Svarbu: viešojoje erdvėje sklindant prieštaringai informacijai, Sveikatos apsaugos ministerija atkreipia dėmesį, kad gydytojai akušeriai ginekologai ragina moteris skiepytis nuo COVID-19 ir tokiu būdu apsaugoti save nuo sunkių ligos pasekmių.

Lietuvos naujienos

Mokslinių leidinių apžvalga: išmaniojoje telefono programėlėje – žarnyno paruošimo prieš endoskopinį tyrimą instrukcijos

2021-06-25
Žarnyno paruošimas yra ypač svarbus norint gauti aukštos kokybės kolonoskopijos vaizdus, todėl nuolat kuriami ir tobulinami įvairūs išmanieji įrankiai, padedantys suformuoti tikslias procedūros instrukcijas. Klinikiniame tyrime, kuriame dalyvavo 500 kolonoskopijos procedūrai besiruošiančių tiriamųjų, nustatyta, kad kartu su žodinėmis ir rašytinėmis instrukcijomis naudojant ir specialią išmaniojo telefono programėlę pacientai tyrimui pasiruošdavo geriau, nei naudodamiesi tik įprastomis instrukcijomis (atitinkamai 8 proc. ir 17 proc. tiriamųjų) [1]. Be to, pacientams, kurie prieš tyrimą naudojosi išmaniąja programėle adenoma buvo nustatyta dažniau nei tiems, kurie ja nesinaudojo (atitinkamai 35 proc. ir 27 proc.). Tyrimo išvadose rekomenduojama pacientams, besiruošiantiems kolonoskopijos tyrimui, visada naudoti išmaniąją programėlę, jei tik yra tokia galimybė.
 

Kada dėl sveikatos draudimo valstybės lėšomis patvirtinimo reikia kreiptis į ligonių kasą?

2021-06-23
Šiaulių teritorinė ligonių kasa (TLK) sulaukia socialiai pažeidžiamų visuomenės grupių atstovų klausimų, kaip jie turėtų pasirūpinti savo privalomuoju sveikatos draudimu (PSD).
 

Gydymo įstaigos perspėjamos dėl įmokų į Žalos sąskaitą

2021-06-23
Ligonių kasos drauge su kitomis sveikatos sistemos įstaigų veiklą prižiūrinčiomis institucijomis ragina visas gydymo įstaigas laiku mokėti specialioje banko sąskaitoje kaupiamas pacientų sveikatai padarytai žalai atlyginti skirtas įmokas. To nepadarius, gresia netekti licencijos.
 

Nėštumo trukmė: kaip ji apskaičiuojama?

2021-06-22
Dažnai besilaukiančios moterys nerimauja, jog kelioms dienoms užsitęsus nėštumui, naujagimis bus pernešiotas arba atvirkščiai – pagimdžius šiek tiek anksčiau, jis bus neišnešiotas. Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos gydytoja akušerė ginekologė Laima Bagušytė teigia, kad nors nėštumo metu svarbu nustatyti tikslų gimdymo terminą, bet jis – tik orientacinis. „Ne visos moterys gimdo tą dieną, kuri laikoma preliminaria gimdymo diena. Todėl kelios dienos prieš ar po numatytos datos dar nereiškia, kad tai – neišnešiotumas ar pernešiojimas, – pasakoja gydytoja akušerė ginekologė. – Iškilus klausimams, reikėtų pasikonsultuoti su nėštumą prižiūrinčiu gydytoju ar akušeriu, atkreipti dėmesį į nėščiosios kortelę, kurioje turėtų būti surašyta visa aktuali informacija apie reikalingus tyrimus ar gimdymą.“
 

SAM: plečiamos testavimo dėl COVID-19 grupės - įtraukti vaikai ir verslo atstovai

2021-06-22
Gerėjant koronaviruso (COVID-19) situacijai šalyje ir toliau stiprinama viruso plitimo valdymo kontrolė – nuo šiol dar daugiau visuomenės grupių narių galės nemokamai atlikti profilaktinius tyrimus dėl COVID-19 ir sužinoti, ar šiuo metu nėra viruso nešiotojai.
 

Kauno klinikose atlikta 100-oji kepenų transplantacija!

2021-06-22
Kauno klinikų Gastroenterologijos klinikos vadovas prof. Juozas Kupčinskas teigia, kad 100-oji kepenų transplantacija, atlikta Kauno klinikose, įrodo aukštą gydytojų kvalifikaciją, profesionalumą ir gerą komandinį darbą: „Kepenys transplantuojamos nustačius negrįžtamus pakitimus jose arba sergant kepenų vėžiu, todėl džiaugiamės, kad galime pacientams suteikti viltį naujam gyvenimui.“
 

Krono ligos klinika, diagnostika ir gydymas

2021-06-12
Krono liga – tai lėtinė liga, kuriai būdingi paūmėjimų ir remisijų periodai. Ligos patogenezė nėra visiškai aiški, tačiau manoma, jog išsivystymui didelę reikšmę turi genetinių, aplinkos veiksnių ir žarnyno mikrobiotos sąveika. Didžiausias sergamumas uždegiminėmis žarnų ligomis stebimas ekonomiškai išsivysčiusiose šalyse, tačiau besivystančiose šalyse, tokiose kaip Rytų Europos ir Balkanų regiono valstybės, sergamumo rodikliai sparčiai didėja. Lietuvoje sergamumas Krono liga 2007–2018 metais atitinkamai padidėjo nuo 0,9 iki 2,1 atvejų iš šimto tūkstančių gyventojų. Yra žinoma, jog Krono liga vienodai dažnai pasireiškia vyrams ir moterims, dažniausiai jauname amžiuje (30–40 metų), tačiau yra nenuspėjamos klinikinės išraiškos ir eigos, gali paveikti bet kurią virškinimo trakto dalį ir pasireikšti įvairiais nespecifiniais simptomais, apsunkinančiais ligos diagnostiką. Maža to, liga yra progresuojanti, todėl, netaikant gydymo, ilgainiui apie 50 proc. pacientų liga komplikuojasi – susiformuoja striktūros, fistulės ar abscesai, jiems neretai prireikia chirurginio gydymo. Dėl to svarbu, kad bendrosios praktikos gydytojai laiku pastebėtų pirmuosius ligos simptomus ir įtarę ligą pacientą siųstų konsultuotis su specialistu.
 

Arterinė hipertenzija ir širdies nepakankamumas

2021-06-12
Pirminė arterinė hipertenzija – liga, kuriai būdinga nežinomos kilmės ilgalaikis arterinio kraujospūdžio (AKS) padidėjimas, ilgainiui pažeidžiami organai taikiniai – širdis, smegenys, kraujagyslės ir inkstai, reikšmingai didėja širdies ir kraujagyslių ligų rizika. AH serga trečdalis suaugusios populiacijos, ji siejama su daugiau nei 7,5 milijonų mirčių per metus [1]. AH yra reikšmingas rizikos veiksnys kardiovaskulinėms ligoms – išeminei širdies ligai, prieširdžių virpėjimui, periferinėms kraujagyslių ligoms. Pasaulio kardiologai sutaria, kad AH yra pagrindinė širdies nepakankamumo (ŠN) priežastis – iki 91 proc. širdies nepakankamumą lemia ilgalaikis arterinio kraujo spaudimo padidėjimas [2].
 

Širdies nepakankamumo gydymas ARNI – poveikis kairiojo skilvelio remodeliavimuisi

2021-06-12
Reaguojant į miokardo bet kokios kilmės pažaidą, hemodinaminius pokyčius ar neurohormoninį aktyvavimą, širdyje vyksta daugybė struktūrinių ir funkcinių pokyčių, vadinamų miokardo persitvarkymu, arba remodeliavimusi. Dažniausiai pradžioje vyksta kairiojo skilvelio (KS) remodeliavimasis, bet ilgainiui į procesą įtraukiamos ir dešiniosios širdies dalys, ir galime kalbėti apie visos širdies miokardo remodeliavimąsi. Miokardo remodeliavimasis apibrėžiamas kaip širdies geometrijos ir (arba) funkcijos pokyčiai, kurie atsiranda laikui bėgant ir gali būti įvertinti atliekant echokardiografinį tyrimą, išanalizavus širdies kameros matmenų, sienelės storio, tūrio, masės ir kairiojo skilvelio išstūmio frakcijos (KSIF) matavimus. Sergantiesiems širdies nepakankamumu (ŠN) su sumažėjusia KSIF, trumpą laiką KS remodeliavimasis gali būti vertinamas kaip teigiama reakcija kompensuoti pakitusius hemodinamikos parametrus ir funkcijos sutrikimą, tačiau užsitęsus ir netaikant gydymo, remodeliavimasis yra susijęs su blogėjančia širdies funkcija ir bloga prognoze.
 

SAM: už bandymus neteisėtai gauti vakcinacijos įrašą gresia baudžiamoji atsakomybė

2021-06-11
Vakcinaciją nuo COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) atliekančios įstaigos susiduria su gyventojų bandymais gauti skiepijimo faktą patvirtinantį dokumentą nesuleidžiant vakcinos. Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) primena, kad tokie veiksmai yra neteisėti ir gali užtraukti baudžiamąją atsakomybę.
 

Keičiasi tvarka: medicininės reabilitacijos siunčiamiems pacientams nereikės atlikti testo

2021-06-11
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) praneša, kad nuo šiol pacientams, siunčiamiems medicininės reabilitacijos arba stacionarinės psichosocialinės reabilitacijos paslaugoms, nereikės atlikti COVID-19 (PGR) testo, jei jis ar jį slaugyti, prižiūrėti liekantys asmenys yra persirgę COVID-19 liga. Svarbu, kad nuo teigiamo tyrimo rezultato turi praeiti ne daugiau kaip 180 dienų bei šį laikotarpį negali turėti koronaviruso ligai būdingų simptomų ir epidemiologinių kriterijų. Taip pat tyrimas neatliekamas paskiepytiems viena iš koronaviruso infekcijos vakcinų ir praėjus vakcinų specifikacijose nustatytam terminui.
 

Nauja sveikatos apsaugos viceministrė - Aušra Bilotienė - Motiejūnienė

2021-06-10
Sveikatos apsaugos ministerijoje pradėjo dirbti nauja viceministrė Aušra Bilotienė Motiejūnienė, kuruosianti visuomenės sveikatos srities klausimus.
 

Biologinių vaistų psoriazei gydyti aktualijos

2021-06-10
2020 m. liepos 16 d. įsigaliojo naujas Psoriazės gydymo vaistais, kurių įsigijimo išlaidos apmokamos privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis, tvarkos aprašas [1]. Jo aktualijos aptariamos šiame straipsnyje.
 

Gyventojams didėja psichologinės pagalbos paslaugų prieinamumas

2021-06-10
Blogėjant šalies gyventojų psichologinei savijautai ir augant žmonių, besikreipiančių į psichologus dėl nerimo ir streso, skaičiui, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) didina psichologinės pagalbos paslaugų prieinamumą. Tam numatyta skirti daugiau nei 2,5 mln. eurų iš privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšų ir sudaryti galimybę psichikos sveikatos centruose visoje Lietuvoje papildomai įdarbinti apie 118 medicinos psichologų.
 

Žvynelinės gydymo vietinio poveikio preparatais galimybės

2021-06-09
Žvynelinė (psoriazė) – tai odos liga, kuria sergant odoje atsiranda raudonų, niežtinčių, pleiskanojančių plotelių, dažniausiai kelių, alkūnių, liemens ir galvos srityse. Žvynelinė yra gana dažnai pasireiškianti lėtinė liga, kurios etiologinio gydymo šiuo metu nėra, todėl vienintelis ligos eigą lengvinantis gydymas yra simptominis.
 

Pristatytas Higienos instituto tyrimas apie psichosocialinės rizikos vertinimą įmonėse

2021-06-09
Įvyko mokslinė-praktinė konferencija „Psichosocialinė darbo aplinka: pandemijos iššūkiai ir pamokos“, kurią organizavo VšĮ „Pozityvios sveikatos komanda“, Vilniaus universitetas ir Valstybinis psichikos sveikatos centras.
 

Ekspertų rekomendacijos. Migrenos gydymo proveržis

2021-06-08
Lietuvos galvos skausmo specialistų asociacijos nariai, Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto dėstytojai ir galvos skausmų diagnostikos ir gydymo klinicistai diskutuoja apie migrenos naštą, diagnostiką, atsiveriančias naujas gydymo galimybes ir perspektyvas, praktinius naujos klasės vaistų skyrimo klausimus.
 

Po teigiamo greitojo antigeno testo rezultato – PGR tyrimas

2021-06-07
Gavus teigiamą greitojo antigeno testo rezultatą, bus sudaryta galimybė ne vėliau kaip per 48 val. nuo ėminio paėmimo pakartotinai atlikti PGR tyrimą dėl COVID-19 ligos patvirtinimo.
 

Gastroenterologija ir hepatologija. Mokslinių leidinių apžvalga

2021-06-07
Kol kas nėra aišku, ar disfagija sergančių pacientų jaučiami psichologiniai simptomai turi įtakos ligos eigai. Neseniai atliktame tyrime, kuriame 236 pacientai prieš stemplės manometriją turėjo užpildyti su patiriamais psichologiniais sutrikimais ir jaučiamais fiziologiniais simptomais susijusius klausimynus, nustatyta, kad nemalonus jausmas pilve ir rėmens graužimas buvo pagrindiniai veiksniai, nulemiantys disfagijos sunkumo laipsnį [4]. Koreliacija tarp psichologinių veiksnių ir disfagijos simptomų buvo pastebėta tiek pacientams, kuriems pasireiškia objektyvių požymių, tiek ir požymių nejaučiantiems. Nors šio tyrimo išvados rodo, kad psichologiniai veiksniai gali būti susiję su disfagijos sunkumo laipsniu, tačiau norint atlikti terapinio gydymo rekomendacijų korekciją reikia turėti daugiau patikimų įrodymų.
 

Apie fizinio aktyvumo ir SPA procedūrų naudą žmonių sveikatai

2021-06-07
Gyvename sudėtingu metu – visi skubame, stengiamės sukurti ir realizuoti kuo daugiau sumanymų, o visa tai negali neatsiliepti sveikatai. Nėra žmogaus, kuris nebūtų patyręs psichoemocinių problemų - net vaikai skundžiasi pervargimu, nuotaikų kaita, nemiga, nepaaiškinamu nerimu. Ką daryti, kaip iš tokios būsenos išsivaduoti?
 

Donorinių organų laukiantiems ligoniams buvo ypatinga diena

2021-06-05
Penktadienis buvo ypatinga diena laukiantiems organų persodinimo, 5 recipientai išgirdo naujienas apie atsiradusią galimybę pasveikti. Net dviejų donorų organai bus persodinti recipientams. Iš Kauno į Vilnių atskraidinta donoro širdis, o Kauno klinikose vyks kepenų, inkstų bei ragenos transplantacijos.
 

Tėvo dienos proga neįkainojama tėčio dovana sūnui: dovanojo savo inkstą

2021-06-04
Birželio 3 d. Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų medikų komanda atliko ketvirtąją šiais metais gyvojo donoro inksto transplantaciją. Sūnui inkstą dovanojo vienas artimiausių žmonių – tėtis. Šis tėčio poelgis pakeis sūnaus gyvenimą negrįžtamai, jis galės gyventi gerokai kokybiškesnį gyvenimą.
 

Tėtis išgelbėjo dukrai gyvybę: mažosios Elžbietos istorija

2021-06-04
Kai kalbame apie sunkias ligas ar ligonius, pasąmonėje regime subrendusį žmogų. Ir kaip būna skaudu ir neteisinga, kai tokioje situacijoje atsiduria mažas žmogutis. Istorija, kai sunki liga buvo diagnozuota vos gimusiai mažylei, Nacionaliniam transplantacijos biurui pasakoja šešerių metų Elžbietos mama.
 

Sutrikus regėjimui verta pasidomėti ligonių kasų apmokamomis paslaugomis

2021-06-04
Regos sutrikimų turintys pacientai kreipiasi į Šiaulių teritorinę ligonių kasą, klausdami, kokios sveikatos priežiūros paslaugos jiems gali būti kompensuojamos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto.
 

SAM: jau galima susigrąžinti darbuotojus į biurus

2021-06-04
Įsibėgėjus skiepijimui nuo COVID-19 bei sparčiai mažėjant sergamumui, įmonės ar organizacijos, iki šiol darbą organizavusios nuotoliniu būdu, jau gali susigrąžinti darbuotojus į biurus. Nacionalinis visuomenės sveikatos centras primena, kad pasirinkus dirbti biuruose, ir toliau būtina laikytis asmenų srautų valdymo, saugaus atstumo laikymosi, sveikatos saugos bei higienos sąlygų, ir atkreipia dėmesį į birželio 1 d. įsigaliojusius pasikeitimus.
 

Mityba nėštumo ir žindymo metu: ką rekomenduojama valgyti ir ko atsisakyti?

2021-06-04
Nėštumo ir žindymo laikotarpiais mityba tampa ypatingai svarbi. Moterims kyla klausimai, ar iki nėštumo įprastai vartoti maisto produktai tinkami nėštumo laikotarpiu? Kokių maisto produktų reikėtų atsisakyti? Kaip reikėtų maitintis žindant kūdikį? Kauno klinikų Gastroenterologijos klinikos gydytoja dietologė dr. Rūta Petereit sako, kad tiek nėštumo, tiek žindymo laikotarpiais mityba turėtų būti visavertė ir subalansuota. Gydytoja dietologė atsako į dažniausiai kylančius klausimus.
 
 

Priminimas ortopedijos įmonėms ir odontologijos įstaigoms

2021-06-03
Primename, kad ortopedijos įmonės ir odontologijos įstaigos, ketinančios sudaryti sutartis su Valstybine ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) dėl apdraustųjų aprūpinimo ortopedijos techninėmis priemonėmis, klausos aparatais, akių protezais ir ortodontiniais aparatais 2022 m., kviečiamos pateikti paraiškas iki š. m. rugsėjo 15 dienos.
 

Valstybinė ligonių kasa: prevencijoje proveržio dar nėra

2021-06-03
Pirmąjį šių metų ketvirtį sveikatą pagal prevencijos programas Panevėžio ir Utenos apskričių gyventojai tikrinosi šiek tiek vangiau nei tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu. Nors kai kurių programų dalyvių skaičius 2021 metų I ketvirtį buvo didesnis nei visų praėjusių metų vidurkis. Panevėžio ir Utenos krašto žmonės raginami aktyviau rūpintis savo sveikata, kad ateityje būtų išvengta skaudžių pasekmių. Gydymo įstaigų taip pat prašoma aktyviau kviesti gyventojus tikrintis pagal sveikatos patikros programas.
 

Vizitai pas gydytojus: auga kontaktinių sveikatos paslaugų skaičius

2021-06-02
Nepaisant didelių žmogiškųjų bei finansinių resursų, kurių reikalauja kova su koronavirusu, keturių šių metų mėnesių sveikatos priežiūros paslaugų teikimo tendencijos kelia atsargų optimizmą. Vizitų pas šeimos gydytojus bei psichiatrus ir psichologus skaičius stabilizavosi, gerokai aktyviau tikrinamasi pagal prevencines sveikatos programas, auga planinių aktyvaus stacionaro gydymo paslaugų mastai.
 

Pandemijos iššūkiai ir naujausios neurologinių ligų gydymo galimybės

2021-06-02
Pastarojo meto realijos, susijusios su COVID-19 pandemija, negali užgožti visų kitų sveikatos problemų, tačiau reikšmingai keičia įprastą darbą tiek medicinos įstaigose, tiek visuomenės gyvenime. Su VU Medicinos fakulteto profesoriumi, Neurologijos ir neurochirurgijos klinikos vedėju Daliumi Jatužiu kalbamės apie šio laikmečio aktualijas, taip pat apžvelgiame neurologinių ligų diagnostikos ir gydymo naujienas.
 

Kaip užtikrinama pacientų sauga Akušerijos ir ginekologijos klinikoje?

2021-06-01
Pacientų saugos kultūra – procesas, kurio metu užtikrinama pacientų ir darbuotojų saugos kokybė. Nors pastaruoju metu vis dažniau kalbama šia tema, tačiau kalbėti apie klaidas medicinoje – vis dar sudėtinga. Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos vadovė prof. Rūta Jolanta Nadišauskienė įsitikinusi, kad pokyčiams reikia laiko. „Papasakoti apie klaidą sunku, bet pasirinkus mediko profesiją, meluoti negalima, – sako prof. R. Nadišauskienė. – Dirbame sunkiai ir išgyvename daug įtemptų situacijų, todėl turime kalbėti atsargiai ir pagarbiai, kad neįžeistume ar nepažemintume kolegų. Tačiau tik klaidų analizė gali padėti išvengti rimtų ar net mirtinų komplikacijų.“ Vystant pacientų saugos kultūrą, keičiasi gydymo įstaigos kultūra, todėl šis procesas nevyksta greitai.
 

Periferinių arterijų liga: šiuolaikinio gydymo iššūkiai ir galimybės

2021-06-01
Periferinių arterijų liga (PAL) vadinama liga, pasireiškianti galūnių (dažniausiai kojų) arterinės kraujotakos sutrikimu, kai dėl arterijų susiaurėjimo ar užakimo sumažėja arba visiškai nutrūksta kraujo tiekimas į tolimesnius audinius. Apie 95 proc. atvejų lėtinę PAL sukelia arterijų aterosklerozė. Pradinėse stadijose liga gali būti besimptomė.
 

Organų donorystė: galimybė pasveikti atsirado dar 3 recipientams

2021-06-01
VUL Santaros klinikose užregistruotas vyresnio amžiaus potencialus donoras. Nacionalinis transplantacijos biuras prie Sveikatos apsaugos ministerijos praneša, jog artimiesiems sekmadienį davus sutikimą dėl artimojo organų donorystės, medikai nustatė, kad transplantacijai tinkamos yra kepenys, inkstai ir kaulinis audinys.
 

Atnaujintų Intersticinių plaučių ligų diagnostikos ir gydymo rekomendacijų santrauka

2021-06-01
2020 metais parengtas ir paskelbtas Intersticinių plaučių ligų (IPL) diagnostikos ir gydymo rekomendacijų antrasis papildytas leidimas. Šiose rekomendacijose pateikiama naujausia informacija apie IPL diagnostikos ir diferencinės diagnostikos metodus bei gydymą. Leidinys gausiai iliustruotas knygos autorių tirtų ir gydomų ligonių krūtinės ląstos radiologinių, plaučių funkcijų tyrimų paveikslais, originaliais diagnostikos algoritmais. Šios rekomendacijos bus naudingos įvairių sričių gydytojams ir medicinos studentams. Išspausdinta šių rekomendacijų knyga ir sukurta elektroninė jos versija. Artimiausiu metu elektroninė rekomendacijų versija bus laisvai prieinama minėtų draugijų tinklapiuose. Pateikiame ištrauką iš rekomendacijų.
 

Naujausios plaučių vėžio diagnostikos ir gydymo galimybės

2021-05-31
Plaučių vėžys yra viena labiausiai paplitusių ir didžiausią mirštamumą sukeliančių onkologinių ligų pasaulyje. Ar ji ir toliau išlieka kaip viena pirmaujančiųjų pagal sergamumo ir ypač – mirštamumo rodiklius? Šiais ir kitais plaučių vėžio diagnostikos bei gydymo atnaujinimo bei papildymo klausimais kalbamės su LSMU MA Pulmonologijos klinikos profesoriumi Mariumi Žemaičiu.
 

Lietuvos gyventojų sveikata ir sveikatos priežiūros įstaigų veikla 2020 m. (išankstiniai duomenys)

2021-05-31
Higienos instituto Sveikatos informacijos centras išleido sveikatos statistikos leidinį „Lietuvos gyventojų sveikata ir sveikatos priežiūros įstaigų veikla 2020 m. (išankstiniai duomenys)”. Jame pateikiami pagrindiniai išankstiniai praėjusių metų Lietuvos gyventojų sveikatos ir sveikatos priežiūros įstaigų veiklos rodikliai.
 

Metiniame leidinyje – Higienos instituto 2020 metų veiklos apžvalga

2021-05-31
Leidinyje apžvelgiami pagrindiniai 2020 m. Higienos instituto (HI) veiklos rezultatai ir kita svarbi su HI veikla susijusi informacija.
 

Ledo ritulio čempionų raginimas kauniečiams: „Visi po skiepą ir bus ledas!“

2021-05-29
Prasidėjus masinei gyventojų vakcinacijai, nuo kitos savaitės šalyje pradedami skiepyti visi vyresni nei 16 metų asmenys. Kaune bent vienos vakcinos dozės sulaukė jau gerokai virš 117 tūkst. žmonių. Vasarį duris atvėrusiuose Ledo rūmuose greta „Girstučio“ jie lankėsi ne dėl ledo ritulio ar dailiojo čiuožimo, o norėdami pasiskiepyti. Tuo metu „Kaunas Hockey“ ledo ritulininkai, nekantraudami išbandyti naująsias erdves, nusifilmavo nuotaikingame vaizdo klipe. Sportininkai ragina kauniečius paskubėti, kad vietoje vakcinų Ledo rūmuose greičiau pasirodytų pačiūžos.
 

JAV kineziterapeutas Samuelis Tacas: „Mums patiems reikia užsidirbti sveikatą!“

2021-05-29
2020-ųjų pabaigoje suėjo lygiai 50 metų, kai Lietuvoje gimęs, augęs ir mokęsis, o netrukus po studijų tuomečiame Kūno kultūros institute (Kaunas) į Izraelį, dar vėliau – į JAV emigravęs litvakas Samuelis Tacas (Shamuel Tatz) praktikuoja kineziterapiją. Per tiek metų padėta tūkstančiams ligonių, tarp kurių – garsūs menininkai, muzikai, mokslo pasaulio įžymybės... Savo profesinę išmintį, sukauptą per tuos ilgus dešimtmečius, Samuelis suguldė penkiose knygose, o 2020-ųjų pabaigoje spaustuvę pasiekė anksčiau jo parašyta knyga „Kūno derinimas: malonus gyvenimas be vaistų“ rusų kalba (lietuvių kalba ši knyga „Mažojoje leidykloje“ buvo išleista 2014 metais ir kaipmat tapo bestseleriu).
 

Aptartos ligonių kasų apmokamos sveikatos paslaugos

2021-05-28
Šiaulių teritorinės ligonių kasos (TLK) Gyventojų aptarnavimo skyriaus vedėja dalyvavo nuotoliniame susitikime su Plungės gyventojų bendruomene, kuriame pristatė pranešimą apie Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis apmokamas sveikatos priežiūros paslaugas. Susitikimo dalyviai domėjosi sąnarių endoprotezavimu, dantų protezavimu, klausė, kokio dydžio kompensacijos tam numatytos iš PSDF.
 

Antrasis gyvosios donorystės atvejis per savaitę: sveiką inkstą sūnui dovanojo mama

2021-05-28
Nacionalinis transplantacijos biuras prie SAM praneša, jog gegužės 26 d. Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų medikų komanda atliko trečiąją šiais metais gyvojo donoro inksto transplantaciją. Atlikus išsamius tyrimus paaiškėjo, kad sunkiai sergančiam recipientui idealiai tinka jo mamos inkstai. Jos geraširdiškumo valia sūnus vėl galės gyventi kokybišką gyvenimą.
 

ULAC parengė kraujo donorų infekuotumo apžvalgą

2021-05-28
Lietuvoje, kaip ir kitose šalyse, siekiant užtikrinti donorinio kraujo saugumą, visų donorų kraujas yra privalomai tiriamas dėl infekcijų (ŽIV, hepatitų B ir C virusų, sifilio).
 

Bazinis insulinas ir hipoglikemijų rizika

2021-05-27
Siekiant geros glikemijos kontrolės, hipoglikemijos ir jų baimė – tai vis dar neįveiktas iššūkis gydant pacientus, sergančius tiek 1, tiek 2 tipo cukriniu diabetu (CD). Išlaikyti pusiausvyrą tarp optimalios glikemijų kontrolės, hipoglikemijos rizikos ir hipoglikemizuojančių vaistų šalutinių poveikių yra nepaprastai sudėtinga. Daugelio gydytojų manymu, hipoglikemijos baimė yra vienas svarbiausių veiksnių, lemiančių ūmines CD komplikacijas, insulino terapijos uždelsimą ir nepakankamą dozės titravimą, siekiant išvengti žemos glikemijos [1].
 

Psichikos pagalba poliklinikose: taisyklės, kurias būtina žinoti

2021-05-27
Pastaruoju metu ligonių kasos sulaukia nemažai gyventojų klausimų dėl pirminės psichikos sveikatos paslaugų ir emocinės pagalbos. Gyventojus domina, kaip yra apmokamos šios paslaugos, kur tokias paslaugas galima gauti, ar gali pacientai patys pasirinkti įstaigą ir gydytoją.
 

Lietuva rengiasi su demencija susijusiems iššūkiams

2021-05-27
Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) atstovai dalyvavo Pasaulio sveikatos asamblėjoje, kurioje vyko pasaulinio tinklo „Alzheimer Disease International“ (ADI) renginys, skirtas aptarti Pasaulinio veiksmų plano „Visuomenės sveikatos atsakas į demenciją 2017–2025 m. laikotarpiu“ (Global Action Plan Public Health Response to Dementia 2017–2025) įgyvendinimo ataskaitą.
 

Ką reikia žinoti asmenims po didelės rizikos sąlyčio su sergančiuoju

2021-05-26
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) primena, ką reikia žinoti asmenims, turėjusiems didelės rizikos sąlytį su sergančiuoju koronaviruso infekcija. Vienas iš svarbiausių žingsnių – kuo greičiau apriboti savo kontaktus su aplinkiniais bei izoliuotis.
 

SAM pranešimas dėl Respublikinės Šiaulių ligoninės direktoriaus nušalinimo

2021-05-25
Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys pasirašė įsakymus dėl Respublikinės Šiaulių ligoninės direktoriaus Remigijaus Mažeikos nušalinimo nuo einamų pareigų ir laikino išorės administratoriaus paskyrimo nušalinimo laikotarpiu.
 

Ištraukos iš 2020 m. EKD Prieširdžių virpėjimo diagnostikos ir gydymo gairių

2021-05-25
Prieširdžių virpėjimas (PV) yra didelė našta pacientams, gydytojams ir sveikatos priežiūros sistemai visame pasaulyje. Siekiant tiksliai išsiaiškinti, kokie PV išsivystymo mechanizmai, natūrali ligos eiga, kokie gydymo metodai efektyvūs, atliekami reikšmingi moksliniai tyrimai, kaupiami ir nuolat atnaujinami įrodymai.
 

2018–2020 metų Europos kardiologų draugijos gairės

2021-05-25
Pagrindinis Lietuvos kardiologų draugijos (LKD) edukacinės veiklos uždavinys – skleisti išverstas ir adaptuotas Europos kardiologų draugijos (EKD) gaires. Naujoje LKD valdyboje Nacionalinių ir EKD gairių komitetui vadovauja prof. Raimondas Kubilius; 25 LKD valdybos nariai ir kiti LKD ekspertai talkina gairių vertimui ir redakcijai pagal savo subspecializaciją. Aukščiausio lygio ekspertinės žinios ir asmeninė klinikinė patirtis būtini teisingam rekomendacijų formulavimui, klasių ir įrodymų lygmens suvokimui ir mokslinių tyrimų kokybės interpretavimui bei įsivaizdavimui, į kokius klausimus atsakymų dar nėra. Svarbu žinoti, kad EKD gairės kuriamos laikantis labai griežtų etikos ir metodologinių taisyklių, kad būtų išvengta galimo šališkumo ir komercinių interesų įtakos. Gairių parengimas nuo pirmojo juodraščio, tolesnių visų ekspertų diskusijų ir balsavimo iki kitų dviejų revizijos raundų (komentuoja apie 100 recenzentų) ir galutinės publikacijos trunka ne mažiau nei dvejus metus. Rezultatas – puikūs, išsamūs dokumentai, kuriuos vis dėlto visus nėra lengva perskaityti net kiekvienam kardiologui, tuo labiau kiekvienam šeimos gydytojui. Todėl LKD ekspertai Jūsų dėmesiui, mieli kolegos, atrenka svarbiausias klinikinei praktikai žinutes ir pagalbos įrankius.
 

Į Vilnių sraigtasparnis atskraidino šešis žmones išgelbėjusio donoro širdį

2021-05-24
Sekmadienį Nacionalinis transplantacijos biuras prie SAM sulaukė žinios, jog LSMUL Kauno klinikose užregistruotas potencialus donoras. Sulaukus viską nulemiančio donoro artimųjų sutikimo, buvo pradėtas donoro organų eksplantacijos procesas. Transplantacijai tiko beveik visi galimi donoriniai organai ir audiniai: širdis, inkstai, kepenys ir ragenos. Donoro širdis pirmadienio popietę atskraidinta sraigtasparniu iš Kauno į Vilnių, taip ji skubiai pristatyta persodinimo operacijai. Tai jau ketvirtoji šiais metais širdies transplantacija.
 

Reguliarios patikros padeda laiku aptikti ikivėžinius gimdos kaklelio pakitimus

2021-05-23
Lietuvoje tiek sergamumas, tiek mirtingumas nuo gimdos kaklelio vėžio beveik 2,5 karto didesnis nei Europos vidurkis. Nuo 2004 metų rekomenduojamos reguliarios patikros jau sumažino sergamumo rodiklius 19 proc., o mirtingumo – 26 proc. Jos gali padėti laiku aptikti ikivėžinius pakitimus. Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos Onkoginekologijos centro vadovė prof. Daiva Vaitkienė ragina moteris nebijoti ir ateiti pasitikrinti, ar neturi ikivėžinių pakitimų arba rizikos veiksnių šiai klastingai ligai išsivystyti. Laiku aptikus pakitimus, galima juos išgydyti su minimaliomis pasekmėmis moters sveikatai.
 

Profesorė Ligita Jančorienė: „Jeigu įdomu – pleti kompetencijas, jeigu ne – taip ir lieki pradiniame taške...“

2021-05-23
Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Infekcinių ligų centro vadovė profesorė Ligita Jančorienė nuo pirmųjų COVID-19 pandemijos dienų – pirmosiose kovos su šiuo klastingu priešu fronto linijose. Nors, likimo ironija – daug metų infektologo darbas nebuvo deramai vertinamas, tačiau tas pats likimas lėmė, kad būtent patyrusi infektologė (kartu ir gastroenterologė) tapo savotišku kovos su virusu simboliu. Bent taip, atsiimant deramus apdovanojimus, kurie vainikavo profesorės indėlį į visuomenės sveikatą šiuo sudėtingu laikotarpiu, ją įvertino kolegos. Nors maloniai bendraujant su patyrusia medike labai norėjosi pažinti jos asmenybę, pasiekimus, viltis bei svajones, tačiau pabėgti nuo šiuo metu aktualiausios temos, nepavyko...
 

Eozinofilinio ezofagito gydymas specialia dieta

2021-05-21
Žinoma, kad eozinofilinio ezofagito gydymo galimybės apima dietines, medikamentines ir endoskopines priemones [2]. 2020 metais atliktų tyrimų metaanalizės rezultatai rodo, kad iš visų dietinių priemonių veiksmingiausia gydant eozinofilinį ezofagitą yra elementinė dieta (94 proc. atvejų pasiekiama remisija), empirinė eliminacinė dieta (78 proc. atvejų pasiekiama remisija) ir bandymais nustatytų medžiagų eliminacinė dieta (51 proc. atvejų pasiekiama remisija) [3]. Tačiau svarbu atsiminti, kad dietinio gydymo varianto pasirinkimą lemia ne tik jo efektyvumas, bet ir galimybės laikytis nustatyto režimo, produktų kaina bei paciento ar jo artimųjų pageidavimai. Pacientams, kuriems eozinofilinis ezofagitas gydomas eliminacine dieta, pirmiausia rekomenduojama taikyti empirinės eliminacinės dietos metodą – vengti keturių produktų (pieno, sojų, kiaušinių ir kviečių), taip pat kaip alternatyvą galima skirti ir tik pieną eliminuojančią dietą. Paprastai elementinę dietą rekomenduojama skirti kaip rezervinę tiems pacientams, kuriems kiti gydymo variantai yra neveiksmingi.
 

Lietuvoje gyvenantys užsieniečiai jau vakcinuojami nuo COVID-19 ligos

2021-05-21
Nuo antradienio užsienio valstybių piliečiai skiepijami nuo COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos).
 

Nociplastinis skausmas – naujoji terminija

2021-05-20
Tarptautinė skausmo studijų asociacija (TSSA) reguliariai peržiūri ir patikslina skausmo terminiją. 2018 m. asociacijos pateikiamų rekomendacijų lentynoje atsirado naujas terminas – nociplastinis skausmas. Jis padės medicinos praktikams išspręsti daug klausimų, sukeliamų sparčiai gilėjančio skausmo pažinimo, bei pagelbės vertinant ir gydant skausmo, ypač lėtinio, pacientus.
 

Anemijos gydymo galimybės

2021-05-20
Šiuo metu anemija serga maždaug ketvirtadalis pasaulio gyventojų ir ji sudaro apie 8,8 proc. visų pasaulyje diagnozuojamų patologijų. Vyraujanti anemijos priežastis tiek tarp vyrų, tiek tarp moterų yra geležies trūkumas, tačiau žinoma, kad šio tipo anemija dažniau serga moterys. Rizika susirgti anemija didėja su amžiumi, ja taip pat dažniau serga hospitalizuoti asmenys. Geležies trūkumas susijęs su neramių kojų sindromu, blogesne gyvenimo kokybe, nuovargiu, kognityvinių funkcijų sutrikimu ir netgi nevaisingumu. Visos šios būklės yra grįžtamos ir gali būti koreguojamos skiriant tinkamą anemijos gydymą. Virškinimo trakto ligos, tokios kaip celiakija ir uždegiminė žarnyno liga, taip pat lėtinės inkstų ligos, vėžys ir lėtinis širdies nepakankamumas, didina anemijos ir geležies trūkumo riziką. Geležies trūkumas taip pat susijęs su aktyvia trombocitoze ir didesne tromboembolinių komplikacijų rizika. Šiuo metu neabejojama, kad diagnozuota anemija iš karto turi būti pradėta gydyti, nes tinkamas gydymas pagerina pacientų gyvenimo kokybę ir fizinę būklę, taip pat sumažina nuovargį ir kognityvinės funkcijos sutrikimus [1, 2].
 

Atsistatyti po COVID-19 ligos gali padėti pratimai namuose arba reabilitacija

2021-05-20
Susilpnėjęs fizinis pajėgumas, kvėpavimo ir nerimo sutrikimai ir kt. – šie liekamieji reiškiniai pažįstami ne vienam persirgusiajam COVID-19. Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) primena, kad šiuos sutrikimus atsistatyti galima ir namuose, reguliariai atliekant specialius pratimus, tačiau, jeigu jaučiate, kad jums reikia daugiau pagalbos, rekomenduojame kreiptis į medikus dėl jums priklausančios reabilitacijos.
 

Bizoprololio antiaritminis poveikis esant paroksizminiam prieširdžių virpėjimui

2021-05-19
Nors svarbiausias beta adrenoblokatorių vaidmuo gydant ritmo sutrikimus – širdies dažnio kontrolė, žinoma, kad jų antiaritminis poveikis pasireiškia ir dėl simpatinės nervų sistemos slopinimo. Šiame straipsnyje pateikiamas tyrimas, apžvelgiantis didelio selektyvumo β1 adrenoblokatoriaus bizoprololio efektyvumą, gydant paroksizminį prieširdžių virpėjimą (PV).
 

Kokie svarbūs dalykai nurodomi siuntime gydytojo specialisto konsultacijai?

2021-05-19
Šiaulių teritorinė ligonių kasa (TLK) sulaukia gyventojų klausimų, kokie svarbūs dalykai privalo būti nurodyti siuntime gydytojo specialisto konsultacijai, kad už ją būtų atlyginta Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis, ir pacientui netektų papildomai mokėti iš savo kišenės.
 

„NERK Į TEATRĄ“ kviečia nardyti kartu gegužės 27-30 d.!

2021-05-18
Nacionaliniame Kauno dramos teatre gegužės 27 – 30 dienomis vyks vienuoliktasis edukacinis „Nerk į teatrą“ festivalis. Šiemetinio festivalio programa orientuota į skirtingų grupių integraciją dirbtuvėse, o festivalio šūkis skamba; „Nerti gali visi“.
 

Išleistas naujas „Lietuvos gydytojo žurnalo“ numeris

2021-05-18
Vejamės laiką ir skubame atlikti įsipareigojimus, kuriems sutrukdė negailestingoji pandemija. Prenumeratoriai jau artimiausiu metu pašto dėžutėse ras naująjį LIETUVOS GYDYTOJO ŽURNALO numerį.
 

Retos inkstų ligos – diagnozavus jas laiku, pacientams galima padėti

2021-05-14
Kiekvienais metais Kauno klinikose apie 50 vaikų ir 20 suaugusių išgirsta retos inkstų ligos diagnozę. Skaičiuojama, kad per metus Kauno klinikose pas gydytoją nefrologą dėl retų inkstų ligų apsilanko apie 400 pacientų. Kauno klinikų Retų inkstų ligų centro vadovė, gydytoja nefrologė prof. Inga Skarupskienė sako, kad nors retos inkstų ligos užklumpa netikėtai, tačiau diagnozavus jas laiku, pacientams galima padėti. „Pritaikius gydymą, jie gali gyventi visavertį ir ilgą gyvenimą dėl pažangos organų pakaitinėje terapijoje (dializėje) ir inkstų transplantologijoje“, – teigia prof. I. Skarupskienė.
 

Kompleksinis šlapimo takų akmenligės gydymas. Konservatyvaus gydymo svarba

2021-05-13
Per pastaruosius kelerius metus pastebėta reikšminga pažanga tiek gerinant šlapimo takų akmenligės patogenezės supratimą, tiek taikant jos suvaldymui rekomenduojamas medicinines intervencijas ir konservatyvų gydymą. Šiuo metu pagrindinis klausimas – akmenligės profilaktika, nes efektyvios priemonės gali reikšmingai sumažinti akmenligės gydymo išlaidas ir pagerinti pacientų gydymo rezultatus bei gyvenimo kokybę [1].
 

Kalio ir magnio svarba pirminei ligų prevencijai

2021-05-13
Pasaulio sveikatos organizacijos rekomenduojama kalio (K+) paros norma suaugusiajam – bent 3,5 g, tačiau, įvairių tyrimų duomenimis, Europos šalyse vienas žmogus K+ suvartoja vidutiniškai 2–3 g per parą, šis kiekis dar mažesnis tarp moterų ir vyresnio amžiaus asmenų [1, 2]. K+ reikšmingas nervinio impulso perdavimui, kardiomiocitų, skeleto ir lygiųjų raumenų kontrakcijai, taip pat rūgščių ir šarmų pusiausvyros palaikymui, skrandžio sulčių išskyrimui. Viduląstelinės ir užląstelinės K+ koncentracijos skirtumas lemia ląstelės membranos potencialą, svarbų normaliam neuronų ir kardiomiocitų jaudrumui palaikyti.
 

Pirminiai imunodeficitai

2021-05-11
Imunodeficitas, arba imuniteto nepakankamumas, – tai savarankiškų ligų arba gretutinių sindromų grupės, kurioms būdingas imuninės sistemos nepakankamumas, kliniškai pasireiškiantis polinkiu sirgti dažnomis, sunkiomis infekcijomis. Imunodeficitas gali būti pirminis (PID), dažniau pasireiškiantis vaikams ir paaugliams, ir antrinis – labiau būdingas suaugusiesiems. PID vadinama įgimtų arba paveldėtų ligų, kurių priežastis yra žmogaus imuninės sistemos defektas, grupė. Antrinis imunodeficitas išsivysto dėl įgytų imuninės sistemos pokyčių, atsiradusių veikiant imunotoksinams, tai nėra genetinio defekto pasekmė. Dažniausiai antrinį imunodeficitą sukelia infekcinės ligos, imunosupresantų vartojimas, metabolinės, kraujo ligos, traumos, operacijos ir kita [3].
 

Sėkmingo alerginio rinito gydymo svarba kartu ir astma sergantiems pacientams

2021-05-11
Alerginių kvėpavimo takų ligų paplitimas visame pasaulyje nuolat didėja – alerginiu rinitu serga apie 20 proc. populiacijos [1], o astma – 1–18 proc. populiacijos [2]. Šios ligos yra susijusios su blogesne gyvenimo kokybe, sutrikdytu socialiniu aktyvumu ir kasdiene veikla [3, 4].
 
 
 

Prailginamas laikas užsiregistruoti gydytojo specialisto konsultacijai

2021-05-10
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) informuoja, kad prailginamas laikas užsiregistruoti gydytojo specialisto konsultacijai. Nuo šiol pacientas, gavęs siuntimą, turės 60 dienų užsiregistruoti konsultacijai. Ankščiau šis terminas buvo dvigubai trumpesnis – vienas mėnuo.
 

Dar viena valstybė perėjo prie numanomo organų donorystės sutikimo modelio

2021-05-10
Kovo pabaigoje Škotijoje buvo pereita prie beveik visoje Europoje galiojančio numanomo organų donorystės sutikimo modelio. Tai reiškia, kad visi Škotijos piliečiai nuo šiol bus laikomi kaip pritariantys organų donorystei ir sutinkantys aukoti savo organus ir audinius transplantacijai, nebent raštu būtų pareiškę kitaip.
 

Ambulatorinė reabilitacija. Neigiamą gydytojų konsultacinės komisijos sprendimą galima skųsti

2021-05-07
Redakcija gavo pilietės laišką, kuriame ji teiraujasi, ar yra galimybė apskųsti Gydytojų konsultacinės komisijos sprendimą neskirti pacientei ambulatorinės reabilitacijos. Moteriai yra diagnozuota stuburo tarpslankstelinė išvarža, skundžiasi nutirpusiomis ir skausmingomis kojomis, kitais negalavimais. Taikyta reabilitacija, bet skausmai nesumažėjo. Laiško autorė teiraujasi, ar yra galimybė tokį komisijos sprendimą apskųsti. Jei taip - kam?
 

Išleistas LIETUVOS GYDYTOJO ŽURNALAS - EKSPERTŲ REKOMENDACIJOS

2021-05-07
Informuojame, kad jau išleistas didelės apimties - beveik 300 puslapių! - LIETUVOS GYDYTOJO ŽURNALAS - EKSPERTŲ REKOMENDACIJOS. Jame rasite daug mokslinių publikacijų kardiologijos, pulmonologijos, endokrinologijos, onkologijos, neurologijos, ginekologijos, gastroenterologijos, dermatologijos ir kitomis temomis.
 
 

Pacientų sauga Kauno klinikose ir Lietuvoje

2021-05-06
Su pacientų sauga susiję klausimai pasaulyje aktyviai analizuojami jau kelis dešimtmečius. Šios idėjos ir Lietuvoje įgauna vis didesnį pagreitį atverdamos kelius įvairioms iniciatyvoms, kurios gerina sveikatos priežiūros paslaugų kokybę. Kartais gali pasirodyti, kad pacientų sauga, kokybės gerinimo procesai tėra skambūs žodžiai, neturintys tiek daug įtakos kiekvieno paciento gydymui ir gerovei. Dažnai toks įspūdis gali susidaryti dėl informacijos trūkumo, su kuriuo susiduria Lietuvos sveikatos priežiūros specialistai.
 

Ką svarbu žinoti apie pagalbinį apvaisinimą?

2021-05-06
Lietuvoje maždaug 1 iš 6 porų susiduria su vaisingumo sutrikimais. Vis dažniau poros, kurios susiduria su sunkumais norėdamos susilaukti vaikų, svarsto apie pagalbinio apvaisinimo galimybę. Pasak Kauno klinikų Reprodukcinės medicinos centro vadovės doc. dr. Eglės Drejerienės, susidūrus su sunkumais planuojant nėštumą, svarbiausia – psichologinis nusiteikimas. „Pagalbinio apvaisinimo procedūra ne visada baigiasi sėkmingai ir ją gali tekti kartoti, tačiau tai – visiškai normalus procesas, – pasakoja gydytoja akušerė ginekologė. – Viena nesėkminga procedūra neužkerta kelio susilaukti vaikų, todėl svarbu nurimti ir pasitikėti gydytojais.“
 

Neplanuotas paauglių nėštumas. Kaip išvengti nepageidaujamų pasekmių?

2021-05-06
Paauglių, jaunesnių nei 18 metų, nėštumas dažniausiai yra neplanuotas ir nepageidaujamas. Ankstyvi nėštumai, gimdymai ir abortai yra viena aktualiausių paauglių sveikatos problemų visose pasaulio valstybėse. Didelį dėmesį jai skiria Pasaulio sveikatos organizacija, siekdama mažinti paauglių nėštumo skaičių, nes jaunų žmonių lytinės problemos daro neigiamą įtaką jų sveikatai, asmenybės vystymuisi, socialinei raidai, esamai ir būsimai ekonominei gerovei. Apie šios problemos aktualumą ir jos sprendimo galimybes plačiau kalbamės su VUL Santaros klinikų Akušerijos ir ginekologijos centro gydytoja ginekologe profesore Žana Bumbuliene.
 

Abiturientams - apie privalomąjį sveikatos draudimą

2021-05-06
Prieš baigiantis mokslo metams Vilniaus teritorinė ligonių kasa (TLK) „Facebooke“ vykusioje Lietuvos moksleivių sąjungos Vilniaus mokinių savivaldų informavimo centro tiesioginėje vaizdo transliacijoje pristatė privalomąjį sveikatos draudimą (PSD) – temą, kuri baigiantiems mokyklą jaunuoliams itin svarbi, nors apie tai jie dažniausiai nė nepagalvoja.
 

Suskiepytas pirmas milijonas COVID-19 vakcinų dozių!

2021-05-05
Suskiepijus pirmą milijoną vakcinų nuo koronaviruso (COVID-19), viena arba dviem dozėmis paskiepytų Lietuvos gyventojų dalis pasiekė 25 proc. Pridėjus tuos asmenis, kurie per pastarąjį pusmetį persirgo COVID-19 liga arba turėjo teigiamą serologinio tyrimo rezultatą, imunitetą šiai ligai galimai jau turi kas trečias šalies gyventojas.
 

Mažosios Domantės istorija: gydytojai išpildė mergaitės svajonę vaikščioti

2021-05-04
Trejų metukų Domantė serga spinaline raumenų atrofija. Nors reta nervų ir raumenų ligos diagnozė į mergaitės šeimą atnešė daug nežinomybės ir nerimo, šiandien Domantė jau žengia pirmuosius savarankiškus žingsnius. „Visada žinojau, kad mano dukra vaikščios, o dabar tik dar labiau tuo tikiu“, – sako mergaitės mama Justina.
 

COVID-19 tyrimams sveikatos ir švietimo srityse – apie 3 mln. eurų

2021-05-04
Lietuvos mokslo taryba paskelbė paraiškų trumpalaikių reikminių tyrimų, susijusių su COVID-19 sveikatos, socialinėje ir kitose srityse konkurso rezultatus. Moksliniams tyrimams, padėsiantiems spręsti COVID-19 pandemijos sukurtus iššūkius sveikatos bei švietimo ir ugdymo srityse, skiriama beveik 3 mln. eurų Europos Sąjungos 2021–2027 m. laikotarpio lėšų, bus finansuojama 12 projektų, iš jų – LMT sudarytos ekspertų komisijos 5 geriausiai įvertinti sveikatos srities projektai.
 

Darbą pradeda SAM viceministras A. Pečkauskas

2021-05-03
Prie Sveikatos apsaugos ministerijos vadovybės komandos nuo pirmadienio prisijungė viceministras Aurimas Pečkauskas. Jis kuruos farmacijos politikos klausimus. Tai trečiasis sveikatos apsaugos viceministras.
 

Kurie šeimos gydytojo skiriami tyrimai yra nemokami?

2021-05-03
Šiaulių teritorinė ligonių kasa sulaukia pacientų klausimų, kurių pirminio lygio tyrimų atlikimą užtikrina šeimos gydytojo paslaugas teikiančios asmens sveikatos priežiūros įstaigos (ASPĮ), ir už juos papildomai nereikia mokėti.
 

Tik po inksto transplantacijos Laima galėjo patirti motinystės džiaugsmą

2021-05-03
Ištisus keturis sunkių dializių metus Laima Kuckailienė (45 m.) laukė ir tikėjo, kad vieną dieną nutiks stebuklas. Ir jis nutiko – moteris sulaukė donoro inksto, o jau po kelių metų ant rankų supavo pirmagimį. Savo džiugią istoriją alytiškė pasakoja Nacionaliniam transplantacijos biurui.
 

Ar tikrai statinų sukeliami šalutiniai poveikiai yra realūs?

2021-04-30
Statinai – tai vaistų grupė, skiriama siekiant sumažinti cholesterolio kiekį kraujyje ir užkirsti kelią potencialiai gyvybei grėsmingoms būklėms, tokioms kaip miokardo infarktas ir insultas. Įvairių klinikinių tyrimų rezultatai rodo, kad, esant didelei širdies ir kraujagyslių ligų rizikai, statinai padeda sumažinti šių ligų ir mirties riziką maždaug 25–35 proc. Statinai yra plačiai vartojami vaistai, tačiau apskaičiuota, kad, atsižvelgiant į egzistuojančius individualius širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksnius, šiuos vaistus turėtų vartoti dar bent 15–20 milijonų pasaulio žmonių.
 

Nauja apie meldonį: veiksminga pagalba sergant COVID-19

2021-04-30
Absoliuti dauguma pacientų, persirgusių COVID-19 infekcija, dar keletą savaičių ar mėnesių jaučia simptomus, kurie pastebimai riboja kasdienį aktyvumą, mažina darbingumą ir blogina gyvenimo kokybę. Persirgusieji COVID-19 dažniausiai skundžiasi įvairiais negalavimais: bendru silpnumu, dusuliu, greitu nuovargiu, prakaitavimu, tachikardija ir kitais širdies ir kraujagyslių ligų simptomais, virškinimo organų veiklos sutrikimais, raumenų skausmu ir jėgos sumažėjimu, otito, sinusito simptomais, klausos susilpnėjimu, įvairiais psichoemociniais, pažintinių funkcijų sutrikimais (nemiga ar mieguistumu, nerimu, panikos atakomis, depresija, suicidinėmis mintimis, atminties susilpnėjimu, kalbos sutrikimais ir kt.) ar kitokiais simptomais (urogenitaliniais, seksualine disfunkcija, dermatologiniais ir kt.).
 

Pradedami naudoti Europos Komisijos dovanoti greitieji antigeno testai

2021-04-30
Europos Komisija (EK), pasinaudodama Skubios paramos priemone, Europos sąjungos (ES) valstybėms narėms, o taip pat ir Lietuvai, padovanojo greituosius antigeno testus, skirtus COVID-19 ligos nustatymui. Lietuva jau gavo per 280 tūkst. greitųjų antigeno testų. Artimiausiu metu bus pristatyta likusi 174 tūkst. dovanojamų testų dalis.
 

Klastingasis pirminis imunodeficitas: daug žmonių nė neįtaria, kad gali juo sirgti

2021-04-29
Kauno klinikų pacientė Milda serga pirminiu imunodeficitu. Ilgą laiką moteris nepastebėjo šios ligos požymių, todėl prieš kelis metus atsitiktinai nustatyta diagnozė ją nustebino. „Nuo vaikystės dažnai sirgdavau plaučių uždegimu, vėliau net du kartus hemoglobino kiekis kraujyje sumažėjo iki kritinės ribos, – pasakojimą pradeda moteris. – Nieko blogo neįtariau, bet vis tiek sukau galvą, kodėl man nuolat skauda gerklę, temperatūra per dieną kelis kartus pakyla ir vėl nukrenta.“
 

Ministerija smerkia pasirodžiusią dezinformaciją

2021-04-29
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) kategoriškai paneigia tinklapyje 3min.lt straipsnyje „Jeigu mokiniai nesitestuos, jų laukia skausminga mirtis“ minimas neva LRT radijo laidoje sveikatos apsaugos ministro išsakytas mintis, kad vengiant reguliaraus testavimo grįžimas į mokyklas rudenį bus sudėtingas, tačiau turtingų tėvų vaikai galės mokytis be testų ir nuodingų skiepų. Šios informacijos šaltiniu nurodomas ekspertai.eu portalas. Pateiktą informaciją vienareikšmiškai vertiname kaip dezinformaciją ir siekį kiršinti bei skaldyti visuomenę šiuo sudėtingu Lietuvai ir pasauliui laikotarpiu, kai susitelkimas bei vienybė itin svarbūs.
 

Dalyvavimas prevencinėse programose skatinamas ir karantino metu

2021-04-29
Šiaulių teritorinės ligonių kasos (TLK) direktoriaus pavaduotoja, laikinai vykdanti direktoriaus funkcijas, Dalia Miniauskienė Šiaulių miesto savivaldybės bendruomenės sveikatos taryboje pristatė pranešimą „Prevencinių programų įgyvendinimas Šiaulių TLK veiklos zonoje 2020 metais“.
 

Parengta rekomendacijų knyga padės vykdyti infekcijų kontrolę

2021-04-29
Grupė aukštos kvalifikacijos specialistų – medikų, epidemiologų ir kt. – susivienijo ir parengė praktine patirtimi, moksliniais tyrimais ir siūlymais paremtą rekomendacijų knygą, kuri bus naudinga visiems, kas nori sumažinti COVID-19 keliamas rizikas. Leidinys skirtas gydymo, slaugos ir kitoms asmens sveikatos priežiūros įstaigoms, tačiau gali būti adaptuotas ir kitoms organizacijoms bei įstaigoms, kurioms aktualu vykdyti infekcijų kontrolę.
 

Atšilus orams padaugėja susirgimų vėjaraupiais

2021-04-28
Vėjaraupiai (lot. Varicella zoster) – tai ūmi virusinė, epidemiškai plintanti liga, sukeliama varicella zoster viruso, priklausančio Herpesviridae šeimai, pasireiškianti karščiavimu, pūsleliniu odos ir gleivinių bėrimu. Tai yra dažna vaikų liga. Dažniausiai vėjaraupiais serga 2-8 metų vaikai, tuomet persergama lengva šios ligos forma.
 

Lietuvą pasiekė rekordinė „Comirnaty“ vakcinos siunta, bendras gautų vakcinų skaičius perkopė milijoną

2021-04-28
Didindamas vakcinų nuo koronaviruso (COVID-19) tiekimo apimtis, gamintojas „BioNTech ir Pfizer“ pirmadienį pristatė į Lietuvą didžiausią iki šiol vakcinų siuntą – 105300 „Comirnaty“ vakcinos dozių. Jos turėtų pasiekti savivaldybes tą pačią dieną.
 

Dėl reabilitacijos skyrimo sprendžia šeimos gydytojas

2021-04-28
„Garsiuoju“ koronavirusu užsikrėčiau kovo 11 dieną ir iki šiol gydausi, savijauta gana prasta, prisimetė plaučių uždegimas, sunku kvėpuoti, bet kol kas gydymo įstaigos neprireikė, - laiške redakcijai rašo Monika K. iš Kauno. - Girdėjau, kad sunkiai COVID - 19 liga persirgusiems asmenims gali būti skirta reabilitacija, net jei jie ir negulėjo ligoninėje. Ar tai tiesa? Kur tokiu atveju turėčiau kreiptis dėl ambulatorinės ar medicininės reabilitacijos?“
 

Gydytoja kardiologė: darome klaidą koncentruodamiesi ne į vaistų naudą, o į jų šalutinį poveikį

2021-04-28
Visuomenėje netylant diskusijoms apie šalutinį skiepų nuo Covid-19 poveikį, medikai teigia, kad šalutinis poveikis aktualus bet kokius vaistus vartojantiems žmonėms. Tačiau dažnai jis yra nepelnytai sureikšminamas ir net tampa kliūtimi sėkmingam gydymui.
 

VLK: tęsiami susitikimai su abiturientais

2021-04-27
Vis daugiau Panevėžio ir Utenos apskričių abiturientų susipažįsta su Lietuvos privalomojo sveikatos draudimo (PSD) sistema per susitikimus su Panevėžio teritorinės ligonių kasos (Panevėžio TLK) specialistais. Įstaigos nuotoliniu būdu rengiamose netradicinėse pamokose nuo kovo pabaigos dalyvavo jau 8 gimnazijų abiturientai, iš viso beveik 200 mokinių. Šią savaitę dar numatytas susitikimas su Rokiškio technologijos, verslo ir žemės ūkio mokyklos mokiniais.
 
 

Ligonių kasos: kojų venų operacijos apdraustiesiems yra nemokamos

2021-04-27
Privalomuoju sveikatos draudimu (PSD) apdrausti asmenys už jiems atliktą kojų venų operaciją patys mokėti neturi. Nepriklausomai nuo operacijos metodo – chirurginio ar lazerinio, išlaidos kompensuojamos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF). Vidutinė kompensuojama šios paslaugos kaina – 828,85 euro.
 

Lietuvą pasiekė rekordinė „Comirnaty“ vakcinos siunta, bendras gautų vakcinų skaičius perkopė milijoną

2021-04-27
Didindamas vakcinų nuo koronaviruso (COVID-19) tiekimo apimtis, gamintojas „BioNTech ir Pfizer“ pirmadienį pristatė į Lietuvą didžiausią iki šiol vakcinų siuntą – 105300 „Comirnaty“ vakcinos dozių. Jos turėtų pasiekti savivaldybes tą pačią dieną.
 

Vakcinos nuo COVID-19 kelias: nuo bendros strategijos iki paciento peties

2021-04-27
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) ir gyventojai, laukiantys galimybės pasiskiepyti nuo COVID-19, norėtų didesnių vakcinacijos tempų, tačiau galime pagrįstai didžiuotis, kad Lietuva yra viena iš nedaugelio pasaulio šalių, bent viena vakcinos doze jau paskiepijusi penktadalį savo gyventojų.
 

„Perspėti. Apsaugoti. Vakcinuoti“ – toks 2021 m. Europos imunizacijos savaitės šūkis

2021-04-27
Balandžio 26 d. – gegužės 2 d. bus minima Europos imunizacijos savaitė, kurios tikslas – gerinti visuomenės supratimą apie teikiamą skiepų naudą ir svarbą, užkertant kelią vakcinomis valdomų ligų ir jų sukeliamų komplikacijų plitimui.
 

Iškankino karantinas? Atsiveriantis teatras kviečia pasisemti gerų emocijų!

2021-04-26
Puiki naujiena: Nacionalinis Kauno dramos teatras atsiveria padėka medicinos darbuotojams balandžio 29-ąją 18 val. komedija „Aš -Moljeras“. Skiepų ir visuomenei dirbančių medikų dėka galima saugiai susitikti su žiūrovais.
 

Kuriant klinikinių tyrimų informacinę sistemą ir ruošiantis Klinikinių tyrimų reglamento taikymui, pasiektas svarbiausias etapas

2021-04-26
Europos vaistų agentūros (EVA) Valdančioji taryba (angl. Management Board) patvirtino, kad ES klinikinių tyrimų portalas ir duomenų bazė, t.y. vieni iš pagrindinių klinikinių tyrimų informacinės sistemos (angl. clinical trial information system, CTIS) komponentų, reikalingų Klinikinių tyrimų reglamento ES Nr. 536/2014 taikymui, yra parengti ir gali pradėti tinkamai veikti iki 2022 m. sausio 31 dienos. Neeiliniame posėdyje, įvykusiame šių metų balandžio 21 dieną, atlikus nepriklausomą šios naujos informacinės sistemos auditą, EVA Valdančioji taryba patvirtino, kad sistema atitinka sutartus reikalavimus. Taigi, tikimasi, kad nauja klinikinių vaistinių preparatų tyrimų paraiškų pateikimo ir leidimų išdavimo tvarka bus taikoma nuo 2022 m. sausio mėn.
 

Vakcinacijos tikslai. Ko jais siekiama?

2021-04-26
Skiepai nuo COVID-19 ligos viešoje erdvėje pristatomi kaip vienintelis „bilietas į laisvę“, tačiau niekas per daug nepaaiškino, jog šio rezultato turėtų būti siekiama įgyvendinant atitinkamą vakcinacijos strategiją. Jeigu Lietuvoje tokios strategijos, kaip supratau, niekas nematė, tai galbūt šią savaitę ECDC paskelbti keturi pagrindiniai vakcinacijos nuo COVID-19 ligos skiepijimo strategijos tikslai padės geriau suprasti pilną skiepijimo tikslų kontekstą.
 

Vilniuje – pirmasis šiais metais gyvosios donorystės atvejis

2021-04-25
VUL Santaros klinikose pirmą kartą šiais metais transplantuotas inkstas iš gyvojo donoro. Sunkiai sergančiam sūnui savo inkstą dovanojo jo tėtis.
 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.