Svarbu: viešojoje erdvėje sklindant prieštaringai informacijai, Sveikatos apsaugos ministerija atkreipia dėmesį, kad gydytojai akušeriai ginekologai ragina moteris skiepytis nuo COVID-19 ir tokiu būdu apsaugoti save nuo sunkių ligos pasekmių.

Atnaujintų Intersticinių plaučių ligų diagnostikos ir gydymo rekomendacijų santrauka

2021-06-01

2020 metais parengtas ir paskelbtas Intersticinių plaučių ligų (IPL) diagnostikos ir gydymo rekomendacijų antrasis papildytas leidimas. Šiose rekomendacijose pateikiama naujausia informacija apie IPL diagnostikos ir diferencinės diagnostikos metodus bei gydymą. Leidinys gausiai iliustruotas knygos autorių tirtų ir gydomų ligonių krūtinės ląstos radiologinių, plaučių funkcijų tyrimų paveikslais, originaliais diagnostikos algoritmais. Šios rekomendacijos bus naudingos įvairių sričių gydytojams ir medicinos studentams. Išspausdinta šių rekomendacijų knyga ir sukurta elektroninė jos versija. Artimiausiu metu elektroninė rekomendacijų versija bus laisvai prieinama minėtų draugijų tinklapiuose. Pateikiame ištrauką iš rekomendacijų.

 

Įvadas

Viena sudėtingiausių situacijų pulmonologų, radiologų, patologų bei kitų specialybių gydytojų klinikinėje praktikoje – rentgenogramose ar kompiuterinėse tomogramose (KT) pastebėta diseminacija ir difuziniai intersticiniai plaučių pokyčiai. Jie būdingi daugeliui (nuo 100 iki 200) plaučių ir kitų organų bei sistemų ligų, kurių priežastys, eiga, gydymas ir prognozė labai skiriasi. Nors šios ligos skirtingos, dėl savo radiologinės išraiškos jos grupuojamos kartu.

Diseminacija ir difuziniais plaučių pokyčiais pasireiškiančios ligos vadinamos intersticinėmis plaučių ligomis (IPL). Intersticinėmis šios ligos vadinamos dėl to, kad sergant dauguma jų pažeidžiamas plaučių intersticinis (t. y. aplink alveoles esantis tarpląstelinis) audinys. Plaučių intersticinį audinį sudaro negausios elastinės ir kolageno skaidulos, fibroblastus primenančios intersticinės ląstelės, lygiųjų raumenų ląstelės, putliosios ląstelės ir kartais limfocitai ir monocitai. Dažnai pažeidimas pirmiausia apima alveolių epitelį, kapiliarų endotelį, perivaskulinį ir perilimfinį audinį. Tačiau daugeliui IPL būdingi ir alveolių spindžio pokyčiai. Todėl IPL kartais vadinamos difuzinėmis plaučių ligomis, difuzinėmis intersticinėmis, difuzinėmis parenchiminėmis plaučių ligomis.

 

Plačiau skaitykite LIETUVOS GYDYTOJO ŽURNALE EKSPERTŲ REKOMENDACIJOSE, 2020-2021 m.

freepik.com nuotrauka

 

© 2006 Visos teisės saugomos.