Svarbu: viešojoje erdvėje sklindant prieštaringai informacijai, Sveikatos apsaugos ministerija atkreipia dėmesį, kad gydytojai akušeriai ginekologai ragina moteris skiepytis nuo COVID-19 ir tokiu būdu apsaugoti save nuo sunkių ligos pasekmių.

Neplanuotas paauglių nėštumas. Kaip išvengti nepageidaujamų pasekmių?

2021-05-06

Paauglių, jaunesnių nei 18 metų, nėštumas dažniausiai yra neplanuotas ir nepageidaujamas. Ankstyvi nėštumai, gimdymai ir abortai yra viena aktualiausių paauglių sveikatos problemų visose pasaulio valstybėse. Didelį dėmesį jai skiria Pasaulio sveikatos organizacija, siekdama mažinti paauglių nėštumo skaičių, nes jaunų žmonių lytinės problemos daro neigiamą įtaką jų sveikatai, asmenybės vystymuisi, socialinei raidai, esamai ir būsimai ekonominei gerovei. Apie šios problemos aktualumą ir jos sprendimo galimybes plačiau kalbamės su VUL Santaros klinikų Akušerijos ir ginekologijos centro gydytoja ginekologe profesore Žana Bumbuliene.

 

Kas lemia nepageidaujamą paauglių nėštumą – lytinio švietimo spragos, kontracepcijos prieinamumo problema ar kitos priežastys?

 

Paauglių nepageidaujamo nėštumo riziką lemia nepakankamas rizikos suvokimas ir pasekmių neįvertinimas, lytinio švietimo ir žinių apie nėštumo prevenciją trūkumas, apsunkintas ar pavėluotas kontracepcijos prieinamumas, netaisyklingas, kontracepcijos nenuoseklus vartojimas ar nevartojimas, veiksmingų metodų vengimas dėl jų saugumo baimės, sunkumai aptariant kontracepciją su partneriais.

Manau, kad paauglių kontracepcijos poreikiai nėra tinkamai tenkinami. Dėl visų šių veiksnių paauglių konsultavimas turėtų būti kitoks nei suaugusių moterų.

 

Kokia kontracepcija yra priimtiniausia ir tinkamiausia paauglėms?

 

Paauglėms tinka visi kontracepcijos metodai. Iki šiol tradiciškai paaugliams buvo rekomenduojami prezervatyvai ir skubioji kontracepcija; hormoniniai kontraceptikai ir prezervatyvai; tik hormoniniai kontraceptikai. Tačiau paskutiniais metais ilgalaikės grįžtamosios kontracepcijos metodai pradėti labiau rekomenduoti dėl daug didesnio ir siekiančio daugiau kaip 99 proc. kontraceptinio efektyvumo. Pasaulio ginekologų požiūris į intrauterininės kontracepcijos taikymą paauglėms per paskutinius dešimt metų ženkliai pasikeitė.

Kiekvienai moteriai kontracepcijos metodas parenkamas individualiai, atsižvelgiant į šiuos kriterijus: veiksmingumą, vartojimo patogumą, priemonės veikimo trukmę, vaisingumo grįžtamumą, poveikį kraujavimui iš gimdos; galimus šalutinius poveikius ir nepageidaujamus reiškinius, prieinamumą, apsaugą nuo lytiškai plintančių infekcijų, nekontraceptinę naudą ir medicinines kontraindikacijas kiekvienu konkrečiu atveju.

 

Kokią, jūsų nuomone, kontracepciją būtų galima laikyti tinkamiausia ir patikimiausia?

 

Idealios kontracepcijos dar nėra, kaip nėra ir absoliučiai patikimų kontracepcijos būdų. Skiriami du kontracepcijos patikimumo rodikliai. Pirmasis tai būtų teorinis ar idealus veiksmingumas, kai skaičiuojami tik su kontracepcijos metodo nepatikimumu susiję neplanuoti nėštumai, neatsižvelgiant į praktines vartotojo klaidas; tai yra metodo veiksmingumas, kuris dažnai didesnis negu praktinis. Antruoju galima įvardyti praktinį ar realų veiksmingumą, kai skaičiuojami visi neplanuoti nėštumai: tiek dėl kontracepcijos metodo nepatikimumo, tiek dėl vartotojo padarytų klaidų, kitaip tariant, tai nuo vartotojo priklausomas efektyvumas.

Būtent atsižvelgiant į teorinį ir praktinį veiksmingumą kontracepcija priskiriama labai veiksmingai arba veiksmingai.

Labai veiksmingai kontracepcijai, t. y. neplanuoto pastojimo dažnis iki 1 atvejo iš 1 000 moterų per pirmuosius 12 kontracepcijos mėnesių, priklauso poodinis implantas, hormoninė ar vario gimdos spiralės, injekciniai progestinai. Šių metodų praktinis ir teorinis veiksmingumas sutampa ir nepriklauso nuo vartotojo klaidų.

Sudėtinės kontraceptinės tabletės, geriamieji progestinai, kontraceptinis pleistras, makšties žiedas priklauso veiksmingai kontracepcijai – neplanuoto pastojimo dažnis yra nuo 2 iki 9 atvejų iš 1 000 moterų per pirmus 12 kontracepcijos mėnesių. Šie metodai tampa labai veiksmingais, jei vartojami tinkamai ir nuolat (3 atvejai 1 000). Tačiau paauglėms būdingos dažnos vartojimo klaidos, todėl šie metodai joms tampa mažiau patikimi nei vyresnio amžiaus moterims.

 

Ar galėtumėte plačiau papasakoti apie paauglėms rekomenduojamą kontracepcijos priemonę – gimdos sistemą su levonorgestreliu?

 

Merginoms (nuo 15 iki 20 metų), kurios kreipiasi į ginekologą konsultacijos dėl kontracepcijos, kompensuoti pasirinkta gimdos (intrauterininė) sistema su levonorgestreliu (IUS LNG) 13,5 mg, pavadinimu Fleree, populiariai vadinama „hormonine minispirale“.

Pasirenkant šį metodą, buvo įvertinti svarbiausi kontracepcijos tinkamumo paauglių grupei kriterijai: labai didelis kontraceptinis efektyvumas, metodo idealaus ir realaus vartojimo efektyvumo sutapimas, trumpiausia ilgalaikio metodo veiksmingumo trukmė, metodo saugumas, metodo vietinis hormoninis poveikis – mažiausia įtaka natūraliam merginos hormoniniam ciklui,  metodo rekomendacija jį skirti kaip pirmaeilį pasirinkimą bei farmaekonominė metodo nauda.

Grįžtamoji ilgalaikė kontracepcija, literatūroje dažnai vartojamas sutrumpinimas LARC, priskiriama pačių efektyviausių kontraceptinių priemonių grupei, jai priklauso ir gimdos spiralė su levonorgestreliu. Kontraceptinio poodinio implanto Lietuvoje šiuo metu nėra, todėl jis ir nebuvo svarstytas.

Klinikiniame tyrime NCT014334160 buvo ištirtas LNG IUS 13,5 mg saugumo profilis 12–17 metų paauglėms. Tyrimas patvirtina, jog ir paauglėms tai labai efektyvus kontraceptinis metodas, o saugumo profilis yra toks pat kaip ir vyresnių moterų amžiaus grupėje.

Būtent paauglėms labai svarbu, kad metodo idealus ir realus vartojimo efektyvumas sutaptų. Pagal Trussel atliktą tyrimą, LNG IUS yra labai efektyvus metodas, ir, svarbiausia, jo efektyvumas nepriklauso nuo pamirštos, praleistos išgerti tabletės, t. y. tiek idealus, tiek realus vartojimo būdas sutampa.

LNG IUS 13,5 mg veiksminga 3 metus, bet esant poreikiui gali būti išimta ir anksčiau.

Amerikos pediatrų akademija ir Amerikos akušerių ir ginekologų kolegija rekomenduoja ilgalaikio veikimo grįžtamosios kontracepcijos metodus (LARC) kaip pirmos eilės pasirinkimą paaugliams.

 

Kokios galimos rizikos naudojant šią priemonę?

 

Įdedant spiralę, dubens uždegiminės ligos rizika yra 0–2 proc., kai nėra gimdos kaklelio infekcijos, ir 0–5 proc., kai įterpiama esant nenustatytai infekcijai. Ši rizika įdėjus IUS yra didžiausia per pirmąsias 20 dienų. Ilgalaikis IUS su LNG vartojimas gali sumažinti vėlesnę dubens uždegiminės ligos riziką dėl sutirštėjusių gimdos kaklelio gleivių ir plono endometriumo. Todėl prieš įdedant spiralę lytiškai aktyvios paauglės turėtų būti tikrinamos dėl gonorėjos ir chlamidinės infekcijos. Papildomai reikėtų skatinti nuosekliai ir taisyklingai naudoti prezervatyvus kiekvieno lytinio akto metu.

LNG IUS pagal savo veikimo principą sukuria kontraceptinį poveikį išskirdama levonorgestrelį tiesiai gimdoje, todėl sutirštėja gimdos kaklelio gleivės, slopinamas spermatozoidų judrumas moters lytiniuose takuose, sumažinamas gimdos gleivinės vešėjimas, užslopinamas kiaušialąstės apvaisinimas, bet natūralus menstruacinis ciklas ir ovuliacija išlieka. Hormoninė spiralė aborto nesukelia, nes pastojimas neįvyksta

Vertinant skirtingų kontraceptinių priemonių ekonominę naudą ir efektyvumą, šalys, kuriose veikia kontracepcijos priemonių kompensavimo mechanizmai, pirmenybę teikia ilgalaikės kontracepcijos priemonėms. Visos ilgalaikės kontracepcijos priemonės yra ekonomiškesnės, palyginti su geriamosiomis kontraceptinėmis tabletėmis.

 

Kontracepcija ir su ja susiję klausimai – gana intymūs dalykai. Kaip su paciente turi elgtis ginekologas, kad konsultacija bei pati procedūra būtų subtili ir sklandi?

 

Taip, iš tiesų tai gana subtilūs klausimai, todėl labai svarbu su paciente užmegzti empatišką ryšį. Kalbant apie kontracepciją reikėtų aptarti jos vartojimo galimybes, paaiškinti LNG IUS metodo privalumus ir rizikas, įdėjimo procedūros subtilybes, aptarti nerimą bei skausmo valdymą. Paauglės dažnai nori nedviprasmiškų ir tikslių atsakymų apie pačią procedūrą. Todėl tik gydytojas ginekologas gali padėti suvaldyti nerimą ar galimą skausmą.

Tik dar norisi priminti, jog efektyvios ir saugios kontraceptinės priemonės yra registruotos kaip receptiniai vaistai Lietuvoje, juos rekomenduoti ir išrašyti gali tik gydytojas. Įdėti ilgalaikes kontracepcijos priemones gali tik gydytojas ginekologas.

Ir dar kartą norisi pabrėžti, kad renkantis kontracepcijos priemones, paaugliai turėtų būti supažindinami su LARC metodais, reikėtų skirti pakankamai laiko aptarti hormoninės spiralės savybėms, galimiems šalutiniams poveikiams, procedūros trukmei, skausmo valdymui, atsakyti į visus kylančius klausimus.

 

Kalbėjosi Ramutė Pečeliūnienė

 

© 2006 Visos teisės saugomos.