Ant svarstyklių trys statinai: VOYAGER metaanalizės išvados

2021-11-12

Tyrimai rodo, kad kiekvienas pacientas į gydymą statinais reaguoja individualiai, todėl paskyrus vienodai stipriai veikiančias, pavyzdžiui, Amerikos kardiologų draugijos ir Amerikos širdies asociacijos gairių rekomenduojamas, statino dozes, mažo tankio lipoproteinų cholesterolio (MTL Ch) koncentracija serume skirtingiems pacientams sumažėja skirtingai. VOYAGER klinikinių tyrimų metaanalizė padėjo geriau suprasti, kaip įvairiai ir individualiai lipidogramos parametrus veikia ekspertų rekomenduojamos statinų dozės. Tyrimas parodė, kad terapinėmis dozėmis skiriamų rozuvastatino, atorvastatino ir simvastatino poveikis lipidų kiekiui pasižymi gana dideliu variabilumu.

Tiek Amerikos kardiologų draugijos ir Amerikos širdies asociacijos 2013 bei 2018 metų, tiek Europos kardiologų draugijos 2019 metų skelbiamose gairėse suformuluoti statinų terapijos uždaviniai ir gydymo taktika. Gairėse nurodoma, kad visi pacientai, kuriems yra padidėjusi aterosklerozinės širdies ir kraujagyslių ligos išsivystymo rizika, turėtų būti gydomi tinkamų statinų tinkamomis dozėmis. 

Esant didelei širdies ir kraujagyslių ligos (ŠKL) išsivystymo rizikai, turėtų būti skiriama vadinamojo didelio intensyvumo statinų terapija, tai yra 20–40 mg rozuvastatinas arba 40–80 mg atorvastatinas (1 lentelė). Nustatyta, kad didelio intensyvumo statinų terapija MTL Ch kiekį serume sumažina 50 proc. ir daugiau (tai yra 1,5 karto). 

Vidutinio intensyvumo statinų terapija (5–10 mg rozuvastatinas, 10–20 mg atorvastatinas arba 20–40 mg simvastatinas) rekomenduojama vidutinės ŠKL rizikos pacientams arba vyresniems negu 75 m. asmenims, arba tiems, kurie netoleruoja didelio intensyvumo statinų terapijos. Vidutinio intensyvumo statinų terapija MTL kiekį gali sumažinti 30–50 procentų.

Statinų poveikis lipidogramai pasižymi individualumu, todėl be specialaus monitoringo iš anksto pasakyti, koks bus statinų terapijos veiksmingumas konkrečiam pacientui, neįmanoma. Tyrimai rodo, kad dalis statinais gydomų pacientų nepasiekia tikslinių lipidogramos rodiklių ir ŠKL rizika jiems reikiamai nesumažėja.  

 

VOYAGER tyrimas

 

Plačiau skaitykite LIETUVOS GYDYTOJO ŽURNALE, 2021 m. nr. 7

 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.