Pradėjo veikti nauja ligonių kasų interneto svetainė www.ligoniukasa.lrv.lt, kurioje lankytojams pateikiama išsami informacija apie privalomąjį sveikatos draudimą ir visus su juo susijusius klausimus. Svetainė veikia portale „Mano Vyriausybė“.

24 valandų trukmės stemplės impedanso-pH-metrijos tyrimas – tiksliausias metodas diagnozuoti neerozinę GERL

2021-02-17

Gyd. Jaunė Lukošienė,

LSMUL KK Gastroenterologijos klinika

Gastroezofaginio refliukso liga (GERL) – viena dažniausių virškinimo trakto ligų išsivysčiusiose Vakarų šalyse. Eusebi ir bendraautorių sisteminės metaanalizės duomenimis, 2016 m. pasaulyje šios ligos paplitimas siekė 14,8 proc., Europoje – 15,1–19,1 proc. [1]. Kitų šaltinių duomenimis, apie 30 proc. populiacijos, vyresnės nei 18 metų, bent 2–3 kartus per savaitę vargina GERL būdingi simptomai. Tai blogina pacientų gyvenimo kokybę ir kartu didina naštą sveikatos sistemai.

Šiandieniai GERL diagnostikos standartai

Sergant GERL, skrandžio turinys, patekdamas į distalinę stemplės dalį, pažeidžia stemplės gleivinę ir (ar) sukelia simptomus, reikšmingai veikiančius paciento gyvenimo kokybę. Pabrėžtina, kad simptomų sunkumas nepriklauso nuo stemplės gleivinės pažeidimo laipsnio. Didžiąją dalį GERL sergančių pacientų (~70 proc.) sudaro sergantieji neerozine ligos forma, jiems atliekant endoskopinį tyrimą stemplėje pakitimų nenustatoma. Visiems pacientams, nepriklausomai, ar diagnozuojama erozinė, ar neerozinė GERL forma, atliekant histologinį tyrimą matomi mikroskopiniai gleivinės uždegimo požymiai (prasiplėtę tarpląsteliniai tarpai, bazinių ląstelių hiperplazija ir kt.).

Šiandienėje klinikinėje praktikoje diagnozuojant stemplės ligas, be jau įprastos viršutinio virškinimo trakto aukšto endoskopijos, pasitelkiami ir funkciniai tyrimai. Vienas reikšmingiausių funkcinių GERL diagnostikos tyrimų – 24 valandų trukmės stemplės impedanso-pH-metrija.

Visgi gana dažnai kasdieniniame klinikiniame darbe iškyla klausimas: kada tikslinga siųsti pacientą atlikti ilgalaikio stemplės pH matavimo tyrimo – prieš endoskopinį tyrimą ar po jo, nutraukus gydymą protonų siurblio inhibitoriais (PSI) ar nenutraukus, matuoti pH kartu su impedansu ar be jo ir t. t. Dėl šios priežasties tarptautinė ekspertų grupė 2017 m. vykusiame Porto sutarime pasiūlė naujus GERL klasifikacijos ir diagnostikos standartus.

 

Naujos GERL formos

Tradiciškai, remiantis endoskopiniais radiniais, GERL buvo skirstoma į erozinę (EFGDS metu nustatoma pakitimų stemplėje su klinikiniais simptomais ar be simptomų) ir neerozinę (endoskopinių stemplės pokyčių nėra, bet yra tipiškų GERL simptomų, reikšmingai veikiančių paciento gyvenimo kokybę) formas. Atsižvelgiant į tai, kad tarp GERL simptomus jaučiančių pacientų net ~70 proc. endoskopinio tyrimo metu pakitimų stemplėje nerandama, aiškėja, jog endoskopinis tyrimas, nors ir specifiškas, yra per mažai jautrus diagnozuoti GERL.

Pacientams, kuriems endoskopinio tyrimo metu gastroezofaginės jungties pakitimų nenustatoma, yra būtinas ilgalaikis ambulatorinis stemplės pH matavimas, siekiant nustatyti patologinę stemplės ekspozicijos rūgščiam skrandžio turiniui trukmę ir susieti simptomus su įvykusiais refliuksų epizodais (vertinama simptomų asociacijos tikimybė (SAT) >95 proc. ir simptomų indeksas (SI) >50 proc.).

Remiantis naujausiais (Romos IV) kriterijais, išskiriami šie GERL pacientų fenotipai:

  1. ERL – erozinė refliukso ligos forma: pacientai, kuriems endoskopiškai patvirtinamas erozinis ezofagitas;
  2. NERL – tikroji neerozinė refliukso ligos forma: ilgalaikio ambulatorinio stemplės pH-metrijos tyrimo metu nustatoma patologinė stemplės ekspozicijos rūgščiai trukmė;
  3. Padidėjusio dirglumo stemplė – stemplės ekspozicijos rūgščiai trukmė normali, tačiau yra teigiama SAT;
  4. Funkcinis rėmuo – normali stemplės ekspozicijos rūgščiai trukmė ir neigiama SAT (1 pav.).

 

Porto sutarimas: anksčiau įrodyta ir neįrodyta GERL

Porto sutarime, apibendrinant visus galimus klinikinius scenarijus ir siekiant pasiūlyti optimalią diagnostikos strategiją, buvo pasiūlytos naujos sąvokos – anksčiau įrodyta GERL ir neįrodyta GERL

Pacientai, kuriems GERL diagnozuojama pirmą kartą, t. y. visi, kuriems ankstesnių endoskopinių tyrimų metu nenustatyta pakitimų, būdingų GERL (erozinis ezofagitas > Los Andželo B laipsnį, striktūra, Bareto stemplė), kurių simptomai išlieka, nors taikomas adekvatus empirinis gydymas PSI, taip pat visi, jaučiantys netipinius GERL simptomus, turi būti siunčiami atlikti ambulatorinį ilgalaikį stemplės pH matavimą nutraukus gydymą PSI.

 

Plačiau skaitykite žurnale „Gastroenterologija ir hepatologija“ 2020 m. Nr. 1.

 

 

© 2006 Visos teisės saugomos.