Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, sergamumas lytiškai plintančiomis infekcijomis (LPI) Lietuvoje 2019 metais buvo mažesnis nei užpernai - LPI susirgimų pernai užregistruota 38 atvejais mažiau, lyginant su 2018 metais: atitinkamai 421 ir 459. Sergamumo 100 tūkst. gyventojų rodiklis Lietuvoje 2019 metais chlamidioze siekė – 8,9 atvejo, sifiliu – 4,2 atvejo ir gonorėja – 2 atvejus. Visi pastarieji rodikliai 2018 m. buvo nežymiai didesni.

Kokia rizika užsikrėsti lėktuve?

2020-09-14
ULAC direktorius prof. Saulius Čaplinskas socialinio tinklo paskyroje pasidalino informacija apie galimybę užsikrėsti COVID-19 skrendant lėktuvu.
„Komerciniuose lėktuvuose įrengti HEPA filtrai, kurie yra naudojami ligoninių izoliatoriuose ir surenka 99,97 proc. ore esančių dalelių ir žymiai sumažina virusų plitimo riziką. Be to, oras lėktuve visiškai pasikeičia 10–12 kartų per val., o oro kokybė jame aukštesnė nei įprastuose pastatuose. Dėl didelio oro pasikeitimo greičio mažai tikėtina užsikrėsti nuo keleivio sėdinčio už kelių eilių, bet nuo arčiau sėdinčių keleivių užsikrėsti vis dėlto galima,“ - rašo jis.
Todėl vien galinga lėktuvo filtravimo sistema esą nepadės išvengti infekcijos protrūkio, jei nebus kontroliuojama, kad vidurinė sėdynė būtų laisva ir būtų dėvimos kaukės. Taip yra dėlto, kad užsikrėtęs žmogus viruso daleles į orą paskleidžia greičiau nei jos pašalinamos iš lėktuvo salono“.
Profesoriaus turima informacija, vieno skrydžio iš Londono į Hanojų metu keleiviai nedėvėjo kaukių ir vienas infekuotas asmuo užkrėtė 14 žmonių. Kito skrydžio iš Singapūro į Kinijos Hangdžou miestą visi keleiviai dėvėjo kaukes. Nepaisant to, kad 15 reiso keleivių buvo Uhano gyventojai su įtariamais ar patvirtintais COVID-19 atvejais, vienintelis kelionėje užsikrėtęs vyras skrydžio metu nusiėmė kaukę ir sėdėjo netoli keturių Uhano gyventojų, kuriems vėliau buvo nustatytas užsikrėtimas koronavirusu.
Taigi, kelionė lėktuvu yra mažai rizikinga, jeigu laikomasi saugumo priemonių. Saugių skrydžių!
freepik.com iliustracija
 

© 2006 Visos teisės saugomos.