Svarbu: viešojoje erdvėje sklindant prieštaringai informacijai, Sveikatos apsaugos ministerija atkreipia dėmesį, kad gydytojai akušeriai ginekologai ragina moteris skiepytis nuo COVID-19 ir tokiu būdu apsaugoti save nuo sunkių ligos pasekmių.

Biologinių vaistų psoriazei gydyti aktualijos

2021-06-10

Biologinių vaistų psoriazei gydyti aktualijos

 

Paulina Grušelionytė1, Tadas Raudonis2, doc. dr. Jūratė Grigaitienė2, prof. dr. Skaidra Valiukevičienė1, 

1LSMU MA Odos ir venerinių ligų klinika, 2VU, Dermatovenerologijos centras2020 m. liepos 16 d. įsigaliojo naujas Psoriazės gydymo vaistais, kurių įsigijimo išlaidos apmokamos privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis, tvarkos aprašas [1]. Jo aktualijos aptariamos šiame straipsnyje.

 

Psoriazės eigos vertinimo kriterijai

 

Lengva psoriazė nustatoma, kai psoriazės ploto ir sunkumo indeksas – PPSI (angl. PASI) arba pažeisto kūno paviršiaus ploto – KPP reikšmė ≤10 (tai yra apytikriai 10 proc. kūno paviršiaus) ir dermatologinio gyvenimo kokybės indeksas – DGKI ≤10 balų. Vidutinio sunkumo ar sunki psoriazė diagnozuojama, kai PPSI ar KPP reikšmė >10 ir DGKI >10 arba kai PPSI arba KPP reikšmė ≤10, o DGKI >10 ir bėrimų yra rankų, veido, delnų, padų odoje, bei pasireiškia nagų pažeidimai, t. y. odos pažeidimai apima mažesnį plotą, bet gyvenimo kokybė nukenčia labiau dėl bėrimų matomose kūno vietose [1].

 

Kodėl svarbu nustatyti psoriazės sunkumo laipsnį?

 

Vidutinio sunkumo ir sunkia psoriaze sergantiems pacientams rekomenduojama pradėti tradicinę sisteminę terapiją, kai jie serga psoriaze ilgiau nei 6 mėnesius ir vietinio poveikio vaistai bei fototerapija yra neveiksmingi arba jų taikyti negalima. Gydymą kompensuojamaisiais tradiciniais sintetiniais ligą modifikuojančiais vaistais (tsLMV) skiria, tęsia ar keičia gydytojas dermatovenerologas. Šiems pacientams pirmiausia skiriamas metotreksatas (MTX) kartu su foline rūgštimi, pradinė MTX dozė yra 5–15 mg (maksimali – 25 mg) 1 kartą per savaitę. Esant kontraindikacijų skirti gydymą MTX arba kai jis netoleruojamas, skiriamas acitretinas, pradinė vaisto paros dozė – 0,3–0,5 mg/kg (maksimali – 1 mg/kg). Jei per 3 mėnesius nuo gydymo pradžios nenustatomas psoriazės eigos pagerėjimas (1 lentelė), didinama metotreksato ar acitretino dozė iki maksimaliai toleruojamos [1]. 

 

Plačiau skaitykite LIETUVOS GYDYTOJO ŽURNALE EKSPERTŲ REKOMENDACIJOSE, 2021 m.

 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.