Svarbu: viešojoje erdvėje sklindant prieštaringai informacijai, Sveikatos apsaugos ministerija atkreipia dėmesį, kad gydytojai akušeriai ginekologai ragina moteris skiepytis nuo COVID-19 ir tokiu būdu apsaugoti save nuo sunkių ligos pasekmių.

2018–2020 metų Europos kardiologų draugijos gairės

2021-05-25

Prof. dr. Jelena Čelutkienė, 

Lietuvos kardiologų draugijos prezidentė

 

Pagrindinis Lietuvos kardiologų draugijos (LKD) edukacinės veiklos uždavinys – skleisti išverstas ir adaptuotas Europos kardiologų draugijos (EKD) gaires. Naujoje LKD valdyboje Nacionalinių ir EKD gairių komitetui vadovauja prof. Raimondas Kubilius; 25 LKD valdybos nariai ir kiti LKD ekspertai talkina gairių vertimui ir redakcijai pagal savo subspecializaciją. Aukščiausio lygio ekspertinės žinios ir asmeninė klinikinė patirtis būtini teisingam rekomendacijų formulavimui, klasių ir įrodymų lygmens suvokimui ir mokslinių tyrimų kokybės interpretavimui bei įsivaizdavimui, į kokius klausimus atsakymų dar nėra. Svarbu žinoti, kad EKD gairės kuriamos laikantis labai griežtų etikos ir metodologinių taisyklių, kad būtų išvengta galimo šališkumo ir komercinių interesų įtakos. Gairių parengimas nuo pirmojo juodraščio, tolesnių visų ekspertų diskusijų ir balsavimo iki kitų dviejų revizijos raundų (komentuoja apie 100 recenzentų) ir galutinės publikacijos trunka ne mažiau nei dvejus metus. Rezultatas – puikūs, išsamūs dokumentai, kuriuos vis dėlto visus nėra lengva perskaityti net kiekvienam kardiologui, tuo labiau kiekvienam šeimos gydytojui. Todėl LKD ekspertai Jūsų dėmesiui, mieli kolegos, atrenka svarbiausias klinikinei praktikai žinutes ir pagalbos įrankius. 

Gausėjanti pacientų grupė, apie kurią kalbama šiame gairių rinkinyje, – asmenys, sergantys prieširdžių virpėjimu. Idiopatinio prieširdžių virpėjimo nebeliko (kaip nėra ir idiopatinio širdies nepakankamumo) – dabar rekomenduojama visada įvertinti morfologinį substratą, susijusį su pagrindiniu, kartais neatpažintu susirgimu, ir tradicinius širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksnius. Praktikoje nepakanka dėmesio ir šio ritmo sutrikimo komplikacijai – širdies nepakankamumui, neretai būna gydomas vien prieširdžių virpėjimas, paliekant nekoreguojamą širdies ertmių slėgio ir tūrio perkrovą, susijusią su neurohormonine aktyvacija. Dar viena klaida – ūminio prieširdžių virpėjimo epizodo metu nepastebėti II tipo miokardo infarkto (tinkama strategija – laikytis diagnostinių troponino tyrimų algoritmų, kartojant testą po 1, 2 ar 3 valandų).

Plačiau skaitykite LIETUVOS GYDYTOJO ŽURNALE - EKSPERTŲ REKOMENDACIJOSE, 2021 m. Nr. 2

 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.