Lėtinės išeminės širdies ligos gydymas – tradiciniai vaistai ir naujos galimybės

2021-11-26

Dr. Jolanta Marcinkevičienė, gyd. Karolina Prielaidaitė,

LSMU MA Kardiologijos klinika

Išeminė širdies liga (IŠL) yra viena dažniausių sergamumo ir mirties priežasčių šiuolaikiniame pasaulyje [1]. Tai yra heterogeninė būklė ir dažniausiai kliniškai pasireiškia krūtinės angina (KA). Išeminė širdies liga gali būti besimptomė (vadinamoji „nebylioji išemija“), išsivystanti dėl neobstrukcinės arba obstrukcinės vainikinių arterijų pažaidos. Ji gali pasireikšti persirgus miokardo infarktu arba po vainikinių arterijų angioplastikos, stentavimo, revaskuliarizacijos. Tačiau dažnai IŠL pasireiškia klasikine krūtinės angina (stabilioji KA), vėliau progresuojančia (nestabiliąja) krūtinės angina ir galiausiai ūminiu vainikinių arterijų sindromu (miokardo infarktu su ST pakilimu ar be ST pakilimo).

Širdies išemijos patofiziologija apima fibrozinius ir dažnai kalcinozinius aterosklerozės sukeltus pažeidimus, bloginančius (ribojančius) kraujotaką vainikinėse arterijose ir galiausiai sutrikdančius pusiausvyrą tarp deguonies poreikio miokarde ir aprūpinimo juo. Taip dažnai nutinka esant padažnėjusiai širdies veiklai ir padidėjusiai kairiojo skilvelio sienelės įtampai, rečiau ši pusiausvyra sutrinka dėl spazmo ar smulkiųjų kraujagyslių disfunkcijos [2]. 

Lėtinė išeminė liga (krūtinės angina) gydoma vaistais, kurie lėtina ligos progresavimą bei mažina širdies ir kraujagyslių įvykių dažnį (aspirinas, statinai), ir vaistais, kurie mažina simptomus ir gerina gyvenimo kokybę, – tai yra beta adrenoreceptorių blokatoriai, kalcio kanalų blokatoriai, nitratai, trimetazidinas, ranolazinas, ivabradinas. 

Plačiau skaitykite LIETUVOS GYDYTOJO ŽURNALE, 2021 m. nr. 8

 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.