Svarbu: viešojoje erdvėje sklindant prieštaringai informacijai, Sveikatos apsaugos ministerija atkreipia dėmesį, kad gydytojai akušeriai ginekologai ragina moteris skiepytis nuo COVID-19 ir tokiu būdu apsaugoti save nuo sunkių ligos pasekmių.

Suaugusių pacientų kepenų ląstelių karcinomos prevencija, diagnostika ir gydymas

2021-04-02

Gyd. rezidentas Egidijus Morkūnas,

doc. dr. Vitalija Petrenkienė,

LSMU MA Gastroenterologijos klinika

 

Kepenų ląstelių karcinoma (KLK) yra dažniausias kepenų navikas – užima penktą vietą pasaulyje pagal sergančiųjų skaičių, antrą vietą – pagal mirčių, susijusiu su onkologinėmis ligomis, skaičių. Šio naviko dažnis didėja su pacientų amžiumi, o daugiausia kepenų ląstelių karcinomos atvejų diagnozuojama septyniasdešimtmečiams.

 

KLK rizikos veiksniai

 

Mažiausiai 80 proc. kepenų ląstelių karcinomos atvejų visame pasaulyje yra lėtinės hepatito B viruso (HBV) arba lėtinės hepatito C viruso (HCV) infekcijos sukelto lėtinio kepenų uždegimo pasekmė. Vyrams, sergantiems lėtine HBV ar HCV infekcija, yra didesnė rizika susirgti KLK nei moterims. Cirozė, nepriklausomai nuo jos etiologijos, 70–90 proc. atvejų tarp KLK sergančių pacientų lemia vėžio diagnozės nustatymą. Cirozė yra pagrindinė stebėsenos indikacija dėl ankstyvos KLK diagnostikos. Gausus alkoholio vartojimas yra labai svarbus KLK etiologinis veiksnys, nes gali sukelti cirozę, o HBV ar HCV dar labiau padidina KLK riziką. Sergantiems nealkoholiniu steatohepatitu (NASH) pacientams liga gali progresuoti į cirozės stadiją, tai taip pat padidina KLK atsiradimo riziką.

Negydoma paveldima hemochromatozė ir kitos retos kepenų ligos (Vilsono liga, alfa-1 antitripsino trūkumas ir kt.) taip pat yra KLK išsivystymo rizikos veiksniai. KLK dažnis tarp pacientų, kuriems diagnozuota nealkoholinė suriebėjusių kepenų liga (angl. non-alcoholic fatty liver disease, NAFLD), nėra žinomas. Kadangi NAFLD gali pereiti į NASH ir šiems pacientams gali išsivystyti cirozė, tad ir NAFLD pacientams yra didesnė rizika susirgti KLK. Metaboliniu sindromu ar su juo susijusiomis ligomis (nutukimu, 2 tipo cukriniu diabetu, NAFLD) sergantys pacientai taip pat priklauso didesnės KLK rizikos grupei.

 

Veiksniai, turintys pakankamai įrodymų, kad didina KLK riziką:

-          lėtinis virusinis hepatitas B;

-          lėtinis virusinis hepatitas C;

-          kepenų cirozė;

-          gausus alkoholio vartojimas;

-          nealkoholinis steatohepatitas (NASH);

-          tam tikros retos būklės (negydoma paveldima hemochromatozė, alfa-1 antitripsino trūkumas, glikogeno kaupimosi liga, porfirija, Vilsono liga).

 

Veiksniai, šiuo metu neturintys pakankamai įrodymų, kad didina KLK riziką:

-          nealkoholinis kepenų suriebėjimas (NAFLD);

-          metabolinis sindromas;

-          nutukimas;

-          2 tipo cukrinis diabetas.

 

Kepenų ląstelių karcinomos atvejų sumažėjo įgyvendinus HBV vakcinacijos programas. Gydymas nukleotidų analogais sumažino KLK riziką pacientams, sergantiems lėtiniu hepatitu B. Lėtinio hepatito C gydymas tiesiogiai veikiančiais antivirusiniais vaistiniais preparatais gali sumažinti KLK riziką pacientams, sergantiems lėtine HCV infekcija.

 

KLK prevencinės priemonės

 

Susijusios su HBV infekcija:

-          naujagimių skiepijimas nuo HBV infekcijos;

-          ankstyva lėtinio hepatito B diagnostika ir gydymas nukleotidų analogais.

 

Susijusios su HCV infekcija:

-          ankstyva lėtinio hepatito C diagnostika ir gydymas tiesiogiai veikiančiais antivirusiniais vaistiniais preparatais.

 

Susijusios su nealkoholiniu steatohepatitu (NASH):

-          gyvenimo būdo pokyčiai: svorio mažinimas, fizinis aktyvumas ir mitybos įpročių keitimas;

-          gerai kontroliuojamos ir gydomos su metaboliniu sindromu susijusios ligos: arterinė hipertenzija, 2 tipo cukrinis diabetas, dislipidemija.

 

Susijusios su bet kurios etiologijos ciroze:

-          pacientams, sergantiems ciroze, kas 6 mėnesius turi būti atliekamas pilvo organų ultragarsinis tyrimas;

 

Susijusios su gausiu alkoholio vartojimu:

-          valstybės lygmeniu įvedamos priemonės (kaina pagrįsta politika, mokesčiai, minimali vieneto kaina, alkoholio prieinamumo ribojimas, rinkodaros ir reklamos ribojimas, politika, pagrįsta pažeidžiamumu dėl amžiaus, – vartojimo apribojimai iki minimalaus amžiaus).

 

Susijusios su retomis kepenų ligomis:

-          ankstyva retų kepenų ligų diagnostika ir gydymas.

 

KLK klinikiniai požymiai

 

Daugelis pacientų specifinių nusiskundimų, susijusių su naujai atsiradusia KLK, neturi. Todėl pacientai, sergantys kepenų ciroze ar esant kitų KLK rizikos veiksnių, reguliariai stebimi, siekiant KLK diagnozuoti kuo anksčiau.

Dalis pacientų, kuriems išsivystė KLK, atvyksta skųsdamiesi kepenų cirozės ir portinės hipertenzijos simptomais. Tuomet pirmą kartą diagnozuojama tiek KLK, tiek kepenų cirozė.

Jau sergantiems bet kokios kilmės kepenų ciroze pacientams, KLK dažnai sukelia ligos dekompensaciją. Todėl tokiems pacientams staiga pablogėjus kepenų funkcijai, atmesti KLK yra viena iš pablogėjimo diferencinės diagnostikos dalių.

 

Nespecifiniai KLK simptomai ir klinikiniai požymiai:

-          gelta;

-          skausmas viršutinėje pilvo dalyje;

-          apetito netekimas;

-          svorio mažėjimas;

-          čiuopiamas darinys viršutinėje pilvo dalyje;

-          su paraneoplastiniu sindromu susiję simptomai: hipoglikemija, eritrocitozė, hiperkalcemija, viduriavimas, odos sutrikimai, karščiavimas.

 

KLK diagnostikos metodai

 

Plačiau skaitykite žurnale „Gastroenterologija ir hepatologija“ 2020 m. Nr. 1.

 

 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.