Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) kreipiasi į vaikų psichiatrus bei psichologus ir kviečia juos prisijungti prie Teismo medicinos ekspertų komandos, kurie padeda teismams sprendžiant klausimus tose bylose, kurios yra tiesiogiai susijusios su jautriausia visuomenės grupe - vaikais.

Lietuvos naujienos

Gerėja brangių medicinos priemonių kokybė ir prieinamumas

2019-01-18
Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba prie Sveikatos apsaugos ministerijos (Akreditavimo tarnyba) šalies gydymo įstaigose atliko brangių medicinos priemonių analizę, kuri atskleidė, kad šių prietaisų valdymas šalyje gerėja. Tai reiškia, jog pasenusios priemonės vis dažniau keičiamos naujomis, o patys prietaisai naudojami racionaliau, todėl daugiau žmonių gali greičiau gauti jiems reikiamus tyrimus.
 

Ragina medikus atsisakyti popierinių receptų

2019-01-18
Diegiant vaistų suderinamumo sistemą, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) ragina Lietuvos medikus atsisakyti popierinių receptų ir pereiti prie vien tik elektroninių. Jie ne tik taupo laiką, yra patogūs pacientams ir vaistininkams, bet ir bus ypač svarbūs medikams tikrinant, ar skiriami ir jau vartojami vaistai kartu nesukels nepageidaujamų reakcijų pacientams.
 

Kodėl Kulautuvos reabilitacijos ligoninėje pacientai nugriūna rečiau?

2019-01-17
Griuvimų rizika yra dar viena nematoma, tačiau itin aktuali vyresnio amžiaus pacientų problema. 33 proc. žmonių, kurių amžius 65-80 m. ir bemaž 40 proc. žmonių, vyresnių nei 80 m., griūna kasmet. Deja, sveikatos priežiūros specialistai sužino tik apie kas antrą patirtą griuvimą. Apie taikomus šiuolaikiškus būdus ligoninėje, siekiant išvengti griuvimų, ir tokių būdų svarbą reabilitacijoje kalbame su Kauno klinikų Kulautuvos reabilitacijos ligoninės vadovu gydytoju kardiologu prof. Raimondu Kubiliumi.
 

Mikroelementų svarba kasdienei paciento savijautai ir atokiosioms baigtims

2019-01-15
Lietuvoje kasmet širdies ir kraujagyslių ligos lemia 56 proc. mirčių. Dėl nerūpestingo ir atsainaus sergančiųjų požiūrio į širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksnius, jų netinkamo valdymo neretai žmogaus kraujagyslių amžius gerokai viršija biologinį amžių. Tuo galima paaiškinti jaunų žmonių susirgimą ūminiais širdies ir galvos smegenų infarktais, padidėjusio arterinio kraujospūdžio liga, diagnozuotomis įvairiomis širdies ir kraujagyslių pažaidomis. Žinoma, geriausia būtų atpažinti pirmuosius širdinės sveikatos sutrikimo požymius, tinkamai vertinti visus pacientų nusiskundimus, kurių koregavimas gali turėti įtakos širdinės ligos pasireiškimui. Apie tai, koks šiame procese galėtų būti sveikatos priežiūros specialistų vaidmuo, kalbamės su Lietuvos širdies asociacijos prezidentu profesoriumi Raimondu Kubiliumi.
 

Antros kartos antihistamininių vaistų pasirinkimas vyresnio amžiaus pacientams

2019-01-15
Alerginis rinitas yra viena dažniausių alerginių ligų, kuria serga 10–20 proc. visos populiacijos [1]. Alerginio rinito išsivystyme dalyvauja imunoglobulinas (Ig) E, kuris geba prisijungti prie putliosios ląstelės. Šioje ląstelėje sukauptas didelis histamino kiekis. Patekus į organizmą alergenui, IgE sukelia putliosios ląstelės degranuliaciją, todėl išsiskiria histaminas. Tai pagrindinė biologiškai aktyvi medžiaga, kuri ir lemia alerginio rinito simptomų atsiradimą: rinorėją, nosies užsikimšimą, niežulį, čiaudulį, nosies gleivinės paburkimą [1, 2, 3]. Dažnai sergant šia liga pasireiškia ir alerginis konjunktyvitas. Kita dažna liga yra dilgėlinė. Šiai ligai būdingas bėrimas pūkšlėmis su/be angioedema. Jei simptomai kartojasi 6-ias ar ilgiau savaičių, dilgėlinė laikoma lėtine [3-5]. Šios ligos simptomų išsivystymą taip pat lemia histaminas, išsiskyręs degranuliavus putliosioms ląstelėms. Putliųjų ląstelių degranuliaciją gali sąlygoti imuniniai, autoimuniniai ir neimuniniai mechanizmai [3-5].
 

Apie arterinę hipertenziją...

2019-01-15
Tiriant AH sergantį pacientą būtina įsitinkinti – yra organų pažaida ar ne. Jei ne – skiriamas nemedikamentinis gydymas, bet patvirtinta organų pažaida iškart ir labai griežtai atveria kelią ir medikamentiniam gydymui. Medikamentinis gydymas taip pat nuo pat pradžių skiriamas didelės ir labai didelės rizikos pacientams. Mažos ir vidutinės rizikos pacientams, jeigu nenustatyta organų taikinių pažaida, iš pradžių rekomenduojamas 3–6 mėn. gyvensenos keitimas, o po to skiriamas gydymas vaistais Jeigu pacientas serga II ar III laipsnio hipertenzija, hipertenzijos kontrolė turėtų būti pasiekta per 3 mėnesius. Tokie reikalavimai nustatyti naujosiose Europos kardiologų draugijos AH diagnostikos ir gydymo gairėse.
 

Siūlo įteisinti gydymo įstaigų vadovų rotaciją

2019-01-14
Seimo Valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos seniūnas Ramūnas Karbauskis įregistravo Sveikatos priežiūros įstaigų įstatymo pataisas, kuriomis ketinama įteisinti vadovų rotaciją ir nepriekaištingos reputacijos reikalavimą sveikatos apsaugos sistemoje.
 

Žada užtikrinti gydymą nuo užkrečiamųjų ligų laisvės atėmimo vietose

2019-01-14
Seimas priėmė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) teiktus siūlymus, kurie leis užtikrinti laisvės atėmimo vietų įstaigose esančių žmonių, sergančių ŽIV ir kitomis pavojingomis užkrečiamosiomis ligomis, nepertraukiamą gydymą vaistais.
 

Pradeda svarstyti naująjį žalos be kaltės modelį

2019-01-14
Seimas po pateikimo pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) teiktoms įstatymų pataisoms, kurios leis sudaryti geresnes sąlygas pacientams greičiau ir paprasčiau gauti kompensaciją, jei teikiant paslaugas gydymo įstaigoje jiems buvo padaryta žala. Taip siūloma įteisinti naująjį žalos be kaltės modelį. Tad šie siūlymai toliau bus svarstomi Seimo komitetuose.
 

Kam kompensuojami skiepai nuo tymų?

2019-01-11
Ligonių kasų specialistai pastaruoju metu sulaukia vis daugiau gyventojų klausimų dėl skiepų nuo tymų. Gyventojai teiraujasi, kam šie skiepai priklauso, ar reikia už juos mokėti, kur reikėtų kreiptis?
 

Leidimus prekiauti vaistais įgijo jau virš 100 mažmeninės prekybos vietų

2019-01-10
Nuo sausio 1 d. įsigaliojus naujai nereceptinių vaistų pardavimo tvarkai ir suteikus galimybę jais prekiauti mažmeninės prekybos vietoje, leidimus jais prekiauti jau turi daugiau nei 100 mažmeninių prekybos vietų – parduotuvės ir degalinės. Dar daugiau verslo atstovų aktyviai domisi galimybės prekiauti nereceptiniais vaistais.
 

Visuomenėje įgyta pneumonija

2019-01-09
Plaučių uždegimas, Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, yra trečia dažniausia mirties priežastis pasaulyje. Higienos instituto duomenimis, net 21 iš 1000 Lietuvos gyventojų 2016 m. sirgo plaučių uždegimu. 1881 metais prancūzų mikrobiologas Louis Pasteur pirmą kartą žmogaus seilėse identifikavo bakteriją – pneumokoką (Streptococcus pneumoniae). Būtent šis mikroorganizmas yra dažniausias suaugusiųjų visuomenėje įgyto plaučių uždegimo „kaltininkas“.
 

„Tuberkuliozę turime įveikti...“

2019-01-09
Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, kas valandą pasaulyje registruojama iki 50 naujų užsikrėtimo tuberkulioze atvejų ir daugiau nei 5 mirtys nuo tuberkuliozės. Nors ši liga vadinama socialine, užsikrėsti tuberkuliozę sukeliančiomis bakterijomis gali bet kuris gyventojas. Tiesa, aukšto pragyvenimo lygio šalyse šios ligos beveik nėra... Ar užsikrėtęs žmogus susirgs, priklauso nuo jo organizmo atsparumo ir nuo to, kiek tuberkuliozės užkrato jis gavo. Plačiau apie tai, kiek aktuali yra plaučių TBC, kokios jos diagnostikos, gydymo ir prevencijos galimybės, ir kitais aktuliais klausimais kalbamės su Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Pulmonologijos ir alergologijos centro gydytoju konsultantu docentu dr. Kęstučiu Miškiniu.
 

Paskelbtas konkursas Santaros klinikų vadovo pareigoms užimti

2019-01-07
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) paskelbė konkursą VšĮ Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų generalinio direktoriaus pareigoms užimti.
 

„Pacientas turi žinoti, kad gydymas gali padėti jam tik pačioje ligos pradžioje“

2019-01-07
Savo pranešime kalbėjau daugiausia apie išsėtinės sklerozės diagnostiką. Taip pat dalyvavome diskusijose apie besikeičiančius išsėtinės sklerozės gydymo tikslus. Dabar jau yra aiški nuostata, kad išsėtinę sklerozę reikia stengtis diagnozuoti kuo anksčiau. Pacientas turi žinoti, kad gydymas gali padėti jam tik pačioje ligos pradžioje. Tai, ką mes anksčiau vadinome ankstyva išsėtinė sklerozė, faktiškai yra jau vėlyva išsėtinė sklerozė. Kai pacientas pajunta ligos simptomus, dažniausiai jau būna vėlu kaip nors veiksmingai jam padėti. Deja, dar neturime metodų ir priemonių, kurios padėtų išsiaiškinti išsėtinę sklerozę subklinikinės fazės metu. Todėl reikia stengti atpažinti, pastebėti bent jau pačius ankstyviausius, dar visai neryškius simptomus. Žinoma, daugelis pacientų nenori patikėti, kad koks nors lengvas simptomas (truputį svaigsta galva, pasilpsta koja, sutrinka koordinacija) galėtų būti sunkios ligos pranašas. Dažniausiai šie pacientai pirmiausia patenka pas šeimos gydytojus, po to siunčiami neurologo konsultacijos. Todėl šeimos gydytojai turėtų budrūs dėl galimos išsėtinės sklerozės, laiku pastebėti ir įtarti jos simptomus, o kilus įtarimų siųsti pacientą neurologo konsultacijos dėl tolesnių tyrimų ir diagnozei patikslinti. Įtarimų turėtų kelti, pavyzdžiui, jauno amžiaus pacientas, kuriam atsirado į smegenų išemijos panašių simptomų – galvos svaigimas, galūnės užtirpimas ar silpnumas, koordinacijos sutrikimai. Juk sunku patikėti, kad dvidešimtmečiui galėtų būti aterosklerozinė galvos smegenų išemija!
 

Skatins vaikams antibiotikus skirti racionaliau

2019-01-04
Vaikų iki 7 metų gydymui bus skatinama išrašyti kuo mažiau antibiotikų. Nuo šių metų sausio 1 dienos įdiegiamas naujas gerų darbo rezultatų rodiklis, leisiantis stebėti šeimos gydytojų antimikrobinių vaistų skyrimą mažiesiems pacientams. Tie medikai, kurie neviršys nustatytų antibiotikų skyrimo normų, jau kitąmet bus skatinami finansiškai. Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) specialistų teigimu, tai dar viena priemonė, padėsianti mažinti neracionalų antimikrobinių vaistų vaikams skyrimą.
 

Skystis pleuros ertmėje: diagnostikos svarba

2019-01-04
Tarpas tarp visceralinės (dengiančios plaučius) ir parietalinės (dengiančios krūtinės ląstos sieną) pleuros vadinamas pleuros ertme. Sveiko žmogaus pleuros ertmėje yra nuo 1 iki 20 ml skysčio. Pleuros skystis susidaro iš parietalinės ir visceralinės pleuros kraujagyslių ir per pralaidžias pleuros membranas patenka į pleuros ertmę, iš kurios yra rezorbuojamas per parietalinės pleuros limfagysles (1 pav.). Viename sveiko žmogaus pleuros skysčio mililitre yra apie 1500–4500 ląstelių, daugiausia – alveolinių makrofagų, limfocitų ir nedaug mezotelio ląstelių. Dėl įvairių priežasčių sutrikusi pusiausvyra tarp pleuros skysčio gamybos ir rezorbcijos lemia patologinį skysčio kaupimąsi pleuros ertmėje.
 

Gera žinia rezidentams

2019-01-03
Nuo sausio 1 dienos gydytojų rezidentų algos tapo susietos su pareiginės algos baziniu dydžiu ir įtvirtintos įstatyminiu lygiu. Tai reiškia, kad jaunųjų medikų algos kyla: jaunesniųjų rezidentų vidutinis darbo užmokestis su darbdavio socialinio draudimo įmokomis sieks 1345,67 Eur., o vyresniųjų rezidentų – 1434,20 Eur. Gydytojų rezidentų darbo užmokesčiui 2019 m. skirta daugiau nei 30 mln. eurų.
 

Plaučių arterijos trombinės embolijos diagnostika ir gydymas

2019-01-02
Plaučių arterijos trombinė embolija (PATE) yra dažna plaučių kraujagyslių liga, pasižyminti dideliu mirštamumu ankstyvuoju ligos laikotarpiu. PATE gali būti mirtina arba sukelti plautinę hipertenziją ir negalią ilgalaikėje perspektyvoje, todėl ankstyvas ir tikslus diagnozės nustatymas bei sisteminga pacientų priežiūra galėtų lemti mažesnę medicininę naštą bei geresnę pacientų gyvenimo kokybę.
 

Prasminga metų pradžia – sutikimas donorystei

2019-01-02
Jei pirmosiomis beprasidedančių metų dienomis norite prasmingai ir kilniai padirbėti, Nacionalinis transplantacijos biuras kviečia pasirašyti sutikimą donoro kortelei gauti. Šitaip papildysite gretas tų Lietuvos gyventojų, kurie išreiškė sutikimą po savo mirties paaukoti organus donorystei. Šiuo metu pritarimą donorystei jau yra išreiškę 28 530 žmonių.
 

Daugiau žmonių galės nemokamai pasiskiepyti nuo pneumokokinės infekcijos

2019-01-02
Sausio 1 dieną įsigalios sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos įsakymas, kuriuo į pneumokokinės infekcijos rizikos grupių sąrašą įtraukiama dar viena visuomenės grupė – žmonės, sergantys širdies nepakankamumu. Tad nuo šiol jie galės nemokamai pasiskiepyti nuo pneumokokinės infekcijos.
 

SAM žada, kad pacientai daug sutaupys

2018-12-28
4,5 mln. eurų – tiek per metus sutaupys daugiau nei 700 tūkstančių mūsų šalies pacientų. 2019 m. sausio 1-ąją įsigalioja svarbi naujovė – jau antrą kartą per pusmetį didinamas kardiologinių vaistų kompensavimo lygmuo. Šįkart nuo 90 iki 100 proc. bazinės kainos.
 

Reglamentuota mažmeninės prekybos įmonių licencijavimo tvarka

2018-12-27
Ministrų kabinetas pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos pateiktam Farmacinės veiklos licencijavimo taisyklių pakeitimo projektui, leisiančiam nuo sausio 1 dienos kai kuriais vaistais prekiauti ne tik vaistinėse, bet ir kitose mažmeninės prekybos vietose. Tad bus aiškiai nustatyta mažmeninės prekybos įmonių, kurios norės įgyti teisę pardavinėti vaistus, licencijavimo tvarka, kokius dokumentus reikės pateikti, jų nagrinėjimo procedūros ir terminai.
 

Miego apnėjos sindromas

2018-12-27
Miego apnėja – tai ne mažiau kaip 10 sekundžių sustojęs kvėpavimas miego metu. Apnėjos gali būti skiriamos į obstrukcines, centrines ir mišrias. Obstrukcinę apnėją sukelia pasikartojanti viršutinių kvėpavimo takų obstrukcija, dėl kurios įkvepiamo oro srautas labai sumažėja arba visai nutrūksta, tačiau yra aktyvūs kvėpavimo raumenų bandymai įkvėpti. Centrinių apnėjų metu aktyvaus kvėpavimo raumenų darbo nėra. Šis sutrikimas yra retesnis, jo patogenezės mechanizmas nėra iki galo žinomas. Centrinės apnėjos dažniau pasitaiko sergantiesiems širdies nepakankamumu, ligoniams po insulto, taip pat ilgą laiką vartojant opiatus (piktnaudžiavimo, lėtinio skausmo gydymo atvejais). Pasikartojančios apnėjos miego metu vadinamos miego apnėjos sindromu (MAS). Miego apnėjos sindromo sunkumas nustatomas pagal apnėjų-hipopnėjų indeksą (AHI), registruojamu polisomnografu. Jis nurodo kvėpavimo įvykių (apnėjų ir (ar) hipopnėjų) skaičių per valandą. Miego apnėjos sindromas skiriamas į lengvą (AHI >5), vidutinio sunkumo (AHI >15) ir sunkų (AHI >30).
 

Gera žinia Kauno klinikų darbuotojams!

2018-12-24
Kauno klinikų administracija pasirašė susitarimą su Lietuvos gydytojų sąjunga (LGS) dėl Lietuvos Nacionalinės sveikatos sistemos šakos kolektyvinės sutarties galiojimo visiems ligoninės darbuotojams.
 

Pradėtos derybos dėl medikų algų kėlimo

2018-12-23
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) ir medikų profsąjungos susitarė darbo užmokesčio fondą medikams kelti nuo 2019 m. rugsėjo mėn. Kiek tiksliai didės atlyginimai kitais metais bus toliau diskutuojama su medikų bendruomene kitų metų pradžioje. Vis tik 2020 metų viduryje gydytojų vidutinis darbo užmokestis turėtų siekti 3250 Eur, o slaugytojų – 1625 Eur.
 

Prašo Seimo įteisinti GMP paslaugų teikimą Lietuvos ir Latvijos pasienyje

2018-12-22
Ministrų kabinetas pritarė sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos siūlymui teikti Seimui ratifikuoti Greitosios medicinos pagalbos (GMP) paslaugų teikimo pasienyje su Latvija sutartį. Tad jau visai netrukus ši sutartis įsigalios ir žmonėms, gyvenantiems pasienio ruože, taps labiau prieinamos GMP paslaugos.
 

Sunkių ligų gydymo arsenalas pasipildo naujais vaistais ir technologijomis

2018-12-22
Kaune tris dienas vyko tradicinis Baltijos šalių neurologų kongresas „Balcone 2018“, kurį organizavo LSMU, Vilniaus universitetas ir Lietuvos neurologų asociacija (organizacinio komiteto nariai – prof. D. Rastenytė, prof. D. Jatužis, doc. V. Matijošaitis, dr. A. Vilionskis, dr. K. Bareikis, doc. R. Balnytė). Jame dalyvavo beveik 600 gydytojų neurologų, mokslininkų ir šios medicinos srities tyrinėtojų iš Lietuvos, Estijos ir Latvijos, skaityti pranešimų atvyko lektorių iš Vokietijos, Belgijos, Čekijos, Latvijos, Estijos, Švedijos, Portugalijos, Norvegijos, Lenkijos, Islandijos, Danijos, Ukrainos, JAV, Gruzijos, Italijos, Kroatijos, Suomijos, Jungtinės Karalystės. Tarp lektorių ir buvęs Europos kardiologų draugijos prezidentas profesorius Fausto J. Pinto iš Lisabonos, Uwe Walter iš Vokietijos (transkranijinės smegenų sonografijos taikymas neurologijoje), Eva Hubala Havrdova iš Čekijos (agresyvios išsėtinės sklerozės gydymas siekiant NEDA tikslų), Torbjorn Tomson iš Švedijos (epilepsijos farmakoterapija), Evija Miglane iš Rygos (lakūninio insulto gydymo naujovės), Mark Braschinsky iš Estijos (migrena, galvos skausmas), Rigmor Jensen iš Danijos (tipiškas ir atipiškas galvos skausmas), Luca Prosperini iš Italijos (išsėtinės sklerozės imunomoduliacinė terapija), Dietger Niederwieser iš Vokietijos (kamieninių ląstelių terapija neurologijoje), Volodymyr Smolanka iš Ukrainos (trišakio nervo neuralgija) ir kt.
 

Laukia pasiūlymų Sveikatos stiprinimo fondui

2018-12-22
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) ir Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo taryba kviečia visuomenę teikti siūlymus visuomenės sveikatos stiprinimo ir išsaugojimo prioritetinėms sritims ir priemonėms, kurios būtų finansuojamos 2019 m. fondo lėšomis.
 

Pasirašė kolektyvinę sutartį

2018-12-22
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) ir Respublikinė jungtinė profesinė sąjunga pasirašė Lietuvos nacionalinės sveikatos sistemos (LNSS) biudžetinio sektoriaus šakos kolektyvinę sutartį, kuria užtikrinamas didesnis darbo užmokestis visiems visuomenės sveikatos biurų specialistams.
 

Startuoja naujovė, kuri spręs pacientų eilių problemą

2018-12-21
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) informuoja, kad nuo kitų metų pradės veikti dar viena naujovė e.sveikatos sistemoje - išankstinės pacientų registracijos informacinė sistema (IPR IS), kuri bus integruota su Elektroninės sveikatos paslaugų bendradarbiavimo infrastruktūros informacine sistema (ESPBI IS). Apjungus šias dvi sistemas bus galima efektyviau planuoti sveikatos priežiūros įstaigų ir jose dirbančių specialistų darbą, o kartu spręsti pacientų eilių problemą.
 

Šeimos gydytojams ir pacientams mažėja administracinė našta nustatant negalią

2018-12-21
Nuo kitų metų sausio dar labiau sumažės administracinė našta pacientams ir šeimos gydytojams. Jei nustatant negalią Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybai (NDNT) prireiks gydytojo specialisto konsultacijos ar išvados, pacientą pas tokį specialistą NDNT galės siųsti tiesiogiai, t. y. nebereikės šeimos gydytojo siuntimo, kaip iki šiol. Tai reiškia, kad pacientui nebereikės patekti pas šeimos gydytoją, norint gauti siuntimą pas specialistą ir pas jį pateks kur kas greičiau.
 

Kokybiškesnį gydymą pacientams užtikrins elektroninė vaistų sąveikos sistema

2018-12-21
Jau kitais metais medikai, išrašydami elektroninius receptus, galės elektroninėje sistemoje patikrinti skiriamų vaistų sąveiką su kitais paciento vartojamais vaistais. Šia paslauga galės naudotis visos gydymo įstaigos.
 

Po švenčių atsipalaiduoti, atsikratyti streso ir pasikrauti prarastos energijos - į pirtį!

2018-12-20
Šventiniu laikotarpiu patirtas stresas ir ne visada tinkamai subalansuota mityba gali tapti nuovargio priežastimi. Pirčių entuziastai rekomenduoja kaitintis ne tik norintiems atsipalaiduoti, bet ir tiems, kurie nori atsikratyti įtampos raumenyse bei pagerinti širdies veiklą
 

Biologiniai vaistai – žvynelinei gydyti. Kas naujo?

2018-12-19
Naujų biologinių vaistų – monokloninių antikūnų spektras plečiasi, nuo tradicinių vaistų – TNF-alfa inhibitorių pereinama prie selektyviai veikiančių žvynelinės pažeistą odą interleukinų (IL) IL-17A, IL-23 inhibitorių, kurie turi geresnį gydymo atsaką ir mažiau šalutinių reiškinių.
 

„Lietuvoje išsėtinė sklerozė gydoma tais pačiais principais ir tokiomis pat priemonėmis, kaip ir pažangiausiose Europos šalyse ar Jungtinėse Amerikos Valstijose“

2018-12-19
Išsėtinei sklerozei buvo skirta net keletas Kongreso sesijų, kuriose pristatyti naujieji šios ligos gydymo algoritmai, pateikti dabartiniai ligos gydymo, vaistų parinkimo principai. Neurologams skirtose sesijose buvo aptariami ir naujieji imunomoduliaciniai vaistai, pristatyti jų klinikiniai tyrimai.
 

Gydytojams rezidentams snigs pinigais!

2018-12-19
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pasirašė įsakymą, pagal kurį per metus Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) veiklos sutaupytos lėšos būtų skirtos gydytojų rezidentų algoms. Tam skirta daugiau nei 500 tūkst. eurų, tad artimiausiomis dienomis kiekvienas rezidentas gaus papildomų pajamų - apie 227 Eur vienkartines išmokas.
 

Kolorektalinio vėžio sisteminis gydymas

2018-12-19
Kolorektalinio vėžio (KRV) gydymo strategijos paskutinį dešimtmetį nuolat keitėsi. Naujieji taikinių terapijos preparatai atvėrė daug galimybių, tačiau nepakeitė chemoterapijos. Šie vaistai veikia specifines molekules, dalyvaujančias ląstelių karcinogenezėje, taigi daugiau vėžio ląstelėse, mažiau pažeisdami paties organizmo audinius. Deja, dauguma pacientų, sergančių metastazavusia liga, nėra išgydomi ir jų gydymo tikslais tampa: ligos progresavimo atitolinimas, išgyvenimo prailginimas bei gyvenimo kokybės palaikymas. Gydymo planas sudaromas, įvertinus naviko (kairėje ar dešinėje storosios žarnos dalyje) ir metastazių vietą, auglio ląstelių mutacijų buvimą, gretutines ligas. Jei metastazės aptinkamos tik viename organe, svarstoma dėl chirurginio jų šalinimo vertės.
 

Į kaulus metastazavusio kastracijai atsparaus prostatos vėžio gydymas radžiu

2018-12-19
Prostatos vėžys yra dažniausia onkologinė vyrų liga Lietuvoje ir pasaulyje. Nepaisant ankstyvos diagnostikos ir radikalaus gydymo galimybių, apie 20–30 proc. atvejų liga atsinaujina arba progresuoja, dažnai kauluose. Dėl metastazių kauluose blogėja pacientų gyvenimo kokybė (vargina skausmas, didėja patologinių lūžių, stuburo smegenų kompresijos rizika), trumpėja tikėtina gyvenimo trukmė. Vienas iš naujausių preparatų kaulų metastazėms gydyti – radžio-223 dichloridas (Xofigo). Šis radioaktyvus preparatas nuo 2017 metų Lietuvoje kompensuojamas kastracijai atsparaus prostatos vėžio gydymui pacientams, kuriems yra simptominių kaulų metastazių, tačiau nėra vidaus organų metastazių ir yra chemoterapijos kontraindikacijų. Gydymo tikslas – prailginti tikėtiną gyvenimo trukmę, sumažinti skausmą, pagerinti judėjimo funkciją, išvengti komplikacijų, susijusių su ligos progresavimu kauluose (patologinių lūžių ir nugaros smegenų kompresijos).
 

Įspūdingai ir orginaliai senuosius palydėkite Kauno kameriniame teatre!

2018-12-18
Šis naujametinis vakaras-pažadas – tai projekto 4 MORTOS tęsinys, kuriam pašėlusios Mortos nusprendė pasitelkti porą tikrų raganių-improvizatorių. Tai muzikantas Tadas Dešukas ir šokėjas Petras Lisauskas.
 

A. Veryga: „Būtinus kompensuojamus vaistus gali įsigyti daugiau žmonių“

2018-12-18
Statistika rodo, kad sunkiomis ligomis sergantys žmonės turi vis daugiau galimybių įsigyti jų gydymui gyvybiškai svarbių kompensuojamų vaistų. To pasiekti pavyko per šiuos metus ne tik išplėtus kompensuojamųjų vaistų sąrašą, bet ir sutaupius 15 mln. eurų. Skaičiuojama, jog pradėjus įgyvendinti kainodaros pakeitimus, perkančiam kompensuojamus vaistus, mokama paciento priemoka už receptą vidutiniškai sumažėjo apie 2,8 euro.
 

Klinikinės rekomendacijos asmenims, sergantiems širdies ir kraujagyslių ligomis, keliaujant į aukštumas

2018-12-18
Šiuo metu kelionių pasirinkimo galimybės daugeliui žmonių leidžia pasiekti vietoves, kurios yra aukštai virš jūros lygio. Tokios galimybės prieinamos ir mažai fiziškai aktyviems, pagyvenusiems ar ligotiems žmonėms. Aukštumos – tai vietos, esančios aukščiau nei 2500 metrų virš jūros lygio. Žmogaus organizmui toks aukštis sukelia daugybę fiziologinių reakcijų, kurios yra tikras iššūkis jo sveikatai. Fiziologiniai prisitaikymo mechanizmai didina širdies ir kraujagyslių sistemos darbo krūvį, tačiau tikroji širdies ir kraujagyslių ligų rizika, susijusi su padidėjusiu aukščiu virš jūros lygio, vis dar yra tyrimų ir diskusijų objektas.
 

Kvėpavimo nepakankamumas sergant neuromuskulinėmis ligomis

2018-12-18
Kvėpavimo nepakankamumą gali sukelti ne tik kvėpavimo, bet ir kitų organų sistemų ligos. Viena iš tokių ligų grupių – neuromuskulinės ligos (pvz.: šoninė amiotrofinė sklerozė, Diušeno raumenų distrofija). Tai ligos, pažeidžiančios kvėpavimo raumenis, juos inervuojančius nervus ar kvėpavimo centrą galvos smegenyse. Kvėpavimo nepakankamumas pasireiškia sutrikus vienos ar kelių kvėpavime dalyvaujančių raumenų grupių veiklai. Įkvėpimo raumenų pažeidimas sukelia nepilną krūtinės ląstos išsiplėtimą, todėl sutrinka ventiliacija ir dujų apykaita plaučiuose. Sutrikus dujų apykaitai organizmas negauna pakankamai deguonies, kaupiamas anglies dvideginis, kurio didelė koncentracija kraujyje slopina kvėpavimo centrą. Iškvėpimo raumenų pažeidimas lemia neproduktyvų išsikosėjimą, dėl to kvėpavimo takuose kaupiasi sekretas, galintis juos užkimšti. Pažengęs bulbarinių raumenų, atsakingų už kalbą, kramtymą, rijimą, silpnumas gali sukelti viršutinių kvėpavimo takų obstrukciją bei didinti aspiracijos į plaučius riziką. Visa tai gali sukelti lėtines, pasikartojančias ir sunkiai gydomas kvėpavimo takų infekcijas.
 

Galvos ir kaklo gleivinės melanoma

2018-12-18
Gleivinės melanoma – tai retas, labai agresyvus bei blogos prognozės navikas, dažniausiai nustatomas galvos ir kaklo srityje. Vienerių, trejų ir penkerių metų išgyvenamumas nuo 2000 m. iki 2007 m. Europoje buvo atitinkamai 63 proc., 30 proc. ir 20 proc. Prienosiniai sinusai, nosies ir burnos ertmė – sritys,
 

„Galime ir toliau gerinti kardiovaskulinių išeičių antrinę profilaktiką“

2018-12-18
New England Journal of Medicine paskelbė išsamius Praluent® (alirokumabo) kardiovaskulinių baigčių tyrimo rezultatus.
 

Apie ODYSSEY OUTCOMES tyrimą

2018-12-18
ODYSSEY OUTCOMES (n = 18 924) tyrime vertintas vaisto Praluent poveikis didžiųjų nepageidaujamų kardiovaskulinių reiškinių (angl. major adverse cardiovascular events, MACE) pasireiškimui pacientams, kurie patyrė ūminį vainikinį sindromą (angl. acute coronary syndrome, ACS) per 1–12 mėnesių iki įtraukimo į tyrimą laikotarpiu (mediana 2,6 mėn.) ir kuriems jau buvo skiriamas intensyvus ar maksimalus toleruojamas gydymas statinais. Pacientai buvo priskirti atsitiktinėms imtims ir vartojo Praluent (n = 9462) arba placebą (n = 9462), stebėjimo laikotarpio mediana buvo 2,8 metų, kai kurių pacientų gydymas tęsėsi iki 5 metų. Maždaug 90 proc. pacientų buvo taikomas intensyvus gydymas statinais.
 

Dėmesio, kviečia Kauno nacionalinis dramos teatras!

2018-12-17
Nacionalinis Kauno dramos teatras sveikatos priežiūros ir farmacijos specialistams turi džiugių naujienų: visą gruodį džiuginęs nuolaidomis, teikia paskutinį pasiūlymą – gruodžio 20 dieną bilietus į nurodytus Nacionalinio Kauno dramos teatro spektaklius įsigykite net su 40 proc. nuolaida!
 
 

Ko siekiama kognityvine elgesio terapija miegui?

2018-12-17
KET nemigai esmė – išsiaiškinti asmens, patiriančio miego sutrikimą, mąstymo ir elgesio klaidas, kurios sukelia ir palaiko problemą, ir jas pakoregavus pagerinti miego kokybę, savijautą ir pasitenkinimą miegu bei gyvenimu. Šiuo atveju taikomos kognityvinės ir elgesio terapijos metodikos (darbas su mąstymo klaidomis, su miegu susijusio elgesio koregavimas, emocijų, visų pirma, nerimo valdymo priemonės ir kt.) leidžia daugeliui žmonių išspręsti arba palengvinti miego sutrikimų sąlygotas problemas ir taip pagerinti gyvenimo kokybę.
 

Išleistas naujas „Lietuvos gydytojo žurnalo“ numeris

2018-12-03
Informuojame, kad prenumeratoriai jau gavo naują „Lietuvos gydytojo žurnalo“ numerį. Aštuntajame šių metų numeryje, kaip įprastai, rasite daug naudingos informacijos įvairiomis gydymo temomis (žemiau žiūrėkite visą turinį). Žurnalą galite įsigyti redakcijoje Kaune, Karaliaus Mindaugo pr. 7, tel. 837 22 10 49.
 

miRNR reikšmė karcinogenezei ir sąsaja su plokščialąsčiu gerklų vėžiu

2018-12-03
Plokščialąstis gerklų vėžys (PGV) yra dažniausias viršutinių kvėpavimo takų piktybinis navikas, sudarantis apie 1–2 proc. visų piktybinių navikų. Galvos ir kaklo srityje jis pasireiškia apie 30 proc. pacientų [1]. Nepaisant šiuolaikinės diagnostikos ir gydymo galimybių, pacientų, sergančių PGV, 5 metų išgyvenamumas, ypač vėlesnėse stadijose, negerėja (III–IV stadija – 23–45 proc.) [2]. Siekiant nustatyti naujus imunogenetinius žymenis bei įvertinti jų sąsajas su morfologiniu ir klinikiniu PGV pasireiškimu, pastaruoju metu didelis dėmesys skiriamas mikro RNR (miRNR) tyrimams.
 

Pažinimo funkcijų svarba kochlearinei implantacijai

2018-12-03
Straipsnyje analizuojama pacientų po kochlearinės implantacijos kalbos suvokimo sąsajos su kognityvinėmis funkcijomis, jų adaptacija ir mokymosi tendencijos po implantacijos.
 

2018 m. EKD Arterinės hipertenzijos diagnostikos ir gydymo gairės

2018-11-28
Arterinė hipertenzija (AH) išlieka labiausiai paplitęs ir blogiausiai kontroliuojamas širdies ir kraujagyslių ligų (ŠKL) rizikos veiksnys, sąlygojantis didžiausią mirštamumą nuo visų priežasčių. Pagrindinis šio naujo dokumento tikslas yra pateikti praktines rekomendacijas, kurios padėtų geriau diagnozuoti bei gydyti AH, siekti geresnių tikslinių arterinio kraujospūdžio (AKS) verčių kontrolės, skiriant efektyvų ir paprastą medikamentinį gydymą. Naujosios AH gydymo gairės skirtos suaugusiesiems, t. y. sulaukusiems ir vyresniems nei 18 m. pacientams, ir keičia 2013 m. AH gairių dokumentą.
 

Psichoneuroendokrinologija. Jos svarba klinikinėje gydytojo praktikoje

2018-11-28
Psichologinių veiksnių ir nervų sistemos reikšmė endokrininei sistemai jau žinoma daug metų. Tačiau atsiradus molekulinės medicinos, genų analizės ir epigenetikos įvertinimo metodams pavyko suprasti mechanizmus, kaip autonominės nervų sistemos aktyvumas keičia už emocijas atsakingų smegenų sričių (limbinės sistemos) neuronų genų aktyvumą, kokie asmenybės bruožai ir streso reakcijos keičia pagumburio branduolių aktyvumą, reguliuojantį įvairių organizmo hormonų aktyvumą. Supratus šiuos mechanizmus, klinikinėje praktikoje galima pacientams parinkti rekomendacijas nesintetinėmis farmakologinėmis priemonėmis pagerinti sveikatos būseną.
 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.