Lietuvos naujienos

Išsėtinės sklerozės gydymo naujovės

2018-11-21
Išsėtinė sklerozė – tai lėtinė, progresuojanti visos nervų sistemos liga, pasireiškianti centrinės nervų sistemos lėtiniu uždegiminiu procesu, kuris pažeidžia galvos, stuburo smegenis ir atskirus nervus. Priklausomai nuo to, kuri nervų sistemos dalis labiausiai pažeidžiama, ligos simptomai gali pasireikšti labai skirtingai (tai sudaro didelę diagnostikos problemą): raumenų funkcijos ir jų kontrolės, pusiausvyros, regos ar kalbos, psichikos sutrikimais ir t. t. Per keletą pirmųjų ligos metų (priklauso nuo ligos formos) apie 35 proc. sergančiųjų išsėtine skleroze dėl nesulaikomai progresuojančio nervų sistemos pažeidimo tampa daugiau ar mažiau neįgalūs, nedarbingi, sutrinka jų judėjimo ir apsitarnavimo galimybės, pacientai tampa reikalingi šeimos ar visuomenės globos ir priežiūros.
 

Prostatos vėžio genetika

2018-11-21
Prostatos vėžys – dažniausia vyrų onkologinė liga Lietuvoje ir daugelyje Vakarų pasaulio šalių, tačiau kokie svarbiausi jo rizikos veiksniai, iki šiol nėra nustatyta. Vienas iš akivaizdžiai pasireiškiančių prostatos vėžio rizikos veiksnių – šeiminė ligos istorija. Jei artimas giminaitis – tėvas ar brolis – serga prostatos vėžiu, rizika susirgti padvigubėjusi. Jei serga du artimi giminaičiai – ši rizika padidėjusi net penkis kartus. Manoma, kad net ketvirtis visų prostatos vėžio atvejų gali būti paveldėti. Deja, prostatos vėžio rizikos genai nėra žinomi.
 

Nacionalinės gydymo rekomendacijos padės pasirinkti vaistus, skirtus ūminiam ir lėtiniam skausmui malšinti

2018-11-21
Klinikinės farmakologijos gydytoja rezidentė Skaistė Kasciuškevičiūtė kartu su Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) profesoriumi Edmundu Kaduševičiumi, neurologais ir skausmo medicinos specialistais prof. Kęstučiu Petrikoniu bei dr. Arūnu Ščiupoku parengė nacionalines gydymo rekomendacijas dėl vaistų, skirtų ūminiam ir lėtiniam skausmui malšinti, vartojimo. Pateikėme gydytojai keletą klausimų.
 

Nemedikamentinis nemigos gydymas

2018-11-20
Pirmo pasirinkimo gydymo priemonė lėtinei nemigai gydyti, kuri skiriama bet kokio amžiaus suaugusiems pacientams, yra kognityvinė elgesio terapija (KET). Vertinant trumpalaikius rezultatus, KET ir migdomieji vaistai pasižymi tokiu pat veiksmingumu, tačiau ilgalaikiai rezultatai geresni taikant KET.
 

Dantų breketai ir plokštelės vaikams

2018-11-20
Pastaruoju metu ligonių kasos gauna daug klausimų dėl dantų breketų ir ortodontinių aparatų (plokštelių) kompensavimo vaikams. Šios priemonės kompensuojamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis, tačiau tik tam tikrų ligų ir būklių atvejais. Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) specialistai pataria, kur dėl šių priemonių ir paslaugų turėtų kreiptis tėvais su savo vaikais.
 

Rimgaudo Virgilijaus Kazakevičiaus knyga „Medicinos atradimų istorijos“

2018-11-20
Medicinos istorija yra žmonių istorija. Ji atspindi žmogaus pastangas palengvinti kitam kančias, slaugyti, gydyti, siekti amžinos jaunystės ir sveikatos. Šioje knygoje chronologiškai pateikiami medicinos raidos etapai, pradedant sveikatos rūpinimusi pirmykštėje bendruomenėje, senosiose kinų, šumerų, Mesopotamijos civilizacijose, senovės Egipte, Graikijoje, Romos imperijoje, viduramžiais, Renesanso laikais ir baigiant mūsų dienomis.
 

Atsitiktinai pasirinkta dermatovenerologija tapo rimtu iššūkiu ir gyvenimo prasme...

2018-11-19
Jonas Lauraitis – didelę klinikinę ir gyvenimišką patirtį turintis dermatovenerologas iki šiol sėkmingai dirba Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Dermatovenerologijos centre. Gyvenime patyręs nemažai sunkumų bei išbandymų, J. Lauraitis vis dėlto pasiekė savo tikslą – tapo gydytoju ir jaunų specialistų mokytoju. Sėkmė ne tik darbinėje veikloje, bet ir asmeniniame gyvenime jį lydėjo visada. Kaip daktarui sekėsi mokytis, tobulėti, siekti savo svajonės ir kurti įdomų bei prasmingą gyvenimą?
 

Pristatyta knyga „Lietuvos slaugos istorija 1918-2018 m.”

2018-11-16
Lietuvos medicinos bibliotekoje pristatyta knyga - „Lietuvos slaugos istorija 1918-2018“. Knyga išleista valstybės šimtmečiui paminėti, todėl joje pirmą kartą išsamiai nušviesta šimto metų slaugos istorija Lietuvoje. Pristatymo metu dalyviai galėjo pabendrauti su autoriais.
 

Minima supratimo apie antibiotikus savaitė

2018-11-15
Lapkričio 12-18 d. vykstant Pasaulinei supratimo apie antibiotikus savaitei Sveikatos apsaugos ministerija kviečia atkreipti dėmesį į augantį atsparumą antibiotikams ir vartoti juos atsakingai.
 

Lapkričio 14-oji - pasaulinė diabeto diena

2018-11-14
Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras kaip ir kasmet lapkričio 14 dieną kartu su visu pasauliu kviečia minėti Pasaulinę diabeto dieną. Nuo 1991 m. Tarptautinės diabeto federacijos bei Pasaulio sveikatos organizacijos iniciatyva šią dieną siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į diabeto epidemijos mastą pasaulyje. Prie Pasaulinės diabeto dienos minėjimo ir informacijos apie diabetą sklaidos prisijungia apie 160 šalių ir šis skaičius kasmet vis didėja. Vienybę kovojant su diabetu žymi ir Pasaulinės diabeto dienos simbolis – mėlynas diabeto ratas, kurio spalva atspindi dangų, po kuriuo gyvena visos pasaulio tautos, taip pat mėlyna yra Jungtinių Tautų vėliavos spalva.
 

„Medicinos mokslas, ypač šiais laikais, nebegali būti lokalus, jis tapo globalus“

2018-11-13
Baltijos šalių neurologijos Kongresas yra tradicinis renginys, nuo 1997 m. rotacijos principu rengiamas kas trejus metus vis kitoje iš trijų Baltijos šalių. 2015 metais Kongresas vyko Rygoje, prieš tai Estijoje, o šiemet vėl sugrįžo pas mus.
 

Vyresnių žmonių mitybos ypatybės

2018-11-13
Europos Sąjungos statistikos tarnybos duomenimis, Lietuvoje 2017 m. gyveno 19,3 proc. vyresnių žmonių, t. y. kurių amžius 65 ir daugiau metų. Palyginti su 2007 m. statistikos duomenimis, vyresnių žmonių gyveno 16,7 proc. Pažymėtina, kad per dešimtmetį labiausiai padidėjusi vyresnių žmonių amžiaus subgrupė yra 80 ir daugiau metų [1].
 

Trimetilamino N oksidas (TMAO) – naujas potencialus cukrinio diabeto ir onkologinių ligų rizikos veiksnys

2018-11-13
Šiame straipsnyje apibūdinami dažniausi bendri patofiziologiniai atsparumo insulinui ir onkologinių ligų mechanizmai, kuriuose dalyvauja žarnyno mikroorganizmai, skaidantys suvartotas maisto medžiagas. Atlikus mokslinės literatūros apžvalgą rasta daug molekulių, kurios yra bendros esant atsparumui insulinui ir sergant onkologinėmis ligomis. Šiame straipsnyje aptariami mechanizmai, susiję su gyvulinės kilmės produktų vartojimu ir žarnyno mikrobiota.
 

Kaip gyventi, sergant cukriniu diabetu?

2018-11-12
Cukriniu diabetu pasaulyje serga 425 milijonai žmonių – 1 iš 11 planetos gyventojų, ir vienas iš dviejų nežino, kad serga, nes liga lieka nediagnozuota. Tuo tarpu Lietuvoje diabetu serga daugiau nei 100 000 žmonių, todėl siekiant atkreipti visuomenės dėmesį į šią problemą, Kauno klinikose organizuojami renginiai lapkričio 14 d. – Pasaulinei diabeto dienai – paminėti su šūkiu „Diabetas ir Šeima. Išgirsti, žinoti, padėti“.
 

Seimui vėl teikiama svarstyti sveikatos sistemos reforma

2018-11-12
Sveikatos apsaugos ministras, Seimo narys Aurelijus Veryga, Seimo sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Asta Kubilienė ir kiti parlamentarai iš naujo teikia svarstyti sveikatos sistemos reformos projektus. Jais siūloma pertvarkyti sveikatos sistemą numatant naują sutarčių su teritorinėmis ligonių kasomis (TLK) sudarymo tvarką, gydymo įstaigų tinklo formavimą. Taip pat tobulinamas gydymo įstaigų valdymas diegiant šiuolaikinius vadybos metodus, skaidrinama sistema. Teikiamuose projektuose ištaisomos nemažai teisinių diskusijų sukėlusios nuostatos ir atsižvelgiama į LR Prezidentės Dalios Grybauskaitės išsakytas pastabas vetuojant reforminius projektus.
 

Kaune – išskirtinis dėmesys kraujagyslių chirurgijai

2018-11-12
„Pastarąjį dešimtmetį medicinoje padarytas didelis proveržis minimaliai intervenciniais metodais gydant giliųjų venų trombozę, dubens venų nepakankamumą, taip pat inkstinės venos užspaudimo sindromą ir venų malformacijas“, – teigia Kauno klinikų Širdies, krūtinės ir kraujagyslių chirurgijos klinikos Kraujagyslių chirurgijos skyriaus vadovas doc. Linas Velička. Gydytojas priduria, kad šios ligos dažniausiai pažeidžia jaunus, darbingo amžiaus žmones, sukelia lėtines fizines ir psichologines kančias.
 

Erekcijos sutrikimų gydymas: kaip pasirinkti tinkamiausią

2018-11-12
Žmogaus lytinis gyvenimas yra biosocialinis reiškinys, o seksualinė veikla – sudėtinga, dėsningai vienas kitą keičiančių, santykiškai nesąlyginių refleksų grandinė, kuri baigiasi (ar turėtų baigtis) lytiniu pasitenkinimu, orgazmu. Šioje refleksų grandinėje svarbiausios yra keletas grandžių: a) neurohumoralinės reguliacijos grandis, priklausanti nuo neurohumoralinių nervinių centrų ir visų endokrininių liaukų veiklos, ji lemia lytinį potraukį bei nuolatinės seksualinės parengties būseną; b) psichinės santykiškai refleksinės reguliacijos grandis, lemianti vyro ir moters tarpusavio santykius, meilės jausmą, seksualinio suartėjimo poreikį. Vyrams ji prižiūri erekcijos ir ejakuliacijos funkcijas, moterims – lubrikaciją ir kraujo priplūdimą į lytinius organus, be kurių neįmanomas lytinis aktas ir orgazmas. Kurios nors minėtų grandžių perdėtas ar patologinis dirginimas arba slopinimas sukelia lytinę disfunkciją, pasireiškiančią lytinio potraukio, erekcijos, ejakuliacijos, orgazmo sutrikimais ar jų deriniais.
 

Atsisako kai kurių reikalavimų, priimant vaiką į darželį

2018-11-08
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pasirašė įsakymą, kuriuo atnaujinama higienos norma, numatanti, kokių sveikatos sutrikimų požymių turintys vaikai negali būti priimami į priešmokyklinio ir ikimokyklinio ugdymo įstaigas. Šia higienos norma atsisakoma perteklinių reikalavimų, tad nežymių sveikatos sutrikimų turintys vaikai į darželius galės būti priimami.
 

Nemigos diagnostikos ir gydymo gairės

2018-11-07
Naujausiais duomenimis, nemiga besiskundžiančių asmenų daugėja ir vidutiniškai siekia apie 10 proc. gyventojų (vertinant Europos šalis, bene mažiausias paplitimas Vokietijoje – 5,7 proc. ir bene didžiausias – Prancūzijoje – 19 proc.). Kad problema sunkėja, patvirtina per pastarąjį dešimtmetį ženkliai išaugęs migdomųjų vaistų vartojimas. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, nemiga pagal tiesiogines ir netiesiogines išlaidas užima 11-tą poziciją. Straipsnyje pateikiamos apibendrintos suaugusiųjų nemigos, kaip savarankiško sutrikimo, o ne kaip atskiro simptomo ar sindromo, diagnostikos ir gydymo rekomendacijos (remiantis neseniai atliktos metaanalizės, kurią inicijavo Vokietijos miego medicinos draugija, angl. Germany Sleep Society, pateiktais apibendrintais duomenimis).
 

Naujos gydymo galimybės epilepsija sergantiems pacientams

2018-11-06
Lapkričio 6 d. Kauno klinikose pradėtos pirmosios Lietuvoje chirurginės procedūros, kurių metu atkaklia ir gydymui atsparia epilepsijos forma sergantiems pacientams implantuotas klajoklio nervo stimuliatorius. Šis stimuliatorius siųs elektrinius impulsus į kairės pusės klajoklį nervą ir padės sukontroliuoti epilepsijos priepuolius. 4 stimuliatorius pirmiesiems Kauno klinikų pacientams implantavo gydytojai neurochirurgai. Vėliau šiuos pacientus intensyviai prižiūrės gerai apmokyta gydytojų neurologų komanda.
 

Kaunas užbaigė slaugos ligoninių reformą

2018-11-06
Trys Kaune veikusios slaugos ir palaikomojo gydymo ligoninės jau veikia kaip viena įstaiga. Jas apjungęs miestas plečia paslaugų apimtis ir gerina kokybę, kad šios pagal poreikius taptų prieinamos visiems sunkios sveikatos būklės žmonėms.
 

Tuštinimasis krauju. Kaip tinkamai paruošti pacientą distalinės žarnyno dalies tyrimui

2018-11-06
Nedidelis kiekis kraujo tuštinantis (intermituojanti lėtinė hematochezia, NKKT) – dažna vizitų pas bendrosios praktikos gydytoją priežastis. Šis simptomas dažnas ir sergant storosios žarnos vėžiu, tačiau jo teigiama prognozinė vertė maža. Tiesiosios ir riestinės žarnos endoskopinis ištyrimas yra svarbiausias teisingai nustatant diagnozę, todėl patogus ir kokybiškas pasiruošimas tyrimui tampa labai reikšmingu veiksniu kokybiškai nustatant kolorektinę patologiją. Neseniai Lietuvos rinkoje atsiradęs preparatas ClizmaLax – puikus pasirinkimas kasdienėje praktikoje, ruošiant ligonius distalinės storosios žarnos dalies ištyrimui.
 

Metformino skyrimo galimybės

2018-11-06
Sergamumas cukriniu diabetu (CD) yra didelis ir nuolat augantis, neretai prilyginamas pandemijai. Skaičiuojama, kad visame pasaulyje cukriniu diabetu serga daugiau kaip 422 mln. žmonių. Tai devinta mirtingumo priežastis. Paprastai sergantieji turi gausią gretutinę patologiją arba dėl hiperglikemijos poveikio reikšmingai nukenčia įvairios organizmo sistemos, ypač širdies ir kraujagyslių, inkstų, nervų. Antrojo tipo cukrinio diabeto (2 tipo CD) gydymui dažniausiai skiriamas vaistas yra metforminas, kuris ne tik mažina gliukozės koncentraciją kraujyje, bet ir pasižymi širdies ir kraujagyslių ligų (ŠKL) komplikacijų riziką mažinančiu poveikiu, geru saugumo profiliu, galimybe skirti net ir esant sutrikusiai inkstų veiklai. Šioje apžvalgoje pateikiami apibendrinti duomenys apie galimai naujas, ne su gliukozės koncentracijos kraujyje mažinimu susijusias naujas metformino skyrimo indikacijas.
 

Prasideda SAM pavaldžių įstaigų reorganizacija

2018-11-05
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) jau atsinaujino – neseniai įsigaliojo nauja ministro Aurelijaus Verygos patvirtinta ministerijos struktūra. Tad artimiausiu metu turėtų keistis ir pavaldžių įstaigų valdymas, nes planuojama pradėti jų pertvarką, kuri numatyta ir Vyriausybės programos įgyvendinimo priemonių plane. Tai yra pirmasis SAM pavaldžių įstaigų pertvarkos etapas, kurio metu bus pertvarkomos viešojo administravimo funkcijų nevykdančios įstaigos.
 

Kreipėsi į SADM dėl kolektyvinės sutarties išplėtimo

2018-11-05
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga šią savaitę, suderinęs su profesinių sąjungų organizacijomis, pasirašiusiomis Šakos kolektyvinę sutartį, kreipėsi į Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) vadovybę prašydamas išplėsti šios sutarties nuostatas dėl darbo užmokesčio didinimo, saugių darbo sąlygų ir kvalifikacijos tobulinimo visiems viešajame sektoriuje dirbantiems sveikatos priežiūros specialistams.
 

Širdies transplantacija

2018-11-02
Ortotopinė širdies transplantacija – tai chirurginė operacija, kurios metu pažeista recipiento širdis pakeičiama sveika donoro širdimi. Tai gydymo metodas pacientams, turintiems toli pažengusį galutinės stadijos širdies nepakankamumą, kai kiti įprasti medikamentinio gydymo metodai nėra pakankamai efektyvūs ir prognozuojama tikėtina gyvenimo trukmė, neatlikus širdies transplantacijos, trumpesnė nei vieneri metai. Daugumai šių pacientų alternatyvūs chirurginio gydymo metodai nebuvo efektyvūs, negalimi, ar mažai tikėtina, kad jie gali būti efektyvūs.
 

Pirmosios patirtys gydant ARNI: įžvalgos ir ankstyvieji rezultatai

2018-11-02
Nuo 2000 m. širdies nepakankamumo indikacijai klinikinėje praktikoje neišvydome naujų vaistų. Ir štai naujiena 2016 m. – sukurta nauja vaistų klasė – angiotenzino receptorių ir neprilizino inhibitoriai, slopinantys keletą patofiziologinių grandžių: renino-angiotenzino-aldosterono sistemą ir neutraliąją endopeptidazę.
 

SAM apie pacientų perregistravimą pas kitą šeimos gydytoją

2018-11-02
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), reaguodama į viešoje erdvėje išreikštus nuogąstavimus dėl pacientų perregistravimo pas kitus šeimos gydytojus be jų sutikimo, informuoja, kad nėra jokių naujovių ar pakeitimų, susijusių su pacientų registracija pas šeimos gydytojus. Tad kaip ir iki šiol pacientai gali laisva valia rinktis pas kokį šeimos gydytoją nori gydytis, o poliklinika juos perregistruoti pas kitus specialistus gali tik jiems sutinkant ir pateikus tokį prašymą.
 

Kauno klinikose pradėjo dirbti medicinos psichologė personalui

2018-11-02
„Visa Kauno klinikų medikų komanda daug ir įtemptai dirba. Kasdien spręsdami klausimus dėl pacientų sveikatos ar net gyvybės, susidurdami su nenumatytais atvejais medicinoje, gydydami sunkiausias medicinines būkles, gydytojai neišvengiamai patiria emocinę įtampą. Iš visų jėgų besistengdami, medikai neretai pervargsta psichologiškai“, – apie psichologinės pagalbos poreikį medicinos personalui kalba ligoninės vadovas, profesorius Renaldas Jurkevičius. – Džiaugiamės įgyvendindami vieną iš idėjų, gimusių Kauno klinikų vadovų mokymų metu.“
 

„Kaimas apkalbėjo, bet aš nesigailiu, kad galėjau dovanoti gyvenimą kitiems”

2018-10-31
Mokytoja Regina Mirusiųjų atminimo (Vėlinių) dieną stabteli prie daugelio kauburėlių, kuriuose ilsisi artimiausi žmonės – du vyrai, sūnus. Antkapis su širdimi delne žymi sūnaus kapą. „Taip atrodo, kad sūnų delne laiko jo tėtis. Abu palaidojau šiame kape. Tik sūnus išėjo pirmas. Kasmet kapas skendi žvakių liepsnose. Matyt, bendraklasiai ir draugai jų tiek uždega, kad net suskaičiuoti sunku. Gal koks šimtas dega kasmet“, – pasakoja Regina.
 

Pirmosios patirtys gydant ARNI: įžvalgos ir ankstyvieji rezultatai

2018-10-31
Nuo 2000 m. širdies nepakankamumo indikacijai klinikinėje praktikoje neišvydome naujų vaistų. Ir štai naujiena 2016 m. – sukurta nauja vaistų klasė – angiotenzino receptorių ir neprilizino inhibitoriai, slopinantys keletą patofiziologinių grandžių: renino-angiotenzino-aldosterono sistemą ir neutraliąją endopeptidazę.
 

Balzaminė ladano derva: saugi alternatyva sintetiniam uždegimo gydymui

2018-10-31
Vaistai, mažinantys skausmą ir uždegimą, yra vieni plačiausiai vartojamų medicinos praktikoje. Vien Jungtinėse Amerikos Valstijose kasmet parduodama per 30 mln. įvairių tablečių nuo skausmo ir uždegimo, populiariausi tarp jų – vadinamieji nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (NVNU). Manoma, kad tikrieji NVNU vartojimo mastai yra dar didesni, nes dalis NVNU parduodami be recepto.
 

Ministras dalyvauja Šiaurės regiono ateities forume

2018-10-29
Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos vadovaujama delegacija dalyvauja spalio 29 ir 30 d. Norvegijoje, Osle, vykstančiame Šiaurės regiono ateities forume, kurio tema – sveikatos technologijos.
 

Į sveikatos priežiūrą pažvelgta draudžiamųjų akimis

2018-10-29
Panevėžio teritorinės ligonių kasos (Panevėžio TLK) atstovai, pakviesti skaityti pranešimą Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Medicinos akademijos Vidaus ligų klinikos kartu su portalu www.emedicina.lt organizuotoje konferencijoje „Vidaus ligos: diagnostika ir gydymas“, vykusioje Panevėžyje, atkreipė dėmesį į tai, ko gyventojai tikisi iš gydymo įstaigų, kas jų kartais netenkina ir dėl ko skundžiasi atvykę į ligonių kasą.
 

Šiaulių ligoninė turi naują vadovą

2018-10-27
Nuo spalio 29 dienos Respublikinei Šiaulių ligoninei vadovauti pradeda konkursą į šias pareigas laimėjęs Remigijus Mažeika, iki šiol vadovavęs Šiaulių teritorinei ligonių kasai. Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga spalio 22 d. savo įsakymu jį paskyrė eiti šias pareigas.
 

Seimas pradėjo svarstyti didėjantį kitų metų PSDF biudžetą

2018-10-19
Seimo nariai po pateikimo pritarė sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos pateiktam ženkliai didėjančiam kitų metų Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžetui. Skaičiuojama, kad jis bus didesnis 296 mln. eurų, lyginant su dabartiniu, ir iš viso sudarys 2 mlrd. 60 mln. eurų. Tad dabar ateinančių metų PSDF biudžetas bus svarstomas komitetuose.
 

Augantis PSDF biudžetas kitąmet sudarys daugiau nei 2 milijardus eurų

2018-10-18
Kitų metų Privalomojo sveikatos draudimo fondas (PSDF) bus didesnis 296 mln. eurų ir iš viso sudarys 2 mlrd. 60 mln. eurų.
 

Dvynių seserų kova už gyvenimą prasidėjo dar motinos įsčiose

2018-10-18
Sėkmingai atliktą kraujo perpylimo operaciją vienai iš dar negimusių dvynukių lėmė ne tik aukšta Kauno klinikų gydytojų kompetencija, patirtis ir technologijos, be kurių šiuolaikinės medicininės intervencijos neįsivaizduojamos, bet ir tėvų ryžtas bei kraujo donorų gerumas. Pirmą kartą Lietuvoje atlikta sudėtinga operacija šeimai suteikė galimybę išsaugoti abi mergaites, sėkmingai sulaukti nėštumo pabaigos ir dėkoti ne tik gydytojams, bet ir visiems kraujo donorams, kurie to net nežinodami prisidėjo prie vienos mažos mergaitės gyvybės išgelbėjimo.
 

Motinos pieno oligosacharidai

2018-10-17
Geriausias maistas kūdikiams yra motinos pienas. Motinos pienas ne tik aprūpina kūdikio organizmą visomis mitybinėmis medžiagomis, reikalingomis augimui, bet ir pasižymi unikaliomis savybėmis – užtikrina kūdikio organizmo apsaugą, palankiai veikia žarnyno mikrobiotos kolonizaciją bei žarnyno brendimą.
 

Kodėl pacientai, sergantys lėtiniu širdies nepakankamumu, nesilaiko vaistų vartojimo drausmingumo? Psichikos sveikatos įtaka

2018-10-17
Lėtinio širdies nepakankamumo simptomų kontrolei būtinas griežtas medikamentinio gydymo plano laikymasis. Beta adrenoblokatorių, angiotenziną konvertuojančio fermento inhibitorių, angiotenzino receptorių blokatorių, diuretikų vartojimas mažina ne tik tipinius širdies nepakankamumo simptomus, bet ir pagerina pacientų išgyvenamumą. Jeigu pacientai vartotų vaistus reguliariai, sumažėtų apsilankymų pas sveikatos priežiūros specialistus kiekis, gydymo kaštai.
 

Suaugusiųjų serozinio otito konservatyvaus gydymo baigtys

2018-10-16
Darbo tikslas. Įvertinti suaugusiųjų ūminio serozinio ostito (ŪSO) priežastis ir konservatyvaus gydymo baigtis. Tyrimo metodai. Atliktas retrospektyvinis tyrimas. Išanalizuotos 2010–2017 m. dėl ŪSO konservatyviai gydytų pacientų ambulatorinės kortelės. Tyrimo dalyviai. LSMUL KK ANG ligų ambulatoriniame skyriuje 2010–2017 m. konservatyviai dėl ŪSO gydyti 58 pacientai. Rezultatai. Iš viso po 16-os konservatyvaus gydymo savaičių pasveiko 52 (83,9 proc.), 10 (16,1 proc.) pacientų (ausų) buvo nukreipti chirurginiam gydymui. Nustatyta, jog iš 62 ausų dažniausias etiologinis ŪSO veiksnys buvo ŪRS 36 (58,1 proc.), rečiau AR 12 (19,3 proc.), LRS 5 (8,1 proc.), GERL 4 (6,5 proc.). Išvados. Po konservatyvaus suaugusiųjų ŪSO gydymo keturi penktadaliai pacientų ausų pasveiko ir vienas penktadalis buvo nukreiptas chirurginiam gydymui, tad konservatyvus ŪSO gydymas yra efektyvus ir turėtų būti pirmasis gydymo pasirinkimas. Nustatyta, jog daugiau nei pusė suaugusiųjų ŪSO etiologinių veiksnių sudarė ŪRS, kiti etiologiniai veiksniai buvo daug retesni.
 

Pacientų saugumui didinti – specialūs žymekliai operacinėse

2018-10-15
Operacijų ir kitų sudėtingų procedūrų metu dirbanti įvairių specialistų komanda neretai į pagalbą pasitelkia naująsias metodikas, leidžiančias užtikrinti sklandžią šių procedūrų eigą. Gebėjimas optimizuoti sudėtingus procesus ne tik užtikrina procedūros sėkmę ir didesnį pacientų saugumą, bet ir sumažina specialistų patiriamą emocinę įtampą. Šio tikslo Kauno klinikose aktyviai siekiama jau septynerius metus, kuomet buvo priimtas sisteminis sprendimas – operacinėse esančius švirkštus ir vaistus žymėti spalvotais lipdukais. Siekiant ir toliau lengvinti specialistų komandos darbą, mažinti klaidų tikimybę bei didinti pacientų saugumą, visose operacinėse vienodai žymimi ir stalčių skyreliai, o juose vaistai sudedami vienoda tvarka.
 

Kviečia rinkti aktyviausius sveikos gyvensenos propaguotojus

2018-10-15
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) kviečia siūlyti asmenis, organizacijas, neformalius veiklių žmonių susibūrimus apdovanojimams „Už sveiką gyvenseną“ ir padėkoti jiems už pastangas stiprinti visuomenės sveikatą. Jau antrą kartą vyksiantys apdovanojimai – tai padėka aktyviems mūsų visuomenės nariams už jų ilgametį darbą ir asmeninį pavyzdį įkvepiant kitus rinktis aktyvesnį, sveikesnį, įdomesnį gyvenimo būdą.
 

Vyriausybė pritarė saugesnės ir sveikesnės visuomenės kūrimo ilgalaikėms kryptims

2018-10-12
Vyriausybėje pritarta Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento parengtam Valstybinės narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės ir vartojimo prevencijos 2018–2028 programos projektui (toliau – Programa), kuris toliau bus svarstomas Seime.
 

Antros kartos antihistamininis vaistas, neslopinantis centrinės nervų sistemos

2018-10-12
Antihistamininiai vaistai yra plačiai vartojami alerginio rinito ir dilgėlinės gydymui. Alerginis rinitas yra heterogeninė liga, kuriai būdingas čiaudulys, niežulys, nosies užgulimas arba nosies sekreto tekėjimas. Kartu su alerginiu rinitu dažnai stebimas ir konjunktyvitas, kuris sukelia akių perštėjimą ir ašarojimą, o tai gali neigiamai paveikti vairavimo įgūdžius. Epidemiologiniai tyrimai rodo, kad alerginio rinito paplitimas paskutinius tris dešimtmečius nuolat didėjo, dabar šia liga serga 20–30 proc. populiacijos Europoje. Visame pasaulyje alerginiu rinitu serga apie 40 proc. žmonių.
 

Krūtinės angina. Individualaus gydymo parinkimas

2018-10-12
Stabili krūtinės angina (SKA) yra dažniausia simptominė išeminės širdies ligos (IŠL) išraiška, todėl jos efektyvus gydymas ir prevencija yra vienas svarbiausių klinikinės kardiologijos iššūkių ir uždavinių. Šiuolaikinės gairės SKA simptomų kontrolę rekomenduoja pradėti nuo konservatyvaus antiangininio gydymo vaistais, o jeigu jis neveiksmingas, svarstytinas vainikinių arterijų revaskulizacijos tikslingumas. Pagal dabartines gaires revaskulizacija (perkutaninė vainikinių arterijų intervencija arba šuntavimas) rekomenduojama, esant reikšmingai vainikinių arterijų stenozei (jei nustatytas 50 proc. kairiosios arterijos spindžio susiaurėjimas arba proksimalinė trijų kraujagyslių liga), siekiant sumažinti miokardo išemiją ir jos klinikinius simptomus.
 

Lietuvoje ir Baltijos šalyse pirmą kartą intensyviojoje terapijoje taikytas modernus gydymo metodas

2018-10-10
Vilius savo 25-ąjį gimtadienį sutiko Neurochirurgijos intensyviosios terapijos skyriuje. „Tai mano antras gimtadienis ir naujas gyvenimo etapas“, – džiaugiasi jaunas vyras, kuris dar rugsėjo viduryje patyrė sunkią galvos smegenų traumą ir paniro į komą. Panaudojant naują ir modernią galvos smegenų audinio mikrodializės parametrų ir deguonies kiekio nustatymo įrangą, Kauno klinikų Neurochirurgijos intensyviosios terapijos skyriuje jam buvo išgelbėta gyvybė. Naujoji įranga ir inovatyvus gydymo metodas Lietuvoje ir Baltijos šalyse buvo taikytas pirmą kartą.
 

Parengė papildomosios ir alternatyviosios medicinos projektą

2018-10-10
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) parengė ir Vyriausybei teikia svarstyti papildomosios ir alternatyviosios medicinos projektą, kuriuo pirmą kartą Lietuvos istorijoje būtų reglamentuota ši medicinos sritis. Tai reiškia, kad sveikatos priežiūros praktikos, „netelpančios“ į klasikinės medicinos sampratą, pagaliau bus aiškiai apibrėžtos ir turės atitikti keliamus aukščiausius kokybės ir saugumo reikalavimus.
 

Naujos radiochirurgijos ir radioterapijos galimybės teikia daug vilčių

2018-10-10
Apie naujas prostatos vėžio gydymo metodikas, jų privalumus, galimybes maksimaliai apsaugoti greta esančius audinius ir organus, apie teikiamas viltis bei kitais klausimais kalbamės su Nacionalinio vėžio centro gydytoju onkologu radioterapeutu Dariumi Norkumi.
 

Enterinio maitinimo principai

2018-10-10
Mitybos terapija – gydymo būdas, apimantis paciento mitybos būklės, energijos, baltymų, elektrolitų, vitaminų, mikroelementų ir vandens poreikio įvertinimą, mitybos užtikrinimą, siekiant pagerinti ar išlaikyti esamą paciento mitybos būklę ir/ar užtikrinti tinkamą gydymo eigą, pagerinti organizmo funkcijas ir pagreitinti paciento pasveikimą. Turime vertinti paciento mitybos būklę, kad laiku galėtume užkirsti kelią mitybos nepakankamumo ir su juo susijusių komplikacijų išsivystymui. Mitybos nepakankamumo dažnis ligoninėse priklausomai nuo skyriaus svyruoja nuo 30 iki 80 proc. pacientų. Enterinė mitybos terapija – maitinimas specialios sudėties mitybos mišiniais pro burną, zondą į skrandį, žarnas ar maitinimas pro stomą (maisto arba maisto medžiagų, energijos, elektrolitų, vitaminų, mikroelementų skyrimas į virškinimo traktą).
 

Valstybės Kontrolės auditas patvirtino sveikatos sistemos reformos būtinybę

2018-10-09
Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) vadovybė, reaguodama į šiandien paskelbto Valstybės kontrolės (VK) audito išvadas tvirtina, kad tokie rezultatai ir rekomendacijos nenustebino. Jie tik sustiprinimo argumentus, kad pokyčiai mūsų šalies sveikatos sistemoje yra neišvengiami, būtini ir neatidėliotini, o sveikatos sistemos reforma turi būti kuo greičiau įgyvendinta.
 

Ligonių kasos: kada pas gydytoją galima nemokamai patekti be eilės?

2018-10-08
​Norintiems apsilankyti pas gydytoją žmonėms neretai tenka palaukti eilėse. Tačiau esama atvejų, kuomet medikai privalo pacientą priimti nedelsiant arba artimiausiu metu ir jų paslaugos turi būti suteiktos nemokamai, t. y. apmokėtos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis. Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) specialistai primena, kokie tai atvejai.
 

Vaizdinis impulsinio galvos pasukimo testas

2018-10-08
Vaizdinis impulsinio galvos pasukimo testas (angl. video head impulse test, vHIT, toliau tekste vHIT) yra naujas tyrimo metodas, padedantis nustatyti sakadinius akių judesius ir įvertinti vestibulinį akių refleksą visuose pusratiniuose kanaluose. Šios apžvalgos tikslas – pristatyti klinikines vHIT panaudojimo galimybes pacientams, sergantiems įvairiomis ligomis, sukeliančiomis vestibulinius sutrikimus. Pagal Pubmed ir Cochrane duomenų bazėse skelbiamų publikacijų duomenis pristatomos apibendrintos vHIT klinikinio panaudojimo indikacijos bei vHIT diagnostikos veiksmingumas esant įvairios kilmės vestibulinei patologijai.
 

Pacientams bus lengviau gauti kompensaciją už sveikatai padarytą žalą

2018-10-07
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) teikia Vyriausybei svarstyti Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo pakeitimo projektą, kuriuo siekiama sudaryti geresnes sąlygas pacientams greičiau ir paprasčiau gauti kompensaciją, jei teikiant sveikatos priežiūros paslaugas gydymo įstaigoje, jiems buvo padaryta žala.
 

Lietuva ir Latvija pasirašė bendradarbiavimo susitarimą

2018-10-04
Vakar sveikatos apsaugos ministras A. Veryga su Latvijos sveikatos apsaugos ministre Anda Čakša Bauskėje (Latvija) pasirašė bendradarbiavimo susitarimą, pagal kurį Lietuvos arba Latvijos GMP stotys, ištikus nelaimei, galės teikti paslaugas kaimyninės šalies pasienyje esantiems žmonėms.
 

Fokalinė prostatos vėžio diagnostika ir gydymas

2018-10-02
Paskutinius tris dešimtmečius sergamumas prostatos vėžiu ženkliai išaugo, Lietuvoje kasmet nustatoma apie 2000 naujų atvejų [1]. Gerėjant diagnostikos galimybėms, vis daugiau nustatomas ankstyvos stadijos, lokalus prostatos vėžys, kuris gali būti gydomas skiriant minimalias invazines procedūras. Fokalinė terapija yra mažiausiai traumuojantis, santykinai saugus prostatos vėžio gydymo būdas, užtikrinantis adekvačią ligos kontrolę bei gerinantis gyvenimo kokybę.
 

Žmogaus mikrobiota ir jos modifikavimas: ką reikia žinoti?

2018-10-02
Žmogaus kūną kolonizuoja daugybė bakterijų, archėjų, virusų, vienaląsčių eukariotų. Mikroorganizmų visuma, egzistuojanti kartu su šeimininku, yra vadinama mikrobiota ar mikroflora. Skaičiuojama, kad ant įvairių kūno paviršių yra ~1014 bakterijų ląstelių, t. y. beveik 10 kartų daugiau nei žmogaus, tuo tarpu genetinės bakterijų medžiagos daugiau net iki 150 kartų nei paties žmogaus. Mikrobiota kolonizuoja praktiškai visus žmogaus paviršius – odą, kvėpavimo takus, urogenitalinę sistemą, o didžiausias bakterijų kiekis randamas virškinamajame trakte – storajame žarnyne yra ~70 proc. visų žmogaus bakterijų.
 

Balzaminė ladano derva: saugi alternatyva sintetiniam uždegimo gydymui

2018-10-02
Vaistai, mažinantys skausmą ir uždegimą, yra vieni plačiausiai vartojamų medicinos praktikoje. Vien Jungtinėse Amerikos Valstijose kasmet parduodama per 30 mln. įvairių tablečių nuo skausmo ir uždegimo, populiariausi tarp jų – vadinamieji nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (NVNU). Manoma, kad tikrieji NVNU vartojimo mastai yra dar didesni, nes dalis NVNU parduodami be recepto.
 

Siekiama gerinti skubios pagalbos paslaugų teikimą

2018-10-02
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pasirašė įsakymą, kuriuo patvirtintas Skubiosios medicinos pagalbos kokybės ir prieinamumo gerinimo 2018–2025 metų veiksmų planas. Jame numatyta, kaip gerinti skubiosios medicinos pagalbos paslaugų organizavimą ir valdymą bei racionaliai paskirstyti pacientų srautus.
 

Dėl gripo vakcinų - priekaištai dezinformatoriams

2018-10-02
Dėl gripo vakcinų tyčia skleidžiama dezinformacija apie neva nekokybiškas, nesaugias Lietuvai tiekiamas sezonines gripo vakcinas yra netoleruotina, sako atsakingų institucijų specialistai. Pastaruoju metu viešojoje erdvėje padažnėjo atvejų, kuomet visuomenė bauginama ir raginama nesiskiepyti Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis kompensuojama sezonine gripo vakcina.
 

Į Lietuvos inovacijų kūrėjų pirmąsias gretas veržiasi gyvybės mokslai

2018-10-02
Lietuva pamažu tampa vienu iš regiono aukštųjų technologijų centru – šalis kelia tikslą iki 2030 metų tapti patraukliausia Europos valstybe gyvybės mokslų sektoriaus plėtrai. Rugsėjo 26 d. didžiausio Baltijos šalyse tarptautinio gyvybės mokslų forumo „Life Sciences Baltics“ metu ūkio ministras Virginijus Sinkevičius pristatė Lietuvos gyvybės mokslų industrijos plėtros perspektyvas.
 

Apie korupciją gydytojai ir pacientai gali pranešti skambindami 112

2018-10-01
Turbūt visi gydytojai yra susidūrę su pacientais, kurie kokia nors forma norėjo atsidėkoti už suteiktą paslaugą ar tikėjosi ją gauti anksčiau, nei yra galimybė. Vieni tai darė įteikdami vokelį su pinigais, kiti – dovanų kuponą, šokolado plytelę ar saldainių dėžutę, alkoholinių gėrimų ar net pačių gamintų konservų ir t. t. Visos šios dovanos, net ir pačios smulkiausios, yra laikomos kyšiu.
 

Kauno klinikose lankėsi Shebos ligoninės atstovas – aptartos bendradarbiavimo galimybės

2018-09-28
Ketvirtadienį Kauno klinikose lankėsi prof. Arnon Afek – Izraelyje įsikūrusios Shebos ligoninės generalinio direktoriaus pavaduotojas ir šios ligoninės Medicinos centro generalinis direktorius.
 

Ministras A. Veryga dalyvauja Jungtinių Tautų Generalinės Asamblėjos renginiuose

2018-09-27
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga rugsėjo 26-27 d. Niujorke dalyvauja Jungtinių Tautų Generalinės Asamblėjos metu vykstančiuose ekspertų susitikimuose tuberkuliozės ir lėtinių neinfekcinių ligų klausimais.
 

Nuo sausio 1 dienos pradės veikti išankstinė pacientų registracijos sistema

2018-09-25
Nuo sausio 1 d. gydymo įstaigos bus kviečiamos jungtis prie išankstinės pacientų registracijos (IPR) sistemos, tad jau kitais metais pacientams taps lengviau užsiregistruoti pas gydytojus. Pradėjus pacientus pas gydytoją registruoti per šią sistemą paslaugas suteikti bus galima greičiau nei dabar.
 

Didesnės rizikos arterinės hipertenzijos gydymas: kai monoterapija neveiksminga

2018-09-25
Įvairių tyrimų duomenimis, ne daugiau kaip 30 proc. arterine hipertenzija (AH) sergančių pacientų pavyksta veiksmingai gydyti vienu antihipertenziniu vaistu (monoterapija), likusių pacientų tiksliniam kraujospūdžiui pasiekti ir išlaikyti prireikia gydymo dviejų ar daugiau vaistų deriniu. Angiotenziną konvertuojančio fermento inhibitoriaus (AKFI) arba angiotenzino II receptorių blokatoriaus (ARB) derinys su diuretiku hidrochlortiazidu yra vienas tinkamiausių ir dažniausiai rekomenduojamų pasirinkimų tokiems pacientams.
 

Geležies stoka ir širdies nepakankamumas: gydymo galimybės

2018-09-25
Širdies nepakankamumas (ŠN) – plačiai paplitęs ir grėsmingas gyvybei sindromas, kuris yra siejamas su bloga prognoze. Dažna ŠN lydinti liga yra geležies stoka, kuri ne visada pasireiškia anemijos sindromu. Geležies stoka, su ar be anemijos, lemia sunkesnę ŠN klinikinę eigą, blogina gyvenimo kokybę, yra susijusi su fizinio krūvio netoleravimu net esant normaliai hemoglobino koncentracijai
 

Konferencijoje Kaune aptartos regeneracinės medicinos naujienos ir ateities perspektyvos

2018-09-24
„Atstatyti arba moksliškai kalbant regeneruoti pažeistą organą yra sena medikų svajonė ir šiuo metu gyvename regeneracinės medicinos pakilimo laikotarpyje. Mokslininkai planuoja regeneruoti pažeistus organus keliomis svarbiausiomis terapinėmis priemonėmis – ląstelių transplantacija arba pažangios terapijos vaistais, turinčiais savo sudėtyje ląstelių“, – teigia Kauno klinikų Nefrologijos klinikos gydytojas nefrologas, klinikinis farmakologas prof. Romaldas Mačiulaitis.
 

Didina slaugos paslaugų prieinamumą

2018-09-24
Ministrų kabinetas pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) siūlymui nustatyti naujus sveikatos priežiūros paslaugų kriterijus, kurie leis pagerinti palaikomojo gydymo ir slaugos bei paliatyviosios pagalbos paslaugų prieinamumą gyventojams.
 

Nutukimo gydymas: kada verta gultis ant operacinio stalo?

2018-09-24
Prieš keletą dienų paskelbtais naujausiais Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) tyrimo duomenimis, Lietuva patenka į labiausiai nutukusių Europos šalių penketuką. Antsvorį turi daugiau nei penktadalis šalies gyventojų.
 

Žygis pajūriu už donorystę: žygeiviai suformavo „gyvą“ širdį

2018-09-23
Šeštadienį (rugsėjo 22 d.) Smiltynėje (Klaipėdoje) vyko žygis pėsčiomis pajūriu, kurio tikslas – skleisti žinią apie organų donorystę. Į VšĮ „TrenkTuro“ organizuotą ėjimą susirinko žmonės, gyvenantys su persodintais organais, jų artimieji ir tie, kurie palaiko organų donorystės idėją.
 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.