Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, sergamumas lytiškai plintančiomis infekcijomis (LPI) Lietuvoje 2019 metais buvo mažesnis nei užpernai - LPI susirgimų pernai užregistruota 38 atvejais mažiau, lyginant su 2018 metais: atitinkamai 421 ir 459. Sergamumo 100 tūkst. gyventojų rodiklis Lietuvoje 2019 metais chlamidioze siekė – 8,9 atvejo, sifiliu – 4,2 atvejo ir gonorėja – 2 atvejus. Visi pastarieji rodikliai 2018 m. buvo nežymiai didesni.

Kelio sąnario osteoartritas: naujasis gydymo algoritmas

2020-06-22

Europos osteoporozės ir osteoartrito klinikinių ir ekonominių aspektų draugija (angl. ESCEO) paskelbė atnaujintą kelio sąnario osteoartrito (KSO) gydymo algoritmą, kuriame atsispindi naujausių KSO mokslinių tyrimų rezultatai ir klinikinės praktikos laimėjimai gydant šią ligą, pasiekti nuo 2014 metų, kai buvo priimtas analogiškas gydymo algoritmas. Per pastarąjį penkerių metų laikotarpį sukaupta nemažai naujų duomenų apie vaistų, vartojamų osteoartritui (OA) gydyti, poveikį ir saugumą. Naujajame algoritme pabrėžiama nemedikamentinio gydymo svarba visais KSO gydymo etapais, aptariama įvairių pakopinio gydymo būdų ir vaistų, vartojamų KSO gydyti, nauda ir trūkumai, klinikiniai veiksmingumo ir saugumo aspektai. 

 

Apie osteoartritą

 

Osteoartritas (OA) yra dažniausia artrito forma, kuria pasaulyje serga per 250 mln. žmonių. Klubo ir kelio sąnarių OA kartu sudėjus yra 11-oji pagal dažnumą globalaus neįgalumo priežastis. Per du dešimtmečius (1990–2010 m.) OA sukelto neįgalumo gyvenimo metų skaičius padidėjo 64 proc. iki 17 mln.

Liga pasireiškia sąnario (arba sąnarių) skausmu, sustingimu, dėl kurių blogėja galūnės veikla ir paciento gyvenimo kokybė. OA dažniau serga vyresnio amžiaus ir apkūnūs asmenys (yra dažniausia vyresniojo amžiaus žmonių skausmo priežastis), todėl, visuomenei senstant ir daugėjant nutukusių žmonių, OA paplitimas didėja.

OA dažniausiai pažeidžia kelio sąnarius. Klubo ir kelio skausmas, sukeltas OA, lemia neįgalumą ir didina mirties nuo visų priežasčių riziką.

KSO yra progresuojanti įvairaus sunkumo liga, jai reikalingas ilgalaikis gydymas, kuris priklauso nuo ligos sunkumo ir eigos.

Gydant KSO siekiama šių tikslų:

-          sumažinti simptomus (pirmiausia skausmą),

-           lėtinti ligos progresavimą,

-           išlaikyti paciento mobilumą ir kiek įmanoma geresnę gyvenimo kokybę,

-          sumažinti ligos kontrolės išlaidas.

Naujajame algoritme yra naujovių – pateikiama ne tik įrodymais pagrįsta OA pakopinio gydymo eiga, bet ir gydymo pasirinkimo prioritetai kiekvienoje pakopoje. 

 

Apie algoritmą

 

Naująjį algoritmą rengė 18 ekspertų grupė, susidedanti iš reumatologų, fizinės medicinos specialistų, reabilitologų, klinikinių epidemiologų, endokrinologų, farmakologų, ortopedų traumatologų, geriatrų, visuomenės sveikatos ir sveikatos ekonomikos profesionalų, pacientų organizacijų atstovų.

 

Kiekvienas algoritmo teiginys grindžiamas ne mažiau kaip 75 proc. ekspertų sutarimu.

 

Nemedikamentinis KSO gydymas

Nemedikamentinės intervencijos: pacientų mokymas ir informacija apie ligą; kūno svorio mažinimas (jei per didelis), fizinis aktyvumas (stiprinanti aerobika, pasipriešinimo pratimai).

 

Medikamentinis gydymas

 

Plačiau skaitykite „Skausmo medicina“ 2019 m. Nr. 2

 

© 2006 Visos teisės saugomos.