Dėmesio, reikšmingas pokytis vežėjams ir kitiems, išvykstantiems iš Lietuvos: pakeistas pranešimo apie išvykimą terminas – nelieka nuostatos informuoti NVSC sužinojus apie išvykimą iš šalies ne vėliau kaip prieš 24 val. iki išvykimo. Šie pakeitimai įsigaliojo nuo 2021 m. kovo 1 d.

Lietuvos medikų sąjūdžio valdybos pirmininkė Auristida Gerliakienė: „Politikavimo sveikatos sistemoje yra per daug“

2021-02-19

Lietuvos medikų sąjūdžio (LMS) vadovei Živilei Gudlevičienei sutikus dirbti Premjerės I. Šimonytės patarėja, vadovauti aktyviai medikų sąjūdžio bendruomenei buvo vieningai išrinkta gydytoja odontologė Auristida Gerliakienė. Žurnalistė Virginija Grigaliūnienė pateikė LMS valdybos pirmininkei keletą klausimų.

Gerbiama Auristida, esate aktyvi, drąsi, iniciatyvi medikų atstovė. Nors naujose pareigose dar tik antras mėnuo, neabejoju, kad turite artimiausių darbų planą. Koks jis ir kaip sekasi jį įgyvendinti? Turbūt daugiausia dėmesio skiriama šalies medikų įvairiopai paramai organizuoti pandemijos metu?

Gyvenimas šiuo metu toks intensyvus, toks nuolat besikeičiantis, jog koreguoja visų mūsų planus. Artimiausiu metu planuojame visuotinį Lietuvos medikų sąjūdžio narių susirinkimą, kaip socialiniai partneriai esame pakviesti teikti siūlymus bei diskutuoti apie sveikatos apsaugos srities veiksmus, įgyvendinant Vyriausybės programą. Į sąjūdžio vadovus palaikymo kreipiasi medikai bei organizacijos su įvairiausiomis iniciatyvomis (medikų, dirbusių su Covid-19 pacientais, aktyvios reabilitacijos programa, solidarumas, SPS), tenka skirti dėmesį naujų projektų peržiūrai, diskusijoms, pristatymui Sveikatos apsaugos ministerijoje. Džiaugiuosi, kad kol kas spėju viską suderinti, nenukenčia ir mano tiesioginis darbas, pacientai.

Kaip keičiasi LMS vaidmuo ir aktyvumas, Živilei Gudlevičienei tapus premjerės patarėja, o LMS pirmininko pavaduotoja likus dabartinei Seimo narei Jurgitai Sejonienei, kuri atstovauja Seimo daugumai? Ar nejuntate tam tikro spaudimo LMS nariams būti lojalesniems dabartinei valdžiai?

Klaidinga manyti, kad Lietuvos medikų sąjūdis yra kurios nors partijos kišenėje - nuo pat jo įkūrimo nusprendėme, kad nesiesime LMS veiklos su jokia politine partija, nes LMS misija - atstovauti medikams, padėti sveikti sergančiai sveikatos sistemai.

Tikrai siekėme bendradarbiauti, teikėme ne vieną pasiūlymą, tačiau ankstesnio ministro ir jo komandos tai nesudomino. Šiuo metu esame kviečiami bendradarbiauti, diskutuoti, dalintis įžvalgomis. Ar jomis bus pasinaudota, parodys laikas.

Živilės Gudlevičienės, kaip ir Jurgitos Sejonienės, veikla LMS yra tiek pat svarbi, kiek ir kitų LMS narių. Vertiname įžvalgas, pasiūlymus ir realų indėlį, o ne priklausomybę kuriai nors politinei jėgai. Politikavimo sveikatos apsaugoje ir taip per daug, medikų bendruomenė pasiilgusi apčiuopiamų rezultatų - adekvačių krūvių, apmokėjimo, pagarbios darbo aplinkos, neformalios galimybės kelti kvalifikaciją.

Koks LMS santykis su dabartine SAM vadovybe? Kaip sprendžiami kilę klausimai? Ar SAM atsižvelgia ir vertina LMS nuomonę, poziciją?

Sulig naujo ministro atėjimu SAM pakeitė retoriką ir tai suteikia vilčių, kad LMS teikti siūlymai bus įgyvendinti.

LMS palaikė A. Dulkio kandidatūrą į sveikatos apsaugos ministrus. Kodėl manote, kad ne medikų atstovas ir nepartinis tokioje pozicijoje yra pranašesnis? Juk ministrai – beveik vien politinio pasitikėjimo atstovai. Visa dabartinė SAM vadovų komanda, galima sakyti, yra ne iš medikų bendruomenės. Kaip tą vertina LMS?

Visų pirma, dabartinis ministras nuo 2015 metų iki 2020 metų dirbo Valstybės kontrolieriumi.  Jam vadovaujant buvo nuodugniai išanalizuota NSS ir pateiktos išsamios ataskaitos su pasiūlymais, kaip galima gerinti situaciją.

SAM ministras Arūnas Dulkys ir jo komandos narės Živilė Simonaitytė bei Jurgita Grebenkovienė yra puikiai susipažinę su ilgametėmis sveikatos apsaugos sistemą kamuojančiomis problemomis.

Ypatingai svarbu, kad ministras yra nepriklausomas, todėl atstovaus viešajam interesui, o ne tenkins kurios nors ligoninės vadovo asmeninius interesus.

Be to, Arūnas Dulkys yra išsilavinęs ir padorus žmogus, sėkmingai dirbęs vadovaujantį darbą. Jis nėra medikas, bet po kelių darbo ministerijoje mėnesių galima tvirtinti, kad būdamas politinio pasitikėjimo atstovu, sugeba suburti komandą, būti principingas, pasiekti realių apčiuopiamų rezultatų (susirgimų skaičiaus sumažinimas, priežasčių dėl klaidų statistikoje šalinimas ir kt.). Manau, tai jam pavyksta, nes jis linkęs bendradarbiauti, klausti, klausyti ir girdėti.

Numatytas LMS ataskaitinis susirinkimas. Kokius klausimus jame žadate aptarti?

Aptarsime per praeitą laikotarpį nuveiktus darbus. Tikrai turime kuo pasidžiaugti. Priimsime naujus narius, numatyti valdybos ir pirmininko rinkimai. Taip pat pasitvirtinsime metinius LMS tikslus, iš kurių prioritetiniais bus įstaigų tinklo reforma, darbo krūvių reglamentavimo klausimas, paslaugų įkainiai, ŽBK įstatymo tobulinimas ir Medikų rūmų strateginis planavimas. Mūsų prioritetinis siekis - Laikinojo įstatymo dėl atsakomybės apsaugos esant Lietuvos Respublikos teritorijoje paskelbtai valstybės lygio ekstremaliajai situacijai ir karantinui dėl COVID-19 priėmimo palaikymas.

Nuotraukoje – LMS vadovė A. Gerliakienė

 

 

© 2006 Visos teisės saugomos.