Lietuvos naujienos

Sveikatos apsaugos ministerija: ESSC vadovo konkursą laimėjo A. Sviklaitė

2021-09-22
Konkursą į Sveikatos apsaugos ministerijos Ekstremalių sveikatai situacijų centro (ESSC) direktoriaus pareigas penkerių metų kadencijai laimėjo Audronė Sviklaitė.
 

Patyrusių specialistų rankose – nauji skausmo valdymo bei gydymo moduliai

2021-09-22
Skausmo gydymas ir valdymas – sudėtingas mechanizmas, tačiau pastaruoju metu atrandamos naujos formos ir galimybės padėti šio nemalonaus sindromo kamuojamiems ligoniams. Daug žinių ir nemažą darbo patirtį šioje srityje turinti buvusi LSMU MA absolventė, Švedijos Karolinskos instituto docentė, Stokholmo Šv. Jurgio ligoninės daugiadalykės Skausmo klinikos fizinės reabilitacijos ir skausmo gydymo specialistė, gydytoja algologė Indrė Bilevičiūtė-Ljungar sutiko pasidalyti mintimis apie lėtinio skausmo mechanizmus ir jo gydymo bei reabilitacijos galimybes.
 

Mielominė liga – klinikiniai sindromai, rizikos vertinimas ir gydymo galimybės

2021-09-22
Mielominė liga (ML) yra galutinės B limfocitų diferenciacijos stadijos kloninė plazminių ląstelių proliferacija, kuriai būdinga monokloninio baltymo sintezė. Ligos priežastys nėra žinomos. Kaip ir kitų onkologinių susirgimų, taip ir šios ligos rizikos veiksniai yra jonizuojančioji spinduliuotė, rūkymas, alkoholio vartojimas, darbas su kancerogeninėmis medžiagomis, nutukimas.
 

VLK: kur kreiptis dėl nekokybiškai suteiktų sveikatos priežiūros paslaugų

2021-09-22
Klaipėdos teritorinės ligonių kasos (TLK) specialistai pastebi, kad pastaruoju metu vis daugiau pacientų domisi savo teisėmis bei valstybės institucijomis į kurias reikia kreiptis, jei jų nuomone, jų teisės buvo pažeistos.
 

Alzheimerio ligos mėnuo. Renginių programa „Kalbėkime apie demenciją“

2021-09-21
Asociacija „Demencija Lietuvoje“ su partneriais – Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija, Lietuvos sveikatos mokslų universitetu, Lietuvos sporto universitetu, Nacionaline dailės galerija ir kt. kviečia įsitraukti į renginių programą „Kalbėkime apie demenciją“, skirtą Alzheimerio ligos mėnesiui paminėti.
 

Ligonių kasos primena, kam nebereikia mokėti priemokų už vaistus

2021-09-20
Šiaulių teritorinė ligonių kasa sulaukia mažas pajamas gaunančių pagyvenusių žmonių ir neįgaliųjų klausimų, nuo kokio amžiaus ir kokių pajamų jiems nebereikia vaistinėje primokėti už kompensuojamuosius vaistus ir medicinos pagalbos priemones.
 

SAM atnaujino paveiktų šalių sąrašą, iš kur grįžus teks izoliuotis

2021-09-20
Nuo rugsėjo 20 d., paveiktų šalių sąraše žalioje zonoje lieka tos pačios dvi valstybės: Lenkija ir Čekija. Iš raudonos į geltoną zoną pereina Islandija ir Portugalija – tai reiškia, kad iš jų atvykusiems nuo COVID-19 ligos nepasiskiepijusiems ir nepersirgusiems asmenims izoliuotis nereikės, tačiau jie turės išsitirti prieš ir po atvykimo. Iš geltonos į raudoną zoną pasislinko Latvija, Rumunija ir Liuksemburgas – iš šių šalių atvykstantiems nepasiskiepijusiems ir nepersirgusiems asmenims bus privalomas tyrimas prieš kelionę ir 10 dienų izoliacija atvykus.
 

Diuretikų vartojimas gydant stazinį širdies nepakankamumą

2021-09-20
Širdies nepakankamumui būdingi ūmūs dekompensacijos epizodai, susiję su padidėjusia sergamumo ir mirštamumo rizika, tai lemia ir ekonominių rodiklių blogėjimą. Progresuojančio stazinio sindromo lemiami simptomai ir požymiai – pagrindinės priežastys, dėl kurių pacientai, sergantys širdies nepakankamumu, skubiai kreipiasi į sveikatos priežiūros įstaigas.
 

Pacientų sauga Kauno klinikose ir Lietuvoje. Realybė ar ambicingas planas ateičiai?

2021-09-17
Net moderniausiose pasaulio ligoninėse apie 10 proc. pacientų patiria žalą, susijusią su nepageidaujamais įvykiais, ir net 3 proc. pacientų miršta dėl galimai išvengiamos priežasties. Bent 50 proc. tokių nepageidaujamų įvykių galima išvengti taikant priemones, orientuotas į pacientų ir darbuotojų saugos didinimą. Nors Lietuvoje apie pacientų saugos principų taikymą kalbama dar atsargiai, Kauno klinikos jau kurį laiką diegia pacientų ir darbuotojų saugai didinti skirtas iniciatyvas. Pacientų sauga – tai įvairūs procesai ir priemonės, kurie mažina nepageidaujamų įvykių, atsirandančių sveikatos priežiūros sistemoje, skaičių.
 

Neuropatijų gydymo galimybės tiokto rūgštimi: klinikinis atvejis „trys viename“ – praktinis požiūris

2021-09-17
49 m. vyras (ūgis 180 cm, svoris 75 kg) cukriniu diabetu (CD) susirgo 2008 m. po alkoholinės kilmės ūminio pankreatito. CD gydyti skirtas insulinas „Lantus“ 18 vv vakare ir „Novorapid“ po 10 vv 3 x k. / d., CD dieta. Pacientas gydytojų nurodymų laikėsi dalinai, dažnai vartodavo alkoholį, ne visuomet suvartodavo paskirtą insulino dozę. Per ketverius gydymosi metus buvę dar 3 pankreatito paūmėjimai. Po stacionarinių gydymų ir toliau piktnaudžiaudavo alkoholiu, namuose glikemijas (fiksuotos 10–17 mmol/l) matuodavo atsitiktinai, tik esant blogai savijautai. HbA1c svyruodavo 12,4–14,2 proc. ribose. 2016 m. pacientas pradėjo skųstis dažnu tuštinimusi (4–6–8 k. / d.), kartais vidurių užkietėjimu, pilvo pūtimu, bendru silpnumu, svorio kritimu (~5 kg per 6 mėn.). Konsultuotas gastroenterologo, diagnozuota atrofinė gastropatija. Paskirtas gydymas dieta, kasos virškinamaisiais fermentais (pankreatino preparatais), tačiau žymesnio pagerėjimo nebuvo. 2018 m. lapkritį būklė pablogėjo: atsirado kojų tirpimas, stiprus, deginančio pobūdžio skausmas blauzdose, ypač naktimis, kankino nekokybiškas miegas.
 

Siekiama didesnio medicinos paslaugų prieinamumo gyventojams

2021-09-16
Siekiant padidinti nemedikamentinių sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumą, licencijuojamų asmens sveikatos priežiūros paslaugų sąrašas papildytas nauja atskirai licencijuojama paslauga – Medicinos psichologo praktika. Taip pat gydymo įstaigoms sudarytos sąlygos gauti licenciją vienam iš trijų psichoterapijos paslaugų teikimo variantų, atsižvelgiant į įstaigoje dirbančius specialistus, kas padidins psichoterapiją teikiančių specialistų galimybes dirbti savarankiškai.
 

Plaučių vėžio gydymo naujienos: reikšmingos permainos teikia vilčių ilgiau gyventi

2021-09-16
Plaučių vėžys išlieka viena aktualiausių ne tik medicinos, bet ir socialinių bei ekonominių problemų. Visame pasaulyje mirštamumas nuo šios ligos pastebimai auga – kasmet užregistruojama 2 mln. mirčių. Lietuvoje plaučių vėžio atvejų taip pat nemažėja. Sergamumas išlieka gana aukštas: per metus nustatoma iki 1,5 tūkst. naujų šios ligos atvejų.
 

Lėtinė limfocitinė leukemija

2021-09-16
Lėtinė limfocitinė leukemija (LLL) – navikinė liga, kuriai būdinga kloninė, paprastai CD5 teigiamų subrendusių limfocitų proliferacija kraujyje, kaulų čiulpuose, limfmazgiuose ir blužnyje. Pagal Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) 2016 metų limfomų/ leukemijų klasifikaciją LLL priklauso subrendusių B neoplazijų grupei.
 

2 tipo CD hiperglikemijos valdymas: ADA/ EASD ekspertų sutarimas

2021-09-14
Didėjantis sergamumas 2 tipo cukriniu diabetu (CD) prilyginamas pasaulinei pandemijai ir tai yra viena iš pagrindinių XXI amžiaus žmonių sveikatos problemų. Per paskutinius 10 metų sergančiųjų diabetu padaugėjo 62 proc. (nuo 285 mln. 2009 m. iki 463 mln. 2019 m.). Apie 9,3 proc. pasaulio populiacijos serga 2 tipo CD. Manoma, kad 2030 m. sergančiųjų skaičius padidės iki 578 mln., o 2045 m. – iki 700 mln. [1].
 

COVID-19 liga: kokie požymiai ir liekamieji reiškiniai labiausiai vargina lietuvius?

2021-09-13
Kauno klinikų Reabilitacijos klinika atliko tyrimą, kurio metu įvertinti pacientų, persirgusių COVID-19 liga, liekamieji reiškiniai. Šių metų gegužės-liepos mėnesiais surinkti beveik 1300 respondentų duomenys. Pirminiai duomenys parodė, kad 9 proc. sergančiųjų išsivystęs pokovidinis sindromas, kai COVID-19 ligos simptomai išlieka daugiau nei keturias savaites. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) skaičiuoja, kad kas dešimta ūminė COVID-19 liga pereina į lėtinio susirgimo eigą.
 

Aktininė keratozė ir jos sukeliamos onkologinės odos ligos. Kaip jų išvengti?

2021-09-10
Šiltasis metų sezonas dosnus malonių pojūčių – saulė ne tik teigiamai veikia mūsų nuotaiką, bet ir skatina natūralią vitamino D gamybą, mažina kraujospūdį, gerina smegenų veiklą bei miego kokybę. Tačiau neatsargus mėgavimasis saulės voniomis žmogaus sveikatai gali sukelti neigiamų pasekmių, apie kurias byloja visose saulės eksponuojamose odos srityse atsiradusios įvairios šiurkščios dėmelės, židinukai, išryškėjusi pigmentacija ir pleiskanojimas. Tokiems pacientams specialistai vis dažniau diagnozuoja odos ligą – aktininę keratozę. Kai kuriose Europos šalyse, pvz. Nyderlanduose, vyresnių nei 45 metų amžiaus gyventojų grupėje aktinine keratoze serga 49 proc. vyrų ir beveik 30 proc. moterų, o saulėtose šalyse sergamumas šia liga kartais viršija ir 60 procentų. Pacientai, kuriems patvirtinama aktininės keratozės diagnozė, labai rizikuoja susirgti kai kuriomis odos onkologinėmis ligomis.
 

Dislipidemijos ir aterosklerozinių širdies ir kraujagyslių ligų gydymo galimybės

2021-09-10
Aterosklerozinė širdies ir kraujagyslių liga (AŠKL) yra pagrindinė išsivysčiusių ir besivystančių šalių gyventojų mirštamumo priežastis. Dislipidemija, arterinė hipertenzija, rūkymas ir cukrinis diabetas yra svarbiausi šios ligos rizikos veiksniai. Pagrindinis aterosklerozinės plokštelės komponentas yra cholesterolis, kurio didžiausią dalį į kraujagyslės sienelę pristato mažo tankio lipoproteinai (MTL) – jų ryšys su AŠKL išsivystymu patikimai įrodytas genetiniais, epidemiologiniais ir klinikiniais tyrimais. Didelės statinų dozės, jų deriniai su ezetimibu ir monokloniniais antikūnais PCSK9 inhibitoriais bei trumpa interferuojančia ribonukleino rūgštimi – inklisiranu padėjo sumažinti MTL Ch koncentraciją kraujyje iki labai mažos ir tai lėmė papildomą širdies ir kraujagyslių ligų (ŠKL) rizikos sumažėjimą, o nusistovėję labai maži MTL Ch kiekiai kraujyje nesukėlė šalutinių reiškinių ar cholesterolio trūkumo organizme požymių. Tačiau net ir agresyvus MTL Ch mažinimas nepajėgia visiškai panaikinti AŠKL rizikos. Širdies ir kraujagyslių ligų rizika, kuri išlieka sumažinus MTL Ch koncentraciją standartiniais lipidų koncentraciją mažinančiais vaistais, įvardijama kaip liekamoji rizika. Ją galima sumažinti intensyviai gydant tradicinius rizikos žymenis (pvz. MTL Ch) bei koreguojant kitus, aterogenezei svarbius metabolinius ir uždegiminius rizikos veiksnius (1 lentelė). Atradus naujus lipoproteinų metabolizmo ir aterosklerozės vystymosi patogenetinius mechanizmus bei genetinius žymenis atsivėrė naujos galimybės kurti inovatyvius vaistus, padedančius išvengti AŠKL.
 

Galutinio širdies nepakankamumo diagnostikos ir gydymo strategijos

2021-09-09
Galutinis širdies nepakankamumas (ŠN) yra klinikinis sindromas apibrėžiamas progresuojančiais ŠN simptomais ir blogėjančia kairiojo ir / ar dešiniojo skilvelių funkcija nepaisant optimalaus, ŠN gydymo gairėmis paremto, geriausio galimo nemedikamentinio ir medikamentinio gydymo. Klinikiniu požiūriu svarbu laiku identifikuoti pacientus, kuriems, nepaisant optimalaus gydymo, būklė blogėja, ir parinkti specifinį galutinio ŠN gydymą.
 

Povidono jodas: žaizdų gydymas ir COVID-19 infekcija

2021-09-09
Praktiškai nebūna žaizdų, kurių nekolonizuotų mikroorganizmai. Dažniausiai jie nesukelia rimtesnių pasekmių, o kai kurie netgi padeda gyti žaizdai. Vis dėlto patogeniniai mikroorganizmai, patekę į žaizdą, gali sukelti pavojingą infekciją ar netgi sepsį, sutrikdyti ir komplikuoti žaizdos gijimą. Infekcijos procesą lemia kompleksas veiksnių, susijusių su makroorganizmo (paciento) ir mikroorganizmo (patogeno) ypatumais, aplinkos faktoriai ir taikomos terapinės intervencijos.
 

Juostinės pūslelinės diagnostika ir gydymas

2021-09-08
Persirgus vėjaraupiais juostinės pūslelinės (herpes zoster) virusas daugelį metų išlieka juntamuosiuose nerviniuose mazguose latentinės būklės. Juostine pūsleline susergama suaktyvėjus infekcijai ir virusui plintant juntamaisiais nervais. Rizika sirgti juostine pūsleline didėja su amžiumi silpstant imunitetui arba dėl kitų imunosupresinių būklių. Sergamumas bendrojoje populiacijoje yra 2–3 atvejai, o tarp vyresnių nei 50 metų – 7–10 iš tūkstančio gyventojų per metus.
 

Pradeda Kauno klinikų darbuotojų skiepijimą trečiąja vakcina

2021-09-07
Šiandien nuo ryto pradėtas Kauno klinikų darbuotojų skiepijimas trečiąją (sustiprinančiąja) COVID-19 vakcinos doze. Pasiskiepyti trečiąja doze galės visi norintys ligoninės darbuotojai.
 

Atopinio dermatito gydymo aktualijos

2021-09-07
Visuomenėje dominuojant gražaus kūno kultui, nenuostabu, kad itin daug dėmesio skiriama odos išvaizdai. Deja, odos ligomis, kurių išsivystymui bei eigai didelę reikšmę turi kenksmingi aplinkos veiksniai bei gyvenimo būdas, išsivysčiusiose šalyse sergama vis dažniau. Viena iš tokių ligų, keliančių nemenką rūpestį tiek sveikatos priežiūros specialistams, farmacininkams, tiek patiems pacientams ir jų šeimos nariams, yra atopinis dermatitas. Per pastaruosius tris dešimtmečius sergamumas atopiniu dermatitu išsivysčiusiose šalyse išaugo du tris kartus.
 

Mano žvynelinė. Atvejo pristatymas ir pastabos

2021-09-07
Parduotuvės lentynoje pamatęs žurnalą pacientams apie tai, kad gydytojai jiems ne viską pasako, pagalvojau, jog, matyt, reikia daugiau kalbėti su pacientais. Visada vertinga dalintis savo patirtimi, ypač kai ji įgyta eksperimentuojant su savimi, todėl šį kartą papasakosiu apie savo žvynelinės gydymąsi.
 

Kauno regiono gydymo įstaigose didinamas covid lovų skaičius

2021-09-06
Toliau prastėjant epidemiologinei situacijai, Kauno regiono gydymo įstaigose nuo šiandien (pirmadienio) padidintas COVID-19 liga sergančių pacientų gydymui skirtų lovų skaičius. 15 papildomų stacionaro lovų su deguonies tiekimu įsteigta LSMU Kauno ligoninėje. Iš viso COVID-19 liga sergantiems pacientams Kauno regiono gydymo įstaigose skirtos 173 lovos stacionaro lovos su deguonies tiekimu ir 20 reanimacijos ir intensyviosios terapijos (RITS) lovų su DPV galimybe.
 

Dešimt dažniausių mitų apie krūties vėžį

2021-09-06
Krūties vėžys – dažniausia onkologinė moterų liga visame pasaulyje, taip pat ir Lietuvoje. Remiantis naujausiais epidemiologiniais duomenimis, Europos Sąjungoje ja suserga 1 iš 11 moterų. Todėl nenuostabu, kad ši geriausiai žinoma liga yra apipinta gausybe įvairių mitų, dažnai klaidinančių visuomenę ir bloginančių tiek atrankinių patikrų lankomumo rezultatus, tiek ir gydymo pasirinkimą. Norėtume aptarti ir pasistengti paneigti 10 populiariausių.
 

Tėvų ir slaugytojų požiūris: vaikų baimės gydymo įstaigoje

2021-09-06
Vaikystės pasaulis nėra apsaugotas nuo ligų, apsilankymų gydymo įstaigose. Vaikams tenka su gydytojais ir gydymo įstaigomis susipažinti ne tik žaidžiant „gydytojus“, bet ir įgyjant asmeninės patirties, deja, ne visada malonios. Vaiko reakcijos į ligą, apsilankymą gydymo įstaigoje, nusiteikimas, elgesys, emocijos dažnai būna susiję su nemalonia patirtimi, baimėmis. Taip pat vaiko požiūris priklauso nuo tėvų ir medikų bendravimo, aplinkos. Labai svarbu išsiaiškinti ir suprasti vaiko baimes, kad rūpinimasis sveikata, apsilankymai gydymo įstaigoje netaptų jam kančia. Siekiant išsiaiškinti, kokios baimės užvaldo vaikus gydymo įstaigoje, Ukmergės pirminės priežiūros centre buvo atliktas kokybinis tyrimas, naudojant struktūruotą, iš dalies giluminį interviu. Tyrime dalyvavo 7 tėvai ir 5 slaugytojai.
 

Galimybių pasą jau galima gauti Lietuvos pašto skyriuose, „Sodros“ padaliniuose ir vaistinėse

2021-09-03
Nuo vakar asmenys, kurie nesinaudoja elektroninėmis tapatybės atpažinimo priemonėmis (e. bankininkyste ar e. parašu) Galimybių pasą gali atsiimti ne tik Registrų centro padaliniuose, bet ir Lietuvos pašto skyriuose, „Sodros“ padaliniuose ar vaistinėse. Bendras fizinių Galimybių paso išdavimo vietų skaičius Lietuvoje bus didesnis nei 1 tūkstantis.
 

Fitoterapija seksologijos praktikoje

2021-09-02
Augalinės kilmės produktai nuo seno vartojami įvairiems vyrų ir moterų seksualiniams sutrikimams gydyti. Ne visų jų poveikis įrodytas moksliniais tyrimais, kai kurių vartojimas paremtas liaudies medicinos tradicija. Dvokiančioji ferula (lot. Ferula assa-foetida) ir dygliuotasis kaparis (lot. Capparis spinosa)– vieni plačiausiai tyrinėjamų vaistinių augalų, siekiant išsiaiškinti jų biologiškai aktyvių medžiagų poveikį vyrų ir moterų seksualinei disfunkcijai. Abu augalai auga laukinėmis sąlygomis šilto klimato platumose, Vidurinėje Azijoje, Artimuosiuose Rytuose, daugiausia Irane.
 

Naujos įžvalgos apie teriflunomidą

2021-09-01
Išsėtinė sklerozė yra uždegiminė demielinizuojanti centrinės nervų sistemos liga, sukelianti negalią jauniems darbingo amžiaus žmonėms [1]. Išsėtinė sklerozė pažeidžia ne tik baltąją medžiagą – ilgainiui nyksta ir pilkoji medžiaga. Tai pablogina tiek fizinę būklę, tiek kognityvines funkcijas [2]. Nors ir nėra gydymo, kuris galėtų visiškai išgydyti ligą, tačiau pastaraisiais metais mokslininkai ieško vaisto, stabdančio ligos progresavimą, mažinančio paūmėjimų skaičių bei negalios laipsnį [1].
 

Su neutrofilų citoplazmos antigenų antikūnais susijęs vaskulitas. Klinikinis atvejis

2021-08-31
2020 lapkričio 18 dieną 75 metų pacientė kreipėsi į Respublikinės Klaipėdos ligoninės skubios pagalbos skyrių (SPS) dėl ritmo sutrikimo. Ritmas atkurtas SPS 300 mg amiodarono infuzija, tačiau gautų laboratorinių tyrimų ureminiai rodikliai buvo aukšti – kreatininas 337 mcmol/l (2020 08 mėn. buvo 138 mcmol/l). Esant neaiškios kilmės inkstų funkcijos pablogėjimui, pacientė papildomai ištirti stacionarizuota į Nefrologijos skyrių.
 

Dilgėlinės diagnostika ir gydymas

2021-08-30
Dilgėlinė yra liga, kuriai būdingi tipiški klinikiniai požymiai – bėrimas pūkšlėmis ir/ ar angioedema. Šis susirgimas neigiamai veikia tiek objektyvią, tiek subjektyvią paciento savijautą. Dilgėlinė yra klasifikuojama pagal ligos trukmę ir ją sukėlusias priežastis (lentelė) [1]. Pateikiama duomenų, kad pacientų, sergančių lėtine spontanine dilgėline, subjektyvi sveikatos būklė yra panaši į pacientų, sergančių vainikinių arterijų liga, ir ženkliai blogesnė nei sveikų asmenų [2]. Kai kuriais atvejais, kai pasireiškia angioedema kvėpavimo takų gleivinėse, dilgėlinė gali būti pavojinga gyvybei.
 

Biožymenys ir ŠN – kasdienybė ar vis dar iššūkis?

2021-08-27
Širdies nepakankamumas (ŠN) vadinamas šių laikų epidemija dėl sparčiai augančio paplitimo, blogos pacientų prognozės ir didelės ekonominės naštos. Širdies nepakankamumu serga apie 130 000 Lietuvos gyventojų, kuriems gydyti kasmet išleidžiama per 42 mln. eurų. Ligai būdingi paūmėjimo epizodai ir dažnas pakartotinų hospitalizacijų poreikis, paūmėjus širdies nepakankamumui: 1 iš 4-ų pacientų miršta ir 2 iš 3-ų grįžta į stacionarą per vienus metus.
 

Ištraukos iš 2019 metų EKD Dislipidemijų diagnostikos ir gydymo gairių

2021-08-27
2019 m. Europos kardiologų draugijos priimtos bei patvirtintos Dislipidemijų gydymo gairės rekomenduoja naujai pažvelgti į širdies ir kraujagyslių ligų rizikos išsivystymo stratifikavimą dėl naujai išskirtų didelės bei labai didelės rizikos pacientams būdingų požymių, naujų laboratorinių žymenų širdies ir kraujagyslių ligų (ŠKL) rizikai įvertinti, naujų, dar labiau sugriežtėjusių tikslinių mažo tankio lipoproteinų cholesterolio (MTL Ch) verčių antrinei profilaktikai, patyrusiesiems širdies ir kraujagyslių įvykių, taip pat dėl medikamentinio MTL Ch mažinimo ypatumų, pacientų, sergančių heterozigotine šeimine hipercholesterolemija, vyresnio amžiaus pacientų ir kt. dislipidemijos gydymo strategijos.
 

Padidėjęs jautrumas saulei – ką turėtume žinoti?

2021-08-27
Alergija saulei nustatoma vis dažniau, nes plačiai vartojame vietinius ir sisteminius medikamentus, odos priežiūros priemones, taip pat atsiranda naujų diagnostikos galimybių. Mūsų aplinkoje gausu fotoalergenų, kurie kartu su saulės spinduliais gali sukelti fotoalergines reakcijas. Per pastarąjį dvidešimtmetį pasikeitus visuomenės supratimui apie galimą pernelyg žalingo saulės spindulių poveikio pavojų, gerokai išaugo apsauginių kremų nuo saulės naudojimas. Svarbu pacientus informuoti, kad apsauginiuose kremuose nuo saulės gausu sensibilizatorių, galinčių tapti kontaktinio dermatito priežastimi, o veikiant ultravioletiniams spinduliams netgi galinčių išprovokuoti fotoalergines odos reakcijas.
 

Lėtinio skausmo pandemija niekur nedingo…

2021-08-26
Skausmo problema visada buvo labai aktuali. Dar labiau ji išryškėjo pandeminiu laikotarpiu, kada medicininių paslaugų prieinamumas tapo sudėtingesnis ir patiems pacientams neretai teko užsiimti savigyda. Deja, dažniausiai buvo manipuliuojama skausmą malšinančiais preparatais, neįvertinant, jog jie gali atnešti daugiau žalos nei naudos… Mokslininkų nuomone, skausmo pacientų pokovidinėje eroje gali padaugėti. Todėl natūraliai aktualesnė tampa ir lėtinio skausmo prevencija. Šiais ir kitais šiandienės skausmo medicinos klausimais kalbamės su Lietuvos skausmo draugijos prezidentu doc. dr. Arūnu Ščiupoku.
 

Mitybos rekomendacijos pacientams, sergantiems uždegimine žarnų liga

2021-08-25
Iki šiol dar nebuvo žinoma aiškių mitybos rekomendacijų uždegimine žarnų liga sergantiems pacientams, o tyrimų rezultatuose jokia tam tikra maisto produktų grupė nebuvo siejama su galimu ligos paūmėjimu.
 

Priminimo kortelė pacientui dėl žandikaulio osteonekrozės

2021-08-24
Gydytojas Jums rekomendavo vartoti Aclasta (zoledrono rūgšties), kuri vartojama moterų po menopauzės ir suaugusių vyrų osteoporozei ar uždegimo gydymo kortikosteroidais sukeltai osteoporozei ir suaugusiųjų kaulų Pedžeto (Paget) ligai gydyti suaugusiems žmonėms. Sergant šia liga, kaulai suplonėja bei susilpnėja ir todėl gali lengviau lūžti.
 

CD neurologinės komplikacijos – ar laiku atpažįstamos ir kaip gydomos?

2021-08-24
Gyvenimo būdo, žmonių elgesio pokyčiai lėmė sergamumo cukriniu diabetu didėjimą. Cukrinis diabetas neapsiriboja vien metaboliniais pokyčiais, jis gali sukelti širdies ir kraujagyslių ligas, smulkiųjų kraujagyslių komplikacijas. 1 tipo diabetas yra atpažįstamas ir diagnozuojamas anksčiau, tačiau 2 tipo diabetas ir gliukozės tolerancijos sutrikimai dažnai nustatomi vėliau, jau atsiradus įvairių komplikacijų. Neurologinių komplikacijų atsiranda ilgai sergant cukriniu diabetu, tačiau jas galima nustatyti esant prediabetui.
 

Cukrinis diabetas pavojingiausias dėl sukeliamų komplikacijų

2021-08-24
Cukrinis diabetas (CD) vis dar išlieka viena dažniausių, daug komplikacijų sukeliančių ir nelengvai valdomų ligų. Gydant šią ligą svarbiausiu uždaviniu tampa efektyvi ilgalaikė glikemijos ir viso metabolizmo kontrolė. Kaip pastaraisiais metais keitėsi CD gydymo metodikos, kokį poveikį ligos eigai, jos valdymui bei gydytojų darbui padarė COVID-19 pandemija, kokie iššūkiai laukia ateityje – šiais ir kitais klausimais kalbamės su VUL Santaros klinikų Endokrinologijos centro gydytoja endokrinologe dr. Agne Abraitiene.
 

Pro Memoria LSMU Profesorei Rūtai Jolantai Nadišauskienei

2021-08-21
Rugpjūčio 20 d. netekome brangios Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) bendruomenės narės, vienos iškiliausių asmenybių Lietuvoje, vienos iš pačių žymiausių Lietuvos akušerių ginekologų, gerbiamos ir vertinamos visame pasaulyje, ilgametės Akušerijos ir ginekologijos klinikos vadovės prof. Rūtos Jolantos Nadišauskienės.
 

Lėtinė limfocitinė B ląstelių leukemija: biologinė terapija – galimybė pacientui gyventi ilgiau

2021-08-20
Lėtinė limfocitinė B ląstelių leukemija (LLL, pagal TLK-10, C91), kitaip vadinama lėtine limfoleukemija, smulkių B limfocitų limfoma arba lėtine limfocitine leukemija, – viena labiausiai paplitusių leukemijų, ji pasireiškia subrendusių limfocitų kaupimusi kaulų čiulpuose, kraujyje ir limfoidiniame audinyje. Liga labiau paplitusi tarp vyrų – santykis tarp vyrų ir moterų, sergančių LLL, maždaug nuo 1,3:1 iki 1,7:1. LLL dažniausiai serga vyresnio amžiaus žmonės, esant palyginti geram penkerių metų išgyvenamumui. Daliai pacientų LLL gali prasidėti agresyvia forma, todėl itin svarbu šią ligą įtarti visų specialybių gydytojams, pirmiausia – šeimos gydytojams.
 

Genetinių žymenų paieška plokščiųjų ląstelių gerklų vėžio karcinogenezėje

2021-08-20
Pateikiami naujų imunogeninių žymenų paieškos ir jų sąsajos su morfologiniu bei klinikiniu plokščiųjų ląstelių gerklų vėžio pasireiškimu rezultatai.
 

Inovatyvios lengvo ir vidutinio sunkumo opinio kolito gydymo galimybės

2021-08-19
Gliukokortikoidas budezonidas (BUDESONIDE FERRING®) yra prieinamas Lietuvoje nuo 2020 metų. Tai pirmasis registruotas geriamasis budezonidas, galintis sukelti remisiją suaugusiems pacientams, sergantiems lengvu ar vidutinio sunkumo opiniu kolitu, jei nepakanka gydymo mesalazinu (5-ASA). Geriamojo budezonido tabletėms būdinga daugiasluoksnė struktūra (daugelio matricų technologija, angl. multimatrix, MMX) su skrandyje netirpstančia danga. Šis apsauginis sluoksnis leidžia laipsniškai išsiskirti budezonidui visoje storojoje žarnoje. Budezonidas MMX pasižymi vietiniu uždegimą slopinančiu poveikiu storajame žarnyne ir nemažina kortizolio išskyrimo antinksčiuose, neturi sisteminio poveikio, būdingo įprastiems gliukokortikoidams (prednizolonui, metilprednizolonui, deksametazonui). Recidyvuojančiam opiniam kolitui gydyti rekomenduojama vartoti 9 mg tabletę vieną kartą per parą (ryte) iki 8 savaičių. Plačiau apie tai kalbamės su LSMUL KK Gastroenterologijos klinikos gydytoju gastroenterologu profesoriumi Gediminu Kiudeliu.
 

Lietuvos dovana Armėnijos ir Ukrainos gyventojams

2021-08-19
Lietuvai tęsiant paramą draugiškoms užsienio šalims, kurios neturi pastovaus vakcinų tiekimo, antradienį į Armėniją lėktuvu išskraidinta 27500 „Vaxzevria“ vakcinos dozių siunta, trečiadienį į Ukrainą – 46000 šios vakcinos dozių.
 

Osteoporozė ir jos gydymas: šiuolaikinis požiūris

2021-08-18
Osteoporozė – labiausiai paplitusi sisteminė metabolinė kaulų liga, kuriai būdinga sumažėjusi kaulų masė ir struktūriniai kaulinio audinio (architektūros) pokyčiai. Kaulų struktūros ir vientisumo pakitimai lemia didesnį skeleto trapumą, todėl kaulai greičiau lūžta, kartais netgi nuo paprastų buitinių traumų – pargriuvus, suklupus. Osteoporozė – klastinga liga. Ji pagrįstai vadinama tyliąja epidemija, nes dažniausiai daugelį metų progresuoja nepastebimai, nesukeldama skausmo ar kitokių nemalonių simptomų. Dažnai ji išryškėja ir diagnozuojama tik įvykus osteoporoziniam lūžiui, kuris sukelia pacientui skausmą (pavyzdžiui, lūžus šlaunikauliui) ar nepaaiškinamą ūgio sumažėjimą (lūžus stuburo slanksteliui).
 

Prieš 100 metų atrastas insulinas

2021-08-18
Neseniai sukako 100 metų, kaip buvo atrastas insulinas – vaistas, pakeitęs milijonų žmonių gyvenimą. Iki tol diabetas reiškė tikrą mirties nuosprendį. Gydytojai žinojo, kad cukrus blogina sergančiųjų diabetu būklę ir kad efektyviausias gydymas – itin griežta dieta, vartojant kuo mažiau cukraus. Geriausiu atveju toks gydymas pratęsdavo paciento gyvenimą keleriais metais, bet niekada jų neišgelbėdavo. Kai kuriais atvejais dėl griežtos dietos pacientai mirdavo nuo badavimo.
 

Reikalavimai vykdomoms veiklos iki rugsėjo 13 dienos

2021-08-17
Nuo rugpjūčio 16 d. įsigaliojo reikalavimai įvairioms veiklos: renginiams atvirose ir uždarose erdvėse, kino teatrams, viešajam maitinimui ir kitoms paslaugoms. Teikiame informaciją, kokie reikalavimai taikomi, kai aptarnaujami klientai be Galimybių paso ir su juo, o kokie – kai aptarnaujami klientai tik su Galimybių pasu.
 

Uždegiminės žarnyno ligos ir serologinė jų diagnostika

2021-08-17
Uždegiminės žarnyno ligos (UŽL) – tai grupė lėtinių žarnyno ligų, kurioms priskiriamos opinis kolitas (OK) ir Krono liga (KL). Opinis kolitas – tai lėtinė uždegiminė žarnyno liga, kuriai būdingas tik storosios žarnos gleivinės uždegimas ir pažeidimo plitimas proksimaline žarnos kryptimi. Krono liga – lėtinė uždegiminė žarnyno liga, kuriai būdingas gilus transmuralinis segmentinis viso virškinamojo trakto – nuo burnos iki pat išangės – gleivinės uždegimas.
 

Pro Memoria profesoriui Jurgiui Brėdikiui

2021-08-16
Praėjusį sekmadienį mirė habilituotas biomedicinos mokslų daktaras, kardiochirurgas, diplomatas, knygų autorius, buvęs sveikatos ministras ir Lietuvos ambasadorius užsienyje Jurgis Brėdikis. Jam buvo 92 metai.
 

Ekstremaliosios situacijos kontrolė: kaukių dėvėjimo pažeidimai

2021-08-16
Atsakingoms institucijoms nuolat vykdant kassavaitinę ekstremalios situacijos metu taikomų apribojimų laikymosi kontrolę, ryškėja tendencija, jog pažeidimų mažėja. Tam, tikėtina, įtakos turi laisvesni ribojimai, iš karantino perėjus į ekstremalią situaciją, ir visuomenės prisitaikymas prie vadinamosios „naujosios realybės“. Nepaisantiesiems operacijų vadovo sprendimų gali grėsti baudą nuo 1500 iki 6000 eurų.
 

Rekomenduoja nėščiosioms ir maitinančioms mamoms pasiskiepyti nuo COVID-19

2021-08-16
Būsimi tėveliai gali būti ramūs – vakcinos nuo COVID-19 yra saugios tiek pastoti planuojančioms, tiek vaikelio besilaukiančioms, tiek kūdikį žindančioms moterims. Lietuvos akušerių ginekologų draugija (LAGD), įvertinusi naujausią mokslinę informaciją, kitų pasaulio specialistų bei atsakingų organizacijų rekomendacijas, teigia, kad skiepytis nuo COVID-19 saugu ir netgi rekomenduojama. Kaip rodo tyrimai, nepasiskiepijusios nėščiosios serga sunkesne koronaviruso forma, todėl vakcinos gali apsaugoti nuo galimų rimtų komplikacijų nėštumo metu. Vis dėlto, suprantant situacijos jautrumą, besilaukiančioms moterims, nusprendusioms nesiskiepyti, sudaroma galimybė testuotis nemokamai.
 

Aptarnavimas tik su Galimybių pasais: turės apie tai pranešti NVSC

2021-08-16
Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) praneša, kad jau nuo pirmadienio, rugpjūčio 16 d., verslo įmonės galės pasirinkti, ar aptarnauti visus, ar tik Galimybių pasą turinčius klientus, nelaukiant rugsėjo 13 d., kai šis reikalavimas taps privalomas.
 

Skausmo malšinimas gimdymo metu – kokius nemedikamentinius būdus galima rinktis?

2021-08-13
Gimdymo metu gali būti taikomi tiek medikamentiniai, tiek nemedikamentiniai skausmo malšinimo būdai. Nemedikamentinius skausmo malšinimo būdus gimdyvės renkasi dėl įvairių priežasčių: nori gimdyti natūraliau, nejaučia labai stipraus skausmo, taip pat individualiais atvejais pasitaiko, kad medikamentiniai skausmo malšinimo būdai yra nerekomenduojami. Kai moterys jaučia stiprų skausmą, gimdymo procesas gali būti ilgesnis ir sunkesnis – joms sunku atsipalaiduoti ir susikoncentruoti. Dažnai gimdymo kokybei įtaką daro ir skausmo keliama baimė. Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos akušerės Genovaitės Jasiulevičės teigimu, baimė gimdyti kyla tada, kai moterys neturi pakankamai informacijos apie gimdymą ir apie jo metu kilusio skausmo malšinimą. Todėl moterims nereikėtų bijoti pasikonsultuoti su akušere arba gydytoju akušeriu ginekologu.
 

Širdies nepakankamumas ir anemija: gydyti ar negydyti?

2021-08-13
Širdies nepakankamumu (ŠN) sergantys pacientai neretai turi gretutinių ligų, kurios ne tik sunkina ligos eigą, bet ir didina mirštamumą. Viena iš dažniausiai tarp širdies nepakankamumu sergančių pacientų pasitaikančių gretutinių ligų yra anemija [3]. Dažnai geležies stoka ne visada pasireiškia anemijos sindromu. Geležies stoka, su anemija ar be anemijos, lemia sunkesnę ŠN klinikinę eigą, blogina gyvenimo kokybę, yra susijusi su fizinio krūvio netoleravimu net esant normaliai hemoglobino koncentracijai. Pastaruoju metu atliktuose klinikiniuose tyrimuose trūksta įrodymų, kad gydymas geriamąja geležimi yra kliniškai reikšmingas. Geležies pasisavinimas vartojant geriamąją formą yra gan mažas, gydymas trunka ilgai, dėl to dažnai išlieka geležies atsargų trūkumas. Apie 60 procentų pacientų, vartojančių geriamąją geležį, patiria virškinimo trakto šalutinių reiškinių. Klinikiniai tyrimai, vertinantys eritropoetino naudą sergantiesiems ŠN, pateikia skirtingus rezultatus, mažesni, vienacentriai klinikiniai tyrimai, rodo klinikinį poveikį, o didieji, daugiacentriai klinikiniai tyrimai neįrodo poveikio klinikinėms baigtims. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad intraveninės geležies vartojimas pagerina fizinio krūvio toleranciją, mažina ŠN simptomus ir gerina pacientų gyvenimo kokybę. Koks ilgalaikis ŠN pacientų gydymo intravenine geležimi poveikis, šiuo metu yra plačiai nagrinėjama.
 

Antikoaguliantų vieta naujosiose EKD Prieširdžių virpėjimo diagnostikos ir gydymo gairėse

2021-08-13
Naujosiose 2020 metų Europos kardiologų draugijos Prieširdžių virpėjimo diagnostikos ir gydymo gairėse pabrėžiamas didelis šios aritmijos paplitimas. Tai yra dažniausia ilgalaikė aritmija, kuri paveikia 2–4 proc. bendrosios populiacijos. Tikėtina, kad sergamumas per ateinančius dešimtmečius padvigubės dėl ilgėjančios gyvenimo trukmės bei veikiančių rizikos veiksnių. Taip pat daugiau prieširdžių virpėjimo atvejų nustatoma taikant aktyvesnę atrankinę patikrą, turint geresnius diagnostikos metodus.
 

Išleistas LIETUVOS GYDYTOJO ŽURNALAS - EKSPERTŲ REKOMENDACIJOS

2021-08-12
Informuojame, kad jau išleistas didelės apimties - beveik 300 puslapių! - LIETUVOS GYDYTOJO ŽURNALAS - EKSPERTŲ REKOMENDACIJOS. Jame rasite daug mokslinių publikacijų kardiologijos, pulmonologijos, endokrinologijos, onkologijos, neurologijos, ginekologijos, gastroenterologijos, dermatologijos ir kitomis temomis.
 

Lietuva Moldovai išsiuntė 26 tūkst. vakcinos dozių

2021-08-12
Į Moldovos Respubliką pristatyta 26 500 „Vaxzevria“ (gam. „AstraZeneca“) vakcinos nuo COVID-19 dozių siunta. Pastaroji iš Lietuvos buvo išsiųsta vakar (rugpjūčio 10 d.). Sprendimą padėti Rytų partnerystėms šalims (Moldovai, Sakartvelui ir Ukrainai) Vyriausybė priėmė dar šių metų gegužę. Liepos mėnesį nuspręsta padidinti numatytus vakcinų siuntų kiekius. Vakcinos skiriamos Rytų partnerystės valstybių prašymu.
 

Kviečia deleguoti atstovus į Privalomojo sveikatos draudimo tarybą

2021-08-12
Lietuvoje veikia daug pacientų, neįgaliųjų interesus ginančių, sveiką gyvenseną propaguojančių organizacijų. Siekiant sudaryti galimybę visų šių organizacijų atstovams pretenduoti į Privalomojo sveikatos draudimo tarybos (PSDT) narius, Sveikatos draudimo įstatymo 28 str. 4 punkte numatyta galimybė pasibaigus PSDT 2 metų kadencijai sveikatos apsaugos ministro nustatyta tvarka skelbti viešą kvietimą kandidatuoti į PSDT narius (kitų organizacijų atstovai deleguojami) ir vykdyti pretendentų atranką. Tad kviečiamos pacientų interesus ginančios ir sveiką gyvenseną propaguojančios organizacijos, kurios tai gali daryti pagal dabar galiojančią tvarką, deleguoti savo atstovus.
 

Kauno regiono gydymo įstaigose didinamas covid lovų skaičius

2021-08-11
Kauno regiono ligoninėse ir toliau didėja COVID-19 liga sergančių pacientų skaičius bei auga stacionaro užimtumo rodikliai, todėl nuo rytojaus (ketvirtadienio) Kauno regiono gydymo įstaigose didinamas COVID-19 liga sergančių pacientų gydymui skirtų lovų skaičius.
 

Vėžio imunologiniai aspektai

2021-08-10
Ar įmanoma vėžį sukontroliuoti bent tiek, kad jis taptų lėtine valdoma liga, o ne nuosprendžiu? Ar naujausi vėžio imunologijos moksliniai atradimai gali paspartinti naujų šios ligos gydymo bei suvaldymo būdų arsenalą? Kokie metodai jau pakeliui į klinikinį taikymą? Šie ir kiti panašūs klausimai kyla net tik pacientams ar jų šeimos nariams, bet ir gydytojams.
 

Melanoma. Epidemiologija, diagnostika, gydymas 2021 metais

2021-08-10
Lietuvoje melanoma kasmet suserga apie 300 žmonių. Ir nors ji sudaro tik 3–5 proc. visų odos navikų, tačiau šios ligos pasekmės gali būti labai liūdnos. Vis dėlto didžioji dauguma ligonių gali pasveikti, jei laiku kreipiasi į gydytojus ir piktybinė melanoma ar melanoma in situ, ar proliferuojantis melanocitinis apgamas išoperuojamas.
 

Antrai vakcinos dozei jau galima rinktis kito gamintojo vakciną

2021-08-06
Karštosios linijos 1808 operatoriai gali visus norinčiuosius registruoti antros vakcinos dozei, kai pasirenkama kito gamintojo vakcina nei prieš tai skiepijant pirma doze. Šiuo metu patvirtinti algoritmai jau leidžia miksuoti „Comirnaty“ (gam. „BionTech“ ir „Pfizer“) ir „Vaxzevria“ (gam. „AstraZeneca“) vakcinas skirtingu eiliškumu: pirma dozė „Comirnaty“, antra – „Vaxzevria“ arba atvirkščiai.
 

Trečia vakcinos dozė imunosupresiniams pacientams

2021-08-05
Lietuva yra viena iš pirmųjų Europos Sąjungos šalių, pradedančių trečia vakcinos doze skiepyti didžiausios rizikos pacientus, sergančius onkohematologinėmis ligomis, gaunančius gydymą dėl onkohematologinių ligų, dializuojamus ar po organų transplantacijos, sergančius autoimuninėmis ligomis sergantys, kai jiems taikoma imunosupresinė terapija.
 

„Spikevax“ vakcina jau gali būti skiepijami vaikai nuo 12 metų

2021-08-02
Atsižvelgdama į Europos vaistų agentūros (EMA) rekomendaciją, Europos Komisija pakeitė COVID-19 vakcinos „Spikevax“ (gamintojas „Moderna“) registracijos sąlygas ir leido ja skiepyti vaikus nuo 12 metų.
 

Medikų atlyginimų priedams už gegužę pervesta 11,6 mln. eurų

2021-08-02
Padidintam darbuotojų darbo užmokesčiui kompensuoti už gegužės mėnesį ligonių kasos gydymo įstaigoms pervedė visą sumą – 11,6 mln. eurų. Pirmoji dalis – 6,5 mln. eurų iš šiam tikslui reikalingų lėšų buvo pervesta kiek anksčiau, ji buvo skirta iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto rezervo, antroji – 5,1 mln. eurų – iš patikslinto PSDF biudžeto.
 

21-ojo amžiaus regėjimo sutrikimai

2021-07-30
Kompiuteriai ir telefonai šiandien - neatskiriama daugelio kasdienybės dalis. Siekiant apsaugoti savo akių sveikatą vieni tam naudoja specialias, mėlyną šviesą sumažinančias programas, kiti investuoja į mėlyną šviesą blokuojančius akinius ir, nors pastangos pagirtinos, akių sveikatą daugelis tikrinasi vis dar per retai. Siekiant supažindinti su šiuolaikinio gyvenimo rizikomis akių sveikatai, ,,Glasses On” optometrininkė Vaida Valinskaitė - Gudelevičienė atskleidžia ne tik kodėl reikėtų daugiau dėmesio skirti regėjimui, bet ir kaip atliekama akių patikra bei pataria ko reikėtų imtis norint užkirsti kelią rimtoms akių ligoms.
 

Hirsutizmas - ką apie tai žinome?

2021-07-29
Padidėjęs kūno plaukuotumas, specialistų dažnai įvardijamas kaip hirsutizmas, neretai pasitaikantis hormonų sutrikimas. Plaukeliai pradeda augti vietose, kuriose įprastai jų nebūna - veido srityje, ant krūtinės, nugaros. Kada vertėtų sunerimti, kas nulemia šį sutrikimą bei kaip jis gydomas trumpai papasakojo ,,Sapiegos klinikos’’ gydytoja dermatovenerologė Justina Aleknaitė-Šiugždinė.
 

Kaip sumažinti kofeino kiekį nenustojant mėgautis kava?

2021-07-27
Dažnai vartojantys kavą ir kavos gėrimus žino, kad su jais mūsų organizmas gauna ir kofeino – visiškai natūralios, stimuliuojančios medžiagos, kuri yra apibūdinama kaip metilksantinas, vartojamas kaip stimuliatorius. Tai biologiškai aktyvi medžiaga, kuri palaiko budrumą, žvalumą bei ištvermę, didina darbingumą ir gerina nuotaiką [1].
 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.