Toksoplazmozė yra viena iš užkrečiamųjų ligų, kuri ypač pavojinga nėščiosioms. Pasak Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) gydytojos epidemiologės Aušros Bartulienės, toksoplazmozė pavojinga nėščiosioms, nes per placentą nuo užsikrėtusios motinos gali užkrėsti vaisius ir dėl to gali išsivystyti įgimta toksoplazmozė.

2019 metų Nobelio medicinos premija – už atradimus, kurie gali sudrebinti mediciną

2019-10-14

Nobelio asamblėjos sprendimu Karolinska institute Stokholme (Švedija) įteikta 2019 metų Fiziologijos ir medicinos Nobelio premija. Ji skirta JAV ir Didžiosios Britanijos mokslininkams William G. Kaelin, serui Peter J. Ratcliffe ir Gregg L. Semenza už ląstelių prisitaikymo deguonies tiekimo pokyčiams mechanizmų išaiškinimą.

Gyvūnų organizme deguonis dalyvauja maisto virsmo energija procesuose. Deguonies svarba gyvybei žinoma ne vieną šimtmetį, tačiau kokiu būdu audinių ląstelės prisitaiko prie kūne kintančio deguonies kiekio, iki šiol nebuvo aišku.

Mokslininkams William G. Kaelin Jr., Peter J. Ratcliffe ir Gregg L. Semenza pavyko nustatyti, kaip audinių ląstelės reaguoja ir prisitaiko prie besikeičiančio deguonies tiekimo. Jie išaiškino molekulinį  mechanizmą, reguliuojantį genų, valdančių ląstelių atsaką į skirtingus deguonies kiekius, aktyvumą. Tai vienas svarbiausių gyvybės Žemėje prisitaikymo ir egzistencijos mechanizmų. Jis padeda geriau suprasti, kaip deguonis veikia ląstelių medžiagų apykaitą ir fiziologines funkcijas. Šių procesų išaiškinimas, kaip tikimasi, padės sukurti veiksmingesnius anemijos, vėžio ir daugelio kitų ligų gydymo būdus.

Alfredas Nobelis Testamente nurodė, kad jo įsteigto fondo premija būtų skiriama žmogui ar žmonėms už išskirtinai svarbius atradimus fiziologijos ir medicinos srityje. Pretenduoti į Premiją gali mokslininkai ir atradėjai iš viso pasaulio. Pateiktas kandidatūras apsvarsto Nobelio medicinos premijos komitetas, o galutinį sprendimą dėl Premijos paskyrimo balsuodama priima 50 mokslininkų grupė, vadinamoji  Nobelio premijos asamblėja. Dažniausiai balsuojama pirmąjį spalio pirmadienį.

Nobelio premija skiriama už žmonijai  reikšmingus atradimus,  o ne už viso gyvenimo nuopelnus. Premija gali būti paskirta ne daugiau kaip 3 asmenų grupei.

2019 metų Nobelio premijos nominantas William G. Kaelin Jr. dirba Harvardo universitete (Bostone, JAV), Peter J. Ratcliffe – Johns Hopkins  universitete (Baltimorėje, JAV), o Gregg L. Semenza – Oksfordo universitete (Jungtinėje Karalystėje). Jie po lygiai pasidalins šių metų premijai skirtus 918 tūkst. JAV dolerių.

Nobelio komiteto pranešime nurodoma, kad mokslininkų komandos atrasti deguonies adaptacijos mechanizmai padės veiksmingiau gydyti mažakraujystę, vėžį, daugelį kitų ligų, geriau suprasti eritrocitų gamybos, naujų kraujagyslių susidarymo, imuninės sistemos darnaus funkcionavimo procesus. Nobelio asamblėjos narys profesorius Randall Johnson sako, kad atradimas neabejotinai turės įtakos klinikinės praktikos pažangai.

Nefrologija

Tyrinėdami reto tipo inkstų ląsteles mokslininkai aptiko genus,  veikiančius eritropoetino apykaitą. Eritropoetinas dalyvauja eritrocitų gamyboje esant deguonies deficitui. Mokslininkams pavyko atskleisti mechanizmus, kuriais organizmas reaguoja į deguonį ir jo kitimus. Šis atradimas padės tobulinti lėtinės inkstų ligos ir jos sąlygotos anemijos, atsiradusios dėl eritropoetino nepakankamos gamybos inkstuose, gydymą.

Onkologija

Sparčiai besidaugindamos vėžio ląstelės naudoja daug deguonies, tampa hipoksiškos. Hipoksija veikia genus, leidžiančius ląstelėms metastazuoti ir plisti po kūną. Dauguma chemoterapinių vaistų slopina daug deguonies prikaupusias (oksigenuotas) besidauginančias navikines ląsteles, tačiau iki šiol nėra gydymo, kuris veiktų hipoksines metastazuojančias ląsteles. Chemoterapijai atsparios ląstelės pradeda daugintis ir pražudo ligonį.

Kardiologija

Nobelio premija įvertintas atradimas turėtų paskatinti ir kardiologijos pažangą, sudaryti prielaidas sukurti vaistus, gerinančius išemiškų audinių kraujotaką gydant išeminę širdies ir periferinių arterijų ligas, diabetinius kraujagyslių pažeidimus, daugeliui ligonių padės išvengti galūnių amputacijos.

Daugelis sunkių, netgi gyvybei pavojingų ligų pasireiškia deguonies trūkumu. Tikimasi, kad William G. Kaelin Jr., Peter J. Ratcliffe ir Gregg L. Semenza atradimas prisidės kuriant naujas efektyvesnes jų gydymo strategijas ir vaistus.

 

emedicina.lt inf.

Karolinska instituto nuotrauka

 

Komentarai

Vardas: El. paštas:

Įveskite patvirtinimo kodą:

Atnaujini kodą

 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.