Svarbu: viešojoje erdvėje sklindant prieštaringai informacijai, Sveikatos apsaugos ministerija atkreipia dėmesį, kad gydytojai akušeriai ginekologai ragina moteris skiepytis nuo COVID-19 ir tokiu būdu apsaugoti save nuo sunkių ligos pasekmių.

Bazinis insulinas ir hipoglikemijų rizika

2021-05-27

Endokrinologė Renata Pauliukienė,

LSMUL KK Endokrinologijos klinika

 

Siekiant geros glikemijos kontrolės, hipoglikemijos ir jų baimė – tai vis dar neįveiktas iššūkis gydant pacientus, sergančius tiek 1, tiek 2 tipo cukriniu diabetu (CD). Išlaikyti pusiausvyrą tarp optimalios glikemijų kontrolės, hipoglikemijos rizikos ir hipoglikemizuojančių vaistų šalutinių poveikių yra nepaprastai sudėtinga. Daugelio gydytojų manymu, hipoglikemijos baimė yra vienas svarbiausių veiksnių, lemiančių ūmines CD komplikacijas, insulino terapijos uždelsimą ir nepakankamą dozės titravimą, siekiant išvengti žemos glikemijos [1].

 

Hipoglikemijų reikšmė CD kontrolei

 

Dėl hipoglikemijų baimės pacientai neretai praleidžia insulino injekcijas, susileidžia netinkamu laiku ar kliniškai reikšmingai mažesnes insulino dozes ir taip pablogina CD kontrolę [2]. Dažniausiai hipoglikemijos pasireiškia nakties metu, kai fiziologinės reakcijos į hipoglikemiją nėra ryškios ir lengvai juntamos, todėl tiek pacientai, tiek sveikatos priežiūros specialistai turi būti budrūs [3].

Apklausų tyrimai rodo, kad net 65 proc. sergančiųjų 1 tipo ir 59 proc. sergančiųjų 2 tipo cukriniu diabetu savo gydytojo neinformuoja, kad patyrė hipoglikemiją. Klausiami, ar gydytojai domisi hipoglikemijomis, 16 proc. 1 tipo CD sergančių ir 26 proc. 2 tipo CD sergančių pacientų nurodė, kad gydytojai neklausia, ar buvo hipoglikemijos epizodų [4] (1 pav.). Dažnai dėl negebėjimo atpažinti hipoglikemijos požymius ar sutrikus jų pajautimui identifikuoti hipoglikemiją tampa tikru iššūkiu. Mokėjimas ir mokinimas atpažinti hipoglikemiją ir jos rizikos mažinimas reikšmingai pagerintų CD kontrolę ir baigtis. Todėl atviras dialogas ir komunikacija tarp gydytojo ir paciento yra ypač svarbu.

Plačiau skaitykite LIETUVOS GYDYTOJO ŽURNALE 2021 m. Nr. 1

 

© 2006 Visos teisės saugomos.