HI informacija: pernai šalyje mirė 38 281 žmogus – 1293 asmenimis mažiau nei 2018 m. Pagrindinės Lietuvos gyventojų mirties priežastys – kraujotakos sistemos ligos, piktybiniai navikai ir išorinės priežastys. 2019 m. jos sudarė 81,9 proc. visų mirties priežasčių. Nuo kraujotakos sistemos ligų mirė daugiau kaip pusė, t. y. 54,6 proc. mirusiųjų, nuo piktybinių navikų – 21 proc., o dėl išorinių priežasčių – 6,3 proc.

Erekcijos funkcijos sutrikimai

2019-08-20

Erekcijos funkcijos sutrikimai yra plačiai paplitusi problema, kuri, anksčiau ar vėliau, paliečia beveik visus vyrus. Žinoma, kad erekcijos sutrikimų turi iki 30 milijonų vyrų Jungtinėse Valstijose ir beveik 150 milijonų vyrų pasaulyje [1]. Ši patologija sukelia ne tik morfologinius funkcinius, bet ir psichologinius sutrikimus, tokius kaip emocinę įtampą, žemą savivertę, poros tarpusavio santykių pablogėjimą. Problemos mastą didina ir tai, kad tik nedidelė dalis vyrų ryžtasi kreiptis į gydymo įstaigą ir aktyviai ieškoti pagalbos.

Pagrindiniai šio sutrikimo rizikos veiksniai yra vyresnis amžius, rūkymas, cukrinis diabetas, hipertenzija, riebalų apykaitos sutrikimai, depresija, nutukimas ir pasyvus gyvenimo būdas.

 

Erekcijos funkcijos sutrikimų diagnostika

 

Norint sėkmingai gydyti potencijos sutrikimus, būtina nustatyti jų priežastį. Šiuo metu yra nemažai diagnostikos galimybių, tokių kaip lytinių hormonų kiekio kraujyje nustatymas, varpą aprūpinančių kraujagyslių būklės įvertinimas ir veninės bei arterinės varpos kraujotakos ištyrimas. Kiekviena situacija turėtų būti vertinama individualiai, laikantis šių rekomendacijų:

  1. Kiekvienas vyras, kreipęsis į gydymo įstaigą dėl erekcijos funkcijos sutrikimo, turėtų pateikti savo medicininę, seksualinę ir psichologinę istoriją, jį turėtų apžiūrėti specialistas ir paskirti tam tikrus laboratorinius testus, kad patikslintų diagnozę.
  2. Pacientai, sergantys erekcijos funkcijos sutrikimais, turėtų užpildyti specialų klausimyną, kuris bus naudojamas vertinant erekcijos funkcijos sutrikimo sunkumą ir gydymo efektyvumą bei kuriant tolimesnės priežiūros strategiją.
  3. Vyrai turėtų būti informuoti, kad erekcijos funkcijos sutrikimai gali būti susiję su širdies ir kraujagyslių ligomis ir kitomis sisteminėmis patologijomis, todėl jiems gali būti paskirtas detalesnis ištyrimas ir gretutinių ligų gydymas.
  4. Visiems vyrams, besiskundžiantiems erekcijos funkcijos sutrikimais, turėtų būti matuojamas rytinis testosterono kiekis kraujo serume.
  5. Kai kuriems pacientams gali būti rekomenduojamas papildomas ištyrimas gydymo strategijai ir efektyvumui įvertinti.

 

Erekcijos funkcijos sutrikimų gydymas

 

Erekcijos gydymo revoliucija įvyko 1998 metais vaistų rinkoje pasirodžius pirmajam fosfodiesterazės-5 inhibitoriui (PDE5i) – sildenafiliui (viagra). Vaistas buvo sukurtas visai kitu tikslu – krūtinės skausmui gydyti, tačiau visiškai atsitiktinai pastebėta, kad jis pagerina vyrų erekcijos funkciją. Paskui rinkoje atsirado naujų, mažiau pašalinių reiškinių sukeliančių geriamųjų preparatų, tokių kaip vardenafilis, tadalafilis, avanafilis. Sidenafilį ir vardanafilį reikėtų gerti 30–60 min. iki lytinių santykių pradžios, jų efektyvumas išlieka iki 4–6 valandų, tačiau reikėtų prisiminti, kad erekcija savaime neįvyks, reikalinga ir seksualinė stimuliacija. Tadalafilis veikia iki 36 valandų, o avanafilis yra greito veikimo preparatas, pradeda veikti po 15–30 minučių. Galimi šalutiniai šių vaistų reiškiniai yra veido raudonis, galvos, raumenų, nugaros skausmai, nosies užgulimas, o esant hipotenzijai, nekontroliuojamai hipertenzijai, nestabiliai krūtinės anginai nei sunkiam širdies, kepenų ar inkstų funkcijos nepakankamumui – vaistai kontraindikuotini. Nors daugelis vyrų pradiniam erekcijos funkcijos sutrikimui gydyti renkasi mažiausiai invazinį gydymą – geriamuosius preparatus, galimas ir bet koks kitas pirmo pasirinkimo gydymo būdas. Pigesnis, tačiau ne toks efektyvus gydymo būdas – vakuuminės pompos, kurios sukuria neigiamą slėgį ir kraujo pritekėjimą į varpą, o erekcija iki 30 minučių išlaikoma elastingu žiedu, užmautu ant varpos šaknies. Jei ir ši procedūra nėra veiksminga, tada gali būti rekomenduojama operacija implantuojant varpos protezą. Gydytojo pareiga yra užtikrinti, kad pacientas visiškai supranta savo pasirinkto gydymo naudą ir galimą žalą.

 

 Plačiau apie tai skaitykite „Lietuvos gydytojo žurnalas“, 2019 Nr. 3

 

 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.