Svarbu: viešojoje erdvėje sklindant prieštaringai informacijai, Sveikatos apsaugos ministerija atkreipia dėmesį, kad gydytojai akušeriai ginekologai ragina moteris skiepytis nuo COVID-19 ir tokiu būdu apsaugoti save nuo sunkių ligos pasekmių.

Ekspertų rekomendacijos. Migrenos gydymo proveržis

2021-06-08

Prof. Dalius Jatužis1, prof. Antanas Vaitkus2, doc. Kristina Ryliškienė1

1Vilniaus universiteto Medicinos fakultetas, Klinikinės medicinos institutas, Neurologijos centras,

2 Lietuvos sveikatos mokslų universitetas, Medicinos akademija, Neurologijos klinika

 

Lietuvos galvos skausmo specialistų asociacijos nariai, Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto dėstytojai ir galvos skausmų diagnostikos ir gydymo klinicistai diskutuoja apie migrenos naštą, diagnostiką, atsiveriančias naujas gydymo galimybes ir perspektyvas, praktinius naujos klasės vaistų skyrimo klausimus.

 

D. J.: Kalbėdami apie migrenos gydymo proveržį ir diskutuodami, ar jo jau sulaukėme, visų pirma turime galvoje naujos klasės vaistus migrenos profilaktikai. Tai biologinė terapija, kitaip dar vadinama taikinių terapija. Kas yra migrenos gydymo taikinys?

K. R.: Šiuo metu profilaktinio migrenos gydymo taikinys yra su kalcitonino genu susijęs peptidas (angl. calcitonine gene-related peptide, CGRP) arba jo receptorius. CGRP yra iš 37 aminorūgščių sudarytas peptidas, pirmąkart identifikuotas žiurkėms 1982 m., tuo metu buvo nustatyta, kad tai yra galingas arterijų ir arteriolių dilatatorius. Kartu su kalcitoninu, amilinu, adrenomedulinu ir adrenomedulinu 2/ intermedinu jis priklauso kalcitonino peptidų šeimai [1]. αCGRP aptinkamas centrinėje ir periferinėje nervų sistemoje, ypač jos sensorinėje dalyje. Trigeminovaskulinėje sistemoje, kurioje plinta migrenos skausmo impulsas, yra nustatytos 2 pagrindinės neuronų populiacijos: CGRP sintezuojantys ir išskiriantys (plonos nemielinizuotos nocicepcinės C skaidulos) bei CGRP receptorius turintys (plonos mielinizuotos nocicepcinės Aδ skaidulos) neuronai [2]. CGRP – tai neuromediatorius, kuris svarbus migrenos skausminio impulso plitimui. Nustatyta, kad migrenos priepuolio metu yra padidėjęs CGRP kiekis; triptanai sumažina CGRP kiekį priepuolio metu; apie 60 proc., bet ne visiems, žmonių migrenos modeliams yra sukeliamas migrenos be auros priepuolis po intraveninės CGRP infuzijos [2]. Taigi, CGRP ir jo receptorius yra ne vienintelis, bet pirmasis praktikoje naudojamas migrenos gydymo taikinys. 

 

D. J.: Ar migrenos biologinė terapija iš esmės skiriasi nuo vėžio ar autoimuninių ligų imuninės terapijos?

K. R.: Pirmasis 1985 m. patvirtintas monokloninis antikūnas buvo muromonabas, jis slopino transplantato atmetimą. Iki šių dienų onkologinės ligos ir autoimuninės ligos yra tie susirgimai, kur šis gydymo būdas taikomas plačiausiai. Migrena, kaip ir hipercholesterolemija, hemofilija, osteoporozė, šiuo metu yra pavieniai neimuninių ligų, gydomų monokloniniais antikūnais, pavyzdžiai [3, 4]. Todėl ne tik tarp šeimos gydytojų, bet ir tarp neurologų kyla neaiškumų, koks yra anti-CGRP monokloninių antikūnų poveikis imunininei sistemai? Pirmiausia, ši antikūnų klasė neturi taikinio imuninėje sistemoje ir gali būti naudojama COVID-19 pandemijos metu, taip pat ligoniams, sergantiems autoimuninėmis ligomis. Antra, antikūnai, blokuodami CGRP ar jo receptorių, nesukelia imuninio atsako [3]. Taip, gydymas anti-CGRP monokloniniais antikūnais sukelia surišančiųjų ir neutralizuojančiųjų antikūnų susidarymą, tačiau jų poveikio klinikiniam veiksmingumui nenustatyta ir rutiniškai tirti jų koncentraciją nerekomenduojama [5].

 

Plačiau skaitykite LIETUVOS GYDYTOJO ŽURNALE EKSPERTŲ REKOMENDACIJOSE 2021 m.

 

© 2006 Visos teisės saugomos.