Apie oftalmologijai skiriamus PSDF biudžeto pinigus ir kitas oftalmologams svarbias aktualijas...

2017-09-21

Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) ir Valstybinės ligonių kasos prie SAM atstovai pateikė atsakymus į „Lietuvos oftalmologijos“ žurnalo klausimus šalies gydytojams oftalmologams aktualia tematika. Siūlome su jais susipažinti.

 

Kokia PSDF biudžeto dalis atitenka oftalmologijai – apmokant už ambulatorines ir stacionarines paslaugas, kompensuojant naujausius vaistus akių ligoms gydyti, medicinos įstaigoms apsirūpinant reikiamomis inovatyviomis medicinos priemonėmis ir pan.

Visiems Lietuvoje apdraustiems privalomuoju sveikatos draudimu pacientams – tiek vaikams, tiek suaugusiesiems – Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis apmokamos medicininės paslaugos teikiamos gydymo įstaigose, sudariusiose sutartis su ligonių kasomis dėl paslaugų teikimo ir apmokėjimo. Už PSDF lėšomis apmokamas paslaugas pacientams mokėti nereikia – gydymo įstaigoms sumoka ligonių kasos. Akių ligomis sergantiems pacientams prieinamas gydymas tiek ambulatoriškai, tiek stacionare. Be to, didžiąją dalį gydytojo paskirtų ir išrašytų kompensuojamųjų vaistų pacientai įsigyja vaistinėse, paprastai arba visiškai nemokėdami papildomai, arba primokėdami paciento priemoką, kuri neretai priklauso nuo paciento pasirinkimo. Už vaistus, medicinos pagalbos priemones, kurie yra skiriami gydant pacientą ligoninėje, jam mokėti taip pat nereikia, nes reikalingus vaistus arba perka ligonių kasos ir paskirsto juos ligoninėms, arba ligoninės įsigyja pačios, o jų kaina įskaičiuojama į paslaugos kainą. 2016 metais buvo suteikta beveik 629 tūkst. oftalmologų ir vaikų oftalmologų konsultacijų, už kurias sumokėta beveik 9,6 mln. eurų. Už kompensuojamuosius vaistus, skirtus akių ligoms gydyti, sumokėta 5,1 mln. eurų.

 

Koks yra lietuviškas vaistų krepšelis oftalmologinėms ligoms gydyti? Ar galėtumėte jį palyginti su kitų ES šalių tokiu pat krepšeliu? Kuo lietuviškasis kitoks?

Lietuvoje yra kompensuojami vaistai nuo pagrindinių aklumą sukeliančių ligų – glaukomos, amžinės geltonosios dėmės degeneracijos (AGDD), taip pat žmonėms yra nemokami kokybiški sulankstomi intraokuliniai lęšiai kataraktos operacijoms, o už Premium klasės lęšius reikia primokėti. Iš dalies išspręsti klausimai dėl kitų aklumu gręsiančių ligų – diabetinei makulopatijai ir tinklainės venos nepraeinamumo sukeltam geltonosios dėmės paburkimui gydyti kompensuojami vienos grupės vaistai – kraujagyslių endotelio augimo faktoriaus (KEAF) inhibitoriai.

 

Nuo šių metų liepos 1 dienos patvirtintas naujas Kompensuojamųjų vaistų kainynas. Kokie pokyčiai jame buvo padaryti, susiję su vaistų, skirtų akių ligoms gydyti, kompensavimu?

Griežtesni išlikimo kainyne reikalavimai buvo taikomi tik patento nesaugomiems vaistams, kurių grupę sudaro trijų ir daugiau gamintojų gaminami vaistai, t. y. vaistų grupėse, kur pacientas turi net keletą pasirinkimų. Patento saugomiems, biologiniams bei biologiškai panašiems vaistams šis reikalavimas nebuvo taikomas. Pagal naująją tvarką į Kompensuojamų vaistų kainyną pateko visi vaistai iš paminėtų grupių, kuriems vaistų gamintojai sumažino kainas iki nustatyto reikalavimo, kad kainos nebūtų didesnės nei 10 proc. negu kitose referencinėse šalyse.

Dabar kainyne, įsigaliojus kainyno papildymui, yra 2002 vaistiniai preparatai. Į kainyną įtraukta 110 naujų vaistų. 159 vaistai į kainyną nepateko, nes gamintojai nesutiko sumažinti jų kainų iki reikalaujamos ribos. Taip pat apie 150 vaistų iš kainyno pasitraukė dėl kitų priežasčių (palyginimui, praėjusiais metais iš kainyno buvo išbrauktas labai panašus skaičius vaistų). Vaistų kaita vykdavo kiekvienais metais, nes Kompensuojamųjų vaistų kainyne vaistai nuolat keičiasi.

Iš pradžių kainos reikalavimo neatitiko didelė dalis vaistų, net 26 vaistai iš 4 veikliųjų medžiagų Dorzolamidum, Dorzolamidum et Timololum, Latanoprostum ir Latanoprostum et Timololum grupių. Tačiau galiausiai beveik visi gamintojai sumažino kainas ir iš kainyno buvo išbraukti tik 2 vaistai iš veikliųjų medžiagų – Latanoprostum ir Latanoprostum et Timololum. Pacientai dėl to neturėtų labai nukentėti, nes gydymas yra ir toliau užtikrinamas, tačiau kuriems išrašyta veiklioji medžiaga Latanoprostum, gali dar rinktis net iš 6 vaistų, kurių ta pati veiklioji medžiaga, o jei pacientui išrašyta veiklioji medžiaga Latanoprostum et Timololum, pacientai gali rinktis iš 5 vaistų su ta pačia veikliąja medžiaga.

Taip pat verta pasidžiaugti, kad nuo 2017 metų liepos 31 dienos į 2017 metų Kompensuojamųjų vaistų kainyno papildymą buvo įrašyta nauja veiklioji medžiaga Tafluprostum et Timololum, kuri kompensuojama glaukomai gydyti pacientams, kurie yra jautrūs prostaglandinuose esantiems konservantams.

Plačiau apie tai skaitykite „Lietuvos oftalmologija“ 2017 Nr. 2

 

© 2006 Visos teisės saugomos.