metus miršta apie pusę pacientų. Pacientai, kurie pakartotinai hospitalizuojami dėl ŠN, atsiduria didelės rizikos grupėje – tikėtinas jų mirštamumas per vienus metus siekia 20–30 proc. Todėl svarbu ne tik pagydyti pacientą stacionare, bet ir mažinti pakartotinio stacionarizavimo tikimybę optimizuojant gydymą ambulatoriniame etape, siekiant išvengti ŠN paūmėjimų [2]. Tam reikia optimizuoti medikamentinį gydymą ir pacientą mokyti atpažinti ŠN simptomus, gyventi su šia liga. Labai svarbu ir specializuotas pacientų mokymas ambulatoriniuose ŠN kabinetuose, kur teikiamos specializuotos ŠN kardiologo ir ŠN slaugytojo mokymo paslaugos.
 

Kodėl svarbu nenutraukti gydytojo skirtų statinų vartojimo

2020-09-18
Iš Žemaitijos kilęs ir jau daug dešimtmečių Vilniuje gyvenantis Edvardas L. negali pasigirti puikia sveikata, bet, laikydamasis gydytojų nurodymų, vyras sulaukė garbaus amžiaus ir šiandien tvirtina, kad tik vaistai gerokai pailgino jo gyvenimą.
 

Lietuva sutinka skirti 2,5 mln. eurų vakcinai nuo koronaviruso kurti

2020-09-17
Siekdamas paspartinti vakcinos nuo koronaviruso (COVID-19) infekcijos kūrimą, Ministrų kabinetas sutiko skirti 2,5 mln. eurų Europos Sąjungos (ES) Skubios paramos priemonės (ESI) fondui. Šio fondo lėšomis teikiama parama potencialiems vakcinų gamintojams, finansuojama dalis vakcinų kūrimo, plėtros ir gamybinių pajėgumų užtikrinimo išlaidų.
 

Vyriausybė pritarė patobulintam asmens apsaugos priemonių rezervo kaupimo modeliui

2020-09-16
Vyriausybė trečiadienio posėdyje pritarė asmens apsaugos priemonių (AAP) rezervo kaupimo modeliui, kuris padės užtikrinti nepertraukiamą ligoninių ir kitų įstaigų veiklą pandemijos ar kitų ekstremaliųjų situacijų sąlygomis.
 

Migrenos priepuolio gydymo ir profilaktikos naujienos

2020-09-15
Migrena yra lėtinė neurologinė liga, pasireiškianti stipraus skausmo priepuoliais, stiprėjančiais fizinės veiklos metu, kartu su fotofobija, pykinimu, kartais vėmimu. Pasaulyje bent vienas migrenos priepuolis per pastaruosius metus ištiko 18 proc. moterų ir 6 proc. vyrų [1], Lietuvos bendrojoje populiacijoje atitinkamai – 28 ir 9,7 procentų [2]. Migrenos priepuoliai neigiamai veikia paciento asmeninį gyvenimą ir darbinę veiklą. Globaliais pasaulio statistikos duomenimis, migrena yra antras pagal neigiamą ligos poveikį asmeniui susirgimas [3]. Kadangi didžiausią sergančiųjų dalį sudaro darbingo amžiaus asmenys, migrena sukelia finansinę naštą valstybei. Lietuvoje 2017 m. kukliausiais įkainiais įvertinus tiesiogines ir netiesiogines išlaidas migrenos gydymas valstybei kainavo 0,35 proc. bendrojo vidaus produkto[4].
 

Ilgalaikis miokardo infarktu persirgusių pacientų gydymas – AKF inhibitorių ir betaadrenoblokatorių svarba. Ar COVID-19 pandemija keičia mūsų pasirinkimus?

2020-09-15
Miokardo infarktu (MI) persirgusių pacientų ilgalaikio medikamentinio ir nemedikamentinio gydymo tikslai yra gerinti pacientų gyvenimo kokybę, išvengti pakartotinės hospitalizacijos bei pakartotinio MI išsivystymo. Didelė reikšmė yra skiriama antrinei prevencijai, t. y. širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksnių, tokių kaip hipertenzija, dislipidemija, cukrinis diabetas, rūkymas, kontrolei, siekiant sumažinti pakartotinio MI, nemirtinų širdies ir kraujagyslių komplikacijų (širdies nepakankamumo, ritmo sutrikimų ir kt.) bei mirties atvejų skaičių.
 

Paskelbti išankstiniai šių metų birželio mėn. duomenys apie mirties priežastis

2020-09-15
Higienos instituto Sveikatos informacijos centro Mirties atvejų ir jų priežasčių stebėsenos skyriaus specialistai, remdamiesi Mirties atvejų ir jų priežasčių valstybės registro duomenimis, gaunamais iš medicininių mirties liudijimų ir kitų mirtį patvirtinančių dokumentų, skelbia išankstinius duomenis apie mirties priežastis asmenų, kurių mirtys užregistruotos 2020 m. birželio mėn.
 

Kokia rizika užsikrėsti lėktuve?

2020-09-14
ULAC direktorius prof. Saulius Čaplinskas socialinio tinklo paskyroje pasidalino informacija apie galimybę užsikrėsti COVID-19 skrendant lėktuvu.
 

Apie privalomą izoliaciją NVSC specialistai informuos telefonu

2020-09-14
Nuo šiol, jei žmogus turėjo sąlytį su sergančiuoju koronavirusu (COVID-19), apie tai, kad jam taikoma privaloma izoliacija Nacionalinio sveikatos centro specialistai (NVSC) žmogų galės informuoti telefonu. Tai reiškia, kad tokiu atveju specialistai nebeprivalės teikti žmogui pasirašyti sutikimo dėl izoliacijos, užteks to, kad informaciją NVSC specialistai žmogui pateikė telefonu. Tiesa, tokia tvarka galios tik tuo atveju, jei pokalbis telefonu įrašomas.
 

Galvos ir kaklo srities navikas, kurio pirminis židinys nenustatytas. Klinikinis atvejis

2020-09-14
Straipsnyje aptariamos pirminės nežinomos lokalizacijos galvos ir kaklo navikų diagnostikos ir gydymo aktualijos, transoralinių robotinių operacijų reikšmė diagnozuojant pirminės nežinomos lokalizacijos galvos ir kaklo navikus, pristatomas klinikinis atvejis.
 

Apie mokamus profilaktinius sveikatos patikrinimus

2020-09-11
Ligonių kasų specialistų pastaruoju metu dažnai klausiama, kur kreiptis, norint pasitikrinti sveikatą dėl darbo, įgyjant ar pratęsiant vairuotojo pažymėjimą. Taip pat klausiama, ar tai apmoka ligonių kasos.
 

Pristatyti pirminiai populiacijos tyrimo rezultatai

2020-09-11
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ir Vilniaus universiteto mokslininkai penktadienį pristatė pirmus populiacijos tyrimo rezultatus. Šešiose savivaldybėse vykdytas testavimas parodė, kad koronavirusu (COVID-19) persirgo nuo 1,3 iki 2,8 proc. gyventojų.
 

Kauno klinikų medikai ir kraujo donorai išgelbėjo jaunos mamos gyvybę

2020-09-11
Vieną rytą nubudusi Akvilė pajuto, kad nutekėjo vaisiaus vandenys. „Sunerimau, nes laukiausi 35 savaites, o nutekėję vaisiaus vandenys buvo rožinės spalvos. Nedelsiant pasiėmiau reikalingus daiktus ir išvykau į ligoninę“, – prisimena telšiškė. – Kadangi jau esu gimdžiusi neišnešiotą naujagimį, paprašiau, kad iš rajoninės ligoninės mane vežtų tiesiai į Kauno klinikas.“
 

Apie receptinių vaistų pakuočių apsauginių įtaisų patikrą ir identifikatorių deaktyvinimą

2020-09-11
Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT) primena, kad asmens sveikatos priežiūros įstaigos (ASPĮ), prieš panaudodamos vaistus pacientams, turi patikrinti receptinių vaistų pakuočių apsauginius įtaisus ir nacionalinės kaupyklos sistemoje deaktyvinti unikalius identifikatorius.
 

SAM: patvirtintas Nacionalinis savižudybių prevencijos veiksmų planas

2020-09-11
Pasaulinės savižudybių prevencijos dienos minėjimo išvakarėse, Sveikatos apsaugos ministerijoje (SAM) patvirtintas Nacionalinis savižudybių prevencijos 2020–2024 metams veiksmų planas, kuriuo siekiama metinį savižudybių skaičių sumažinti ketvirtadaliu.
 

Ką žinoti besiruošiančioms gimdyti?

2020-09-10
Laukiantis kūdikio kyla daug klausimų apie tai, kaip tinkamai pasiruošti gimdymui? Kada atvykti į Gimdymo skyrių? Ar galės gimdyme dalyvauti artimas žmogus? Labai svarbu, kad šeimos pagausėjimo laukiančius pasiektų tiksli ir patikima informacija. Todėl Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos specialistai pasirengę atsakyti į kylančius klausimus ir patarti. Startavo nauja rubrika „Nėštumas. Gimdymas. Naujagimis. Atsako specialistai“, kurios pirmoji tema buvo – ką žinoti besiruošiančioms gimdyti? Tiesioginės Facebook transliacijos metu kalbėjosi ir į klausimus atsakė Gimdymo skyriaus vadovas prof. Mindaugas Kliučinskas, Priešlaikinio gimdymo sektoriaus vadovė, gydytoja akušerė ginekologė prof. Meilė Minkauskienė ir vyresnioji akušerė Virginija Stankevičiūtė.
 

Padėka donorams – donorus sergėjantis angelas

2020-09-10
Norime pasidalinti džiugia žinia: Angelų kalvoje rugsėjo 13 d. (sekmadienį) 14 val. ruošiasi „nusileisti” organų donorus ir jų artimuosius globojantis angelas!
 

Naujovė: sąlytį turėjusieji savo duomenis galės pateikti elektroniniu būdu

2020-09-10
Nuo šiol asmenys, kurie turėjo sąlytį su sergančiais koronavirusu (COVID-19), arba lankėsi susirgusiųjų nurodytose buvimo vietose, savo duomenis Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistams galės pateikti elektroniniu būdu. Pateikę duomenis, žmonės sulauks NVSC specialistų, atliksiančių individualų rizikos vertinimą, skambučio.
 

VVSSF projektų atrankai siekiama pasitelkti aukščiausio lygio specialistus

2020-09-10
Vyriausybė trečiadienį pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) siūlymui padidinti Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo (VVSSF) projektų vertinimui skirtas išlaidas. Šitaip siekiama užtikrinti kokybiškesnę atranką, kad fondo lėšomis būtų finansuojamos tik efektyviausios priemonės, kurios prisideda prie visuomenės sveikatos stiprinimo.
 

Tinkamo organų donoro Lietuvoje laukia 402 žmonės

2020-09-09
Prasidėjus rudeniui 402 žmonės iš juos prižiūrinčio gydytojo laukė ypatingo skambučio su žinia, kad jiems atsirado tinkamas organų donoras. Tai žmonės, kuriems kiti gydymo būdai nebetinka ir vienintelis būdas pasveikti ar gyventi kokybiškesnį gyvenimą – reikiamo organo (audinio) transplantacija.
 

VLK: apie ligų prevencijos programų ir prevencinių tyrimų naudą

2020-09-09
​Lietuvos gyventojai pripažįsta ligų prevencijos programų, finansuojamų iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšų, naudą ir gana aktyviai jomis naudojasi. Tą rodo naujausias šalies gyventojų informuotumo ir įsitraukimo į ligų prevencijos programas tyrimas, kurį atliko rinkos ir visuomenės nuomonės tyrimų kompanija „Spinter tyrimai".
 

Patikslinta, kas laikomi įgijusiais ortopedo technologo kvalifikaciją

2020-09-09
Siekiant įtvirtinti lygiateisiškumo principą, patikslinta, kokį profesinį pasirengimą turintys specialistai laikomi įgijusiais ortopedo technologo profesinę kvalifikaciją. Tai itin aktualu specialistams, įgijusiems ortopedo technologo išsilavinimą permainų laikotarpiu, po 1990 m. kovo 11 d. iki tol, kol veikė aukštesniosios ar specialiosios vidurinės mokyklos.
 

Išeminės širdies ligos diagnostikos ir gydymo pamokos COVID-19 pandemijos sąlygomis

2020-09-09
COVID-19 infekcija jau paveikė daugiau nei 8 mln. pasaulio gyventojų. Koronavirusas, kilęs iš Kinijos Uhano provincijos, mažiau nei per 3 mėnesius išplito po visą pasaulį ir neatpažįstamai pakeitė visų mūsų kasdienybę. Neabejotinai, sunkiausia šiuo laikotarpiu buvo sveikatos priežiūros specialistams, priverstiems kasdien susidurti su nauja, dar mažai ištyrinėta infekcija. Deja, neišvengta ir aukų – stipriausiai infekcijos paveiktose šalyse skaičiuojama šimtai sveikatos priežiūros specialistų mirčių. Europos kardiologų draugija (EKD) paskelbė, kad COVID-19 pandemijos metu stacionarizuota iki 50 proc. mažiau pacientų dėl miokardo infarkto (MI), palyginti su ankstesnių metų duomenimis. Iš pirmo žvilgsnio tokie skaičiai galėtų džiuginti – atrodytų, kad sumažėjo sergamumas miokardo infarktu, tačiau jie slepia kur kas didesnę problemą – COVID-19 pandemijos metu didelė dalis miokardo infarktu sergančių žmonių nesikreipė pagalbos arba jos nesulaukė. Dabar, jau mažėjant infekcijos plitimui ir ruošiantis galimai antrai infekcijos bangai, norėtume apžvelgti naujausius išeminės širdies ligos (IŠL) gydymo COVID-19 pandemijos metu duomenis bei EKD rekomendacijas.
 

Vaikai ir COVID-19: ką žinome šiandien?

2020-09-08
ULAC direktorius profesorius Saulius Čaplinskas socialinio tinklo paskyroje pasidalino įžvalgomis apie vaikų galimybes užsikrėsti klastinguoju virusu. Siūlome su šia informacija susipažinti.
 

Darbą pradėjo naujoji LSMU Kauno ligoninė

2020-09-08
Susijungus Kauno klinikinei ligoninei ir Respublikinei Kauno ligoninei, duris oficialiai atvėrė nauja gydymo įstaiga – Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Kauno ligoninė. Pokyčiai Kauno mieste teikiant stacionarines paslaugas leis užtikrinti, kad šio miesto, rajono bei čia atvykstantys pacientai gydymo paslaugas nuo šiol gaus dar operatyviau, gerės jų prieinamumas.
 
 

Išeminės širdies ligos chirurginio gydymo aktualijos

2020-09-08
Išemine širdies liga visame pasaulyje serga per 110 mln. gyventojų. Pačios grėsmingiausios šios ligos išraiškos yra miokardo infarktas (MI) ir staigioji mirtis. Pasaulyje miokardo infarktas kas 22 sekundes ištinka vieną žmogų, kas 63 sekundes vienas žmogus nuo miokardo infarkto miršta. Lietuvoje kasmet ūminiais išeminiais sindromais suserga per 37 tūkst. žmonių, 6–8 proc. šių pacientų miršta. Ištikus ūminiam išeminiam sindromui, didžiausia rizika susirgti ūminiu miokardo infarktu arba mirti yra per pirmąsias 72 valandas nuo išeminių sindromų pradžios.
 

AAO-HNSF klinikinės praktikos gairės: suaugusiųjų kaklo darinių vertinimas

2020-09-08
Straipsnyje pristatomos įrodymais grįstos Amerikos otorinolaringologų akademijos ir Galvos ir kaklo chirurgijos fondo sudarytos Suaugusiųjų kaklo darinių diagnostikos ir gydymo gairės, naudingos gydytojams ir pacientams.
 

Mokytojų testavimą vykdančioms gydymo įstaigoms – išimtis dėl licencijos

2020-09-07
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) informuoja, kad asmens sveikatos priežiūros įstaigoms, kurios vykdo švietimo įstaigų darbuotojų tyrimą greitaisiais serologiniais testais, parodančiais, ar žmogus yra persirgęs koronavirusine infekcija, nereikės turėti licencijos infekcijų serologiniams tyrimams atlikti.
 

Apie tai, kas labai svarbu, valdant užkrečiamųjų ligų plitimą

2020-09-07
Profesorius Saulius Čaplinskas savo Facebook paskyroje pasidalino įžvalgomis apie tai, kas labai svarbu, siekiant valdyti užkrečiamųjų ligų plitimą.
 

Kaune jungiasi dvi ligoninės, žadama, kad pagerės paslaugų prieinamumas

2020-09-07
Kaunas ruošiasi svarbiems pokyčiams – rugsėjo 8 dieną susijungus Kauno klinikinei ir Respublikinei Kauno ligoninėms veiklą pradės naujoji LSMU Kauno ligoninė. Įstaigų sujungimas leis pagerinti gydymo kokybę ir užtikrinti, kad pacientams laiku būtų suteiktos reikiamos paslaugos. Bus atsisakyta ir besidubliuojančių paslaugų, o dėl glaudesnio bendradarbiavimo pagerės naujosios gydymo įstaigos darbo efektyvumas.
 

Angiotenziną konvertuojančio fermento inhibitorių sukeltos angioedemos gydymas

2020-09-07
Angiotenziną konvertuojančio fermento inhibitorių (AKFI) sukelta angioedema yra pavojinga gyvybei būklė, kuri pasireiškia maždaug 0,5 proc. pacientų, vartojančių AKF inhibitorius. Nors AKFI sukeltos angioedemos patofiziologija susijusi su padidėjusiu bradikinino kiekiu kraujo plazmoje, standartinis gydymas paprastai apima kortikosteroidus ir antihistamininius medikamentus. Apžvalgos tikslas yra apibendrinti įrodymus, pagrindžiančius farmakoterapiją, gydant AKFI sukeltą angioedemą.
 

Dviguba antitrombozinė terapija – pasirinktinė strategija didelės ŠKL rizikos pacientams

2020-09-07
Gydant išeminę širdies ligą ypatingas vaidmuo tenka antiagregacinei terapijai. 2019 m. Europos kardiologų draugijos (EKD) lėtinių išeminių širdies sindromų diagnostikos ir gydymo gairėse, susisteminusiose naujo tyrimo duomenis, pateiktos naujos antitrombocitinio ir antitrombozinio gydymo pasirinkimo galimybės. Siekiant geresnės antiagregacinės kontrolės, pirmą kartą antitrombocitinis gydymas buvo papildytas antikoaguliantu. Pacientai, sergantys lėtiniu išeminiu širdies sindromu, nėra vienalytė grupė – tai labai skirtingos išeminės rizikos pacientai, neretai jų būklę sunkina gretutinės ligos ir jiems reikalingas individualizuotas antitrombozinis gydymas. Tenka prisiminti, kad ekspertai dar 2017 m. publikuotose dvigubos antitrombocitinės terapijos gairėse didelės išeminės rizikos pacientams, siekiant efektyvesnės kontrolės antrinei prevencijai, rekomendavo dviejų antiagregantų vartojimą ilginti nuo 12 iki 36 mėn. Praėjus dvejiems metams, šias rekomendacijas ekspertai papildė nauju antiagreganto ir antikoagulianto deriniu.
 

SAM: koronaviruso infekcijos paveiktų šalių sąrašą papildė Norvegija, Vengrija ir Kanada

2020-09-04
Penktadienį, rugsėjo 4 d., atnaujintas labiausiai koronaviruso (COVID-19) infekcijos paveiktų šalių sąrašas, kuris įsigalioja nuo ateinančio pirmadienio, t. y. rugsėjo 7 d. Paveiktų valstybių sąrašą papildė Norvegija, Vengrija ir Kanada, šiose šalyse sergamumo rodikliui per paskutines 14 dienų viršijus 16 atvejų 100 tūkst. gyventojų. Iš paveiktų šalių atvykusiems ar per paveiktas šalis keliavusiems žmonėms yra privaloma izoliuotis.
 

Valstybės kontrolė: rekomendacijų įgyvendinimas laiku būtų palengvinęs atsaką į COVID-19

2020-09-04
Aukščiausiosios audito institucijos (AAI) dar iki COVID-19 protrūkio teiktų rekomendacijų įgyvendinimas laiku galėjo prisidėti prie efektyvesnio viešųjų finansų valdymo ir palengvinti šalies atsaką į ekstremaliąją situaciją, rodo Valstybės kontrolės naujausia valstybinio audito rekomendacijų įgyvendinimo ataskaita.
 

Išeminės širdies ligos intervencinio gydymo naujienos

2020-09-04
Per praėjusius metus intervencinės kardiologijos spaudoje ir svetainėse buvo paskelbta daug naujų straipsnių apie išemine širdies liga (IŠL) sergančių pacientų intervencinį gydymą. 2019 metais vyko aštrūs debatai apie kairiosios vainikinės arterijos kamieno ar kelių vainikinių arterijų ligos optimalaus revaskuliarizavimo procedūras, taip pat ir apie sergančiųjų lėtiniais išeminiais sindromais optimalų gydymą. Antitrombocitinio gydymo reikšmė po intervencinių procedūrų buvo įvertinta jau prieš 30 metų. Antitrombocitiniai vaistai ir toliau sudaro optimalaus gydymo po intervencinių procedūrų pagrindą. Tačiau pastaraisiais metais prasidėjo nauja tokio gydymo era – gydymo be aspirino strategijos era.
 

COVID-19 ir psichologinė sveikata – kodėl turime ja rūpintis?

2020-09-03
Remiantis epidemiologiniais COVID-19 pandemijos Lietuvoje duomenimis, maždaug kas dešimtas sveikatos priežiūros specialistas buvo saviizoliacijoje dėl tiesioginio sąlyčio su infekcija užsikrėtusiais asmenimis, o maždaug 18 proc. užsikrėtusiųjų COVID-19 buvo medikai. Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Sveikatos psichologijos katedros profesorė Nida Žemaitienė pabrėžia, kad sveikatos priežiūros darbuotojai ir farmacijos specialistai COVID-19 pandemijos laikotarpiu tapo itin pažeidžiami.
 

Donoro inkstai ir ragenos dovanojo kokybiškesnį gyvenimą

2020-09-03
Organų transplantacijos laukusius pacientus pasiekė gyvenimą keičiančios naujienos – po ilgo laukimo nežinioje jiems atsirado tinkamas donoras.
 

Narkotikams gaminti naudojamų medžiagų apyvarta bus kontroliuojama griežčiau

2020-09-03
Vyriausybė posėdyje pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) siūlymui griežtinti narkotikų gamybai naudojamų medžiagų apyvartą. Su tokiomis medžiagomis dirbančios, bet apie tai neinformuojančios įmonės sulauks baudų.
 

Parafaringinio tarpo augliai

2020-09-03
Parafaringinis tarpas (PFT) – anatomiškai sudėtinga sritis, literatūroje dažniausiai apibūdinama kaip apverstas trikampis, kurio pagrindas – smilkinkaulis, viršūnė – poliežuvinis kaulas. PTF navikai reti, o jų diagnostika ir gydymo taktikos pasirinkimas gali sukelti iššūkių. Dažniausi PFT dariniai – seilių liaukų kilmės, iš kurių dauguma – nepiktybiniai. Diagnozavus PFT darinį, gali būti pasirinktas chirurginis, spindulinis gydymas arba stebėjimas. Šio straipsnio tikslas – pateikti klinikinių atvejų aprašymus ir apžvelgti parafaringinio tarpo navikų diagnostikos ir gydymo būdus.
 

Neuromokslininkas: „Vyresniame amžiuje sunkiau mokytis tik tada, kai prarandame motyvaciją ką nors keisti“

2020-09-03
Palaikant smegenų aktyvumą – dirbant kompiuteriu, žaidžiant žaidimus, užsiimant rankdarbiais ar bendraujant – galima sumažinti atminties praradimo riziką. Tai rodo „Mayo“ klinikos mokslininkų grupės tyrimas, praėjusiais metais publikuotas žurnale „Neurology“. Suprastėjusi atmintis signalizuoja pažinimo funkcijų sutrikimą, o tai gali būti ir demencijos ar Alzhaimerio ligos pradžia. Tačiau įdarbinant smegenis įmanoma išlaikyti aštrų protą ir vyresniame amžiuje. Pasak tyrėjų, ir žmonės, kuriems daugiau nei 70-imt, gali pasiekti rezultatų.
 

Mobiliųjų punktų užimtumą galima pasitikrinti internete

2020-09-02
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) informuoja, kad nuo šiol informaciją apie šalies mobiliųjų punktų, kuriuose atliekami tyrimai dėl COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos), užimtumą bus galima pasitikrinti internete, specialioje nuorodoje. Tad ši informacija yra prieinama viešai ir visi norintieji galės sužinoti, koks yra konkretaus mobilaus punkto užimtumas.
 

Aterosklerozė ir statinai: įrodytas rozuvastatino pranašumas

2020-09-02
Vainikinių arterijų aterosklerozė yra viena dažniausiai pasitaikančių aterosklerozinės širdies ir kraujagyslių ligos formų. Patofiziologiškai ji susijusi su išemine širdies liga, aterosklerozinių plokštelių susidarymu, nestabilumu, galiausiai plyšimu, kuris kliniškai pasireiškia ūminiu išeminiu širdies sindromu. Naujausi tyrimai rodo, kad aterosklerozinės plokštelės tūrio pokyčiai, nustatomi vidukraujagysliniais radiologiniais tyrimais (ultragarsiniu ar kt.), rodo širdies ir kraujagyslių įvykių riziką sergant vainikinių arterijų ateroskleroze.
 

Valstybės rezervą papildė visi Lietuvoje pagaminti respiratoriai

2020-09-02
Valstybės medicinos atsargų rezervą pasiekė paskutinė Lietuvos gamintojo „Intersurgical“ respiratorių siunta - 20 740 respiratorių. Pagal kovo mėnesį sudarytą sutartį, gamintojas iš viso pristatė milijoną aukščiausios kokybės standartus atitinkančių respiratorių (FFP3), kuriuos naudoja mūsų šalies medikai.
 

SAM: apie izoliaciją specialiems atvejams

2020-09-01
Atsižvelgiant į koronaviruso (COVID-19) keliamas grėsmes, visos šalies savivaldybės privalo pasirūpinti specialiomis izoliavimo patalpomis jos teritorijoje gyvenantiems žmonėms, jeigu dėl tam tikrų aplinkybių jie negali izoliuotis namuose. Savivaldybės, neturinčios resursų užtikrinti tinkamų patalpų izoliacijai, turėtų bendradarbiauti su kitomis savivaldybėmis.
 

SAM - apie efektyvesnį pandemijos valdymą

2020-09-01
Siekdama efektyviau koordinuoti koronaviruso (COVID-19) pandemijos valdymą ir operatyviau informuoti visuomenę apie priimamus sprendimus, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) patikslino pavedimą teikti informaciją ir nurodė savivaldybių direktoriams kiekvieną darbo dieną iki 21 val. informuoti apie savivaldybių ekstremalių situacijų komisijų priimtus sprendimus, susijusius su infekcijos plitimo valdymo priemonių įgyvendinimu.
 

Ar gali mažo tankio lipoproteinų cholesterolio būti per mažai?

2020-09-01
Širdies ir kraujagyslių ligos tiek Lietuvoje, tiek Europoje yra dažniausia priešlaikinio mirštamumo bei neįgalumo priežastis. Remiantis 2016 metų duomenimis, išeminės širdies ligos (IŠL) paplitimas Lietuvoje 4,4 karto pralenkė Europos Sąjungos vidurkį [1]. Tokius skaičius lemia daug rizikos veiksnių, kuriuos galime kontroliuoti: dislipidemija, arterinė hipertenzija, mažas fizinis aktyvumas, rūkymas, nutukimas. Dislipidemijos gydymas, skirtas mažo tankio lipoproteinų cholesteroliui (MTL-Ch) kraujyje mažinti, – yra viena iš svarbiausių rizikos veiksnių korekcijų, padedančių išvengti IŠL ir sumažinti širdies ir kraujagyslių įvykių riziką [2].
 

Ultragarsas – į pagalbą diagnozuojant podagrą

2020-09-01
Ultragarsinis (UG) tyrimas daugiau kaip 15 metų naudojamas kasdienėje reumatologo praktikoje uždegiminėms artropatijoms (pirmiausia reumatoidiniam artritui, seronegatyviosioms spondiloartropatijoms) diagnozuoti, aktyvumui ir gydymo veiksmingumui vertinti. Saugus, biologiškai nežalingas, neinvazyvus, galintis suteikti informacijos tikruoju laiku, prireikus – prie ligonio lovos, tyrimo metodas, tiesa, priklausomas nuo techninių galimybių, tyrėjo kvalifikacijos, paskutinių metų mokslinių tyrimų ir, klinikinės praktikos duomenimis, puikiai tinka kristalinių artropatijų, ypač podagros diagnostikai.
 

Menopauzės sukeliami pokyčiai: negalavimus galima sėkmingai įveikti

2020-08-31
Menopauzė yra fiziologinė moters būklė, kitaip tariant, mėnesinių išnykimas dėl sumažėjusios estrogenų gamybos, kai kiaušidėse išsenka folikulai. Dažniausiai ji prasideda apie 50-uosius moters gyvenimo metus, nors normalia menopauzė laikoma, jeigu prasideda nuo 45 iki 55 metų.
 

Hiperbarinės oksigenacijos efektyvumas gydant ūminį idiopatinį neurosensorinį prikurtimą: sisteminė apžvalga

2020-08-31
Šios sisteminės apžvalgos tikslas – įvertinti hiperbarinės oksigenacijos (HBO) efektyvumą gydant ūminį idiopatinį neurosensorinį prikurtimą (ŪINSP). „Embase“, „PubMed“ ir „Cochrane“ duomenų bazėse buvo atrinkti 16 straipsnių, vertinančių ŪINSP gydymo baigtis, skiriant HBO procedūras ir jų neskiriant. Vertinant bendrąją pacientų grupę, statistiškai reikšmingo HBO efekto gydymo rezultatams nustatyta nebuvo. Kita vertus, studijų duomenys rodo reikšmingą HBO terapijos naudą esant sunkaus ir labai sunkaus laipsnių klausos pažeidimui.
 

Širdies nepakankamumo gydymas. Kuriais atvejais pasirinkti eplerenoną?

2020-08-31
Iki šiol aldosterono funkcija daugiausia buvo apibūdinama kaip natrio ir vandens sulaikymas bei kalio išskyrimas iš organizmo, sukeliamas šio antinksčių žievės išskiriamo hormono prisijungimo prie mineralkortikoidų receptorių epiteliniuose audiniuose, pavyzdžiui inkstuose. Aldosterono blokavimas lemia didesnį vandens išskyrimą iš organizmo ir sumažina pratekančio kraujo tūrį ir kraujo spaudimą. Tačiau neseniai pradėta kalbėti ir apie šio hormono poveikį neepiteliniams širdies, smegenų ir kraujagyslių audiniams.
 

Išankstiniai šių metų gegužės mėn. duomenys apie mirties priežastis

2020-08-30
Higienos institutas Sveikatos informacijos centro Mirties atvejų ir jų priežasčių stebėsenos skyriaus specialistai, remdamiesi Mirties atvejų ir jų priežasčių valstybės registro duomenimis, gaunamais iš medicininių mirties liudijimų ir kitų mirtį patvirtinančių dokumentų, skelbia išankstinius duomenis apie mirties priežastis asmenų, kurių mirtys užregistruotos 2020 m. gegužės mėn.
 

Primena, kad žmonėms su negalia kaukių dėvėjimas nėra privalomas

2020-08-30
Reaguodama į neįgaliųjų bendruomenės skundus dėl patiriamos diskriminacijos, kai žmonės, turintys negalią, yra įžeidinėjami, neįleidžiami į kavines ar viešąjį transportą, jei nedėvi apsauginės kaukės, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) primena, kad jiems yra taikomos išimtys.
 

NVSC: kada žmogus laikomas turėjusiu sąlytį?

2020-08-30
Pastarąsias dvi savaites, kuomet kasdien užfiksuojama daugiau nei 20, o kai kuriomis dienomis – ir virš 30 ar 40 naujų koronaviruso (COVID-19 ligos) atvejų, epidemiologai įspėja, kad kartu auga ir sąlytį turėjusių arba, paprastai tariant – kontaktavusių su sergančiaisiais, skaičius. Atsižvelgus, kad žmonėms kyla neaiškumų, NVSC paaiškina, kada žmogus laikomas turėjusiu sąlytį.
 

Išleistas leidinys „Kraujo donorų registro 2019 m. duomenys“

2020-08-28
Higienos instituto Sveikatos informacijos centro Registrų skyriaus išleistame leidinyje „Kraujo donorų registro 2019 m. duomenys“ pateikiama praėjusių metų statistinė informacija apie šalies kraujo donorus (pagal lytį, amžiaus grupes, kraujo tyrimų rezultatus ir kt.) ir atliktas donacijas (pagal donorų lytį ir amžių, pasiskirstymą savivaldybėse, atlygintinumą, laikino atidėjimo ir uždraudimo priežastis ir kt.).
 

Sudaryta sutartis vakcinoms nuo koronaviruso įsigyti

2020-08-28
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) ir Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT) informuoja, kad rugpjūčio 27 dieną buvo sudaryta Europos Komisijos (EK) sutartis dėl vakcinų nuo koronaviruso (COVID-19) infekcijos įsigijimo iš farmacijos milžinės „AstraZeneca“. Lietuva prisijungė prie šio susitarimo ir sulauks vakcinos nuo šio klastingo viruso, kai tik ji bus pagaminta.
 

Keičiama testavimo strategija: didesnis dėmesys bus skiriamas židiniams

2020-08-28
Augant koronaviruso (COVID-19) infekcijos atvejų skaičiui, operacijų vadovo sprendimu keičiama testavimo strategija. Didesni laboratorijų pajėgumai nukreipiami infekcijos židinių, simptomų turinčių arba sąlytį turėjusių gyventojų tyrimams, tačiau mažinamos profilaktinių tyrimų apimtys.
 

Nuo rugsėjo 1 dienos – renginių žiūrovų ir dalyvių elektroninė registracija

2020-08-28
Nuo rugsėjo 1 d. kultūros, pramogų bei kitų renginių ir susibūrimų organizatoriai turės užtikrinti bilietų platinimą ir (arba) žiūrovų (dalyvių) registravimą elektroniniu būdu. Tai numatyta rugpjūčio 26 d. pasirašytame valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo sprendime.
 

Teigiamą greitojo testo rezultatą turi patvirtinti PGR testas koronavirusui nustatyti

2020-08-28
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) paaiškina, kad žmonės, kuriems greituoju serologiniu testu kraujyje nustatomas teigiamas IgM antikūnas, rodantis, kad jis galimai serga koronaviruso infekcija, privalo kreiptis į Karštąją liniją 1808 registruotis PGR tyrimui koronaviruso infekcijos nustatymui atlikti.
 

Kovai su koronavirusu skirta per 50 mln. eurų ES investicijų!

2020-08-28
Pagrindinėms šalies gydymo įstaigoms, kuriose gydomi koronavirusu (COVID-19) užsikrėtę žmonės ir kitoms įstaigoms, prisidedančioms prie koronaviruso pandemijos valdymo skirta daugiau kaip 50 mln. eurų Europos Sąjungos (ES) lėšų. Jos turi būti investuojamos į reikalingos papildomos medicininės įrangos, asmens apsaugos priemonių įsigijimą, sveikatos specialistų mokymus, kaip saugiai ir kokybiškai dirbti plintant šiai infekcijai.
 

Pandemijos valdymas: siekiama dar sparčiau keistis informacija

2020-08-28
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), siekdama dar operatyviau informuoti visuomenę apie svarbiausius sprendimus, susijusius su koronaviruso infekcijos pandemijos valdymu, prašo valstybės ir savivaldybių institucijų kasdien iki 21 val. specialiai sukurtu el. paštu ministeriją informuoti apie priimamus su korinaviruso valdymu susijusius sprendimus, kurie būtų aktualūs visos Lietuvos, konkretaus regiono ar savivaldybės gyventojams.
 

Medikų atostogos: kur kreiptis dėl nemokamo poilsio Lietuvoje

2020-08-28
Galimybe pasinaudoti nemokamomis turizmo paslaugomis domisi vis daugiau medikų, kurie ieškodami informacijos ir norėdami užsiregistruoti poilsiui neretai kreipiasi į Sveikatos apsaugos ministeriją (SAM). SAM primena, kad už šios priemonės įgyvendinimą atsakinga Ekonomikos ir inovacijų ministerija, o dėl paslaugų suteikimo sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojai kviečiami kreiptis tiesiogiai į paslaugų teikėjus.
 

Kauno klinikose įdiegta specializuota gama kamera

2020-08-28
Kauno klinikose – naujos diagnostikos galimybės širdies ir kraujagyslių ligomis sergantiems pacientams. Radiologijos klinikoje įdiegta specializuota kardiologinė gama kamera – pirmoji Lietuvoje, skirta tyrimams dėl išeminės širdies ligos ir širdies nepakankamumo.
 

Monoterapija ar dviguba bronchodilatacija gydant lengvą ir vidutinio sunkumo LOPL?

2020-08-28
Lėtinė obstrukcinė plaučių liga (LOPL) – tai liga, kuriai būdinga lėtiniai respiraciniai simptomai (kosulys, skrepliavimas ir (ar) dusulys) bei nuolatinė bronchų obstrukcija, susidaranti dėl kvėpavimo takų ir (ar) plaučių pažeidimo, kurį dažniausiai sukelia įkvepiamos žalingos dalelės ar dujos, dažniausiai susijusios su ilgalaikiu tabako rūkymu. LOPL – viena dažniausių lėtinių kvėpavimo sistemos ligų, su kuria tenka susidurti įvairių specialybių gydytojams. Lietuvoje 2018 metais registruota apie 27 tūkst. sergančiųjų arba 9,6 atvejo 1 000 gyventojų. Tai šiandien iš principo nepagydoma lėtinė liga, kuri dažniausiai progresuoja. Nors vaistai nuo LOPL pagerina ligonio būklę ir ligos eigą, visgi nė vienas iš jų nesustabdo laipsniško kvėpavimo funkcijos blogėjimo, būdingo šiai ligai. Progresavimą neretai lemia ligos paūmėjimai, todėl kertiniai LOPL gydymo tikslai – įmanomai kontroliuoti simptomus ir mažinti paūmėjimų riziką.
 

VLK priminimas dėl įmokų, skirtų pacientų sveikatai padarytos žalos atlyginimo

2020-08-28
Šalies gydymo įstaigos iki rugsėjo 16 d. nesumokėjusios įmokų, skirtų pacientų sveikatai padarytos žalos atlyginimui, gali susilaukti griežtų sankcijų. Sveikatos apsaugos sistemos įstaigų veiklą prižiūrinčios institucijos atkreipia dėmesį – tokios aplaidžios gydymo įstaigos gali likti be licencijos.
 

Ūminis miokardo IS ir PV: naujos klinikinių tyrimų įžvalgos ir praktiniai antitrombozinio gydymo aspektai

2020-08-28
Optimalios antitrombozinio gydymo strategijos pasirinkimas po ūminių išeminių sindromų (ŪIS) pacientams, kuriems indikuotinas geriamųjų antikoaguliantų vartojimas, vis dar kelia klausimų, nepaisant didžiulio tokių pacientų skaičiaus, atliktų klinikinių tyrimų bei fakto, jog gydymas dviem antitrombocitiniais vaistais (GDAV) yra viena iš labiausiai tiriamų gydymo sričių širdies ir kraujagyslių medicinoje. Kasmet vien Europoje apie 2 mln. pacientų prireikia gydymo GDAV po perkutaninių vainikinių arterijų intervencijų; skirtingų literatūros šaltinių duomenimis, apie 20–25 proc. pacientų tenka derinti gydymą su geriamaisiais antikoaguliantais. Tokių pacientų ateityje daugės, nes senstant populiacijai daugėja pacientų, kuriems nustatomas prieširdžių virpėjimas (PV), taip pat ir sergančiųjų ŪIS. Ne vitamino K antagonistų geriamieji antikoaguliantai (NGAK) klinikinėje praktikoje plačiai vartojami jau dešimtmetį, tačiau šiuolaikiniai įrodymai, kurie pateikiami tik pastarųjų metų klinikiniuose tyrimuose, leidžia kalbėti apie tvirtais įrodymais pagrįstą antitrombozinių vaistų derinimą miokardo infarktu susirgusiems ligoniams, kuriems reikalingas gydymas antikoaguliantais.
 

Išeminės širdies ligos diagnostikos vaizdo tyrimai

2020-08-27
Išeminė širdies liga (IŠL) – dėl širdies vainikinių kraujagyslių nepakankamumo sumažėjęs širdies raumens aprūpinimas krauju, dažniausiai kliniškai pasireiškiantis tipiniu skausmu už krūtinkaulio ar dusulio pojūčiu, susijusiu su fiziniu krūviu. Šį širdies vainikinių arterijų (VA) kraujotakos nepakankamumą dažniausiai sukelia palaipsniui didėjančios aterosklerozinių plokštelių sankaupos, kurios galiausiai užkemša pagrindines vainikines arterijas ir jų šakas.
 

Kauno teatralai kviečia: senoji Pigmaliono legenda ir miuziklas „Mano puikioji ledi“ gali skambėti ir kitaip!

2020-08-27
Populiarusis kompozitoriaus Fredericko Loewe ir dramaturgo Alano Jay Lernerio miuziklas „Mano puikioji ledi“ vėl grįžta į Kauno valstybinio muzikinio teatro sceną. Iš pavasario atkelti premjeriniai spektakliai bus rodomi nuo rugpjūčio 29 d. Miuziklas įspūdingas tiek savo dramaturgine, tiek muzikine, tiek choreografine medžiaga, išsiskiria spalvingų personažų – nuo gatvės valkatų iki mokslo pasaulio elito ir aristokratų – gausa. Laikui nepavaldus miuziklas Niujorke buvo pastatytas 1956 m., premjera įvyko prestižiniame Brodvėjaus teatre, pagrindinius vaidmenis sukūrė žymūs artistai Julia Andrews ir Richardas Burtonas. Miuziklo libretas parašytas pagal dramaturgo George Bernardo Shaw pjesę „Pigmalionas“ (1912), kurioje pasakojama apie šiukšlininko Dulitlo dukterį, kalbančią baisiu gatvės žargonu, ir profesorių Higinsą, susilažinusį su bičiuliu Pikeringu, kad per pusę metų išmokys merginą kalbėti pavyzdine anglų kalba – taip ji tapsianti tikra ledi. Miuziklas „Mano puikioji ledi“ Brodvėjuje gyvavo dvejus metus, per kuriuos parodyta 2717 spektaklių, o jo pastatymas Londone taip pat sumušė visus iki šiol čia rodytų sceninių veikalų rekordus. Neblėstančiam šio miuziklo populiarumui daugelyje pasaulio šalių itin pasitarnavo to paties pavadinimo kino filmas (1964), kuriame Elizos Dulitl ir Higinso vaidmenis sukūrė garsūs amerikiečių kino aktoriai Audrey Hepburn ir Rexas Harrisonas.
 

Prof. Saulius Čaplinskas - apie burnos skalavimo skysčių naudą, siekiant mažinti COVID-19 plitimą

2020-08-27
ULAC direktorius prof. Saulius Čaplinskas socialinio tinklo paskyroje pasidalijo informacija apie užsienio virusologų įvardijamą būdą, padedantį sumažinti COVID-19 infekcijos plitimą.
 

Į pagalbą, valdant koronavirusą, SAM kviečia Lietuvos šaulių sąjungos savanorius

2020-08-27
Sveikatos apsaugos ministerija ir Lietuvos šaulių sąjunga pasirašė bendradarbiavimo sutartį. Ja siekiama kurti glaudesnę partnerystę, valdant visuomenės sveikatai ir šalies saugumui pavojingas situacijas.
 

Rekomendacijos kandidatams, lankantiems gyventojus namuose

2020-08-26
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), ruošdamasi artėjančių rinkimų periodui ir siekdama apsaugoti Lietuvos gyventojus nuo galimo koronaviruso plitimo, parengė rekomendacijas, kaip elgtis agitacijos laikotarpiu.
 

Dilgėlinės patogenezės, diagnostikos ir gydymo ypatumai

2020-08-25
Dilgėlinė yra apibrėžiama kaip liga, kuriai būdingi tipiški klinikiniai požymiai – bėrimas pūkšlėmis ir/ ar angioedema. Maždaug 10–20 proc. žmonių bent kartą gyvenime gali patirti ūmios dilgėlinės epizodą, o 0,1 proc. išsivysto lėtinė spontaninė dilgėlinė [3]. Dilgėlinę reikia diferencijuoti nuo kitų būklių, kurioms taip pat būdinga angioedema ir/ ar pūkšlės, – anafilaksijos, urtikarinio vaskulito ar bradikinino sukelta angioedema.
 

Emocinės paramos linija 1809 sulaukė tūkstančių skambučių

2020-08-25
Balandžio viduryje įsteigus vieningą emocinės paramos telefono liniją 1809, maždaug per keturis mėnesius sulaukta beveik 5000 skambučių. Daugiausiai dėmesio sulaukia „Vilties linija“, emocinę pagalbą teikianti suaugusiesiems.
 

Pirmosiomis gripo vakcinomis bus skiepijami didžiausią riziką patiriantys medikai

2020-08-24
Lietuvoje augant koronoviruso infekcijos (Covid-19) atvejų skaičiui, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) ragina nepamiršti ir gripo grėsmės, nes jo ir koronaviruso infekcijos simptomai labai panašūs. Numatoma, kad užsakytos ligonių kasų kompensuojamos gripo vakcinos į Lietuvą atvyks dalimis, todėl rizikos grupės žmonės bus skiepijami pagal iš anksto sudarytą planą, pradedant nuo didžiausią riziką patiriančių medikų.
 

Vakcina nuo koronaviruso: kada ji pasieks Lietuvą?

2020-08-24
Visuomenei aktyviai domintis vakcina nuo koronaviruso infekcijos (COVID-19 ligos), Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) informuoja apie vakcinos nuo koronaviruso kūrimo etapus. Šiuo metu tik kelios potencialios vakcinos yra pasiekusios trečiosios klinikinių tyrimų fazės etapą.
 

Paveldimos hemoraginės telangiektazijos (Osler-Weber-Rendu) sindromas diagnostikos ir gydymo algoritmas

2020-08-24
PHTS diagnostika remiasi 4 kriterijais: Spontaniškas pasikartojantis kraujavimas iš nosies. Daugybinės odos ir gleivinių telangiektazijos tipinėse vietose (lūpos, liežuvis, burnos gleivinė, pirštų pagalvėlės).
 

Į „juodąjį sąrašą“ pateko ir Vokietija

2020-08-24
Atnaujintas labiausiai koronaviruso (COVID-19) infekcijos paveiktų šalių sąrašas, kuris įsigalioja nuo rugpjūčio 24 dienos. Paveiktas Europos Sąjungos šalis papildė ir Vokietija, šioje šalyje sergamumo rodikliui per paskutines 14 dienų viršijus 16 atvejų 100 tūkst. gyventojų. Iš paveiktų šalių atvykusiems ar per paveiktas šalis keliavusiems žmonėms yra privaloma izoliuotis.
 

Padidėjęs jautrumas saulei

2020-08-24
Jau seniai žinoma, kad ultravioletiniai (UV) saulės spinduliai turi kancerogeninį ir ankstyvą odos senėjimą skatinantį poveikį, tačiau apie saulės šviesos sukeliamas odos alergines reakcijas kalbama nedaug. Saulės šviesos skleidžiamos tam tikro ilgio UV bei matomos šviesos bangos sąveikaudamos su cheminėmis medžiagomis gali sukelti padidėjusio jautrumo reakcijas. Alergija saulei, arba UV spinduliams, nustatoma vis dažniau, nes gausiai vartojame vietinius ir sisteminius vaistus, įvairias odos priežiūros priemones, be to, atsiranda naujų odos ligų diagnostikos galimybių. Mokslininkai dar tik aiškinasi padidėjusio jautrumo saulei, vadinamųjų fotodermatozių, patogenezinius mechanizmus. Tačiau nustatyta, kad mūsų aplinkoje gausu fotoalergenų, kurie kartu su saulės spinduliais gali sukelti fotoalergines reakcijas. Šio straipsnio tikslas – apžvelgti dažniausius fotoalergenus, saulės sukeliamus odos alerginius pažeidimus ir diagnostikos bei gydymo galimybes.
 

Lėtinės slogos fenotipai ir endotipai: alerginė sloga

2020-08-24
Rinitas, arba sloga, yra įvairialypė ligų grupė, kuriai būdingi dėl uždegimo ar kitos gleivinės disfunkcijos atsiradę požymiai: sutrikęs kvėpavimas per nosį, nosies sekrecija, čiaudulys ir niežulys. Sergamumas šia liga didelis – serga apie 30 proc. populiacijos, o neigiamas poveikis sveikatai ir gyvenimo kokybei neretai sukelia ne tik emocinę, bet ir socioekonominę naštą [1, 2]. Lėtine sloga vadinama tuomet, kai bent du jos simptomai vargina iki 12 savaičių per metus ir ilgiau. Medicininėje literatūroje galima sutikti tokį slogos terminą, kaip sunki lėtinė viršutinių kvėpavimo takų liga.
 

Įspėjimas gydymo įstaigoms: gali tekti stabdyti licenciją

2020-08-21
Sveikatos apsaugos sistemos įstaigų veiklą prižiūrinčios institucijos primygtinai ragina visas gydymo įstaigas – iki rugsėjo 16 dienos – sumokėti specialioje banko sąskaitoje kaupiamas pacientų sveikatai padarytai žalai atlyginti skirtas įmokas. Kai kurios gydymo įstaigos minėtas įmokas jau sumokėjo, kitos, net ir pasinaudoję specialiai karantino metu suteikta pertrauka, to padaryti neskuba. Atkreipiamas dėmesys – nesumokėjus, gydymo įstaigos gali likti be licencijos.
 

Primena, kokiomis dozėmis, įvykus branduolinei avarijai, vartojamas kalio jodidas

2020-08-21
Siekdama tinkamai apsaugoti Lietuvos gyventojus nuo galimos branduolinės nelaimės žalingų padarinių, Sveikatos apsaugos ministerija pasirūpino kalio jodido (KI) tablečių atsargomis, kurios padėtų ateityje, jeigu įvyktų avarija Baltarusijos atominėje elektrinėje. Ministerija primena, kad norint užtikrinti tablečių efektyvumą, būtina žinoti, kaip teisingai jas vartoti.
 

Nagų grybelio sukeliamos problemos ir gydymas

2020-08-21
Nagų grybelis – tai nago plokštelės pažeidimas, sukeltas grybelio infekcijos. Daugybė nagų pakitimų gali imituoti grybelines nagų infekcijas, lotyniškai dar žinomas kaip onychomycosis ar tinea unguium. Visuomenėje vyrauja nuomonė, kad ši būklė yra susijusi su nepakankama higiena ir yra užkrečiama. Nagų grybeliu dažniau serga vyresniojo amžiaus žmonės, be to, kojų nagų grybelis pasireiškia gerokai dažniau nei rankų nagų.
 

Leidimas palikti izoliacijos vietą – tik išimtiniais atvejais

2020-08-21
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), reaguodama į tai, kad Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) sulaukia vis daugiau prašymų palikti izoliavimosi vietą dėl įvairiausių aplinkybių, kurios nėra numatytos izoliavimo taisyklėse, prašo žmonių, kurie privalo būti izoliacijoje, elgtis atsakingai ir nepiktnaudžiauti betiksliais prašymais.
 

Krūtinės skausmo įvertinimo reikšmė diagnozuojant išeminius širdies sindromus

2020-08-20
Vainikinių arterijų liga (VAL) yra patologinis procesas, kuriam būdingas aterosklerozinių plokštelių kaupimasis epikardo arterijose. Šį procesą galima stabilizuoti keičiant gyvenimo būdą, vartojant medikamentus ir taikant invazines intervencijas. VAL gali tęstis ilgai, tačiau staigiai plyšus plokštelėms ar dėl erozijų paciento būklė gali tapti nestabili.
 

Svarbu: laisvalaikį leidžiantys viešosiose erdvėse raginami neužmiršti atsargumo

2020-08-19
Apsilankymai kavinėse, baruose, naktiniuose klubuose, renginiuose – tokius užsikrėtusiųjų koronaviruso infekcija (COVID-19 liga) maršrutus pastaruoju metu fiksuoja visuomenės sveikatos specialistai. Be to, žmonės, kurių užsikrėtimo aplinkybių epidemiologams nepavyksta nustatyti, taip pat neretai kaip galimas užsikrėtimo vietas įvardija lauko kavinėse, terasose, laisvalaikio erdvėse vykstančius renginius.
 

Ar inkstų funkcija gali lemti skirtingą glikemijos kontrolę vartojant antros kartos bazinius insulinus? BRIGHT klinikinio tyrimo subanalizė

2020-08-19
Lėtinė inkstų liga (LIL) sunkina cukrinio diabeto (CD) eigą ir yra susijusi su padidėjusiu sergamumu bei mirštamumu dėl širdies ir kraujagyslių ligų (ŠKL). Pacientams, sergantiems 2 tipo CD ir LIL, skiriamas gydymas turi būti gerai toleruojamas, veiksmingas ir saugus. Sutrikusi inkstų funkcija mažina renalinį insulino katabolizmą, todėl, siekiant sumažinti hipoglikemijos riziką, yra labai svarbu kruopščiai titruoti skiriamo insulino preparato dozę. Analizuojant BRIGHT klinikinio tyrimo duomenis kilo hipotezė, ar insulino glargino 300 V/ml (Gla-300) ir insulino degludeko 100 V/ml (IDeg-100) poveikis gali būti priklausomas nuo inkstų funkcijos. Subanalizės rezultatai parodė, kad 2 tipo CD sergančių pacientų, kurių glomerulų filtracijos greitis <60 ml/min./1,73m2, Gla-300 grupėje HbA1c sumažėjo labiau, nedidėjant hipoglikemijos rizikai, nei IDeg-100 grupėje.
 

SAM: apie koronavirusą ir ekstremaliąją padėtį informuojama specialiais telefono numeriais

2020-08-19
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) primena, kad su koronaviruso infekcija ir šalyje galiojančia ekstremaliąja padėtimi susijusiais klausimais gyventojai ir ūkio subjektai konsultuojami specialiai tam skirtais telefono numeriais.
 

Ragina gyventojus atsargiai planuoti keliones

2020-08-19
Epidemiologinė situacija pasaulyje nuolat keičiasi, todėl Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) ragina gyventojus atsakingai planuoti savo keliones. Rekomenduojama vadovautis ne tik kartą per savaitę SAM skelbiamais koronavirusinės infekcijos (Covid-19 ligos) paveiktų šalių sąrašais, bet ir savarankiškai nuolat stebėti sergamumo pokyčių tendencijas pasaulyje. Tokią galimybę suteikia Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro (ECDC) internetinė platforma, kur skelbiama informacija apie 14 dienų sergamumą ES šalyse.
 

Petras Avižonis – mokslininkas, gydytojas, švietėjas

2020-08-18
2020 m. balandžio 17 d. minime 145-ąsias profesoriaus Petro Avižonio (1875–1939) gimimo metines. Petras Avižonis buvo žymus XIX a. pab.–XX a. pr. Lietuvos kultūros, švietimo ir mokslo atstovas, garsus to meto gydytojas.
 

Didesni atlyginimai medikams už COVID-19: pervestos lėšos už birželį

2020-08-18
Su koronaviruso infekcija kovojantys gydymo įstaigų darbuotojai padidintus atlyginimus gaus ir už birželį. Šioms išmokoms pervesta 6,6 mln. eurų. Tai galutinis mokėjimas pagal Žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo pataisą. Už darbą karantino metu COVID-19 gydžiusiems medikams iš viso skirta 24,5 mln. eurų.
 

Atvykstantiems iš labiausiai paveiktų šalių – privalomas tyrimas

2020-08-18
Nuo šiol į Lietuvą bus leidžiama atvykti visiems Europos ekonominės erdvės valstybių, Šveicarijos Konfederacijos, Jungtinės Didžiosios Britanijos ir Šiaurės Airijos Karalystės (toliau – EEA) piliečiams ir šiose valstybėse teisėtai gyvenantiems asmenims, tačiau atvykę iš tų šalių, kur sergamumas COVID-19 infekcija viršija 16 atvejų 100 tūkstančių gyventojų ribą, reikės 14 dienų praleisti izoliacijoje. Tokį sprendimą rugpjūčio 17 d. priėmė Vyriausybė.
 

Išankstiniai šių metų balandžio mėn. duomenys apie mirties priežastis

2020-08-17
Higienos instituto Sveikatos informacijos centro Mirties atvejų ir jų priežasčių stebėsenos skyriaus specialistai, remdamiesi Mirties atvejų ir jų priežasčių valstybės registro duomenimis, gaunamais iš medicininių mirties liudijimų ir kitų mirtį patvirtinančių dokumentų, skelbia išankstinius duomenis apie mirties priežastis asmenų, kurių mirtys užregistruotos 2020 m. balandžio mėn.
 

Alerginės kvėpavimo takų ligos

2020-08-17
Alerginės kvėpavimo takų ligos yra dažnos visame pasaulyje, o jų paplitimas, nežiūrint šiuolaikinių gydymo galimybių, nuolat didėja – alerginiu rinitu serga apie 20 proc. populiacijos [1], astma – 1–18 proc. populiacijos [2]. Šios ligos yra susijusios su blogesne gyvenimo kokybe, sutrikdytu socialiniu aktyvumu ir kasdiene veikla, didesniu nedarbo ar praleistų pamokų skaičiumi [3, 4]. Alerginis rinitas didina kitų ligų – astmos, nosies polipozės, sinusito, konjunktyvito – riziką [1, 3–9]. Be to, alerginis rinitas ir alerginė astma net iki 80 proc. atvejų pasireiškia kartu, todėl keliama hipotezė, kad tai viena liga, turinti skirtingus fenotipus [10]. Šiame straipsnyje apžvelgiamos alerginių kvėpavimo takų ligų diagnostikos ir gydymo rekomendacijos.
 

Lygios odos grybelio etiopatogenezės, klinikos, diagnostikos ir gydymo ypatumai

2020-08-17
Šiame straipsnyje aptarsime lygios odos grybelines ligas, kurias sukelia dermatofitai. JAV dermatofitai yra pagrindinė grybelinės infekcijos priežastis. Amerikos dermatologijos akademijos (American Academy of Dermatology) duomenimis, JAV per metus diagnozuojama daugiau nei 29,4 mln. lygios odos grybelio atvejų ir dėl šios priežasties būna 51 mln. vizitų pas gydytojus. Dermatofitų infekcijų paplitimas Europos šalyse gali svyruoti nuo 2,6 proc. (Ispanijoje ir Jungtinėje Karalystėje) iki 8,4 proc. (Suomija). JAV dermatofitų sukeliamoms ligoms gydyti kasmet skiriama apie 1.67 milijardo dolerių.
 

Lėtinių išeminių širdies sindromų gydymas: atsakymai į klausimus

2020-08-14
2019 m. Europos kardiologų draugija priėmė naujas lėtinių išeminių širdies sindromų gaires ir ne tik įnešė pokyčių bei naujovių į iki šiol, rodos, nusistovėjusią sindromo definiciją, bet ir naujai peržiūrėjo žingsninę antiišeminio gydymo strategiją. Tiesa, priimtos naujos rekomendacijos dokumentas sulaukė ekspertų pastabų ir diskusijų dėl medikamentų skyrimo lygiateisiškumo ar jų pateikiamo pranašumo. Natūralu, kad gydytojams klinikinėje praktikoje kyla įvairiausių klausimų, tačiau, tikiu, kad į kai kuriuos dažniausiai kylančius, remiantis pateikiama gairių, cituojamų mokslinių tyrimų duomenimis, man pavyks atsakyti.
 

Diuretikų vartojimas gydant stazinį širdies nepakankamumą

2020-08-14
Dažniausiai intraveninių kilpinių diuretikų poveikis pastebimas per pirmąsias kelias valandas po vaisto vartojimo, o pradinė natrio ekskrecija grįžta po 6–8 val. Reikalinga anksti įvertinti diuretikų poveikį, nes tai leidžia nustatyti, kuriems pacientams gydymas neefektyvus. Tokiu atveju galima anksti pradėti stipresnį gydymą ir/ ar taikyti nuoseklią nefrono blokados strategiją (skirti diuretikų derinius). Nors tokia metodika dar turėtų būti patikrinta perspektyviaisiais tyrimais, ši strategija svarbi keletu aspektų. Pirma, nuolatinis skysčių perteklius dar labiau blogina inkstų funkciją. Antra, plazmos prisipildymo greitis (greitis, per kurį skysčiai iš intersticiumo patenka į plazmą) stazės metu gali sumažėti.
 

Labiausiai koronaviruso infekcijos paveiktų šalių sąrašo atnaujinimai – kitą savaitę

2020-08-13
Rugpjūčio 14 d. nebus atnaujintas labiausiai koronaviruso infekcijos (COVID-19 ligos) paveiktų šalių sąrašas, kuris įsigaliotų pirmadienį, rugpjūčio 17 dieną.
 

Žengtas svarbus žingsnis užkertant kelią nelegaliai tabako gaminių gamybai

2020-08-13
Vyriausybė trečiadienį pritarė Tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatymo pakeitimo projektui, kuriuo siekiama užkirsti kelią piktnaudžiavimo atvejams, kai neapdorotas tabakas (tabako žaliava) panaudojamas nelegaliai tabako gaminių gamybai.
 

Siūlo nustatyti griežtesnius reikalavimus narkotinių ir psichotropinių medžiagų naudojimui tyrimuose

2020-08-13
Vyriausybė trečiadienį pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) pasiūlytiems Narkotinių ir psichotropinių medžiagų kontrolės įstatymo pakeitimams, kurie turėtų užtikrinti šių medžiagų saugų laikymą, apskaitą ir naudojimą vykdant mokslinius tyrimus. Šitaip siekiama sudaryti geresnes sąlygas inovatyvių vaistų kūrimui ir apsaugoti visuomenę nuo neteisėto šių medžiagų patekimo į rinką.
 

Gyventojus kviečia skiepytis nuo erkinio encefalito

2020-08-13
Šiemet išaugo susirgimų skaičius erkiniu encefalitu. Per pirmąjį šių metų pusmetį užregistruoti 136 susirgimai erkiniu encefalitu, kai pernai per tą patį laikotarpį užfiksuoti 99 atvejai. Specialistų vertinimu, patikimiausia apsauga nuo erkinio encefalito – skiepai, o skiepytis nuo šios ligos galima ištisus metus.
 

Gydymo įstaigos įpareigotos užtikrinti, kad gyventojai prisiskambintų į registratūrą

2020-08-12
Atsižvelgiant į pacientų nusiskundimus, kad po karantino tapo sudėtinga prisiskambinti į poliklinikų registratūras, operacijų vadovo sprendimu gydymo įstaigos įpareigotos tobulinti pacientų skambučių srautų valdymą ir įdiegti technines priemones, kurios padidintų pacientų galimybę prisiskambinti į gydymo įstaigą. Jeigu prisiskambinti visgi nepavyktų, turi būti užtikrintas grįžtamasis ryšys – pacientui turi būti perskambinta.
 

Plaučių pažaida sergant COVID-19 infekcija

2020-08-12
Plaučių uždegimas yra gana rimta medicinos problema. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, iš dešimties dažniausių mirties priežasčių plaučių uždegimas užima trečią ketvirtą vietą kartu su lėtine obstrukcine plaučių liga, kai kuriais metais šios ligos keičiasi vietomis. Per metus nuo plaučių uždegimo pasaulyje miršta apie 3 mln. žmonių. Tai labai daug. Kad būtų aiškiau, mirštamumas, t. y. rizika žmogui numirti sergant plaučių uždegimu, yra procentas nuo šia liga sergančių asmenų. Mirštamumas nuo „paprasto“ plaučių uždegimo, kuriuo žmogus suserga būdamas visuomenėje, yra nuo 5 iki 15 proc. Jei žmogus yra vyresnio amžiaus, tarkim, 65–70 metų, tikimybė mirti nuo plaučių uždegimo yra maždaug 50 proc. Jeigu pacientas suserga plaučių uždegimu būdamas ligoninėje (turiu omenyje visus ligonius, ne vien vyresniojo amžiaus), tikimybė mirti yra apie 30 proc., t. y. dar didesnė nei įgijus plaučių uždegimą visuomenėje.
 

Prostatos vėžys – pagrindinė mirties priežastis

2020-08-12
Priešinės liaukos vėžio ankstyvosios diagnostikos programa (toliau ­– Programa) Lietuvoje pradėta vykdyti 2006 m. Šiuo metu Programa skirta vyrams nuo 50 iki 69 metų ir vyrams nuo 45 metų, jeigu jų tėvai ar broliai sirgo prostatos vėžiu. Programos tikslinės grupės vyrams gali būti atliekamas kraujo tyrimas, parodantis prostatos specifinio antigeno (toliau – PSA) koncentraciją kraujyje. Jei PSA kiekis viršija normą, šeimos gydytojas išduoda siuntimą konsultuotis su urologu, o šis prireikus atlieka tikslesnį tyrimą – prostatos biopsiją.
 

Pirmoji aortos vožtuvo implantacija neužmigdant paciento

2020-08-11
Kauno klinikose pirmą kartą implantuotas aortos vožtuvas per kateterį (TAVI), pacientui netaikant bendrosios anestezijos. Šios sudėtingos procedūros metu į pacientės kaklo arterijas, maitinančias galvos smegenis, įvesti specialūs apsauginiai filtrai, apsaugoję 83 metų moterį nuo galimo išeminio insulto per procedūrą. Šie filtrai operacijos metu panaudoti taip pat pirmą kartą.
 

COVID-19 rekomendacijos gydytojams onkourologams. Lokalus prostatos vėžys

2020-08-11
COVID-19 pandemija yra iššūkis šiuolaikinei mokslu pagrįstai medicinai. Iki šių metų gegužės mėnesio buvo 3 163 323 oficialiai patvirtinti COVID-19 infekcijos atvejai 210 šalyse ir fiksuota net 219 332 mirtys dėl šio viruso [1]. Šioje sunkioje situacijoje visame pasaulyje yra performuojamos gydytojų komandos, o reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriai (RITS) turi atitikti dar aukštesnius reikalavimus. Medikams, priklausantiems rizikos grupėms, kai kuriose šalyse yra siūloma laikinai aktyviai nedirbti, o susirgusieji neretai yra privalomai izoliuojami – visa tai mažina pandemijos metu labai reikalingą darbo jėgą ir didina socialinę atskirtį. Lietuvoje taikomi panašūs modeliai. Nacionalinio vėžio instituto (NVI) skyriuose darbas organizuojamas suskirsčius darbuotojus į komandas skirtingomis pamainomis, kurios tarpusavyje nepersidengia. Šios krizės sąlygomis sunku laikytis rekomendacijų bet kurioje medicinos srityje, todėl tinkamas prisitaikymas yra kiekvienos ligoninės ar centro siekiamybė.
 

Išeminė širdies liga vis dar išlieka viena iš pagrindinių mirties priežasčių

2020-08-11
Europoje išeminė širdies liga (IŠL) kasmet pasiglemžia beveik 1,8 mln. gyvybių (t. y. 20 proc. visų mirties atvejų). Vyrai iki 60 metų serga 3–4 kartus dažniau nei moterys, tačiau tarp 75 metų ir vyresnių pacientų moterys sudaro didžiąją sergančiųjų dalį. Neatsitiktinai šiame žurnalo numeryje išeminei širdies ligai skiriamas išskirtinis dėmesys. Apie jos problematiką ir sprendimo galimybes kalbamės su LSMU MA Kardiologijos klinikos Išeminės širdies ligos skyriaus Miokardo infarkto sektoriaus vadove prof. dr. Olivija Gustiene.
 

Nuo šiandien - ribojimai atvykstantiems iš Lenkijos, Nyderlandų, Islandijos ir Kipro

2020-08-10
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) atnaujino sąrašą valstybių, kurių piliečiai arba teisėtai jose gyvenantys asmenys gali atvykti į Lietuvą. Pablogėjus epidemiologinei situacijai Lenkijoje ir Kipre, iš šių šalių atvykstantiems nuo pirmadienio bus privaloma 14 dienų izoliacija, bet užsieniečių atvykimas ribojamas nebus.
 

SAM: medikams nereikia mokėti už licencijos priežiūrą ir tikslinimą

2020-08-10
Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba (toliau – Akreditavimo tarnyba) atkreipia dėmesį, kad medikams licencijuojamos veiklos sąlygų laikymosi priežiūra, jos pratęsimas ir tikslinimas yra visiškai nemokama paslauga
 

Takrolimuzas vaikų atopiniam dermatitui gydyti

2020-08-07
Atopinis dermatitas yra lėtinė uždegiminė odos liga, kuriai būdingas niežulys, makulopapulinis bėrimas, paraudimas, edema, erozijos, pleiskanojimas, šlapiavimas, šašai ir lichenifikacija [1]. Bėrimų pobūdis ir vieta priklauso nuo paciento amžiaus ir ligos trukmės. Pavyzdžiui, kūdikiams ir vaikams pažeidimas dažniausiai atsiranda ant veido, kaklo ir tiesiamųjų rankų bei kojų paviršių odos [1]. Esant ūminei ligos eigai, dominuoja makulopapulinis bėrimas, paraudimas, šlapiavimas, o lėtinei – odos sausumas, pleiskanojimas, lichenifikacija. Pagrindinis šios ligos simptomas yra niežulys [1]. Jis blogina gyvenimo kokybę tiek pacientui, tiek jo šeimos nariams. Dar vienas itin svarbus klinikinis požymis yra sausa oda [2]. Šiame straipsnyje apžvelgiami vaikų atopinį dermatitą sukeliantys ir skatinantys veiksniai, gydymo principai.
 

Priminimas, kaip saugiai dėvėti veido kaukę

2020-08-07
Siekiant pristabdyti koronaviruso plitimą, nuo šeštadienio, rugpjūčio 1-osios, grąžinamas privalomas kaukių dėvėjimas uždarose viešosiose vietose (viešajame transporte, uždarose prekybos, paslaugų teikimo vietose ir kt.). Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai primena, kad netaisyklingas veido kaukės dėvėjimas gali sumažinti jos veiksmingumą. Veido kaukių dėvėjimas yra viena iš infekcijos šaltinio kontrolės priemonių, kuri sumažina infekcijos plitimą visuomenėje, nes sumažina kvėpavimo takų lašelių išsiskyrimą iš užsikrėtusių asmenų, kurie dar neturi simptomų ar kurie yra besimptomiai infekcijos nešiotojai.
 

Sunkaus atopinio dermatito gydymas ciklosporinu

2020-08-06
Atopinis dermatitas yra dažna lėtinė uždegiminė niežulį sukelianti odos liga, kurią galimai lemia kelių veiksnių sąveika – genetinių, imunologinių ir aplinkos [1, 2]. Daugiausia atopinio dermatito atvejų yra lengvos eigos, tačiau apie 10 proc. pacientų pasireiškia sunkūs odos pažeidimai. Nors ši liga dažniausiai pasireiškia kūdikystėje ar ankstyvoje vaikystėje, sunkių atvejų skaičius didesnis tarp suaugusių asmenų, sergančių atopiniu dermatitu [2].
 

Apsauginiai kremai nuo saulės: poveikis vitamino D sintezei, žmogaus sveikatai ir gamtai

2020-08-06
Apsauginiai kremai nuo saulės skirti odai nuo ultravioletinių (UV) spindulių saugoti. Jie yra svarbi odos vėžinių ligų, nudegimų ir fotodermatozių profilaktikos dalis. Sklando daug kontroversijų apie apsauginių kremų poveikį vitamino D sintezei, žmogaus endokrininei veiklai bei galimą žalą gamtai. Paskutinių metų apžvalginiai tyrimai rodo, kad vien tik apsauginiai kremai nuo saulės nesumažina sergamumo onkologinėmis odos ligomis. Medikai turi šviesti visuomenę apie ultravioletinių spindulių poveikį mūsų organizmui ir ugdyti tinkamus elgesio saulėje įgūdžius. Šiame straipsnyje apžvelgsime naujausius duomenis apie apsauginių kremų nuo saulės naudojimą ir dažniausiai kylančius klausimus dėl įtakos vitamino D sintezei, endokrininei sistemai, gamtai bei odos onkologinėms ligoms.
 

Ko tikimasi iš šiuolaikinio ŽIV gydymo?

2020-08-06
Žmogaus imunodeficito viruso (ŽIV) infekcija – tai ilgainiui viruso sukeliamas imuniteto deficitas, kuris gali išsivystyti ir žmogui nežinant, kad jis yra užsikrėtęs. Nesigydantis žmogus pradeda sirgti oportunistinėmis infekcijomis, nuo kurių paprastai apsaugo natūralus imunitetas. Imunodeficito virusas labai pakenkia imuninei sistemai, ji susilpnėja ir žmogus pradeda sirgti sunkiomis bakterijų, grybų, pirmuonių sukeltomis infekcijomis, piktybiniais navikais. Viena dažniausių Lietuvoje yra plaučių tuberkuliozė.
 

Labiausiai paplitusios erkių platinamos ligos Lietuvoje

2020-08-06
Erkinis encefalitas ir Laimo liga – labiausiai paplitusios erkių platinamos ligos Lietuvoje ir Europoje. Erkinis encefalitas – gamtinė židininė infekcija, kurią sukelia erkinio encefalito virusas.
 

Bakterinės odos infekcijos

2020-08-05
Bakterinės odos infekcijos – visose amžiaus grupėse dažnai diagnozuojamos ligos. Lietuvos higienos instituto 2018–2019 m. duomenimis, šalyje per metus nustatoma daugiau nei 50 tūkst. odos ir poodinių audinių infekcijų atvejų [2]. Pastebima, jog daugumą jų sukelia drėgnas ir karštas klimatas, mechaninės traumos ar vabzdžių įgėlimai, tad vasarą tokie pacientai kreipiasi ne tik į gydytojus dermatovenerologus, bet ir į skubiosios pagalbos, šeimos medicinos ar kito profilio specialistus. Negydomos odos infekcijos didina sisteminių komplikacijų riziką, todėl laiku parinktas tinkamas gydymas reikšmingai trumpina paciento ligos trukmę ir mažina gydymo išlaidas [3]. Straipsnyje apžvelgiamos pagrindinės bakterinės odos ir poodinių audinių ligos, jų klinikinis pasireiškimas, pirminės bei antrinės profilaktikos priemonės.
 

Išleistas naujas „Lietuvos gydytojo žurnalo“ numeris

2020-08-05
Mieli kolegos, skubame pranešti, kad mūsų prenumeratoriai jau skaito naują „Lietuvos gydytojo žurnalo“ numerį. Jame, kaip įprastai, publikuojama daug aktualių medicininių straipsnių išeminės širdies ligos, neurologinių ligų, šeimos medicinos temomis. Su visu žurnalo turiniu galite susipažinti žemiau. Jei pageidaujate žurnalą įsigyti, kreipkitės į redakciją Kaune, Karaliaus Mindaugo pr. 7, tel. 8618 87321.
 

Aktininės keratozės: diagnostikos ir gydymo naujienos

2020-08-05
Aktininės keratozės (AK), dar kitaip vadinamos soliarinės, keratozės – suaugusiesiems saulės pažeistose vietose atsirandantys ikivėžiniai odos pakitimai, kuriems būdinga atipinių keratinocitų proliferacija (epidermio displazija). Pacientams, kuriems diagnozuotos AK, yra 5 kartus didesnė rizika per 10 metų susirgti odos onkologinėmis ligomis: didžiausia rizika (>7 k.) – plokščialąstės karcinomos, >4 kartus didesnė bazinių ląstelių karcinomos rizika ir ± 3 k. didesnė melanomos rizika.
 

Melanoma – vis dažnesnė diagnozė, bet gerų žinių yra

2020-08-05
Šiandien mažai kas ginčija, kad melanomai išsivystyti didžiausią reikšmę turi tiek natūralių, t. y. saulės, tiek dirbtinių ultravioletinių (UV) spindulių ilgalaikis ir intensyvus poveikis odai. Nors vaikystėje melanoma susergama labai retai, tačiau oda turi atmintį ir saulės poveikis yra kaupiamas. Tyrimų duomenys liudija: net apie 80 proc. saulės ultravioletinio spektro sukeltų odos pažeidimų atsiranda iki 18 metų, o jų padariniai išryškėja po 20–30 metų. Todėl didžiausias sergamumas 40–60 metų amžiaus grupėje. Stiprūs nudegimai ir pernelyg ilgas laikas, praleistas saulėje vaikystėje ar paauglystėje, padidina riziką susirgti odos melanoma.
 

Už darbą medikams gegužę gydant COVID-19 – dar papildomi 7,6 mln. eurų

2020-08-04
Su koronaviruso infekcija nuo kovo kovojantys gydymo įstaigų darbuotojai, kaip ir buvo žadėta, vėl gaus padidintus atlyginimus. Išmokoms už gegužę, kaip ir už balandį, skirta 7,6 mln. eurų. Iš viso per pustrečio mėnesio šiam tikslui jau išmokėta beveik 18 mln. eurų.
 

Atgavusi regėjimą Kauno klinikų pacientė džiaugiasi pagerėjusia gyvenimo kokybe

2020-08-04
Laimutė puikiai pamena laikotarpį, kai dar prieš kelerius metus ji kentė stiprų akies skausmą ir su viltimi laukė donorinės ragenos bei jos transplantacijos. „Buvo laikotarpis, kai regėjimas taip nusilpo, kad nebegalėjau skaityti, žiūrėti televizoriaus ar perskaityti žinutės telefone, – sako raseiniškė. – Po ragenos transplantacijos mano gyvenimo kokybė ženkliai pagerėjo.“
 

Naujausios psoriazės gydymo aktualijos

2020-08-03
Šiuolaikinio psoriazės gydymo aktualijas komentuoja LSMU MA Odos ir venerinių ligų klinikos vadovė prof. dr. Skaidra Valiukevičienė.
 

62 metastazės smegenyse: iššūkis Aušrai ir gydytojų komandai

2020-07-30
Prieš du metus Aušrai gydytojai išoperavo inkstų naviką – operacija praėjo sėkmingai, tačiau po kurio laiko moteriai pradėjo svaigti galva, silpo kairė ranka ir koja. „Po truputį tapo sunkiau vaikščioti – turėdavau šiek tiek pagalvoti, kad dabar turiu statyti koją ir eiti. Nieko blogo tikrai neįtariau, kol tyrimas neparodė, kad jau tuo metu galvoje buvo 19 nedidelių metastazinių židinių“, – istoriją pradeda moteris, kuriai iš viso gydytos 62 metastazės, iš kurių dvi – smegenų kamiene, ypač svarbioje ir jautrioje smegenų struktūroje, jungiančioje galvos ir nugaros smegenis.
 

Nupirkta vakcinos nuo pneumokokinės infekcijos

2020-07-27
Pasaulio mokslininkams aktyviai ieškant vakcinos, galinčios suvaldyti koronaviruso plitimą, specialistai primena, kad aplinkoje gyvena ir kiti pavojingas ligas sukeliantys virusai bei bakterijos. Jų sukeliamų ligų išvengti padeda skiepai. Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) neseniai įsigijo apie 10 tūkst. pneumokokinės vakcinos dozių. Ji skirta privalomuoju sveikatos draudimu apdraustų rizikos grupei priklausančių vaikų ir suaugusiųjų skiepijimui.
 

Skiepai išlieka veiksmingiausia apsauga nuo erkinio encefalito

2020-07-22
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai primena, kad erkiniu encefalitu galima užsikrėsti ne tik įsisiurbus infekuotai erkei, bet ir geriant nevirintą, nepasterizuotą ožkų, avių, rečiau – karvių pieną ar valgant jo produktus. Lietuvoje tokie erkinio encefalito atvejai registruojami beveik kasmet, o efektyviausia apsauga išlieka vakcinacija.
 

Naujos gydymo galimybės sergantiems onkologinėmis ligomis

2020-07-22
Kauno klinikose atlikta pirmoji alogeninė periferinių kraujodaros kamieninių ląstelių (KKL) transplantacija moteriai, sergančiai limfoma. Pacientė tapo pirmoji Lietuvoje, kuriai prieš transplantaciją kartu su chemoterapija taikyta viso kūno apšvita.
 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.