Vyriausybė pritarė alkoholio vartojimo, jo daromos ekonominės žalos sveikatai ir ūkiui stebėsenos taisyklių pakeitimams. Tokiu būdu siekiama surinkti ir visapusiškai vertinti duomenis apie alkoholio vartojimą ir jo pasekmes. Šių duomenų pagrindu bus nustatomos tikslingos prevencijos priemonės, galinčios padėti sumažinti alkoholio vartojimo mastą šalyje. Vyriausybės nutarimu įtvirtinti pakeitimai įsigalios nuo 2021 metų pradžios.

Lietuvos naujienos

Formuojamas ekspertų, teiksiančių išvadas dėl žalos pacientams, sąrašas

2020-01-20
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) kviečia pačius medikus bei medikų asociacijas ir gydymo įstaigas iki vasario 1 dienos siūlyti ekspertus į naujai formuojamą grupę, teiksiančią ekspertines išvadas dėl pacientams padarytos žalos. Į ją pacientų skundus nagrinėjanti Pacientų sveikatai padarytos žalos nustatymo komisija (Komisija) kreipsis tais atvejais, kai sprendimui priimti bus reikalingos specialios profesinės žinios.
 

SAM skatina NVO labiau įsitraukti į sveikatos politikos kūrimą

2020-01-20
SAM aktyviai siekia įtraukti medikų ir pacientų nevyriausybines organizacijas (NVO) į sveikatos politikos kūrimą ir visuomenės informavimą aktualiais sveikatos klausimais. Tuo tikslu įtvirtinta nauja bendradarbiavimo su NVO tvarka.
 

Nemokami skiepai jau apsaugojo dešimtis tūkstančių vaikų

2020-01-20
Į vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių įtraukus nemokamus skiepus nuo rotavirusinės infekcijos, per daugiau nei metus paskiepyta jau 28 tūkst. vaikų. Be to, pradėjus skiepijimus, žymiai – net 24 proc. – sumažėjo kasmet dėl šios infekcijos į ligoninę guldomų ligonių skaičius, praneša Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) specialistai.
 

Mažylio Mato istorija: gydytojai padarė stebuklą

2020-01-17
Šiandien supermeno kostiumą vilkintis Matas po daugiau nei pusę metų trukusio intensyvaus gydymo Kauno klinikose ir tik trumpų vizitų namuose ruošiasi vykti namo. Berniukas kartu su sese dvyne Urte pasaulį išvydo vos 23 nėštumo savaitę. „Viskas prasidėjo balandžio 25 dieną, kai atsibudusi pamačiau šiek tiek kraujo. Pasitarusios su mama nusprendėme palaukti, pažiūrėti, kas bus toliau, – prisiminė Mato mama Akvilė. – Vėliau prasidėjo tokie skausmai, kurių nebegalėjau kentėti. Atvykus į ligoninę, išgirdau, kad gresia persileidimas, todėl nieko nelaukiant išskubėjome į Kauno klinikas“.
 

Veido odos uždegiminės ligos: iššūkis ir gydytojui, ir pacientui

2020-01-17
Veido uždegiminės ligos sėkmingai gydomos ir valdomos, tačiau neretai gali tapti itin nemaloniu asmeninio gyvenimo palydovu. Visų pirma todėl, kad ligų išraiškos veide labai dažnai byloja apie žmogaus psichologinės būsenos bei įprasto gyvenimo pokyčius. Apie uždegimines veido odos ligas ir plačiau apie vieną iš jų – aknę, kalbamės su Vilniaus universiteto Infekcinių, krūtinės ligų, dermatovenerologijos ir alergologijos klinikų docente, bendrosios ir estetinės dermatologijos klinikos „Clinic In“ gydytoja dermatovenerologe dr. Rūta Gancevičiene.
 

Bus diegiamos telemedicinos paslaugos!

2020-01-17
Siekiant gerinti skubiosios medicinos pagalbos paslaugų kokybę bei prieinamumą regionų gyventojams, Lietuva rengiasi diegti užsienyje populiarias telemedicinos paslaugas, kai pasitelkus modernias technologijas skirtingose gydymo įstaigose dirbantys medikai gali konsultuotis tarpusavyje gyvai per atstumą. Tuo tikslu bus įgyvendinamas pilotinis Europos Sąjungos (ES) lėšomis finansuojamas telemedicinos centrų projektas.
 

Cukrinis diabetas. Naujas požiūris į jo gydymą

2020-01-15
Jau beveik trisdešimt metų lapkričio 14-ąją minima Pasaulinė diabeto diena. Kodėl būtent šią dieną? Nes tai mokslininko F. Bantingo, kuris kartu su kolega Ch. Bestu atrado insuliną, gimimo diena. Šiuo laiku Lietuvos endokrinologai ir diabeto srityje dirbantys jų kolegos kasmet susirenka į respublikinę konferenciją, šiais metais ji vyko Panevėžyje.
 

Apibrėžta alternatyvioji ir papildomoji medicina

2020-01-14
Seimas priėmė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) parengtas įstatymų pataisas, kuriomis reglamentuota, kas laikoma alternatyviąja ir papildomąja medicina, nustatyti tokioms paslaugoms ir jų teikėjams keliami reikalavimai. Iki šiol ši sritis nebuvo apibrėžta, tad nebuvo jokių galimybių užtikrinti nei žmonių, besinaudojančių tokiomis paslaugomis, saugumo, nei jas teikiančiųjų atsakomybės.
 

Pradėjo bendradarbiauti su tarptautiniu tinklu

2020-01-14
Siekdama tobulinti ilgalaikį sveikatos priežiūros specialistų poreikio planavimą, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) pradėjo bendradarbiauti su sveikatos priežiūros specialistų prognozavimo bei planavimo ekspertų tinklu SEPEN.
 

SAM: gerės sergančiųjų širdies nepakankamumu priežiūra

2020-01-14
Apie 130 tūkstančių sergančiųjų širdies nepakankamumu jau visai netrukus galės pasinaudoti naujomis paslaugomis. Siekiant mažinti mirštamumą nuo kraujotakos sistemos ligų ir gerinti sergančiųjų gyvenimo kokybę, bus modernizuoti esami ir steigiami nauji vadinamieji širdies nepakankamumo kabinetai, įsigyjama reikalinga medicininė įranga. Tam iš Europos Sąjungos (ES) fondų lėšų skirta daugiau nei 2,7 mln. eurų.
 

Organų donorystės procesas buvo koordinuojamas ir kruvinąją sausio naktį

2020-01-13
Nuo tragiškųjų 1991 metų sausio13-osios nakties įvykių prabėgo 29 metai. Kasmet minėdami šią skaudžią sukaktį, prisimename už Lietuvos laisvę kritusius kovotojus, pagerbiame gynėjus. Tačiau mažai kas žino, kad tą naktį nepastebimą, bet itin svarbų darbą atliko organų donorystės procese dalyvaujantys specialistai. Ir tik skaudžios aplinkybės lėmė, kad transplantacijos tą naktį nebuvo atliktos. Apie tai – šis Nacionalinio transplantacijos biuro pasakojimas.
 

Ribociklibas užtikrina ilgesnį bendrąjį išgyvenamumą moterims, sergančioms išplitusiu ar metastazavusiu HR+/HER2- krūties vėžiu pomenopauziniu laikotarpiu

2020-01-13
2019 rugsėjo 29 d. kompanija „Novartis“ paskelbė MONALEESA-3 klinikinio tyrimo rezultatus, kurie parodė, kad ribociklibas reikšmingai pagerina pacienčių, sergančių išplitusiu ar metastazavusiu HR+/HER2- krūties vėžiu, bendrąjį išgyvenamumą. Tyrimo rezultatai pristatyti šių metų Europos onkologijos asociacijos (angl. European Society for Medical Oncology – ESMO) kongrese.
 

Džiaugiasi profesija, kuri skatina judėti į priekį

2020-01-13
„Tai gydytoja iš didžiosios raidės...“, – taip trumpai apie Klaipėdos universitetinės ligoninės Vidaus ligų departamento Vidaus ligų skyriaus vedėją gydytoją endokrinologę dr. Iriną Purtokaitę-Labutinienę atsiliepia ne vienas jos gydytas pacientas... Kad tai ne vien skambūs žodžiai – patvirtina ir kitos aplinkybės... Jau antrą dešimtmetį nuoširdžiai ir atsakingai dirbanti gydytoja vertinama už kompetenciją, puikų profesinį pasirengimą, dėmesį kiekvienam – tiek ligoniams, tiek kolegoms bei pačias geriausias žmogiškąsias savybes. Panašių vertinimų teko išgirsti ir iš Klaipėdos universitetinės ligoninės vadovų. Tad ir pakvietėme dr. Iriną pokalbiui, kurio metu paprašėme papasakoti apie save, pasirinktą profesiją, kasdienį darbą, iššūkius, svajones bei šiek tiek praskleisti asmeninį gyvenimą gaubiančią uždangą...
 

Vitaminų D ir K bendras poveikis sveikatinimui

2020-01-13
Vitaminai – smulkiamolekuliai organiniai junginiai, kurie turi būti gaunami su maistu ir organizmo naudojami ne energijai išgauti (kaip maistas), o kaip valdymo, kofermentinės ir panašios medžiagos. Paprastai organizmas vitamino molekulių negamina arba gamina pernelyg mažai. Negalime jų pasigaminti patys, todėl labai svarbu jų reikiamą kiekį gauti su maistu. Nors vitaminus ir gauname su įvairiu maistu, tačiau daugeliui žmonių vis tiek pasireiškia jų deficitas. Šiuo metu mokslininkai atlieka vis daugiau tyrimų, siekdami nustatyti ilgalaikį maisto papildų vartojimo poveikį žmogaus sveikatai, ypač didelį dėmesį skirdami konkrečių vitaminų derinių efektyvumo ir poveikio vertinimui. Du svarbūs riebaluose tirpūs vitaminai yra D ir K. Šie du vitaminai atlieka svarbų vaidmenį kalcio metabolizmo procese. Veikdami kartu, vitaminai D ir K užtikrina teisingą kalcio pasiskirstymą mūsų organizme.
 

Augaliniai preparatai yra efektyvūs ir saugūs ūminiam bronchitui gydyti

2020-01-13
Ūmus bronchitas yra liga, atsiradusi dėl ūmaus trachėjos ir stambiųjų kvėpavimo takų uždegimo, nesant lėtinių kvėpavimo takų ligų [1]. Tai dažniausiai virusų – rinovirusų, enterovirusų, influenza A ir B, parainfluenza, koronavirusų, respiracinio sincitinio viruso – sukelta liga [1]. Tik 1-10 proc. ūmaus bronchito atvejų sukelia bakterijos.
 

Metalų buvimas organizme nebūtinai reiškia pavojų sveikatai

2020-01-12
Paskelbus Alytaus gaisrą gesinusių gaisrininkų sveikatos tyrimų rezultatus, visuomenei kyla nemažai klausimų, susijusių su sunkiaisiais metalais, kurių buvo nustatyta tiriamųjų organizmuose. Teiraujamasi, ar tie metalai negalėjo patekti ir į kitų gyventojų organizmus.
 

Paaiškino, kaip veiks „žalos be kaltės“ modelis

2020-01-12
Nuo Naujųjų metų įsigaliojo „žalos be kaltės“ modelis, užtikrinsiantis, kad pacientai galės greičiau ir paprasčiau gauti kompensaciją, jei jų sveikatai buvo padaryta žala. Tokios praktikos šalyje iki šiol niekada nebuvo, tad, pasak sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos, natūralu, kad žmonėms kyla praktinių klausimų, į kuriuos turi būti atsakyta.
 

Pirmą kartą Lietuvoje endoskopiniu būdu atlikta kompleksinė peties operacija!

2020-01-10
Lietuvoje pirmą kartą atlikta peties sąnario lūžio ir raiščių fiksacija endoskopiniu būdu. Sudėtinga kompleksinė operacija atlikta Kauno klinikose profesionaliam Gruzijos regbio žaidėjui Grigorijui Kerdikoshviliui. Pacientas jau vasarą galės atstovauti Gruzijos regbio komandai ir tęsti sportinę karjerą.
 

Vyriausybė: detalizuota tvarka dėl „žalos be kaltės“

2020-01-09
Ministrų kabinetas posėdyje patvirtino taisykles, aiškiai numatančias tvarką, kaip pacientai turėtų kreiptis kompensacijos dėl jų sveikatai padarytos žalos. Tai – paskutinis žingsnis, leisiantis užtikrinti, kad „žalos be kaltės“ modelis veiktų visa apimtimi, o pacientai kompensaciją gautų greičiau ir paprasčiau.
 

Apie epilepsija sergančių žmonių gydymą

2020-01-09
Praėjusių metų gruodį įsigaliojo atnaujinta epilepsijos gydymo tvarka, kuri leis epilepsija sergantiems pacientams greičiau nustatyti ligą, suteikti kokybiškas gydymo kompensuojamaisiais vaistais paslaugas bei sumažinti laukimo eiles.
 

Melanoma: ką turėtų žinoti kiekvienas gydytojas

2020-01-08
Melanoma – tai vienas agresyviausių piktybinių navikų, kylantis iš nekontroliuojamai proliferuojančių melanocitų, dažniausiai atsirandantis odoje. Melanoma taip pat gali atsirasti ir kitose srityse: gleivinėse, akyse bei smegenų dangaluose.
 

Veido estetinėje medicinoje naudojamų hialurono rūgšties užpildų sukeltų komplikacijų prevencija ir gydymas

2020-01-08
Veido bruožų ir senėjimo požymių korekcija veido užpildais yra viena populiariausių šiandienos estetinės medicinos procedūrų. Hialurono rūgšties užpildai kol kas yra dažniausias pasirinkimas. Daugybė sveikatos priežiūros specialistų profesionaliai atlieka šias injekcijas, o pacientai džiaugiasi puikiais rezultatais.
 

Pirmą kartą Lietuvoje pritaikyta chemoterapija izoliuotoje galūnėje

2020-01-07
Kauno klinikose pirmą kartą Lietuvoje ir Baltijos šalyse atlikta hiperterminė (aukštos temperatūros) chemoterapija izoliuotoje galūnėje pacientui, kuriam diagnozuota minkštųjų audinių sarkoma, peraugusi blauzdikaulio kaulus. Taikant šį gydymo metodą, chemopreparatų poveikis navikui yra didesnis nei įprasto gydymo metu, padidėja tikimybė pacientams išsaugoti galūnes, palengvėja pooperacinis laikotarpis ir sumažėja chemoterapijos toksinis poveikis organizmui.
 

Greitas genų ištyrimas gydyti tikagreloru

2020-01-07
Pacientams, kuriems po įvykusių ūminės išemijos sindromų atliekama vainikinių kraujagyslių angioplastika ir stentavimas, remiantis Europos kardiologų draugijos (angl. European Society of Cardiology (ESC)) ekspertų susitarimu rekomenduojama dviguba antitrombocitinė terapija aspirino ir trombocitų P2Y12 (adenozino difosfato) receptorius veikiančiu antiagregantų deriniu (tikagreloru, prasugreliu arba klopidogreliu)
 

Sutarė, kaip bus jungiamos Kauno ligoninės

2020-01-07
Pirmadienį vykusiame dalininkų susirinkime dėl dviejų stambių ligoninių jungimosi aptarta, kaip konkrečiai bus jungiamos Kauno klinikinė ir Respublikinė Kauno ligoninės. Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) bei abiejų ligoninių atstovai sutarė, kad tuo tikslu bus sudaroma darbo grupė, į kurią pariteto pagrindais bus deleguojami abiejų ligoninių atstovai, kurie užtikrins dalininkų patvirtinto jungimosi plano įgyvendinimą.
 

Kauno klinikos Naujuosius metus pradėjo peržengusios 500 inkstų transplantacijų

2020-01-03
Kauno klinikos į 2020-uosius įžengė perkopusios 500 inkstų persodinimo operacijų, o metams besibaigiant ligoninėje vos per 3 paras buvo atliktos septynios organų transplantacijos.
 

Nuo 2020 metų sausio keičiasi PSD įmokos

2020-01-03
Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) primena, kad nuo šių metų sausio 1 d. minimaliai mėnesinei algai (MMA) pakilus iki 607 Eur, atitinkamai didėja ir privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokos.
 

SAM: greitėja pagalbos suteikimas insultą patyrusiems žmonėms

2020-01-02
Nuo sausio 1-osios įsigalioja naujovės, kurios leis užtikrinti, kad ištikus ūminiam galvos smegenų insultui, žmogui būtų suteikta kuo greitesnė pagalba ir efektyvus gydymas. Tai padės tiksliau nustatyti diagnozę, išsaugoti daugiau žmonių gyvybių bei išvengti neįgalumo ir padidinti jų kokybiško gyvenimo po insulto galimybes.
 

Vaistų registruotojai viešai deklaruos paramą medikams

2019-12-30
Nuo Naujųjų metų visi vaistų registruotojai ar jų atstovai informaciją apie gydymo įstaigoms ir konkretiems medikams bei farmacijos specialistams suteiktą paramą turės deklaruoti Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai (VVKT). Ši viešai skelbs tokią informaciją savo interneto svetainėje, kur ją galės rasti kiekvienas norintis.
 

Atsargiai - naujametinė pirotechnika gali pridaryti daug žalos sveikatai!

2019-12-30
Šiandien Kauno klinikose vyko spaudos konferencija, kurios metu gydytojai specialistai kalbėjo apie dažniausias traumas dėl neatsargaus elgesio su fejerverkais bei priminė pirmosios pagalbos, nutikus tokiai nelaimei, žingsnius. Konferencijos live įrašą galite rasti Kauno klinikų Facebook profilyje.
 

Jau galite užsiprenumeruoti „Lietuvos gydytojo žurnalą“ 2020-iesiems metams

2019-12-27
Gerbiami Gydytojai, maloniai kviečiame užsiprenumeruoti „Lietuvos gydytojo žurnalą“ 2020 metams.
 

Kunigas R. Doveika: „Kalėdos yra ir meilės šventė, o meilė labiausiai nemėgsta pavėluoti“

2019-12-25
Vilniaus teritorinėje ligonių kasoje (TLK) apsilankęs Vilniaus šv. Juozapo (Pilaitės) parapijos kunigas Ričardas Doveika priminė, kas svarbu tiek laukiant šv. Kalėdų, tiek jas švenčiant, tiek bet kurią kitą kiekvieno žmogaus gyvenimo dieną. Šiemet, administracijos kvietimu įstaigoje apsilankius šiam kunigui, šventės laukimas darbuotojams tapo ypač įsimintinas.
 

Medikų dėka gražiausias metų šventes Tėklė praleis su šeima

2019-12-23
Tėklės šeima džiaugiasi – po ilgo gydymo ir reabilitacijos jie galės sutikti gražiausias metų šventes kartu. Spalio pabaigoje garbaus amžiaus moterį ištiko infarktas, dėl kurio ji buvo atvežta į Kauno klinikas ir ten praleido beveik mėnesį.
 

2020-ieji - Vaikų emocinės gerovės metai

2019-12-23
Seimas pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) iniciatyvai 2020-uosius metus paskelbti Vaikų emocinės gerovės metais. Taip siekiama ne tik atkreipti visuomenės dėmesį į vaikų emocinės gerovės svarbą, bet ir sudaryti kuo palankesnes sąlygas jos kūrimui Lietuvoje, numatant ir įgyvendinant konkrečias priemones.
 

Trečius metus iš eilės - puikus įvertinimas!

2019-12-23
Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija (NVSPL), Lietuvoje atliekanti poliomielito viruso tyrimus, Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) šią savaitę akredituota kaip poliomielito nacionalinė laboratorija 2020-iems metams.
 

Hipokalemijos ir hipernatremijos reikšmė bei įtaka hipertenzijai

2019-12-20
Aukštas kraujo spaudimas, dar žinomas kaip hipertenzija, yra vienas iš geriausiai žinomų širdies ir kraujagyslių ligų (ŠKL) bei insulto rizikos veiksnių [1]. Amerikos širdies asociacijos (angl. American Heart Association) duomenimis, tik 53 proc. visų hipertenzija sergančių pacientų sugeba pasiekti efektyvią savo kraujo spaudimo kontrolę [2]. Žinant hipertenzijos ryšį su ŠKL ir insulto išsivystymu yra kritiškai svarbu, kad kiekvieno paciento kraujo spaudimas būtų palaikomas normos ribose [3, 4].
 

Pritarė kitų metų PSDF biudžetui

2019-12-19
Seimas patvirtino svariai didėjantį kitų metų Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžetą. Jis, planuojama, 245 mln. eurų bus didesnis nei šiemet ir iš viso sudarys 2,3 mlrd. eurų, išlaidos – 2,1 mlrd. eurų.
 

Atidarytas Santaros klinikų Infekcinių ligų korpusas

2019-12-19
Nuo gruodžio 16 d. sergantieji infekcinėmis ligomis konsultuojami ir gydomi naujajame Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Infekcinių ligų L korpuse. Tai vienas naujausių stacionarinių infekcinių ligų gydymo padalinių visoje Rytų Europoje. Šiame universiteto ligoninės korpuse teikiamos aukščiausio lygio infekcinių ligų ir pulmonologijos stacionarinės paslaugos.
 

Vyriausybė pritarė siūlymui sujungti dvi Kauno ligonines

2019-12-19
Ministrų kabinetas trečiadienį pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) siūlymui sujungti Kauno klinikinę ligoninę ir Respublikinę Kauno ligoninę. Toliau jis bus svarstomas dalininkų susirinkimuose, o pasirengiant reorganizacijai bei jos procese aktyviai dalyvaus ir abiejų ligoninių atstovai.
 

Išrinkta Privalomojo sveikatos draudimo tarybos pirmininkė

2019-12-18
Privalomojo sveikatos draudimo tarybos (PSDT) posėdyje, vykusiame gruodžio 16 d., naujai kadencijai pirmininke pakartotinai išrinkta Odeta Vitkūnienė. Ji – PSDT narė, Sveikatos apsaugos ministerijos Asmens sveikatos departamento direktorė, laikinai vykdanti ministerijos kanclerio funkcijas.
 

Europos pagalbos tarnyba pasiruošusi teikti pagalbą nelaimės atveju

2019-12-18
Nelaimės nepaiso sienų, o Europos solidarumas ir veikimas kartu gali sumažinti jų mastą. Pasaulyje, kuriame nuolat daugėja įvairių grėsmių, Europos Sąjunga sukūrė apsaugos mechanizmus, kurie ateityje išsaugos daugybę gyvybių.
 

Atnaujintų Atopinio dermatito diagnostikos ir gydymo gairių apžvalga

2019-12-17
Neseniai patvirtintos atnaujintos Atopinio dermatito diagnostikos ir gydymo rekomendacijos, kurias, vadovaujantis Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2006 m. gegužės 17 d. įsakymu Nr.V-395 „Dėl diagnostikos ir gydymo metodikos tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo, parengė Vilniaus universiteto ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto, Lietuvos dermatologų draugijos, Lietuvos alergologų ir klinikinių imunologų draugijos atstovai: gyd. Inga Kisielienė, doc. dr. Jūratė Grigaitienė, doc. dr. Vesta Kučinskienė, prof. dr. Laura Malinauskienė, doc. dr. Anželika Chomičienė, doc. dr. Audra Blažienė, prof. dr. Brigita Šitkauskienė, doc. dr. Jūratė Staikūnienė, prof. dr. Matilda Bylaitė-Bučinskienė.
 

Atnaujintos EKD rekomendacijos pacientams, sergantiems lėtiniais širdies vainikinių kraujagyslių išemijos sindromais

2019-12-17
2019 metų rugsėjo mėn. Europos kardiologų draugija (EKD) pristatė atnaujintas klinikines lėtinių širdies vainikinių kraujagyslių sindromų diagnostikos ir gydymo gaires, kurios pakeitė 2013 m. išleistas stabilios širdies vainikinių kraujagyslių ligos gydymo rekomendacijas. Naujausiose gairėse pacientams, sergantiems lėtiniais širdies vainikinių kraujagyslių sindromais ir turintiems didelę jų pasikartojimo bei mažą kraujavimo riziką, gydyti siūloma skirti 2,5 mg 2 kartus per parą rivaroksabano dozę kartu su mažomis acetilsalicilio rūgšties (aspirino) dozėmis 1 kartą per parą. Ši rekomendacija taip pat taikoma ir pacientams, sergantiems cukriniu diabetu (CD) ar apatinių galūnių periferinių arterijų ligomis, gydyti.
 

Alternatyva vaistams – jeigu tai įmanoma

2019-12-17
Fizinis krūvis, kaip terapinė priemonė, nėra labai senas atradimas. Aktyviai jis pradėtas naudoti žmonijai vis mažiau atliekant fizinių manipuliacijų ir atsiradus tokioms sveikatos problemoms, kaip antsvoris, dislipidemija, metabolinis sindromas, kurios lygiagrečiai išvystė visą „puokštę“ kardiologinių, endokrininių, judamojo aparato sutrikimų ir ligų.
 

Gydytojams rezidentams žada pinigų

2019-12-16
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pasirašė įsakymą, pagal kurį per metus Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) sutaupytos lėšos – beveik 1,5 mln. eurų – bus skirtos gydytojams rezidentams kaip vienkartinės išmokos. Jomis visų rezidentų – tiek jaunesniųjų, tiek vyresniųjų – sąskaitos turėtų pasipildyti jau artimiausiomis dienomis.
 

Pasitikėjimo linija, skirta psichologinio smurto atvejams

2019-12-16
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) kviečia medikus, darbe patiriančius psichologinį smurtą, mobingą ar kitokio pobūdžio spaudimą, to netoleruoti ir pranešti apie tokias situacijas nemokamu pasitikėjimo telefonu 8 800 66004, pasirinkus skaičių „3“.
 

Ekstremalios sveikatai situacijos bus valdomos iš Kauno

2019-12-12
Vyriausybė šiandien pasitarime pritarė, kad Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) Ekstremalių sveikatai situacijų centras (ESSC) būtų perkeltas į Kauną. Taip tikimasi užtikrinti nacionaliniu mastu geografiškai efektyviausią ir tinkamai koordinuotą pasirengimą ekstremalioms situacijoms.
 

Plaučių embolijos diagnostikos ir gydymo ypatumai pacientams, sergantiems onkologinėmis ligomis

2019-12-12
Plaučių embolija (PE) yra dažna širdies ir kraujagyslių sistemos liga. Onkologinė liga yra vienas svarbių PE rizikos veiksnių. Onkologinė liga taip pat didina ankstyvą mirštamumą nuo PE ir visų priežasčių mirštamumą. Be to, aktyvus onkologinis susirgimas yra susijęs su didele PE pasikartojimo rizika.
 

Transplantacijos laukimas: kaip padėti artimiesiems?

2019-12-11
Viltis ir neapibrėžta laukimo būsena, kai nežinai, kada sulauksi donorinio organo ir ar iš viso jo sulauksi. Tai patiria organų transplantacijos laukiantys recipientai – sunkiai sergantys žmonės, kuriems kiti gydymo būdai jau nebepadeda. O ką išgyvena recipientų artimieji, sužinoję, kad brangaus, mylimo žmogaus gyvybę gali išgelbėti tik transplantacija? Kaip susidoroti su sunkiomis emocijomis? Recipientai kreipiasi su pagalbos prašymais – kas galėtų padėti jų artimiesiems iškęsti sudėtingą laikotarpį? Apie tai – šis Nacionalinio transplantacijos biuro (NTB) pasakojimas, kuriame savo patarimais ir įžvalgomis pasidalins transplantacijos sulaukusio jaunuolio mama Linda Razgaitienė ir medicinos psichologė Sandra Birbilaitė.
 

Loreta apie gama peilį: „Supratau, kad gavau raktą gyvenimui“

2019-12-11
Vieninteliu Lietuvoje ir Baltijos šalyse gama peiliu per penkis mėnesius atlikta 250 operacijų pacientams, kuriems įprasta chirurginė intervencija būtų padidinusi komplikacijų riziką, o kai kuriems iš jų tokia operacija buvo negalima dėl sudėtingos patologijos. Dėstytoja Loreta Andziulienė – viena pirmųjų pacienčių, kuriai sėkmingas gydymas gama peiliu suteikė antrą šansą gyventi.
 

Odos ligos: tai, kas aktualu ir svarbu šiandien

2019-12-11
Oda yra didžiausias žmogaus organas, kūno apvalkalas, per kurį organizmas plačiausiai kontaktuoja su aplinka, su išoriniu pasauliu. Dėl to maždaug 2 kv. metrai odos yra labai svarbūs bendroms organizmo funkcijoms. Pasaulyje odos ligos sudaro ¼ visų dažniausių sveikatos sutrikimų, tačiau dauguma gyventojų vis dar nelabai žino, kokie turi būti sveiki plaukai, sveika oda, sveiki nagai. Svarbiausia, kad žmogus net neįtaria sergąs kokia nors odos liga, kol ji nepradeda varginti.
 

Pirmą kartą Lietuvoje pacientui sėkmingai implantuota plakančios širdies donoro kraujagyslė

2019-12-10
Kauno klinikose pirmą kartą Lietuvoje sėkmingai implantuota plakančios širdies donoro kraujagyslė. Ši sudėtinga operacija išgelbėjo pacientą nuo kojos amputacijos ir suteikė viltį kitiems sudėtingomis kraujagyslių ligomis sergantiesiems. Iki šiol šuntavimo operacijos būdavo atliekamos panaudojant pačio paciento kraujagysles arba sintetinius kraujagyslių protezus. Tačiau dažnai pasitaikydavo atvejų, kai šių resursų neužtekdavo arba jie būdavo netinkami.
 

Suteiktos Europos rinkodaros teisės gydyti pacientus, sergančius įprastinei terapijai atspariu metastaziniu skrandžio vėžiu

2019-12-10
2019 m. rugsėjo 6 d. Servier ir jo partneris Taiho Pharmaceutical Co., Ltd pranešė, kad Europos komisija (EK) patvirtino LONSURF (trifluridino/ tipiracilo) skyrimą monoterapija gydyti pacientams, sergantiems metastaziniu skrandžio vėžiu, įskaitant ir gastroezofaginės jungties adenokarcinomą, kai šiems pacientams anksčiau jau buvo skirti bent du sisteminio gydymo režimai išplitusiai ligai gydyti.
 

Apie nesmulkiųjų ląstelių plaučių vėžio gydymą

2019-12-09
Plaučių vėžys – viena labiausiai paplitusių ir dažniausiai mirtį sąlygojančių onkologinių ligų pasaulyje. Kasmet diagnozuojama apie 1,8 mln. plaučių vėžio atvejų, t. y., apie 13 proc. visų naujų vėžio atvejų [1]. Tai didelė medicininė problema, tačiau pastarųjų metų molekulinės biologijos mokslo raida leido geriau suprasti plaučių vėžio genetinius ir molekulinius pokyčius, o tai sąlygojo naujų gydymo metodų atsiradimą ir pritaikymą.
 

Storosios žarnos vėžio diagnostikos ir gydymo aktualijos

2019-12-09
Onkologijos mokslas storosios žarnos vėžį skirsto į dvi kategorijas pagal pakitimų lokalizaciją: gaubtinės ir tiesiosios žarnos. Tiesioji žarna yra fiksuotas organas, todėl jos vėžiui gydyti neretai indikuotina spindulinė terapija. Tuo tarpu gaubtinė žarna yra pasaitinis, paslankus organas, todėl šios rūšies vėžiui gydyti spindulinė terapija įprastai nėra skiriama. Taip pat, nustačius tolimąsias metastazes, labai svarbu prisiminti jau įrodytą faktą, kad dešiniosios gaubtinės žarnos, t. y., kylančiosios storosios žarnos išplitęs vėžys yra susijęs su kur kas blogesne prognoze nei nusileidžiančiosios storosios žarnos. Šių pacientų išgyvenamumo medianų skirtumas yra apie vieneri metai.
 

Pirmą kartą Lietuvoje atlikta operacija išgelbėjo penkiametės gyvybę!

2019-12-06
Pirmą kartą Lietuvoje ir Baltijos šalyse atlikta viena sudėtingiausių radiologinių intervencijų vaikui, kuriam buvo reikalingas gydymas dėl kepenų fibrozės – sutrikusio kraujo tekėjimo per kepenis bei padidėjusio kepenų vartų venos spaudimo. Kauno klinikose atliktos operacijos metu buvo suformuotas (transjugulinis) porto sisteminis šuntas, įvedant stentą, jog kraujas galėtų laisvai nutekėti iš vartų venos.
 

Mirties nuo pasiutligės atvejis - kaimyninėje Latvijoje

2019-12-06
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC), remdamasis Europos skubaus įspėjimo ir reagavimo sistemos (EWRS) duomenimis informuoja, kad Latvijoje nustatytas mirties atvejis nuo pasiutligės.
 

Sveikatai stiprinti žada ypatingą dėmesį

2019-12-04
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), reaguodama į Valstybės kontrolės išvadas ir rekomendacijas, informuoja apie iniciatyvas siekiant užtikrinti geresnę vaikų sveikatą.
 

Nuo kitų metų mažės biurokratijos

2019-12-04
Seimas pritarė siūlymui nuo Naujųjų supaprastinti paciento sutikimo atlikti medicinines procedūras gavimo tvarką. Tai leis sumažinti gydytojams tenkančią administracinę naštą, o tai reiškia, kad daugiau laiko jie galės skirti tiesiogiai pacientams.
 

Skelbiami sveikatos priežiūros paslaugų geografinio prieinamumo įvertinimo rezultatai

2019-12-03
Naujame „Visuomenės sveikatos netolygumų“ serijos leidinyje „Stacionarines asmens sveikatos priežiūros paslaugas teikiančių įstaigų geografinis prieinamumas“ (2019, Nr. 5(38) apžvelgiami stacionarines asmens sveikatos priežiūros paslaugas teikiančių įstaigų geografinio prieinamumo įvertinimo rezultatai.
 

Viešoji ar privati: kurias gydymo įstaigas Lietuvoje renkasi dažniausiai?

2019-12-03
Didžioji dauguma Lietuvos gyventojų – beveik 1,9 mln. arba 66 proc. – šeimos gydytojo paslaugas renkasi viešosiose įstaigose. Tačiau šiek tiek auga besigydančiųjų skaičius – beveik 1 mln. (34 proc.) – privačiuose šeimos sveikatos centruose, rodo naujausias Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) atliktas praeitų metų gydymo įstaigų pateiktų duomenų tyrimas. Specialistai primena, kad pacientas pats laisvai gali pasirinkti, kur gydytis, tačiau reikia nepamiršti kelių svarbių aspektų.
 

2019 m. EKD dislipidemijų gairės. Statinų vieta

2019-12-03
Šiais metais įvykusiame Europos kardiologų kongrese buvo pristatytos naujos dislipidemijų gydymo gairės. Dislipidemijų gaires pristatė profesorius Francois Mach iš Ženevos universitetinės ligoninės (Šveicarija) ir profesorė Eva Prescott iš Kopenhagos universiteto (Danija).
 

Prostatos vėžio diagnostikos ir gydymo aktualijos

2019-12-03
Nacionalinio vėžio instituto Vėžio registro duomenimis, priešinės liaukos (prostatos) vėžys yra dažniausiai diagnozuojama onkologinė liga Lietuvoje – vien 2012 m. nustatyti 2606 nauji prostatos vėžio atvejai. Tarp vyrų ši liga pasitaiko net dvigubai dažniau nei antroje vietoje esantis onkologinis susirgimas – plaučių, trachėjos ir bronchų vėžys. Mirštamumas nuo prostatos vėžio tarp vyrų užima antrą vietą po plaučių, trachėjos ir bronchų onkologinių susirgimų. Lyginant kitų Europos šalių ir Lietuvos statistiką nustatyta, kad mūsų šalyje sergamumas prostatos vėžiu yra vidutinio dažnio, tačiau mirštamumas išlieka didelis. Šie rezultatai rodo, kad turime geras sąlygas diagnozuoti prostatos vėžį, tačiau gydymo sritis vis dar susiduria su nemažai iššūkių.
 

Planuose - dviejų Kauno ligoninių sujungimas

2019-12-02
Planuojami pokyčiai Kauno mieste teikiant stacionarines paslaugas leis užtikrinti, kad šio miesto, rajono bei čia atvykstantys pacientai gydymo paslaugas galėtų gauti dar operatyviau, gerėtų jų prieinamumas. Tuo tikslu artimiausiu metu planuojama sujungti Kauno klinikinę ligoninę ir Respublikinę Kauno ligoninę.
 

Seimui teikia patobulintą PSDF biudžetą

2019-12-02
Ministrų kabinetas pritarė patobulintam svariai didėjančiam kitų metų Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžetui. Jis, planuojama, 245 mln. eurų bus didesnis nei šiemet ir iš viso sudarys 2,3 mlrd. eurų, išlaidos – 2,1 mlrd. eurų.
 

Ministrui A. Verygai Latvijoje įteiktas apdovanojimas

2019-12-01
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga dalyvauja Latvijoje, Rygoje, lapkričio 29 d. vykstančioje 38-ojoje Baltijos Asamblėjos sesijoje. Šio renginio metu ne tik aptariami svarbūs strateginiai bendradarbiavimo klausimai, bet ir įteikiamas išskirtinis apdovanojimas Lietuvos ministrui – medalis už išskirtinį indėlį ir nuoširdų bendradarbiavimą įgyvendinant bendrus Baltijos valstybių sveikatos priežiūros projektus.
 

Apdovanoti sveikos gyvensenos puoselėtojai

2019-12-01
Jau trečius metus iš eilės Sveikatos apsaugos ministerija apdovanojo žmones, organizacijas ir iniciatyvas, skatinančius ir įkvepiančius rinktis aktyvesnį, sveikesnį, įdomesnį gyvenimo būdą.
 

Gydymo įstaigoms išduos tik elektronines licencijas

2019-11-28
Gydymo įstaigoms licencijos bus išduodamos, keičiamos, stabdomos ar panaikinamos tik elektroniniu būdu. Tai numatančius Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) parengtus teisės aktų pakeitimus šiandien priėmė Seimas. Popierinių licencijų atsisakymas, tikimasi, padės sutaupyti laiko ir žmogiškųjų išteklių, iki šiol skirtų popieriniams dokumentams tvarkyti, kaupti ir informacijai teikti.
 

„Olimpinis mėnuo“ – judresnės, fiziškai aktyvesnės ir sveikesnės visuomenės pamatas

2019-11-28
Lietuvos tautiniame olimpiniame komitete ministrai Aurelijus Veryga ir Algirdas Monkevičius drauge su LTOK prezidente Daina Gudzinevičiūte padėjo tašką šių metų projekte „Olimpinis mėnuo“, kurį antrus metus organizuoja LR Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, LR Sveikatos apsaugos ministerija bei LTOK. Pagrindinis projekto tikslas – skatinti mažiausių Lietuvos moksleivių fizinį aktyvumą bei sveiką gyvenseną.
 

Europos ŽIV ir hepatitų testavimo savaitė

2019-11-28
Lapkričio 22 d. prasidėjo Europos ŽIV ir hepatitų testavimo savaitė, kuri kviečia įvairių sričių specialistus ir bendruomenes įsitraukti į bendras veiklas didinant visuomenės informuotumą apie ŽIV ir hepatitus.
 

Kauno klinikose atlikta 100 aortos vožtuvo implantacijų per kateterį

2019-11-28
Aortos vožtuvo implantacijos per kateterį kai kuriems pacientams – vienintelis būdas, užtikrinantis gyvybiškai svarbių organų kraujotaką ir prailginantis gyvenimą. Pasak Kauno klinikų Kardiologijos klinikos Intervencinės kardiologijos skyriaus vadovo prof. Ramūno Uniko, 100 tokių operacijų ligoninėje rodo gydytojų profesionalumą, o pacientams suteikia galimybę grįžti į įprastą gyvenimo ritmą.
 

Apie dažniausią autosominiu dominantiniu būdu paveldimą ligą

2019-11-28
Lietuvos gyventojų mirties priežasčių struktūroje jau daugelį metų pirmauja širdies ir kraujagyslių ligos, lemiančios daugiausiai darbingo amžiaus gyventojų mirčių. Pagrindiniai rizikos veiksniai gerai žinomi. Nuo 2006 m. kasmet daugiau nei 260 tūkst. asmenų rizika įvertinama pirminės širdies ir kraujagyslių ligų profilaktikos programoje. Tačiau viena iš svarbių, nepakankamai įvertintų priežasčių – paveldima šeiminė hipercholesterolemija (ŠH).
 

Ar saugu vartoti vaisius, sergant podagra?

2019-11-28
Jau kurį laiką žinoma, kad hiperurikemija yra metabolinio sindromo ir cukrinio diabeto rizikos veiksnys. Tyrimuose su laboratoriniais gyvūnais įrodyta, kad serumo šlapimo rūgšties kiekio sumažinimas palengvina metabolinio sindromo simptomus, o tyrimų su žmonėmis rezultatai rodo, kad hiperurikemijos gydymas padeda palaikyti normalų kraujo spaudimą ir audinių jautrumą insulinui. Nors šlapimo rūgštis ilgą laiką buvo laikoma inertine medžiaga ar, netgi, organizmui naudinga medžiaga dėl savo antioksidacinio poveikio, daugumos studijų rezultatai rodo, kad šlapimo rūgšties poveikis skirtingų rūšių organizmo ląstelėms yra daugiausiai proliferacinis, uždegimą skatinantis ir vazokonstrikcinis.
 

Alzheimerio ligos profilaktika: ar neuroinfekcija gali paspartinti ligos eigą?

2019-11-28
Alzheimerio liga – lėtinė, progresuojanti neurodegeneracinė liga, kuriai būdingas įgytas, išplitęs pažintinių funkcijų sutrikimas, intelektualinių ir socialinių gebėjimų praradimas, sutrikdantis kasdienį funkcionavimą. Alzheimerio liga yra dažniausia vėliau išsivystančios senatvinės demencijos priežastis. Šią ligą pirmą kartą aprašę Alois Alzheimer 1906 m. Žinomos kelios ligos išsivystymo hipotezės:
 

SAM viešoji konsultacija: apie pokyčių būtinybę pasisakė šimtai!

2019-11-28
Galimybė pranešti apie psichologinį smurtą, įrankių, skirtų mikroklimatui įstaigose vertinti, bei priemonių medikų emocinei savijautai gerinti diegimas, požiūrio į lyderystę keitimas – tai tik dalis Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) siūlymų, kaip ydingą situaciją dėl medikų darbe patiriamo psichologinio smurto keisti iš esmės. Jiems pritarė absoliuti dauguma viešosios konsultacijos dalyvių, pasisakę SAM ir Vyriausybės organizuotoje apklausoje.
 

Ministrų kabinetas pritarė siūlymui 2020-tuosius metus skelbti Vaikų emocinės gerovės metais

2019-11-28
Ministrų kabinetas pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) iniciatyvai 2020 metus paskelbti Vaikų emocinės gerovės metais ir tuo tikslu parengti bei įgyvendinti vaikų emocinės gerovės stiprinimo veiksmų planą. Taip siekiama ne tik atkreipti visuomenės dėmesį į vaikų emocinės gerovės svarbą, bet ir sudaryti kuo palankesnes sąlygas tai užtikrinti Lietuvoje, numatant ir įgyvendinant konkrečias priemones.
 

Psichoterapijos paslaugos bus prieinamesnės

2019-11-28
Nuo kitų metų vaikams, paaugliams ir suaugusiesiems, turintiems psichikos ar elgesio sutrikimų, Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis bus apmokama daugiau psichoterapijos seansų, nei iki šiol. Tai, tikimasi, sustiprins teikiamos pagalbos kokybę bei padės užtikrinti, kad, kai įmanoma, pacientai būtų gydomi taikant psichologines intervencijas, o ne vaistus.
 

Seimas patvirtino PSDF biudžeto vykdymo ataskaitą

2019-11-27
Seimas patvirtino praėjusių metų Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto vykdymo ataskaitą. Pernai PSDF biudžeto, kuris buvo 11 proc. didesnis nei 2017 m., pajamos ir išlaidos sudarė apie 1,8 mlrd. eurų.
 

Kauno valstybinis muzikinis teatras į savo sceną sugrįžo ambicingai - su G. Verdi opera MAKBETAS!

2019-11-27
Gruodžio mėnesį Kauno valstybinis muzikinis teatras sugrįžta į savo sceną. Atlikta didžioji scenos rekonstrukcijos darbų dalis ir renovacijos procese kitiems metams pasiliko tik paskutiniai potėpiai.
 

Po Alytaus gaisro: kokie tyrimai nebūtini?

2019-11-26
Po Alytuje kilusio padangų gaisro viešojoje erdvėje pasirodžius motinų, maitinančių savo pienu kūdikius, nuogąstavimų dėl galimos žalos jų pienui, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) ir Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) paaiškina, kodėl nereikėtų nerimauti, kad motinų pieno tirti nenumatoma.
 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.