Šiuo metu vienas pagrindinių pasaulio farmacijos kompanijų uždavinių – kuo greičiau sukurti vaistą nuo koronaviruso infekcijos. Kol jo dar neturime, daugelyje pasaulio šalių taikoma praktika koronaviruso infekciją gydyti vaistais Lopinaviru/Ritonaviru ir Hidroksichlorokvinu. Kol kas šių vaistų Lietuvoje yra užtektinai, nuolat ieškoma kanalų, kur jų gauti daugiau.

Neinvazinė diagnostika

2020-02-04

Doc. dr. Antanas Jankauskas

LSMU MA Radiologijos klinika

Naujosiose Europos kardiologų draugijos (EKD) Lėtinių širdies išemijos sindromų diagnostikos ir gydymo rekomendacijose matome didėjančią neinvazinių funkcinių vaizdinimo metodų bei neinvazinio anatominio vainikinių arterijų vaizdinimo kompiuterinės tomografijos tyrimu vertę lėtinės širdies išemijos diagnostikai. Technologinis progresas didina šių tyrimų diagnostinę vertę ir galimybes, o klinikinių tyrimų duomenys patikslina optimalią jų vietą ir funkciją lėtinės širdies išemijos diagnostikos ir gydymo grandinėje. 

Išlieka bendra tendencija mažesnės prieštestinės rizikos pacientams rekomenduoti vainikinių arterijų kompiuterinės tomografijos (KT) angiografijos tyrimą, pasižymintį ypač didele neigiama prognostine verte, o didesnės rizikos pacientams – funkcinius išemijos tyrimus, kurie taip pat gali patikslinti ir atliekant KT tyrimu anatomiškai nustatytą vidutinio laipsnio spindžio stenozę. Kita vertus, panašu, kad daugėja duomenų apie pridėtinę KT angiografijos vertę patikslinant atliktų funkcinių išemijos tyrimų rezultatus, kada jie yra ribiniai, o tai pasitaiko ne taip jau retai.

 

Individualizuotų sprendimų svarba

Norėčiau pabrėžti, kad neinvazinės diagnostikos srityje naujosios EKD gairės palieka gana plačią erdvę individualiems sprendimams. Tiek funkciniai išemijos vaizdinimo metodai, tiek neinvaziniai anatominių pakitimų vizualizavimo tyrimai turi savo stipriąsias ir silpnąsias puses. Joms įtaką taip pat daro paciento savybės ir aparato, kuriuo atliekamas tyrimas, techniniai duomenys. Todėl tyrimo sėkmė, diagnozės tikslumas tikrai smarkiai priklauso nuo to, kaip siunčiantis gydytojas išmano konkretaus diagnostikos centro technines galimybes, klinikinio darbo patirtį. Taip pat labai svarbios ir paciento savybės, lemiančios tyrimo kokybę. Ypač tai pasakytina apie KT aniografijos tyrimą, kadangi blogai kooperuojantis pacientas, gausi vainikinių arterijų kalcifikacija vis dar yra reikšmingi faktoriai, bloginantys šio tyrimo vaizdų kokybę. Kuo senesnės kartos KT aparatas, tuo labiau šie faktoriai lemia diagnostinį tikslumą. Taip pat svarbiu faktoriumi, bloginančiu KT tyrimo kokybę, vis dar išlieka širdies susitraukimų dažnis. Šiuo parametru siunčiančiam gydytojui ypač verta pasidomėti. Patarčiau pasiteirauti tyrimą atliekančių kolegų, koks yra siektinas optimalus širdies susitraukimų dažnis, kadangi aparatai pasižymi skirtingu vaizdų nuskaitymo greičiu, o širdies susitraukimų dažnį galima reguliuoti. Todėl patartina pacientą paruošti iš anksto šiam tyrimui, jeigu yra polinkis į tachikardiją, nes ne visada pavyksta ženkliai suretinti širdies susitraukimų dažnį be išankstinės premedikacijos.

Saugūs tyrimo metodai

Naujosios EKD gairės yra svarbus dokumentas, apibendrinantis naujausius įrodymus medicinoje, atsižvelgiantis į diagnostikos metodų technologinę pažangą. Neabejotina, kad neinvaziniai vaizdinimo metodai ir toliau stiprins savo pozicijas lėtinės širdies išemijos diagnostikoje. Didėja ne tik jų diagnostinis tikslumas, bet ir saugumas. Medicininių procedūrų apšvita pastaruoju metu nuolat didėjo ir sudarė maždaug pusę bendros iš įvairių šaltinių gaunamos apšvitos. Šiame kontekste kompiuterinės tomografijos, vienos didžiausių medicininės apšvitos šaltinių, apšvita dėl naujos kartos aparatuose įdiegtų vaizdų apdorojimo algoritmų, jautresnių detektorių gerokai sumažinama. Iš savo klinikinės praktikos galiu pasidžiaugti, kad vainikinių arterijų KT angiografijos tyrimą dažnai pavyksta atlikti su mažesne nei 1 mSv apšvita (palyginti: per metus iš natūralių aplinkos šaltinių gauname 3 mSv apšvitą). Džiugu, kad tokie aparatai jau veikia ne vienoje Lietuvos ligoninėje, taip pat ir LSMU Kauno klinikose. Papildomą potencialą dar labiau sumažinti apšvitą suteikia dirbtinio intelekto panaudojimas.

Anatominių ir funkcinių vaizdinimo metodų derinimas ypač vertingas vidutinio laipsnio spindžio stenozių klinikinei reikšmei patikslinti. Šioje klinikinėje situacijoje taip pat daugėja pasirinkimo galimybių. Viena tokių – hibridinis vaizdinimas, kai sujungiami ir apibendrintai pateikiami funkcinių vaizdinimo tyrimų (pavyzdžiui, miokardo perfuzinės scintigrafijos arba magnetinio rezonanso (MR) perfuzijos) bei KT angiografijos duomenys. Funkciniai ir anatominiai duomenys gali būti gauti ir to paties tyrimo metu, pavyzdžiui, atliekant KT miokardo perfuziją ir KT angiografiją. Dar vienas svarbus, vis svaresnę klinikinę vertę įgaunantis stenozės hemodinaminės reikšmės patikslinimo būdas yra KT frakcinio tėkmės rezervo įvertinimas, kuris, naujausių klinikinių tyrimų duomenimis, pasižymi stipria koreliacija su intervencinio frakcinio tėkmės rezervo tyrimo rezultatais. Apskaičiuoti KT frakcinio tėkmės rezervo duomenys leidžia ne tik apsispręsti, ar tikslinga atlikti intervencinę procedūrą, bet ir padeda patikslinti vainikinių arterijų spindžio būklę esant gausiai sienelių kalcifikacijai, kadangi šis faktorius vis dar apsunkina spindžio anatominį vertinimą atliekant KT tyrimą.

Apibendrinant EKD paskelbtas rekomendacijas, džiugu stebėti vis didėjančią pagalbą gydytojui kardiologui pasirenkant lėtinės širdies išemijos diagnostiką ir gydymo taktiką, pagalbą, kurią gali suteikti tobulėjantys neinvaziniai funkciniai ir anatominiai vaizdinimo metodai. Tačiau šis procesas yra abipusis, svarbu atrinkti tinkamą pacientą tinkamam tyrimui, čia reikšmingas individualus siunčiančio gydytojo sprendimas. Ypač pageidautina, kad gydytojas aktyviai dalyvautų ne tik nustatant tyrimo diagnostinę vertę galinčius pabloginti faktorius, bet ir aktyviai optimizuojant koreguojamus faktorius, nes iš esmės tyrimas prasideda ne diagnostiniame kabinete, o jau pacientui atvykus pas savo konsultuojantį kardiologą.

 

 

© 2006 Visos teisės saugomos.