Genetinių žymenų paieška plokščiųjų ląstelių gerklų vėžio karcinogenezėje

2021-08-20

Agnė Pašvenskaitė 1, prof. habil. dr. Virgilijus Uloza 1, prof. dr. Rasa Liutkevičienė 2, doc. dr. Vykintas Liutkevičius 1, Alvita Vilkevičiūtė 2, Greta Gedvilaitė 2

1 LSMU MA Ausų, nosies ir gerklės ligų klinika, 2 LSMU Neuromokslų instituto Oftalmologijos laboratorija

 

Santrauka. Pateikiami naujų imunogeninių žymenų paieškos ir jų sąsajos su morfologiniu bei klinikiniu plokščiųjų ląstelių gerklų vėžio pasireiškimu rezultatai. 

   

Įvadas

 

Plokščiųjų ląstelių gerklų vėžys (PGV) sudaro didžiausią pogrupį iš visų galvos bei kaklo onkologinių ligų ir yra dažniausiai diagnozuojamas viršutinių kvėpavimo takų navikas [1]. Remiantis visuotiniais vėžio stebėsenos duomenimis (angl. Global Cancer Observatory data; GLOBOCAN), 2018 m. pasaulyje diagnozuoti 177 422 nauji PGV atvejai (Europoje – 3 9875, Jungtinėse Amerikos Valstijose – 33 396, Azijoje – 39 875), registruota 94 771 mirtis nuo šios ligos (Europoje – 19 577, JAV – 14 656, Azijoje – 52 035) [2]. 

PGV diagnostika atliekama šiuolaikiniais otorinolaringinio tyrimo metodais, apimančiais endoskopinį gerklų ištyrimą ir (ar) vaizdo laringostroboskopiją bei biopsiją iš gerklų ligai patvirtinti histologiškai. Individualią PGV gydymo taktiką konkrečiu atveju lemia daugiadalykės komandos išvada: pacientams gali būti taikomas pažangus chirurginis gydymas (dalinė laringektomija naudojant CO2 lazerį, klasikinė dalinė ir visiškoji laringektomija) ir (ar) nechirurginis gydymas (spindulinis ir (ar) chemoterapija). Nepaisant modernių diagnostikos ir gydymo būdų, deja, PGV sergančių pacientų išgyvenamumo rodikliai tebėra menki: vienus metus po PGV diagnozės nustatymo išgyvena apie 82 proc. pacientų, 3 metus – 62 proc. pacientų, o 5 metus – tik apie 62 proc. [3]. Negerėjančią išgyvenamumo rodiklių tendenciją galimai lemia tai, kad šios ligos diagnozė patvirtinama vėlyvose stadijose: pacientai dėl nerimą nekeliančių negalavimų, pvz., užsitęsusio užkimimo, paprastai į gydytoją otorinolaringologą kreipiasi jau ligai įsisenėjus, o kad gerklos būtų tinkamai apžiūrėtos, būtina gydytojo otorinolaringologo konsultacija, endoskopinis tyrimas. 

Norint nuodugniau suprasti PGV vystymąsi biologiniu lygmeniu ir prisidėti prie išgyvenamumo rodiklių gerinimo, vis daugiau dėmesio skiriama šios ligos naujų specifinių ir prognozinių žymenų paieškai [4–6].

Plačiau skaitykite žurnale „Otorinolaringologijos aktualijos“, 2021 m.

freepik.com iliustracija

 

© 2006 Visos teisės saugomos.