Pradėjo veikti nauja ligonių kasų interneto svetainė www.ligoniukasa.lrv.lt, kurioje lankytojams pateikiama išsami informacija apie privalomąjį sveikatos draudimą ir visus su juo susijusius klausimus. Svetainė veikia portale „Mano Vyriausybė“.

Lėtinio pooperacinio skausmo profilaktika

2021-03-23

Tarptautinė skausmo studijų asociacija

 

Įvadas

Lėtinio skausmo, atsirandančio po chirurginės procedūros, svarba pripažinta jau po pirmojo Macrae atvejo aprašymo prieš 20 metų [19]. Kasmet operuojama beveik 40 milijonų žmonių, vienam iš 10-ies jų išsivysto lėtinio pooperacinio skausmo sindromas (angl. chronic postsurgical pain, CPSP), o vienas iš 100 kenčia sunkius CPSP simptomus, kurie blogina gyvenimo kokybę [1]. 35 proc. iš 57 proc. pacientų, patyrusių CPSP, juntamas skausmas turi neuropatinį komponentą, kuris padidina skausmo intensyvumą ir labai kenkia gyvenimo kokybei [2].

Skausmo perėjimas iš ūminio į lėtinį yra sudėtingas procesas, apimantis kelis tarpusavyje susijusius biopsichosocialinius mechanizmus [3]. Pagrindinis skausmo gydymo tikslas – užkirsti kelią lėtiniam skausmui, todėl skiriami vaistai turi turėti uždegimą slopinančių savybių, galinčių modifikuoti citokinų išsiskyrimą iš periferinių imuninių ląstelių ir centrinių glialinių ląstelių [21]. Kadangi ūminio pooperacinio skausmo trukmė ir intensyvumas buvo laikomi pagrindiniais CPSP rizikos veiksniais, dažniausiai visas dėmesys buvo sutelkiamas į jų kontrolę, kaip pagrindinę CPSP profilaktikos taktiką [5].

 

Lėtinio pooperacinio skausmo profilaktika

Operacija yra vienas iš dažniausių lėtinio skausmo išsivystymo rizikos veiksnių, be to, pacientai dažniausiai operuojami planiškai, todėl profilaktines priemones galima nesunkiai pradėti taikyti iš anksto. Daugumoje klinikinių studijų buvo tiriamas skausmą malšinančių vaistų poveikis (arba regioninės nejautros poveikis) iš karto po operacijos ar likus labai nedaug laiko iki jos. Tačiau remiantis tokių studijų duomenimis, negalima daryti išvadų apie nuoseklų CPSP rizikos mažinimą [6]. Kitas svarbus ribojantis šių tyrimų veiksnys – visų pacientų gydymas tuo pačiu metodu, neatsižvelgiant į jų individualius ypatumus. Išskyrus tik didelę lėtinio skausmo išsivystymo riziką turinčius pacientus būtų galima nustatyti reikšmingas galimas skausmo profilaktikos priemones.

 

Plačiau skaitykite žurnale „Skausmo medicina“ Nr. 1 (45), 2020Nr. 1 (46), 2021.

 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.