Prostatos vėžio gydymo rekomendacijos COVID-19 pandemijos metu

2021-10-12

Visuotinė naujojo koronaviruso SARS-CoV-2 pandemija paskatino įvairių klinikinių tyrimų vykdymą. Žinoma, kad šio viruso sukeliama COVID-19 liga dažniau serga vyresnio amžiaus, lėtinėmis ligomis sergantys asmenys, taip pat tie, kurių silpnesnė imuninė sistema. Pirminiuose pandemijos protrūkių epicentruose atliktų tyrimų rezultatai parodė, kad COVID-19 dažniau diagnozuojama onkologinėmis ligomis sergantiems pacientams. Negana to, COVID-19 taip pat greičiau užsikrečia ir sunkesnėmis ligos formomis serga onkologinėmis ligomis sirgę, bet jau išgydyti pacientai ir tie, kuriems taikomas sisteminis vėžio gydymas.

Onkologinių ligonių priežiūros sunkumai

Onkologinių ligonių situaciją pandemijos metu sunkina tai, kad esant būtinybei gydytis ligoninėje arba dažnai lankytis poliklinikoje rizika užsikrėsti COVID-19 reikšmingai padidėja. Todėl tiek gydytojai, tiek ir onkologinėmis ligomis sergantys pacientai susiduria su ta pačia dilema: ar taikant įprastą vėžio gydymą gaunama nauda nėra mažesnė nei galima COVID-19 užsikrėtimo rizikos keliama žala? Kitas svarbus onkologinėmis ligomis sergančių pacientų priežiūros veiksnys, į kurį būtina atsižvelgti gydant ne tik vėžiu, bet ir kitomis ligomis sergančius pacientus, – riboti sveikatos priežiūros įstaigų ištekliai ir būtinybė maksimaliai sumažinti medicinos personalo užsikrėtimo COVID-19 riziką. Todėl pandemijos metu gydymo įstaigose turėtų lankytis tik tie pacientai, kuriems nukėlus onkologinės ligos gydymą grėstų didesnė nepalankių baigčių rizika arba kurių klinikinė būklė yra kritiškai sunki. 

 

Ypatingas dėmesys prostatos vėžiui

    Sveikatos priežiūros ekspertai paskelbė urologinėmis ligomis sergančių pacientų priežiūros pandemijos metu rekomendacijas, kuriose prostatos vėžio gydymui skiriamas ypatingas dėmesys. Prostatos vėžys yra lėtai progresuojanti liga, todėl pandemijos metu, esant galimybei, rekomenduojama nukelti įprastus vizitus atsižvelgiant į reikšmingą šių pacientų mirtingumo padidėjimą užsikrėtus SARS-CoV-2 virusu. 

 

Plačiau skaitykite LIETUVOS GYDYTOJO ŽURNALE EKSPERTŲ REKOMENDACIJOSE, 2021 m.

 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.