Svarbu: viešojoje erdvėje sklindant prieštaringai informacijai, Sveikatos apsaugos ministerija atkreipia dėmesį, kad gydytojai akušeriai ginekologai ragina moteris skiepytis nuo COVID-19 ir tokiu būdu apsaugoti save nuo sunkių ligos pasekmių.

Sėkmingo alerginio rinito gydymo svarba kartu ir astma sergantiems pacientams

2021-05-11

Alerginių kvėpavimo takų ligų paplitimas visame pasaulyje nuolat didėja – alerginiu rinitu serga apie 20 proc. populiacijos [1], o astma – 1–18 proc. populiacijos [2]. Šios ligos yra susijusios su blogesne gyvenimo kokybe, sutrikdytu socialiniu aktyvumu ir kasdiene veikla [3, 4].

Alerginis rinitas yra apibrėžiamas kaip alergeno ir imunoglobulino E (IgE) sukeltas nosies gleivinės uždegimas, kuriam būdingi du ar daugiau šių simptomų: čiaudulys, nosies niežėjimas, rinorėja, nosies užburkimas [5]. Įprastai ši liga diagnozuojama esant tipiniams simptomams ir nustačius įsijautrinimą įkvepiamiesiems alergenams odos dūrio mėginiais ar alergenui specifinio imunoglobulino (Ig) E tyrimu iš kraujo [5, 6].

Astma yra lėtinė uždegiminė kvėpavimo takų liga, kuriai būdingas švokštimas, dusulys, spaudimo jausmas krūtinėje ir kosulys bei padidėjęs kvėpavimo takų jautrumas [2]. Manoma, kad tai yra nevienalytė liga – jai būdingi skirtingi simptomai, išsivystymo mechanizmai, atsakas į gydymą, todėl, siekiant geriau suprasti šią ligą, ji yra skirstoma į fenotipus [7–9]. Vienas dažniausių fenotipų yra alerginė astma. Astma turėtų būti įtariama esant tipiniams ligos simptomams, o diagnozė patikslinama atlikus plaučių funkcijos tyrimus. Alerginės astmos fenotipas patvirtinamas nustačius alergenus, kurie provokuoja simptomus, atlikus odos dūrio mėginius su įkvepiamaisiais alergenais arba specifinio Ig E kiekio kraujo serume tyrimą [2].

Sergant alerginėmis kvėpavimo takų ligomis gleivinėje vyksta ankstyvas ir vėlyvas uždegiminis atsakas. Ankstyvos uždegiminės fazės metu vyksta imunoglobulino (Ig) E sąlygota putliųjų ląstelių degranuliacija, gausiai išsiskiria histaminas ir kitos biologiškai aktyvios medžiagos, o vėlyvos fazės metu dalyvauja eozinofilai, bazofilai ir T limfocitai, daugiausia 2 tipo T limfocitai pagalbininkai (TH2), ir jų išskiriami citokinai interleukinas (IL) 4, IL-5 ir kt. [4]. Alerginio rinito ir astmos metu stebimas ir sisteminis imuninis atsakas, kurį rodo teigiami odos dūrio mėginiai, padidėjęs alergenui specifinių IgE kiekis, padidėjęs bendro IgE ir eozinofilų kiekis kraujyje.

Alerginis rinitas ir alerginė astma net iki 80 proc. pasireiškia kartu, todėl keliama hipotezė, kad tai vienos ligos skirtingi fenotipai („vienų kvėpavimo takų ligos“ teorija) [10, 11]. Mokslinėje literatūroje yra nemažai ryšio tarp viršutinių ir apatinių kvėpavimo takų įrodymų [2]. Astmos paplitimas tarp rinitu sergančių pacientų yra 6 kartus didesnis nei tarp šia liga nesergančių asmenų [12]. Todėl alerginiu rinitu sergančių asmenų visuomet rekomenduojama paklausti, ar jie nejaučia astmai būdingų simptomų [2]. Remiantis Global initiative for asthma (GINA) rekomendacijomis, rinitas yra viena gretutinių patologijų, galinti lemti blogesnę astmos kontrolę, todėl, kai stebimas nepakankamas atsakas į skiriamą gydymą, reikėtų įvertinti, ar alerginis rinitas yra tinkamai kontroliuojamas [2]. Uždegimo mažinimas nosies gleivinėje pacientams, sergantiems alerginiu rinitu kartu su alergine astma, gali turėti teigiamos įtakos apatiniams kvėpavimo takams ir pagerinti astmos baigtis, įskaitant geresnius plaučių funkcijos rodiklius, stacionarinio gydymo dėl astmos poreikio sumažėjimą ir šios ligos paūmėjimų skaičių [13–17].

 

Alerginio rinito gydymo principai

Siekiant sėkmingų alerginių kvėpavimo takų gydymo rezultatų pirmiausia svarbu vengti kontakto su alergenu, kuriam nustatytas įsijautrinimas ir kuris provokuoja simptomus [5]. Medikamentinio alerginio rinito gydymo pasirinkimas priklauso nuo ligos klinikinių požymių sunkumo ir trukmės. Remiantis Allergic rhinitis impact on asthma (ARIA) rekomendacijomis, esant lengvai alerginio rinito eigai pirmiausia rekomenduojami II kartos nesedaciniai antihistamininiai vaistai, o vidutinio sunkumo ar sunkios eigos ligos – vietinio poveikio gliukokortikoidai ar jų derinys su vietinio poveikio antihistamininiais vaistais [5].

Vienas tokių medikamentų yra azelastino ir flutikazono propionato derinys. Šiuo metu tai yra efektyviausias alerginio rinito simptominis gydymas, kurio poveikio pradžia yra itin greita (5 minutės) [18–20]. 2020 m. publikuoti realaus gyvenimo tyrimo, analizavusio azelastino ir flutikazono propionato poveikį astmai, rezultatai [21].

Plačiau skaitykite LIETUVOS GYDYTOJO ŽURNALE 2021 m. NR. 1

 

© 2006 Visos teisės saugomos.