Pradėjo veikti nauja ligonių kasų interneto svetainė www.ligoniukasa.lrv.lt, kurioje lankytojams pateikiama išsami informacija apie privalomąjį sveikatos draudimą ir visus su juo susijusius klausimus. Svetainė veikia portale „Mano Vyriausybė“.

AKTUALUSIS INTERVIU. Skausmo suvaldymo galimybės

2021-03-02

Skausmo problema visada labai aktuali, o ypač dabar per COVID-19 viruso pandemiją, kai daug didesnė dalis žmonių patiria skausmą bei kitus šio viruso sukeltus klinikinius požymius: karščiavimą, kosulį, gerklės skausmą. Tad skausmą malšinančių vaistų vartojimo klausimas dabar kaip niekad svarbus. Šiems vaistams daugiau dėmesio skiria ne tik pacientai, bet ir gydytojai, vaistininkai, slaugytojų personalas. Skausmą malšinantys vaistai skiriami virusinės infekcijos sukeltiems simptomams lengvinti, kitoms skausmo problemoms, kylančioms dėl gretutinių ligų ar pasunkėjančioms esant infekcijai, spręsti. Įprasta, kad žiemą skausmą malšinančių preparatų suvartojama daugiau, nes šaltuoju periodu dažniau sergama virusinėmis infekcijomis, dėl kurių paūmėja lėtinės ligos ir skausmas paaštrėja. Pasaulį užgriuvus koronaviruso pandemijai, niekur nedingo ir kita – lėtinio skausmo pandemija. Mokslininkų nuomone, skausmo pacientų po jos gali netgi padaugėti. Taigi lėtinio skausmo profilaktika tampa dar aktualesnė. Šiandien apie tai ir apie racionalią skausmo farmakoterapiją kalbamės su LSMU MA Fiziologijos ir farmakologijos instituto profesoriumi Edmundu Kaduševičiumi.

 

Teigiama, kad mūsų šalies piliečiai vartoja labai daug vaistų. Įdomu, kokie yra analgetikų suvartojimo rodikliai bendrame vaistų vartojimo kontekste?

Visuomenėje vyrauja nuomonė, jog Lietuvos žmonės vartoja labai daug skausmą malšinančių preparatų. Žiniasklaidoje skelbiami įvairių apklausų duomenys ir skambios frazės, kad lietuviai analgetikus valgo saujomis. Tai nėra tiesa, o daugiau užsakomojo pobūdžio apklausų ar anketų duomenys. Fiziologijos ir farmakologijos institute atliekami moksliniai tyrimai, kurių metų įvertinamas vaistų suvartojimas, nustatomos vaistų vartojimo tendencijos, atliekamas suvartojimo palyginamas su kitomis Europos Sąjungos (ES) šalimis ir atitiktį tarptautinėms rekomendacijoms. Skausmą malšinančių vaistų grupę stebime beveik 20 metų ir nuolat fiksuojame jų suvartojimo rodiklius bei ypatumus. Nors visuomenėje skausmą malšinantys preparatai yra labai populiarūs, mūsų atliktų tyrimų duomenimis, jų suvartojamas Lietuvoje nėra labai didelis. Tyrimais nustatyta, kad mūsų šalyje skausmą malšinančių preparatų kiekvieną dieną vartoja apie 80 žmonių iš vieno tūkstančio. Lyginant su kitomis šalimis, mes šių preparatų suvartojame netgi mažiau nei švedai (179 iš 1 000) ar danai (107 iš 1 000). Atrodo, kad lietuviai gana kantrūs skausmui arba jam malšinti renkasi galbūt kitas priemones, pvz., maisto papildus. Taigi, lietuviai tikrai nėra tauta, saujomis valganti analgetikus, kaip teigiama.

 

Plačiau skaitykite žurnale „Skausmo medicina“ Nr. 1 (45), 2020Nr. 1 (46), 2021.

 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.