Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, susirgimų lytiškai plintančiomis infekcijomis (LPI) pernai Lietuvoje užregistruota mažiau, lyginant su užpernai: atitinkamai 459 ir 625 atvejai. 2018 m. didžiausias sergamumas sifiliu ir chlamidioze nustatytas Vilniaus ir Kauno, o sergamumas gonorėja – Tauragės, Telšių ir Kauno apskrityse.

Klinikinių veiksnių ir 20-HETE įtaka cukriniu diabetu sergančių ligonių gydymui antiagregantais po ūminės miokardo išemijos sindromų

2019-05-02

Ieva Eitminavičiūtė1, dr. Nora Kupstytė-Krištaponė1,2,3, dr. Vacis Tatarūnas2

1 Lietuvos sveikatos mokslų universitetas, 2 LSMU Kardiologijos institutas, 3 Respublikinės Šiaulių ligoninės Širdies ir kraujagyslių centras

 

Cukriniu diabetu sergantys ligoniai, gydomi antiagregantais po įvykusio širdies vainikinių arterijų ūminės išemijos sindromo (ŪIS), pasižymi didesniu pakartotinio miokardo infarkto (MI) ar stentų trombozių dažniu nei cukriniu diabetu nesergantys ligoniai. PLATO (angl. Study of Platelet Inhibition and Patient Outcomes) tyrimas, kurio rezultatai publikuoti 2010 metais, parodė, kad naujesnis antiagregantas tikagreloras yra pranašesnis nei klopidogrelis, apsaugant nuo pakartotinių išemijos įvykių persirgusius ŪIS pacientus, nepriklausomai nuo to, ar ligonis serga cukriniu diabetu [1]. Kiti tyrimai taip pat atskleidė, kad pacientų, gydytų senesnės kartos vaistu klopidogreliu, mirtingumas buvo didesnis nei prasugreliu arba tikagreloru gydytų ligonių [2]. Trombocitų agregacijos (aktyvumo) tyrimai parodė, jog klopidogrelį vartojusiems cukriniu diabetu sergantiems pacientams išlieka didesnis trombocitų reaktyvumas nei cukriniu diabetu nesergantiems. Didinama klopidogrelio dozė cukriniu diabetu sergančių pacientų neapsaugo nuo padidėjusio trombocitų reaktyvumo [3]. Nepaisant to, iki šiol Europos kardiologų draugijos (EKD) (angl. ESC, European Society of Cardiology) ūminės išemijos sindromų gydymo gairėse tiek cukriniu diabetu sergantiems, tiek juo nesergantiems ligoniams rekomenduojama taikyti vienodą gydymo strategiją [4, 5].

 

Kraujo gliukozė didina insulino išsiskyrimą iš kasos β ląstelių [6]. Insulinas yra vienintelis žinomas hormonas, kuris mažina gliukozės koncentraciją kraujyje. Sergant 2 tipo cukriniu diabetu vystosi atsparumas insulinui ir organizme išskiriamo insulino nepakanka gliukozės koncentracijai kraujyje sureguliuoti [7]. Visai neseniai nustatytas naujas insulino išsiskyrimo iš kasos β ląstelių mechanizmas. Tunaru ir bendraautorių [8] tyrime nustatyta, kad gliukozė didina 20-hidroksieikozatetraeno rūgšties (20-HETE) sintezę, kuri per FFAR1 (angl. free fatty acid receptor 1) receptorių skatina insulino išsiskyrimą [8]. 20-HETE yra kepenų citochromų P450 gaminamas arachidono rūgšties darinys, didžiąją dalį kurio gamina CYP4A11 ir CYP4F2 fermentai, esantys inkstuose ir kepenyse [9]. 20-HETE iki šiol buvo žinomas kaip arterinę hipertenziją sukeliantis arachidono rūgšties metabolitas (10), kuris taip pat skatina endotelio disfunkciją bei aterosklerozės išsivystymą [11]. Ankstesniuose tyrimuose atskleista, kad CYP4F2 geno variantai gali reikšmingai paveikti antiagregantų efektyvumą, manoma, dėl 20-HETE poveikio [12, 13]. Šiame tyrime siekta nustatyti 20-HETE poveikį trombocitų agregacijai pacientams, sergantiems cukriniu diabetu bei gydomiems antiagregantais tikagreloru arba klopidogreliu po ūminės išemijos sindromo.

 

Tyrimo populiacija

Į tyrimą buvo įtraukti 667 ligoniai, iš kurių 477 (71,5 proc.) buvo vyrai ir 190 (28,5 proc.) – moterys. Ligonių imtis buvo surinkta Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Kardiologijos klinikoje, Kaune (nuo 2013 iki 2017 m.). Visi ligoniai buvo stacionarizuoti dėl ūminės išemijos sindromo (miokardo infarkto ar nestabilios krūtinės anginos). Ligoniams prieš implantuojant stentą pagal Europos kardiologų draugijos gaires [14] buvo paskirtos įsotinamosios antiagregantų dozės: aspirinas (300 mg) ir tikagreloras (180 mg) arba klopidogrelis (300–600 mg) nepriklausomai nuo cukrinio diabeto diagnozės. Ligoniai buvo suskirstyti į keturias grupes, atsižvelgiant į cukrinį diabetą ir paskirtą antitrombocitinį vaistą: 1) cukriniu diabetu sergantys ir vartojantys tikagrelorą bei aspiriną; 2) cukriniu diabetu sergantys ir vartojantys klopidogrelį bei aspiriną; 3) cukriniu diabetu nesergantys ir vartojantys tikagrelorą bei aspiriną; 4) cukriniu diabetu nesergantys ir vartojantys klopidogrelį bei aspiriną.

Visi ligoniai buvo gydomi statinais, angiotenziną konvertuojančio fermento inhibitoriais (arba angiotenzino I receptorių blokatoriais) ir β adrenoblokatoriais. Kraujo mėginiai analizei buvo paimti kitą dieną, praėjus maždaug 24 valandoms po vaistų skyrimo. Trombocitų agregacijos tyrimas buvo atliktas sertifikuotoje Molekulinės kardiologijos laboratorijoje. Trombocitų agregacijos tyrimas atliktas pagal klasikinį Borno metodą naudojant Chrono-Log 490-2D trombocitų agregometrą (Chrono-Log, Havertown, Pensilvanija, JAV). 20-HETE tyrimas atliktas LSMU Farmacinių technologijų institute.

Plačiau apie tai skaitykite „Lietuvos gydytojo žurnalas“ 2018 m. Nr. 8

Nuotraukoje - dr. Nora Kupstytė

 

Nuotraukų galerija

 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.