Cukrinis diabetas pavojingiausias dėl sukeliamų komplikacijų

2021-08-24

Cukrinis diabetas (CD) vis dar išlieka viena dažniausių, daug komplikacijų sukeliančių ir nelengvai valdomų ligų. Gydant šią ligą svarbiausiu uždaviniu tampa efektyvi ilgalaikė glikemijos ir viso metabolizmo kontrolė. Kaip pastaraisiais metais keitėsi CD gydymo metodikos, kokį poveikį ligos eigai, jos valdymui bei gydytojų darbui padarė COVID-19 pandemija, kokie iššūkiai laukia ateityje – šiais ir kitais klausimais kalbamės su VUL Santaros klinikų Endokrinologijos centro gydytoja endokrinologe dr. Agne Abraitiene.

Kaip vertinate cukrinio diabeto problematiką šiuolaikiniame etape? Ar ši liga labai pavojinga žmogaus sveikatai? Ar jai skiriama pakankamai dėmesio?

Šiuolaikiniame etape cukrinio diabeto problematika iš tikrųjų yra labai aktuali, nes šia liga serga didelė dalis visuomenės. Epidemiologinių tyrimų duomenimis, kas dešimtas suaugęs žmogus serga 2 tipo CD. Dar didesnė problema yra tai, kad dauguma jų (maždaug trečdalis) net nežino, kad serga CD, nes pradžioje liga nesukelia simptomų. Kai ji laiku nediagnozuojama, vystosi komplikacijos, negrįžtami pokyčiai įvairiuose organuose – akyse, inkstuose, nervų sistemoje, skirtingo skersmens kraujagyslėse ir t. t. Labai svarbu pabrėžti faktą, kad minėtieji pakitimai yra negrįžtami. Todėl jei ligą nustatome per vėlai, galime tik pristabdyti komplikacijų vystymąsi, tačiau net ir taikant gydymą sugrąžinti pacientui sveikatą, kokia buvo prieš susergant CD, – galimybių nebelieka. Gaila, bet vis dėlto tenka pripažinti, kad daugeliu atvejų ši liga nustatoma pavėluotai.

CD pavojingas, nes sukelia daug ligų, komplikacijų (jau minėjau pažeidžiamus organus). Dar svarbu pabrėžti, jog CD pažeidžia ir įvairių organų kraujagysles, dėl to sutrinka tų organų funkcijos. Diabetas susijęs su dideliais komorbidiškumo rodikliais, t. y. žmonės ne tik serga šia liga, bet ir jaučia jos pasekmes. 

Plačiau skaitykite LIETUVOS GYDYTOJO ŽURNALE 2021 m. nr. 3

 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.