Higienos instituto Sveikatos informacijos centro specialistai parengė metodines rekomendacijas „Sveikatos informacijos komunikacija“, kuriose supažindinama su sveikatos informacijos paruošimo, pateikimo ir sklaidos ypatumais.

Lietuvos naujienos

Klubo sąnario patologijos gydymas minimaliai invazyviu būdu

2019-07-15
Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, kasmet vis didėja atliekamų klubo sąnario artroskopinių/endoskopinių operacijų kiekis bei spektras. Pasiekti klubo sąnarį nėra lengva, nes tai yra giliausiai esantis sąnarys, apsuptas daugelio raumenų, šalia praeina a. femoralis, n. ischiadicus ir kitos svarbios struktūros. Klubo sąnarys yra gilus riešutinis daugiaašis sąnarys, apsuptas labai tvirta kapsule, sutvirtintas trimis labai stipriais raiščiais. Tai labai tvirtas sąnarys ir norint patekti į sąnarį reikia papildomos įrangos, kurios pagalba galima ištempus koją įvesti instrumentus tarp šlaunikaulio galvos ir gūžduobės krašto. Klubo sąnario patologijos minimaliai invazyviam gydymui progresuoti leidžia šiuo metu žymiai patobulėjusi ortopedinė įranga, specialiai klubo artroskopijai pritaikyti ilgi instrumentai, naujų operacinių technikų įdiegimas, nauji klubo artroskopijai pritaikyti implantai bei kur kas didesnės diagnostikos galimybės. Lietuvoje daugiausia klubo sąnario artroskopinių operacijų yra atliekama Lietuvos sveikatos mokslų universitetinėje ligoninėje Kauno klinikose. Jas atlieka profesorius Rimtautas Gudas ir gydytojas Valdemar Loiba.
 

Paraganglioma. Klinikinis atvejis

2019-07-15
Paraganglioma – tai retas navikas, susidarantis iš ekstraadrenalinių chromatino ląstelių [1]. Šis navikas sudaro apie 10–18 proc. visų su chromafino audiniu susijusių navikų ir gali pasireikšti 2–8/1000 000 gyventojų per metus [2, 3]. Dėl galimos padidėjusios hormonų produkcijos, sąlygojančios gyvybei pavojingas būkles, ir paragangliomos išplitimo į smilkinkaulį bei gretimas struktūras labai svarbu ankstyva šių navikų diagnostika ir gydymas. Straipsnyje aptariamas retas išplitusios paragangliomos klinikinis atvejis bei pasirinkta gydymo taktika.
 

Sergamumas infekcinėmis ligomis daro didelę įtaką visuomenės sveikatai

2019-07-15
Infekcinių ligų gydytojams didžiuliu išbandymu tampa sunkiomis infekcinių ligų formomis susirgę pacientai. Neretai tenka ne tik gydyti, pavyzdžiui, meningokokine infekcija ar sunkiomis erkinio encefalito formomis sergančius pacientus, bet ir gelbėti jų gyvybes. Infekcinės ligos gali sukelti įvairių komplikacijų, persirgus gali likti negrįžtamų pasekmių, o visuomenei gali kilti infekcijos protrūkio grėsmė. Plačiau apie infekcinių ligų problematiką Lietuvoje ir pasauliniame kontekste, jų gydymo bei profilaktikos galimybes ir naujus iššūkius kalbamės su Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Infekcinių ligų centro vadove profesore Ligita Jančoriene.
 

Daugėja nėščiųjų, kurioms diagnozuotas sifilis

2019-07-12
2018 metais nėščiųjų patikros dėl sifilio metu trylikai nėščiųjų diagnozuotas sifilis (užpernai – 9), rodo Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) stebėsenos duomenys. Pagal gyvenamąją vietą penkios nėščiosios buvo iš Vilniaus apskrities, 3 – Kauno, 2 – Šiaulių, po vieną – Klaipėdos, Utenos ir Marijampolės apskričių. Pagal infekcijos šaltinį nustatyta, kad 38,5 proc. (5) užsikrėtusiųjų tariamas infekcijos šaltinis buvo sutuoktinis/sugyventinis arba nuolatinis lytinis partneris, 15,4 proc. (2) nurodė pažįstamą asmenį, tačiau didžioji dalis – 46,2 proc. (6) – nežinojo, nuo ko galėjo užsikrėsti.
 

Receptinius vaistus bus galima įsigyti neišvykus iš namų

2019-07-12
Pacientų organizacijų atstovai po vakarykščio susitikimo Sveikatos apsaugos ministerijoje (SAM) sako palankiai vertinantys nuotolinės prekybos receptiniais vaistais galimybę. Numatoma, kad nusipirkti receptinių vaistų pagal elektroninius receptus nė neiškėlę kojos iš namų gyventojai galėtų jau šių metų pabaigoje.
 

Brangūs PET tyrimai bus kompensuojami didesniam skaičiui pacientų

2019-07-11
Nuo šiol dar daugiau mūsų šalies pacientų galės nemokamai naudotis brangiu pozitronų emisijos tomografijos tyrimu su fluorodeoksigliukoze (PET), kuris finansuojamas Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis. Tai leis užtikrinti didesnį, nei iki šiol, tyrimo prieinamumą su onkologinėmis ligomis susidūrusiems pacientams, taip pat ir tiems, kuriems yra neaiškios kilmės karščiavimas ir kitos ligos.
 

Antibiotikų rezistentiškumas ir antibakterinė profilaktika

2019-07-11
Antibiotikai – vaistai, kurie naudojami siekiant išvengti bakterinių infekcijų arba jas gydyti. Plačiau apie antibiotikų rezistentiškumą bei ambulatorinę profilaktiką kalbamės su LSMU MA Laboratorinės medicinos klinikos vadove prof. dr. Astra Vitkauskiene.
 

IFPA - apie gripo vakcinos tiekimą 2019-2020 metų sezonui

2019-07-11
Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) kasmet teikia rekomendacijas dėl padermių virusų, kurie kiekvieną sezoną turi būti įtraukti į gripo vakcinų sudėtį. Tai yra svarbios gairės, kuriomis privalo vadovautis nacionalinės visuomenės sveikatos institucijos, reguliavimo įstaigos ir vakcinų gamintojai, prieš pradedant kurti ir gaminti gripo vakcinas.
 

Neįprasta amiodarono istorija

2019-07-10
Amiodaronas yra veiksmingiausias ir, žinoma, stipriausias antiaritminis vaistas iš visų kada nors sukurtų antiaritmikų. Nedaugelis žino, kad šis savitas vaistas turi labai neįprastą, sakytume, keistą istoriją, galinčią paaiškinti daugelį iki šiol mažai tesuprantamų jo savybių.
 

Spręs, ar tobulinti odontologų veiklos licencijavimą

2019-07-10
Seime po pateikimo pritarta Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) siūlymui tobulinti odontologų licencijavimo tvarką. Siūloma, kad odontologams ir burnos higienistams reikiamus dokumentus verstis savo veikla išduotų Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba (Akreditavimo tarnyba), atsisakant dabartinės ydingos praktikos, kai licencijas odontologams išduodavo jie patys, t. y. Odontologų rūmai.
 

Vaikų ūminis mastoiditas

2019-07-09
Ūminis mastoiditas – pati dažniausia vaikų ūminio otito komplikacija. Šią ligą svarbu laiku diagnozuoti ir gydyti dėl gręsiančių intrakranijinių komplikacijų. Skirtingi gydymo metodai – konservatyvus gydymas antibiotikais, miringotomija ar mastoidektomija – turi savų privalumų ir trūkumų. Atsižvelgiant į naujausių tyrimų duomenis, gydytojui galima padėti pasirinkti tinkamiausią sprendimą individualiu klinikiniu atveju.
 

Patvirtino Sveikatos tausojimo ir stiprinimo politikos gaires

2019-07-09
Seimas patvirtino Sveikatos tausojimo ir stiprinimo politikos gaires. Už tai numatantį Seimo nutarimą (projektas Nr. XIIIP-2476(3) balsavo 58 Seimo nariai, prieš – 5, susilaikė 31 parlamentaras.
 

ARB/AKFI po ūminio inkstų pažeidimo: subalansuotas pasirinkimas

2019-07-09
Ūminis inkstų pažeidimas (ŪIP) yra palyginti dažna hospitalizuotų pacientų patologija ir jos dažnumas auga. Klinikiniai tyrimai rodo, kad ŪIP epizodai susiję su blogesnėmis klinikinėmis baigtimis: didesne progresijos į galutinės stadijos inkstų nepakankamumą, mirties ir širdies ir kraujagyslių ligų rizika. Nepaisant tokios situacijos, gydymo po ŪIP taktika kol kas neapibrėžta ir neaiški.
 

Naujajai pacientų registracijos sistemai - aukščiausi reikalavimai

2019-07-08
Kuriant ir diegiant naująją pacientų registracijos sistemą bus užtikrinti aukščiausi pacientų ir sveikatos priežiūros įstaigų duomenų tvarkymo standartai, paremti naujausiais kibernetinio saugumo reikalavimais.
 

Situacija organų donorystėje: daugiau sutikimų ir tarptautinių skrydžių

2019-07-08
Vis daugiau Lietuvos gyventojų priima sprendimą po savo mirties padovanoti savo organus donorystei ir pasirašo sutikimą donoro kortelei gauti. Tokią išvadą galima daryti, apžvelgiant statistinius pirmojo šių metų pusmečio rezultatus, informuoja Nacionalinis transplantacijos biuras.
 

Ligoninės vadovo konkursą laimėjo Diana Žaliaduonytė-Pekšienė

2019-07-05
Įvykus antrajam konkurso etapui paaiškėjo, kad Respublikinei Kauno ligoninei vadovaus Diana Žaliaduonytė-Pekšienė.
 

Dubens sužalojimai – iššūkis visai traumos komandai

2019-07-04
Dubens sužalojimai ir lūžiai gali būti suskirstyti į dvi grupes: mažos ir didelės energijos sužalojimus. Mažos energijos traumos sukelti dubens kaulų lūžiai būdingi vyresnio amžiaus žmonėms. Fiziologinių pokyčių organizme nulemto kaulų tankio sumažėjimo ir kritimo net ir iš nedidelio aukščio (savo ūgio, lovos, kėdės) derinys neretai tampa dubens kaulų lūžių priežastimi. Tokie dubens kaulų lūžiai retai kelia tiesioginį pavojų gyvybei.
 

Daugiau pažeidimų nustatoma privačiose gydymo įstaigose

2019-07-04
Teikiant paslaugas mūsų šalies pacientams viešosiose ir privačiose gydymo įstaigose neretai fiksuojami įvairaus pobūdžio pažeidimai, kurie yra panašūs. Vis dėlto, skirtumas yra tai, kad privatūs paslaugų teikėjai dažniau nesilaiko teikiamų paslaugų atitikties teisės aktų reikalavimams, siekiama turtinės naudos, pastebima nesąžiningos komercijos požymių.
 

Optimizuojama sveikatos apsaugos sistemos įstaigų veikla

2019-07-04
Vyriausybė pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) siūlymui reorganizuoti Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro, Lošimų priežiūros tarnybos, Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento, Valstybinio psichikos sveikatos centro, Sveikatos mokymų ligų prevencijos centro, Higienos instituto, Sveikatos priežiūros ir farmacijos specialistų kompetencijų centro ir Radiacinės saugos centro įstaigas.
 

Pažangiosios ląstelinės terapijos artroskopiniai metodai gali sustabdyti kelio sąnario osteoartrozės progresavimą

2019-07-04
Visų sąnarių paviršius dengia kremzlė, užtikrinanti sąnario atsparumą krūviams. Kremzlės vientisumo pažeidimas dažnai būna besimptomis, nustatyta, kad net 67 % atvejų atliekant artroskopines kelio sąnario operacijas atsitiktinai randami įvairaus pažeidimo laipsnio sąnario kremzlės pažeidimai. Pagrindinis šiuo metu pasaulyje keliamas sąnarinės kremzlės pažeidimų gydymo tikslas yra atstatyti sąnario paviršių ir sustabdyti degeneracinę sąnario ligą – osteoartrozę.
 

Ūmios plaučių embolijos gydymas pacientei su trombocitopenija, išsivysčiusia po chemoterapijos

2019-07-04
Onkologiniai susirgimai yra susiję su padidėjusia veninių trombozių (tarp jų ir giliųjų venų tromboze (GVT) bei plaučių embolija (PE)) rizika. Trombocitopenija – dažna komplikacija, pasireiškianti pacientams, kuriems skiriama chemoterapija (iki 24 procentų pacientų, kuriems gydomi solidiniai tumorai [4] ir didžioji dalis tų, kuriems gydomi hematologiniai vėžiniai procesai). Nors trombocitopenija padidina kraujavimų riziką, tačiau su vėžiu susijusių veninių trombozių rizikos nesumažina, o užsitęsusi daugiau nei trisdešimt dienų net padidina [2, 3]. GVT ir PE gydymo parinkimas pacientams su trombocitopenija yra gana sudėtingas. Trūksta klinikinių tyrimų, į kuriuos būtų įtraukti žymią trombocitopeniją (mažiau nei 50 x109/l) turintys ir tromboembolijomis sergantys asmenys. Toliau pristatomas konkretus klinikinis atvejis bei trumpa esamų rekomendacijų ir gairių apžvalga.
 

Viltis krūties vėžiu sergančioms moterims - naujas gydymas ilgina išgyvenamumą

2019-07-02
Krūties vėžys – dažniausias moterų onkologinis susirgimas, nusinešantis daugiausiai gyvybių. Liūdniausia, kad miršta jaunos moterys, kurios turėjo šeimą, vaikų, buvo vertinamos darbe ir kūrė ateities planus. Šiemet viename svarbiausių tarptautiniame onkologų renginyje – mokslinėje ASCO (American Society of Clinical Oncology – Amerikos klinikinių onkologų draugija) konferencijoje – pristatyta daug žadanti naujiena.
 

Skubios medicinos pagalbos Lietuvos gyventojai sulauks greičiau

2019-07-02
Liepos 1 dieną šalies medikų gretas papildė 10 naujų skubiosios medicinos gydytojų, baigusių studijas Lietuvos sveikatos mokslų universitete (LSMU). Šie gydytojai parengti skubią pagalbą pacientams teikti dar greičiau ir efektyviau.
 

Genetiniai pirmojo tipo diabeto tyrimai: genotipas, fenotipas ir eiga

2019-07-02
Pirmojo tipo diabetu (1 tipo CD) dažniausiai serga vaikai ir jauno amžiaus asmenys. Įrodyta, kad ankstyvas cukrinis diabetas jauname amžiuje yra genetiškai determinuotas, tačiau tai nesusiję su rizika susirgti antrojo tipo diabetu (2 tipo CD). Iki šiol nebuvo žinoma, kaip genetinis polinkis sirgti 1 tipo CD gali sietis su 1 tipo CD pasireiškimu (ir nustatymu) vyresniame nei 30 metų amžiuje.
 

Reabilitacinis gydymas ir atostogos neturi nieko bendra

2019-07-01
Vasarą žymiai išauga sanatorinio ir reabilitacinio gydymo siuntimų. Gegužę - rugpjūtį, palyginti su kitais mėnesiais, ypač padidėja prašymų vaikų reabilitacijai – net iki keturių kartų. Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) primena, kad iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) kompensuojamos reabilitacijos paslaugos vaikams nėra atostogos, jos skiriamos ištisus metus ir net kelis kartus. Taip pat specialistai atkreipia dėmesį, kad reabilitacija – tai kompleksinis medicininių reabilitacijos priemonių taikymas siekiant kuo labiau sugrąžinti sutrikusias paciento funkcijas.
 

Pristatyta „pirmojo paskyrimo“ vaistų išdavimo tvarka

2019-07-01
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pristatė receptinių vaistų išdavimo, vadinamojo „pirmojo paskyrimo“, pokyčius, kurie įsigalioja nuo šių metų liepos 1 dienos. Buvo patobulinta „pirmojo paskyrimo“ tvarka bei kai kurie reikalavimai vaistinėms.
 

Medikus kviečia dirbti mažesniuosiuose regionuose

2019-07-01
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) siekdama mažinti sveikatos netolygumus tarp Lietuvos regionų bei gerinti sveikatos priežiūros kokybę ir prieinamumą gyventojams, imasi kompleksinių priemonių, kurios turėtų jaunuosius medikus paskatinti rinktis darbo vietą mažesniuose Lietuvos rajonuose.
 

Apie skiepų vaikams svarbą ir reikalingumą

2019-06-28
Lietuvoje rimstant tymų protrūkiui, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) primena, kad svarbu naudotis galimybe ir nemokamai skiepyti vaikus nuo visų užkrečiamųjų ligų pagal vaikų skiepijimų kalendorių, nes gali grįžti arba suaktyvėti ir kitos pavojingos ligos, tokios kaip kokliušas, raudonukė ir kitos, kurios jau seniai nebekėlė problemų.
 

Pratęsti gydymą užsienyje bus paprasčiau

2019-06-28
Nuo šiol pacientams, norintiems pratęsti gydymą užsienio šalyse, nebereikės iš naujo kartoti neretai varginančių tyrimų ir siuntimui gauti būtinų procedūrų. Atsižvelgiant į pacientų prašymus, nuspręsta, kad leidimo gydytis užsienyje galiojimas po metų gali būti pratęstas, tačiau ne ilgesniam kaip vienerių metų laikotarpiui.
 

Svarsto siūlymus reglamentuoti alternatyviąją mediciną

2019-06-26
Po pateikimo Seimo nariai pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) siūlymams reglamentuoti papildomąją ir alternatyviąją mediciną aiškiai apibrėžiant praktikas, nustatant joms kokybės ir saugumo kriterijus, šias paslaugas licencijuoti, nustatyti atitinkamus jų teikimo reikalavimus, o paslaugų teikėjams – reikalavimus profesinei kvalifikacijai.
 

Vaikų kūno masės indekso vertinimo 2018 - 2019 mokslo metais apžvalga

2019-06-26
Vaiko sveikatos pažymėjimo duomenimis, sukauptais Higienos instituto Vaikų sveikatos stebėsenos informacinėje sistemoje, 2018–2019 mokslo metais įvertintas 98 proc. (263 170) 7–17 m. amžiaus vaikų kūno masės indeksas.
 

Optimistinės ateities gastroenterologijos perspektyvos ir nauji iššūkiai

2019-06-26
Apie naujausias virškinamojo trakto ligų diagnostikos ir gydymo galimybes, gydytojų gastroenterologų požiūrį į šias ligas, medicinos inovacijas bei naujus iššūkius kalbamės su LSMU MA Gastroenterologijos klinikos vadovu profesoriumi Juozu Kupčinsku...
 

Pritarė „Sveikatos tausojimo ir stiprinimo politikos gairių“ projektui

2019-06-25
Seimas po svarstymo pritarė nutarimo, kuriuo siūloma patvirtinti „Sveikatos tausojimo ir stiprinimo politikos gaires“, projektui Nr. XIIIP-2476(2). Už projektą balsavo 48, prieš – 6, susilaikė 28 Seimo nariai.
 

Piktybinis išorinis otitas. Klinikinis atvejis

2019-06-25
Piktybinis išorinės ausies uždegimas, arba piktybinis išorinis otitas (PIO), yra išorinės ausies infekcija, sparčiai plintanti į aplinkinius audinius, lemianti gyvybei pavojingas komplikacijas. Šia liga dažniausiai serga vyresni, imunosupresinės būklės, pavyzdžiui, sergantys cukriniu diabetu, pacientai. Liga pasireiškia stipriu išorinės ausies skausmu, nesėkmingu gydymu įprastais išoriniam otitui gydyti skirtais vaistais, galvinių nervų paralyžiumi. Vienas iš savičiausių požymių yra granuliacijos ausies landoje. Laboratorinių ir vaizdo tyrimų rezultatus reikia derinti tarpusavyje, nes PIO klinikinis vaizdas labai įvairus. Dažniausiai sukėlėjas yra P. aeruginosa. Literatūroje aprašomi atvejai, kai jauni, neturintys gretutinių ligų pacientai, suserga PIO.
 

Apsinuodijimas. Kaip jį atpažinti? Kaip apsinuodijusiam padėti?

2019-06-25
Kasmet Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos (VVKT) Apsinuodijimų informacijos biuras suteikia daugiau nei 2600 konsultacijų telefonu, kurių didžiąją dalį sudaro konsultacijos dėl apsinuodijimo. Atsižvelgiant į tai, kad vasarą ypač padaugėja situacijų, kai netyčia apsinuodijama vienokiomis ar kitokiomis medžiagomis ir skubiai prireikia gydytojo toksikologo konsultacijos, primename, ko saugotis derėtų labiausiai, kaip atpažinti apsinuodijimo simptomus ir kaip reikėtų elgtis vienu ar kitu atveju. Atkreipiame dėmesį, kad ypač budrūs turėtų būti tie asmenys, kurie atsako už vaikų saugumą ir sveikatą.
 

Kviečia bendromis jėgomis kurti palankią teisinę aplinką Brailio rašto vartojimo plėtrai

2019-06-21
Seimo Neįgaliųjų teisių komisijos pirmininkas Gediminas Vasiliauskas birželio 20 d. dalyvavo Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos organizuotame pasitarime-diskusijoje dėl Brailio rašto naudojimo viešumoje ir Brailio rašto ženklų, kaip LST ISO 17049:2017 standarto su informaciniais (nacionaliniais) priedais, įforminimo galimybių. Komisijos pirmininkas pakvietė suinteresuotas organizacijas ir asmenis dalyvauti diskusijoje ir kartu kurti palankią teisinę aplinką Brailio rašto vartojimo plėtrai.
 

Ar vegetarų ir veganų mityba padeda išvengti ir gydyti cukrinį diabetą?

2019-06-21
Pamėginsiu atsakyti į klausimą, kurį dažnai girdžiu iš pacientų ir sveikatos priežiūros specialistų: ar vegetarų ir veganų mityba gali apsaugoti nuo cukrinio diabeto ar gydyti šią ligą? Jei tokį klausimą pateiksite interneto paieškos sistemai, jums suras daugybę populiarių straipsnių, įrodinėjančių vegetarinės dietos naudą. Anot šių straipsnių autorių, tokia mityba gali padėti išvengti cukrinio diabeto, o jau esant šiai ligai – galbūt kai kam galėtų atstoti įprastinį antidiabetinį gydymą.
 

Moderniausias akių drumsčių gydymo metodas jau taikomas Kauno klinikose

2019-06-20
Kai Marija iš Kaišiadorių pajuto pirmuosius akių drumsčių simptomus, ji nieko nelaukdama kreipėsi į gydytojus. „Vieną rytą atsikėlusi akyse pajutau tarsi elektros srovę, žaibavimą. Sunku paaiškinti jausmą. Kai pradėjau matyti juodus rutulius, supratau, kad kažkas negerai. Kitą dieną iškart nuėjau pas savo šeimos gydytoją. Iš savo akių ligų gydytojos gavau siuntimą į Kauno klinikas. Patekau pas Akių ligų klinikos gydytoją Emiliją Jusevičiūtę, kuri pasiūlė procedūrą lazeriu – ji pavyko“, – džiaugiasi pacientė, pabrėždama, jog procedūra buvo greita ir neskausminga.
 

Vaistų sukeltas galvos skausmas

2019-06-20
Vaistų sukeltas, arba medikamentinis, galvos skausmas (MGS) suprantamas kaip galvos skausmas, atsiradęs perdozavus skausmui gydyti vartojamų vaistų. Tarptautinė galvos skausmo klasifikacija (International Classification of Headache Disorders – 3 beta) MGS apibrėžia kaip galvos skausmą, kuris trunka 15 arba daugiau dienų per mėnesį ir yra reguliaraus vaistų, paciento vartojamų nuo galvos skausmo, perdozavimo pasekmė. Klasifikacijoje nenurodomas paciento vartojamų vaistų (tablečių, kapsulių) skaičius ar dozės. Nurodomas tik skaičius dienų per mėnesį, kai pacientas vartoja vaistų nuo galvos skausmo. Kol kas nėra bendros nuomonės, ar MGS yra atskira antrinio galvos skausmo forma, ar pirminio galvos skausmo (pvz., migrenos, įtampos galvos skausmo) variantas. MGS gali sukelti praktiškai visi galvos skausmui gydyti reguliariai vartojami vaistai. Šio skausmo reikia nepainioti su kitokios kilmės galvos skausmu, atsirandančiu vartojant ar nutraukus kai kurių kitokių vaistų ar aktyvių medžiagų vartojimą, kaip antai nitroglicerino, histamino ar kofeino abstinencijos sukeltu skausmu.
 

Po pagalbinio apvaisinimo Lietuvoje jau gimė pusė tūkstančio naujagimių

2019-06-19
Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) specialistų teigimu, šiuolaikinės medicinos pasiekimai įrodo, kad stebuklais tikėti verta. Praėjus vos dvejiems pagalbinio apvaisinimo kompensavimo Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis metams, pagalbinio apvaisinimo būdu Lietuvoje jau gimė kiek daugiau nei pusė tūkstančio naujagimių.
 

Storojo žarnyno vėžio diagnostikos ir gydymo aktualijos

2019-06-18
Kolorektalinis vėžys (KRV) dažna ir paprastai letalias išeitis sukelianti liga, diagnozuojama atsiradus simptomams ar nustačius profilaktiniu tikslu atliekant slapto kraujo išmatose testą arba kolonoskopiją.
 

Imunitetas ir vėžys

2019-06-18
Vienas svarbiausių šiuolaikinio biomedicinos mokslo uždavinių – išaiškinti vėžio atsiradimo (karcinogenezės, tumorogenezės) priežastis ir mechanizmus. Istoriškai taip susiklostė, kad iki šiol karcinogenezė buvo suprantama kaip somatinės mutacijos, kurių per žmogaus gyvenimą prisikaupia pakankamai daug, todėl senatvėje vėžinėmis ligomis sergama daug dažniau negu jaunystėje.
 

Dėmesio! Trūksta visų rūšių kraujo!

2019-06-17
Prasidėjus vasarai dėl atostogų ir ypatingai dėl karščių Kauno klinikose jaučiamas visų kraujo grupių trūkumas. Visi galintys ir norintys paaukoti kraujo yra kviečiami į Kauno klinikų Kraujo centrą.
 

Kauno klinikose atidarytas Reprodukcinės medicinos centras

2019-06-14
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikoje atidarytas pirmasis Kauno regione Reprodukcinės medicinos centras. Centre bus teikiamos pagalbinio apvaisinimo paslaugos šeimoms, susiduriančioms su reprodukcinėmis problemomis. Taip pat bus teikiamos vaisingumo išsaugojimo paslaugos onkologinėmis ar vaisingumą mažinančiomis ligomis sergantiems žmonėms.
 

Vaikų, sergančių lėtiniu neurosensoriniu klausos sutrikimu, pusiausvyros disfunkcija

2019-06-14
Lėtinis neurosensorinis klausos sutrikimas (LNKS) yra dažna vaikų problema, kuri siejama ne tik su klausos, bet ir vestibulinės funkcijos sutrikimu. Pusiausvyros pažeidimas gali lemti sulėtėjusį motorinės funkcijos išsivystymą ir socialinės integracijos problemas. Lietuvoje nėra paskelbtų tyrimų, įrodančių, kad vaikai, sergantys abipusiu LNKS, turi ne tik klausos, bet ir pusiausvyros funkcijos sutrikimų.
 

Ar žinote, ko Lietuvai pavydi didžiųjų ES šalių medikai?

2019-06-14
Storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos programa yra viena geriausiai vykdomų vėžio prevencijos programų Lietuvoje, teigia šalies medikai. Jos rezultatais galima didžiuotis ir užsienyje – pagal pasitikrinusių gyventojų skaičių nuo šios rūšies vėžio Lietuva patenka tarp geriausiai šią programą vykdančių Europos Sąjungos (ES) šalių.
 

Onkologinių ligų metu patiriamo skausmo slopinimo rekomendacijos

2019-06-14
Skausmas yra labai dažnas onkologinių ligų simptomas, ypač galutinėse stadijose. Paskaičiuota, kad skausmo paplitimas tarp pažengusios stadijos onkologine liga sergančių pacientų yra didesnis nei 70 proc. Šis simptomas pablogina fizinę ir emocinę būseną. Sisteminės apžvalgos rodo, kad skausmo paplitimas svyruoja nuo 33 proc. tarp pacientų po gydymo ir 59 proc. tarp gydomų pacientų iki 64 proc. tarp pacientų, kuriems nustatytos metastazės ir galutinės ligos stadijos. Padidėjęs išgyvenamumas dėl šiuolaikinės medicinos galimybių yra susijęs su didesniu pacientų, patiriančių nuolatinį skausmą dėl ligos ir / ar gydymo, skaičiumi.
 

Stiprins psichikos sveikatos įgūdžius Lietuvos mokyklose ir įmonėse

2019-06-13
Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) iniciatyva, šiemet visuomenės sveikatos biurai visoje Lietuvoje pradės naujas psichikos sveikatos stiprinimo veiklas, skirtas mokyklos bendruomenių bei įmonių darbuotojų psichikos sveikatos įgūdžiams stiprinti, gerinti psichologinį klimatą šiose įstaigose.
 

Infekcijos valdymas ortopedijos traumatologijos praktikoje. Racionali antibiotikų terapija

2019-06-13
Nuo pirmųjų sėkmingų bandymų atlikti osteosintezės bei sąnarių endoprotezavimo operacijas praėjo daugiau nei 100 metų. Per šį laiką šios operacijos pasikeitė neatpažįstamai ir pasiekė neįtikėtinų rezultatų. Tobulėjo ne tik naudojamos konstrukcijos ir komponentai ar medžiagos, iš kurių jie pagaminti, bet ir chirurginė bei cementavimo technikos, perioperacinė paciento priežiūra.
 

Šiuolaikinis dislipidemijų gydymas: kompleksinė aterotrombozės profilaktika nemedikamentinėmis priemonėmis

2019-06-11
Kraujo lipidų pusiausvyros pasikeitimas, vadinamoji dislipidemija, kai lipidogramoje padaugėja oksiduotų ir kraujagyslėms žalingų riebalinių junginių, yra vienas pavojingiausių homeostazės sutrikimų ir širdies ir kraujagyslių ligų (ŠKL) rizikos veiksnių greta padidėjusio kraujospūdžio, rūkymo, cukrinio diabeto, antsvorio. EURIKA tyrimo, atlikto 2009–2010 m. dvylikoje Europos šalių, duomenimis, dislipidemijos paplitimas siekė 57,7 proc. Lietuvos populiacijoje dislipidemijos paplitimas yra netgi gerokai didesnis. 2015 metais atliktas tyrimas parodė, kad devyni iš dešimties vidutinio amžiaus žmonių (89,7 proc.) turi dislipidemiją.
 

Lietuvos visuomenės sveikatos pokyčių per dešimtmetį apžvalga

2019-06-11
Higienos instituto Sveikatos informacijos centro Biostatistinės analizės skyriaus specialistai išleido informacinį leidinį „Lietuvos visuomenės sveikatos pokyčių apžvalga“.
 

Senatvinio silpnumo sindromas: ką privalome žinoti?

2019-06-10
Kasmet visame pasaulyje gyventojų senėjimas padidėja apie 3 procentus. 2017 metų duomenimis, pasaulyje buvo 962 milijonai žmonių, vyresnių nei 60 metų amžiaus, ir prognozuojama, jog šis skaičius padidės iki 2 milijardų 2050 metais [14]. Tai bus didelis iššūkis sveikatos ir socialinės priežiūros planavimui bei šių paslaugų teikimui. Atsižvelgiant į spartų pasaulio gyventojų senėjimą, senatvinio silpnumo sindromo (angl. frailty) sąvoka tampa labai svarbi.
 

Hiperurikemijos valdymo svarba

2019-06-10
Podagra – tai sutrikusio šlapimo rūgšties metabolizmo liga, kurią sukelia šlapimo rūgšties mononatrio uratinių (MNU) kristalų – uratų – kaupimasis audiniuose. Pagrindinis biocheminis podagros požymis – hiperurikemija (padidėjusi šlapimo rūgšties koncentracija kraujo plazmoje), kuri lemia MNU kristalų atsidėjimą sąnariuose ir minkštuosiuose audiniuose.
 

Osteoartrito problematika ir jos sprendimo būdai

2019-06-10
Osteoartritas yra viena dažniausių lėtinių sąnarių ligų. Visame pasaulyje juo serga apie 11 proc. suaugusiųjų (Lietuvoje šios ligos sukeltus negalavimus patiria maždaug 25 proc. vyresnio amžiaus gyventojų). Neretai skausmą sukeliantis ir kasdienį aktyvumą mažinantis osteoartritas yra ketvirtoji pagal dažnumą neįgalumo priežastis. Plačiau apie šią ligą, rizikos veiksnius, simptomus bei gydymo galimybes kalbamės su LSMU MA Ortopedijos traumatologijos klinikos vadovu profesoriumi Alfredu Smailiu.
 

Svarstė psichikos sveikatos gerinimo klausimus

2019-06-07
Birželio 4 d. Radiacinės saugos centre (Kalvarijų g. 153, Vilnius) įvyko Sveikatos apsaugos ministerijos (toliau – SAM) organizuotas susitikimas visuomenės sveikatos biurams dėl įsigaliojusių sveikatos apsaugos ministro įsakymų, susijusių su psichikos sveikatos srities prioritetinėmis kryptimis.
 

Sveikatos apsaugos ministerija - apie pokyčius odontologijos sektoriuje

2019-06-07
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) siekia, kad odontologijos paslaugų licencijavimas būtų perduotas Valstybinei akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybai (Akreditavimo tarnybai). Šiuo metu laukiama, kol ministerijos inicijuoti pakeitimai bus svarstomi Seime.
 

Išmanusis arterinės hipertenzijos gydymas

2019-06-06
Moksliniai tyrimai ir kasdienė klinikinė praktika visiškai įrodė, kad daugumą sergančiųjų arterine hipertenzija saugiai ir veiksmingai galima gydyti tik dviejų ar daugiau antihipertenzinių vaistų deriniais. Per pastaruosius du dešimtmečius arterinės hipertenzijos kontrolės efektyvumas reikšmingai pagerėjo, ir tai didele dalimi galima sieti su vis platesniu antihipertenzinių vaistų derinių taikymu.
 

Prostatos vėžio diagnostikos ir gydymo aktualijos

2019-06-06
Prostatos vėžys – dažniausia vyrų onkologinė liga Lietuvoje ir pasaulyje, pradžioje nepasireiškianti jokiais klinikiniais simptomais. Ji įtariama radus padidėjusį prostatos specifinį antigeną (PSA) arba apčiuopus mazgelį, nelygumą, asimetriją digitalinio rektalinio tyrimo metu. Prostatos vėžio rizika didėja kylant PSA ir nors tikslios specifinės vertės, patvirtinančios karcinomos diagnozę nėra, šio žymens kilimas reikšmingas vertinant vėžio riziką.
 

Leidinys „Kelionių vaistinėlė. 2019 m. vasara“ – jau Palangos poilsiautojų rankose!

2019-06-03
Pirmąją kalendorinės vasaros dieną Palangos gyventojai ir į populiariausio šalies kurorto sezono atidarymo šventę gausiai sugužėję poilsiautojai J. Basanavičiaus gatvėje ilgėliau stabteldavo prie ryškiomis geltonomis palaidinėmis su užrašais „Kelionių vaistinėlė“ pasipuošusių merginų, kurios nemokamai dalino... patarimus, kaip atostogų metu kelionėje išsaugoti puikią savijautą, gerą nuotaiką, nepriekaištingą sveikatą.
 

Kauno klinikose atidarytas pirmasis Baltijos šalyse ir 100-tasis pasaulyje gama peilio centras

2019-06-03
Šiandien, birželio 3 - ąją, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų Neurochirurgijos klinikoje atidarytas pirmasis Baltijos šalyse gama peilio centras. Tai ypatingai tiksli, komplikacijų riziką minimizuojanti onkologinių ligų, kraujagyslinių patologijų ir funkcinių susirgimų neinvaziniam stereotaksiniam radiochirurginiam gydymui skirta sistema. Kauno klinikose įdiegtas 100-tasis naujos kartos gama peilis pasaulyje.
 

Eplerenonas grįžta į Lietuvą. Ką apie jį turėtume prisiminti?

2019-06-03
Vienas reikšmingiausių praėjusių metų pasiekimų ir gera žinia sergantiesiems širdies nepakankamumu (ŠN) – galimybė taikyti optimalų medikamentinį gydymą skiriant kompensuojamąjį sakubitrilo ir valsartano derinį. Maža to, nuo šių metų ŠN gydant deriniais, turime galimybę rinktis naujos kartos aldosterono antagonistą – eplerenoną, kuris yra saugesnis ir efektyvesnis lyginant su iki šiol skiriamu spironolaktotonu. Plačiau apie naujojo diuretiko savybes, jo pritaikymą kasdienėje klinikinėje praktikoje kalbamės su Vilniaus universiteto Santaros klinikų Kardiologijos ir angiologijos centro gydytoja kardiologe profesore Jelena Čelutkiene.
 

Ką turime žinoti apie acetaminofeną?

2019-06-02
Acetaminofenas (paracetamolis) susintetintas 1877 m., o 1887 m. klinikinis farmakologas Joseph von Mering išbandė jį gydydamas pacientus. JAV maisto ir vaistų administracija pirmą kartą registravo paracetamolį1953 metais. Tai vienas dažniausiai pasaulyje vartojamų analgetikų ir antipiretikų. Skelbiama, kad per metus pasaulyje jo vartoja maždaug 30 mln. žmonių. Ypač daug paracetamolio vartojama JAV: 36 proc. amerikiečių bent kartą per mėnesį išgeria vaistų, kurių sudėtyje yra paracetamolio.
 

Komplikacijos, susijusios su padidėjusiu mirštamumu, galvos ir kaklo onkologinėje chirurgijoje

2019-05-31
Chirurginių komplikacijų ir jų rizikos veiksnių analizavimas gali reikšmingai pagerinti operacinio gydymo baigtis. Šiame straipsnyje apžvelgiamos dažniausiai pasitaikančios komplikacijos galvos ir kaklo vėžio chirurgijoje, atkreipiamas dėmesys į komplikacijas, reikšmingai lemiančias padidėjusį pooperacinį mirštamumą.
 

EK nario Vytenio Andriukaičio pareiškimas Pasaulinės dienos be tabako proga

2019-05-31
„Šiandien minime Pasaulinę dieną be tabako padidindami informuotumą apie žalingą ir mirtiną rūkymo ir tabako gaminių vartojimo poveikį. Pasaulio mastu skaičiai stulbinami – kasmet pasaulyje dėl tabako miršta daugiau kaip 7 mln. žmonių.
 

Seimas pritarė: bus galima nustatyti naują sveikatos technologijų vertinimo sistemą

2019-05-31
Seime pritarta Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) siūlymui keisti esamą tvarką, pagal kurią į kompensavimo sistemą įtraukiami nauji vaistai, už kuriuos pacientams yra apmokama Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis. Farmacijos įstatymo pataisose numatyta įdiegti naują vertinimo sistemą, kuri užtikrintų, kad kompensuojami būtų patys efektyviausi ir pacientams reikalingiausi vaistai.
 

Sergančiųjų demencija skausmo vertinimas

2019-05-30
Asmenims, sergantiems demencija, kyla didelė gresmė nesuvaldyti skausmo, nes progresuojant ligai jų gebėjimas atpažinti, vertinti ir žodžiu pranešti apie patiriamas kančias palaipsniui mažėja [3, 4]. Dėl šios priežasties vis didėjančiai pažeidžiamų asmenų grupei reikalingi alternatyvūs skausmo įvertinimo būdai, kitokie nei paties paciento žodžiu suteikiama informacija. Jais siekiama užtikrinti, kad skausmas būtų tiksliai ir laiku įvertintas.
 

Naujos širdies ir kraujagyslių ligų diagnostikos bei gydymo galimybės

2019-05-30
Apie tai, kokius iššūkius gydytojams tenka patirti gydant didelę širdies ir kraujagyslių ligų riziką turinčius pacientus, kokias gydymo schemas taikyti ir kokio rezultato tikėtis, kalbamės su Respublikinės Šiaulių ligoninės Širdies ir kraujagyslių centro vadove dr. Nora Kupstyte-Krištapone.
 

Seime svarsto, kaip skaidrinti medikų ir farmacijos atstovų bendradarbiavimą

2019-05-29
Seimas po pateikimo pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) siūlymui, pagal kurį vaistų registruotojai ir jų atstovai privalėtų deklaruoti bei viešai skelbti informaciją apie gydymo įstaigoms bei konkretiems medikams ir farmacijos specialistams suteikiamą paramą, siekiant pagerinti teikiamų gydymo ir farmacinių paslaugų kokybę, tobulinti specialistų profesinę kvalifikaciją.
 

Apie medicinos priemonių įsigijimo galimybes

2019-05-29
Seimas po pateikimo pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) siūlymui, kuris leis mūsų šalies pacientams padidinti medicinos pagalbos priemonių (MPP) prieinamumą, sumažinti jų kainas ir pacientų mokamas priemokas. Siūloma leisti teritorinėms ligonių kasoms (TLK) sudaryti sutartis ne tik su vaistinėmis, bet ir kitomis mažmeninės prekybos įmonėmis, ko iki šiol nebuvo galima daryti.
 

Kauno klinikose galima atlikti naujagimio ištyrimą dėl spinalinės raumenų atrofijos

2019-05-29
Kauno klinikų Genetikos ir molekulinės medicinos klinika įdiegė ir siūlo Lietuvos šeimoms atlikti naujagimio ištyrimą dėl galimos spinalinės raumenų atrofijos ligos, atliekant tikslinius genetinius tyrimus. Tai viena dažnesnių retų ligų, kuri nustatoma vienam iš dešimties tūkstančių naujagimių.
 

Apie rūkymo žalą dažniausiai susimąsto tik susirgę: kaip mesti šį įprotį?

2019-05-29
Rūkymas vis dar išlieka vienu iš dažniausiai nustatomų rizikos veiksnių tarp pacientų, sergančių išemine širdies liga ir periferinių arterijų ligomis. Kaip pasakoja Kauno klinikų filialo Kulautuvos reabilitacijos ligoninės psichologė Renata Petrukonytė, apie didžiulę šio įpročio žalą sveikatai žmonės paprastai susimąsto tik susirgę.
 

Į Lietuvą neįleista beveik 4 mln. nesaugių medicinos priemonių

2019-05-29
Valstybinės akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybos (Akreditavimo tarnyba) ir Muitinės bendromis pastangomis per šešerius metus šalies rinka ir gyventojai buvo apsaugoti nuo beveik 4 mln. netinkamų medicinos priemonių.
 

Kauno klinikose sėkmingai atliktos pirmosios 100 kaulų čiulpų transplantacijų

2019-05-29
„Nepakeliamas skausmas stubure, rankose ir visame kūne. Niekada neįtariau, jog tokie simptomai gali reikšti pavojingą ligą“, – prisimena buvusi Kauno klinikų pacientė Rūta, kuriai buvo diagnozuota reta mielomos forma.
 

Pozityvūs skausmo vertinimo, gydymo ir valdymo pokyčiai

2019-05-29
Skausmas – daugeliui mūsų gerai pažįstamas labai nemalonus pojūtis. Gana dažnai, ypač sunkiems ligoniams, jis tampa nepakeliamas. Tad būna sunku apsieiti be skausmo gydymo specialistų pagalbos. Iš tiesų labai svarbu išmokti skausmą kontroliuoti ir suvokti, kaip jis veikia žmogaus gyvenimą, jo kokybę. Kas gali suteikti pozityvių pokyčių, kiek juos lemia priimami įstatymai ir žmogiškieji ištekliai? Plačiau apie skausmą ir jo diagnostikos, valdymo bei gydymo galimybes kalbamės su Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Anesteziologijos klinikos vadovu prof. dr. Andriumi Macu.
 

Laikas poilsiui! Palangoje - Kauno valstybinio muzikinio teatro šou!

2019-05-28
Pirmą kartą vasaros sezono muzikiniuose renginiuose pajūryje dalyvaus Kauno valstybinis muzikinis teatras. Pajūrio gyventojai tikrai ne kartą girdėję apie įvairiausius muzikinės scenos žanrų spektaklius statančią kauniečių trupę, tačiau retas kuris ryžosi vykti lankyti istorinio Kauno teatro spektaklių į laikinąją sostinę.
 

Vainikinių arterijų ligos gydymo dviem antitrombocitiniais vaistais atnaujintų rekomendacijų santrauka

2019-05-23
Vertinant išemijos ir kraujavimo riziką, skaičiuoklės gali būti naudingos parenkant GDAV trukmę individualiai kiekvienam pacientui, norint maksimaliai apsaugoti nuo išeminių komplikacijų ir sumažinti kraujavimo riziką. Šioms specialiai sukurtoms rizikos skaičiuoklėms, kurios padeda numatyti GDAV trukmę, turėtų būti teikiama pirmenybė vietoje kitų galimų rizikos skaičiuoklių.
 

Vienpusio postrumektominio gerklų paralyžiaus gydymo rezultatai LSMUL Kauno klinikose 2011–2016 m.

2019-05-23
Vienpusis gerklų paralyžius (VGP) yra viena skydliaukės pašalinimo (strumektomijos) komplikacijų, kurios dažnis – iki 3 proc. Chirurgams ir šią komplikaciją gydantiems otorinolaringologams svarbu žinoti savo įstaigos postrumektominio VGP dažnį bei gydymo rezultatus.
 

Lyderių link... Svarbiausios šiandienos ortopedijos traumatologijos aktualijos

2019-05-22
Ortopedija traumatologija apima dvi diagnostikos ir gydymo sritis, kurios tarpusavyje glaudžiai susijusios. Traumatologija – tai sužalojimų (traumų) ir jų gydymo mokslas. Ortopedija – judamojo aparato deformacijų chirurgija. Šios srities specialistams, pasitelkus naujausias metodikas ir technologijas, tenka atlikti neretai labai sudėtingas operacijas, ieškoti geriausių sprendimų siekiant išvengti komplikacijų ir užtikrinti sėkmingą gydymą. Apie tai, kaip šiandien vystosi ortopedijos traumatologijos sritis, kokie iššūkiai laukia specialistų, kaip sekasi diegti naujoves ir spręsti kitus aktualius kasdienės veiklos klausimus, kalbamės su Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Mokslų akademijos Ortopedijos traumatologijos klinikos vadovu profesoriumi Alfredu Smailiu.
 

Išskirtinė para organų donorystėje: dalyvavo dvi Lietuvos ir dvi užsienio komandos

2019-05-22
Praėjusios paros įvykiai įrodė, kad organų donorystė nepaiso sienų tarp šalių. Donorinėje ligoninėje paruošto donoro organai suteiks viltį pasveikti trims Lietuvos žmonėms, vienam Kroatijos ir vienam Vokietijos gyventojui.
 

Latentinė vaikų tuberkuliozė... Kas neramina?

2019-05-21
Tuberkuliozė – labiausiai pasaulyje paplitusi infekcija. Lietuva pagal šios ligos paplitimo ir ją sukeliančių mikobakterijų atsparumo vaistams skaičius Europoje dėl pirmos vietos „konkuruoja“ tik su Rumunija. Nors dažniausiai visuomenė bauginama dėl atviros tuberkuliozės pavojaus, specialistai įspėja dėl latentinės (slaptosios) šios ligos formos. Daugiau nei du milijardai žmonių pasaulyje yra užsikrėtę tuberkulioze, tačiau apie tai gali nė neįtarti. Neretai be dėmesio lieka vaikai, kai net neįtariama, jog jie serga arba yra šio viruso nešiotojai... Plačiau apie tai kalbamės su LSMU MA Vaikų ligų klinikos Vaikų lėtinių kvėpavimo organų ligų centro vadove, doc. dr. Valdone Misevičiene.
 

Paskelbtas konkursas į Klaipėdos Jūrininkų ligoninės direktoriaus pareigas

2019-05-21
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) paskelbė konkursą į VšĮ Klaipėdos Jūrininkų ligoninės direktoriaus pareigas.
 

Idiopatinė plaučių fibrozė: reikšmingas proveržis gydant sunkią ligą

2019-05-21
Idiopatinė plaučių fibrozė (IPF) – tai lėtinė nežinomos etiologijos liga, kuriai būdinga progresuojanti plaučių fibrozė, pasireiškianti tarpląstelinės medžiagos (kolageno ir fibroblastų) kaupimusi ir progresuojančiais struktūriniais plaučių pokyčiais. IPF pažeidžia tik plaučius, todėl jai būdingi radiologiniai ir (arba) morfologiniai įprastinės pneumonijos požymiai. Nors Lietuvoje šios ligos registro nėra, per metus nustatoma apie 50 naujų ligos atvejų. IPF serga beveik išimtinai vyreni nei 50 m. asmenys, dažniau vyrai ir rūkantys asmenys. IPF prognozė beveik visada bloga: nuo diagnozės nustatymo pacientai išgyvena vidutiniškai 2–4 metus.
 

Atsisako perteklinių pažymų apie vaikų sveikatą

2019-05-20
Siekdama gerinti vaikų sveikatos priežiūros kokybę ir bendradarbiaudama su šeimos gydytojų bei tėvų bendruomene, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) atsisako perteklinių pažymų ir tobulina jų turinį. Dalis naujovių bus įdiegta dar šiemet, kitos – kitąmet. Jas įdiegus, ugdymo įstaigoms bus suteikiama daugiau reikalingos informacijos, padėsiančios ugdyti vaikus pagal jų sveikatos būklę. Tėvams specialiai dėl popierinių pažymų nebereikės varstyti gydymo ir ugdymo įstaigų durų, nes viskas bus elekroninėje erdvėje ir lengvai pasiekiama.
 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.