Valstybinė ligonių kasa primena, kad Europos sveikatos draudimo kortelė (ESDK) patvirtina apdraustųjų teisę laikinai viešint Europos Sąjungos šalyse, Islandijoje, Lichtenšteine, Norvegijoje ir Šveicarijoje gauti būtinosios medicininės pagalbos paslaugas, kurių išlaidas visiškai arba iš dalies apmoka ligonių kasos.

Lietuvos naujienos

Lyderių link... Svarbiausios šiandienos ortopedijos traumatologijos aktualijos

2019-05-22
Ortopedija traumatologija apima dvi diagnostikos ir gydymo sritis, kurios tarpusavyje glaudžiai susijusios. Traumatologija – tai sužalojimų (traumų) ir jų gydymo mokslas. Ortopedija – judamojo aparato deformacijų chirurgija. Šios srities specialistams, pasitelkus naujausias metodikas ir technologijas, tenka atlikti neretai labai sudėtingas operacijas, ieškoti geriausių sprendimų siekiant išvengti komplikacijų ir užtikrinti sėkmingą gydymą. Apie tai, kaip šiandien vystosi ortopedijos traumatologijos sritis, kokie iššūkiai laukia specialistų, kaip sekasi diegti naujoves ir spręsti kitus aktualius kasdienės veiklos klausimus, kalbamės su Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Mokslų akademijos Ortopedijos traumatologijos klinikos vadovu profesoriumi Alfredu Smailiu.
 

Išskirtinė para organų donorystėje: dalyvavo dvi Lietuvos ir dvi užsienio komandos

2019-05-22
Praėjusios paros įvykiai įrodė, kad organų donorystė nepaiso sienų tarp šalių. Donorinėje ligoninėje paruošto donoro organai suteiks viltį pasveikti trims Lietuvos žmonėms, vienam Kroatijos ir vienam Vokietijos gyventojui.
 

Latentinė vaikų tuberkuliozė... Kas neramina?

2019-05-21
Tuberkuliozė – labiausiai pasaulyje paplitusi infekcija. Lietuva pagal šios ligos paplitimo ir ją sukeliančių mikobakterijų atsparumo vaistams skaičius Europoje dėl pirmos vietos „konkuruoja“ tik su Rumunija. Nors dažniausiai visuomenė bauginama dėl atviros tuberkuliozės pavojaus, specialistai įspėja dėl latentinės (slaptosios) šios ligos formos. Daugiau nei du milijardai žmonių pasaulyje yra užsikrėtę tuberkulioze, tačiau apie tai gali nė neįtarti. Neretai be dėmesio lieka vaikai, kai net neįtariama, jog jie serga arba yra šio viruso nešiotojai... Plačiau apie tai kalbamės su LSMU MA Vaikų ligų klinikos Vaikų lėtinių kvėpavimo organų ligų centro vadove, doc. dr. Valdone Misevičiene.
 

Paskelbtas konkursas į Klaipėdos Jūrininkų ligoninės direktoriaus pareigas

2019-05-21
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) paskelbė konkursą į VšĮ Klaipėdos Jūrininkų ligoninės direktoriaus pareigas.
 

Idiopatinė plaučių fibrozė: reikšmingas proveržis gydant sunkią ligą

2019-05-21
Idiopatinė plaučių fibrozė (IPF) – tai lėtinė nežinomos etiologijos liga, kuriai būdinga progresuojanti plaučių fibrozė, pasireiškianti tarpląstelinės medžiagos (kolageno ir fibroblastų) kaupimusi ir progresuojančiais struktūriniais plaučių pokyčiais. IPF pažeidžia tik plaučius, todėl jai būdingi radiologiniai ir (arba) morfologiniai įprastinės pneumonijos požymiai. Nors Lietuvoje šios ligos registro nėra, per metus nustatoma apie 50 naujų ligos atvejų. IPF serga beveik išimtinai vyreni nei 50 m. asmenys, dažniau vyrai ir rūkantys asmenys. IPF prognozė beveik visada bloga: nuo diagnozės nustatymo pacientai išgyvena vidutiniškai 2–4 metus.
 

Atsisako perteklinių pažymų apie vaikų sveikatą

2019-05-20
Siekdama gerinti vaikų sveikatos priežiūros kokybę ir bendradarbiaudama su šeimos gydytojų bei tėvų bendruomene, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) atsisako perteklinių pažymų ir tobulina jų turinį. Dalis naujovių bus įdiegta dar šiemet, kitos – kitąmet. Jas įdiegus, ugdymo įstaigoms bus suteikiama daugiau reikalingos informacijos, padėsiančios ugdyti vaikus pagal jų sveikatos būklę. Tėvams specialiai dėl popierinių pažymų nebereikės varstyti gydymo ir ugdymo įstaigų durų, nes viskas bus elekroninėje erdvėje ir lengvai pasiekiama.
 

Kauno klinikose įsteigti fondai gydytojų ir slaugos specialistų kvalifikacijai kelti

2019-05-17
Kauno klinikos pirmosios Lietuvoje įsteigė Slaugos specialistų kvalifikacijos kėlimo fondą, kuriuo skyrė 250 000 eurų savo slaugytojų kvalifikacijai kelti. Iš fondo lėšų šie specialistai turės galimybę kelti savo kvalifikaciją įvairiuose mokymuose, konferencijose ar renginiuose užsienyje. Iki šiol jie tą darydavo savo asmeninėmis, rėmėjų arba profilinių klinikų specialiosiomis lėšomis.
 

Gerybinis paroksizminis pozicinis vertigo. 2017 metų atnaujintų rekomendacijų apžvalga

2019-05-17
Šiame straipsnyje pateikiama glausta 2017 m. atnaujintų GPPV klinikinės praktikos rekomendacijų apžvalga. Gairėmis siekiama pagerinti GPPV sergančio paciento priežiūros ir gydymo rezultatus, tiksliau ir efektyviau diagnozuojant GPPV, mažinant vestibulinę funkciją slopinančių vaistų vartojimą ir netikslingų tyrimų taikymą bei skatinant deramų repozicinių pratimų taikymą.
 

Opiniu kolitu serganti Silvija – išmokau labiau džiaugtis gyvenimu

2019-05-17
Daugiau kaip 3 milijonai žmonių Europos Sąjungoje serga uždegiminėmis žarnyno ligomis – opiniu kolitu ir Krono liga. Sergančių šiomis ligomis Lietuvoje taip pat daugėja. Kaip pasakoja Silvija, jai opinis kolitas prasidėjo po didelio ilgalaikio streso. „Su šia liga draugauju virš dešimt metų ir galiu pasakyti tik tiek – reikia mažiau nervuotis ir labiau džiaugtis gyvenimu“, – pasakojimą pradeda Kauno klinikų pacientė.
 

Tonzilektomija ir imunitetas

2019-05-16
Straipsnyje pateikiama literatūros apžvalga apie gomurinių tonzilių bei tonzilektomijos (TE) reikšmę žmogaus organizmui. Nagrinėjama operacijos galima įtaka imunoglobulino A nefropatijos ir žvynelinės gydymui. Daugumoje analizuotų straipsnių pateikta išvada, kad tonzilektomija neturėjo reikšmingos įtakos imunitetui tiek sisteminiu, tiek vietiniu atžvilgiais. Vertinant TE įtaką lėtinėms ligoms, autoriai nurodo operacijos naudą, kada pašalinamas pastovus lėtinės infekcijos šaltinis. Nuomonė, kad gomurinės tonzilės yra reikšmingas imuninės sistemos funkcinis vienetas, nebuvo pagrįsta.
 

Plautinės hipertenzijos diagnostikos ir gydymo naujienos

2019-05-15
Plautinė hipertenzija (PH) – progresuojanti plaučių kraujagyslių liga, kuri, tinkamai negydoma, lemia negrįžtamus dešiniojo skilvelio nepakankamumo požymius ir blogą prognozę. Net ir gydant PH sąlygoja didesnį pacientų mirštamumą. Ligos patofiziologija yra sudėtinga, išlieka daug neatsakytų klausimų. Pagrindinis patologinis šio sindromo bruožas – visų trijų plaučių smulkiųjų arteriolių sluoksnių (intimos, medijos ir adventicijos) remodeliavimasis – endotelio ląstelių, lygiųjų raumenų ląstelių, fibroblastų proliferacija, uždegiminių T ir B ląstelių, citokinų didėjimas, augimo faktorių ekspresija.
 

Kauno klinikinės ligoninės vadovo konkursą laimėjo prof. A. Naudžiūnas

2019-05-14
Sveikatos apsaugos ministerija pranešė, jog Kauno klinikinės ligoninės vadovo konkursą laimėjo prof. Albinas Naudžiūnas, kuris iki šiol laikinai eina šios gydymo įstaigos direktoriaus pareigas.
 

Latentinė vaikų tuberkuliozė... Kas neramina?

2019-05-14
Tuberkuliozė – labiausiai pasaulyje paplitusi infekcija. Lietuva pagal šios ligos paplitimo ir ją sukeliančių mikobakterijų atsparumo vaistams skaičius Europoje dėl pirmos vietos „konkuruoja“ tik su Rumunija. Nors dažniausiai visuomenė bauginama dėl atviros tuberkuliozės pavojaus, specialistai įspėja dėl latentinės (slaptosios) šios ligos formos. Daugiau nei du milijardai žmonių pasaulyje yra užsikrėtę tuberkulioze, tačiau apie tai gali nė neįtarti. Neretai be dėmesio lieka vaikai, kai net neįtariama, jog jie serga arba yra šio viruso nešiotojai... Plačiau apie tai kalbamės su LSMU MA Vaikų ligų klinikos Vaikų lėtinių kvėpavimo organų ligų centro vadove, doc. dr. Valdone Misevičiene.
 

Telomerų ilgio sąsajos su onkologinėmis ligomis

2019-05-14
Šio straipsnio tikslas – apžvelgti telomerų, telosomų, telomerazės aktyvumo ir jų funkcijos sutrikimo vaidmenį karcinogenezėje. Šių baltyminių struktūrų galimą pritaikymą ir panaudojimą kaip biožymenų vertinant onkologinių ligų prognozę, gydymo atsaką ir numatant tolimąsias baigtis.
 

Naujosios sieros kamščio diagnostikos ir gydymo rekomendacijos

2019-05-14
Sieros kamštis – tai sieros susikaupimas sierai užkemšant išorinę ausies landą, sukeliant specifinius simptomus bei neleidžiant įvertinti ausies landos. 2017 metais Amerikos otorinolaringologų-galvos ir kaklo chirurgų akademija publikavo atnaujintas praktines gaires sieros kamščio diagnostikos ir gydymo klausimais. Šiame straipsnyje apžvelgiamos pagrindinės rekomendacijos.
 

Valgymo sutrikimai šeimos gydytojų klinikinėje praktikoje

2019-05-13
Valgymo sutrikimai (VS) – tai ne gyvenimo būdas ar per toli pažengusi, neapskaičiuota dieta. Tai sunki psichikos liga. Valgymo sutrikimai sutrikdo visas organizmo sistemas ir ženkliai didina mirtingumą. Mirtingumas sergant valgymo sutrikimais didžiausias tarp visų psichikos ligų, jis 12 kartų didesnis nei tų kurie neturi VS. Todėl BPG vaidmuo ypač svarbus atpažįstant ir pradedant gydymą. Daugeliui žmonių, sergančių VS, svarbus pirmasis jų bandymas kreiptis pagalbos – koks bus specialisto požiūris ir atsakas. Jei pirmasis pagalbos ieškojimas yra teigiama patirtis, asmuo labiau linkęs sėkmingai įsitraukti į gydymą ateityje.
 

Viena reikalingiausių profesijų: perspektyvūs, bet neįvertinti

2019-05-10
Naujausi tyrimai rodo, kad jau 2030 metais Vakarų šalyse truks beveik 2.5 mln. slaugytojų. Jų vaidmuo sveikatos priežiūroje stiprėja – slaugytojai vis dažniau savarankiškai konsultuoja gydymo įstaigų pacientus, atlieka procedūras. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) 2020 metus paskelbė slaugytojų ir akušerių metais. Vis dėlto visuomenė dar nėra pakankamai informuota apie šiuos specialistus.
 

Keičiasi licencijavimo tvarka gydytojams, slaugytojams ir akušeriams

2019-05-10
Gydytojams, slaugytojams ir akušeriams bus paprasčiau gauti licencijas. Tai padės mažinti administracinę naštą, taupyti specialistų ir gydymo įstaigų laiką bei išteklius, kartu užtikrinant gydymo paslaugų kokybę.
 

Pritarė registro nuostatų pakeitimams

2019-05-09
Ministrų kabinetas pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) siūlymui atnaujinti Draudžiamųjų privalomuoju sveikatos draudimu registro nuostatus, pagal naujausius šiuo metu galiojančius teisės aktus.
 

Kada ir kaip gydyti bioplėves sergant lėtiniu sinusitu

2019-05-09
Nustatyta, kad ant lėtiniu rinosinusitu sergančių pacientų sinusų gleivinės randamos bioplėvės lemia blogesnius pooperacinius rezultatus. Straipsnis apžvelgia naujausius klinikinius tyrimus apie bioplėvių gydymo efektyvumą sergant lėtiniu rinosinusitu.
 

Vaikų šlapinimosi sutrikimai

2019-05-09
Šlapimo nelaikymas – tai būklė, kai dienos ar nakties metu vaikas nevalingai pasišlapina (dažniau nei kartą per mėnesį ir dažniau kaip tris kartus per 3 mėn.). Tarptautinė vaikų kontinencijos draugija nurodo, kad penkerių metų vaikas turi išlikti sausas dieną ir naktį.
 

Širdies nepakankamumas: susirgus prastėja gyvenimo kokybė

2019-05-08
Širdies nepakankamumu Lietuvoje serga per 100 tūkstančių žmonių. Tai liga, kai širdis nepajėgia tinkamai prisipildyti kraujo ir jo išstumti. Nustačius diagnozę, pusė susirgusiųjų miršta per pirmus penkerius metus, o dešimt metų išgyvena tik ketvirtadalis.
 

Kauno rotušė nusidažys raudonai: tikslas – atkreipti dėmesį į širdies ligas

2019-05-08
Norint atkreipti visuomenės dėmesį bei siekiant apsaugoti sveikus žmones nuo širdies ir kraujagyslių ligų, sulėtinti širdies nepakankamumo progresavimą jau sergantiems, kasmet gegužės mėnesio pirmąją savaitę Europoje minima Širdies nepakankamumo savaitė. Šiemet Kaune ją inicijuoja LSMU Kauno Klinikos, Lietuvos širdies asociacija, Kauno krašto kardiologų draugija ir Širdies nepakankamumu sergančiųjų asociacija.
 

Kauno klinikų Vaikų ligų klinikos profesorius Rimantas Kėvalas - apie febrilinius traukulius

2019-05-08
Karštiniai (febriliniai) traukuliai (KT) – tai su karščiavimu susiję kūdikių ir mažų vaikų (nuo 6 mėn. iki 6 metų) priepuoliai, nesant neuroinfekcijos arba kitos žinomos ūminės priežasties, taip pat jei vaikui anksčiau nėra buvę neprovokuotų epilepsijos priepuolių. Karštiniai traukuliai yra dažniausia vaikų traukulių rūšis nuo 6 mėn. iki šešerių metų amžiaus, pasitaiko apie 2–5 proc. visų vaikų. Traukuliai beveik visada toniniai-kloniniai ir generalizuoti, tik apie 5 proc. gali būti ne toniniai-kloniniai, pasireikšti be sąmonės sutrikimų, tik su akių nukrypimais, atonijos arba cianozės reiškiniais. Dažniausiai pirmasis KT priepuolis įvyksta 14–24 mėn. amžiaus vaikams. 80–85 proc. KT įvyksta vaikams iki trejų metų.
 

Ozena – kas tai?

2019-05-07
Straipsnyje pateikiami lėtinės nosies ligos – ozenos, žinomos kaip sausasis rinitas, pagrindiniai etiopatogeneziniai veiksniai, paplitimas ir diagnostikos ypatumai. Apžvelgtos ir atnaujintos Ozenos konservatyvaus ir chirurginio gydymo rekomendacijos.
 

Organų donorystės paradoksai: pritariančiųjų daugėja, transplantacijų – ne

2019-05-07
Pritariančiųjų organų donorystei skaičius perkopė 30 000 – sutikimą organų donorystei po savo mirties jau pasirašė 30 012 Lietuvos gyventojų, informuoja Nacionalinis transplantacijos biuras. Iš jų 19 835 sutikimus pasirašė moterys ir 10 177 – vyrai. 9520 sutikimų buvo pasirašyta elektroniniu būdu, o 20492 – užpildžius popierinę formą.
 

2 tipo cukrinio diabeto medikamentinio gydymo aktualijos

2019-05-07
Pastaruoju metu 2 tipo cukrinio diabeto (2 tipo CD) gydymo pasirinkimo galimybės, pagerėjus pagrindinių fiziologinių šios ligos sutrikimų supratimui, ženkliai išsiplėtė. Akivaizdu, kad gydymas turėtų būti kompleksinis ir laikomasi požiūrio, kuriuo atsižvelgiama į veiksnius, susijusius su glikemijos kontrole, įskaitant širdies ir kraujagyslių ligų rizikos išsivystymo mažinimą. Amerikos klinikinių endokrinologų asociacija/Amerikos endokrinologų kolegija (AACE/ACE) ir Amerikos diabeto asociacija CD valdymą rekomenduoja pradėti nuo strategijos, susidedančios iš gyvenimo būdo korekcijos ir monoterapijos, teikiant pirmenybę metforminui. Gydymo pasirinkimas yra grindžiamas glikemijos kontrolės veiksmingumu, gydymo saugumu ir tolerancija, įtaka kūno svoriui ir hipoglikemijos išsivystymo rizika, kartu atsižvelgiant į paciento gretutines ligas, vaisto vartojimo būdą bei paties sergančiojo pageidavimus.
 

Terapinė kalio ir magnio koncentracijų svarba širdies ir kraujagyslių ligų prevencijai

2019-05-07
Vienas būdingiausių dabartinių laikų demografinių bruožų – ilgėjanti gyvenimo trukmė ir visuomenės senėjimas. Senstant visuomenei neišvengiamai didėja lėtinių ligų paplitimas. Antai 2016 metais 40 proc. Europos vyrų ir 49 proc. moterų sirgo kokia nors širdies ir kraujagyslių liga (ŠKL). Kas ketvirtas suaugęs žmogus turi padidėjusį kraujospūdį (arterinę hipertenziją), o vyresnio nei 65 metų amžiaus – kas antras.
 

SAM imasi auklėti nėščiąsias atsisakyti žalingų įpročių

2019-05-07
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) primena, jog neatsakingas elgesys nėštumo metu ir prieš jį sukelia didelės žalos būsimo vaikelio vystymuisi. Būtent todėl poros planuodamos nėštumą bent prieš mėnesį turėtų atsisakyti žalingų įpročių ir tinkamai pasirūpinti savo sveikata.
 

I. Šimonytė: „Senstanti visuomenė kelia naujus sveikatos apsaugos ir socialinius iššūkius“

2019-05-06
Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos narė Ingrida Šimonytė spaudos konferencijoje apie senstančioje visuomenėje kylančius sveikatos apsaugos ir socialinių iššūkius pažymėjo, kad reikia užtikrinti paslaugų, kurios leistų pasirūpinti tiek sergančiais artimaisiais, tiek ir slaugantiesiems neleistų iškristi iš darbo rinkos ir aktyvaus socialinio gyvenimo, teikimą.
 

Konkursas Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės direktoriaus pareigoms užimti

2019-05-06
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) paskelbė konkursą Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės (RVUL) direktoriaus pareigoms užimti.
 

„Mirtis tenai viešėjo su juodvarnių būriais...“ (Salomėja Nėris)

2019-05-06
Lietuvių literatūros klasikė, poetė Salomėja Nėris gimė 1904 m. lapkričio 17 d. Kiršų kaime, Alvito valsčiuje, Vilkaviškio apskrityje valstiečių Bačinskų šeimoje. Baigusi studijas Kauno universitete, mokytojavo Lazdijuose, Panevėžyje, Kaune. 1936 m. Paryžiuje ištekėjo už skulptoriaus Bernardo Bučo, 1937 m. gimė sūnelis Saulius. Išleido šešis poezijos rinkinius, keletą eiliuotų pasakų.
 

Gausus menstruacinis kraujavimas: diagnostika ir gydymas

2019-05-03
Gausus menstruacinis kraujavimas (GMK) – daugiau nei 80 ml kraujo netekimas vieno menstruacinio ciklo metu, tai dažna ginekologinė problema, kuri veikia moters fizinę, socialinę, emocinę, materialinę gyvenimo kokybę [1, 2]. Straipsnyje apžvelgiamos NICE 2018 metų gairės. Jose pateikiami gausaus menstruacinio kraujavimo įvertinimo ir gydymo principai, kuriais siekiama padėti sveikatos priežiūros specialistams įvertinti problemą ir pasiūlyti tinkamą gydymą, atsižvelgiant į pacientės nuomonę ir prioritetus.
 

PD-1 inhibitoriai: naujasis vėžio gydymas?

2019-05-03
2018 m. fiziologijos ir medicinos Nobelio premiją už savo pasiekimus onkologijos ir imunoterapijos srityse gavo du imunologai – dr. Jamesas P. Allisonas iš Teksaso universiteto Andersono vėžio centro ir dr. Tasuku Honjo iš Kioto universiteto, atradę naujas galimybes ir proveržį gydant vėžį. Savo tyrimais jie nustatė, kad T limfocitai turi specifinius receptorius, kuriuos aktyvinant yra slopinamas ląstelinis imuninis atsakas. Receptoriai buvo pavadinti CTLA-4 (citotoksinis T limfocitų antigenas 4) ir PD-1 (programmed death-1). Šiuos receptorius gali aktyvuoti vėžio ląstelėse randami specifiniai antigenai, kurie buvo pavadinti PD-L1 (programmed death ligand-1). 2014 m. po ilgų klinikinių tyrimų pirmieji imunoterapiniai vaistai – nivolumabas ir pembrolizumabas buvo pristatyti rinkai. Jie buvo vartojami neoperabilios atsinaujinančios ar metastazavusios melanomos gydymui. Šiai dienai FDA yra patvirtinusi dar keletą imunoterapinių vaistų devynioms vėžio formoms gydyti. 2016 m. FDA patvirtino nivolumabą kaip tinkamą vaistą gydyti atsinaujinančią ar metastazavusią galvos ir kaklo plokščiųjų ląstelių karcinomą, kuri neturi atsako į standartinį chemoterapinį gydymą. 2019 m. sausio mėn. planuojama pristatyti pembrolizumabo paskutinio klinikinio tyrimo rezultatus, taip tikintis pridėti dar vieną imunoterapinį preparatą į galimybių sąrašą.
 

Lietuvos medikams - garbingi apdovanojimai

2019-05-03
Sostinės Vaidilos teatre vyko tradicinis Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) organizuojamas renginys, skirtas pagerbti labiausiai nusipelniusius medikus. Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga garbės ženklus įteikė ir Nusipelniusių Lietuvos medikų vardus suteikė devyniems gydytojams, šešiems sveikatos apsaugos darbuotojams ir penkioms slaugytojoms.
 

Advokatas Vytautas Sirvydis: „Mano diplominis darbas buvo apie kardiodefibriliatorius…“

2019-05-02
Nustebote, kad teisininkai gilinasi į medicinines subtilybes? Pasirodo, garsus Lietuvos advokatas, advokatų kontoros „Gustaitis, Pesenka, Sirvydis, Vaicekauskas ir partneriai“ atstovas Vytautas Sirvydis puikiai „nardo“ ne tik teisės „jūrose“, bet ir medicinos „vandenynuose“, nes yra įgijęs ne vieną profesiją! Tik vėliau jis studijavo ir sėkmingai baigė teisės studijas – pirmasis Vytauto pasirinkimas buvo tuomečio Kauno politechnikos instituto (dabar – Kauno technologijos universitetas) Automatikos fakultetas, Medicininės elektronikos studijų programa… Taigi apie viską iš eilės…
 

Klinikinių veiksnių ir 20-HETE įtaka cukriniu diabetu sergančių ligonių gydymui antiagregantais po ūminės miokardo išemijos sindromų

2019-05-02
Cukriniu diabetu sergantys ligoniai, gydomi antiagregantais po įvykusio širdies vainikinių arterijų ūminės išemijos sindromo (ŪIS), pasižymi didesniu pakartotinio miokardo infarkto (MI) ar stentų trombozių dažniu nei cukriniu diabetu nesergantys ligoniai. PLATO (angl. Study of Platelet Inhibition and Patient Outcomes) tyrimas, kurio rezultatai publikuoti 2010 metais, parodė, kad naujesnis antiagregantas tikagreloras yra pranašesnis nei klopidogrelis, apsaugant nuo pakartotinių išemijos įvykių persirgusius ŪIS pacientus, nepriklausomai nuo to, ar ligonis serga cukriniu diabetu [1]. Kiti tyrimai taip pat atskleidė, kad pacientų, gydytų senesnės kartos vaistu klopidogreliu, mirtingumas buvo didesnis nei prasugreliu arba tikagreloru gydytų ligonių [2]. Trombocitų agregacijos (aktyvumo) tyrimai parodė, jog klopidogrelį vartojusiems cukriniu diabetu sergantiems pacientams išlieka didesnis trombocitų reaktyvumas nei cukriniu diabetu nesergantiems. Didinama klopidogrelio dozė cukriniu diabetu sergančių pacientų neapsaugo nuo padidėjusio trombocitų reaktyvumo [3]. Nepaisant to, iki šiol Europos kardiologų draugijos (EKD) (angl. ESC, European Society of Cardiology) ūminės išemijos sindromų gydymo gairėse tiek cukriniu diabetu sergantiems, tiek juo nesergantiems ligoniams rekomenduojama taikyti vienodą gydymo strategiją [4, 5].
 

Vainikinių arterijų mikrovaskulinė disfunkcija – dažna, bet nepakankamai įvertinama krūtinės anginos priežastis

2019-05-02
Įprastai didžiausias dėmesys krūtinės anginos metu yra skiriamas epikardinių vainikinių arterijų patologijai [1]. Tačiau neseniai paaiškėjo, kad šios ligos patogenezėje svarbus vaidmuo tenka smulkiųjų-intramuralinių kraujagyslių pokyčiams. Tai vadinama vainikinių arterijų mikrovaskuline disfunkcija Skiriamos keturios šios ligos formos: 1) vainikinių arterijų mikrovaskulinė disfunkcija nesant kitos miokardo ligos ir vainikinių arterijų obstrukcijos; 2) vainikinių arterijų mikrovaskulinė disfunkcija esant kitai miokardo patologijai; 3) vainikinių arterijų mikrovaskulinė disfunkcija esant obstrukcinei vainikinių kraujagyslių ligai; 4) jatrogeninė vainikinių arterijų mikrovaskulinė disfunkcija, dažniausiai sąlygota perkutaninių vainikinių arterijų intervencijų ar aortos vainikinių arterijų jungčių suformavimo operacijų (AVAJO) [1].
 

Dėl tabletės išvaizdos pokyčių pacientai nustoja vartoti vaistus

2019-05-02
Vaisto išvaizda yra svarbi formuojant paciento sveikatos priežiūros patirtį. Medikamento išvaizdos pakitimas gali sukelti pacientui sumaištį ir lemti vaisto vartojimo klaidas. Vaistų, skiriamų lėtinėms ligoms gydyti, išvaizdos pokyčiai gali lemti vaisto vartojimo režimo nesilaikymą ir turėti neigiamos įtakos sveikatai. Vienas tyrimas parodė, kad bioekvivalentinių vaistų nuo epilepsijos spalvos pokytis buvo susijęs su beveik 30 proc. didesne nereguliaraus vaisto vartojimo rizika.
 

Pacientų gydymui skiriama pinigų suma nėra ir nebus ribojama

2019-04-30
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) paneigia savaitgalį viešoje erdvėje paskleistą klaidingą ir tikrovės neatitinkančią informaciją, kad esą vieno paciento gydymui bus ribojama skiriama pinigų suma iki 30 tūkst. eurų. Tai yra melaginga informacija, kuri sukėlė nerimą daugeliui mūsų šalies pacientų.
 

Europos medicinos studentai 2020 m. regiono susitikimui pasirinko Vilnių

2019-04-30
2020-aisiais Lietuvos sostinė kelioms dienoms taps medicinos studentų traukos centru - čia vyks Europos regiono medicinos studentų susitikimas (EuRegMe). Renginį organizuos Lietuvos medicinos studentų asociacija (LiMSA). Tai bus pirmasis tokio masto renginys Baltijos šalyse, suteiksiantis įvairiapuses tobulėjimo galimybes medicinos studentams.
 

EK pirmininko pavaduotojo Jyrki Kataineno pareiškimas

2019-04-29
„Skiepijimas yra viena sėkmingiausių visuomenės sveikatos priemonių. Skiepai ne tik apsaugo nuo ligų ir gelbsti gyvybes, bet ir sumažina sveikatos priežiūros išlaidas. Per du pastaruosius amžius sistemingai įrodyta, kad skiepai veikia. Tiesą sakant, tai nėra nuomonės klausimas. Deja, regime sukrečiančias antraštes, kad pastaraisiais metais padaugėjo ligų, kurių galima išvengti skiepijant, protrūkių. Jų neigiamas poveikis sveikatai milžiniškas, kartais nepavyksta išvengti ir mirčių. Šiais metais Pasaulio sveikatos organizacija dezinformaciją apie skiepus įvardijo kaip vieną iš 10 didžiausių grėsmių visuomenės sveikatai. Bet ar tai reiškia, kad menksta pasitikėjimas mokslu?
 

Krūtinės skausmai vaikystėje

2019-04-29
Vaikų ir paauglių krūtinės skausmai yra dažni, keliantys nerimą pacientams, jų tėvams ir gydytojams. Šie vaikai dažnai kreipiasi į gydytoją ar yra siunčiami į vaikų skubiosios pagalbos centrus ar vaikų kardiologo konsultacijos. Tai antroji priežastis, po išklausytų ūžesių auskultuojant širdį, kodėl vaikai yra atsiunčiami vaikų kardiologo konsultacijos [1] Vaikų širdinės krūtinės skausmo priežastys yra labai retos ir išaiškinamos tik 2 proc. krūtinės skausmais besiskundžiančių pacientų.[5, 2] Dėl to dažnai diskutuojama, ar visi šie pacientai turi būti pakonsultuoti vaikų kardiologo, ar jiems turi būti atlikti brangūs , sudėtingi diagnostiniai tyrimai.
 

Tarptautiniai ekspertai tariasi, kaip efektyviai panaudoti sveikatos sektoriui skiriamas lėšas

2019-04-28
Šiomis dienomis Vilniuje vyksta 3-iasis Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) Jungtinio sveikatos sistemų tinklo susitikimas tema „Sveikatos priežiūros efektyvumo didinimas gerinant sektoriaus finansavimą ir valdymą“.
 

Balandžio 27-oji - Medicinos darbuotojų diena!

2019-04-26
Mieli kolegos gydytojai, slaugytojai, visi, sergstintieji sveikatą! Sveikiname su Jūsų profesine švente - rytoj Jūs minėsite Medicinos darbuotojų dieną... Jūs visada esate arčiausiai sergančio, bejėgio, labiausiai pažeidžiamo, pagalbos prašančio žmogaus... Jūs esate arčiausiai skausmo ir arčiausiai vilties... Mūsų redakcijos kolektyvas linki Jums tolesnės profesinės sėkmės, nuoširdžios pacientų meilės ir dėkingumo, tvirtybės ir asmeninės laimės...
 

Kaip pagerinti sveikatos sistemos efektyvumą?

2019-04-26
Šiandien Seimo Sveikatos reikalų komitetas kartu su Sveikatos apsaugos ministerija, Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacija (POLA) ir organizacija „Youth Cancer Europe“ rengia tarptautinę konferenciją „Būdai gerinti sveikatos sistemos efektyvumą“. Konferencija vyks Seimo III rūmuose, Konferencijų salėje. Pradžia – 10 val.
 

Apie fizinio aktyvumo naudą ir priemones, kurios gali padėti pajutus sąnarių skausmą

2019-04-25
Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) dalinasi ne itin džiugia statistika: tik apie 20 proc. sveikatos lemia paveldimumas ir aplinka, o net 50 proc. – gyvenimo būdas. Vienas iš svarbiausių ir šiandien ypač aktualių veiksnių, be kurių neapsieisime, norėdami kuo ilgiau išlikti sveiki, žvalūs ir energingi, yra nuolatinis fizinis aktyvumas. Svarbu ir tai, kad fizinis aktyvumas negali tapti prievarta – tai turi būti malonus, individualiai pasirinktas ir suformuotas įprotis, be kurio sunku įsivaizduoti kasdienybę.
 

Vakcinos veikia: kartu mes galime apsisaugoti nuo užkrečiamųjų ligų

2019-04-25
Europoje balandžio 24–30 d. minima Europos imunizacijos savaitė, kurios pagrindinis tikslas – skatinti imunizaciją kaip gyvybiškai būtiną norint užkirsti kelią vakcinomis kontroliuojamoms ligoms ir saugoti žmonių gyvybes.
 

Efektyvi sistolinio AKS korekcija – geresnis baigčių valdymas

2019-04-25
Daugeliu patikimų klinikinių tyrimų įrodytas akivaizdus ryšys tarp padidėjusio kraujospūdžio ir širdies ir kraujagyslių ligų (ŠKL) išsivystymo rizikos. Taip pat įrodyta, kad sumažinus arterinę hipertenziją (AH) atitinkamai sumažėja tokių grėsmingų ŠKL įvykių, kaip insultas ar miokardo infarktas, dažnumas. Nustatyta, kad sistolinė AH labiau susijusi su ŠKL rizika nei diastolinė AH, be to, gydyti ir kontroliuoti sistolinę AH sunkiau nei diastolinę AH. Sistolinė AH pasitaiko dažniau nei diastolinė, ypač vyresniame amžiuje. Anksčiau neteisingai buvo manoma, kad ŠKL riziką labiau didina diastolinė AH, todėl dauguma klinikinių tyrimų praeityje buvo atliekami vertinant taikomo gydymo įtaką diastoliniam kraujospūdžiui. Sistolinės AH kontrolės galimybės kol kas nepakankamai ištyrinėtos ir reglamentuotos.
 

Rupatadino saugumas ir poveikis pacientų gyvenimo kokybei

2019-04-25
Antihistamininiai vaistai išlieka pirmaeiliais medikamentais sergant alerginiu rinitu. Kasdienėje klinikinėje praktikoje antihistamininio vaisto parinkimą lemia daug veiksnių, tačiau reikšmingiausi yra efektyvumas ir saugumas. ARIA/EAACI gairėse apibrėžta, koks turėtų būti idealus II kartos antihistamininis vaistas. Vertinant efektyvumą, idealus antihistamininis vaistas turėtų būti veiksmingas gydant epizodinį ir nuolatinį rinitą, malšinti visus nosies simptomus, įskaitant ir nosies užgulimą, pagerinti alergijos sukeltus akių simptomus, palengvinti astmos simptomus, būti efektyvus vaikams. Vertinant saugumą, antihistamininis vaistas turėtų nesukelti mieguistumo, neveikti pažintinių ir psichomotorinių funkcijų, neturėti anticholinerginio efekto, nesukelti svorio augimo, neturėti nepageidaujamo poveikio širdies ir kraujagyslių sistemai, būti ištirtas vaikų ir vyresnio amžiaus žmonių populiacijose. Taip pat labai svarbu, kad vaistui pasirodžius rinkoje būtų užtikrintas tolesnis jo saugumo stebėjimas.
 

Vaikų cukrinio diabeto diagnostika

2019-04-24
Cukrinis diabetas (CD) yra metabolinių sutrikimų visuma, kai nustatoma lėtinė hiperglikemija bei angliavandenių, riebalų ir baltymų apykaitos sutrikimai. Vaikai, kitaip nei suaugusieji, dažniausiai serga pirmojo tipo cukriniu diabetu (1 tipo CD), kurio priežastis – autoimuninis ar idiopatinis ß-ląstelių žuvimas, dažnai lydimas absoliutaus insulino stygiaus. Lietuvoje ši liga sudaro daugiau kaip 90 proc. visų vaikų ir paauglių CD atvejų. Sergamumas šia liga didėja visame pasaulyje. Lietuvoje 2017 m. 1 tipo CD sirgo 930 vaikų, kasmet registruojama daugiau kaip 100 naujų susirgimo atvejų.
 

Vaikų atopinis dermatitas ir odos priežiūra

2019-04-24
Atopinis dermatitas (egzema, gr. exema, exeo – užverdu) (AD) yra lėtinė, varginanti odos uždegimo liga, pasireiškianti įvairiais bėrimo elementais, dažnai sukelianti niežulį, paveikianti visas gyvenimo kokybės sritis ne tik sergančiojo, bet ir jo šeimos narių. Atopiniam dermatitui būdingi paūmėjimai, kurių dažnis nevienodas įvairiems žmonėms ir nevienodai kartojasi ligos metu. Paūmėjimams būdinga: paraudimas, niežulys (nematomas simptomas), papulės, infiltracija. Sunkesniais atvejais būna šlapiavimas ir susidaro šašai. Gali komplikuotis bakterinė infekcija. 10–20 proc. vaikų ir jaunuolių išsivysčiusiose šalyse serga atopiniu dermatitu.
 

Dislipidemijos gydymo aktualijos

2019-04-23
Vienas svarbiausių ir didžiausią susirūpinimą keliančių širdies ir kraujagyslių ligų (ŠKL) rizikos veiksnių yra dislipidemija arba tiksliau – negebėjimas pasiekti tikslinės mažo tankio lipoproteinų cholesterolio koncentracijos. Dažniausia ŠKL ligų išraiška yra aterosklerozės sąlygota išeminė širdies liga, prasidedanti jau antrajame žmogaus amžiaus dešimtmetyje, kai pirmieji lipidiniai ruoželiai atsiranda aortoje.
 

Lietuvoje atsiras didelės svarbos objektas, padėsiantis gelbėti žmonių gyvybes

2019-04-19
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) praneša, kad artimiausiais metais Lietuvoje atsiras ypatingos sveikatos priežiūrai ir mokslui svarbos objektas – ciklotronas, dar žinomas kaip dalelių greitintuvas. Šis tęstinis ES lėšomis finansuojamas projektas leis plėtoti branduolinės medicinos technologijas bei atlikti ženkliai daugiau ankstyvosios onkologinių bei kitų susirgimų diagnostikos tyrimų ir taip reikšmingai prisidės išsaugant vis daugiau Lietuvos gyventojų gyvybių.
 

Lietuvos ligoninės pradėjo jungtinį informacinių sistemų vystymo projektą

2019-04-18
Pirmą kartą Lietuvoje pradėtas jungtinis projektas tarp šalies ligoninių dėl asmens sveikatos priežiūros įstaigų informacinių sistemų vystymo ir priežiūros paslaugų.
 

VLK direktorius apie sveikatos sistemos vertinimą: dalis aspektų jau tobulinami

2019-04-17
Sveikatos priežiūros finansavimui ir organizavimui trūksta nuoseklumo, konstatavo Aukščiausiosios audito institucijos (AAI) pirmą kartą atliktas 2010–2018 m. laikotarpio sveikatos priežiūros sistemos vertinimas. Pasak Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) direktoriaus Gintaro Kacevičiaus, kai kurie vertinime minimi aspektai, susiję su privalomuoju sveikatos draudimu, jau yra tobulinami, kitus – spręsti bus imtasi jau artimiausiu metu.
 

Statinai ir jų nauda ne tik antrinei prevencijai jau sergantiems, bet ir pirminei prevencijai – dar nesergantiems širdies ir kraujagyslių ligomis asmenims

2019-04-16
Pagrindiniai širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksniai yra rūkymas, padidėjęs arterinis kraujo spaudimas, padidėjusi cholesterolio koncentracija kraujyje, netaisyklinga mityba bei mažas fizinis aktyvumas. Širdies ir kraujagyslių ligų vystymuisi įtaką taip pat daro antsvoris, nutukimas, cukrinis diabetas, stresas, piktnaudžiavimas alkoholiu. Vis dėlto padidėjęs cholesterolio ir kitų kraujo riebalų, arba lipidų, kiekis kraujyje yra vienas pagrindinių širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksnių. Daugelis žmonių nejaučia jokių šių ligų simptomų, negeba jų atpažinti ir dažnai net neįtaria, kad serga. Todėl labai svarbu laiku diagnozuoti ligą ir užkirsti kelią galimoms mirtims. Koks gydymo būdas yra pats optimalus? Apie tai kalbamės su VUL Santaros klinikų Kardiologijos ir angiologijos centro kardiologe prof. dr. Žaneta Petrulioniene.
 

Siekia skaidresnės sveikatos sistemos

2019-04-16
Sveikatos apsaugos ministerijoje (SAM) vyko konferencija „Skaidri sveikatos sistema. Ko reikia, kad visuomenė pasitikėtų?“, kurioje diskutuota, kaip medikai, valdžios institucijos ir gyventojai gali prisidėti prie skaidrios sveikatos sistemos kūrimo.
 

Pakopinis PSI nutraukimas pacientams, kuriems įtariama GERL laringofaringinė forma

2019-04-16
Gastroezofaginio refliukso ligos laringofaringinė forma (GERL LF) yra ekstraezofaginė GERL forma, kurios įprastinė gydymo taktika yra empirinis rūgštingumo mažinimas protonų siurblio inhibitoriais (PSI), H2 receptorių blokatoriais ar abiem vaistais iš karto. Nutraukiant PSI, yra tikslingiau tai padaryti laipsniškai nei staiga, siekiant išvengti skrandžio rūgšties hipersekrecijos atkryčio nutraukus gydymą. Šiame straipsnyje nagrinėjamas pakopinio PSI nutraukimo efektyvumas pacientams, sergantiems GERL LF.
 

Konsoliduotuosius pirkimus pasirinkusios įstaigos pernai valstybei sutaupė 0,5 mln. eurų

2019-04-15
Ypač konkurencingos prekių kainos, o kartais ir nemokamos paslaugos viešajam sektoriui gali tapti prieinamos arba bent dažnesnės. Tai taptų kasdienybe, jei įsigydamos reikiamas prekes ir paslaugas, įstaigos išnaudotų visas CPO LT sukurtas priemones, padedančias sumažinti kainas. Pernai, įvykdžius konsoliduotuosius viešuosius pirkimus, valstybei buvo sutaupyta beveik pusė milijono eurų.
 

Mikroelementų svarba kasdienei paciento savijautai ir atokiosioms baigtims

2019-04-12
Lietuvoje kasmet širdies ir kraujagyslių ligos lemia 56 proc. mirčių. Dėl nerūpestingo ir atsainaus sergančiųjų požiūrio į širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksnius, jų netinkamo valdymo neretai žmogaus kraujagyslių amžius gerokai viršija biologinį amžių. Tuo galima paaiškinti jaunų žmonių susirgimą ūminiais širdies ir galvos smegenų infarktais, padidėjusio arterinio kraujospūdžio liga, diagnozuotomis įvairiomis širdies ir kraujagyslių pažaidomis. Žinoma, geriausia būtų atpažinti pirmuosius širdinės sveikatos sutrikimo požymius, tinkamai vertinti visus pacientų nusiskundimus, kurių koregavimas gali turėti įtakos širdinės ligos pasireiškimui. Apie tai, koks šiame procese galėtų būti farmacijos specialistų vaidmuo, kalbamės su Lietuvos širdies asociacijos prezidentu profesoriumi Raimondu Kubiliumi.
 

Žinia medicinos studijų rezidentams

2019-04-11
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) kviečia medicinos studijų absolventus dalyvauti ES lėšomis finansuojamuose projektuose, kurių metu bus galima studijuoti nemokamai medicinos rezidentūroje ir įgyti šeimos gydytojo, neurologo, kardiologo ar pulmonologo specialybę.
 

Sėkmė skaičiuojama ne metais, o išgelbėtomis gyvybėmis

2019-04-11
Vakar Neonatologijos klinikos Naujagimių intensyviosios terapijos skyriuje buvo neeilinė diena – švenčiamas 30 metų jubiliejus. Skyriaus sėkmė skaičiuojama ne metais, ne brangia ir modernia aparatūra, kurios skyriuje apstu, o išgelbėtomis gyvybėmis, šypsenomis, kurias savo artimiesiems pasveikę dovanoja ypatingai sunkios būklės buvę naujagimiai.
 

Jaunieji gydytojai kelia ir rezidentūros programų bei studijų kokybės kontrolės klausimus

2019-04-09
Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Asta Kubilienė susitiko su jaunųjų medikų organizacijų atstovais ir išklausė nuomones bei pasiūlymus dėl medikų ruošimo proceso trūkumų. Sutarta, kad klausimus būtina nagrinėti Sveikatos reikalų komiteto posėdyje.
 

Plaučių vėžio diagnostikos ir gydymo gairių apžvalga

2019-04-09
Plaučių vėžys yra viena labiausiai paplitusių ir blogiausiomis išgyvenamumo prognozėmis pasižyminčių onkologinių ligų pasaulyje. Todėl jos diagnostikai ir gydymui neatsitiktinai skiriamas ypatingas dėmesys. Vasaros pradžioje Lietuvos pulmonologų draugija kartu su Vilniaus universitetu, Lietuvos chemoterapeutų draugija, Lietuvos krūtinės ir širdies chirurgų draugija, Lietuvos laboratorinės medicinos draugija, Lietuvos onkologų draugija, Lietuvos radiologų asociacija, Lietuvos skausmo draugija, Lietuvos spindulinės terapijos sąjunga ir Valstybiniu patologijos centru atliko didžiulį darbą atnaujindama ankstesnes Plaučių vėžio diagnostikos ir gydymo gaires (metodines rekomendacijas). Suburtas būrys geriausių savo srities specialistų Lietuvoje, visų minėtų institucijų atstovų parengė ir pateikė susistemintą visą šiuolaikinę informaciją apie plaučių vėžio morfologiją, biologiją, diagnostiką ir gydymą. Šis dokumentas skirtas įvairių specialybių gydytojams, dirbantiems plaučių vėžio srityje, taip pat gydytojams rezidentams, studentams. Plačiau pakomentuoti šį dokumentą bei išreikšti savo vertinimus paprašėme šias rekomendacijas rengusios darbo grupės narius – VUL Santaros klinikų Pulmonologijos ir alergologijos centro vadovą prof. Edvardą Danilą ir Lietuvos pulmonologų draugijos pirmininką doc. Rolandą Zablockį.
 

2018 m. Amerikos kardiologų draugijos ir Amerikos širdies asociacijos padidėjusios cholesterolio koncentracijos diagnostikos ir gydymo gairių apžvalga

2019-04-08
JAV kardiologų parengtose klinikinės praktikos gairėse pateikiamos rekomendacijos, pritaikytos širdies ir kraujagyslių ligomis (ŠKL) sergantiems ar priklausantiems šių ligų rizikos grupei pacientams. Nors rekomendacijos paremtos remiantis klinikine patirtimi Jungtinėse Amerikos Valstijose, jos yra aktualios gydant pacientus visame pasaulyje. Rekomendacijos gali padėti gydytojams priimti tinkamą gydymo sprendimą. Siekiant užtikrinti rekomendacijų pagrįstumą ir nešališkumą, nė vienas iš bendraautorių negalėjo būti susijęs su farmacijos kompanijomis.
 

Ką turėtų žinoti gydytojas, skirdamas naujos kartos geriamuosius antikoaguliantus?

2019-04-08
Remiantis epidemiologiniais duomenimis, prieširdžių virpėjimu (PV) serga 1 proc. populiacijos. Nuo 10 iki 20 proc. visų sergančių PV pacientų nejaučia ligos simptomų (besimptomis, tylusis PV). Apie 15 mln. žmonių visame pasaulyje kasmet nukenčia nuo insulto, iš kurių mažiausiai 15 proc. atvejų yra susiję su kliniškai diagnozuotu PV. Insultai, susiję su PV, pasižymi blogesnėmis baigtimis, lyginant su insultais, įvykusiais dėl kitų priežasčių. Kas ketvirto išeminio insulto priežastis yra nežinoma – tai kriptogeninis arba nežinomos kilmės embolinis insultas, o „tylusis“ PV gali būti svarbus etiologinis veiksnys.
 

Kauno savivaldybes ragina sutelkti pajėgas tymų situacijai suvaldyti

2019-04-08
Kauno mieste ir rajone fiksuojama daugiausia tymų atvejų, ypač sudėtinga situacija Kauno mieste. Šiandien sveikatos apsaugos viceministras Algirdas Šešelgis dėl nepalankios tymų epidemiologinės situacijos šiose savivaldybėse susitiko su Kauno miesto ir Kauno rajono savivaldybių atstovais.
 

Kviečia nominuoti projektus ES sveikatos srities apdovanojimams

2019-04-05
Europos Komisija kviečia nominuoti projektus ES sveikatos srities apdovanojimams. Šių metų apdovanojimai bus skirti vaikų bei jaunimo nutukimo mažinimo ir prevencijos iniciatyvoms, padedančioms ar padėjusioms gerinti visuomenės sveikatą Europos Sąjungoje. Šios iniciatyvos kvietimo teikti paraiškas momentu turi būti tebevykdomos arba gali būti jau pasibaigusios, bet ne anksčiau kaip 2016 m. sausio 1 d.
 

Apie Vyriausybės struktūrines reformas

2019-04-04
Vyriausybės pasitarime trečiadienį pristatyti vykdomų 6 struktūrinių reformų atlikti darbai ir pirmieji rezultatai. Premjeras paragino ministrus toliau palaikyti reformų įgyvendinimo tempą, įgyvendinti jas laiku, nes Vyriausybei itin svarbus šių darbų tęstinumas, rezultatų siekimas, ilgalaikiai susitarimai.
 

Keisis tvarka dėl priverstinio gydymo

2019-04-04
Ministrų kabinetas įpareigojo Sveikatos apsaugos ministeriją (SAM) patvirtinti tvarką, pagal kurią psichikos ir elgesio sutrikimų turintys pacientai arba pacientai, kurie negeba protingai vertinti savo interesų ir dėl to neįmanoma gauti jų sutikimo gydymui, galės būti priverstinai paguldyti į ligoninę, siekiant jiems suteikti reikiamą pagalbą. Tai reiškia, kad artimiausiu metu bus nustatytos konkrečios taisyklės, kuomet tokie žmonės galės būti priverstinai gydomi.
 

Vaikų kosulio klinikinis įvertinimas ir gydymo būdai: praktinės rekomendacijos

2019-04-04
Pirminėje sveikatos priežiūros sistemoje vaikų kosulys – bene dažniausiai pasitaikantis nusiskundimas. Pastarasis ne tik trukdo vaikui kokybiškai išsimiegoti, žaisti ir lankyti darželį ar mokyklą, bet dažnai kelia ir didelį stresą tėvams. Dauguma kosulio atvejų siejami su prieš tai buvusiomis, savaime praeinančiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis. Šio simptomo gydymo strategijos neatskiriamos nuo atidaus klinikinio įvertinimo ir tikslaus priežastinio veiksnio nustatymo. Klinikinėje praktikoje taikomi ūmaus/lėtinio ir specifiško/nespecifiško vaikų kosulio diagnostikos ir gydymo algoritmai ne tik greičiau palengvina kosulį, bet ir gerina tėvų gyvenimo kokybę.
 

Širdies nepakankamumas ir gretutinės ligos: geležies trūkumas bei anemija

2019-04-03
Širdies nepakankamumu sergantieji pacientai turi daug gretutinių ligų, kurios sąlygoja širdies nepakankamumo eigą bei gydymą. Svarbu ir tai, jog gretutinės ligos turi įtakos sergančiojo širdies nepakankamumu prognozei, o specialusis gretutinių ligų gydymas baigčių nepagerina. Gydant sergantįjį širdies nepakankamumu reikia ekspertinių žinių ligų bei vaistų tarpusavio sąveikos požiūriu. Kiekviena liga (širdies nepakankamumas ir gretutinės ligos) gali paūmėti ir bloginti ar komplikuoti kitų būklių eigą. Gydymas, skiriamas gretutinėms ligoms gydyti, gali sukelti širdies nepakankamumo eigos pablogėjimą (pvz., reumatoidinis artritas).
 

Didėjantis atsparių antibiotikams bakterijų plitimas – grėsmė visuomenės sveikatai

2019-04-03
Antibiotikai yra vieninteliai vaistai, kurie gali gydyti bakterines infekcijas, tačiau netinkamas antibiotikų vartojimas gali sukelti grėsmių. Svarbiausia grėsmė – antibiotikams atsparių bakterijų plitimas, dėl kurio tampa sunku ir brangu gydyti infekcijas [1]. Atsparumas antibiotikams yra bakterijų gebėjimas blokuoti vieno ar kelių antibiotikų veikimą. Žmonės ir gyvūnai netampa atsparūs antibiotikams, bet bakterijos, esančios žmogaus ar gyvūno organizme, gali tapti atsparios. Atsparumas antibiotikams yra didėjanti grėsmė visuomenės sveikatai [1].
 

AKF inhibitoriai ar sartanai: panašumai ir skirtumai

2019-04-03
Dauguma šiuolaikinių gairių angiotenziną konvertuojančio fermento inhibitorius (AKFI) apibrėžia kaip pirmos eilės vaistus širdies ir kraujagyslių (ŠKL) ligoms gydyti, o angiotenzino receptorių blokatorius (ARB) – kaip alternatyvą angiotenziną konvertuojančio fermento inhibitoriams (AKFI), jei pacientas AKFI netoleruoja. Franz H. Messerli ir bendr. atliko literatūros apžvalgą, kurioje, remdamiesi įvairių autorių atliktais tyrimais, įvertino ir palygino AKFI ir ARB veiksmingumą, saugumą, toleravimo profilį ir klinikines baigtis gydant ŠKL ligomis sergančius pacientus šių klasių vaistais.
 

Kompensuos naujus vaistus nuo vėžio

2019-04-02
Netrukus pacientams Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis bus kompensuojami 6 inovatyvūs vaistai. Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) specialistų teigimu, dauguma šių brangių vaistinių preparatų padės žmonėms kovoje su vėžiu.
 

Viceministras pakvietė saugoti save ir savo vaikus

2019-04-01
Lietuvoje tęsiasi tymų protrūkis, fiksuojami vis nauji ligos atvejai. Į klausimus apie tai, kaip valdoma situacija, kokių priemonių imamasi tymų protrūkiui stabdyti, atsako sveikatos apsaugos viceministras, darbo grupės užkrečiamųjų ligų protrūkių ar nepalankios epideminės situacijos valdymo koordinavimui vadovas Algirdas Šešelgis.
 

Visoms vakcinoms yra taikoma dviguba kokybės kontrolė

2019-03-29
Lietuvoje tyčia skleidžiama dezinformacija apie vakcinas, neva jos yra nesaugios, nekokybiškos, neaiškios sudėties, yra netoleruotina.
 

Lietuvos gyventojų mirtingumas nuo lėtinių neinfekcinių ligų mažėja

2019-03-28
Penkiolikos metų trukmės Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) mokslininkų grupės tyrimų ciklas atskleidė: epidemijai prilygstantį širdies ir kraujagyslių, onkologinių ligų, cukrinio diabeto išplitimą dažniau lemia ne paveldimumas, o sveikatą žalojanti gyvensena.
 

Per penkerius metus – daugiau kaip 9 tūkstančiai elektroninių sutikimų donorystei

2019-03-28
9195 – šitiek Lietuvos gyventojų sutikimą po savo mirties padovanoti organus donorystei pasirašė elektroniniu būdu.
 

Išleistas naujas žurnalas „Otorinolaringologijos aktualijos“

2019-03-26
Prenumeratoriai jau skaito naują žurnalo „Otorinolaringologijos aktualijos“ numerį. Jei jo nesate užsiprenumeravę, galite įsigyti redakcijoje Kaune, Karaliaus Mindaugo pr. 7, tel. 937 22 10 49. Su žurnalo turiniu galite susipažinti žemiau:
 

Tirpusis ST2: biožymuo, skirtas širdies nepakankamumo progresavimui ir gydymo efektyvumui vertinti

2019-03-26
Kraujo biožymenų tyrimas tampa įprastiniu rutininiu tyrimu diagnozuojant ir gydant sergančiuosius širdies nepakankamumu (ŠN). Nors troponinas ir natriureziniai peptidai (NP) yra seniai įtvirtinti ŠN diagnostikos ir gydymo gairėse, tirpusis ST2 (sST2) tampa naujuoju biožymeniu, kuris išsiskiria savo prognozine verte klinikinėje praktikoje. Nemažai mokslinių ir klinikinių tyrimų patvirtina, kad sST2 yra rekomenduojamas tiek ūminio, tiek lėtinio ŠN prognozei vertinti.
 

Gyvensenos medicinos įtaka genų molekuliniame lygmenyje

2019-03-26
Pastaraisiais metais gyvensenos medicina įgyja svarią vietą šiuolaikinėje sveikatos apsaugos sistemoje. Ir tai nėra profilaktinės medicinos dalis, o paremta tam tikromis metodikomis bei turinti aiškius veikimo mechanizmus intervencinės (bet ne chirurginės) medicinos dalis, kuri yra nukreipta natūraliomis priemonėmis koreguoti jau prasidėjusius patofiziologinius ar net morfologinius žmogaus pokyčius. Tyrimai rodo, kad gyvensenos medicina, kurios magistro studijos vykdomos ir Lietuvoje (LSMU), gali padėti pristabdyti progresavimą, o kartais ir padėti pasveikti nuo daugelio lėtinių ligų. Jau yra aprašomi ir mechanizmai, kuriais gyvensenos pokyčiai (įskaitant mąstymo būdą) daro įtaką filiologiniams procesams netgi genetiniame lygmenyje.
 

Medikamentinio 2 tipo cukrinio diabeto gydymo aktualijos

2019-03-26
Pastaruoju metu 2 tipo cukrinio diabeto (2 tipo CD) gydymo pasirinkimo galimybės ženkliai išsiplėtė, pagerėjus pagrindinių fiziologinių šios ligos sutrikimų supratimui. Akivaizdu, kad gydymas turėtų būti kompleksinis ir laikomasi požiūrio, kuriuo atsižvelgiama į veiksnius, susijusius su glikemijos kontrole, įskaitant širdies ir kraujagyslių ligų rizikos išsivystymo mažinimą. Amerikos klinikinių endokrinologų asociacija/Amerikos endokrinologų kolegija (AACE/ACE) ir Amerikos diabeto asociacija CD valdymą rekomenduoja pradėti nuo strategijos, susidedančios iš gyvenimo būdo korekcijos ir monoterapijos, teikiant pirmenybę metforminui. Gydymo pasirinkimas yra grindžiamas glikemijos kontrolės veiksmingumu, gydymo saugumu ir tolerancija, įtaka kūno svoriui ir hipoglikemijos išsivystymo rizika, kartu atsižvelgiant į paciento gretutines ligas, vaisto vartojimo būdą bei paties sergančiojo pageidavimus.
 

Apie odontologų licencijavimą

2019-03-25
Ministrų kabinetas pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) siūlomam odontologų licencijavimo tvarkos tobulinimui, pagal kurį siūloma nustatyti, kad odontologams ir burnos higienistams reikiamus dokumentus verstis jų veikla išduoda valstybės įgaliota institucija, o ne patys sau, kaip buvo iki šiol, kai licencijas išduoda odontologų asociacija.
 

Gydytoja pulmonologė įvardija tuberkuliozės simptomus

2019-03-24
Kada ir kaip 26-erių metų Rasa užsikrėtė tuberkulioze, nežino. „Nepamenu, kad būčiau turėjusi kontaktą su šia liga sergančiu asmeniu“, – teigia moteris. Pasak Kauno klinikų filialo Romainių tuberkuliozės ligoninės gydytojos pulmonologės Stanislavos Manukian, pagrindinis infekcijos šaltinis yra atvira plaučių tuberkulioze sergantis asmuo, kuris išskiria tuberkuliozės mikobakterijas.
 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.