ŠN gydymas ir ARNI vaidmuo pagal naujas 2021 m. EKD širdies nepakankamumo gaires

2021-11-26

Prof. dr. Diana Žaliaduonytė, 

Lietuvos kardiologų draugijos Širdies nepakankamumo darbo grupės vadovė,

LSMU MA Kardiologijos klinika, LSMU Kauno ligoninė, LSMU Kauno klinikos 

 

2021 m. pasirodžiusios naujosios Europos kardiologų draugijos (EKD) širdies nepakankamumo diagnostikos ir gydymo gairės – ilgai lauktas kardiologų bendruomenės dokumentas, kuris paskutinį kartą buvo atnaujintas tik 2016 metais. Pagrindiniai gydymo tikslai tokie patys – sumažinti sergančiųjų mirštamumą ir pagerinti jų prognozę. Naujų kardiologinių vaistų pažanga neaplenkė ir širdies nepakankamumo (ŠN) – net kelios vaistų grupės per pastaruosius metus atėjo ir / ar įsitvirtino gydant pacientus, sergančius lėtiniu  ŠN ir turinčius blogesnę prognozę – t. y. tuos, kurie serga ŠN, kai sumažėjusi kairiojo skilvelio išstūmio frakcija (ŠNsIF). 

 

Esminės gairių naujienos

2021 m. gairės mums pateikia kitokį ŠN gydymo modelį negu iki šiol. Šalia standartinio ir jau daug metų patvirtinto bei žinomo ŠN pakopinio gydymo angiotenziną konvertuojančio fermento inhibitoriais (AKFI) arba angiotenzino II receptorių blokatoriais (ARB), beta adrenoreceptorių blokatoriais (BAB), mineralkortikoidų receptorių blokatoriais (MRB), priklausomai nuo išliekančių ligos simptomų, pateikiamos visai kitokios rekomendacijos: vienoje eilutėje kaip pirmos eilės gydymas yra rekomenduojami visų pagrindinių ŠN gydymui skirtų grupių vaistai, ir kartu net keli naujos kartos vaistai – angiotenzino receptoriaus neprilizino inhibitoriai (ARNI) ir SGLT2 inhibitoriai. 

Taip pat didelis skirtumas, kad pacientui siekiama paskirti gydymą ir jį optimizuoti kuo įmanoma greičiau, žinoma, atidžiai titruojant vaistų dozes, stebint pacientus dėl vaistų šalutinių poveikių, siekiant, kad gydymas būtų kuo saugesnis. 

Plačiau skaitykite LIETUVOS GYDYTOJO ŽURNALE, 2021 m. nr. 8

 

© 2006 Visos teisės saugomos.