Klausos negalią turintiems žmonėms pradedami kompensuoti funkcionalesni bei modernesni klausos aparatai. Šiam tikslui pustrečio karto didinamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis kompensuojamų klausos aparatų bazinės kainos, o priemonei įgyvendinti skirta 850 tūkst. eurų.

2019-ųjų diabetologijos aktualijos

2019-10-10

Neilas Armstrongas kartą pasakė: „Tik tyrimų metu gimsta naujos žinios.“ Tai yra visiška tiesa, ypač kai kalbama apie medicinos srities tyrimus, poveikis visai žmonijai gali būti milžiniškas. Nauji klinikiniai tyrimai gali sumažinti sergamumą ir išgelbėti gyvybes, ypač sergant lėtinėmis ligomis, tokiomis kaip cukrinis diabetas (CD). Toliau šiame straipsnyje trumpai pristatomi 2019 metais atlikti nauji klinikiniai tyrimai, susiję su 1 ir 2 tipo CD.

 

Gliukagono-tipo peptido-1 (GLP-1) receptorių agonistai bei 2 tipo CD sergančių pacientų širdies ir kraujagyslių ligų (ŠKL) išeitys

Tyrimais įrodyta, kad pacientams, sergantiems 2 tipo CD ir ŠKL arba turintiems didelę ŠKL riziką, poodinio vartojimo GLP-1 receptorių agonistai – liraglutidas ir semaglutidas – sumažina ŠKL riziką. Naujausių poodinio vartojimo dulaglutido ir geriamojo semaglutido tyrimų rezultatai taip pat parodė teigiamą poveikį širdies ir kraujagyslių sistemai:

  • Po vidutiniškai 5,4 metų dulaglutido klinikinio tyrimo stebėjimo periodo, pirminiai nepageidaujami reiškiniai (tokie kaip mirtis dėl ŠKL ir mirtimi nesibaigęs miokardo infarktas (MI) ar insultas) šio vaisto grupėje pasireiškė rečiau nei placebą vartojusių pacientų grupėje (12 ir 13,4) [1].
  • Po vidutiniškai 15,9 mėnesių geriamojo semaglutido klinikinio tyrimo stebėjimo periodo, minėti pirminiai su ŠKL susiję nepageidaujami reiškiniai šio vaisto grupėje taip pat pasireiškė rečiau nei placebą vartojusių pacientų grupėje (3,8 ir 4,8), tačiau skirtumas nebuvo statistiškai reikšmingas. Įvairių kitų, mažiau pavojingų su ŠKL susijusių nepageidaujamų reiškinių skaičius buvo reikšmingai mažesnis geriamojo semaglutido grupėje, lyginant su placebo grupe (0,9 ir 1,9 proc.) [2].

Abiejų tyrimų rezultatai parodė didesnį svorio, kraujo spaudimo ir glikuoto hemoglobino koncentracijos kraujyje (A1C) sumažėjimą vartojant vaistinį preparatą nei vartojant placebą.

 

Teplizumabas 1 tipo CD profilaktikai

Šiuo metu yra vykdomi keleto imunomoduliatorių poveikio klinikiniai tyrimai, galimai galintys užkirsti kelią imuninės sistemos sukeltam beta ląstelių sunaikinimui, atsirandančiam sergant 1 tipo CD. Tyrime, kuriame dalyvavo vaikai ir paaugliai, turintys didelę CD išsivystymo riziką, įrodyta, kad vieno 14 dienų trukmės teplizumabo kursas (Fc receptorių nesurišančio anti-CD3 monokloninio antikūno), lyginant su placebu, CD diagnozės nustatymą atidėjo beveik dvigubai ilgesniam periodui (48,4 ir 24,4 mėnesiai) ir sumažino 1 tipo CD pasireiškimo dažnį (43 proc. ir 72 proc.). Šių studijų rezultatai yra ypatingai svarbūs, todėl būtina atlikti papildomus tyrimus imunomoduliatorių veikimui patvirtinti [3].

 

Vitamino D papildai nesumažina 2 tipo CD išsivystymo rizikos

Žinoma, kad nutukusių ir 2 tipo CD sergančių asmenų kraujo serume randamas nepakankamas 25-hidroksivitamino D kiekis, tačiau atliekant įvairius vitamino D papildų tyrimus išaiškinta, kad jų vartojimas gydant šiuos pacientus neturi jokio arba turi tik labai nežymų teigiamą poveikį. Neseniai atliktame tyrime, kuriame dalyvavo daugiau nei 2400 suaugusiųjų, turinčių didelę 2 tipo CD riziką ir neturinčių nustatyto vitamino D nepakankamumo, šio vitamino papildų vartojimas (4 tūkst. TV per parą), lyginant su placebo vartojimu, 2,5 metų stebėjimo laikotarpiu nesumažino CD rizikos. Šios studijos rezultatai patvirtina rekomendaciją nevartoti vitamino D papildų CD profilaktikai [4].

 

Natrio ir gliukozės kotransporterio 2 (SGLT2) inhibioriai ir tarpvietės srities nekrozinis fascitas

SGLT2 inhibitoriai pacientams, sergantiems 2 tipo CD, padidina gliukozės išskyrimą su šlapimu, taip sumažindami jos kiekį kraujyje. Neigiamas šių preparatų vartojimo poveikis yra susijęs su padidėjusiu lytinių organų ir šlapimo takų infekcijų dažniu. Šiuo metu vis daugėja pranešimų apie pasireiškusį nekrozinį fascitą (Furnierio gangreną) pacientams, vartojantiems SGLT2 inhibitorius (per 6 metus nuo SGLT2 inhibitorių atsiradimo rinkoje užregistruoti 55 Furnierio gangrenos atvejai, tuo tarpu per 35 metus kitų CD vaistų buvimo rinkoje iš viso užregistruota tik 19 šios ligos atvejų). Tarp pacientų, vartojusių SGLT2 inhibitorius, nekrozinio fascito požymiai pasireiškė maždaug 5-49 dienų laikotarpiu po pirmosios vaisto dozės pavartojimo. Skirdami šios grupės vaistus gydytojai turėtų žinoti apie minėtą galimą potencialiai mirtiną komplikaciją ir skirti ypatingą dėmesį ankstyvam jos identifikavimui ir gydymui [5].

 

Parengė gyd. Jūratė Kemėšienė

 

Plačiau skaitykite „Lietuvos gydytojo žurnale“ 2019 m. Nr. 6

 

 

© 2006 Visos teisės saugomos.