Šiuo metu vienas pagrindinių pasaulio farmacijos kompanijų uždavinių – kuo greičiau sukurti vaistą nuo koronaviruso infekcijos. Kol jo dar neturime, daugelyje pasaulio šalių taikoma praktika koronaviruso infekciją gydyti vaistais Lopinaviru/Ritonaviru ir Hidroksichlorokvinu. Kol kas šių vaistų Lietuvoje yra užtektinai, nuolat ieškoma kanalų, kur jų gauti daugiau.

Lietuvos naujienos

Europos Komisija leido netaikyti muitų ir PVM iš ne ES šalių importuojamoms medicinos priemonėms

2020-04-04
Europos Komisija, siekdama padėti kovoti su koronavirusu, nusprendė patvirtinti valstybių narių ir Jungtinės Karalystės prašymus leisti laikinai netaikyti muitų ir PVM iš trečiųjų šalių importuojamoms medicinos ir apsaugos priemonėms.
 

COVID-19: EK skatina tarpvalstybinį pacientų gydymą

2020-04-03
Europos Komisija, siekdama remti ir skatinti tarpvalstybinį nacionalinių, regioninių ir vietos valdžios institucijų bendradarbiavimą sveikatos priežiūros srityje, šiandien paskelbė valstybėms narėms skirtas praktines gaires. Jose nustatytas labiau koordinuotas požiūris į tarpvalstybinį bendradarbiavimą skubiosios medicinos pagalbos srityje. Gairėse taip pat nurodoma papildoma parama ir pagalba, kurią Europos Komisija gali teikti valstybių narių sveikatos priežiūros institucijoms:
 

Dėmesio! Balandžio 16 d. - vaizdo konferencija visų specialybių gydytojams. Jau galite registruotis!

2020-04-03
Informuojame, kad šių metų balandžio 16 dieną, 16 val. vyks virtuali vaizdo konferencija „COVID-19 pandemija ir širdies, kraujagyslių ligų aspektai“. Platesnė informacija žemiau.
 

Rekomendacijos dėl medicinos psichologų darbo organizavimo karantino metu

2020-04-03
Lietuvoje paskelbus karantiną ir pasikeitus žmonėms įprastoms gyvenimo sąlygoms, gali blogėti dalies gyventojų psichikos sveikata, todėl psichikos sveikatos priežiūros paslaugas teikiančių įstaigų nenutrūkstama veikla yra ypač svarbi. Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) paruošė rekomendacijas, leisiančias tęsti sklandų specialistų darbą karantino metu bei padaryti paslaugas labiau prieinamas gyventojams, patiriantiems sunkumų dėl karantino sukeltų pokyčių gyvenime.
 

COVID naujienos. Kiek laiko po pasveikimo gali būti teigiami viruso tyrimai?

2020-04-03
Pasveikusiems pacientams COVID-19 buvo rastas skrepliuose iki 39 dienų, o išmatose iki 13 dienų po to kai nosiaryklės tepinėlių PGR buvo neigiami. Šaltinis: Neuroscience
 

SAM: „Daugėjant tyrimų gyventojų prašome kantrybės“

2020-04-02
Sėkmingai sukūrus mobiliųjų punktų tinklą ir tikslingai pradėjus nuo koronaviruso tirti visus, kuriems pasireiškia ūmios kvėpavimo takų infekcijos simptomai, vis didesnės apkrovos tenka šalies laboratorijoms, dėl ko kartais gali užtrukti tyrimų atsakymai. Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) prašo gyventojų kantrybės, laukiant tyrimų rezultatų, ir sąmoningumo, toliau laikantis izoliacijos principų. Primenama ir apie saugią galimybę pasitikrinti tyrimų atsakymą internetu.
 

Atnaujintos rekomendacijos dėl mirusiųjų nuo koronaviruso palaikų tvarkymo ir šarvojimo

2020-04-02
Siekdama išvengti galimo koronaviruso plitimo, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) atnaujino teikiamas rekomendacijas, kaip tvarkyti ir šarvoti žmones, mirusius nuo šios pavojingos infekcijos.
 

Valstybinė ligonių kasa: atidedamas žalos pacientams įmokų mokėjimas

2020-04-02
Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) informuoja šalies sveikatos priežiūros įstaigas, kad įmokų, kaupiamų specialioje banko sąskaitoje ir skirtų pacientams padarytai žalai atlyginti, mokėjimas kai kurioms įstaigoms yra nukeliamas.
 

Dažniausiai užduodami klausimai apie žindymą ir COVID-19 ligą

2020-04-01
Lietuvoje paskelbus karantiną, įvairūs iššūkiai kilo ne tik sveikatos priežiūros specialistams, bet ir pacientams bei šeimoms, besiruošiančioms kūdikio atėjimui. Iš karto po gimdymo motinos galėjo glausti naujagimį prie krūtinės ir žindyti, tačiau dabar ne vienai besilaukiančiai moteriai ar jau ant rankų sūpuojančiai savo kūdikį kyla klausimų. Ar susirgus COVID-19 liga galima žindyti kūdikį? Kaip šiuo laikotarpiu reikėtų saugiai žindyti? Ar naujagimis po gimdymo bus atskirtas nuo mamos? Atsakymus pateikia Kauno klinikų Neonatologijos klinikos Naujagimių ligų skyriaus vadovė, Žindymo komiteto narė ir sertifikuota tarptautinė žindymo konsultantė gydytoja neonatologė prof. Dalia Stonienė.
 

Tobulins žinias apie koronavirusu infekuotų pacientų priežiūrą

2020-04-01
Gydytojų ir slaugytojų kompetencijai apie koronavirusu (COVID-19) infekuotų pacientų priežiūrą kelti bus vykdomi nuotoliniai praktiniai mokymai ir diegiama medikų konsultavimo sistema.
 

Vitamino D reikšmė imuninei sistemai infekcijų metu

2020-03-31
Su maistu gauname tik mažą dalį vitamino D atsargų, tai priežastis, kodėl mūsų platumose stebima vitamino D trūkumo „epidemija“. Pakankamas jo kiekis yra susijęs su sumažėjusiu sezoninių infekcijų dažniu, geresniu imuniniu atsaku ir gebėjimu įveikti bakterines ir virusines infekcijas.
 

Sezoninė alergija: kaip atpažinti ir palengvinti jos eigą?

2020-03-31
Pavasarį sprogstant medžiams ir kitiems augalams, ženkliai padidėja žiedadulkių koncentracija ore, o tai išprovokuoja pavasarinės alerginės slogos simptomus. Deja, šiemet pavasarinės alergijos sezonas sutampa su COVID-19 infekcijos plitimu. Pasak Kauno klinikų Imunologijos ir alergologijos klinikos vadovės prof. Brigitos Šitkauskienės, pagrindinį dėmesį pelnytai skiriant grėsmingos infekcijos pažabojimui, reikėtų nepamiršti ir pavasarinės alergijos, kurios simptomai labai panašūs į peršalimo.
 

Asmens sveikatos priežiūros įstaigoms pradedama teikti metodinė pagalba infekcijų kontrolės klausimais

2020-03-31
Higienos institutas pradeda teikti asmens sveikatos priežiūros įstaigoms metodinę pagalbą infekcijų kontrolės klausimais.
 

Rimtas išbandymas ir donoro organo laukiantiems, ir transplantuotiems žmonėms

2020-03-30
Transplantacijos laukiantys žmonės ir gyvenantys su transplantuotu organu priklauso rizikos grupei, nes jų imuninė sistema yra silpna, virusinės infekcijos yra žymiai pavojingesnės nei sveikiems žmonėms.
 

Kovo 30 d. statistika: Lietuvoje nustatyti 484 koronavirusine infekcija užsikrėtę asmenys

2020-03-30
Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos (NVSPL) duomenimis, šiuo metu Lietuvoje yra patvirtinti 484 užsikrėtimo koronavirusine infekcija (COVID-19) atvejai. Šie duomenys surinkti iš visų laboratorijų, kuriuose šie tyrimai atliekami.
 

Suaugusiųjų COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) diagnostikos ir gydymo tvarkos aprašas

2020-03-28
Susipažinkite su Suaugusiųjų COVID-19 ligos (KORONAVIRUSO INFEKCIJOS) diaagnostikos ir gydymo tvarkos aprašu. Žr. prisegtuke.
 
 

COVID-19. Informacija iš Kauno klinikų

2020-03-27
Kauno klinikų Laboratorinės medicinos klinikoje per praėjusią parą ištirta 501 ėminys dėl COVID-19 infekcijos. Stebint augantį užsikrėtusių COVID-19 infekcija žmonių skaičių, Kauno klinikos daro viską, jog kuo daugiau asmenų būtų patikrinti dėl COVD-19 ir galėtų laiku izoliuotis, taip apsaugant savo kolegas ar artimuosius.
 

Gyventojai galės izoliuotis ir savo pasirinktose patalpose

2020-03-26
Po vakar vykusio Lietuvos Respublikos Vyriausybės koronaviruso sukeltos situacijos valdymo komiteto pasitarimo, kuriame buvo aptarta parvykusių piliečių izoliacijos tvarka, buvo parengti Valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo sprendimai, kuriais keičiama neseniai įsigaliojusi ir daug priekaištų iš savivaldybių sulaukusi tvarka.
 

COVID-19 ir cukrinis diabetas

2020-03-25
Informacija pacientui, kuri padės išvengti pavojingos ligos, o susirgus tinkamai elgtis, kad pasveiktumėte.
 

Apie koronavirusą - kuo jis grėsmingas ir į ką reikėtų atkreipti dėmesį

2020-03-25
Nuo 2020 m. kovo 12 d. 2019 metų koronavirusinė liga (COVID-19) buvo patvirtinta 125 048 žmonėms visame pasaulyje, nuo jos mirė maždaug 3,7% (palyginimui mažesnis nei 1% su sezoniniu gripu susijęs mirštamumas). Todėl dėmesys buvo skiriamas naujų vaistų kūrimui, įskaitant antivirusinius vaistus ir vakcinas. Kaupiami tyrimai rodo, kad pacientų, sergančių sunkiu COVID-19, gali būti citokinų audros sindromas. Norint mažinti didėjantį mirtingumą, rekomenduojama nustatyti ir gydyti hiperinfekciją, naudojant esamus patvirtintus gydymo būdus, turinčius patikrintą saugumo profilį. Dabartinis COVID-19 gydymas yra palaikomasis, o kvėpavimo nepakankamumas dėl ūmaus kvėpavimo distreso sindromo (ARDS), kuris yra pagrindinė mirštamumo priežastis.
 

Išleistas naujas „Lietuvos gydytojo žurnalo“ numeris!

2020-03-25
Pranešame, kad jau išleistas naujas gydytojams skirto žurnalo numeris. Pagrindinė numerio tema - ginekologija. Žurnale taip pat gausu publikacijų šeimos medicinos temomis. PORTRETO rubrikoje pristatoma garsi kardiologijos specialistė dr. Nora Kupstytė - Krištaponė. Su visu žurnalo turiniu galite susipažinti žemiau.
 

Gydymo mineralkortikoidų receptorių blokatoriais aktualijos

2020-03-25
Širdies nepakankamumas (ŠN) vis dar išlieka bene aktualiausias ir vis dar sunkiai valdomas klinikinis sindromas. Diagnostikos ir gydymo efektyvumo vertinimas naudojant biožymenis, inovatyvaus ŠN gydymo prieinamumas, pagaliau – galimybė rinktis naujos kartos mineralkortikoidų blokatorius leidžia naujai pažvelgti į individualizuotą šios patologijos valdymą. Šį kartą apie mineralkortikoidų receptorių blokatorių poveikį bei ypatumus kalbamės su Lietuvos sveikatos mokslų universiteto MA Kardiologijos klinikos gydytoja kardiologe profesore Aušra Kavoliūniene.
 

Retos širdies ligos. Šiandienės aktualijos

2020-03-25
Vasario 28-ąją minime Pasaulinę retų ligų dieną. Šioms „naišlaitėlinėms“ ligoms visų sričių ekspertai pastaruoju metu skiria itin daug dėmesio – Kauno ir Vilniaus universitetinėse ligoninėse kuriasi retų ligų centrai, kaupiantys duomenis bei sudarantys galimybes pacientams gauti visą šiandienę diagnostikos ir gydymo pagalbą, rūpinasi jų stebėsena bei atokiaisiais rezultatais. Ypač daug dėmesio specialistai skiria širdies ir kraujagyslių patologijoms, nes, atsiradus naujų diagnostinių genetinių tyrimų, sudarytos sąlygos ir platesnėms gydymo parinkimo galimybėms. Apie retas širdies ligas, jų diagnostikos aktualijas kalbamės su LSMU MA Kardiologijos klinikos gyd. kardiologe profesore Egle Ereminiene.
 

EKD Širdies nepakankamumo asociacijos sutarimas dėl diuretikų vartojimo gydant stazinį širdies nepakankamumą

2020-03-24
Širdies nepakankamumui būdingi ūmūs dekompensacijos epizodai, susiję su padidėjusia sergamumo ir mirštamumo rizika, tai lemia ir ekonominių rodiklių blogėjimą. Ryškėjantys audinių sąstovio simptomai ir požymiai – pagrindinės priežastys, dėl kurių pacientai, sergantys širdies nepakankamumu, skubiai kreipiasi į sveikatos priežiūros įstaigas.Nors stazinis širdies nepakankamumas dažnai išsivysto per ilgesnį laikotarpį iki ūmaus būklės pablogėjimo, šiame straipsnyje tokia būklė bus apibrėžiama kaip ūminis širdies nepakankamumas. Tik mažai daliai pacientų, sergančių ūminiu širdies nepakankamumu, sumažėjusios perfuzijos simptomai ir požymiai pasireiškia ūmiai. Atsižvelgiant į tai, kad svarbiausią vaidmenį esant širdies nepakankamumui užima ryškėjanti veninė hiperemija, renkantis gydymą diuretikai yra pagrindiniai medikamentai. Siekiant sumažinti stazės simptomus ir požymius, gairėse rekomenduojama skirti kilpinius diuretikus (I klasė, B lygmuo). Šiame straipsnyje, remiantis dabartiniais įrodymais ir ekspertų nuomone, aptariamas praktinis diuretikų vartojimas, kai pacientai serga ūminiu ir lėtiniu širdies nepakankamumu.
 

Neišnešioti naujagimiai. Šiandienės aktualijos

2020-03-24
Neišnešiotu arba prieš laiką gimusiu laikomas naujagimis, kuris gimsta < 37 sa­vaičių gestacinio amžiaus (220–366 savaitės). Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, kasmet pasaulyje gimsta apie 15 milijonų neišnešiotų naujagimių ir šis skaičius didėja. Prieš laiką gimusių nauja­gimių skaičius labai svyruoja įvairiuose regionuose. Mažiau išsivys­čiu­siose šalyse apie 12 proc. visų naujagimių gimsta prieš laiką, o šalyse, kuriose eko­nominė padėtis geresnė, – apie 9 proc. Lietuvoje 2018 me­tais prieš laiką gimė 5,5 proc. visų gyvų gimusių naujagimių.
 

EKD Tarybos pranešimas dėl koronaviruso infekcijos ir AKF inhibitorių/ARB skyrimo AH sergantiems pacientams

2020-03-24
Remiantis pirmaisiais pranešimais iš Kinijos ir vėlesniais gydytojų pastebėjimais, esą arterinė hipertenzija gali būti susijusi su aukštesniais dėl COVID-19 infekcijos hospitalizuotų pacientų mirštamumo rodikliais, buvo iškelta prielaida, kad AKF inhibitoriai ar ARB gali padidinti COVID-19 infekcijos riziką ir pasunkinti ligos eigą. Tokių teiginių pasirodė internete ir kitose žiniasklaidos priemonėse.
 

Koronavirusas ir širdies ligos: Lietuvos kardiologų draugijos pozicija

2020-03-24
Greta profesinio atsidavimo pacientui pandemijos metu mes taip pat privalome pasirūpinti savimi, artimaisiais ir apsaugoti savo pacientus nuo užsikrėtimo koronavirusu. Lietuvos kardiologų draugija nerimauja dėl savo narių ir pacientų sveikatos ir saugumo šiuo išbandymų metu, todėl pateikiame keletą svarbių faktų ir praktinių rekomendacijų, kurie gali keistis gaunant naują informaciją. Ekstremalios padėties metu stebime, kad ir Lietuvos sveikatos priežiūros sistema yra smarkiai perkrauta. Vienas neišvengiamų COVID-19 pandemijos sunkumų – apmokyto sveikatos priežiūros personalo stoka. Labai svarbu organizuoti darbą taip, kad skubi kardiologinė pagalba būtų užtikrinta. Jos reikia sergantiems tiek dažniausiomis širdies ir kraujagyslių ligomis (ŠKL), tiek vystantis SARS-CoV-2 sukeltai širdies pažaidai.
 

Atnaujinta informacija apie NVNU vartojimą

2020-03-24
Remiantis ES nacionalinėmis gydymo gairėmis, Europos vaistų agentūros (EVA) pateikta informacija, sveikatos priežiūros specialistams, vadovaujantis patvirtinta informacija apie vaistą, ir toliau rekomenduojama skirti NVNU, ypač uždegimo simptomams malšinti.
 

Laikykitės, medikai! Jums - mūsų visų parama. Ačiū Andriui Tapinui už iniciatyvą!

2020-03-24
Kol aiškinamasi, ko šį sunkų metą šalies gydymo įstaigoms ir medikams trūksta, visuomenės veikėjas Andrius Tapinas su bendraminčiais ėmėsi iniciatyvos rinkti lėšas ir pirkti reikalingiausias priemones. Štai Andriaus Tapino FB įrašas šeštąją iniciatyvos dieną.
 

Priešlaikinio gimdymo aktualijos

2020-03-23
Paskutiniu metu daug kalbama apie ankstukus. Labai puiku, kad aktyvi visuomeninių organizacijų veikla, ankstukus gimdžiusių mamų ir šeimų patirtis, kalbėjimas apie sunkumus plečia visuomenės suvokimą ir toleranciją. Tapo prieinama psichologinė ir socialinė pagalba prieš laiką pagimdžiusioms mamoms. Nuoširdus ačiū visoms ir visiems, besidarbuojantiems šioje srityje.
 

Kaip palaikyti gerą psichologinę savijautą pandemijos metu

2020-03-23
Kylant naujojo koronaviruso grėsmėms ir šalyje paskelbus karantiną, daugelis žmonių lieka namuose. Tai labai svarbu siekiant apsaugoti savo, artimųjų ir visuomenės sveikatą. Tačiau šiuo laikotarpiu ne mažiau svarbu ir vidinė žmonių būsena, nusiteikimas ir emocinis stabilumas. Psichologė, visuomenės sveikatos mokslų daktarė, profesorė Nida Žemaitienė ir Lietuvos psichologų sąjungos prezidentė Valija Šap pateikė rekomendacijas, kaip šiuo saviizoliacijos laikotarpiu palaikyti gerą psichologinę savijautą.
 

LRV: imamasi naujų priemonių aprūpinimui būtiniausiais ištekliais užtikrinti

2020-03-23
Valstybės visame pasaulyje ieško būdų kuo efektyviau apsirūpinti trūkstamomis priemonėmis kovai su koronaviruso (COVID-19) pandemija. Lietuvos Respublikos Vyriausybė, pasitelkdama būtiną diplomatinių atstovybių ir kitų institucijų pagalbą, deda visas pastangas tam, kad Lietuvą kaip įmanoma greičiau pasiektų reikalingi reagentai ir apsaugos priemonės.
 

Koronavirusas plita toliau: sekmadienio vakarą - dar keliolika naujų užsikrėtimų

2020-03-23
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) praneša, kad šį vakarą, atlikus tyrimus, Lietuvoje patvirtinti dar 14 naujų koronaviruso infekcijos (COVID-19) atvejų. Iš viso Lietuvoje šiuo metu užfiksuoti 143 užsikrėtimo šia infekcija atvejai.
 

ULAC: kaip valyti namus ir kokias priemones naudoti

2020-03-22
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai primena, kad šiuo laikotarpiu, esant padidintai rizikai užsikrėsti Covid-19, rekomenduotina rūpestingiau valyti namus.
 

Svarbiausia informacija apie koronavirusą (COVID 19) Lietuvoje

2020-03-22
Svarbiausia oficiali informacija apie koronaviruso plitimo situaciją Lietuvoje.
 

Sprendimas dėl situacijos Ukmergės ligoninėje

2020-03-21
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) praneša, jog atsižvelgiant į susiklosčiusios aplinkybes Ukmergės ligoninėje, dalis šios ligoninės skyrių yra uždaryta, o galimai sąlytį su užsikrėtusiais žmonėmis turėję asmenys - dvi savaites izoliuosis namuose.
 

VLK skelbia nuorodų bei kontaktų sąrašą, kuriame greitai galima rasti patikimą informaciją

2020-03-21
Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos skelbia nuorodų bei kontaktų sąrašą, kuriame greitai galima rasti oficialią, patikimą ir svarbiausią informaciją apie koronovirusą, karantiną, rekomendacijas ir kt.
 

Teigami dar keliolika užsikrėtimo koronavirusu atvejų

2020-03-21
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) praneša, kad šiandien, kovo 21 d., Lietuvoje patvirtinta dar 14 koronaviruso infekcijos (COVID-19) atvejų. Visi asmenys šiuo metu izoliuoti ir gydomi ligoninėse, o 1 - namuose. Taigi iš viso Lietuvoje šiuo metu patvirtintų COVID-19 atvejų yra 83.
 

Naujų užsikrėtimų koronavirusu atvejų skaičius grėsmingai didėja

2020-03-21
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) praneša, kad šiandien, kovo 20 d. pavakarę, atlikus tyrimus, Lietuvoje patvirtinta dar keturiolika naujų koronaviruso infekcijos (COVID-19) atvejų. Tyrimai atlikti Santaros klinikų, Kauno klinikų, Klaipėdos universitetinės ligoninės laboratorijose. Taigi šiuo metu Lietuvoje iš viso yra nustatyti 63 užsikrėtimo šia infekcija atvejai.
 

Svarbu esantiems užsienyje: ligonių kasos ragina nedelsiant susisiekti dėl medicinos pagalbos

2020-03-21
Ligonių kasos Europoje esančius gyventojus, kurie yra apdrausti privalomuoju sveikatos draudimu Lietuvoje, ragina nedelsiant pasirūpinti reikiamais dokumentais medicininei pagalbai gauti. Dalis šiuo metu esančiųjų svetur iš Lietuvos išvyko nepasirūpinę Europos sveikatos draudimo kortele (ESDK). Specialistai ragina nedelsiant susisiekti ligonių kasų bendruoju el. paštu info@vlk.lt tam, kad gyventojams operatyviai galima būtų išsiųsti ESDK pakeičiančius sertifikatus.
 

Daugiau nei 30 tūkst. reagentų Lietuvą pasieks artimiausiu metu

2020-03-21
Anksčiau užsakyti daugiau nei 30 tūkst. reagentų, skirtų koronaviruso infekcijai (COVID-19) nustatyti, ateinančią savaitę pasieks Lietuvą. Jei bus išvengta logistinių ir kitų trikdžių, jų pristatymas numatytas kovo 23-27 dienomis. Toliau jie bus paskirstyti ir regionuose – tai leis atlikti daugiau tyrimų, nei iki šiol.
 

Plaukų slinkimas: ar galima jį sustabdyti?

2020-03-21
Žmogaus plaukai – unikalios struktūros darinys, kuris labai dažnai tampa kiekvieno iš mūsų sveikatos indikatoriumi. Jiems būdingas tam tikras gyvavimo ciklas. Tačiau kartais reguliarus plauko augimo procesas būna sujaukiamas dėl tam tikrų medžiagų bei elementų disbalanso organizme. Plaukų slinkimo problema šiuo metu kankina beveik 70 proc. vyrų ir apie 40 proc. moterų visame pasaulyje. Kai plaukai galvoje pradeda retėti, skubama aiškintis, kaip sustabdyti jų slinkimą.
 

Sekanti paskui savo širdį, sielą ir pašaukimą

2020-03-21
Lietuvos dermatovenerologų bendruomenei, daugeliui kitų sričių medicinos specialistų, taip pat pacientams gerai žinoma gydytoja dermatovenerologė doc. dr. Irena Marčiukaitienė šių metų vasarą pažymėjo gražią savo gyvenimo sukaktį. Ta progagydytoja nusipelnė daug gražių sveikinimų. Tačiau ne vien patirtis ir žinios puošia žmogų – šią puikią aukštos kvalifikacijos gydytoją, mokslininkę, rezidentų vadovę, VUL SK Dermatovenerologijos centro Konsultacijų poliklinikos konsultantę ir tiesiog labai mielą asmenybę puikiai vertina tiek buvusi šio centro vadovė prof. dr. M. Bylaitė-Bučinskienė, tiek kiti vadovai ir kolegos. Daktarė visada buvo ir yra labai mylima pacientų ir studentų, rezidentų, kuriems nešykšti naudingų patarimų, mielai su jais dalijasi savo solidžiu žinių bagažu ir neįkainojama patirtimi. Su doc. dr. I. Marčiukaitiene kalbamės apie pasirinktą profesiją, gyvenimo pamėtėtus rūpesčius, džiaugsmus ir išbandymus.
 

Vaikų ir paauglių patiriamo skausmo paliatyvusis gydymas

2020-03-21
Vaikų ir suaugusiųjų paliatyvioji priežiūra kaip viena iš žmogaus teisių buvo pripažinta 2014 metais [1]. Manoma, kad pasaulyje yra apie 21 milijonas vaikų, sergančių skausmingomis neužkrečiamomis ir užkrečiamomis lėtinėmis ligomis, tokiomis kaip ŽIV ir gydymui atspari tuberkuliozė. Jiems paliatyvus skausmo gydymas yra ypač svarbus. 98 proc. iš jų gyvena žemo arba vidutinio gyvenimo lygio šalyse [2]. Palyginti, vaikų, kuriems reikalingas paliatyvusis gydymas, Jungtinėje Karalystėje (aukšto pragyvenimo lygio šalyje) yra apie 20 tarp 10 000 gyventojų, o Zimbabvėje (žemo pragyvenimo lygio šalyje) – 120 tarp 10 000 gyventojų [2]. Tyrimų rezultatai rodo, kad vis daugiau vaikų ir paauglių suserga gyvenimo kokybę bloginančiomis ligomis [3]. Paliatyvaus gydymo reikalaujančios vaikų ligos skiriasi nuo suaugusiųjų, 80 proc. iš jų yra onkologinės kilmės [3, 4].
 

Hepatito C diagnostikos ir gydymo naujovės

2020-03-21
Hepatito C viruso (HCV) istorija yra tikrai ypatinga. Šis virusas gan vėlai atrastas (buvęs „nei A, nei B“ virusas), o jo sukeltas hepatitas C yra viena iš labiausiai paplitusių kepenų ligų pasaulyje, dėl kurios komplikacijų iki šiol buvo atliekama daugiausia kepenų transplantacijų. Apie 20 metų nebuvo veiksmingo, saugaus gydymo, ir tik 2014 m., pradėjus gydyti naujaisiais antivirusiniais vaistais, sergamumas šia infekcija ėmė ženkliai mažėti.
 

Žmogaus folikulų kamieninių ląstelių kosmetinės procedūros Crescina® klinikinis veiksmingumas

2020-03-21
Androgenetinė alopecija (AGA) yra dažniausia vyrų plaukų slinkimo priežastis, kuriai būdingas progresuojantis galvos plaukų retėjimas, pasižymintis įvairiais plikimo tipais. Pagrindiniai AGA plaukų slinkimą lemiantys veiksniai yra genetinis polinkis ir padidėjęs plaukų folikulų jautrumas androgenams, dėl kurio trumpėja plauko augimo (anageno) fazė. Šio tyrimo autoriai tyrė prekyboje esančio kosmetinio losjono Crescina® HFSC (Žmogaus folikulų kamieninių ląstelių (angl. Human Follicle Stem Cell; HFSC); „Labo Cosprophar AG“, Bazelis, Šveicarija) veiksmingumą skatinant plaukų augimą ir stabdant jų slinkimą.
 

Uoslės sutrikimas

2020-03-21
Uoslės sutrikimas – vis pastebimesnė problema, lemianti blogesnę gyvenimo kokybę ir blogas baigtis, kaip antai neurodegeneracines ligas ar mirtį. Literatūra apie uoslės sutrikimus yra nevienalytė, todėl labai svarbu priimti bendrą susitarimą dėl terminijos, diagnostikos ir gydymo metodikos.
 

Žarnų uždegiminės ligos. Opinio kolito ir Krono ligos diagnostikos bei gydymo aktualijos

2020-03-20
Įvairūs simptomai, pradedant viduriavimu, pykinimu, karščiavimu, kraujospūdžio sumažėjimu, svorio netekimu ir t. t., gali būti rimti žarnų uždegiminių ligų pranašai. Laiku nesuskubus pas specialistus ir nepradėjus gydymo, galimi labai rimti sveikatos sutrikimai. Iš kitų uždegiminių žarnų ligų pirmiausia norėtųsi išskirti opinį kolitą ir Krono ligą. Apie tai, kuo šios patologijos pasižymi, kokie naujausi jų gydymo metodai bei praktiniai patarimai gydytojams – kalbamės su Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Hepatologijos, gastroenterologijos ir dietologijos centro vadovu prof. dr. Jonu Valantinu.
 

Kapoši sarkoma

2020-03-20
Kapoši sarkoma – navikas, kilęs iš limfagyslių, kraujagyslių endotelio, kuris infekuotas su Kaposi sarkoma siejamu herpes virusu (KSHV), dar vadinamu žmogaus 8 tipo herpes virusu (HHV-8). Straipsnyje pateikiame naujausią informaciją apie Kapoši sarkomos klinikinę išraišką, diagnostikos ir gydymo metodus bei gerąją klinikinę praktiką.
 

Ilgalaikis plaučių embolijos gydymas ir šios ligos pasikartojimo profilaktika

2020-03-20
Ūmios plaučių embolijos (PE) gydymo tikslas yra gydyti ūmų ligos epizodą ir kuo ilgiau apsaugoti nuo venų tromboembolijos pasikartojimo. Dauguma atliktų atsitiktinių imčių tyrimų, kurių tikslas yra vertinti ilgalaikį gydymą antikoaguliantais venų tromboembolijos pasikartojimo rizikai, įtraukia pacientus, sergančius giliųjų venų tromboze su ar be PE. Tik dviejų tyrimų pagrindinis subjektas buvo pacientai, sergantys būtent PE. Venų tromboembolijos pasikartojimo dažnis nepriklauso nuo pirmojo klinikinės išraiškos įvykio (PE ar giliųjų venų trombozė). Vis dėlto, pacientams, sirgusiems PE, venų tromboembolija dažniau pasikartoja kaip PE, o pacientams, sirgusiems giliųjų venų tromboze – kaip giliųjų venų trombozė. Taigi, mirštamumas nuo pasikartojusios venų tromboembolijos yra du kartus didesnis anksčiau sirgusiems PE nei pacientams, sirgusiems giliųjų venų tromboze.
 

Š. Vinkšnelė: „Pavasarį karaliauja auksui prilyginti augalai!“

2020-03-19
„Visi augalų mylėtojai, ko gero, yra pastebėję, kad žalieji mūsų bičiuliai ne tokie jau ir paprasti sutvėrimai, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Kiekviena jų rūšis turi savų paslapčių, keistenybių, įdomybių ar gudrybių, kaip geriau įsitvirtinti ir išlikti šioje žemėje. Be to, vieni jų turi gydomųjų, o kiti – netgi mistiškų, magiškų galių”, - pasakojo floristė Šviesa Vinkšnelė, į “Selfstation” studiją sukvietusi daugiau norinčiuosius sužinoti apie juos supantį žaliąjį pasaulį.
 

Saviizoliacijai nedarbingumo pažymėjimas bus išduodamas paprasčiau

2020-03-03
Laikinai, kol baigsis COVID-19 plitimo grėsmė, iš viruso paveiktų teritorijų grįžusiems ar sąlytį su tikėtinu ar patvirtintu COVID-19 atveju turėjusiems žmonėms saviivzoliacijos laikotarpiui nedarbingumo pažymėjimas bus išduodamas nuotoliniu būdu. Tai reiškia, kad žmogui niekur vykti iš namų nereikės, taip nekeliant viruso platinimo grėsmės aplinkiniams, tiesiog užteks paskambinti šeimos gydytojui.
 

VLK: kodėl pagal prevencines sveikatos programas tikrinami ne visi gyventojai?

2020-03-03
Sveikatos reikalais besidomintiems gyventojams vis dažniau kyla klausimų, kodėl nemokamai pasitikrinti pagal prevencines programas gali tik tam tikros amžiaus grupės asmenys. Teiraujamasi, ar tai nėra absurdas ir diskriminacija? Valstybinės ligonių kasos (VLK) specialistai aiškina, kad amžiaus ribų nustatymas – nėra šiaip sau išsigalvojimas. Šis kriterijus pasirinktas remiantis moksliniais tyrimais, rodančiais, kokių metų sulaukusiems asmenims gresia didžiausia rizika susirgti vienomis ar kitomis ligomis, tai ir lemia, kad pagal ligų prevencijos programas tikrinami ne visi.
 

Iš valstybės rezervo ligoninėms papildomai skirta asmens apsaugos priemonių

2020-03-02
Aštuonioms didžiosioms Lietuvos ligoninėms iš aktyvuoto Valstybės saugos civilinių priemonių rezervo papildomai skirta asmens apsaugos priemonių. Papildomi resursai gydymo įstaigoms skirti penktadienį, vasario 28 dieną, sveikatos apsaugos ministro, valstybės lygio ekstremalios situacijos operacijų vadovo Aurelijaus Verygos sprendimu.
 

Kauno klinikų gydytoja: 8 iš dešimties retų ligų turi genetinį pagrindą

2020-02-29
Lietuvoje yra apie 200 tūkstančių žmonių, sergančių retomis ligomis. Kai kurios iš jų neturi gydymo – gydytojai malšina tik simptomus. „Paciento veide atsiradusi ramybė, kai pagaliau atsakome į klausimą, kas trukdo jam gyventi įprastą gyvenimą, yra ne mažesnis laimėjimas“, – sako Kauno klinikų Retų ir nediagnozuotų ligų koordinacinio centro vadovė, vaikų gydytoja neurologė prof. Milda Endzinienė.
 

Lietuvos ir Šveicarijos mokslininkų tyrimas gali pakeisti diabeto gydymą

2020-02-29
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) mokslininkų bei kolegų iš Ženevos universiteto (UNIGE) ir Ženevos universitetinės ligoninės (HUG) atliktas tyrimas leido nustatyti tikslią diabeto diagnozę daugiau nei 1200 vaikų ir jaunuolių Lietuvoje. Tiksli molekulinė diabeto diagnozė gali žymiai palengvinti ligos gydymą, kai kuriais atvejais leisti insulino injekcijas pakeisti geriamaisiais vaistais.
 

Informacija dėl pacientų priėmimo Kauno klinikų skubios pagalbos skyriuje

2020-02-28
Nors pirmasis koronaviruso (COVID-19) infekcijos atvejis patvirtintas Šiauliuose, Kauno klinikos ėmėsi visų būtinų prevencinių priemonių, siekiant užkirsti kelią koronaviruso infekcijos plitimui.
 

Koronavirusas - ir Lietuvoje. Patvirtintas pirmasis atvejis

2020-02-28
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) informuoja, kad Lietuvoje nustatytas pirmasis užsikrėtimo naujuoju koronaviruso (COVID-19) atvejis. Atlikus tyrimus, infekcija nustatyta iš Veronos (Italija) 2020 m. vasario 24 d. grįžusiai pacientei.
 

SAM: ar tikrai reikia skirti antibiotikų?

2020-02-24
Virusinės ar bakterinės kilmės susirgimas kamuoja mažąjį pacientą – tai ypač svarbi užduotis, kurią savo darbe kasdien turi išspręsti šimtai šeimos gydytojų, ypač pagreitį įgavus peršalimo ligų sezonui. Tam jie skatinami pasitelkti greitąjį streptokoko antigeno nustatymo testą, kuris kartu su kitais tyrimais padeda nuspręsti, ar vaikui būtina skirti antibiotikų, ar galima apsieiti ir be jų, taip išvengiant neracionalaus jų vartojimo arba, paprastai tariant, žalos vaikų sveikatai.
 

Kompensuos naujos medicinos priemonės nuomą

2020-02-24
Svarbi žinia onkologinėmis ligomis sergantiems pacientams bei jų artimiesiems. Nuo kovo 1- osios Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis bus pradėta kompensuoti infuzinių – vadinamųjų skausmo pompų nuoma. Tam per metus planuojama skirti apie 145 tūkst. eurų.
 

Kas naujo 2019 metų Europos kardiologų draugijos Dislipidemijų gydymo gairėse?

2020-02-24
Po paskutiniųjų Europos Kardiologų Draugijos Dislipidemijos gydymo gairių publikacijos praėjo treji metai. Mokslo progresui tai pakankamai ilgas laikotarpis. Paskelbti FOURIER ir ODYSSEY klinikinių tyrimų rezultatai parodė, jog gydymas statinu ir PCSK9 baltymo, kuris naikina mažo tankio lipoproteinų (MTL) receptorius kepenyse, inhibitoriumi, padeda sumažinti MTL-C iki ypatingai mažų koncentracijų (kai kuriems pacientams net iki 0,5-0,8 mmol/l). Toks intensyvus MTL-C gydymas pasirodė esantis labai efektyvus, mažina kardiovaskulinius įvykius (miokardo infarkto, insulto dažnį) ir yra visiškai saugus. Klinikinio tyrimo IMPROVE-IT rezultatai parodė, jog kombinuotas hipercholesterolemijos gydymas statinais bei ezetimibu gali ženkliai sumažinti kardiovaskulinių įvykių skaičių didelės širdies ir kraujagyslių ligų pacientams, ypač sergantiems cukriniu diabetu. Būtent minėti tyrimai pagrindė labai intensyvaus cholesterolio mažinimo vaistų deriniais tikslus ir principus. MTL-C sumažinimas iki minimalių reikšmių (pvz., 0,5 mmol/l) nekenkia atminčiai ir pažintinėms funkcijoms.
 

FARMAKOLOGINIS BUDRUMAS: Pradaxa gydytojų vadovų atnaujinimas

2020-02-21
Vaistinio preparato Pradaxa 75mg, 110mg, 150mg kietosios kapsulės registravimo pažymėjimo priedų, patvirtintų Europos vaistų agentūros, II priede yra nurodytos papildomos rizikos mažinimo priemonės, kuriose pažymėta, kad registruotojas kiekvienai indikacijai turi pateikti mokomąjį paketą (gydytojų vadovus), tinkantį visiems gydytojams, kurie tikėtina, kad išrašys Pradaxa (gydys Pradaxa). Šio mokomojo paketo tikslas - padidinti žinias apie galimą kraujavimo riziką gydymo Pradaxa metu ir pateikti nurodymus, kaip šią riziką valdyti.
 

Suaugusiųjų atopinis dermatitas

2020-02-20
Atopinis dermatitas (AD), arba atopinė egzema, – tai lėtinė uždegiminė odos liga, dažnai prasidedanti ankstyvoje vaikystėje. Genetinis polinkis bei aplinkos pokyčiai yra pagrindiniai rizikos veiksniai sirgti šia liga. Iki 20 proc. ligonių neigiamą poveikį turi maisto produktai, pvz., karvės pienas, kiaušiniai, kviečių produktai, citrusiniai vaisiai, šokoladas, riešutai, kt. Vėliau gali išryškėti jautrumas dulkėms, ypač kambario dulkėse esančioms erkučių liekanoms ir jų veiklos produktams. Bakterijos, dažniausiai auksinis stafilokokas, stimuliuoja imuninę sistemą per superantigenus. AD klinikinių požymių paūmėjimui turi įtakos ir kiti aplinkos veiksniai – temperatūros svyravimai, stresas, sąlytis su vilna, sintetiniais audiniais, kailiais, skalbimo ar valymo priemonėmis, kosmetika (kvepalai, kremai, losjonai, kt.). Dažnai pasitaiko AD derinys su alerginiu kontaktiniu dermatitu bei kitomis atopinėmis ligomis: alergine bronchine astma, alerginiu rinitu, konjuktyvitu. Banisteris ir Freemanas pasiūlė terminą „suaugusiesiems prasidėjęs AD“ (angl. adult-onset atopic dermatitis) [1]. Literatūroje suaugusiųjų atopinis dermatitas nėra plačiai apžvelgiamas, nors daugeliu atveju jis būna sunkus, linkęs ir komplikuotis. Epidemiologija
 

Odos ligų gydymas naujausiais vaistais – svarbus proveržio dermatologijoje ženklas

2020-02-20
Nors dauguma odos ligų nekelia grėsmės gyvybei, tačiau jų negalima vertinti ir kaip nereikšmingų kosmetinių trūkumų. Juk iš tiesų dažnai svarbi ne vien žmogaus išvaizda. Bėrimai įvairiose kūno vietose, ypač matomose – ant veido, plaštakų, lėtinės dermatozės, kiti odos ligų simptomai gali turėti didelę įtaką žmogaus gyvenimui, sukelti rimtų psichosocialinių ir gyvenimo kokybės pokyčių. Kas šiuo metu aktualiausia ir kokios ligos kelia daugiausia rūpesčių tiek pacientams, tiek gydytojams, kalbamės su Kauno krašto dermatologų ir venerologų draugijos pirmininke, LSMU MA Odos ir venerinių ligų klinikos vadove gydytoja dermatovenerologe profesore Skaidra Valiukevičiene.
 

Biotinas – gydytojus klaidinantis vitaminas

2020-02-18
Biotinas, arba B7 vitaminas, plačiai taikomas šiuolaikinėje laboratorinės medicinos praktikoje įvairių hormonų, širdies ir kitų žymenų diagnostikai. In vitro diagnostikos tyrimų reagentus ir įrangą gaminančios laboratorinių technologijų kompanijos turi atsižvelgti į tai, kad didesni suvartojamo biotino kiekiai gali sąveikauti su tiriamais plazmos baltymais ir daryti įtaką testų rezultatams.
 

Lėtinės išemijos sindromų diagnostikos ir gydymo ypatumai sergant gretutinėmis ligomis

2020-02-18
Diagnostikos ir gydymo taktikos ypatumai pacientams, sergantiems lėtinės išemijos sindromais (LIS), priklauso nuo esančių gretutinių ligų ir būklių.
 

Antiagregacinė terapija

2020-02-18
Gydant išeminę širdies ligą svarbus vaidmuo tenka antiagregacinei terapijai. Pastaruoju metu ypač daug naujų duomenų apie kombinuotą antiagregacinį gydymą, jo trukmę, naudos ir rizikos santykį.
 

Naujas žurnalas „Otorinolaringologijos aktualijos“ - jau prenumeratorių rankose!

2020-02-17
Išleistas naujas žurnalo „Otorinolaringologijos aktualijos“ numeris. Su publikacijų turiniu galite susipažinti žemiau. Žurnalą galite įsigyti redakcijoje Kaune, Karaliaus Mindaugo pr. 7. tel. 8(37) 22 10 49.
 

Išleistas naujas „Lietuvos gydytojo žurnalo“ numeris!

2020-02-17
Informuojame, kad prenumeratoriai jau gavo arba artimiausiomis dienomis gaus naują „Lietuvos gydytojo žurnalo“ numerį. Jame, kaip visada, galima rasti daug įdomių ir naudingų publikacijų įvairiausiomis ligų gydymo, prevencijos ir kitomis temomis. Jei pageidaujate žurnalą įsigyti, kreipkitės į redakciją Kaune, Karaliaus Mindaugo pr.7., tel. 837 22 10 49. Su visų publikacijų turiniu galite susipažinti žemiau.
 

Lietuvoje - pirmasis vidurių šiltinės atvejis!

2020-02-13
Užkrečiamų ligų ir AIDS centras (ULAC) informuoja, kad šiemet mūsų šalyje užregistruotas pirmas vidurių šiltinės atvejis. Manoma, kad ligonis šia retai Lietuvoje nustatoma liga užsikrėsti galėjo Indonezijoje.
 

Mikrovaskulinė krūtinės angina

2020-02-12
Pacientai, sergantys mikrovaskuline krūtinės angina, dažniausiai skundžiasi tipiniais angininiais skausmais fizinio krūvio metu, neinvaziniais tyrimais jiems nustatoma miokardo išemijos požymių, tačiau vainikinėse arterijose (VA), atliekant jų angiografiją arba kompiuterinę angiografiją, stenozių nenustatoma arba jos nedidelės (40–60 proc.) ir tai dažniausiai laikoma funkciniu požiūriu nereikšmingais VA pakitimais. Mikrovaskulinė krūtinės angina dažniausiai įtariama ekskliudavus ryškius epikardinių VA susiaurėjimus. Tokiems pacientams angininis skausmas gali atsirasti ir ramybės metu, ypač esant šalčiui, jiems retai nustatoma kairiojo skilvelio kontrakcijos sutrikimų fizinio krūvio ar streso metu.
 

Svarbiausių 2019 metų klinikinių dermatologijos srities tyrimų apžvalga

2020-02-12
Vietinio ir sisteminio poveikio antibiotikai yra vieni iš dažniausiai naudojamų vaistų gydant acne vulgaris. Trijuose naujuose klinikiniuose tyrimuose placebu kontroliuojamuose buvo įrodyta 4 proc. minociklino putų, naujo vietiškai naudojamo preparato, teigiamas poveikis gydant vidutinio sunkumo ir sunkios formos acne vulgaris [1, 2]. Įrodyta, kad minociklino putos yra gerai toleruojamos, tačiau jų veiksmingumas kol kas dar nebuvo palygintas su kitais vietiniais ir sisteminiais antibiotikų preparatais. Šios putos rinkoje turėtų pasirodyti nuo 2020-ųjų.
 

Efektyvi prakaitavimo kontrolė ir gydymas

2020-02-12
Prakaito liaukos – tai odos egzokrininės liaukos, išskiriančios sekretą – prakaitą. Prakaitui garuojant kūnas vėsta, todėl šios liaukos yra svarbi žmogaus ir visų žinduolių termoreguliacijos priemonė. Taip pat prakaitas palaiko normalų odos pH, nes yra silpnai rūgštinis.
 

Pasauliniame reitinge - LSMU šuolis!

2020-02-11
Lietuvos sveikatos mokslų universitetas (LSMU) naujausiame pasauliniame akademiniame aukštojo mokslo institucijų reitinge „Ranking Web“ („Webometrics“) pasiekė įspūdingų rezultatų.
 

SAM: peršalimas savaime nereiškia koronaviruso

2020-02-10
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) kartu su medikų bendruomene, reaguodama į iš gydymo įstaigų gaunamus signalus dėl svariai išaugusio pacientų, įsibaiminusių naujojo koronaviruso, srauto, ragina žmones išlaikyti šaltą protą, nepanikuoti ir dėl peršalimo, gripo simptomų kreiptis į savo šeimos gydytoją įprasta tvarka, o ne vykti į ligonines.
 

Grožio procedūros. Kas jas gali atlikti, o kam draudžiama?

2020-02-10
Mūsų redakcija nuolat gauna laiškų, kuriuose merginos ir moterys tikslinasi, ar grožio salonuose dirbančios medicininio išsilavinimo neturinčios specialistės turi teisę teikti permanentinio makiažo, lūpų putlinimo ir panašias procedūras. Esą šių procedūrų metu į poodį švirkščiamos įvairios medžiagos, todėl procedūrai nepasisekus gali kilti sveikatos problemų, ir kas tuomet atsakys, jei specialistė bus be reikiamo išsilavinimo. Buvo ir klausimų, ar tokias procedūras atliekančios specialistės gali rekomenduoti gerti vienokių ar kitokių vaistų po procedūros. Į šiuos klausimus paprašėme atsakyti Valstybinės akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybos prie Sveikatos apsaugos ministerijos direktorę gerb. Norą Ribokienę.
 

Naujausios žinios apie koronaviruso plitimą ir to pasekmes

2020-02-09
Nuo naujojo koronaviruso maždaug per mėnesį mirė daugiau žmonių nei nuo SARS koronaviruso protrūkio per devynis mėnesius prieš 17 metų. Protrūkio epicentre Uhane mirė pirmi Amerikos ir Japonijos piliečiai. Beveik visos mirtys žemyninėje Kinijoje, išskyrus vieną Honkonge ir vieną Filipinuose.
 

Užsikrėtusiųjų koronavirusu skaičius auga. Daugėja ir mirčių

2020-02-07
Bendras užsikrėtusiųjų skaičius siekia arti 30 tūkst., iš jų beveik 600 – mirčių. Pastebėta, kad šis virusas „aplenkia“ mažus vaikus. Vidutinis pacientų amžius 49 - 56 metų. Kodėl taip yra? Manoma, kad šiuo virusu užsikrėtę jaunesni žmonės dažniau sirga besimptome arba lengva forma.
 

Ar medicininės kaukės gali apsaugoti nuo naujo koronaviruso 2019-nCoV?

2020-02-06
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC), remdamasis Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijomis, pabrėžia, kad medicininių kaukių dėvėjimas yra viena iš kvėpavimo takų infekcijų, tarp jų ir naujojo koronaviruso (2019-nCoV) infekcijos, prevencijos priemonė viruso paveiktose teritorijose. Tačiau vien tik kaukės dėvėjimas nesuteikia visiškos apsaugos, todėl ji turi būti naudojama kartu su kitomis prevencijos priemonėmis: rankų higiena, tinkamu kosėjimo ir čiaudėjimo etiketu.
 

Dėmesio! Svarbus VLK pranešimas dėl ESD kortelės

2020-02-06
Informuojame, kad, užsitęsus kortelės gamybos procesams, iki 2020 m. kovo 16 d. vietoje Europos sveikatos draudimo kortelės (ESDK) bus išduodamas laikinai ją pakeičiantis Sertifikatas. Norime pabrėžti, Sertifikatas suteikia lygiai tokias pačias garantijas gauti būtinosios medicinos pagalbos paslaugas Europos Sąjungos valstybėse, Europos Ekonominės Erdvės šalyse, Šveicarijos Konfederacijoje bei Jungtinėje Karalystėje, kaip ir ESDK.
 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.