Krūties vėžys: viltį nešančios gydymo naujovės

2021-11-19

Krūties vėžys (KV) – viena dažniausių onkologinių moterų ligų ir, deja, dažniausia onkologinė moterų mirties priežastis pasaulyje ir Lietuvoje. Kasmet pasaulyje ši liga diagnozuojama daugiau kaip 2,2 mln. moterų. Per praėjusio dešimtmečio penkmetį sergamumas KV pasaulyje išaugo penktadaliu. Lietuvoje 100 000 populiacijos tenka 101,3 krūties vėžio atvejai bei 31,8 mirtys, o štai Europos Sąjungos šalių sergamumo vidurkis yra trečdaliu didesnis, mirtingumas išlieka panašus. Lietuvoje didesnį mirtingumą, tikėtina, lemia vis dar per mažas dėmesys atrankos programos ankstyvajai patikrai. Pastebima, kad moterys į gydytojus kreipiasi jau esant pažengusiai ligos stadijai, kai dažniausiai nustatomas vidutiniškai 2 cm mazgelis, neretai su išplitimu į sritinius limfmazgius (2B-3 stadija). Natūralu, tai lemia blogesnius išgyvenamumo rodiklius.

Krūties vėžys laikomas išsivysčiusių šalių liga, kuriai įtakos turi lėtesnis gyvenimo būdas, nutukimas, vėlyvas pirmasis nėštumas ir gimdymas. Prognozuojama, kad sergamumas šia liga didės ir ateityje, ypač pažangios ekonomikos kraštuose, pirmiausia, dėl ilgėjančios vidutinės gyvenimo trukmės, moterų populiacijos senėjimo, taip pat nesveikų civilizacijos veiksnių. Vienas svarbiausių veiksnių, lemiančių KV atvejų daugėjimą, yra visuomenės senėjimas, vidutinės gyvenimo trukmės ilgėjimas. Per pastaruosius 15 metų 85 m. ir vyresnių moterų dalis populiacijoje padidėjo 4,5 procento. Šios senėjimo tendencijos vis ryškėja. 

Didžiausi sergamumo KV rodikliai (kiek atvejų tenka 100 tūkst. gyventojų), registruojami Vakarų Europoje (Belgijoje – 199,8; Olandijoje – 183; Prancūzijoje – 166,6; Vokietijoje – 150,4 atvejo), o mažiausi Rumunijoje (90 atv.), Lenkijoje (98,7 atv.), Bulgarijoje (98,8 atv.). Lietuvoje sergamumas KV sudaro 101,3 naujų ligos atvejų per metus iš 100 tūkst. gyventojų. Latvijoje ir Estijoje šis rodiklis truputį didesnis (atitinkamai 107,3 ir 105,2 atvejo).

Krūties vėžio mitai

 

Plačiau skaitykite LIETUVOS GYDYTOJO ŽURNALE, 2021 m. nr. 8

emedicina.lt archyvo nuotrauka

 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.