Švelnėjant karantino sąlygoms, nuo birželio 1-osios gyventojams vėl duris atvėrė ligonių kasų gyventojų aptarnavimo skyriai. Paslaugos juose teikiamos tik su išankstine registracija, atvykus be jos, – gyventojai gali būti įleidžiami, jei tuo metu nebus kitų klientų.

Švedija uždraudė pardavinėti nereceptinės formos diklofenaką

2019-11-08

Jau nuo kitos vasaros Švedijoje nebebus galima nusipirkti įprastų nereceptinių geriamųjų skausmą mažinančių vaistų dėl galimo jų kardiotoksinio poveikio.

Diklofenakas yra nesteroidinis vaistas nuo uždegimo (NVNU), vartojamas skausmui ir uždegimui mažinti. Jis yra pagrindinė veiklioji medžiaga tokių įprastai vartojamų vaistų nuo skausmo sudėtyje, kaip Voltaren, Ignorin, Eze. Vien praeitais metais Švedijoje parduota apie 4 tonos diklofenako preparatų, įskaitant geriamąsias, purškiamąsias, tepamąsias ir kitas vaisto formas.

Tačiau nuo 2020-ųjų birželio 1-osios Švedijoje visos diklofenako tabletės ir kapsulės bus parduodamos tik su gydytojo receptu. Šis sprendimas Švedijoje priimtas po didelio klinikinio tyrimo, atlikto 2018-aisiais, kurio metu įrodyta, kad net ir vartojamos palyginti nedidelės diklofenako dozės (mažiau nei 100 mg per parą) yra susijusios su padidėjusia prieširdžių virpėjimo, insulto, širdies nepakankamumo, infarkto ir mirties nuo širdies ir kraujagyslių ligų rizika. Atlikta studija patvirtino anksčiau žinomą teoriją, kad diklofenakas padidina širdies ir kraujagyslių ligų riziką net ir vartojamas nedidelėmis dozėmis ir trumpą laiką. Diklofenako priskyrimas receptiniams vaistams reikšmingai padidins pacientų saugumą, nes prieš paskirdami vaistą gydytojai galės informuoti ligonius apie galimą riziką bei atlikti bendrą širdies ir kraujagyslių ligų rizikos įvertinimą.

Pastaraisiais metais diklofenako vartojimas buvo viena iš pagrindinių diskusijų temų visoje Europos Sąjungoje, ir visos valstybės narės sutiko, kad šio preparato pardavimo tvarka turi būti peržiūrėta.

Šiuo metu diklofenakas kaip receptinis preparatas parduodamas maždaug trečdalyje Europos valstybių. Uždraudus nereceptinio diklofenako pardavimą Švedijoje asmenims, besiskundžiantiems skausmu ir pageidaujantiems gydytis nereceptiniais preparatais, vietoje jo patariama vartoti paracetamolį, ibuprofeną ar naprokseną, tačiau jei skausmas stiprėja ar tampa ilgalaikiu, visais atvejais rekomenduojama kreiptis į gydytoją. Negeriamųjų formų diklofenako preparatų ryšio su širdies ir kraujagyslių ligomis šiuo metu nėra nustatyta, todėl Švedijoje jie ir toliau bus parduodami be gydytojo išrašyto recepto.

Parengė gyd. J. Kemėšienė

 

                                                                                                                                    

 

© 2006 Visos teisės saugomos.