Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC), remiantis Europos ligų prevencijos ir kontrolės (ELPKC) centro duomenimis, informuoja, kad Prancūzijoje (Var departamente, Hyères mieste) užregistruotas vietinis Zikos virusinės infekcijos atvejis. Siekiant išsiaiškinti užsikrėtimo aplinkybes šiuo metu šalyje vykdomi detalesni tyrimai.

Gerybinis paroksizminis pozicinis vertigo. 2017 metų atnaujintų rekomendacijų apžvalga

2019-05-17

2017 m. atnaujintos Amerikos otolaringologijos–galvos ir kaklo chirurgijos akademijos klinikinės praktikos gairės

Šiame straipsnyje pateikiama glausta 2017 m. atnaujintų GPPV klinikinės praktikos rekomendacijų apžvalga. Gairėmis siekiama pagerinti GPPV sergančio paciento priežiūros ir gydymo rezultatus, tiksliau ir efektyviau diagnozuojant GPPV, mažinant vestibulinę funkciją slopinančių vaistų vartojimą ir netikslingų tyrimų taikymą bei skatinant deramų repozicinių pratimų taikymą.

 

Gerybinis paroksizminis pozicinis vertigo – vidinės ausies sutrikimas, pasireiškiantis pasikartojančiais pozicinio vertigo epizodais. Vertigo apibūdinamas kaip aplinkos ar paties žmogaus judėjimo jausmo iliuzija, nesant tikro judesio. Pozicinis vertigo – tai sukimosi jausmas, atsirandantis keičiant galvos padėtį. Sutrikimas pavadintas gerybiniu, nes jo nesukelia sunki centrinės nervų sistemos liga, ir jam būdinga palanki prognozė. Palanki prognozė iš dalies siejama su savaiminio pasveikimo galimybe – apie 20-iai proc. pacientų yra tikimybė pasveikti per 1 mėn., iki 50 proc. – per 3 mėn. Deja, nediagnozuota ir negydoma liga toli gražu nėra gerybinė gyvenimo kokybės atžvilgiu, nes sergantiems GPPV pacientams padidėja rizika griūti, sutrinka kasdienė veikla, darbingumas.

GPPV dažniausiai būna dviejų tipų: užpakalinio pusratinio kanalo ir šoninio pusratinio kanalo. Užpakalinio pusratinio kanalo GPPV – dažnesnis nei šoninio, nustatomas 85–95 proc. atvejų iš visų diagnozuotų GPPV. Manoma, kad užpakalinio pusratinio kanalo GPPV sukelia kanalolitiazė – atitrūkę otolitinio receptoriaus kalcio karbonato kristalai patenka į užpakalinį pusratinį kanalą, keičia inertines jėgas ampuliniame receptoriuje ir, kai galva pasukama pažeisto kanalo plokštumoje, lemia nistagmą ir vertigo. Šoninio pusratinio kanalo GPPV sudaro nuo 5 iki 15 proc. GPPV atvejų. Manoma, kad šoninio pusratinio kanalo GPPV taip pat sukelia atitrūkę kalcio karbonato kristalai kanale, bet ligos patofiziologija nėra taip gerai suprantama, kaip užpakalinio kanalo GPPV. Kiti tipai: priekinio pusratinio kanalo GPPV, kelių kanalų GPPV ir abipusis kelių kanalų GPPV – reti ir šiose gairėse nenagrinėjami.

Pagrindinis straipsnio tikslas yra apžvelgti 2017 m. paskelbtas atnaujintas GPPV gaires. Gairėmis siekiama pagerinti GPPV sergančio paciento priežiūros ir gydymo rezultatus, tiksliau ir efektyviau diagnozuojant GPPV, mažinant vestibulinę funkciją slopinančių vaistų vartojimą ir netikslingų tyrimų taikymą bei skatinant tinkamų repozicinių pratimų taikymą. Rekomendacijos parengtos suaugusiems (≥18 metų) pacientams, kuriems įtariamas ar galimas GPPV.

 

1 A teiginys. Užpakalinio pusratinio kanalo GPPV. Gydytojas turi atlikti Dix-Hallpike mėginį. Jeigu jo metu išprovokuojamas svaigimas su vertikaliu į viršų ir rotaciniu nistagmu, diagnozuoti GPPV (sukeltą kalcio karbonato kristalų užpakaliniame pusratiniame kanale). Dix-Hallpike mėginys atliekamas pacientą paguldant ant nugaros iš sėdimos pozicijos, galvą pasukus 45o kampu į įtariamo pažeidimo pusę ir atlenkiant ją 20o kampu (1 pav.). Jei mėginys neigiamas, kartoti mėginį priešingai pusei.

Stipri rekomendacija, paremta diagnostinių tyrimų apžvalga, kuri parodo, kad nauda didesnė už galimą žalą.

Užpakalinio GPPV metu tipiškai išprovokuojamas nistagmas turi latentinį periodą, trunkantį nuo 5 iki 20 s, jo metu patiriamas vertigo ir nistagmas stiprėja ir išnyksta per 60 s nuo nistagmo atsiradimo (crescendo-decrescendo nistagmas). Nistagmui būdinga mišri greitojo komponento kryptis: vertikali į viršų ir rotacinė. Rotacinis greitasis komponentas nukreiptas į pažeistosios ausies pusę, vertikalusis – kaktos link. Pacientą grąžinus į sėdimą padėtį, galima išprovokuoti nistagmą į priešingą pusę.

Plačiau apie tai skaitykite „Otorinolaringologijos aktualijos“ 2018 m. Nr. 1

 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.