Toksoplazmozė yra viena iš užkrečiamųjų ligų, kuri ypač pavojinga nėščiosioms. Pasak Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) gydytojos epidemiologės Aušros Bartulienės, toksoplazmozė pavojinga nėščiosioms, nes per placentą nuo užsikrėtusios motinos gali užkrėsti vaisius ir dėl to gali išsivystyti įgimta toksoplazmozė.

Atnaujinta informacija apie NVNU vartojimą

2020-03-24

Remiantis ES nacionalinėmis gydymo gairėmis, Europos vaistų agentūros (EVA) pateikta informacija, sveikatos priežiūros specialistams, vadovaujantis patvirtinta informacija apie vaistą, ir toliau rekomenduojama skirti NVNU, ypač uždegimo simptomams malšinti.

Visame pasaulyje šiuo metu stebimas COVID-19 protrūkis. Ne visi potencialūs vaistai prieš šią ligą sukeliantį virusą, kurie tiriami klinikinių tyrimų metu, yra prieinami kai kuriose šalyse [1]. Tačiau nereceptiniai vaistai, kurie galimai pasižymi teigiamu poveikiu prieš šią infekciją, yra labiau prieinami. Vienas tokių vaistų galimai yra naproksenas [1].

COVID-19 sukeliantis virusas yra vienos grandies RNR beta koronavirusas su apvalkalu [1]. Naproksenas yra priešuždegiminis vaistas, kuris pasižymi antivirusinėmis savybėmis prieš A tipo gripo virusą. Naproksenas trukdo nukleoproteinui (NP) prisijungti prie RNR [2]. NP prisijungia prie virusinio RNR genomo ir sąveikauja su polimeraze, kuri yra reikalinga A tipo gripo viruso transkripcijai ir replikacijai [2]. NP seka yra pastovi, todėl NP yra dažnas antivirusinio gydymo taikinys. Eksperimentinis tyrimas su laboratorinėmis pelėmis atskleidė, kad naprokseans sumažino viruso titrą pelių plaučiuose [2]. Šis vaistas taip pat slopina B tipo gripo viruso replikaciją in vitro ir in vivo [3]. Tyrimas su laboratorinėmis pelėmis atskleidė, kad naprokseno antivirusinis aktyvumas prieš B tipo gripo virusą yra didesnis nei neuraminidazės inhibitoriaus oseltamiviro [3]. Be to, B tipo gripo viruso NP pasižymi didesniu afinitetu naproksenui nei A tipo gripo viruso NP [3].

Žinant, kad COVID-19 sukeliantis virusas yra vienos grandies RNR virusas, o naproksenas pasižymi antivirusiniu poveikiu dėl NP prisijungimo prie RNR slopinimo A ir B tipo gripo virusų replikacijos proceso metu, naprokseno vartojimas galimai galėtų slopinti ir naująjį koronavirusą [1].

Šiuo metu mokslinėje literatūroje nėra pakankamai duomenų apie naprokseno poveikį COVID-19 sukeliančiam virusui, tačiau gydytojai galėtų svarstyti apie galimybę skirti naprokseną COVID-19 sergantiems pacientams, kuriems stebimi sunkesni ligos simptomai [1]. Šio vaisto efektyvumą galėtų įrodyti eksperimentiniai ir klinikiniai tyrimai.

Naujausi  EMA pranešimai sako, kad prieš pradedant pacientams, sergantiems COVID-19, skirti gydymą karščiavimui ar skausmui malšinti, pacientai ir sveikatos priežiūros specialistai turėtų apsvarstyti visas kitas galimas gydymo galimybes, taip pat ir paracetamolį bei NVNU. Kiekvienas vaistas yra naudingas ir gali sukelti riziką, o tai ir atsispindi vaistinio preparato informaciniuose dokumentuose. Į šią informaciją būtina atsižvelgti kartu vadovaujantis ES nacionalinėmis gydymo gairėmis (4).

Remiantis ES nacionalinėmis gydymo gairėmis, EVA pateiktomis rekomendacijomis, pacientams uždegimo ir karščiavimo simptomams malšinti rekomenduojama ir toliau skirti NVNU. Šie vaistai turi būti vartojami kuo trumpesnį laiką mažiausiomis veiksmingomis dozėmis (5).

 

Literatūra

1. Kickbusch I, Leung G. Response to the emerging novel coronavirus outbreak. BMJ. 2020 Jan 31;368:m406.

2. Lejal, N., Tarus, B., Bouguyon, E., et al. Structure-based discovery of the novel antiviral properties of naproxen against the nucleoprotein of influenza A virus. Antimicrob Agents Chemother 57, 2231–2242 (2013). https://doi.org/10.1128/AAC.02335-12

3. Zheng, W., Wenhui, F., Shuang, Z. al. Naproxen exhibits broad anti-influenza virus activity in mice by impeding viral nucleoprotein nuclear export. Cell reports 27, 1875-1885 (2019). https://doi.org/10.1016/j.celrep.2019.04.053

4. https://www.ema.europa.eu/en/news/ema-gives-advice-use-non-steroidal-anti-inflammatories-covid-19

5.  https://www.vvkt.lt/index.php?1062285553

 

 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.