Toksoplazmozė yra viena iš užkrečiamųjų ligų, kuri ypač pavojinga nėščiosioms. Pasak Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) gydytojos epidemiologės Aušros Bartulienės, toksoplazmozė pavojinga nėščiosioms, nes per placentą nuo užsikrėtusios motinos gali užkrėsti vaisius ir dėl to gali išsivystyti įgimta toksoplazmozė.

Amerikos diabeto asociacija: trys geros žinios apie nutukimo gydymą

2019-10-15

Daugelis gydytojų įsitikinę, kad gydyti nutukimą nėra efektyvu. Nutukimo gydymas – daug laiko, pastangų, nervų ir užsispyrimo reikalingas nepertraukiamas procesas. Bendrosios praktikos gydytojas ar slaugytoja per 10–15 minučių paciento vizitui skirtą laiką tiesiog yra bejėgiai ką nors naudingo nuveikti. Toks požiūris ne visai teisingas. 2019 metų Amerikos diabeto asociacijos metiniame kongrese pristatyti stendiniai pranešimai pateikia naujos svarbios informacijos apie nutukimo gydymo galimybes. Išskiriami trys esminiai momentai:

1.Vaistai gali svariai prisidėti prie antsvorio ir nutukimo mažinimo. Kartu su gyvenimo būdo intervencijomis nutukimą veikiantys vaistai gali aktyviai sumažinti padidėjusį kūno svorį. Tai įrodo daugelis pastaruoju metu atliktų randomizuotų placebu kontroliuojamų tyrimų. Numesti padidėjusį kūno svorį – tik vienas iššūkis, bet kaip išlaikyti tai, kas pasiekta? Retrospektyvi >400 pacientų, gydytų universitetiniame svorio kontrolės centre, apklausa parodė, kad per 1 metus 75 proc. pacientų numetė 5 proc. arba daugiau kūno svorio, o 46 proc. – 10 proc. arba daugiau.  

Reikšmingo kūno svorio sumažėjimo pasiekta ir cukriniu diabetu sirgusių, ir nesirgusių pacientų grupėse. Dauguma tyrimo dalyvių (beveik 90 proc. numetusiųjų 5 proc. ir 75 proc. – 10 proc. arba daugiau) sumažėjusį kūno svorį išlaikė 2 metus. Beveik visi šie pacientai 2 metus vartojo mažiausiai vieną nutukimui skirtą vaistą. Dažniausiai pacientai vartojo metforminą (71,5 proc.), fenterminą (23,3 proc.), topiramatą (19,9 proc.).

 

2. Vyresniame amžiuje nutukimui gydyti veiksmingai gali būti taikoma bariatrinė chirurgija. Prospektyviniai tyrimai parodė, kad ir jaunesni, ir vyresni nei 65 m. amžiaus pacientai po bariatrinės operacijos panašiai tiek pat numeta kūno svorio, tačiau geresnio metabolinio efekto pasiekia vyresni asmenys: jų kraujyje labiau padaugėja didelio tankumo lipoproteinų ir labiau sumažėja trigliceridų/didelio tankumo lipoproteinų santykis.   

2 tipo diabetu dažniau sirgo vyresnio amžiaus pacientai, šioje amžiaus grupėje glikuoto hemoglobino kiekis sumažėjo labiau palyginti su jaunesniais pacientais, vyresnių grupėje taip pat reikšmingai sumažėjo vartojamų geriamųjų priešdiabetinių vaistų poreikis. Šie tyrimai duoda pagrindo manyti, teigti, kad bariatrinė chirurgija galėtų būti dažniau taikoma nutukimui gydyti vyresniame negu 60 metų amžiuje.

 

3. Valgymui skirto laiko apribojimas (angl. time-restricted eating, TRE) gali būti veiksminga strategija gydant nutukimą. Tai įrodo naujausi moksliniai tyrimai. Rekomenduojama valgomojo periodo laiką sumažinti, pavyzdžiui, nuo 15 val. iki 8 val. per dieną, pradedant 9 val. iš ryto ir užbaigiant 17 val. po pietų. Tai veikia geriau, negu paprasta pasenusi rekomendacija „mažiau valgyti“. 

Nedidelio randomizuoto tyrimo metu buvo įvertintas TRE veiksmingumas gydant suaugusių cukriniu diabetu nesergančių asmenų nutukimą, taip pat įtaka kūno sudėčiai ir gikemijai. Tyrimo dalyviams buvo nustatytas tikslinis 8 valandų trukmės TRE periodas, bet faktiškai TRE pavyko sumažinti iki 10,4 val.

Tyrimas parodė, kad pasiektas TRE sutrumpėjimas buvo susijęs su reikšmingai patikimu kūno svorio (ir liesosios, ir riebalų masės), glikemijos nevalgius, visceralinių riebalų ir trigliceridų kiekio nevalgius sumažėjimu. Nors šis tyrimas buvo nedidelės apimties, jis parodė, kad valgomojo periodo trukmės sumažinimas gali prisidėti prie kūno svorio mažinimo ir palankiai paveikti svarbius metabolinius parametrus, įskaitant insulino rezistencijos ir širdies ir kraujagyslių ligų rizikos sumažėjimą.

 

Parengta pagal www.medscape.com, 2019 m. birželis

 

 

 

© 2006 Visos teisės saugomos.