Vyriausybė pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos siūlymui aiškiau apibrėžti laisvalaikio, pramogų ir sporto paslaugas, kurioms yra taikomi apribojimai karantino metu. Vyriausybės nutarimu buvo patikslinta, kokioms laisvalaikio, sporto ir pramogų paslaugoms taikomi ribojimai, nustatant, kad draudžiama teikti laisvalaikio, sporto įrenginių eksploatavimo, sporto klubų, pramogų, poilsio, baseinų, pirčių (išskyrus viešąsias pirtis, skirtas asmenų higienos poreikiams tenkinti), diskotekų, šokių salių, kino teatrų ir kino klubų paslaugas.

Lietuvos naujienos

Didėja Kauno regiono gydymo įstaigų COVID-19 lovų užimtumas

2020-11-27
Kauno klinikos nuo pavasario yra įstaiga, organizuojanti COVID-19 liga sergančių pacientų gydymą Kauno regione. Kiekvieną dieną COVID-19 ligos Kauno regiono valdymo grupė peržiūri viso regiono gydymo įstaigų lovų užimtumo rodiklius, pacientų srautus ir personalo pajėgumus, siekiant užtikrinti ne tik COVID-19 pacientų gydymą, bet ir planinių paslaugų teikimą. Tačiau situacijai išliekant sudėtingai, specialistai pastebi COVID-19 lovų užimtumo augimą.
 

Informacija sveikatos priežiūros specialistams

2020-11-27
Šį rudenį žmonės kaip niekada aktyviai skiepijasi nuo gripo, taip pat pneumokokine vakcina. Tikimasi, kad artimiausiu laiku bus registruotos vakcinos nuo COVID-19 ligos ir bus pradėta skiepyti nuo koronavirusinės infekcijos. Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT) ragina asmens sveikatos priežiūros įstaigose (ASPĮ) dirbančius specialistus būti aktyvesniais pranešant apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas į vaistą (ĮNR).
 

ES kompensuos Lietuvai daugiau nei 5 mln. eurų už medikams skirtas priemones

2020-11-27
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) informuoja, kad Ekstremalių sveikatai situacijų centras (ESSC) sėkmingai baigia įgyvendinti ES fondų lėšomis kompensuojamą projektą asmens apsaugos priemonėms ir įrangai įsigyti, kurio vertė – daugiau nei 5,12 mln. eurų. Pirminiu projekto etapu Lietuva minėtąsias prekes įsigijo savo lėšomis, šiuo metu Europos Regioninės plėtros fondo ir Europos socialinio fondo lėšomis kompensuoti beveik 4 mln. Lietuvos patirtų išlaidų.
 

Į koronaviruso skyrius bus kviečiamas pastiprinimas iš kitų gydymo įstaigų

2020-11-27
Ligoninėms patiriant spaudimą dėl išaugusių koronaviruso (COVID-19) pacientų srautų, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) kartu su gydymo įstaigų vadovais ieško būdų, kaip sustiprinti medicinos personalą, dirbantį pirmosiose fronto linijose. Ministerija primena, kad ekstremaliosios situacijos sąlygomis gydymo įstaigoms susidūrus su personalo trūkumu gali būti pasitelkiamos papildomos pajėgos iš kitų įstaigų.
 

Gruodžio 15 dieną - konferencija visų profesinių kvalifikacijų gydytojams ir visų profesinių kvalifikacijų slaugytojams

2020-11-26
Gruodžio 15 dieną rengiama nuotolinė konferencija, kurioje aukščiausios kvalifikacijos specialistai kalbės įvairiomis pediatrijos temomis, pristatys dažniausias vaikų ligas ir pasakos apie jų gydymo ir slaugos naujoves.Gruodžio 15 dieną rengiama nuotolinė konferencija, kurioje aukščiausios kvalifikacijos specialistai kalbės įvairiomis pediatrijos temomis, pristatys dažniausias vaikų ligas ir pasakos apie jų gydymo ir slaugos naujoves. Konferencijos moderatorius - garsus šalies pediatras, LSMUL Kauno klinikų Vaikų ligų klinikos vadovas prof. Rimantas Kėvalas. Konferencijos tikslas – supažindinti gydytojus ir slaugos specialistus su aktuliais vaikų ligų diagnostikos, gydymo ir slaugos klausimais.
 

Nuo pneumokokinės infekcijos nemokamai skiepijami priklausantieji rizikos grupėms

2020-11-26
​Šiaulių teritorinė ligonių kasa sulaukia gyventojų klausimų, kas gali nemokamai pasiskiepyti nuo pneumokokinės infekcijos. Žmonės sako suprantantys, kad neslūgstant koronaviruso plitimui reikia apsisaugoti ir nuo kitos pavojingos ligos – pneumokokinės infekcijos, kuriai užkirsti kelią gali skiepai.
 

Papildoma pagalba sergantiems COVID-19: Kaune startavo mobilios medikų komandos

2020-11-26
Daugėjant užsikrėtusiųjų koronavirusu, rizikos grupei priklausantiems ir namuose besigydantiems kauniečiams nuo šiol pagalbą teiks mobilios medikų komandos. Iš Kauno miesto poliklinikos personalo specialiai suburtos brigados padės užtikrinti kokybišką ir nepertraukiamą specialistų priežiūrą. Be to, šitaip siekiama sumažinti krūvį, tenkantį greitosios pagalbos ir ligoninių priimamuosiuose dirbantiems medikams.
 

40 metastazių galvos smegenyse – gydymui pasitelktas gama peilis

2020-11-25
Tomas prisimena, kad pirmieji ligos simptomai pasireiškė vairuojant automobilį. „Gerai, kad staiga ištikęs priepuolis buvo trumpas ir mašiną pavyko suvaldyti. Tačiau vėliau sutriko koordinacija, todėl nieko nelaukdamas kreipiausi į medikus. Apie tai, jog man – melanoma su daugybinėmis metastazėmis galvoje, net neįtariau ”, – pasakojimą pradeda 46-erių metų vyras, kuriam iš viso kovo mėnesį nustatytos 40 metastazinių židinių galvos smegenyse.
 

SAM: ligoninėse vyksta kova už žmonių gyvybes, visuomenės prašoma sąmoningumo

2020-11-25
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) primena, kad situacija dėl koronaviruso (COVID-19) pandemijos išlieka įtempta. SAM ragina žmones būti atsakingais piliečiais – dėvėti asmens apsaugos priemones, laikytis saugaus atstumo, čiaudėjimo ir kosėjimo etiketo. Medikai deda visas pastangas gelbėti sunkesne ligos forma sergančių žmonių gyvybes, ir prašo nuvykus į ligonines elgtis atsakingai.
 

Auga sergamumas gripu ir ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų ligomis

2020-11-25
Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC) informuoja, kad Lietuvoje bendras sergamumo gripu ir ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) rodiklis per savaitę dar šiek tiek padidėjo.
 

2020 Europos kardiologų draugijos kongreso pranešimų apžvalga

2020-11-24
Daugiau kaip 40 metų diskutuojama, kokią įtaką – teigiamą ar neigiamą – vėžio rizikai daro antihipertenziniai vaistai. Šios srities tyrimų rezultatai arba nepakankamai patikimi, arba prieštaringi.
 

Lyumjev: ar gali pasiūlyti dar geresnę glikemijos kontrolę?

2020-11-24
Intensyvi insulino terapija yra vienas iš efektyviausių gydymo būdų užtikrinti gerą glikemijos kontrolę cukriniu diabetu (CD) sergantiems pacientams. Svarbi glikemijos kontrolės dalis yra glikemijos po valgio (GPV) rodikliai. Sukurti greitai veikiančio insulino analogai: lispro, aspartas ir glulizinas, pasižymi greitesne absorbcija ir veikimo pradžia, palyginti su žmogaus insulinu. Vis dėlto dabartiniai greitai veikiantys insulinai nėra pakankamai greiti, kad atitiktų angliavandenių absorbcijos profilį. Visgi angliavandenių absorbcija yra greitesnė ir tai itin riboja insulino veiksmingumą kontroliuojant GPV.
 

ECDC: Lietuva pirmauja pagal testavimo apimtis

2020-11-24
Pagal testavimo apimtis Lietuva lapkričio 9–15 dienomis buvo viena iš pirmaujančių valstybių Europoje, kaip rodo lapkričio 19 d. paskelbti Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro (ECDC) duomenys. Atsižvelgiant į didėjančias testavimo apimtis visoje Europoje, galima teigti, kad ši priemonė išlieka viena iš pagrindinių, siekiant valdyti koronaviruso plėtrą. Tiesa, pastebima, kad nustatomas teigiamas augančių koronaviruso (COVID-19) atvejų skaičius galimai tiesiogiai susijęs ir su testavimo apimtimis, t. y. kuo daugiau testuojama, tuo daugiau atvejų, ypač besimptomių, nustatoma.
 

Pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

2020-11-23
Pacientams po organų transplantacijos atstovaujanti Lietuvos asociacija „Gyvastis“ dar nuo šių metų kovo mėnesio skambino pavojaus varpais dėl ženkliai išaugusių kompensuojamų vaistų priemokų už gyvybiškai svarbius imunitetą slopinančius vaistus. Priemokos originaliems vaistams išaugo tuomet, kai kompensuojamų vaistų sąraše atsirado Tacrolimus vaisto pigus analogas (generinis vaistas). Negana to, kad pacientai neišgalėdami susimokėti priemokų, siekiančių 100–200 eurų/mėn., rizikuodami savo sveikata ir persodinto organo atmetimu, dabar pasmerkti nežinomybei, nes sutriko vėliausiai pradėto kompensuoti generinio vaisto tiekimas Lietuvoje. Apie tai informavo Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT) prie Sveikatos apsaugos ministerijos.
 

Atnaujino kontaktą su COVID-19 sergančiaisiais turėjusių asmenų nustatymo rekomendacijas

2020-11-22
Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras trečią kartą atnaujino rekomendacijas „Sąlytį turėjusių asmenų išaiškinimas. Asmenų, įskaitant sveikatos priežiūros darbuotojus, kurie turėjo sąlytį su COVID-19 užsikrėtusiais asmenimis, valdymas siekiant apsaugoti visuomenės sveikatą Europos Sąjungoje“.
 

Apie nepageidaujamą reakciją į skiepą pranešti gali ir pats pacientas

2020-11-22
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC) primena, kad pranešti apie nepageidaujamą reakciją į vakciną gali pats pacientas, užpildydamas elektroninę Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos (VVKT) pranešimo formą.
 

SAM: Lietuva rengia greitojo reagavimo medikų komandą tarptautinėms misijoms

2020-11-22
Sėkmingai įveikusi pirmą atrankos etapą, Lietuva žengė svarbų žingsnį siekdama gauti Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) sertifikatą, kuris leis šalies medikams dalyvauti tarptautinėse pagalbos misijose. Sertifikuota greitojo reagavimo medikų komanda galės vykti į „karštuosius taškus“ ir teikti pagalbą pandemijų, gamtinių nelaimių ir kitų katastrofų metu.
 

Savivaldybėse pradeda veikti mobilios komandos

2020-11-20
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) informuoja, kad mobilias komandas jau įsteigė Raseinių, Prienų ir Ukmergės rajonų savivaldybės, o Panevėžio rajono savivaldybėje nuo lapkričio 25 d. pradės veikti net 2 mobilios komandos, kurios teiks paslaugas koronavirusu (COVID-19) sergantiems gyventojams, priklausantiems rizikos grupei, t. y. nėščioms moterims, 65 m. amžiaus ir vyresniems žmonėms, taip pat sergantiesiems lėtinėmis ligomis.
 

PSO perspėja dėl vaistams atsparios gonorėjos pasekmių

2020-11-19
Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) atkreipia dėmesį, kad pasaulyje didėja atsparios vaistams gonorėjos plitimas, kuris gali turėti neigiamų pasekmių lytinei ir reprodukcinei sveikatai. Pasak PSO, dėl vaistams atsparios gonorėjos gali išsivystyti ūminiai uždegimai, nevaisingumas, o pastojusios moterys gali susidurti su savaiminiais persileidimais ir kitomis komplikacijomis. Gonokokinė infekcija gali būti perduota naujagimiams ir sukelti sunkia akių infekciją, galinčia baigtis apakimu.
 

LRV atnaujino su COVID-19 susijusius ribojimus

2020-11-19
Nutarimą Dėl karantino Lietuvos Respublikos teritorijoje paskelbimo galite rasti čia (suvestinė redakcija nuo 2020-11-12).
 

Pradedami kompensuoti modernesni akies protezai

2020-11-19
Privalomuoju sveikatos draudimu (PSD) apdraustiems asmenims, kuriems reikalingi akies protezai, nuo šiol bus kompensuojami modernesni protezai. Iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) kompensuojamų akies protezų bazinė kaina nuo lapkričio pradžios padidėjo daugiau kaip 120 eurų ir iš viso siekia 520 eurų.
 

Gauta antroji gripo vakcinos siunta

2020-11-18
Net dviem savaitėm anksčiau nei planuota Lietuvą pasiekė antroji iš trijų šio sezono gripo vakcinos siuntų – 100 tūkst. dozių. Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis įsigyti skiepai skirti rizikos grupės asmenims.
 

Brangūs medikų mokymai. Ar jie pasiteisino?

2020-11-18
Sulaukusi žiniasklaidos klausimų dėl koronaviruso (COVID-19) pandemijos pradžioje sveikatos priežiūros specialistams organizuotų mokymų, Sveikatos apsaugos ministerija informuoja, kad AUB „Krizių tyrimo centras“ pavasarį daugiau nei 8 tūkst. medikų ir slaugytojų visoje šalyje apmokė, kaip padėti nauja ir pavojinga infekcija užsikrėtusiems žmonėmis. Medikai ir slaugytojai iki šiol sėkmingai taiko įgytas žinias ir įgūdžius, taip pat naudojasi technine ir programine įranga, kuri po mokymų liko gydymo įstaigoms.
 

Kauniečių patarimas besilaukiančioms šeimoms

2020-11-17
Nuo šių metų pradžios kiekvienai kūdikio sulaukusiai kauniečių šeimai skiriamos dosnios miesto dovanos – 300 eurų vertės kraiteliai. Šitaip Kaunas pasveikino jau beveik 2 tūkst. mažųjų kauniečių. Greta būtiniausių daiktų naujagimiams – staigmenos ir jų tėveliams. Ne vien jaukus kraitelio dizainas, bet ir praktiškas turinys sulaukė itin palankių vertinimų, esą daugeliui padėjo gerokai sumažinti tradicinį pirkinių krepšelį.
 

Ar visi GLP-1 receptorių agonistai vienodi?

2020-11-17
Inkretinai – tai tuščiosios ir klubinės žarnos dalyse, L ir K ląstelėse, gaminami hormonai, atsakingi už maisto medžiagų pasisavinimą iš virškinimo trakto. Inkretinas į gliukagoną panašus peptidas-1 (angl. glucagon like peptide-1 (GLP-1), sekretuojamas iš klubinės ir gaubtinės žarnų L ląstelių. Jis išskiriamas po valgio, smegenyse skatina sotumo jausmą ir mažina apetitą, skrandyje sulėtina maisto pasišalinimą, kasos β ląstelėse skatina nuo gliukozės priklausomą insulino sekreciją, atkuria pirmąją insulino sekrecijos fazę, kasos α ląstelėse slopina padidėjusią gliukagono sekreciją, kepenyse dėl sumažėjusio gliukagono išsiskyrimo mažėja hepatinės gliukozės gamyba. GLP-1 veikia labai trumpai, nes jį suskaldo fermentas dipeptidilpeptidazė-4 (DPP-4). Sergant cukriniu diabetu (CD) GLP-1 kiekis būna sumažėjęs ir silpnesnė sekrecija po valgio. Įvertinus inkretinų ir fermento DPP-4 veikimo mechanizmus sukurti preparatai – GLP-1 receptorių agonistai, kurie veikia analogiškai kaip GLP-1 [1].
 

Gera glikemijos kontrolė – CD valdymo garantas

2020-11-17
Cukrinis diabetas (CD) dažnai diagnozuojamas pavėluotai, apie 20–50 proc. pacientų jau būna išsivysčiusių šios ligos sukeltų komplikacijų. Todėl gana dažnai vien gyvensenos pokyčių nepakanka adekvačiai glikemijos kontrolei pasiekti ir turi būti pradėtas medikamentinis CD gydymas.
 

Terapinės atminties gerinimo galimybės: vinpocetinas

2020-11-17
Kognityvinės veiklos sutrikimu (disfunkcija) vadinamas individo intelektinės veiklos – mąstymo, atminties, samprotavimo – praradimas ar susilpnėjimas, sutrikdantis kasdieninį asmens funkcionavimą. Sutrikus kognityvinei funkcijai, žmogui darosi sunku bendrauti, suprasti žodžius ir posakius, atlikti paprastus aritmetinius veiksmus, sutelkti dėmesį.
 

Paskelbta metinė sergamumo užkrečiamosiomis ligomis Lietuvoje apžvalga

2020-11-16
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) stebėsenos duomenimis, sergamumas užkrečiamomis ligomis Lietuvoje pernai (2019 m.) buvo 13,6 proc. mažesnis nei užpernai (2018 m.) - atitinkamai užregistruota 857 170 ir 991 874 susirgimai užkrečiamosiomis ligomis.
 

Atnaujino izoliacijos dėl koronaviruso taisykles

2020-11-16
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) pateikė atnaujintas izoliacijos taisykles ir patarimus, kaip tinkamai izoliuotis, siekiant išvengti tolimesnio koronaviruso (COVID-19) plitimo.
 

Atvykstantys iš šešių šalių turės išsitirti dėl koronaviruso

2020-11-16
Pasirodžius pranešimams, kad Danijos, Ispanijos, Italijos, JAV, Nyderlandų ir Švedijos audinių auginimo ūkiuose nustatyta mutavusi koronaviruso (COVID-19) atmaina, Lietuva nuo lapkričio 16 d. imasi papildomų prevencijos priemonių ir įveda reikalavimą atvykstantiems iš šių valstybių atlikti COVID-19 ligos nustatymo testą.
 

Pradedama Nacionalinio kraujo centro pertvarka

2020-11-16
Pradedama Nacionalinio kraujo centro (NKC) pertvarka, siekiant racionaliau valdyti regioninių kraujo centrų veiklą, optimizuoti perteklines funkcijas ir išgryninti veiklą, reaguojant į šiandienines realijas. Tai leis ne tik sutaupyti lėšų, bet ir pritraukti daugiau kvalifikuotų profesionalų dirbti į NKC ir jo padalinius, nes sutaupytas lėšas bus galima skirti darbo užmokesčiui didinti, įstaigos veiklai gerinti.
 

Ragina tyrimams į mobilius punktus registruotis internetu

2020-11-16
Vos prieš savaitę atsiradus galimybei tyrimams dėl koronaviruso (COVID-19) registruotis internetiniame puslapyje 1808.lt, kiekvieną dieną šia paslauga vidutiniškai pasinaudoja po daugiau nei tūkstantį žmonių. Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) ragina gyventojus dažniau naudotis šia teikiama galimybe ir taip sumažinti Karštosios linijos operatoriams ir savanoriams tenkantį darbų krūvį.
 

LKD primena: neracionali vaistų baimė lemia liūdnas pasekmes

2020-11-15
Kraujagysles kemšančio cholesterolio padidėjimas kraujyje yra aiškus signalas rimtai susirūpinti savo sveikata. Nors širdies ir kraujagyslių sistemos ligos Lietuvoje yra vienos dažniausių mirties priežasčių, į cholesterolį mažinančius vaistus vis dar žiūrima nepatikliai. Profesorė Jelena Čelutkienė, Lietuvos kardiologų draugijos prezidentė, atkreipia dėmesį į tai, kad šių vaistų žmonės prisibijo.
 

Po operacijos pacientams būtina kuo greičiau pradėti valgyti ir judėti

2020-11-15
Nesvarbu, ar operacija didelės ar mažos apimties, ar ji planinė, o gal atlikta skubiai – visais atvejais siekiama, kad pacientas kuo greičiau atsistotų ant kojų ir sustiprėtų. Tai ypač aktualu dabar, kuomet kasdien pasiekiame vis naują susirgusiųjų COVID-19 infekcija antirekordą, mat paciento imunitetas po operacijos yra kur kas silpnesnis, tad ir koronaviruso grėsmė jam yra didesnė.
 

Organų donorus ir jų artimuosius globojančiam angelui „Gyvastis“ prašo paramos

2020-11-13
Ką turėtume parašyti, kad Jūs iki galo perskaitytumėte šį tekstą? Šis kreipimasis pačia sunkiausia ir pačia jautriausia tema – tai finansinės paramos prašymas organų donorus globojančio angelo projektui paremti.
 

Nuo pandemijos pradžios jau ištirta per milijoną ėminių

2020-11-13
Šalies laboratorijos nuo koronaviruso pandemijos pradžios jau ištyrė daugiau nei 1,1 mln. ėminių iš nosiaryklės. Šie molekuliniai tyrimai, vadinami genetiniais arba PGR testais, nustato viruso genetinę medžiagą (RNR) organizme ir parodo, ar žmogus tyrimo metu serga virusu ir ar yra potencialus ligos nešiotojas.
 

Po inksto transplantacijos Arvydas dėkoja donoro artimiesiems ir medikams

2020-11-12
Spalio pabaigoje Kauno klinikose sėkmingai atliktos keturios inkstų transplantacijos. Vienas laimingųjų – Arvydas, kuris donorinio inksto laukė beveik du metus. „Skambučių iš ligoninių, kad yra man tinkamas inkstas, esu sulaukęs ne vieno. Kaskart sulaukus tokio skambučio atsiranda viltis, kad galbūt šį kartą man pasiseks. Esu laimingas, kad šįkart organas man tiko ir neapsakomai dėkingas donoro artimiesiems už priimtą sprendimą netekties akivaizdoje“, – sako panevėžietis.
 

Kova su koronavirusu: nauji reikalavimai gydymo įstaigoms

2020-11-12
Atsižvelgiant į nuolat kintančią epidemiologinę šalies situaciją ir siekiant geriau organizuoti darbus, pakoreguota sveikatos priežiūros paslaugų organizavimo tvarka atitinkamos organizuojančios gydymo įstaigos veikimo teritorijoje. Į pagalbą organizuojančioms ligoninėms paskirtas Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) koordinatorius. Gydymo įstaigos, kuriose guldomi koronavirusu sergantys pacientai, įpareigotos teikti duomenis apie lovų užimtumą.
 

20 tūkst. eurų vakcinos nuo koronaviruso atgabenimui į Lietuvą

2020-11-12
Daliai vakcinos nuo koronaviruso (COVID-19) kūrėjų jau įžengus į trečiąją klinikinių tyrimų stadiją, Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) sudaryta speciali darbo grupė pradėjo rūpintis saugiu ir sklandžiu vakcinos atgabenimu ir saugojimu. Ministrų kabinetas per trečiadienio posėdį pritarė SAM siūlymui įsigyti farmacijos kompanijos „AstraZeneca“ vakcinos transportavimo paslaugas ir skirti 20 tūkst. eurų šioms paslaugoms įsigyti.
 

Klausos implantai pacientus pasieks greičiau

2020-11-11
Ne vieną tūkstantį kainuojančias klausą atstatančias priemones pacientai gaus greičiau, nes gydytojams teks pildyti mažiau dokumentų. Būtinus duomenis, dokumentus pakaks patalpinti informacinėje sistemoje, o popierinių dokumentų pildyti ir siųsti į Valstybinę ligonių kasą prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) nebereikės.
 

Galimą sąlytį fiksuojanti programėlė KORONA STOP LT

2020-11-11
Nuo penktadienio, kai pradėjo veikti koronaviruso (COVID-19) plitimui stabdyti skirta mobilioji programėlė KORONA STOP LT, ją jau spėjo parsisiųsti 57,5 tūkst. naudotojų, arba 2 proc. Lietuvos gyventojų. Programėlė fiksuoja galimą kontaktą su užsikrėtusiuoju koronavirusu, kontakto trukmę ir riziką ir taip įspėja gyventojus apie jiems galintį kilti pavojų.
 

MULTAQ® skyrimo gairės

2020-11-10
Šiose gairėse pateikiama svarbi saugos informacija apie saugų dronedarono (MULTAQ®) vartojimą.
 

Didžiausi iššūkiai diagnozuojant ir gydant vaikų klausos sutrikimus

2020-11-10
Visuomenei sąmonėjant ir siekiant ne tik fizinės, bet ir emocinės bei socialinės gerovės, tampa aktualūs sveikatos klausimai, galintys paveikti visas šias sritis. Visi šie sveikatos sudedamieji veiksniai ypatingai svarbūs naujagimystėje, kūdikiui vystantis, ir ankstyvoje vaikystėje. Jau nuo senų laikų yra žinoma, kad tinkamas aplinkos pažinimas galimas tik puikiai funkcionuojant klausos, regos, pusiausvyros, judėjimo ir kitoms už jutimus atsakingoms sistemoms. Naujagimis geriausiai aplinką pažįsta per klausą, mat tik klausos organas šiuo žmogaus gyvenimo tarpsniu būna beveik visiškai anatomiškai ir funkciškai subrendęs, todėl geba efektyviausiai stimuliuoti besivystančias naujagimio smegenis, tai skatina tiesioginę vaikelio raidą.
 

Akies paviršiaus bei vokų problemos ir gydymo naujovės

2020-11-10
Didelę dalį oftalmologų pacientų sudaro žmonės, besiskundžiantys akių deginimu, svetimkūnio jutimu, niežėjimu ir kitais simptomais, būdingais blefaritui ir/ ar sausai akiai. Įvairiais duomenimis, šie negalavimai vargina nuo 5 iki 34 procentų visos populiacijos [1]. Žinant dažniausias šių skundų priežastis, suprantant etiopatogenezę, gydymo sėkmė garantuota. Pažangios biotechnologijos preparatai gali būti labai naudingi sprendžiant akies paviršiaus problemas.
 

Nėštumas ir COVID-19: Lina papasakojo savo istoriją

2020-11-09
COVID-19 liga Lina užsikrėtė 34 nėštumo savaitę. Nors moteris pasveiko, išnešiojo ir pagimdė sveiką naujagimį, ji prisimena nerimą, kurį patyrė tuo metu. „Užsikrėčiau darbe. Kolega informavo, kad jo testas teigiamas, todėl visi, kurie turėjome kontaktą, izoliavomės. Sulaukiau skambučio ir iš Nacionalinio visuomenės sveikatos centro, užsiregistravau tyrimui“, – sako moteris.
 

Karščiavimo klinika Kaune dvigubina pajėgumus

2020-11-09
Visoje šalyje daugėjant susirgimų koronavirusine infekcija, Kaune nuo pavasario veikianti Karščiavimo klinika stiprina būtinųjų paslaugų teikimą čia su gydytojo siuntimu atvykstantiems karščiuojantiems pacientams. Žemuosiuose Šančiuose įkurtoje įstaigoje priimami pacientai jaučiantys kvėpavimo takų infekcijoms būdingus simptomus. Šitaip siekiama sumažinti ligoninių priimamųjų bei Greitosios medicinos pagalbos stoties medikams tenkantį krūvį.
 

Kaip atnaujinama pandemijos valdymo statistika

2020-11-09
Visuomenei kylant klausimų apie viešai skelbiamą statistiką, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) primena, kaip kiekvieną dieną atnaujinami ir teikiami sergamumo, atliekamų tyrimų ir gydymo įstaigų lovų užimtumo duomenys.
 

Išskyrė penkis pagrindinius karantino ribojimus

2020-11-09
Sveikatos apsaugos ministerija ragina gyventojus riboti judėjimą šalyje, atidėti šeimos šventes, mažinti kontaktų skaičių ir laikytis asmeninės higienos. Ministerija parengė rekomendacijas, kaip siūlo gyventi šalyje esant karantinui. Rekomendacijos, kuriomis siekiama užkirsti kelią viruso plitimui, parengtos atsižvelgiant į Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro ir Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijas.
 

Stabdyti viruso plitimą Lietuvoje padės mobilioji programėlė

2020-11-09
Lietuva į kovą su koronavirusu pasitelkia dar vieną ginklą – mobiliąją programėlę KORONA STOP LT. Jos tikslas – informuoti žmones apie tai, kad jie buvo arti koronavirusu (COVID-19) užsikrėtusių asmenų ir sudaryti galimybę nutraukti viruso plitimo grandinę.
 

Antitrombozinis gydymas. Šiandienos aktualijos

2020-11-08
2017 m. Europos kardiologų draugijos (EKD) priimtose Dvigubos antitrombocitinės terapijos gairėse ūminių širdies išeminių sindromų atvejais įtvirtintas naujųjų antiagregantų – tikagreloro ir prasugrelio prioritetinis skyrimas, ypač kai atliekamas intervencinis patologijos gydymas. 2020 m. Ūminių išeminių sindromų be ST segmento pakilimo gydymo rekomendacijose pirmo pasirinkimo agresyvi atitrombocitinė terapija yra rekomenduojama tik pacientams, kuriems yra maža kraujavimo rizika. Ar tai galime vertinti kaip naują individualizuotą antiagregacinio gydymo pasirinkimo strategiją?
 

Covid-19. Pagalba ir socialinės globos įstaigų gyventojams

2020-11-06
Siekiant suvaldyti koronaviruso (COVID-19) plitimą pažeidžiamiausiose visuomenės grupėse Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) nustatė tvarką, kaip būtų prižiūrimi koronavirusu sergantys socialinės globos įstaigų gyventojai.
 

Pritarė patobulintam asmeninės apsaugos priemonių rezervo kaupimo modeliui

2020-11-06
Seimas ketvirtadienio posėdyje pritarė asmeninės apsaugos priemonių ir kitų priemonių, būtinų įstaigų veiklos vykdymui užtikrinti (AAP) rezervo kaupimo modeliui, kuris padės užtikrinti nepertraukiamą ligoninių ir kitų įstaigų veiklą pandemijos ar kitų ekstremaliųjų situacijų sąlygomis.
 

Kviečia siūlyti kandidatus į naujai formuojamą e.sveikatos valdybą

2020-11-06
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) kviečia vaistininkams ir gydytojams atstovaujančias asociacijas teikti kandidatūras į E. sveikatos valdybą. Asociacijos kviečiamos deleguoti savo atstovus, kurie prisidėtų sprendžiant e. sveikatos sistemos klausimus.
 

Lietuvą pasiekė antroji vakcinos nuo gripo siunta

2020-11-05
Net dviem savaitėm anksčiau nei planuota Lietuvą pasiekė antroji iš trijų šio sezono gripo vakcinos siuntų – 100 tūkst. dozių. Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis įsigyti skiepai skirti rizikos grupės asmenims.
 

Nedarbingumas ir ligos išmokos: kokios naujovės patvirtintos

2020-11-05
Pandemijai nesiliaujant ir visai šaliai grįžtant prie griežtesnių apribojimų, dirbantys gyventojai kai kuriais atvejais turi galimybę kreiptis į asmens sveikatos įstaigą dėl laikino nedarbingumo suteikimo ir ligos išmokos mokėjimo.
 

LKD perspėja: neracionali vaistų baimė lemia liūdnas pasekmes

2020-11-05
Kraujagysles kemšančio cholesterolio padidėjimas kraujyje yra aiškus signalas rimtai susirūpinti savo sveikata. Nors širdies ir kraujagyslių sistemos ligos Lietuvoje yra vienos dažniausių mirties priežasčių, į cholesterolį mažinančius vaistus vis dar žiūrima nepatikliai. Profesorė Jelena Čelutkienė, Lietuvos kardiologų draugijos prezidentė, atkreipia dėmesį į tai, kad šių vaistų žmonės prisibijo.
 

Šią savaitę gyventojai bus testuojami papildomai 55 savivaldybėse

2020-11-04
Sveikatos apsaugos ministerija informuoja, kad geltonojoje ir raudonojoje zonose esančiose savivaldybėse gyventojai yra dažniau testuojami dėl koronaviruso (COVID-19). Šią savaitę papildomi profilaktiniai tyrimai atliekami 55-iose savivaldybėse.
 

Nauja LSMU Ausų, nosies ir gerklės ligų klinikos docentė - Alina Kuzminienė

2020-11-04
Alina Kuzminienė baigė Kauno medicinos universitetą 2004 m. ir įgijo magistro kvalifikacinį laipsnį bei gydytojo profesinę kvalifikaciją. Kauno medicinos universiteto Ausų nosies ir gerklės ligų klinikoje 2009 m. baigė otorinolaringologijos rezidentūros studijas ir įgijo gydytojo otorinolaringologo profesinę kvalifikaciją. Nuo 2009 m. dirba gydytoja otorinolaringologe LSMU ligoninės Kauno klinikų ANG ligų klinikoje. Gydytojai 2016 metais apgynus daktaro disertaciją „Gerklų plokščių ląstelių karcinomos ir gerklų papilomos biologinės išraiškos viščiuko embriono chorioalantojinėje membranoje“, suteiktas daktaro mokslo laipsnis. LSMU dėstytojų ir mokslo darbuotojų atestacinės komisijos 2020 m. sausio 8 d. sprendimu atestuota eiti LSMU ANG ligų klinikoje docentės pareigas.
 

Paveiktų šalių sąrašą papildė daugiau valstybių ir regionų

2020-11-02
Nuo lapkričio 2 d. įsigaliojo naujas, pagal šviesoforo principą sudarytas paveiktų šalių sąrašas. Raudonojoje ir pilkojoje zonose, iš kurių atvykus privaloma izoliacija arba tyrimas dėl koronaviruso (COVID-19), atsidūrė dar daugiau Europos šalių ir regionų: Kipras, Estija, Vokietija, Švedija, visi Italijos regionai, Danijos Hovedstadeno (Hovedstaden) ir Šiaurės Jutlandijos (Nordjylland) regionai.
 

Pacientės vargai baigėsi - dėkoja už transplantuotą inkstą

2020-11-02
Po dvidešimt penkerių ligos metų vilnietė G. šią vasarą išgyveno inkstų transplantacijos operaciją – praėjus dvejiems mėnesiams po operacijos, šiandien ji jaučiasi puikiai: „Esu kaip niekad laisva ir vėl nepriklausoma! Galiu gyventi, mėgautis gyvenimu, dirbti, mokytis, keliauti kaip anksčiau.“
 

Akių traumos

2020-11-01
Regos svarba žmogui ypač reikšminga: didžiąją dalį informacijos – 80 proc. – apie mus supančią aplinką gauname regėdami. Akių traumų dažnis yra 20–50 kartų didesnis, nei galima būtų tikėtis vertinant akies paviršiaus plotą – jis sudaro tik 0,27 proc. viso kūno, 0,54 proc. priekinės kūno dalies ir 4 proc. veido paviršiaus ploto.
 

Sergant žmogui labiausiai reikia baltymų

2020-10-30
Koronaviruso atvejams šalyje mušant rekordus, gyventojai ypatingai susirūpinę savo sveikata. Ligų prevencijai skiriamas itin didelis dėmesys, o susirgus siekiama kuo greičiau atsistoti ant kojų, mat nusilpusiems žmonių organizmams COVID-19 infekcija dar pavojingesnė. Rugsėjį atlikta reprezentatyvi bendrovės „Spinter tyrimai“ apklausa parodė, kad trečdalis šalies gyventojų įsitikinę, jog angliavandenių turintys produktai geriausiai padeda atsistatyti sergant.
 

Sąlytį turėjusius asmenis apie izoliaciją informuos SMS

2020-10-30
Pastarąsias dvi savaites, kuomet fiksuojamas svarus koronaviruso infekcijos (COVID-19) atvejų augimas, kartu auga ir sąlytį turėjusių arba, paprastai tariant – kontaktavusių su užsikrėtusiaisiais, skaičius. Siekiant šiuos žmones kuo operatyviau informuoti, kaip jiems elgtis, kiek laiko izoliuotis, nuo šiandien Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) sąlytį turėjusiems asmenims siunčia trumpąsias SMS žinutes.
 

Akių onkologinės ligos

2020-10-30
Nors akių onkologija bendroje onkologijoje užima gana nedidelę dalį, tačiau kasmet atsiranda šios srities diagnostikos bei gydymo naujovių, nuolat ieškoma akių navikinių ligų priežastinių ar genetinių veiksnių. Onkologinis procesas gali pasireikšti beveik visuose akies audiniuose ar jos priklausiniuose, apima įvairų spektrą onkologinių ligų: nuo limfomos iki retinoblastomos, nuo plokščialąstelinės karcinomos iki melanomos, ir t. t. Akių onkologinės ligos yra išskirtinės tarp visų akių ligų – dažnai grėsmė iškyla ne tik regėjimui, bet ir gyvybei.
 

LRV pritarė skirti papildomų lėšų remdesivirui įsigyti

2020-10-29
Vyriausybės posėdyje pritarta Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) siūlymui skirti papildomų lėšų vaistinio preparato remdesiviro, skirto koronaviruso (COVID-19) sukeltai pneumonijai gydyti, įsigijimui. Iš viso vaistinių preparatų įsigijimui iki šių metų pabaigos skirta 1 mln. 952 tūkst. eurų.
 

Gimdymo skausmas. Ką reikėtų žinoti?

2020-10-29
Pasak Kauno klinikų Anesteziologijos klinikos gydytojos anesteziologės reanimatologės dr. Vildos Baliulienės, gimdymo skausmą moterys apibūdina kaip vieną stipriausių gyvenime patirtų skausmų. Gydytoja pasakoja apie tai, kokie yra medikamentiniai skausmo malšinimo metodai ir paaiškina, kaip ir kada jie taikomi gimdyvėms.
 

Naujas LSMU Ausų, nosies ir gerklės ligų klinikos docentas Evaldas Padervinskis

2020-10-29
Evaldas Padervinskis 2000 metais baigė Sedos vidurinę mokyklą, 2000–2006 metais studijavo Kauno medicinos universitete, įgijo magistro kvalifikacinį laipsnį bei gydytojo profesinę kvalifikaciją. 2007 metais atliko internatūrą Klaipėdos universitetinėje ligoninėje. Į otorinolaringologijos ligų rezidentūrą nukreipė ir meilę šiai sričiai įskiepijo prof. S. Vaitkus. 2007 metais įstojo į otorinolaringologijos rezidentūrą ir ją pabaigė 2010 metais. Nuo 2010 rugpjūčio 2 dienos pradėjo dirbti gydytoju otorinolaringologu LSMU ligoninės Kauno klinikose, Ausų, nosies ir gerklės ligų klinikoje. 2011–2015 metais studijavo doktorantūroje, kur vadovaujamas prof. habil. dr. V. Ulozos, paruošė ir 2016 m. birželio 16 dieną apgynė daktaro disertaciją „Automatinės balso kategorizavimo sistemos, paremtos akustinių balso parametrų bei pacientų klausimynų duomenų analize, vertė pirminei balso sutrikimų atrankai“.
 

Išanalizavo žmonių judumą: vasarą atsipalaidavo, dabar grįžta prie izoliacijos

2020-10-29
Didėjant susirgimų COVID-19 infekcija skaičiui, Lietuvoje fiksuojamas vis mažesnis gyventojų judumas, naujausioje analizėje pastebi Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) ir Lietuvos energetikos instituto (LEI) mokslininkai. Anot jų, vasarą ir rugsėjį gyventojų mobilumas buvo žymiai padidėjęs, tačiau spalio mėnesį jis pradėjo mažėti.
 

Gerklų vėžys – dar ne mirties nuosprendis

2020-10-29
Kasmet Lietuvoje nustatoma apie 200 naujų gerklų vėžio atvejų. Daugelio mokslininkų atliktų tyrimų duomenimis, penkerius ir daugiau metų po gerklų vėžio gydymo išgyvena net 90 proc. I ir II stadijos ligonių, 70 proc. – III stadijos pacientų ir 25 proc. sergančiųjų IV stadijos vėžiu. Gerklų vėžio gydymo rezultatai yra palyginti geresni nei kitų lokalizacijų – plaučių, skrandžio, žarnyno ir kt. Apie šią ligą, jos diagnostikos ir gydymo galimybes kalbamės su Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Medicinos akademijos Ausų, nosies ir gerklės ligų klinikos docentu dr. Vykintu Liutkevičiumi.
 

Priminimas: kaip tinkamai dėvėti kaukę?

2020-10-29
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai primena, kad netaisyklingas veido kaukės dėvėjimas gali sumažinti jos veiksmingumą. Veido kaukių dėvėjimas yra viena iš infekcijos šaltinio kontrolės priemonių, kuri sumažina infekcijos plitimą visuomenėje, nes sumažina kvėpavimo takų lašelių išsiskyrimą iš užsikrėtusių asmenų, kurie dar neturi simptomų ar kurie yra besimptomiai infekcijos nešiotojai.
 

Grįžote į Lietuvą? Pasirūpinkite privalomuoju sveikatos draudimu!

2020-10-29
Šiaulių teritorinės ligonių kasos (TLK) specialistai įspėja, kad kitose Europos Sąjungos (ES) šalyse darbo netekę asmenys, kurie gyvena Lietuvoje ir pristatę S1 formos dokumentą čia naudojasi sveikatos priežiūros paslaugomis, turėtų laiku pasirūpinti savo privalomuoju sveikatos draudimu (PSD).
 

Laringitas: kas žinotina šeimos gydytojui?

2020-10-29
Laringitas – difuziniai nepiktybiniai gerklų gleivinės pakitimai, pasireiškiantys užkimimu. Dažniausiai ir anksčiausiai užkimimą sukelia balso klosčių (BK) pakitimai. Nelygu laringito forma, pakitimai gali būti minimalūs (1 pav.) ar ryškesni (2 pav.).
 

Vienintelis būdas išvengti poliomielito - skiepai

2020-10-29
Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) atkreipia dėmesį į šią pavojingą ligą ir primena, kad išlieka įvežtinio poliomielito rizika. Pasaulyje poliomielito viruso cirkuliacija nėra sustabdyta, todėl labai svarbu nepamiršti veiksmingiausios šios infekcijos profilaktikos ir kontrolės priemonės – skiepų.
 

Kauno meras kreipėsi į NVSC: „Raudona spalva negąsdina, bet nekelkime papildomos panikos“

2020-10-29
Kasdien prastėjant epidemiologinei situacijai Lietuvoje, didieji šalies miestai nuo pirmadienio priskirti raudonajai zonai. Tai reiškia griežtesnius ribojimus ir gresiantį karantiną, bet tuo pačiu įnešė ir papildomos sumaišties. Kauno meras Visvaldas Matijošaitis viešu kreipimusi į Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistus prašo sukonkretinti kasdien platinamą informaciją apie didmiesčių rodiklius. Tai padėtų operatyviau reaguoti priimant sprendimus ir nekeltų papildomos įtampos gyventojams.
 

Amerikos otorinolaringologų, galvos ir kaklo chirurgų akademijos kraujavimo iš nosies diagnostikos ir gydymo rekomendacijų apžvalga

2020-10-29
Kraujavimas iš nosies (lot. epistaxis) yra dažnas negalavimas, kurį patiria apie 60 proc. žmonių Jungtinėse Amerikos Valstijose. Kraujavimas iš nosies sudaro apie 0,5 proc. visų skubių iškvietimų ir trečdalį skubių otorinolaringologo konsultacijų. Daliai jų – 6 proc. reikalinga medicininė pagalba ir/ ar stacionarinis gydymas. Siekiant geresnės diagnostikos ir gydymo kokybės, svarbu atskirti tuos pacientus, kuriems pasireiškia stiprus kraujavimas iš nosies ir turi būti suteikta skubi medicininė pagalba. Apžiūrint pacientą, renkant anamnezę, turi būti įvertintas kraujavimo stiprumas, trukmė, pasikartojimų dažnis bei simptomo įtaka gyvenimo kokybei. Lietuvoje nėra patvirtintų kraujavimo iš nosies diagnostikos ir gydymo rekomendacijų, o štai Jungtinės Amerikos Valstijos, Jungtinė Karalystė, Prancūzija, Belgija yra išleidusios savo gaires.
 
 

Vietiniai karantinai - dar 8 savivaldybėse

2020-10-28
Atsižvelgiant į blogėjančią epidemiologinę situaciją šalyje, nuo 2020 m. spalio 28 d. 00:00 val. iki 2020 m. lapkričio 11 d. 24:00 val. vietinis karantinas įvedamas dar 8 savivaldybėse: Kauno, Klaipėdos, Vilniaus miestų, Šilalės, Širvintų, Telšių, Trakų, Vilniaus rajonų savivaldybėse. Taip pat šiose savivaldybėse įvesti papildomi ribojimai, kurie įsigalios nuo spalio 28 d.
 

Pavargote nuo šiandienės įtampos? Kauno teatras kviečia į premjerą!

2020-10-28
2020-ųjų ruduo daugeliui asocijuojasi su draudimais, apribojimais ir viltingais valdžios rinkimais. Pastarosiomis savaitėmis Lietuva parodė, jog yra ištroškusi perversmų bei naujų vėjų kasdienybėje. Intriguojančios valdžios peripetijos iliustruojamos ir žaismingai pompastiškoje Kauno valstybinio muzikinio teatro premjeroje Tadeusz Dobrzanski operetėje ,,Karaliaus antrininkas“, kuri teatro scenoje pasirodys nuo spalio 29 d. Operetės libreto autoriai – žymūs Lenkijos kultūros veikėjai Tadeusz Fangrat ir Józef Słotwiński.
 

Per pastaruosius metus neregistruotas nė vienas poliomielito viruso sukeltas atvejis!

2020-10-28
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC) informuoja, kad per pastaruosius kelerius metus Afrikos regione neregistruotas nė vienas laukinio poliomielito viruso sukeltas atvejis. Dėl šios priežasties Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) Afrikos regioninė sertifikavimo komisija (angl. ARCC) paskelbė, kad Nigerija ir visas Afrikos regionas – „laisvas“ nuo poliomielito sukėlėjo.
 

Kodėl nėščiosioms rekomenduojama skiepytis nuo gripo?

2020-10-28
Rudenį ir ypač dabar labai svarbu pasiskiepyti nuo gripo nėščiosioms. Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos Priešlaikinio gimdymo sektoriaus vadovė, gydytoja akušerė ginekologė prof. Meilė Minkauskienė pasakoja apie skiepus nuo gripo bei paaiškina, kada ir kodėl rekomenduojama pasiskiepyti.
 

Akių uždegiminių ligų diagnostikos bei gydymo aktualijos

2020-10-28
Akių uždegiminės ligos – dažna šiuolaikinės visuomenės problema, o diagnostikos ir gydymo galimybės bei epidemiologinės situacijos įtaka šių ligų pasireiškimui – aktuali mokslinių ir klinikinių diskusijų tema.
 

Otorinolaringologija. Vaikų tracheostomija

2020-10-27
Tracheostomija yra viena dažniausiai atliekamų procedūrų suaugusiųjų intensyviosios priežiūros skyriuje. Skirtingai nuo suaugusiųjų, vaikų intensyviosios priežiūros skyriuje ši procedūra yra daug retesnė, atliekama mažiau negu 3 proc. pacientų. Nėra aiškaus konsensuso, kokios trukmės intubacija jau yra riba suformuoti tracheostomą. Taip pat nėra konsensuso dėl vaikų tracheostomos dekanuliacijos protokolo. Galiausiai, vaikams, kuriems suformuota tracheostoma, yra ženkliai didesnė šalutinių reiškinių ir mirties rizika – dažniau dėl gretutinių ligų negu dėl tracheostomos. Tarpdisciplininis koordinuotas specialistų darbas ir tracheostomos priežiūra duoda viltingų rezultatų. Šiame straipsnyje apžvelgiama operacijos istorija, indikacijos, technika, komplikacijos.
 

Nauja tvarka dėl izoliacijos: kas keičiasi nuo spalio 26 dienos

2020-10-26
Europoje Tarybai pateikus rekomendacijas dėl suderinto požiūrio į laisvo judėjimo apribojimą reaguojant į koronaviruso infekcijos (COVID-19) pandemiją ir numačius šalių skirstymo į atskiras kategorijas, atsižvelgiant į epidemiologinę situaciją jose, tvarką, Lietuva patenka į geltonąją zoną pagal šviesoforo principo kriterijus ir nuo pirmadienio, spalio 26 d., taikys prevencijos priemones tik atvykstantiesiems iš raudonoje bei pilkoje zonoje esančių valstybių. Iš šių šalių atvykstantiems keliautojams bus privalomas testas dėl koronaviruso (COVID-19) arba 10 dienų izoliacija.
 

Susitikimas su koronaviruso vakcinų kūrėjų atstovais

2020-10-23
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga susitiko su tarptautinių bendrovių, kuriančių vakcinas nuo koronaviruso (COVID-19), atstovais Lietuvoje. Susitikimo metu buvo aptartos bendradarbiavimo galimybės, užtikrinant sklandų ir saugų vakcinų platinimą šalyje, kai jos bus pagamintos bei patvirtintos atsakingų institucijų.
 

Vietiniai karantinai atskirose savivaldybėse: ką reikėtų žinoti?

2020-10-23
Lietuvos Respublikos Vyriausybė (LRV) primena, kad karantinas nuo pirmadienio skelbiamas Elektrėnų, Joniškio rajono, Jurbarko rajono, Kelmės rajono, Klaipėdos rajono, Kretingos rajono, Marijampolės, Pasvalio rajono, Plungės rajono, Skuodo rajono, Šiaulių rajono, Švenčionių rajono savivaldybėse, taip pat pratęsiamas karantinas Raseinių rajono savivaldybėje.
 

Daugėjant koronaviruso atvejų, rizikoms valdyti būtinas svaresnis pačių žmonių indėlis

2020-10-23
Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad atsižvelgiant į prastėjančią epidemiologinę situaciją Lietuvoje, dabar reikšmingas kiekvieno iš mūsų indėlis. Tai reiškia, kad būtina laikytis prevencijos priemonių, o susirgus – patiems imtis veiksmų ir informuoti didelę riziką sąlytį turėjusius asmenis, kad jie izoliuotųsi ir informuotų NVSC, o ne laukti specialistų skambučio.
 

L. Slušnys: „Problemos atsiranda dėl nemokėjimo klausytis“

2020-10-22
COVID-19 pandemija pakeitė pasaulį negrįžtamai. Ji daro įtaką ekonomikai, sveikatos sektoriui, taip pat ir žmonių tarpusavio santykiams. Karantino metu kur kas daugiau laiko praleidome su artimaisiais, taip pat ir šiomis dienomis, kuomet susirgusiųjų koronaviruso infekcija ir dėl to nusprendžiančių likti namie daugėja. Šeimos nariams tai – ne tik galimybė užmegzti artimesnius santykius, bet ir rizika patirti didesnį nuovargį.
 

HI: vaikų ligotumas įvairiapusiais raidos sutrikimais

2020-10-22
Higienos instituto Sveikatos informacijos centro specialistai parengė trečiąjį šių metų „Visuomenės sveikatos netolygumų“ numerį – „Vaikų ligotumo įvairiapusiais raidos sutrikimais apžvalgą“.
 

Savivaldybės pagal sergamumą koronavirusu bus skirstomos į šviesoforo spalvų zonas

2020-10-22
Atsižvelgdama į tarptautinių organizacijų rekomendacijas, trečiadienio posėdyje Vyriausybė pritarė savivaldybių skirstymui į tris zonas pagal epidemiologinius rodiklius – geltoną, žalią ir raudoną. Į raudoną zoną patekusiose savivaldybėse, siekiant suvaldyti koronaviruso (COVID-19) plitimą, galės būti skelbiamas vietinis karantinas, ribojama gyventojų veikla.
 

Atnaujintos rekomendacijos rinkimams

2020-10-21
Siekdama užtikrinti saugius ir efektyvius rinkimus antrojo turo metu, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) atnaujino rekomendacijas. Jose keičiasi balsavimo tvarka žmonėms, turėjusiems sąlytį su sergančiuoju koronavirusu (COVID-19) ir šiuo metu esantiems izoliacijoje, rekomendacijos komisijos nariams, dirbantiems specialiuose, sąlytį turėjusiems žmonėms skirtuose balsavimo punktuose.
 

Gydymo įstaigoms perkama koronaviruso diagnostikos priemonių

2020-10-21
Išaugus kasdien atliekamų molekulinių PGR tyrimų skaičiui, diagnostikos priemonių atsargos yra nuolat pildomos. Gydymo įstaigas greitai turėtų pasiekti 15 tūkst. reagentų greitam koronaviruso (COVID-19) nustatymui PGR metodu. Šios diagnostikos priemonės, kurios leidžia gauti atsakymą per valandą, bus naudojamos tirti gimdyvėms, reanimacijos pacientams ir kitais skubios pagalbos atvejais. Taip pat perkama dar 231 tūkst. reagentų įprastiems molekuliniams PGR tyrimams, o artimiausiu metu planuojami nauji pirkimai.
 

Vaikų oftalmologijos aktualijos

2020-10-20
LSMUL Kauno klinikų Vaikų akių ligų skyriaus poliklinikoje ir stacionare per metus konsultuojama daugiau nei 10 000 pacientų, atliekama per 500 operacijų. Skyriuje konsultuojami ir gydomi vaikai iš visos Lietuvos. Kasdieniame darbe siekiama taikyti naujausius gydymo metodus, o mūsų ligoninė Lietuvoje išlieka vienintelė, kurioje vaikams atliekamos intraokulinės operacijos. LSMUL Kauno klinikos iš savo lėšų kompensuoja priemokas, atsirandančias operuojant pacientus vaikus, sergančius įgimta katarakta ar įgimta glaukoma, ir implantuojant modernius intraokulinius lęšius ar antiglaukominius šuntus, todėl gydytojai gali laisvai pacientui parinkti patį tinkamiausią gydymo metodą. Tobulėjant technologinei įrangai, dirbant komandoje su gydytojais anesteziologais ir gydytojais neonatologais, intraokulinės operacijos atliekamos vis jaunesniems pacientams, netgi naujagimiams. Šiuo metu jauniausias Akių ligų klinikoje operuotas pacientas buvo vos dviejų savaičių amžiaus.
 

VLK: medicinos paslaugos ir ne savoje poliklinikoje gali būti nemokamos

2020-10-20
Dažnai gyventojai nustemba atsitiktinai sužinoję, kad ne savoje poliklinikoje jiems suteikta gydytojo specialisto paslauga, už kurią jie susimokėjo, galėjo būti suteikta nemokamai. Šie pacientai kreipiasi į ligonių kasą klausdami, ar apdraustiesiems gydymo įstaigose, kuriose jie nėra prisirašę, specialistų konsultacijos ir tyrimai tikrai gali būti nemokami. Atsakymas – gali.
 

Ką žinoti, jei nustatomas motinos ir vaisiaus kraujo rezus faktoriaus neatitikimas?

2020-10-20
Planuojant šeimos pagausėjimą, svarbi ne tik moters sveikata, bet ir tai, kokia jos kraujo grupė. Apie nėštumo eigą ir jo priežiūrą, kai yra motinos ir vaisiaus kraujo rezus faktoriaus neatitikimas, pasakoja Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos Nėštumo patologijos sektoriaus vadovė, gydytoja akušerė ginekologė doc. Regina Mačiulevičienė.
 

Atnaujinta izoliavimosi namuose tvarka

2020-10-20
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) atnaujino izoliavimosi namuose, kitoje gyvenamojoje vietoje ar savivaldybės administracijos numatytose patalpose taisykles. Izoliacijoje esantiems asmenims numatytos išimtys tais atvejais, kai norima vykti balsuoti Seimo rinkimuose bei lankant artimųjų kapus. Tam tikros išimtys taikomos ir sportininkams, jūrininkams bei Lenkijos piliečiams.
 

Tinklainės ligos

2020-10-20
Tinklainė – tai plonas, šviesai jautraus nervinio audinio sluoksnis, išklojantis akies obuolio vidų. Joje esantys fotoreceptoriai šviesos signalą paverčia impulsais, kurie regos nervu plinta į galvos smegenis ir ten generuoja vaizdo suvokimą. Anatomiškai išskiriama centrinė tinklainės dalis, dar kitaip vadinama makula arba geltonąja dėme, ir tinklainės periferija. Geltonoji dėmė yra atsakinga už centrinį regėjimo aštrumą. Sutrikus jos funkcijai, žmogus negali skaityti, atpažinti veidų ir kitų detalesnių objektų. Likusi tinklainė atsakinga už akiplotį. Jis padeda orientuotis aplinkoje. Senstant ar dėl sisteminių ligų žmogaus akyse vyksta pakitimai, kurie sukelia regėjimo sutrikimus. Oftalmologai šiuos pokyčius vertina tirdami akių dugną.
 

Apie pneumonijų, susijusių su dirbtine plaučių ventiliacija, prevenciją

2020-10-19
Higienos institutas kartu su Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centru išleido metodines rekomendacijas „Pneumonijų, susijusių su dirbtine plaučių ventiliacija, prevencija“.
 

Nosies vožtuvų chirurgija

2020-10-19
Straipsnio tikslas – apžvelgti esamas plačiai naudojamas ir naujas nosies vožtuvų gydymo taktikas ir būdus. Šalindamas nosies obstrukciją, sukeltą nosies vožtuvų nepakankamumo (NVN ), gydymo būdą chirurgas pasirenka atsižvelgdamas į tikslią obstrukcijos vietą. Nors daugelis klasikinių nosies vožtuvų (NV) gydymo metodų jau yra taikomi kelis dešimtmečius, tačiau vis geriau suprantant šoninės nosies sienos įtaką kvėpavimui buvo pasiūlyti nauji gydymo metodai.
 

Ignazas Semmelweisas ir jo rankų dezinfekavimo teorija

2020-10-16
Gydytojo Ignazo Philippo Semmelweiso vardu pavadinti keli Europos universitetai ir klinikos, apie jį sukurta filmų, parašyta knygų. Budapešte, name, kuriame jis gimė, veikia I. P. Semmelweiso medicinos istorijos muziejus. Minint 200 metų jubiliejų Vengrijoje išleista proginė moneta, pašto ženklas, parašyta knyga. Gydytojo biustą Budapešto Semmelweiso universitetas padovanojo Pasaulio sveikatos organizacijos centrinei būstinei. Ką atrado Ignazas Semmelweisas, kodėl jis vadinamas medicinos Liuteriu, medicinos universitetų misijos – švietimo, mokslinių tyrimų ir gydymo simboliu, motinų gelbėtoju? XIX a. viduryje I. P. Semmelweisas įtikinėjo gydytojų bendruomenę, kad rankų plovimas ir dezinfekavimas gali apsaugoti gimdyves nuo mirtinos pogimdyminės karštligės.
 

Lietuvoje vykdomi vaistų nuo COVID-19 ligos klinikiniai tyrimai

2020-10-16
Lietuvos gydytojų ir mokslininkų atliekami vaistų nuo COVID-19 ligos klinikiniai tyrimai įgauna pagreitį, o norinčiųjų juose dalyvauti atsiranda vis daugiau. Lietuvoje atliekamo Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) inicijuoto „Solidarumo“ (angl. Solidarity) klinikinio tyrimo dalyvių skaičių netrukus planuojama išplėsti iki 200, todėl daugiau sergančiųjų COVID-19 liga turės galimybę dalyvauti šiame klinikiniame tyrime.
 

Globus pharyngeus: etiologija, diagnostika ir gydymas

2020-10-14
Globus yra neskausmingas kąsnio ar svetimkūnio pojūtis ryklėje, kuris dažniausiai dingsta valgant. Nors tai yra gana dažnas simptomas, apie jo etiologiją žinoma mažai ir priežastys, galinčios sukelti šį simptomą, yra kontroversiškos. Anksčiau šis simptomas buvo siejamas su isterija. Atlikta mokslinių tyrimų somatinei šio simptomo kilmei nustatyti. Dėl neaiškios jo etiologijos siūlomi diagnostikos ir gydymo metodai yra įvairūs, kartais pertekliniai. Todėl svarbu aptarti racionalius tyrimo bei gydymo metodus remiantis naujausiais moksliniais tyrimais.
 

Kviečia siūlyti kandidatus į naujai formuojamą komisiją

2020-10-14
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) kviečia papildomosios ir alternatyviosios sveikatos priežiūros specialistų asociacijas teikti kandidatūras į papildomosios ir alternatyviosios sveikatos priežiūros produktų, gyvūnų ir kitų gyvų organizmų, naudojamų teikiant papildomosios ir alternatyviosios sveikatos priežiūros paslaugas, vertinimo ekspertų komisiją (toliau – Komisija).
 

Šiandienės otorinolaringologijos aktualijos. Kokie užmojai veda į priekį?

2020-10-13
Otorinolaringologijos sričiai priskiriamos ausų, nosies ir gerklės ligos, kaip ir daugelis kitų sveikatos sutrikimų, neretai pacientui sukelia nemalonių pojūčių, smarkiai pablogina jo savijautą bei gyvenimo kokybę, o, laiku nesigydant, net gali sukelti pavojų gyvybei. Apie tai, kokiomis nuotaikomis šiandien gyvena Lietuvosotorinolaringologai, su kokiais iššūkiais susiduria ir kokių lūkesčių kupini, kalbamės su LSMU MA Ausų, nosies ir gerklės ligų klinikos vadovu prof. habil. dr. Virgilijumi Uloza.
 

Refrakcinės regos korekcijos. Modernios kataraktos operacijos

2020-10-13
Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, didžiausią dalį silpnaregystės ir aklumo priežasčių sudaro nekoreguotos refrakcijos ydos (123,7 mln.) ir katarakta (65,2 mln.). Lietuvoje dažniausiai turime galimybę optinės korekcijos priemonėmis koreguoti refrakcijos ydas, o operacija – kataraktą. Modernėjant ir vystantis technologijoms paskutinį dešimtmetį konservatyvias optinės korekcijos priemones keičia chirurginės – refrakcijos ydų korekcija eksimeriniu lazeriu. Lazerinių technologijų pritaikymo galimybės oftalmologijoje plečiasi – kataraktos operacijos atliekamos naudojant femtosekundinį lazerį.
 

Lietuva keičia paveiktų šalių sąrašo sudarymo metodiką

2020-10-12
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) praneša, kad keičiasi paveiktų šalių sąrašo sudarymo tvarka. Nuo šiol paveiktomis bus laikomos ir į sąrašą įtraukiamos tos šalys, kurių 14 dienų sergamumo koronavirusu (COVID-19) rodiklis yra daugiau nei 10 proc. didesnis negu Lietuvos, o vertinant trečiąsias šalis bus įtraukiami papildomi kriterijai.
 

Nutraceutikai: maistas ar vaistas? Ekspertų diskusija tęsiasi

2020-10-12
Pastarųjų metų tyrimai parodė, kad maiste esantys farmakologiškai aktyvūs komponentai gali pagerinti sveikatą, savijautą, sumažinti kai kurių patologinių būklių riziką. Tiesa, vis dar stokojama patikimos, in vitro ir in vivo tyrimais pagrįstos informacijos apie šių produktų saugumą ir veiksmingumą, naudą sveikatai, todėl, išpopuliarėję rinkoje, nutraceutikai gali kelti nepagrįstų vartotojų lūkesčių dėl paskirties ir efektyvumo. Pastaraisiais metais visame pasaulyje auga susidomėjimas nutraceutikais, jie vis labiau įsitvirtina vadinamojoje pilkojoje vartojimo zonoje – tarp maisto ir vaistų. Tai verčia ieškoti dar svaresnių, moksliniais tyrimais paremtų nutraceutikų saugumo ir veiksmingumo įrodymų. Dauguma nutraceutikų yra saugūs vartoti, pasižymi geru biologiniu pasisavinimu. Jų taikymo sritis labai plati: nuo metabolinio sindromo iki uždegimo ir Alzheimerio ligos.
 

GLP-1 receptorių agonistų svarba gydant sergančiuosius 2 tipo cukriniu diabetu

2020-10-09
Per pastaruosius du dešimtmečius suvokimas apie 2 tipo cukrinį diabetą (CD) ir jo gydymą smarkiai pagerėjo. Galima teigti, jog šiandien vyksta diabeto gydymo perversmas: keičiasi tiek supratimas apie ligą, tiek gydymo tikslai, vaistų skyrimo kriterijai ir eiliškumas.
 

SAM: balsavimo punktuose kaukių dėvėjimas yra privalomas

2020-10-09
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) primena, kad į LR Seimo rinkimų balsavimo punktus atvykę gyventojai – rinkėjai, stebėtojai, komisijų nariai ir kiti vyresni negu 6 metų amžiaus asmenys, privalo dėvėti nosį ir burną dengiančias asmens apsaugos priemones (kaukes, respiratorius, kt.).
 

Prekybos vietų ir GMP darbuotojai galės išsitirti dėl koronaviruso

2020-10-09
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) sudarė galimybę prekybos vietų ir greitosios medicinos pagalbos darbuotojams išsitirti dėl koronaviruso (COVID-19) infekcijos. Išsityrus greitaisiais serologiniais testais bus galima išsiaiškinti, ar jie buvo užsikrėtę šia klastinga liga.
 

Kauno klinikose pristatytas naujas Ambulatorinis diagnostikos centras

2020-10-08
Šiandien Kauno klinikose ligoninės bendruomenei ir svečiams pristatytas naujas Ambulatorinis diagnostikos centras. Ilgai lauktas pastatas ligoninėje leis teikti dar kokybiškesnes ambulatorines paslaugas visos Lietuvos pacientams, o darbuotojams užtikrins modernias erdves darbui.
 

Šaltuoju metų laikotarpiu didesnė tikimybė susirgti meningokokine infekcija

2020-10-08
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai primena apie meningokokinę infekciją – klastingą ligą, kuriai būdingas sezoniškumas, todėl susirgti šia infekcija didesnė tikimybė yra šaltuoju metų laikotarpiu: rudens, žiemos, pavasario mėnesiais, kuomet yra didelis sergamumas gripu ir ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis.
 

Solistė Kristina Siurbytė pamažu vaduojasi iš COVID-19 gniaužtų

2020-10-07
Viena talentingiausių Lietuvos solisčių Kristina Siurbytė be galo laukė teatrinio sezono pradžios, rugsėjo vidurio, kuomet Kauno valstybiniame muzikiniame teatre turėjo dainuoti miuzikle „Adamsų šeimynėlė“, po to – ypač mėgiamuose muzikiniuose pastatymuose - operetėje „Balius Savojoje“, miuzikluose „Grafas Montekristas“ bei „Aida“. Deja! Visus kūrybinius planus skausmingai sujaukė „Covid -19“, teatre pirmiausia ir sugriebęs žaviąją dainininkę.
 

Šalyje suliepsnos žvakutės 1779 organų donorams atminti

2020-10-07
Lietuvos Asociacija „Gyvastis“ spalio 9 dieną (penktadienį) kviečia pagerbti organų donorus uždegant už juos žvakeles. Šiemet tai jau septintasis kartas, kai 14-oje miestų ir miestelių suliepsnos jūra žvakučių šviesų. Šįkart bus pagerbti 1779 donorai.
 

Pentoksifilinas: kraujotakos sutrikimų gydymas

2020-10-07
Periferinės kraujotakos ligos – vienos labiausiai paplitusių ir sunkiausias pasekmes sukeliančių ligų. Veiksmingo jų gydymo arsenalas nėra gausus, todėl daugelis šiomis ligomis sergančių pacientų patiria varginančių simptomų, praranda darbingumą, lieka neįgalūs. Daugelį metų periferinės kraujotakos sutrikimams gydyti veiksmingai vartojami ksantinų/ purinų dariniai, vienas aktyviausių ir geriausiai ištyrinėtų – pentoksifilinas. Klinikinėje praktikoje dažniausiai vartojama geriamoji pailginto veikimo, modifikuoto atpalaidavimo pentoksifilino forma.
 

Glaukomų diagnostika ir gydymas

2020-10-06
Glaukoma yra klastinga, sukelianti aklumą, progresuojanti regos nervo liga, kuriai būdingi struktūriniai pakitimai ir funkciniai regos defektai. Dėl glaukomos klinikinio vaizdo įvairovės neretai sakome daugiskaita „glaukomos“. Sergant glaukoma žūsta tinklainės nervinės ląstelės ir išplonėja nervinių skaidulų sluoksnis. Kadangi žūsta nervinis audinys, liga neišgydoma, bet sustabdoma. Glaukoma sukelia negrįžtamą aklumą, bet daugeliu atvejų ankstyva diagnostika ir laiku pradėtas gydymas gali išsaugoti regėjimą. Todėl ypač svarbu pastebėti pacientus, turinčius rizikos veiksnių, galinčius susirgti glaukoma ir laiku siųsti konsultuotis su specialistu. Vėlai diagnozuotos, įsisenėjusios glaukomos formos gydymui pasiduoda sunkiau, todėl pasireiškia regos funkcijos ir gyvenimo kokybės apribojimai.
 

Nutukimo įtaka COVID-19 išeitims ir gydymo galimybės

2020-10-06
COVID pandemijos metu visas dėmesys buvo sutelktas į infekcijos profilaktiką ir gydymą. Gretutinės ligos, tarp jų ir nutukimas, tarsi pasitraukė į antrą planą. Tačiau jau šiandien matome nutukimo įtaką ne tik daugybei gretutinių būklių, bet ir COVID-19 baigtims. Nustatyta, kad nutukimas ir su juo susijusios būklės pablogina COVID-19 eigą.
 

Izoliacijoje esantys rinkėjai gali balsuoti namuose

2020-10-06
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) primena, kad izoliacijoje dėl koronaviruso (COVID-19) esantys rinkėjai turi teisę balsuoti namuose. Norėdami pasinaudoti šia teise, rinkėjai turėtų užpildyti rinkėjo, esančio izoliacijoje, prašymo balsuoti namuose formą, pasirašytą formą nuskanuoti ar nufotografuoti (pasirašyti formą galima ir elektroniniu būdu), atsiųsti formą Vyriausiajai rinkimų komisijai (VRK) el. paštu balsuok@vrk.lt. Tada rinkėjas turi sulaukti, kol su juo susisieks apylinkės rinkimų komisijos nariai ir informuos apie balsavimą namuose.
 

Nemokama diagnostika ir gydymas dėl koronaviruso – ir neturintiems teisės į nemokamą gydymą

2020-10-06
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) sudarė sąlygas gauti nemokamą koronaviruso (COVID-19) diagnostiką ir gydymą žmonėms, kurie neturi teisės į nemokamą valstybės laiduojamą asmens sveikatos priežiūrą.
 

Žindymas: nuo ko priklauso jo sėkmė?

2020-10-05
Šeimos, susilaukusios naujagimio, susiduria ne tik su užplūdusiu džiaugsmu, bet ir su įvairiais naujais iššūkiais. Vienas iš jų – žindymas. „Žindymo kelionėje moterims svarbiausia prisiminti – prašyti pagalbos nėra gėda“, – sako Kauno klinikų Neonatologijos klinikos Slaugos vadovė Natalija Skorobogatova, Akušerijos ir ginekologijos klinikos Facebook tiesioginės transliacijos rubrikoje „Nėštumas. Gimdymas. Naujagimis. Atsako specialistai." kalbėjusi apie žindymą.
 

Atsargiai - padaugėjo apsinuodijimo grybais atvejų!

2020-10-05
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai primena, kad grybai gali būti sunkios ligos priežastimi. Per pastaruosius penkerius metus (2015–2019 m.) užregistruoti 6 botulizmo atvejai. Dažniausia ligos priežastis – namuose konservuoti grybai.
 

Siūlykite kandidatus į naujai formuojamą komisiją

2020-10-05
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) kviečia papildomosios ir alternatyviosios sveikatos priežiūros specialistų asociacijas teikti kandidatūras į papildomosios ir alternatyviosios sveikatos priežiūros kvalifikacijos vertinimo komisiją (toliau – Komisija). Organizacijos kviečiamos deleguoti profesionalumu ir atsakingumu pasižyminčius savo atstovus, kurie kompetentingai prisidėtų sprendžiant svarbius papildomosios ir alternatyviosios sveikatos priežiūros (PASP) klausimus.
 

Ekstremalių sveikatai situacijų centras pradeda darbą Kaune

2020-10-02
Nuo spalio 1 d. darbą Kaune pradėjo iš Vilniaus į Kauną perkeltas Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) Ekstremalių sveikatai situacijų centras (ESSC). Taip siekiama užtikrinti efektyviausią pasirengimą ekstremalioms situacijoms, kai centras veiklą vykdo tranzitui patogiame Lietuvos didmiestyje šalies viduryje. Kaune yra viena iš tinkamiausių šalyje logistikai infrastruktūrų.
 

Daugėja besiskiepijančių nuo vėjaraupių, pernai pasiskiepijo rekordinis žmonių skaičius!

2020-10-02
Kasmet vis daugiau žmonių pasiskiepija nuo vėjaraupių. Pernai registruotas didžiausias per pastarąjį dešimtmetį pasiskiepijusių nuo vėjaraupių infekcijos asmenų skaičius – savo lėšomis pasiskiepijo 3,8 tūkst. asmenų, arba 40 proc. daugiau nei 2018 m.
 

Širdies persodinimo operacija – galimybė gyventi!

2020-10-02
Žmogaus širdis per dieną padaro apie 100 000 dūžių ir tokiu tempu plaka visą gyvenimą, tačiau yra žmonių, kurie išgirsta diagnozę, kad jų širdis netrukus gali nebeplakti. Daliai žmonių liūdną diagnozę pakeičia džiugi žinia, kad yra donoro širdis, kuri po transplantacijos dovanos naują galimybę gyvenimui. Nacionalinis transplantacijos biuras kviečia įvertinti galimybę tapti širdies donorais.
 

Spalis – pagyvenusių žmonių mėnuo. Šiemet Kaunas kviečia švęsti kitaip

2020-10-01
Jau tapo kasmetine tradicija antrąjį rudens mėnesį dedikuoti senjorams, kaskart specialiai jiems parengiant plačią renginių bei įvairių užsiėmimų programą. Grėsminga epidemiologinė situacija šalyje pakoregavo šiųmečius planus – teko atšaukti kelis masinius renginius. Tačiau garbaus amžiaus kauniečiai ištisą mėnesį galės mėgautis nemokamomis kultūrinėmis veiklomis, sporto ir sveikatinimo užsiėmimais.
 

Vaikų nosiaryklės mikroflora ir serozinis otitas

2020-10-01
Šio tyrimo tikslas buvo įvertinti vaikų, sergančių seroziniu otitu, adenoidų mikroflorą ir palyginti su vaikų, nesergančių seroziniu otitu, duomenimis bei nustatyti ryšius tarp nosiaryklės mikrofloros ir pooperacinių adenoidektomijos rezultatų. Į tyrimą įtraukti 63 iš eilės einantys 1–18 metų (vidut. 6,3 ± 4,6 m.) pacientai, kuriems LSMUL KK Ausų, nosies ir gerklės ligų skyriuje buvo atliktos adenoidų šalinimo operacijos. Tiriamieji suskirstyti į 2 grupes: sergančiųjų seroziniu otitu (n = 30) ir kontrolinę grupę – nesergančiųjų seroziniu otitu (n = 33). Operacijos metu visiems vaikams nuo adenoidų audinio buvo paimtas pasėlis klasikiniams mikroorganizmams nustatyti ir atliktas specifinis greitasis ureazės tyrimas H. pylori infekcijai adenoidų audinyje identifikuoti. Be to, identifikuojant H. pylori infekciją, buvo atliktas imunochromatografinis kraujo tyrimas, skirtas H. pylori antikūnams kraujyje nustatyti. Prieš chirurginį gydymą ir praėjus vidutiniškai 6,7 mėn. po operacijos buvo įvertinti dažniausi viršutinių kvėpavimo takų simptomai, susiję su adenoidų patologija. Tyrimas parodė, kad daugumos – 76,2 proc. visų vaikų adenoidų pasėlyje buvo išauginti įvairūs mikroorganizmai. Dažniausiai nustatyta S. pneumoniae (30 proc. atvejų), H. pylori (28,6 proc.) ir H. influenzae (23,8 proc.) infekcija, panašiai abiejose tiriamųjų grupėse (p > 0,05). Kitų mikroorganizmų išskirta mažiau. Stipriausiai varginantys simptomai prieš operaciją buvo sunkumas kvėpuoti pro nosį, sekrecija iš nosies, knarkimas, kvėpavimas pro burną dienos metu ir klausos sutrikimas. Šių simptomų dažnis ir stiprumas abiejų grupių pacientams po chirurginio gydymo ženkliai sumažėjo (p < 0,001). S. pneumonia infekcija silpnai koreliavo su blogesnėmis pooperacinio gydymo baigtimis. Tyrimas atskleidė, kad nors potencialių patogenų nosiaryklės limfoidiniame audinyje nustatoma daugiau nei dviem trečdaliams vaikų, tačiau reikšmingų ryšių su seroziniu otitu nebuvo gauta.
 

Išplėstinių dažnių timpanometrija klinikinėje praktikoje

2020-09-30
Timpanometrija yra rutininis tyrimo metodas otorinolaringologo praktikoje. Suaugusiems pacientams tyrimas dažniausiai atliekamas naudojant 226 Hz, naujagimiams ir kūdikiams – 1000 Hz dažnio toną. Esant šiems parametrams, tyrimas yra laikomas itin jautriu, tačiau nepakankamai specifišku diagnozuojant daugelį vidurinės ausies ligų. Literatūroje nurodoma, kad šiuolaikinis išplėstinių dažnių timpanometrijos tyrimas yra ne tik jautrus bet ir specifiškas, todėl labai pagerina vidurinės ausies ligų diagnostikos galimybes.
 

Šiuolaikinės gydymo galimybės kontroliuojant piktybinę kraujo ligą

2020-09-29
Kasmet Lietuvoje kraujo vėžiu suserga 1500 žmonių, iš jų apie 150 pacientų išgirsta mielominės ligos diagnozę. Apie šios piktybinės kraujo ligos priežastis, simptomus bei naujausią gydymą kalbamės su Kauno klinikų Onkologijos ir hematologijos klinikos gydytoja hematologe dr. Milda Rudžianskienė ir gydytoju hematologu, onkologu-chemoterapeutu Domu Vaitiekumi.
 

Regėjimo sutrikimų ir aklumo tendencijos pasaulyje ir Lietuvoje

2020-09-29
Regėjimo sutrikimas yra visuotinė sveikatos problema, kuri daro neigiamą poveikį žmonių fizinei ir psichinei sveikatai. Tokiems gyventojams gresia didesnė nelaimingų atsitikimų rizika, depresijos išsivystymas, socialinė atskirtis. Žmonių, turinčių regėjimo sutrikimų, aklumą, daugėja dėl didėjančios ir senėjančios populiacijos (manoma, kad 2030 metais trečdalis žmonių bus vyresni nei 60 metų), taip pat dėl laisvalaikio pokyčių – mažiau laiko praleidžiama lauke, gyvenimo būdas tampa sėslesnis, netaisyklinga/ nesveika mityba. Be to, dalis akių ligų, pavyzdžiui presbiopija, katarakta, iš dalies yra ne ligos, o labiau su amžiumi susijusios būklės, todėl yra ypač dažnos, dažnis auga kartu su amžiumi ir kol kas jos yra neišvengiamos.
 

Ilgalaikis karščiavimas - širdies limfomos klinikinis atvejis

2020-09-29
Difuzinė B ląstelių limfoma – agresyvios ir greitai augančios limfomos tipas. Klinikinė išraiška labai įvairi, bet neretai nespecifinė, tad reikalinga plati diferencinė diagnostika. Širdies limfoma – itin reta piktybinė limfinės sistemos liga, kuri sudaro mažiau nei 2 proc. visų širdies navikų ir pasižymi nepalankia eiga. Dažniau serga vyresni nei 60 m. vyrai ir imunosupresinės būklės asmenys. Širdies pažeidimas dažniausiai įtariamas dėl progresuojančio dusulio, ritmo sutrikimų ar skausmų. Diagnozuoti padeda vaizdiniai tyrimai: širdies ultragarsinis (UG) tyrimas, širdies magnetinio rezonanso tyrimas (MRT), tačiau diagnozė patvirtinama atlikus širdies audinio biopsiją. 80 proc. atvejų nustatoma difuzinė didelių B ląstelių (DDBL) limfoma, 30 proc. atvejų pažeidžiamas perikardas.
 

Ateities ekonomikos DNR plane – inovatyvūs sveikatos sektoriaus sprendimai

2020-09-28
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) informuoja, kad į Ateities ekonomikos DNR planą įtraukti ir svarbūs sprendimai sveikatos sektoriuje, už kuriuos atsakinga ministerija. Jiems įgyvendinti 2020-metams skirta– 684 tūkst. eurų, o iki 2022-ųjų pabaigos – daugiau nei 39 mln. eurų.
 

Gydymo įstaigose plečiamos tyrimų apimtys

2020-09-28
Siekiant racionaliai valdyti koronaviruso (COVID-19) situaciją, nuo pirmadienio atnaujinama profilaktinių tyrimų tvarka. Nuo šiol bus testuojami gydymo įstaigose praktiką atliekantys studentai, taip pat plečiamos tyrimų apimtys ligoninėse
 

Ultragarsinis tyrimas nėštumo metu: ką svarbu žinoti?

2020-09-28
Ultragarsinis tyrimas nėštumo metu yra vienas pagrindinių tyrimų, vertinant vaisiaus vystymąsi ir augimą. Kada jis atliekamas ir kaip jam pasiruošti Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos Facebook tiesioginės transliacijos rubrikoje „Nėštumas. Gimdymas. Naujagimis. Atsako specialistai." ​papasakojo Vaisiaus medicinos centro vadovė, gydytoja akušerė ginekologė doc. Eglė Machtejevienė.
 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.