Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC), remiantis Europos ligų prevencijos ir kontrolės (ELPKC) centro duomenimis, informuoja, kad Prancūzijoje (Var departamente, Hyères mieste) užregistruotas vietinis Zikos virusinės infekcijos atvejis. Siekiant išsiaiškinti užsikrėtimo aplinkybes šiuo metu šalyje vykdomi detalesni tyrimai.

Valgymo sutrikimai šeimos gydytojų klinikinėje praktikoje

2019-05-13

Brigita Baks

Vilniaus psichikos sveikatos centro Universitetinis valgymo sutrikimų centras

 

Valgymo sutrikimai (VS) – tai ne gyvenimo būdas ar per toli pažengusi, neapskaičiuota dieta. Tai sunki psichikos liga. Valgymo sutrikimai sutrikdo visas organizmo sistemas ir ženkliai didina mirtingumą. Mirtingumas sergant valgymo sutrikimais didžiausias tarp visų psichikos ligų, jis 12 kartų didesnis nei tų kurie neturi VS. Todėl BPG vaidmuo ypač svarbus atpažįstant ir pradedant gydymą. Daugeliui žmonių, sergančių VS, svarbus pirmasis jų bandymas kreiptis pagalbos – koks bus specialisto požiūris ir atsakas. Jei pirmasis pagalbos ieškojimas yra teigiama patirtis, asmuo labiau linkęs sėkmingai įsitraukti į gydymą ateityje.

 

Diagnostikos svarba

Ankstyva intervencija priklauso nuo ankstyvo simptomų nustatymo. Nors praktikoje nuo pirmųjų VS simptomų iki pirmojo gydymo pradžios praeina vidutiniškai maždaug 4 metai, kartais gali būti 10 ar daugiau metų.

Ankstyvas VS nustatymas yra labai svarbus sėkmingiems gydymo rezultatams. Mažiau nei 1,5–3 metus prasirgus VS dažnai greitai reaguoja į palyginti trumpalaikį gydymą. Deja, dėl neigimo, sąmoningo slėpimo VS nėra diagnozuojami, kol neatsiranda rimtų komplikacijų.

 

Rizikos grupės

 

Valgymo sutrikimais serga ir vyrai, ir moterys; vaikai, paaugliai, suaugusieji ir vyresni suaugusieji visose socialinėse ir ekonominėse grupėse. Tačiau yra keletas didelės rizikos grupių, kurias reikėtų vertinti atidžiau, tai:

  • Paaugliai: Didžiausias valgymo sutrikimų atsiradimo laikotarpis yra nuo 12 iki 25 metų amžiaus, vidutinis amžius – apie 18 metų.
  • Moterys, ypač per pagrindinius pereinamuosius laikotarpius: nuo paauglystės iki suaugusiųjų gyvenimo, nėštumo ir menopauzės, turinčios didelį svorį, patyčių dėl svorio patirtį ir depresijos istoriją.
  • Moterys, sergančios policistinių kiaušidžių sindromu arba cukriniu diabetu: cukriniu diabetu sergantiems paaugliams gali pasireikšti 2,4 karto didesnė rizika susirgti VS, ypač bulimija ir persivalgymais, nei jų bendraamžiams, nesergantiems cukriniu diabetu. Policistinių kiaušidžių sindromas yra susijęs su kūno nepasitenkinimu ir valgymo sutrikimais.
  • Sportininkai, šokėjai, pramogų verslo atstovai, kur ypatingas dėmesys tenka kūno formai, išvaizdai.
  • Žmonės, turintys šeimos anamnezėje mitybos sutrikimų: Yra įrodymų, kad VS turi genetinį pagrindą, o žmonės, turintys šeimos narių su mitybos sutrikimais, gali turėti didesnę riziką juo susirgti.
  • Žmonės, ieškantys pagalbos dėl svorio metimo.

 

Vidutinėje BPG apylinkėje iš 2000 pacientų, tikėtina, kad 1–2 pacientai bus sergantys anoreksija, 18 sergančių bulimija pacientų ir iki 10 proc. – persivalgymo sutrikimais.

Pagal Lietuvoje naudojamą TLK-10 yra 3 pagrindiniai VS tipai : nervinė anoreksija, bulimija ir persivalgymo sutrikimas (bei atipinės formos).

 

Valgymo sutrikimų diagnostikos kriterijai

 

Nervinė anoreksija:

• mažiausiai 15 proc. mažesnis nei tikėtinas asmens svoris, t. y. BMI ≤17,5 (svoris kilogramais, padalytas iš ūgio metrais kvadratu);

• liguista „riebalų baimė“;

• iškreiptas kūno vaizdas/savivertė, susijusi su svoriu ir figūra;

• sąmoningai sumažina ir palaiko mažą svorį vengiant maisto, vemiant, perdėtai sportuojant, vartojant apetitą slopinančius vaistus, diuretikus, laisvinamuosius;

• paprastai pasireiškia įvairaus sunkumo mitybos nepakankamumas kartu su antriniais endokrininiais ir metaboliniais pokyčiais bei kūno funkcionavimo sutrikimais.

 

Nervinė bulimija

  • Tai sindromas, pasireiškiantis besikartojančiais nekontroliuojamais persivalgymo priepuoliais ir perdėtu susirūpinimu kūno svoriu.
  • Pasikartojantis kompensacinis elgesys, kad būtų išvengta svorio padidėjimo, pvz., sukeltas vėmimas, piktnaudžiavimas vidurius laisvinančiais medikamentais, diuretikais, apetitą slopinančiais vaistais, perdėtai sportuojant.
  • Šis sutrikimas turi daug bendrų psichologinių požymių su nervine anoreksija, kartu ir perdėtą susirūpinimą kūno išvaizda ir svoriu. Pasikartojantis vėmimas dažnai sutrikdo organizmo elektrolitų balansą ir sukelia įvairias somatines komplikacijas. Dažnai, tačiau ne visada, esama duomenų apie anksčiau buvusią nervinę anoreksiją, po kurios iki bulimijos atsiradimo praeina nuo kelių mėnesių iki kelerių metų.

 

Persivalgymo sutrikimas

• Persivalgymo epizodai dideliais maisto kiekiais per gana trumpą laikotarpį (binges), kai asmuo jaučiasi prarandantis kontrolę, ką ir kiek valgo.

Plačiau apie tai skaitykite „Lietuvos gydytojo žurnalas“. 2019 Nr. 1

 

 

© 2006 Visos teisės saugomos.