Pradėjo veikti nauja ligonių kasų interneto svetainė www.ligoniukasa.lrv.lt, kurioje lankytojams pateikiama išsami informacija apie privalomąjį sveikatos draudimą ir visus su juo susijusius klausimus. Svetainė veikia portale „Mano Vyriausybė“.

COVID-19 pažeidžia psichiką ir kognityvines funkcijas

2021-03-16

Pirmųjų COVID-19 pandemijos mėnesių patirtis parodė, kad ši infekcija gali sukelti įvairių ilgalaikių žalingų poveikių sveikatai, įskaitant smegenų pažeidimus. Tai akivaizdžiai pademonstravo naujas klinikinis tyrimas, kurio rezultatus 2020 m. lapkričio mėn. 7 dieną paskelbė medicinos žurnalas The Lancet. Tyrimo duomenimis, COVID-19 infekcija sergantiems asmenims yra reikšmingai didesnė psichikos sutrikimų atsiradimo rizika, palyginti su neinfekuotais asmenimis: 1 iš 5 COVID-19 infekcija persirgusių pacientų per 3 mėnesius nuo ligos pradžios diagnozuojamas psichikos sveikatos sutrikimas – dažniausiai potrauminio streso sindromas, nerimo sutrikimas, depresija, nemiga, demencija.

Oksfordo universitetas (Jungtinė Karalystė) išanalizavo 69 mln. JAV gyventojų, iš kurių 62 000 sirgo COVID-19 infekcija, sveikatos istorijų duomenis ir nustatė, kad apie 20 proc. COVID-19 infekuotų asmenų per 90 dienų pirmą kartą gyvenime buvo diagnozuota kokia nors psichikos liga, tai yra du kartus dažniau, palyginti su COVID-19 neinfekuotais asmenimis. Tyrėjai taip pat pastebėjo, kad psichikos sutrikimų anksčiau turėję asmenys 65 proc. dažniau užsikrėtė COVID-19. Tiesa, šis tyrimas turėjo keletą svarbių trūkumų.

Pirma, sveikatos būklės informacijoje nebuvo kai kurių indentifikacinių duomenų apie tyrimo dalyvių socialinę ir ekonominę padėtį, o juk šie demografiniai veiksniai turi įtakos psichikos sveikatai ir jos baigtims. Taip pat neaišku, kas ir kokiomis aplinkybėmis diagnozavo psichikos ligą. Pandemijos metu gydytojai ir psichikos sveikatos specialistai daugiau dėmesio skiria COVID-19 infekcija sergantiems pacientams, todėl jiems greičiau ir tiksliau diagnozuojami psichikos sutrikimai. Juk gerai žinoma, kad įprastinėmis sąlygomis tiksli psichikos ligos diagnozė neretai nustatoma ne iš karto, ligos diagnozavimas gali trukti iki 10 metų.

Mokslininkai teigia, kad  įvertinti COVID-19 infekcijos poveikį žmogaus psichikos sveikatai nelengva, geriau suprasti šį fenomeną padėtų tolesni moksliniai tyrimai. Akivaizdu, kad COVID-19 infekcija veikia žmogaus psichiką ir dar kartą pagrindžia gerai žinomą aksiomą apie kūno ir sielos vienovę ir abipusį ryšį.

 

COVID-19 skatina galvos smegenų senėjimą ir kognityvinės veiklos silpnėjimą

Pastaraisiais mėnesiais medicinos literatūroje pasirodė įvairios informacijos apie COVID-19 infekcijos ir psichikos sveikatos sutrikimų sąsajas. Vieno tyrimo duomenimis, COVID-19 infekcija skatina galvos smegenų senėjimą ir kognityvinės veiklos silpnėjimą, sergant COVID-19 gali pasireikšti į haliucinacijas panašių simptomų. Tyrime nedalyvausi Vašingtono Sent Luiso universiteto Psichiatrijos klinikos docentė Jessica Gold sako, kad būtina toliau tyrinėti, kaip psichikos sveikatą veikia COVID-19 infekcija, jos gydymas ir sveikimo periodas.  Gydant  COVID-19 infekciją turėtų dalyvauti psichikos sveikatos specialistai. Būtina įsisąmoninti, kad sergant somatine liga pasireiškia ir realių psichikos sutrikimų.  Jų atsiradimui svarbi ne tik pati somatinė liga, bet ir jos rizikos veiksniai.

Tyrinėtojai nurodo, kad pandemija daro neišvengiamą poveikį žmonių psichikos sveikatai: dažnėja potrauminio streso sindromas, situacinės depresijos ir nerimo sutrikimo atvejų, daugiau žmonių patiria vienišumo jausmą, to priežastis – neapibrėžtumas ir nežinomybė dėl ateities. Dr. J. Gold teigimu, mūsų laikmetis išsiskiria psichine įtampa, dažnėja įvairios psichikos ligos. Šią įtampą dar padidino COVID-19 pandemija, jos neigiamą poveikį skaudžiau išgyvena labiau pažeidžiama populiacijos dalis.

Situacija darosi vis sudėtingesnė, tuo labiau kad visuomenė iki šiol per mažai dėmesio ir finansinių resursų skyrė psichikos sveikatai saugoti ir stiprinti. Didėjantis COVID-19 infekcijos paplitimas verčia vis daugiau dėmesio skirti psichikos sveikatos reikmėms ir šis poreikis neišvengiamai augs.

 

Pacientų stebėsena ir priežiūra

 

Parengė gyd. Jonas Kastys

 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.