Seimui pristatytas Medicinos praktikos įstatymo pataisų projektas Nr. XIIIP-4503, kuriuo siekiama sudaryti efektyvias teisines prielaidas gydytojų savanorystės institutui Lietuvoje, įteisinant gydytojų savanoriškos ir neatlyginamos medicinos praktikos galimybę teikiant kompleksinę paliatyviąją pagalbą.

Pristatyta „pirmojo paskyrimo“ vaistų išdavimo tvarka

2019-07-01
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pristatė receptinių vaistų išdavimo, vadinamojo „pirmojo paskyrimo“, pokyčius, kurie įsigalioja nuo šių metų liepos 1 dienos. Buvo patobulinta „pirmojo paskyrimo“ tvarka bei kai kurie reikalavimai vaistinėms.
Pagal naująją tvarką, kai išduodamas pigiausias sąraše esantis vaistas, nustatytas ilgesnis laikotarpis, po kurio pacientui vėl būtų išduodami ekonomiškiausi kompensuojamieji vaistai.
Būtent toks - ekonomiškiausias vaistas - pacientui bus išduodamas jį paskyrus pirmąjį kartą arba po ilgesnio nei 12 mėnesių laikotarpio.
Sutrikus ekonomiškiausio vaisto tiekimui ir vaistinėse neturint galimybių jo užsakyti, pacientams bus išduodamas kitas tokios pačios veikliosios medžiagos ir dozuotės pigiausias vaistas. 
Anot ministro A. Verygos, tokias korekcijas įvesti paskatino pokalbiai su pacientų organizacijomis, vaistininkais ir medikais.
Ministras atkreipė dėmesį, kad vadinamasis „pirmasis paskyrimas“ nėra taikomas nuolat vartojamiems vaistams, todėl lėtinėmis ligomis sergantiems pacientams, kuriems jau yra parinkti tinkami vaistai, naujoji tvarka negalios.
Priminsime, jog „pirmojo paskyrimo“ sistema, įsigaliojusi nuo šių metų kovo 1 dienos, buvo įdiegta remiantis kitų šalių patirtimi siekiant sumažinti pacientų išlaidas vaistams, ir buvo skirta skatinti generinių vaistų vartojimą, taip pat - padidinti konkurenciją tarp vaistų gamintojų, kad jie konkuruotų vaisto kaina bei siektų tapti pigiausiu vaistu kainyne (su tuo pačiu bendriniu pavadinimu).
SAM atstovai informavo, kad tokia praktika kaimyninėje Latvijoje taikoma jau nuo 2012 metų. Tai latviams esą padėjo pigiausių vaistų vartojimą padidinti iki 66 proc. ir paskatino didesnę konkurenciją tarp gamintojų.
Buvo užtikrinta, kad visi tos pačios veikliosios medžiagos, to paties stiprumo ir farmacinės formos generiniai vaistai - tiek pigiausi, tiek brangiausi - yra vienodi, tokios pačios kokybės ir saugumo, o skiriasi tik pagalbinės medžiagos, pakuotė, tablečių spalva, forma.
emedicina.lt inf.
 

© 2006 Visos teisės saugomos.