Fitoterapija seksologijos praktikoje

2021-09-02

Augalinės kilmės produktai nuo seno vartojami įvairiems vyrų ir moterų seksualiniams sutrikimams gydyti. Ne visų jų poveikis įrodytas moksliniais tyrimais, kai kurių vartojimas paremtas liaudies medicinos tradicija. Dvokiančioji ferula (lot. Ferula assa-foetida) ir dygliuotasis kaparis (lot. Capparis spinosa)– vieni plačiausiai tyrinėjamų vaistinių augalų, siekiant išsiaiškinti jų biologiškai aktyvių medžiagų poveikį vyrų ir moterų seksualinei disfunkcijai. Abu augalai auga laukinėmis sąlygomis šilto klimato platumose, Vidurinėje Azijoje, Artimuosiuose Rytuose, daugiausia Irane. 

Dvokiančioji ferula yra žinoma kaip prieskoninis augalas. Fitocheminė analizė parodė, kad ferulų produktuose yra apie 40–64 proc. dervos, 25 proc. endogeninio kaučiuko (gumos), 10–17 proc. lakiųjų eterinių aliejų, 1,5–10 proc. kitokių organinių medžiagų. Taip pat randama farnesiferolio, ferulinės rūgšties, asareninotanolių, umbeliferono, gliukozės, galaktozės, L-arabinozės, ramnozės, gliukurono rūgšties, polisacharidų, gliukoproteinų, sieros junginių, monoterpenų, kitokių terpenoidų. In vitro ir in vivo įrodytas umbeliprenino, farnesiferolio C ir F antinavikinis chemoprevencinis poveikis.

Pastarųjų metų tyrinėjimai parodė, kad dvokiančiosios ferulos pasižymi kliniškai reikšmingu antioksidaciniu, vazodilataciniu, antinavikiniu poveikiu, mažina antsvorį. Irano ir kai kurių kitų šio regiono tautų liaudies medicinoje ferulų produktai nuo seno vartojami nuo spazmų, nuo kirmėlių, nuo traukulių, kaip raminamieji, pilvo pūtimą mažinantys preparatai. Moksliniais tyrimais įrodytas antioksidacinis, spazmus, traukulius, jautrumą skausmui mažinantis, antidiabetinis, leišmanijas naikinantis, antimutageninis poveikis. Ferulų preparatai labai domina onkologus, ieškančius saugesnių alternatyvų agresyviai, sveikus paciento audinius žalojančiai chemoterapijai. Antinavikinis dvokiančiųjų ferulų veikimas siejamas su antioksidaciniu, antilipogenaziniu, galbūt ir kitais biologinių veikliųjų medžiagų poveikiais.

Kapariai priskiriami maistiniams augalams Europos Sąjungoje ir visame pasaulyje. Nustatytas reikšmingas kaparių ekstrakto antioksidacinis ir fotoapsauginis poveikis. Kaparių žieduose ar pumpuruose yra daug fenolio junginių, tokių kaip gliukozinolatai ar gliukokaperinas, pasižyminčių stipriu antioksidaciniu, hepatoprotekciniu ir hipoglikeminiu poveikiu. 

 

Moterų libido ir vaisingumo sutrikimai

 

Plačiau skaitykite LIETUVOS GYDYTOJO ŽURNALE EKSPERTŲ REKOMENDACIJOSE, 2020-2021 m.

 

© 2006 Visos teisės saugomos.