Higienos instituto Sveikatos informacijos centras išleido periodinį sveikatos statistikos leidinį „Lietuvos gyventojų sveikata ir sveikatos priežiūros įstaigų veikla 2019 m. (išankstiniai duomenys)”. Jame pateikiami pagrindiniai išankstiniai praėjusių metų Lietuvos gyventojų sveikatos ir svesiatos priežiūros įstaigų veiklos rodikliai.

JAV pradėtas klinikinis tyrimas, vertinantis naprokseno efektyvumą gydant pacientus, sergančius COVID-19

2020-04-07

Pasaulyje stebint koronavirusų sukeltos ligos 2019 (COVID-19) protrūkį atsiranda didelis poreikis ieškoti galimų šios infekcijos gydymo būdų [2]. 2020 m. kovo mėnesį pradėtas naujas klinikinis tyrimas, kuriame bus tiriamas naprokseno efektyvumas skiriant jį kartu su įprastu gydymu COVID-19 sergantiems pacientams. Tyrimą planuojama baigti 2021 birželio mėnesį.

 

COVID-19 yra sąlygota SARS-CoV-2 infekcijos. Šios ligos metu stebimas padidėjęs uždegiminis atsakas, todėl, manoma, kad uždegimą slopinantis gydymas, skiriamas kartu su priešvirusiniais vaistais, gali turėti teigiamos įtakos sunkiai sergantiems pacientams. Priešvirusinių ir uždegimą slopinančių vaistų derinys gali sumažinti respiracinio distreso simptomus, sukeltus COVID-19. Dėl dvigubo poveikio gali būti stebimas teigiamas efektas sunkiai sergantiems pacientams bei sumažėti virusų dauginimasis ir plitimas.

Įrodyta, kad naproksenas yra uždegimą malšinantis vaistas, kuris neselektyviai slopina ciklooksigenazę 2 ir A tipo gripo viruso nukleoproteiną (NP). Koronaviruso NP yra panašus į gripo viruso NP, nes geba susijungti su genomo RNR formuodamas oligomerus. Įrodyta, kad naproksenas prisijungia prie A tipo gripo viruso NP elektrostatine ir hidrofobine sąveika. Naprokseno jungimasis su NP ženkliai sumažina viruso transkripciją ir replikaciją. Taigi, naproksenas gali turėti potencialias antivirusines savybes ir prieš SARS-CoV-2 dėl jo poveikio NP struktūrai [3,4].

Neseniai atliktas klinikinis tyrimas parodė, kad klaritromicino, naprokseno ir oseltamiviro derinys sumažino pacientų, gydytų ligoninėje dėl H3N2 gripo, mirštamumą. Atliktas tyrimas parodė, kad sunkia COVID-19 forma sergantiems pacientams stebimas netinkamas uždegiminis atsakas – intensyvios terapijos skyriuje gydytiems pacientams kraujo plazmoje nustatytas labai padidėjęs interleukinų IL-2, IL-7, IL-10, granuliocitų kolonijas stimuliuojančio faktoriaus, tumoro nekrozės faktoriaus alfa ir kitų citokinų kiekis, palyginus su pacientais, negydytais intensyvios terapijos skyriuje. Manoma, kad naproksenas, pasižymintis bendru priešuždegiminiu poveikiu ir plataus spektro antivirusiniu aktyvumu, galėtų padėti sumažinti sunkių kvėpavimo takų komplikacijų dažnį ir mirtingumą, susijusį su COVID-19.

Todėl pradėtas trečios fazės intervencinis tyrimas, kurio metu dalis pacientų, sergančių COVID-19, bus gydomi naproksenu 250 mg du kartus per dieną kartu su įprastiniu gydymu. Pacientams taip pat bus skiriamas lansoprazolas 30 mg kasdien virškinimo trakto nepageidaujamų reiškinių profilaktikai. Kita dalis pacientų gaus tik įprastinį gydymą. Į tyrimą bus įtraukti 18 metų ir vyresni COVID-19 sergantys pacientai, kuriems diagnozuota pneumonija ir kurių PaO2/FiO2 < 300 mm Hg ar SpO2 < 93%, arba tie, kuriems bus reikalingas papildomas deguonies skyrimas, kad SpO2 būtų palaikytas 94-98% ribose, arba plaučių infiltratai > 50%. Planuojama, kad tyrime dalyvaus 584 tiriamieji. Pirminis vertinimo kriterijus yra mirštamumo dėl visų priežasčių 30-ą dieną rodiklis. Taip pat bus vertinamas išgyventų dienų be mechaninės plaučių ventiliacijos skaičius, bendras išgyventų dienų skaičius, išgyventų dienų skaičius išleidus iš ligoninės, nuoseklaus organų nepakankamumo vertinimo (SOFA) balo pokytis ir laikas, iki kada nebus aptikta viruso nosiaryklėje. Tikimasi, kad šis tyrimas bus svarbus COVID-19 gydymo taktikai [1].

 

Literatūra:

 

  1. Efficacy of Addition of Naproxen in the Treatment of Critically Ill Patients Hospitalized for COVID-19 Infection (ENACOVID); https://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT04325633
  2. Kickbusch I, Leung G. Response to the emerging novel coronavirus outbreak. BMJ. 2020 Jan 31;368:m406.
  3. Lejal N., Tarus B., Bouguyon E., et al. Structure-based discovery of the novel antiviral properties of naproxen against the nucleoprotein of influenza A virus. Antimicrob Agents Chemother 57, 2231–2242 (2013); https://doi.org/10.1128/AAC.02335-12
  4. Zheng W., Wenhui F., Shuang Z. al. Naproxen exhibits broad anti-influenza virus activity in mice by impeding viral nucleoprotein nuclear export. Cell reports 27, 1875-1885 (2019); https://doi.org/10.1016/j.celrep.2019.04.053

 

 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.