Europos retomis ligomis sergančių pacientų organizacijų aljanso duomenimis, šiuo metu žinoma daugiau nei 6 tūkst. įvairių retų ligų, kaip virusinės hemoraginės karštligės, Vakarų Nilo karštligė, tuliaremija, leptospirozė, bruceliozė, raupsai, legioneliozė, listeriozė ir kt. Kai kurios iš šių retų infekcinių ligų registruojamos ir Lietuvoje.

Atnaujintos EKD diagnostikos ir gydymo gairės lėtiniu širdies išemijos sindromu sergantiems pacientams

2019-10-08

Europos kardiologų draugija (EKD) paskelbė atnaujintas lėtinio širdies išemijos sindromo diagnostikos ir gydymo gaires. Gairėse rekomenduojama apsvarstyti rivaroksabano 2.5 mg 2k./d. derinyje su maža aspirino doze skyrimą, gydant pacientus, sergančius lėtiniu širdies išemijos sindromu, kuriems galima didelė išeminių įvykių ir maža kraujavimo rizika.

Ligos termino pakeitimas iš stabilios arterijų ligos į lėtinį širdies išemijos sindromą atspindi realybę, kad išemine širdies liga sergantiems pacientams nuolat gresia širdies ir kraujagyslių ligų įvykiai ir insultai.

Kitose Europos kardiologų draugijos paskelbtose cukriniu diabetu sergančių pacientų gydymo gairėse taip pat rekomenduojama apsvarstyti rivaroksabano 2.5 mg 2k./d. derinyje su maža aspirino doze skyrimą pacientams, sergantiems cukriniu diabetu ir periferinių arterijų liga, esant mažai kraujavimo rizikai.

Šios rekomendacijos pagrįstos III fazės klinikinio tyrimo COMPASS duomenimis, kurie parodė, kad vartojant rivaroksabaną 2.5 mg 2k./d. kartu su maža aspirino doze, insulto, miokardo infarkto, širdies ir kraujagyslių ligų įvykių rizika sumažėjo 24 proc., o mirtingumas dėl visų priežasčių sumažėja 18 proc. pacientams, sergantiems vainikine arterijų liga arba periferinių arterijų liga.

III fazės klinikinio tyrimo COMPASS publikacija buvo paskelbta 2017 m. Po to kai tyrimas buvo sustabdytas vieneriais metais anksčiau nei planuota dėl ženklaus veiksmingumo rivaroksabano 2.5 mg 2k./d. kartu su maža aspirino doze grupėje, lyginant su aspirinu 100 mg 1k./d.

 

PP-XAR-LT-0206-1

Taikydami šias rekomendacijas savo klinikinėje praktikoje, suteiksite sustiprintą kraujagyslių apsaugą savo pacientams, kuriems jos reikia labiausiai.

 

Parengta pagal:

Knuuti J et al, Eur Heart J 2019; doi: 10.1093/eurheartj/ehz42

Cosentino F et al, Eur Heart J 2019; doi: 10.1093/eurheartj/ehz486

Eikelboom J.W., Connolly S.J., Bosch J. et al. Rivaroxaban with or without aspirin in stable cardiovascular disease. N Engl J Med. 2017;377(14):1319–30.

Rivaroksabano preparato charakteristikų santrauka: https://www.ema.europa.eu/en/documents/product-information/xarelto-epar-product-information_lt.pdf

 

Specialistai, pastebėję šalutinį poveikį ir (ar) gavę informacijos apie tai, turi pranešti Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt ar kitu būdu, kaip nurodyta jos interneto svetainėje www.vvkt.lt arba registruotojui el. paštu pharmacovigilance.baltic@bayer.com

 

 

© 2006 Visos teisės saugomos.